EDDY VINCK K.A.J. Vlaanderen ontrolt Handvest voor de Toekomst in Aalst Systematische kontrole Aalsterse veestapel door financiën 14-de feest vrijzinnige jeugd Diamanten bruiloft in Herdersem MEESTERKLEERMAKER 9440 EREMBODEGEM Nieuwe Gazet van Aalst - 22 april 1983 - 7 Zowat 2500 jongeren worden zaterdag 23 april in Aalst verwacht voor een grootse KAJ-manifestatie als antwoord op de «krisis». Nog net vóór 1 mei en Rerum Novarum wil de KAJ haar voorstellen lanceren. Toevallig gebeurt dit te Aalst, 's Namiddags op straten en pleinen, 's avonds in de Keizershallen. Vier jaar geleden werd Manifest '79 in Genk uitgevaardigd. Dat dokument wou de maatschappijvisie van de K A.J. dui delijk maken. Vorig jaar werd op initiatief van deze jongerengroep de mars «Jon geren voorWerk» georganiseerd, samen met tal van andere organisaties. Dit jaar wordt het Handvest voor de Toekomst afgekondigd. We spraken met Frank Renders, verantwoordelijke voor het KAJ-verbond Aalst Wat gebeurt er eigenlijk op 23 april - Wel. vooreerst vertrekken rond half- twee vanuit vier plaatsen in Aalst aktie- en animatietochten naar de Grote Markt Er is straattoneel gepland (bv. over «van school naar dop»), er vinden ludieke ak- ties plaats, enz. Op de Grote Markt wordt voor een stunt gezorgd, maar daar zwijg ik voorlopig over. Die tochten zijn dus zowat betogingen In zekere zin maar er is veel meer Bij wijze van voorbeeld Oost-Vlaande- ren en het Verbond Leuven vertrekken op het Wijngaardveld. Alle deelnemers ontvangen een diploma aan de school op Park De Blieck. Wat verderop komt een dopkaart in de plaats. Van sommigen wordt die afgenomen, ze worden «ge schorst», men krijgt een stempel nader hand, en uiteindelijk krijgt ieder een ar- beidskontrakt «werk voor iedereen». Lu diek protest dus. De andere provincies starten aan de Ni- noofse Steenweg (Houten Hand) voor Limburg, de Sint-Annakerk (West- Vlaanderen), de H. Hartkerk (Antwer pen) leder - ook niet-KAJ-ers - is wel kom, maar enkel KAJ-vlaggen mogen meegenomen worden 's Avonds - Om 16 u start in de Keizershallen een krisismarkt. Er zijn diverse standjes, in de vorm van een Vlaamse Kermiskraam, met dit verschil dat alle spelen gratis zijn. Zo kan men met pateekes werpen naar politici, is er een schijt-aan-de-krisisspel (knikkeren in een kont) is er een tentoon stelling van de eerste dopkaart, enz. Uiteraard wordt ook uitgebreid ingegaan op de werklozenwerking van KAJ. In Aalst komt die niet voor - Nee. maar het ACV is wel op dit vlak aktief. Om verder te gaan om halfzes treedt de strijdgroep «Hey-pas-oepkoor» op, te vergelijken met de Nieuwe Scène. Een uurtje later wordt het Manifest dan afge kondigd. waarna voor strijdspektakel ge zorgd wordt. Het volksbal vangt aan om 19.30 uur niemand minder dan Zaki is dj. Niet on belangrijk is dat de inkom voor dit alles slechts 20 fr. bedraagt Het is krisis, nietwaar Maar, over krisis gesproken, wat zegt het Handvest daar over - 't Is een lijvige brochure van 35 blad zijden geworden. In een paar woorden gezegd we eisen herverdeling van de arbeid en - om dat mogelijk te maken - ook van inkomen en macht. Wat het eer ste betreftwe wensen een drastische arbeidsvermindering (de 4-dagenweek waarrond zo'n 100.000 handtekeningen ingezameld zijn alsook kreatief verlof strijd tegen overuren en zwartwerk en part-time-arbeid als de werknemer het zelf wil. Meer werkgelegenheid dient ook te komen door in te gaan op met-kom- merciële behoeften zoals in de energie- sektor (Rationeel Energieverbruik en alternatieve energie) onïwapenmg (het staat vast dat investeringen in wapens minder werk opleveren dan in de civiele sektor), milieubeheer, verbetering van de leefomgeving en uitbouwen van de wel- zijnssektor. Onze vierdagenweek zal sommigen mis schien vreemd in de oren klinken maar volgens onderzoek zou dit 300.000 ar beidsplaatsen scheppen Als je de werk tijd per dag verkort is dit veel minder, want de produktiviteit verhoogt wellicht, en de vrijetijdssektor vindt er minder baat bij Je bent tegen het Plan Palasthy - We zijn tegen vormen van continu- werk ja ook al omdat dit minder ge zinsvriendelijk is Voorts... - .voorts willen we de kwaliteit van het werk verbeteren, meer inspraakmoge lijkheden een globaal internationaal an- ti-krisisplan ontwapening voor ontwikke- ling Wie zal dat betalen Allereerst moet dit gefinancierd worden door de winst die uit de automatisatie voortvloeit. Tweedens uit strijd tegen fis- kale fraude en en vermogensbelasting Desnoods via inlevering van vrije beroe pen. zelfstandigen en werknemers. Er mag echter in geen geval onder het socio-vitaal minimum gegaan worden Hier sluiten we ons aan bij de Belgische bisschoppen We denken ook aan kapitaalsvorming via werknemersbijdragen onder het beheer van de vakbonden Die zouden tewerk stellende initiatieven moeten nemen met dit spaarfonds Een soort verplichte investeringslemng. maar voor werknemers - Zo zou je t kunnen noemen, ja. Zie je dit alles verwezenlijkbaar - KAJ zelf is een vormingsbeweging, maar ons Handvest besluit met een op roep naar de politieke en syndikale lei ders. Zij moeten het waarmaken Dankjewel Bij het verlaten van het KAJ-lokaaltje in het Groen Kruis vallen we bijna over BTK-er Peter De Rijck die in kleerma kerszit affiches verspreidingsklaar zit te maken De deur hangt vol petitieformu lieren voor de vierdagenweek De tele foon rinkelt alweer Er is veel «werk» bij KAJ (PD) ALTIJD BETER VOOR DEZELFDE PRIJS In de str van Aalst worden systematisch alle landbouwbedrijven bezocht ti inspecteurs van het ministerie van Financiën, om de dieren in de stallen te tellen en te identificeren. De sanitaire stallijsten en de schetskaarten aan de dieren worden onderzocht. Herdersem vierde verleden weekend op waardige wi/ze de heeren mevrouw Remy Van Der Jeught-Ans Elodie die 60iaar getrouwd waren. De veehouder moet de evolutie van het aantal dieren sinds 1981 kunnen bewij zen aan de hand van fakturen aan- en verkoopsborderellen, slachtbewijzen of kopieën van afhaling door een destruc tiebedrijf. Dit geldt voor alle runderen, varkens en paarden. Bovendien wordt de oppervlakte van de stal opgetekend en eveneens het aantal berekend van de dieren die maximaal in een stal kunnen geplaatst worden. De deelgemeente Hofstade is reeds volledig onderzocht. De landbouwers stellen zich vragen over de aard en de wettelijkheid van deze on derzoeken de veel gelijkenis vertonen met huiszoekingen. Wettelijk. Is deze manier van werken geoorloofd en wettelijk Worden deze onderzoeken enkel in de streek van Aalst ofwel in het gehele land zo grondig uitgevoerd Wordt bij deze bezoeken van de inspec tiediensten rekening gehouden met het gevaar van verspreiding van veeziek ten Deze vragen werden door volksverte genwoordiger Willems aan de minister van financiën gesteld. Deze antwoordt dat de administratie van de directe belas tingen het recht heeft om ter plaatse de inzage te vragen van alle boeken en pa pieren die noodzakelijk zijn om het be drag van de belastbare inkomsten te be palen. Aan de ambtenaren moet toegang worden verleend tot de bedrijfslokalen. onder meer de stallen van landbouwbe drijven Tijdens hun bezoek schrijven de inspecteurs alle inlichtingen op die nodig zijn om de belasting die moet betaald worden juist te kunnen berekenen. Die onderzoekingen worden in gans het land gedaan en ze hebben betrekking op maatregelen ter bestrijding van fraude in de vleessector. Bij de bezoeken ter plaatse wordt alles gedaan wat nodig is om de verspreiding van veeziekten te vermijden (A D B.) ZONNETENTEN Opmeting aan huis en bestek gratis. TUINMEUBELEN Een bezoek aan onze toonzalen overwaard Ue passeiehvei de Ue-nU.-i V 'en üe AMls'erse werkw/ km-c-ih laai '/ps <UJ' GERAARDSBERGSESTEENWEG 131-133 9440 EREMBODEGEM-TERJODEN Tel. 053*21 25 04. Op zaterdag 23 april organiseert de Oudervereniging voor de Moraal - in samenwerking met het Humanistisch Verbond en de Humanistische JongereH - te Aalst voor de 14de maal het «Feest van de vrijzinnige jeugd». Een goede gelegenheid om iets dieper in te gaan op het hoe en waarom van een dergelijk feest. Al naargelang de godsdienstige en/of fi losofische overtuiging van de ouders zul len kinderen of hun «plechtige kommu- nie» doen als ze katholiek worden opge voed. of hun «bar mitzvah» vieren als ze praktiseren joden zijn ofwel zullen ze «gekonfirmeerd» worden als ze tot het protestantisme behoren. Voor kinderen van niet-gelovigen ge beurde er lange tijd niets. Vele vrijzinni gen vonden en vinden dat ook niets hoeft te zijn men gaat nu eenmaal niet uit een godsdienst weg om er een nieuwe te kre- eren. Volgens velen is er dan ook geen plaats voor vrijzinnige plechtigheden noch bij de geboorte, noch bij de aanvang van de puberteit, noch bij het trouwen, noch bij begrafenis of crematie. Een andere belangrijke groep vrijzinni gen zag en ziet het anders en vond een plechtigheid voor de 12-jarigen (los van alle godsdienstige feesten) wel op zijn plaats; puberteitsriten zijn immers zo oud als de mensheid zelf. Overal en in alle tijden hebben verschil lende samenlevingen dergelijke ritualen gekend. Zo is het feest van de vrijzinnige jeugd bedoeld voor de jongens en meisjes van het 6de leerjaar die de kursus niet-kon tessionele zedenleer hebben gevolgd. Via het feest wil men de twaalfjarigen onder meer ervan bewust maken dat ze met hun overtuiging niet alleen staan, dat duizenden anderen, jongeren en vol wassenen eenzelfde ideaal nastreven, nl. leven in een rechtvaardige, verdraag zame. progressieve, broederlijke maat schappij waarin de vrijheid van gedachte en van meningsuiting essentieel is; een maatschappij waarin dogma's geen plaats hebben en waarin alle denken en handelen steunt op vrij onderzoek. Te Aalst is dit feest voor de 12-jarigen uitgegroeid tot een «feest-weekend» Op vrijdag 22 april e.k vertrekken zij. onder begeleiding van de leerkrachten moraal naar Klemskerke-De Haan Hier wisselen ontspanning, spel en plezier zich af met bezinningsmomenten. De jongeren wenden al hun kreativiteit aan om zelf iets te bedenken voor een kort bezinningsgedeelte bij het terugkomst op zaterdagnamiddag. Dan wordt im mers een korte plechtigheid gehouden, gevolgd door een animatiegedeelte, dat dit jaar verzorgd wordt door Danny Ver biest (BRT medewerker van het kinder programma Kameleon) Het feest-weekend wordt afgesloten met een koud-buffet. waarna nog verder ge feest wordt tot in de vroege uurtjes Alles in voorraad kleine en extra-grote maten Geraardsbergse steenweg 154 TERJODEN AALST TEL 053 70 29.38.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7