ONS STADAUTOBUSSEN-NEThet kan beter en efficiënter iHi fifc Nieuwe Gazet van Aalst 25 november 1983 - 7 Steden evolueren. Er komen woonwijken bij, scholen verhuizen, ziekenhuizen krijgen een nieuwe ingang, er komt een ring... Een optimaal openbaar vervoer past zich aan. Is dat in Aalst het geval Men herinnert zich dat SP-raadslid Patrick De Smedt op 6 september jl. een nieuw autobustrajekt voorstelde op de Ring. Deze «ringbus» zou het bestaande zeslijnennet aanvullen. Het zou bestudeerd worden, werd gesteld. Het leek ons alvast nuttig de bestaande stadsbuslijnen onder de loep te nemen. Wij zijn weliswaar geen verkeersspecialisten, maar menen toch enige alternatieven te moeten voorstellen. Uiteindelijk doel: een optimaal stedelijk openbaar vervoer, aangepast aan (zeg stilaan maar al) 1984. Algemeen Van het openbaar vervoer kan men verwachten dat het vrij snel, frekwent en komfortabel is, teneinde de afhan kelijkheid van de auto zoveel mogelijk te verminderen. Teoretisch heeft men om het half uur een stadsautobus ter beschikking wat op het eerste zicht voldoende lijkt. Of alle bussen altijd even stipt zijn is een ander paar mou wen. Over het konfort op de bussen hebben wij persoonlijk weinig kritiek. Er is voldoende plaats, zeker buiten de spitsuren en de verwarming in de bussen laat niet te wensen over. De stad Aalst beschikt op dit ogenblik over zes autobuslijnen. Lijn 1 loopt van het Station naar de Erpestraat, lijn 2 bedient de deelgemeente Herder- sem (Hardingstraat); lijn 3 heeft de Schoolstraat in Nieuwerkerken als eindpunt; lijn 4 is deze van het station naar Hof Somergem; met lijn 5 rijdt men naar de Tulpenstraat te Hof- stade, terwijl lijn 6 tenslotte deze is naar de Rozendreef. Al deze lijnen zijn straalgericht, met het station als vertrek- en eindpunt. Opvallend daar bij is dat vooral in de omgeving van dit station vele van deze lijnen hetzelfde trajekt volgen, bv. Stationsstraat, Esplanadestraat, Nijverheidsstraat, enz. Diskriminatie Zoals voor andere openbare diensten, vb. telefoon, water, enz. is ook het stadsvervoer duidelijk achtergebleven op de fusieoperatie van 1976. Een aantal deelgemeenten, zoals Hofsta- de, Herdersem, Nieuwerkerken en Terjoden zijn rechtstreeks door een stadsbus met het centrum van Aalst verbonden, in tegenstelling met andere, zoals Erembodegem, Gijze- gem, Moorsel, Meldert en Baardegem waar de verbinding nog vaak op kruk ken verloopt. In theorie worden deze gemeenten bediend door zogenaamde «penetrerende lijnen» (Aalst-Brussel, Aalst-Dendermonde, Aalst-Asse- Londerzeel, enz.) maar zowel de fre- kwentie als vooral de prijs zijn dikwijls diskriminerend voor inwoners uit dezelfde fusiegemeente. Wat specifiek Erembodegem-centrum betreft kan men nog stellen dat er een regelmatige spoorlijnverbinding met Aalst bestaat, maar zal dit met het nieuwe Intercityplan niet totaal tot het verleden behoren Prijs Enkele eerste vaststellingen zijn opvallend. Een autobusrit met de stadsbussen kost 23 frank. Hoever men daarmee juist kan meerijden blijft voor ons een onontwarbare puzzel. Alleszins mag men altijd een deel voorbij de terminus meerijden voor hetzelfde geld. Een rit meemaken van het startpunt aan het Stationsplein heen en terug zonder de bus te verla ten is alleszins niet mogelijk voor dezelfde prijs. Waarom niet Het meest interessante voor de okka- sionele busreiziger is ongetwijfeld de rittenkaart. Deze kost 100 fr en is goed voor acht ritten. Zonderling is wel dat deze rittenkaart niet kan aan gekocht worden in de loketten van het station. Meteen wordt nogmaals bewezen dat een fusie tussen alle openbare vervoermaatschappijen van het land dringend noodzakelijk is. Hiermee zou trouwens de diskrimina tie in prijs van een rit tussen bv. Gijze- gem of Baardegem en Aalst-centrum enerzijds, en tussen Nieuwerkerken of Herdersem en Aalst-centrum anderzijds, ook tot het verleden kun nen behoren. Station Zoals reeds gemeld is het Stations plein ongetwijfeld het knooppunt bij uitstek van het Aalsters autobusnet. Zonder het belang van dit plein in twij fel te willen trekken kan men zich toch de vraag stellen waarom alle bussen persé steeds langs het station moeten rijden, rekening houdend met het feit dat ontelbare andere belangrijke knooppunten van Aalst niet bediend worden. Op dit vlak is het voorstel van Patrick De Smedt dus positief, omdat tal van inwoners, die aangewezen zijn op het openbaar vervoer, nu soms ongelooflijke omwegen moeten maken om een bepaalde instelling te berei ken. Een praktisch voorbeeld kan dit duide lijk maken. Iemand, die aan de Heilig Hartkerk woont moet via het station rij den om de O.L. Vrouwkliniek te berei ken, terwijl de werkelijke afstand tus sen beide gebouwen amper een paar honderd meter is. Een opvallende plaats, die de stads bussen niet bedient, is de Grote Markt, waar wel de bussen uit Geraardsbergen en Ninove stoppen. Nochtans blijft de Grote Markt, met o.a. het stadhuis, nog steeds het hart bij uitstek van Aalst. Plaatsen waar evenmin bussen langs rijden zijn o.a. het stadspark en het Osbroekstadion, het Keizerlijk Plein, het stedelijk kerk hof, het nieuw zwembad, enz... Dik wijls blijkt het echter heel eenvoudig om de lijnen van de bussen dermate aan te passen dat al deze plaatsen bediend worden. Sociale woonwijken en scholen Het is duidelijk dat een aantal auto buslijnen specifiek gericht werden op sociale woonwijken. Lijn 4 bedient bv. de woonwijk Hof Somergem. Lijn 6 rijdt naar de nieuwe wijk Horebeke- veld en de sociale appartementen van Dewaco aan de Rozendreef. Lijn 2 bedient de sociale woonwijk Harding in Herdersem. In Hofstade kan men met lijn 5 tot aan de wijk aan de Anjer- en Tulpenstraat rijden. Opvallend is dan wel dat een aantal andere sociale woonwijken niet bediend worden zoals het Begijnhof, Ten Berg, Torensveld, enz... Wat voor de woonwijken geldt, geldt eveneens voor de scholen. Het open baar vervoer blijkt niet steeds de trend van de spreiding van de scholen naar de stadsrand gevolgd te hebben. Voorbeelden hiervan zijn het RIBTO aan de Molendreef, de Rijkstechni- sche school aan de Ledebaan, enz. Ook voor heel wat scholen in het stadscentrum zelf geldt deze bemer king. Bussen stoppen bijvoorbeeld aan het St.-Maarteninstituut in de Vrij heidstraat en aan de Stedelijke School aldaar. Maar noch het St.-Jozefskolle ge noch het Koninklijk Lyceum in de Pontstraat worden bediend. Het gevolg is dan ook dat men dikwijls massa's schoolkinderen na schooltijd met zwaarbeladen boekentassen ziet opstappen naar de dichtsbijzijnde bushalte. Lijn 1Station-Erpestraat Deze lijn rijdt via de Vrijheidsstraat naar de Schoolstraat, waarna de Vak schoolstraat en de Asserendries genomen wordt. Op het uiteinde ervan moet de bus de gevaarlijke Boude- wijnlaan oprijden. Deze laan wordt gevolgd tot aan de Gentsesteenweg. Even vóór de grens met Erpe wordt de Erpestraat ingereden. Hier valt het op dat er zich twee haltes bevinden op zeer korte afstand van elkaar. Via de Oude Gentbaan keert de stadsbus dan terug naar de Boudewijnlaan. Aan Hostellerie Terlinden is het voor de buschauffeur opnieuw een hele hek sentoer op de ringlaan veilig over te steken Aan de Asserendries wordt naar rechts gedraaid om de St.-Anna- laan te bereiken. De stadsbus rijdt dan via de Meuleschettestraat naar de Dirk Martensstraat om opnieuw aan het station terecht te komen. Deze bus is op dit ogenblik reeds zeer belangrijk als vervoermiddel voor de ontelbare leerlingen van het VTI en het HRITO, maar moet de Rijkstechnische School aan de Ledebaan helaas links laten liggen. Lijn 2Station-Hardingstraat (Herdersem) Deze lijn brengt de busgebruiker via de Nijverheidsstraat en de St.-Anna- brug en een wirwar van kleine straat jes naar het Stedelijk Hospitaal. De Dokter De Moorstraat wordt ingere den tot aan de H.-Hartkerk. Hier wordt de Bredestraat gevolgd tot aan de Grote Baan te Herdersem. Daar draait de stadsbus de Kapelleomgang in en bereikt via de Kouterbaan opnieuw de Grote Baan te Herdersem. Nabij het gemeentehuis wordt deze weg naar Wieze verlaten om uiteindelijk de Har- dingwijk te bereiken. Bij deze rit kan men zich onmiddellijk afvragen waarom de stadsbus aan de Vismijn een wirwar van straatjes moet nemen om het hospitaal te bereiken. Het ware alleszins een grote verbete ring indien men voorbij de St.-Anna- brug de Denderoevers zou volgen om via één van de talrijke zijstraten in de Herthage te belanden. Daar is óók een ingang van het hospi taal, en meteen zouden de talrijke ver keersproblemen met de bussen in en rond de Dr. De Moorstraat tot het ver leden behoren. Dat het Eendrachtstadion en de sociale wijk van Park De Blieck (bij het onrechtstreeks) bediend worden pleit in het voordeel van het behoud van dit deel van het trajekt. Zoals voor zoveel andere lijnen is ook hier de terugrit dezelfde als de heenrit. Waarom men bij het terugrijden geen gebruik maakt van de Denderstraat en de Majoor Claeserstraat om vlugger het Stationsplein te bereiken is ons een raadsel. Nu rijdt de bus van lijn 2 immers gans de Vaartstraat, Esplana destraat en Stationsstraat af om opnieuw op het vertrekpunt te komen. Lijn 3Station-Schoolstraat (Nieuwerkerken) Waar andere trajekten eerder kort zijn, valt dit parkoers op door zijn lengte. Via de Vrijheidsstraat wordt de Gentsestraat bereikt. Daar slaat de bus ter hoogte van de fabriek De Wolf- Cosijns links af om langs de Nieuw- beekstraat en de Diepestraat op het rond punt van de Haring te belanden. Door de talrijke kruisingen met andere straten (Arbeidsstraat, Beekveld- straat, Gustaaf Paepestraat, St. Job straat, Stefaan De Jongestraat, August Marcelstraat en Kerkhofbaan) wordt de bus om de haverklap ge dwongen te remmen, wat tijd- en ener gieverspilling tot gevolg heeft. Waar om maakte men hier geen gebruik van de Kapucienenlaan en de Leo de Bethunelaan om de Haring te berei ken Meteen zou men het huidige berg. De woonwijk van Hof Somergem zelf geeft de bus een ideale gelegen heid om zijn oorspronkelijk trajekt opnieuw aan te vatten. Hier zouden wij toch willen suggere ren dat het heel wat interessanter ware indien de stadsbus aan de Affli- gemdreef niet opnieuw de Driesstraat zou indraaien maar integendeel zou doorrijden naar de Bergekouter. Op het einde van deze straat komt men terug op de Moorselbaan. Meteen zou de woonwijk van Ten Berg en de ach terzijde van het nieuw zwembad niet langer verstoken blijven van het stede lijk openbaar vervoer. Lijn 5: Station-Tulpenstraat Hofstade Het grootste deel van dit trajekt ver loopt vrij vlot, omdat men zeer snel via de Zeshoek en de Dendermondse- steenweg het stadscentrum verlaat. Deze steenweg wordt gevolgd tot aan de kruising met het nieuwe deel van de Rijksweg Aalst-Dendermonde met de Terbekenstraat en Hendrik Con- sciencestraat te Hofstade. Hier rijzen de eerste grote problemen daar de stadsbus de drukke rijksweg volledig dient te kruisen. Verkeerslichten zou den hier zeker reeds heel wat baat bij brengen. Anderzijds kan men zich de vraag stel len waarom de stadsbus persé de Ter bekenstraat moet inrijden en via een nieuw scherp kruispunt de Blekte straat indraait om zo de Steenweg op Aalst te bereiken. De rechtstreekse overgang naar deze Steenweg aan de Terbekenstraat zou heel wat efficiën ter en veiliger zijn, en kan noch voor Een stadsbus wringt zich door het verkeer, (gi) zwembad, de Kapucijnenkerk, de aan palende lagere afdeling van het St. Jozefskollege en het kerkhof bedie nen. Ook de overgang aan de Haring zelf zou heel wat vlotter kunnen verlo pen. Na dit kruispunt rijdt de bus de Ninoofsesteenweg op om aan het rusthuis Hopperank de Groeneweg in te draaien. Net voor de autosnelweg overgestoken wordt moet de bus halt houden aan de Churchillsteenweg. Een wijziging van de voorrangsrege ling op dit kruispunt is beslist werk voor de verkeerskommissie. Via het kruispunt van de Geraards- bergsesteenweg wordt Terjoden bereikt, waar de bus de Driesstraat inrijdt. Even verder is men reeds in Nieuwerkerken waar o.a. de wijken Dries- en Pijpenbeek bediend worden. Er blijft enkel nog de Schoolstraat door te rijden om aan het vroegere gemeentehuis van Nieuwerkerken de terminus te bereiken. Hierbij is het opvallend dat de stadsbus niet zoals overal elders langs het zelfde trajekt terugrijdt naar het sta tion van Aalst, maar integendeel een gans ander parkoers aandoet. Meteen het bewijs dat het ook anders kan. Via de Kwalestraat en de St.-Jobstraat, waar men o.a. aan de achterzijde van het gelijknamig rusthuis passeert, wordt de Kapucijnenlaan bediend. Hier maakt de bus een ongelooflijke kronkel via de Leo de Bethunelaan en de August Marcelstraat om opnieuw de Diepestraat en Nieuwbeekstraat te bereiken. Ware het niet veel eenvoudi ger de Kapucienenlaan in te draaien en daar één van de zijstraten te nemen om aldus in de Nieuwbeekstraat te belanden Of waarom niet gewoon de ringlaan volgen tot aan de Gentse straat en daar opnieuw het stadscen trum induiken Lijn 4Station-Hof Somergem Deze lijn wordt zeer druk gebruikt, vooral voor wie de O.L. Vrouwkliniek wil bereiken. Wat onmiddellijk opvalt is het feit dat deze lijn tot aan de kerk van Mijlbeek samenvalt met het trajekt van lijn 6 naar de Rozendreef. Is dit geen dubbel gebruik Even voorbij de kliniek wordt de Schendelbeekhof- straat ingedraaid waarna gans de Lan- gestraat afgereden, wordt. Op het einde ervan bereikt men de Dries straat, de Affligemdreef en de Zand de inwoners van de Terbekenstraat noch voor deze van Blektestraat ono verkomelijke problemen opleveren om een halte van de stadsbus te bereiken. Via de dorpskern van Hofstade en de Hoogstraat belandt de stadslijn 5 in de nieuwe wijk van de Tulpenstraat en Anjerstraat te Hofstade. De bus neemt een identiek trajekt om terug naar het station te rijden. Als men een gewoon stadsplan neemt lijkt deze terugweg toch wel verras send. De stadsbus zou immers zeer gemakkelijk via de Kasteelstraat en de Wegvoeringsstraat de Hofstaadse Zijpstraat kunnen aandoen. In deze Zijpstraat bevinden zich o.a. de gemeenteschool en het Internaat van het RIBTO, wat meteen een potentieel aantal nieuwe kliënten zou kunnen betekenen. Bij de terugweg werden wij ook getrof fen door de problemen aan het Espla nadeplein. Komende van de Zeshoek dient de stadsbus links af te slaan op dit plein om via de Fabrieksstraat en de Vooruitgangstraat opnieuw het Stationsplein te bereiken. De draai aan het Esplanadeplein is echter dik wijls een onoverkomelijke hindernis wegens het drukke verkeer en de tal rijk geparkeerde wagens. Joost mag weten waarom de stadsbussen uit Hofstade aan de Zeshoek niet onmid dellijk de Veldstraat inrijden naar het Bauwensplein. Een efficiénter en veili ger busvervoer zou ongetwijfeld het gevolg zijn (dit geldt ook voor de lijn 1). Lijn 6Station-Rozendreef Deze bus start zoals alle andere op het Stationsplein en rijdt via de Nijver heidsstraat over de St.-Annabrug. De Molendries en Moorselbaan worden gevolgd tot aan de kerk van Mijlbeek. Hier dient de bus links af te slaan om de Leopoldlaan te volgen tot aan de Groenstraat, waar men rechts indraait. Na een moeilijk en gevaarlijk kruispunt aan de Drieveldenweg bereikt men de Binnenstraat. Deze smalle en moeilijke weg wordt gevolgd tot aan het kruispunt van de Boter- melkstraat en de Oude Abdijstraat. Het meest opvallende in dit deel van het trajekt zijn de talrijke haltes. Zo stopt de bus nog in het begin van de Groenstraat ter hoogte van de oude ingang van de O.L -Vrouwkliniek. Blijkbaar is de busmaatschappij ver geten dat deze ingang zich reeds sinds enkele jaren op de Moorselbaan bevindt. Men kan zich dan ook slechts vragen stellen over de opportuniteit van het behoud van deze halte, vooral gezien men enkele tientallen meter vroeger op de Leopoldlaan zelf ook een halte uitstippelde. Even grote vraagtekens .kunnen ge steld worden over de twee haltes (aan de Mijlbeeklaan en de Binnenstraat) die ook amper honderd meter van de Botermelkstraat nr 89 en ter hoogte van de Waelestraat, aan de ingang van de nieuwe woonwijk Horebeke- veld. Opnieuw amper 50 meter af stand tussen twee haltes, is mis schien toch van het goede teveel. Ook voor de twee haltes in de Rozendreef geldt dezelfde kritiek. Er bestaat er één ter hoogte van de Dewaco appar tementsgebouwen en één ter hoogte van de Fonteinstraat. Totaal ongelooflijk wordt de terugweg. Hier rijdt de bus van lijn 6 de Petrus Van Nuffelstraat in om opnieuw de Binnenstraat te bereiken, en enkele meters verder de Groenstraat in te draaien. Nochtans kan een klein kind op de kaart bemerken dat deze omweg totaal nutteloos en tijd- en energieverspillend is. Het ware naar onze mening veel beter de Rozendreef volledig af te rijden tot aan de Mijlbe- kelaan en daar de Groenstraat in te draaien. Van de Leopoldlaan rijdt de stadsbus dan de smalle Binnenstraat in. Een echt avontuur voor de chauf feur, vermits het verkeer er zich amper kan kruisen. Dat men in deze smalle straat dan nog een halte voorzien heeft op het wegdek zelf, waardoor op het ogenblik dat passagiers in- en uit stappen alle verkeerd gestremd wordt is nog ongelooflijker Hier dient drin gend iets te veranderen. Via de 1 -Mei straat, de Vaartstraat en de Esplana destraat wordt opnieuw het station bereikt. Waarom de bus hier de Albert Lienartstraat niet gebruikt is ons een raadsel, tenzij misschien om direkt vanuit de Stationsstraat de stand plaats op het gelijknamige plein te kunnen inrijden. Tot slot Dit waren maar enkele indrukken, na zelf alle buslijnen meegereden te hebben. Vanzelfspre kend dienen voorstellen (zoals meer iusvor- mige lijnen, afschaffing of vervanging van over bodige haltes, een verbinding naar gediskrimi- neerde deelgemeenten, een halte op de Grote Markt,... alsmede verkeerstechnische sugges tie) aan een diepgaander onderzoek onderwor pen. Toch lijdt het geen twijfel dat mits goede wil en niet eens zo heel veel geld het busver voer stukken rendabeler en nuttiger kan wor den, dan thans. In een volgende editie hopen we een gesprek met NMVB-verantwoordelijken te hebben, als mede heel wat reakties van de bevolking, U dus. U kent ons redaktieadres... (MP) lal I ICrnUwCvOEIi Sloeker 1833. Op 11 oktober rond 4 uur in de namiddag vond men in het Sluierstraatje het lijk van een zekere Bruggemans, 29 jaar huisschilder verblijvende in de stad. De heer dokter De Windt CamHle verscheen ter plaatse, ten einde het dode li chaam te onderzoeken en het te laten overbrengen naar het stedelijk hospitaal. Uit het liikonderzoek bleek dat de genaamde Bruggemans een boeufsteek ge heten had bij de herbergier Meganck. Lange Zoutstraat. en dat een brok vlees in de luchtpiip geraakt was Een medisch rapport bevestigt de doodsoorzaak (spelling werd behouden)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7