bloemen IRIS ELFI Autobedrijf Etienne Van den Bossche FOTOCENTER Kinderschoenen VERZEKERINGEN MEERT Specialiteit MERCEDES EN OLD TIMERS FRANS JANSEGERS \?cin c|cibt Wijk Horebekeveld dreigt met zitstaking op Grote Markt Ook Aalst wordt aangetast Een boek over Aalst in Artis- Historiareeks UW PARTNEH IN VOOR- en TEGENSPOED Ja Ik wil alles over alles van groot-Aalst weten... Dus wil ik een abonnement op de 2 - Nieuwe Gazet van Aalst - 22 april 1983 Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Over brandstichting, water tekort en (geen) andere ver halen. Het relaas van de fabrieksbrand op het Wijngaardveld te Aalst (zie NGVA 8/4) bevatte enkele méér dan rake opmer kingen. Als voormalig lid van de 1ste Mobiele Colonne der Burgerbescherming te Lie- dekerke kan ik slechts beamen ons land lijkt voor watertoevoer bij brand wel in de woestijn te liggen In Aalst denkt men ongetwijfeld terug aan de brand van het Meubelbedrijf Verbrae- kel aan de Gentse Steenweg. Tussen St.-Annalaan en Vijfhuizen zijn de water- monden op één hand te tellen hun aan tal en capaciteit dateert van toen het daar nog de vredige boerenbuiten was. (De norm is nochtans 1 hydrant per 150 me ter éénzijdig, of 1 per 300 meter ge schrankt aan beide zijden van een be bouwde weg). Maar ook elders stelt men vast, en men leest het bijna dagelijks in de kranten dat branden ongeziene afme tingen aannemen wegens... watertekort. Dit is des te flagranter op de zogenaam de «uitgeruste» industrieterreinen. Ik herinner mij levendig een fabrieksbrand (Puratos) op het reusachtig en dichtbe bouwd industrieterrein van Groot-Bij gaarden. De tientallen autopompen be twisten elkaar het weinige water, of ston den er gewoon werkeloos bij, terwijl de Civiele bescherming poogde een leiding te leggen naar... een 3 kilometer verder- opgelegen private kasteelvijver... De reuzebrand aan het hotel Continental in Blankenberge bracht een halve zeedijk in gevaar; brandweerkorpsen van twee provincies stonden er werkloos bijgeen water. Tweehonderd meter achter hen klotste de Noordzee, doch deze was slechts bereikbaar via de te ver afgele gen pier. Nu, in Aalst, bleek de 50 meter verder- gelegen Dender onbereikbaar, en de schaarse hydranten slechts misleidende pispaaltjes. Dergelijke voorbeelden zouden deze ganse krant kunnen vullen. Het is duide lijk dat in deze omstandigheden de brandweer nauwelijks schuld treftzon der voldoende water is het beste en overvloedigste materieel niet bruikbaar. En het valt niet te loochenen dat op het gebied van materieel een reusachtige uitbreiding en modernisering heeft plaatsgehad, waarop men terecht fier kan zijn. Het is zeker dat het materieel thans volstaat, maar dat dit helaas heel dikwijls een onproductieve investering blijkt te zijn. De gevallen niet te na ge sproken waar de brandweerlui zelfs de (schaars) aanwezige hydranten niet we ten staan er blijft aan hun zo essentiële kennis van het terrein ter plaatse vaak veel te ontbreken ligt de grote nalitig- heid duidelijk bij het openbaar bestuur. Ondanks de vele lessen uit het verleden, en uitdrukkelijke vragen van korpsen en particulieren blijft dit vertikken de nodige aandacht te schenken aan het probleem der waterbevoorrading. Ook na de brand van de meubelfabriek Verbraeke! is er aan de Gentsesteenweg niets veranderd. De bewoners aldaar, de feestzaal Ter Mael, de (nog niet) geteis terde meubelfabriek wat verder (enz.) weze mijn vaststelling hier indachtig Het al te gemakkelijke financiële argu ment van de verantwoordelijken is in de ze kontekst volstrekt ongepast, zeker als men bedenkt welke bedragen elders worden en werden geïnvesteerd (o.m. in materieel en (beroeps-personeel), en als men de enorme schadeposten en men selijk leed als gevolg van deze laksheid of nalatigheid overschouwt. Meer zelfs, het is niet denkbeeldig dat de openbare overheid wel eens bij brand rampen medeverantwoordelijk zou wor den geacht en aldus tot enorme schade vergoedingen veroordeeld. Speciaal in die gevallen waar haar reeds herhaalde lijk op haar tekortkomingen is gewezen zoals in casu door de onbereikbaar heid van de Dender of waar zij aan misleiding van investeerders en bevol king doet door een uitrusting voor te spiegelen die er nauwelijks is. Het zogenaamde «uitgeruste» industrie terrein Wijngaardveld is hiervan weer eens triest voorbeeld brandweer en kijklustigen konden op prachtige wegen toesnellen zelfs via de nieuw aangelegde Victor Bocquestraat en zagen dan bij ge brek aan adikwate bluswaterinfrastruk- tuur het geheel netjes in vlammen op gaan Proficiat. Denis Gheys Vervolg van blz. 1 Een bijkomend ongemak wordt veroor zaakt door het soms aanzienlijk hoog teverschil tussen de rijbaan en de voordeur. De postbode en de uitdra gers van huis-aan-huis reklame, zou den ermee gedreigd hebben de drie straten niet langer te bedienen als de toestand nog langer zo blijft. Die voetpaden hadden er normaal al lang moeten liggen want ze waren voorzien in de plannen. Omdat 64 bewoners hun geduld begonnen te verliezen werd er midden september 1982 een gezamenlijke brief geschre ven aan het C B S. om aan te dringen op spoed en met de vraag of het col lege wel voldoende aandacht had voor de bejaarden en mindervaliden. In zijn brief van 27 september 1982 antwoordde de toenmalige burge meester dat het stadsbestuur nooit bezwaar had tegen de aanleg van voetpaden, en dat op 16 september de beslissing tot aanleg werd genomen. Als voorwaarde werd gesteld dat de wijk later zelf een speelplein zou aan leggen en dit kosteloos overdragen aan de stad Even vóór de gemeente raadsverkiezingen zouden vaste beloften gedaan zijn om onverwijld met de werken te beginnen De oor zaak van het alsmaar uitstellen zou geldgebrek zijn. In de wijk Horebeke veld heeft men daar tot op zekere hoogte begrip voor, maar als er nog teveel geduld wordt gevraagd, dan zouden de plannen voor het houden van een zitstaking op de Grote Markt, wel eens vaste vorm kunnen krijgen, aldus nog de heer Van Oost. (A D B.) Hopelijk schrijven we binnen een paar weken Horebekeveld volledig afgewerkt Vervolg van blz. 1 Niet alleen het milieu is het slachtoffer van de zure neerslag. Ook gebouwen en monumenten worden aangetast. Ons aller Dirk Martens heeft er reeds last van en gebouwen zoals de St - Martinuskerk en het belfort brokkelen langzaam af t.g.v. de zure regen. Te nemen maatregelen Deze richten zich vooral op twee gebieden verdere ontzwaveling van de gebruikte brandstoffen en doorge dreven energiebesparingen. Daar de gevolgen ver grensoverschrij dend zijn, zijn dwingende maatregelen op Europees niveau noodzakelijk. Thans worden er nauwelijks maatre gelen genomen in landen die zelf wei nig hinder van de vervuiling ondervin den, niettegenstaande zij wel tot de grotere vervuilers behoren en heel wat schade aan andere landen berokke nen Als milieuvereniging wil Natuur 2000 vooral de nadruk leggen op de ener giebesparing door o.a het meer in kringloop nemen van materialen en voorwerpen (bvb. flessen met statie geld in plaats van wegwerpflessen), het gebruik van het openbaar vervoer in plaats van individueel vervoer, enz. Natuur 2000 houdt het niet alleen bij woorden maar ook bij daden. Zo wer ken zij aktief mee aan de wegbermak- tie, hebben zij in het Aalsterse de knotwilgen aangepakt, recikleren ze kwikbatterijen Op de Grote Markt waren ze vorige zaterdag aanwezig. Dode vissen in een aquarium en een bruine spar waren de blikvangers, met slogans als «Dirk Martens: Help ik verzuur». Nu zure regen, eens zuur drinkwater. Regen Ja, maar geen zuur I Een vereniging die het daadwerkelijk opneemt voor ons milieu, voor onze natuur, voor de mens. Verenigingen als Natuur 2000 kunnen er niet genoeg komen. Moge de mens er een les uittrekken Joe Goert blz. 1 Dat systematisch benaderen geeft de kans om niet alleen de grote figuren, de monumenten, maar ook het park en de pikkeling aan bod te laten komen, bijv kortom het beeld dat Aalst zomaar een stad als veel andere is moet maar eens weggeholpen. Het wordt een volledig boek dat niet in de enge armen van de uitgebreide toeris tische folder gekneld raakt. Het verzoek van het schrijven en publiceren van het boek komt van Dries Van Den Abeele, schepen van Financiën van de stad Brugge, die daartoe stadssecretaris Chris Willems aansprak. Chris Willems voorziet mei als start punt voor het schrijf- en zoekwerk, en heeft er zelfs de komende vakantie voor uitgetrokken Ook Karei Baert, de stadsarchivaris zou een bijdrage leve ren. De publikatie van het boek zou van zelfsprekend aan een Aalsterse gebeurtenis gekoppeld worden. Het Dirk Martenskomitee denkt daarbij aan de nationale vakbeurs der grafi sche nijverheid die 10 jaar geleden haar eerste tentoonstelling kende en nu voor maart 1984 gepland wordt. Omdat tussen de inlevering van de tekst, de vertaling en de lay-out min stens een jaar moet gedacht worden, zal die datum wellicht met gehaald worden, augustus 84 (de jaarbeurs) is daarom misschien een realistischer benadering Chris Willems verzekert ons in elk geval dat het niet zomaar een kijkboek met hier en daar een foto wordt, maar een werk dat ook als present-exemplaar voor elke bezoeker van de stad meegegeven kan worden. Een unicum .in de uitgave is wellicht dat het integrale boek, d.w.z. met in- gekleefde prenten te koop zou gesteld worden Donderdag 28 april beslist de beheer raad van Artis-Historia over de modali teiten en het «hoe» van het boek. Maar één ding is nu al zekerhet komt er (F C.) Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie Rtdaktie, publiciteit en abpnnementsdienstRoel Van de Plas. Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Automatisch antwoordapparaat tot 16 uur. Tel. 053/77 62 94 Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie, Peter Dauwe, voorzitter, Reinaertdreef 4, Aalst. Prijs abonnement jaar 1.000 fr.6 maanden 550 fr.3 maanden 300 fr. Prijs per nummer 25 fr. Geraardsbergsestraat 52, Aalst 053/70 13 05 Vrijheidsstraat 44, 9300 Aalst Tel. 053/21 35 34 Stationsstraat 1, Aalst Tel. 053/21 22 02-70 00 15 Steenweg op Dendermonde 36 Hofstade-Aalst 053-77 01 69 Kattestraat 37, Aalst 053-70 06 06 de echte 1-dag FOTOSERVICE MORGEN... OF GRATIS U wenst een zaak over te nemen Dan rijzen een reeks problemen zoalsovernameprijs, inschrijving in handelsregister, aanvraag B.T.W.-nummer, enz. Goede raad is dan goud waard Daarvoor kan U terecht bij: Ekonomisch en fiskaal raadgever Verzekeringen en financiële verrichtingen Pontweg 57 ■s 053/77 51 34 Herdersem nicucoc- Ik neem een abonnement Van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst. 550 fr. voor 6 maanden. 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever Nieuwe Gazet van Aalst). Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst. Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres PostnummerGemeente schrappen wat niet past) Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst. Handtekening

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 2