Mm 3.999BF voor een HP-10C Een prijs om niet langer bij na te denken. op tot betogen 23 oktober ook bestuur jeugdraad roept zondag 23 oktober 1983 Aalsterse agenda vervolgd Stadsbestuur doet weinig konkreets voor vrede NATIONALE BETOGING Nieuwe Gazet van Aalst - 7 oktober 1983 - 7 Kantoor Ql AMPHI I A CDT Vrijheidsstraat 41-43 inrichting DLMIlUMUHCn I 053/2140 82 AALST Vt HEWLETT ItLM PACKARD ^AALSTERSE AGENDA 1964 LIAHE tl m - Ontmanteling van de SS-20. - Ontmanteling van alle bestaande kern wapens - Voor een kernwapenvrij Europa - Zelfstandige en aktieve vredespolitiek van België - Verenigde Staten en Sov|et-ume be vries de nukleaire wapenwedloop - Vrede door en voor ontwikkeling Men zou al voor minder op straat ko men (P D De «Aalsterse Agenda» die dit jaar voor het eerst uitgegeven werd, krijgt een editie 1984. De samenstellers (Hendrik Strijpens en Jean-Paul Van der Poorten) brengen andermaal een handige, fraai verluchte kunstagenda met 45 kunstfragmenten, biografieën, recensies, kulturele evenementen, sport (de Kamillekens en gedokumenteerde geschiedkundige bijdragen. De anti-atoomrakettenbeweging in Aalst is niet enkel het eerder kleine VAKA-kringetje. maar leeft in brede lagen van de bevolking. Dat blijkt niet alleen uit de ruime belangstelling in onderwijsmiddens (leerkrachten zowel als studerenden) voor het vredes-infomateriaal in de plaatselijke WERELDWINKEL, maar ook uit aktiviteiten en oproepen allerhande. Twee gelegenheidsfilms worden in de streek vertoond. Vanavond 7 oktober vertoon! jeugdhuis Dido (Erpe) de film «Dark Circle» om 20 u Zaterdag 15 ok'o- ber brengt de Mikisklub «the Atomic Ca fé» eveneens om 20 u Ook Jebron zorg; voor een specifieke in breng als dekanaal jeugdpastoraal cen trum «Wat Rome ook zegt hoe twi|fel- achtig de uitspraak van onze bisschop pen, hoe verdeeld de meningen ook zijn Jeugdpastoraal-Aalst zegt NEEN (aan de kernbewapening)» aldus het jongste nummer van Info-Jebron In de voormid dag (11 u.) zal men op 23 oktober deel nemen aan het oekumenisch gebeds moment voor de vrede in de basiliek van Koekelberg. in de namiddag wordt be toogd S.P. en C.S.C. De Rank richten vanavond 7 oktober om 19.30 u in Lede een «Grote Vredesavond» in met filmvertoning «De prijs van de Vrijheid» (over W O II) en «De Bom» van Robbe De Hert Men kan er inschrijven voor de Betoging op 23 oktober (gratis bustickets) Door de Oekumenische Kring wordt op maandag 10 oktober een gespreksavond rond «geweldloze weerbaarheid» be legd. met inleiding door Patricia Patfoort die o.m via stages in «sociale verdedi ging» in Vlaanderen baanbrekend werd verricht. VAKA-Aalst zal op de zaterdagmarkt ge regeld propaganda-akties houden (Ook in andere verenigingen wordt wel licht «iets» of «bewust niets» georgani seerd Van zodra we't vernemen, vindt U In de gemeenteraad van begin september formuleerde raadslid Dolores Baïta (SP) enkele konkrete voorstellen om de stad Aalst konkreet te betrekken bij de lopende vredesakties en de grote vredes- betoging van 23 oktober eerstkomende. In het kader van haar voorstellen en deze van VAKA werd de week van 17 tot 25 september ondermeer uitgeroepen tot gemeentelijke vredesweek. Burgemeester Uyttersprot beloofde kreeg, zei ze kort maar goed «Wij meteen ook dat het schepenkollege zich over de voorstellen van het oppo sitielid zou bezinnen. Teneinde te ver nemen wat het kollege nu konkreet be slist had stelde Mevr. Baïta een nieuwe vraag dienaangaande op de raadszitting van 27 september jl. De burgemeester wees er in zijn ant woord op dat het stadsbestuur een fol der had laten maken waarin alle boe ken omtrent de vrede in de wereld en die zich in de stadsbiblioteek bevin den, vermeld werden. Deze folder werd gratis ter beschikking gesteld van alle bezoekers van de stadsbiblio- teken Ook op de beurs voor vrijetijds besteding werd een plaats voorbehou den voor VAKA, aldus Raymond Uyt tersprot. Is dit alles zo vroeg Baïta zich af, en toen zij hierop bevestigend antwoord nemen akte van uw antwoord». Motie Even voorheen was na onderlinge beraadslaging tussen het stadsbe stuur en de verschillende fraktielei- ders een ingediende vredesmotie van Dolores Baïta in sterk gewijzigde vorm unaniem aanvaard. Deze motie luidde letterlijk «De gemeenteraad van Aalst is principieel gekant tegen de plaat sing, opslag en vervoer van kernwa pens op zijn grondgebied. De gemeenteraad van Aalst verzoekt de regering, in het kader van het NAVO- lidmaatschap, alle middelen aan te wenden om de bewapeningswedloop te stoppen en te komen tot een gekon- troleerde, evenwichtige en gelijktijdige ontwapening en tot maximale vermin dering van kernwapens in de wereld». (MP) Je houdt het niet voor mogelijk hoe verstandig zo een "HP-calculator voor studenten" is. Met één enkele toets lost hij al je wiskundige problemen opvan goniometrie en logaritme tot statistieken, alles in voorgeprogrammeerde funkties. En voor nog ingewikkelder vraagstukken kan je hem zelf ook programmeren, want hij heeft een geheugen- register. Reken maar dat je wiskundige cijfers erop vooruit zullen gaan. Nu kan je de HP- IOC kopen voor 3-999 BF* een prijsje om het nieuwe jaar in te luiden. Waarom zou je dan nog urenlang je hersens pijnigen Loop snel even langs. Liefst vóór eind november, dan krijg je bij elke HP- IOC ook nog een mooi sweat-shirt kado. BTW inbegrepen. Eerst toch maar stellen dat met iedereen achter de VAKA-eisen staat (zie onder aan). Zo nemen de PW-jongeren afstand van wat in hun ogen tot een verzwakking leidt van het Atlantisch bondgenoot schap. Merkwaardig is ook het standpunt van burgemeester Uyttersprot, in een in terview dat recent in Info-Jebron ver scheen Ondanks begrip voor de vredesbewe ging en -opvoeding oleit de burgemees ter voor een bewapeningsoverwicht «De geschiedenis leert ons dat de vrede altijd zeer broos geweest is. Het was maar als je rivaal er van overtuigd was, dat je veel sterker was dat er geen oorlog gevoerd werd. Misschien is dat een mis vormde mentaliteit die we aan de ge schiedenis overgehouden hebben». Ook wordt gewezen op het industrieel-kom- mercieel belang van wapenproduktie, zonder dat op de mogelijkheden tot re- konversie gewezen worden. M.a.w. er wordt afstand genomen van de visie van het A.C.W., waartoe de burgemeester zelf behoort. Anders is de houding van het Bestuur van de Stedelijke Jeugdraad. Na weliswaar een woelige diskussie waarin vooral de eigen onbevoegdheid centraal stond, werd op 29 september een oproep aan de Aalsterse jeugd goedgekeurd Hierin wordt gevraagd massaal deel te nemen aan de anti-kernwapenbetoging in Brus sel. Deze oproep was voorgesteld vanuit Chiro en Scouting en kreeg 10 ja-stem men, 4 neen en 4 onthoudingen. Eenzelfde oproep werd op 30 september gedaan aan het slot van de Chiro-start- vergadering van het gewest Aalst. Zowat 125 leid(st)ers uit 20 groepen (van de 30 die het gewest telt) waren hierop aanwe zig in een zaal van het St. - Jozefsinstituut. Het Bestuur van het gewest zal een autobus inleggen, als daar voldoende belangstelling voor is. Betekenisvol is ook de vredes-opvoeding die men kan sen wil geven Zo wordt niet alleen de aktiviteitenmap «Vredesopvoeding in de leidingsvorming van de Chiro» verspreid (een uitgave van de Politieke Werkgroep van Chirojeugd), op 12 oktober wordt ook met de speelklubleidingen samengeko men om te «denken en doen» rond dit thema. Deze map, alsook een soortgelij ke uitgave van Scouting «Inspiratiemap voor vredesopvoeding» zijn in te kijken bij gewestsekretaris Johan Heirman. Land bouwersstraat 64, 9300 Aalst. Bekend is dat het ACW op 23 oktober autobussen inlegt met deelnameprijs 50 fr. Het ABW zorgt voor gratis vervoer Vooraf inschrijven is uiteraard wenselijk. Eerstdaags zal ook een extra-ediüe van de Vredeskrant gebust worden door VA KA-Aalst. Hierin vindt men achtergronden bij de betogingseisen, wat in de media niet altijd korrekt weergegeven wordt Bv. het zetten van «eenzijdige stappen naar wederzijdse ontwapening», een ontwapeningswedloop als het ware, wordt veelal fout geïnterpreteerd als «eenzijdige ontwapening». Daarnaast staat er praktische informatie in zoals de 50 %-korting die de N.M.B.S. toestaat op treintickets en de vertrekregeling in Brussel. Deze krant is nu reeds gratis te bekomen in de Wereldwinkel. Hopmark* 119300 Aalst, die ook op zaterdag een ganse dag open is het in een volgende editie) De VAKA-eisen tenslotte op een rijtje - Geen nieuwe atoomwapens in Belgie. noch in enig ander Europees land - Neen aan Pershing II Cruise en Neu tronenbom Wat di' laatste be'reft staat het «onder wijs» centraal. Het is immers 150 jaar geleden dat de K U L heropgericht werd en dat de V.U.B. gesticht werd. 100 jaar geleden eindigde daarenboven de eerste schoolstrijd tussen katholieken en libera len in het duidelijk voordeel van eerst- genoemden. Ingegaan wordt op «rekurrenties inzake onderwijs in de Aalsterse geschiedenis van 1773 tot 1914», «de Roelanders of de dorpsonderwijzers uit de streek van Ninove. van 1885 tot 1895» en de «Aard appelziekte en ekonomische krisis in Vlaanderen», toegespitst op Geraards- bergen. De Aalsterse Agenda bestrijkt aldus gans het zgn. «land van Aalst» en zal bijgevolg niet enkel in Aalsterse maar ook in Ni- noofse en Geraardsbergse boekhandels verkrijgbaar zijn De «Aalsterse Agenda 1984» bevat werk van Mare De Bruyn (vrije en toegepaste grafiek), Ignace De Vos (schilderijen op papier) Jozef Ghyselen (karikaturen). Frits Kieckens («rezzekes michelen»), Monique Kieckens (glasramen) Wilhelm Mechnig (close-ups), Guido Muylaert (parkgezichten) Cyriel Paepe (penteke ningen), Louis Persoons (akwarellen), Johan Rimbaut (pentekeningen) en An- dré Van Schuylenbergh (reisindrukken ui Venetr Deze uitgave van de vereniging voor kunst, letteren en geschiedenis. Dialoog kost 295 fr Tot 31 oktober be draagt de intekenprijs 245 fr. Zich wenden Marktweg 15. 9430 Nieu- werkerken.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7