[moon 1 SERAV Oudste huis van Aalst wacht op nieuwste eigenaar Alkuone viert feest Verkoop Terlinden: onverantwoord MOET EB G1 ZAAI OP? UIRKHTMG Geldj allien ...vanzelfsprekend! Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT MOLENSTRAAT 70 AALST s 21 76 08 Nieuwe Gazet van Aalst 22 april 1983 - 3 Jan De Neve De voormalige schepen van Openbare Werken, Jan De Neve, vindt het volledig onverantwoord dat het huidige stadsbestuur het kasteel Terlinden wil verko pen. Indertijd werd het voor een appel en een ei aangekocht, door het toenmalig stadsbestuur. Het kasteel heeft een belangrijke bete kenis voor de buurtgemeenschap. 2 petanqueklubs zijn er gehuisvest en de JINS. de 18-jangen bij de Vlaamse scouts, afdeling Aalst vinden er reeds jaren onderdak. Officieel wil de stad enkel het kasteel verkopen niet het gehele domein Gaan ze echter niet door de knieén gaan als de koper het gehele park wil In de politiek wereld is immers alles mogelijk 1 Ex-schepen De Neve maakt zich zorgen over het feit dat er onder de eventuele kopers twee minis teries zijn Wat gaat er dan met het park gebeuren We hebben hiervan reeds een staaltje gezien met het domein Schelfhout in de Zonnestraat, dat door het ministerie ook volledig verknoeid is, aldus Jan De Neve Ook de aanwezige scoutsgroep maakt zich zorgen. Zij vrezen binnen de kortste tijd op straat gezet te worden als er een nieuwe eigenaar komt Reeds jaren zijn de scouts thuis in Terlinden Jaren waren ze er vriend aan huis bij hun stichter E Geerinckx Vorig jaar heeft scouting Aalst er nog op grootse wijze haar 50 jaar gevierd Bejaarden en kinderen voelen er zich thuis Trouwers komen er met plezier foto s nemen. De jeugd kan er rustig keuvelen. Misschien wordt het kasteel wel te weinig benut. Het park in geen geval I Hier zou echter door het stads bestuur kunnen aan verholpen wor den. Voor tentoonstellingen ligt het misschien te ver van het centrum Maar kan de stad er geen andere be stemming aan geven zonder het geheel in gevaar te brengen. Ik denk maar aan een restaurant zoals in Asse. Men kan van het kasteel een bivakplaats voor jeugdbewegingen maken met weinig geld, voor wee kends, bezinningen, temadagen Vooral voor een bivakplaats zou men kunnen overleg plegen met een jeugd beweging voor de eksploitatie De stad zou in elk geval moeten eige naar blijven om verknoeing tegen te gaan Denk toch nog eens goed na, dames en heren van het stadsbe stuur, voor U dit prachtige domein ver koopt Heel wat Aalstenaars zullen er U dankbaar om zijn 1 (J.G.) Er zijn 4 opvoeringen gepland van dit nieuwe spektakel. Woensdag 27 april is er om 15 uur een voorstelling voor de derde leeftijd. Donderdag en vrij dag, 28 en 29 april, telkens om 14 uur is er voorstelling voor de Aalsterse Oscar Van Malderen scholen Op zaterdag 30 april om 20 uur zal, bij aanwezigheid van tal van personaliteiten een galavoorstelling plaats hebben. Kaarten voor deze voorstelling zijn te bekomen tijdens de tentoonstelling in de Belfortzaal, op het secretariaat van de groep en bij alle leden. Wie met Alkuone wil kennis maken, mag dit niet missen. Alkuone heeft immers zulk niveau bereikt dat het Aalsters publiek fier mag zijn op haar eigen kunstgroep. (PVB) 'n mok ni gelikkeg. dad es oeik ien van die fabelkes die z'ons in den toyd porbeirden woys te maoken. En 't zen der azoei nog. Te veil om op te noemen. Gelèk as per eksempelarbeid adelt... 'k Hem tot naatoe al ghiel meh leven gewerkt, mor 't er es eh nog nimmani afgekommen ver te zeggen zé, naa gommen a ne kier barong of graof maoken Zelfs nog ginne minister, en dovan zen der pertank veil hein En tèn rust roest... 't most insj woor zen. 'k Hem wel sproeten om mén eiremen. mor nog gien roestplekken zee as ek meh dor ne kier eh kotirken op mennen delper zet, ver te zing nor da gèsplantjes da 'k zjust meh veil zwiet en veil dést-afzing afgereen hem. Nie jong. allemol flaa kul womei da z'ons probeirden braaf t'haven en eh goe veirbeldj te geiven. Allei. da spel oever da geldj da ni gelikkeg 'n mokt 'k Ben der meh t'akkoerd da geldj allien, zonder dagge 't teift beizegen, na ni spesjoll gelikkeg mokt. Wa zedde dor mei as 't moe dienen ver dor op nen hoeip te leggen en dagge der nie 'n teift oonkommen Jakken Mor 'k weit toch oeik dagge meh ewa sengskes acht d'hand. toch mier gemak hetj... Sertoe as ge der zelf ierlèk ver gewerkt en gespoord hetj. Want den dag va vandoag zn der genoeg die geren zu rap meigelèk royk zolle wille zen, zonder der ne siag ver te verleggen. En ver wie dad alle middelen goe zen. Dad es ewad anders vanoyges. En ver de die zol ek willen dat da spreikwoerd zol woorhèd zen Want dad es ten toch attoyd op de kap van imand anders da zekken sjarels heer wille goed doeng En 't eirgste es dagge den dag va vandoag van ni veil anders 'n hoeirt as van afzetteroy en bedriegeroy, van oevervallen en holdups, van inbraoken en ander manieren ver on poeng te geraoken zonder weirken. Den toyd es deir da nen dief azoei imand was meh eh lantereken in zen fiem en eh zwèrt vezozjeken veire zen gip. Naa zen da't miest jonge snotters meh brommers en mottosiklètten. witte, brooine en zwèrte, mor oeik menieren en madammen meh sjikke klieren oon en woveir dagge zotj van den boygank goon. Mor die 't goe kennen eksplikeiren of gralèk veil toepei hemmen. Ver tèn nog te zwoygen van de die die dor iveranst achter nen birao zitten in eh gebaa meh veschillege trapkes-op... En die ge tèn oeik nog moetj zu vrinjelèk meigelèk oonspreiken meh «menier»... En ver tèn oeik nog te zwoygen van de die 't allien ver 't zeggen hemmen gelèk as de fabrikanten va gaas, woter en elletrik. Die 'n hemmen gien konkerrensje en ze maoken zelf here proys. Want ze weite wel dammen allemool van heer afhangen en toch moeten afdokken. Kwestje van de die geer in Brissel... ja, da wetj allemaan En werkt gè tèn - en spoort gè tèn... en betoldj gè tèn alle daogen mor ewa mier... Want noem na nog ne kier iet da ni op 'n sloot Alles es den dag va vandoag om te kostelèkker... ba zu veir da ze geer naa in Brissel in den ASLK zitten meh 'n klink va 77 miljoeng.. Mor dad es 'n ander kelkesjoos... woor da't léste woerdeken nog ni oever geprei- veld es Weet en sie, zoy den Ingelsmaan. PETJEN ook op zon- en feestdagen. Huwelijkslij sten Geschenken s Vorige vrijdag werd het feestprogramma van Kunstgroep Alkuone voorgoed gestart met de opening van de jubileumtentoonstelling in het Belfort. Wij maken van deze gelegenheid gebruik Alkuone nogmaals aan U voor te stellen. Voor sommigen is Alkuone nog onbekend, anderen hebben reeds vroeger met deze groep kennis kunnen maken. Het initiatief om te starten met een kunstgroep kwam van Oscar Van Mal- der, licentiaat lichamelijke opvoeding en danser aan de Balletschool Elza Darciel. Ter gelegenheid van een schoolfeest wou hij enige vernieuwing brengen in het zeer traditionele gebeuren van dergelijke manifesta tie. Met enkele leerlingen werd een eerste vrij primitieve programma op touw gezet. We schrijven 1957 en Wolfsangel was geboren. Deze naam werd een aantal jaren geleden veran derd tot Alkuone. In die periode had Wolfsangel door de activiteiten van een politieke splintergroep een nega tieve bijklank gekregen. De naam Alkuone werd gesuggereerd door Anton van Wilderode. Deze naam komt uit de Griekse mythologie en betekent Ijsvogel. De gelijkenis tus sen de groep en dit mooie vogeltje is wel zeer treffend. De ijsvogel is bijzon der kleurrijk; het is een sociale vogel die tijdens zijn vlucht pijlsnel naar omhoog kan schieten. Daarenboven is de ijsvogel een trekvogel die een groot uithoudingsvermogen heeft. Deze eigenschappen kan men ook toe schrijven aan kunstgroep Alkuone. Aanvankelijk recruteerde de groep de meeste leden uit het VTI te Aalst. Van bij de start was de bedoeling tweele dig jongeren confronteren met de eigen creatieve en esthetische moge lijkheden én het publiek een culturele en kunstzinnige ontspanning bezor gen. Oorspronkelijk maakten enkel jon gens deel uit van de groep, doch sinds 1970 is de groep gemengd, wat uiter aard meer mogelijkheden biedt in de samenstelling van de produkties. Onder de leiding van verschillende beroepschoreografen wordt wekelijks getraind. Deze training omvat zowel klassieke als moderne vorming. Naargelang de leeftijdsgroepen krij gen de leden creatief spel, les in ruimte en uitdrukking, lichamelijke expressie, houding, ritme en mime. In alle realisaties worden deze discipli nes uitgewerkt in choreografie, dans en vlaggespel. Het geheel wordt on dersteund door klank, licht en kos tuums. Alkuone omvat momenteel ongeveer 200 jongens en meisjes die 3 a 4 maal per week oefenen Alhoewel de groep reeds een grote evolutie achter zich heeft, behoort het klassieke vendel- zwaaien nog steeds tot het pro gramma. De groep heeft niet enkel de mogelijkheid een flexibel podiumpro gramma te brengen, maar kan ook in opdracht thematische produkties naar voor brengen. In die zin zal Alkuone meewerken aan de Ijzerbedevaart, de Brusselse ommegang en het thema tisch programma voor Ziekenzorg te Zandhoven. Alkuone heeft zich in zijn 25-jarig be- De tentoonstelling van Alkuone werd plechtig geopend (OJ) staan een flinke vermaardheid opge bouwd, en dit zowel in binnen- en bui tenland Zo traden zij reeds met veel succes op in Japan, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, Duitsland, Polen, Nederland, Italië, enz. In 1984 plant men een toernee door Griekenland en 1985 zou men opnieuw Polen bezoe ken Alkuone is één van de weinige groe pen die vrijwel alle mogelijkheden van het genre, vlaggenballet, choreogra fie, vlaggenzwaaien, de baas kan. Vooral daardoor onderscheiden zij zich van andere gelijkaardige groe pen. Nieuw programmakoloriet Na heel wat intensief repeteren is Alkuone klaar om een totaal nieuw programma aan het publiek voor te stellen. Omdat de ijsvogel 'Alkuone voor alles een zeer kleurrijke vogel is, heeft het artistieke team juist die kleu renrijkdom als basisgegeven geko zen. Rond de verschillende hoofdtin- ten werden passende nummers gemaakt. Iedere kleur werd geasso cieerd met een emotie, overheerst door de universele liefde. Het leeuwe aandeel van deze creatie staat op naam van Nicole Delvaux, gewezen soliste van het ballet van XXe eeuw. De algemene artistieke leiding is in han den van Oscar Van Malder, bijgestaan door de choreografen Isabelle Tem merman, Kristel De Lange, Jan Deky- vere en Hubert De Vylder die tevens de regie doet Technisch wordt alles ondersteund door passende klank- en lichteffecten, onder de leiding van Paul Burm bijgestaan door Ghislain Janssens en Piet Velghe. vallen. De benedenverdieping is in de 20-er jaren verbouwd, toen er een sto merijtje in huisde. Daarna kwam er tot, in de 60-er jaren, een coiffeur. Al die tijd was het huis bewoond. De laatste decennia stonden de bovenverdiepin gen echter leeg. De eigenaars, die het huis sinds enkele generaties bezitten, hebben nog gedacht aan afbreken én aan restaureren, maar nu bieden ze het te koop aan. Ooit heeft WAK nog een plan opge steld het huis herop te bouwen naast het Oud Hospitaal aan de Burchtstraat (een gekke droom). De stad Aalst had in het verleden interesse (maar geen geld om het te restaureren en er bij voorbeeld het toeristisch bureau in onder te brengen. De toekomstige eigenaar zal over veel geestdrift en doorzetting moeten be schikken (en centen) om van deze doffe edelsteen een fonkelend juweeltje te maken. Reeds in 1955 merkte de WAK in een harer brochu res op. «Dit uiterst merkwaardig exemplaar uit de Spaanse periode moet ten allen koste gered worden van de ondergang; ernstige restauratie is dringend vereist». Met zijn nooddak op het zware sterke, eiken gebinte wacht het oudste huis van Aalst op een geïnteresseerde, gemotiveerde koper (J.L.) Op de hoek van de Sluierstraat en de van Aalst op een koper. Toen er nog de woning «De stad Antwerpen»... Sommige delen van het in 1976 ge klasseerde huis zijn 4 eeuwen oud. In de zijgevel zitten nog stukken lemen ge Zoutstraat wacht het oudste huis n huisnummers waren, noemde men muur en de voorgevel in Vlaams-tra ditionele stijl (met wat barokke invloe den) is ook oorspronkelijk, zij het ver- In de tijd dat het oudste huis van Aalst nog geen ondersteuning nodig had Toen huisde er een haarkapper.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3