Garage i )E BERLANGEER Raldes bestaat 10 jaar voorstelling MAZDA DIESEL 2000 open deur 25, 26, 27 november Aalst ligt niet wakker van mediabeleid Bistouri-besparing... Marnixring onderscheidt Herman Candries U wordt vriendelijk uitgenodigd op de ïM Groeneweg 5b EREMBODEGEM Tel. 21 29 53 Ter gelegenheid van deze voorstelling ECHTE LANCEERPRIJZEN Nieuwe Gazet van Aalst 25 november 1983 5 Vrijdag 18 november jl. vierde de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, beter gekend als Raldes, haar 10-jarig bestaan, in Netwerk, waar trouwens ook het milieusekretariaat van deze vereniging gevestigd is. Van de gelegenheid maakte Raldes-sekretaris Siegfried Van Nuffel gebruik om een overzicht te geven van tien jaar aktie, en een blik te werpen op de toekomst. In centrum Netwerk werd op 18 november overgegaan tot plechtige onderteke ning van het samenwerkingsverband van de milieuwerkgroepen van de Den derstreek» dooreen 13-tal verenigingen. De initiatiefnemer hiertoe, de vzw HAL DES vierde tegelijk zelf zijn tiende verjaardag. Tal van suksessen werden in herinnering gebracht, gaande van klassering van een bos tot het niet uitgebreid raken van een hinderlijk bedrijf en een autoweg die er maar niet kwam. Sekreta- ris Siegfried Van Nuffel (op de foto met het dokument in de handen) stelde nog dat de tot nog toe burgerlijkemilieubeweging naar Nederlands voorbeeld zou moeten uitgroeien tot een ware volksbeweging. (PD-JC) In de beginperiode werkte Raldes hard aan het bijsturen van de gewest plannen. Men werkte toen volledig op vrijwilligersbasis en met de beperkte financiële middelen werden van in het begin prikakties gevoerd, die niet steeds zonder gevolg bleven. In een minimum vantijkd werd het kasteel park van Berlare als landschap ge klasseerd, men organiseerde betogin gen tegen de aanleg van de A11A29, A9 en de bijhorende expressweg Meerbeke-Geraardsbergen. Jaren lang werd geijverd voor het behoud en klassering van het Neigembos, dat ondertussen aangekocht werd door de staat. Ook voor de bescherming van de Wellemeersen en Molenbeek meersen zette men zich in en pas nadat alle andere mogelijkheden uit geput waren volgde de interkommu- nale Land van Aalst het standpunt van Raldes inzake de huisvuilverwerking in Vlierzele. Op het vlak van de vergunningen aan hinderlijke bedrijven is Raldes steeds één van de specialisten geweest. Op dit ogenblik zijn er trouwens nog acht dossiers van Raldes aanhangig bij de Raad van State. Andere akties, die door Van Nuffel geciteerd werden waren het verhinderen van het dem pen van de oude Dender in Dender- monde. Gezocht voor onmiddellijke indiensttreding journalistieke medewerkers voor de Aalsterse deelgemeenten (behalve Erembodegem) en sport. Basisfree lance. Zich wenden: redaktie-adres. Ook op het vlak van het opbouwwerk is de balans positief. Men organi seerde volkskongressen over ruilver kaveling, de Dender en dank zij BTK- projekten werden studies gepubli ceerd over de ontsluiting van Dender- monde, een groeninventaris van Lede, hetsamenstellen van milieulessen pakketten, enz... Ook de adviesraden werden door Raldes niet vergeten, en het milieucentrum in Aalst raakt stil aan bekend bij het grote publiek. De jongste jaren werd het werk van Raldes ook steeds meer gewaardeerd door de nationale overheid vooral via subsidies, o.a. van de minister van ieefmilieu, van de PTT, van de Lotto, enz. Subsidies zijn welkom, aldus de sekretaris van Raldes, maar ze maken ons niet afhankelijk. In dit verband onderstreepte de spre ker de blijvende noodzakelijkheid van milieugroepen, daar voor gemeente besturen steeds andere dan milieube langen tellen. Samenwerkingsverband Ook de toekomst heeft Raldes niet uit het oog verloren. Daar waar de bewe ging in het verleden vooral een burger lijke beweging was dient zij volgens Van Nuffel snel een demokratische volkse beweging te worden. Hiervoor dient de basis verruimd te worden o.a. door het bereiken van meer jongeren, en door meer samenspraak met de overheid. Aldus kunnen de defensieve akties uitgroeien tot offensief-kon- struktieve en preventieve akties. Om dit alles te bereiken dacht Raldes een samenwerkingsverband uit tus sen alle leefmilieuverenigingen in de arrondissmenten Aalst en Dender- monde. Deze samenwerking geeft de mogelijkheid tot een brede mobilisa ties, het ruimer verspreiden naar de basis toe van de ekologische gedachte, het eventueel gezamenlijk uitgeven van een milieukrant in de Denderstreek, een kontrole op het leefmilieu, het uitwerken van een prio riteitsnota per gemeente, meer en betere dokumentatie, het opzetten van een ekologische modelbibliotheek, enz. Jaarlijks zal het samenwerkings verband intern geëvalueerd worden. De ondertekening zelf gebeurde door 13 verenigingen, wat heel wat minder was dan eerst gepland. Voor Aalst behoorde tot de ondertekenaars enkel de werkgroep Bomen-Park. Opvallend was dat belangrijke verenigingen zoals de Werkgroep Leefmilieu Aalst, Werkgroep Leefmilieu Ninove, CSC- afdeling Aalst, Werkgroep Aalst-rech- teroever, die oorspronkelijk ook aan geschreven waren, voorlopig nog niet de stap zetten om effektief samen te werken met Raldes. (MP) m i j|^ Het boek «Coïtha» moest uit de bibliotheek, sinds schepen Borms erin keek. Ze heeft het niet teruggebracht tot nog toe. ze wordt de lectuur ervan blijkbaar niet moe Ook schepen Bogaert heeft literaire ambities Hij noteert de titels van aan-te-kopen-boeken héél precies Misschien is hij daartussen de inspiratie gaan halen die hem «Coïtha» deed vervangen door andere «Rose verhalen». Ja «moeder» Chris, zoals ze zich noemt, krijgt nog veel te stellen. met a! die vieze boeken die over sex vertellen. Dat dit wel heel erg stinkt naar onvrijheid en censuur. dringt, ondanks de wet terzake, niet door tot de schepen van cultuur. Wij hopen maar voor iedereen, dat de schepen slechts allergisch is voor dat boek alieen, want anders zien we haar in de rijen van het soort mensen belanden, dat zich, met «de moraal» als alibi, bezighoudt met boeken verbranden Is het een toeval of is het dat niet Of is het de volksspot die alles heel vlug en helder ziet deze spot heeft namelijk niet op dit incident gewacht, maar heeft de man van de schepen al lang met dergelijke bijnaam bedacht perversje Slechts 25 geïnteresseerden, organisatoren inbegrepen, kwamen opdagen voor een debat rond nochtans een boeiend en uitermate aktueel tema«Het mediabeleid in Vlaanderen», De zaal van De Nieuwe Madeion was voor één keer eindeloos groot. De organisatoren, C.S.C. De Rank, hadden 3 vertrouwde sprekers uit het wollige wereldje van de media uitgenodigdprof. Balthazar (voorzitter Raad van Beheer, BRT), J. Kerremans (persadviseur minister Poma) en L. Michels (perschef minis ter Geens). Dit panel zou de verschillende visies, zoals die bij de traditionele politieke partijen bestaan, uitste kend vertolken. Het verwonderde ons, dat slechts een drietal vertegenwoordigers van de vrije radioes het debat bijwoonden. Plaatjes draaien en mensen ergeren blijft dus het belangrijkste, of In een bondig betoog schetste prof. Balthazar de specifieke problemen waar de RvB van de BRT mee af te rekenen heefthet dubbele voogdij schap nationale en Vlaamse Rege ring hebben elk een deel van de bevoegdheden m.b.t. de openbare omroep. Daarnaast herinnerde de voorzitter aan de orkaan van «nieuwe media» die de laatste jaren de kop op staken. Uiteindelijk leidde dit tot een soort «flou artistique» rond de natio nale omroep (denken we aan het pro bleem rond de handelspubliciteit op BRT-radio en TV, én aan de ether- chaos). Balthazar vroeg dan ook om een duidelijk standpunt vanwege de regering over de funktie van de open bare zender. J. Kerremans verdedigde de gekende liberale media-standpunten ten voor dele van een «stelsel van mededinging met reklame». «Reklamegelden vloeien nu toch massaal uit Belgiè weg», stelde de persmedewerker van Poma. Kerremans pleitte voor een pri vaatrechtelijke omroep, naast de BRT. Niet na eerst gehamerd te hebben op de vrijheid van meningsuiting, het be staan van verschillende maatschappe lijke en levensbeschouwingen en de technologische ontwikkelingen, «in het belang van de intellektuele ont plooiing» op te volgen. «Wat bestaat, moet behouden worden, aangepast aan de tijd», besloot Kerremans. Dit laatste sloeg op het behoud van de pluriformiteit van de schrijvende pers. Wat bedoeld werd met «aangepast aan de tijd», werd niet verduidelijkt. De heer Michiels begon zijn inbreng met de volgens ons weinig passende mededeling «dat hij onvoldoende (media)dossier op dossier kon opvol gen». Wij vragen ons af wat een pers chef van de Vlaamse «premies» dan wel bezighoudt. Later ontspon zich een vrij gematigde en matige discussie rond items als «objektiviteit in de berichtgeving», wetenschappelijke begeleiding bij het mediabeleid, pay-TV, het BRT-RTBF- monopolie, audio-visuele publiciteit. Het debat was vooral te veelomvat tend, te ruim om enige grondige aan pak mogelijk te maken, zodat de on derscheiden sprekers, op de vlakte blijvend, zonder veel problemen de eigen inzichten konden verdedigen. Daar zou een zwakke moderator Bogaerts niets tegen in brengen; de man beschouwde zichzelf te vaak als vierde panellid wat de niet-geïntrodu- ceerde toehoorder geen stap verder bracht. (JVG) Schepen van Financiën E. Bogaert is ook voorzitter van de Koninklijke Harmonie «Al groeiend bloeiend». Zijn goed recht natuurlijk, en het is lovenswaardig dat een schepen ook oog heeft voor kuituur. In een tijd van besparingen van 's stads financies is het evenwel eigenaardig dat de pers deze week een uitnodiging tot de St.-Ceciliaviering kreeg samen met een schrijven op stadspapier. «kabinet van de schepen van financiën en regies». Hoefde dat nu echt (pd) Morgen zaterdag wordt in de feestzaal van het stadhuis de jaarlijkse erepenning van de Marnixring uitgereikt. Begunstigde is kolonel Herman Candries omwille van zijn «toekomstgericht werk inzake robotica, elektronika, enz.». Daarmee wordt niet zozeer op zijn aktiviteit in de Wies Andersenshow van weleer gedoeld, maar wel zijn voorzitterschap van de «Flemisch Aereospace group» (FLAG). ren in groot-Nederlands verband en De akademische zitting in de stads feestzaal zal o.m. toegesproken wor den door de voorzitter van de Vlaamse Regering, dhr. Gaston Geens. Na de Vlaamse Leeuw en het Wilhel mus wordt een drink aangeboden in het belfort. De Marnixring is een Vlaamse Servi- ceklub, politiek ongebonden, wiens leden tot diverse filosofische overtui gingen behoren alsook tot verschil lende beroepen. Naast onderlinge solidariteit, vriendschap en dienstbe toon (de traditionele service-klub- doelstellingen) is men trouw aan de Nederlandse stam van Vlaanderen, wil men de Nederlandse kuituur bevorde- beijvert men zich ook voor de oprich ting van ringen in taalverwante delen van onze aardbol, zoals Zuid-Afrika en Noord-Nederland. Een van de konkrete verwezenlijkin gen is het projekt «elke klas een zin gende klas», waarbij zowat 170.000 bundels met 30 liederen gratis ver spreid werden. 470 vrije, 84 rijks- en 63 gemeentelijke scholen pikten er reeds op in. In totaal namen zo n 90.000 leerlingen deel aan de zangna middagen. Morgen dus Herman Candries in de kijker, na o.m. Hendrik Fayat, Anton Van Wilderode en dr. P. Janssen. (KVDE)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5