In het schepenkollege wordt «aan politiek gedaan» ABVV-Werklozenwerking op de bres voor sollicitanten Struktuurplan Klein-Aalst teruggevonden «Aalsterse Berichten» nu in drie reklamebladen... Wat mag 'stadsberichten' heten Stadscentrum verandert onophoudend Erembodegemse Hopbelletjes 8 Nieuwe Gazet van Aalst 25 november 1983 Deze en andere verrassende uitspraken zijn te vinden in het met Sint-Maarten verschenen tweede nummer van «Aalsters Accent». «Dat is geen en mag ook geen geheim zijn», aldus dit driemaandelijks informatieblad van de stad zelf. Vraag is natuurlijk wat met «politiek» bedoeld wordt... Nog een belangwekkend citaat Het heeft niet veel zin deze beslissingen (n.v.d.r zoals bouw- en exploitatieaan- vragen) wereldkond te maken». «Derge lijke vragen zijn persoonlijk; ze belangen enkel de stad en de aanvrager aan»-. Als de leefmilieuverenigingen dit lezen Ietwat in tegenstrijd met deze opvatting wordt in een ander artikel gesteld dat «Aalst schreeuwt om een bouwverorde ning, om kontrole en een behandeling van alle dossiers in het licht van de ak- tuele visie die de Aalsterse straten zo mogelijk wil verheffen tot leefruimte, waarvan alle elementen het gevoel «van ons» scheppen». Beter Qua opmaak én inhoud is dit blad noch tans béter dan de eersteling. De lezer zal begrip hebben voor het slechts drie maandelijks verschijnen, zodat een deel van de informatie reeds elders gepubli ceerd is. Zo bv. het artikel «vakantie- speelpleinwerking status quo» dat een bewerking van een persnota van 20 sep tember is Toch ook echt nieuws - er is een officiële kommissie voor ruim telijke ordening in de maak. Waar de hui dige gewoon afhangt van de good-will van de betrokken schepen, heeft de offi ciële advieskommissie een wettig karak ter, te vergelijken met de kultuurraad. Om die reden weigert bv. de milieuvereniging RALDES te zetelen in de huidige semi- officiële. - het nieuw zwembad opent op 7 januari '84 - tijdens de paasvakantie wil men natuur- beheerswerken uitvoeren in de Osbroek (aanleg wandelpad, kappen jonge ber ken, maaien), het Kravaalbos (hout ver wijderen in brongebied, hooiweide maaien), het Kravaalbos (hout verwijde ren in brongebied. hooiweide maaien en opschietende bomen kappen), de Gerst- jens (meidoornhaag verzorgen), het stadspark (waterplanten aanbrengen), voorts bomen, struiken en hangen plan ten, wilgen knotten, enz. Er wordt voor deze aktie «Aalst paasbest» op vrijwilli gers gerekend Neem kontakt op met de dienst Leefmilieu. Kapellestraat 8 (3de verdieping); 053/70.11.11, toestel 269. - Op 25. 26 en 27 november neemt de dienst Toerisme deel aan de Internatio nale Vakbeurs «Brussel Travel Fair» op de Heizei te Brussel - In 1984 verleent diezelfde dienst zijn medewerking aan het nieuw BRT-spel- programma voor kinderen «Stad op Stel ten»; in dit programma komen 20 Vlaam se steden aan bod Spreekbuis Er is weliswaar geen enkele foto van een schepen in opgenomen, en nergens is de verantwoordelijke uitgever vermeld, maar dit is duidelijk het College van Bur gemeester en Schepenen. Vooral waar kontroversiële beleidsthema's aange sneden worden (zoals de stadsherwaar- dering en de gemeentefinancies), wordt dit blad de spreekbuis van de meerder heid. Het tegenovergestelde is ondenk baar en evenmin wenselijk, maar de bur ger wil toch ook informatie over proble men. moeilijkheden, voorliggende knel punten. en de ideeënrijkdom die binnen de gemeenteraad hierrond leeft. Of ge woon nog maar weten welke BPA's in derdaad gerealiseerd zijn in Aalst, i.p v. of naast de procedure, die uit de doeken gedaan wordt. Natuurlijk is dit niet mogelijk, als de re- daktie té sterk afhankelijk is van de be leidsverantwoordelijken zelf. Het is een bekend probleem in de gemeentelijke in formatie- en inspraakdiensten (PD) «Er zijn nu al meer dan 500.000 werklozen, die moeten rondkomen met steeds minder geld. Toch moeten zij meer dan ooit solliciteren om een kans op werk te vinden. En dat solliciteren kost zeer veel geld. Ook in openbare diensten. Informatie en inschrijving voor een eksamen kost gemiddeld 300 a 500 fr. Voor de gebruikelijke attesten betaal je 450 fr.». Zo begint de tekst van een briefkaartenaktie van de ABW-werklozen- werking, die ook in Aalst gevoerd wordt. Zestig procent van de werkzoekenden Sollen met sollici:an en krijgt als stempelgeld een bedrag dat de 15.000 fr per maand met overstijgt Eén enkele sollicitatie kost al gauw meer dan 1000 frdat is niet rechtvaardig, meent het ABVV. In de inkomhal van het Volks huis aan de Houtmarkt liggen dan ook briefkaarten om tegen deze toestand te protesteren Een briefkaart gericht aan premier Martens, waarin volgende eisen gesteld worden gratis sollicitatieattes ten voor werklozen, gratis informatie en deelname aan eksamens en een wet die de rechten van de sollicitant beschermt. De tweede reeks briefkaarten is bestemd voor de burgemeesters. Aan hen wordt gevraagd de gemeentelijke belastinghef fing op sollicitatieattesten voor werklozen af te schaffen, en te zorgen voor gratis informatie en deelname aan eksamens. In het arrondissement Aalst zijn er nog twee gemeenten waar de gemeentelijke belasting op getuigschrift van goed ge drag, eensluidend verklaren van diplo ma's. uittreksel geboorteakte militiege- tuigschrift, enz gevorderd wordt Zot- tegem en Denderleeuw Het Aalsterse stadsbestuur schafte deze bijkomende i >elastingen onlangs af; maar men moet Jan wel de nodige bewijzen meebrengen dat men werkloos is of BTK-er enz Een stap vooruit dus, maar het verplicht zegelrecht en expeditierecht voor een aantal dokumenten blijft bestaan (telkens 90 a 150 fr.) zolang de nationale regering die niet afschaft. Wie deze aktie wil steu nen kan de briefkaarten vinden in het Volkshuis. De Aalsterse ABVV-werklozenwerking is nog met een paar andere dingen bezig We spraken met Werner Van Den Stockt«We ziin begonnen met een tweemaandelijks informatieblaadje - «Dopperama» - waarin we o m pleiten voor een beter doplokaal, i p.v de paar- destal in de Hoveniersstraat. We plannen akties rond Art. 143 rond de langdurig werklozen, de schoolverlaters een Jon- gerenmars in 1984 En vorige week schreven we een open brief aan alle be drijven van het arrondissement Aalst i v.m. het afleveren van attesten aan sol licitanten Op dat vlak zijn er een aantal misbruiken bedrijven die geen of een onvolledig attest schrijven, waardoor de werkzoekenden in kwestie een dag stempelgeld verliezen Men vertelde ons een konkreet geval van een kandidaat-vrachtwagenchauffeur die zich meldde bij de P.V.B A De Gols te Meldert. De man kwam met de firma overeen op 17, 18, 20, 21, 24 en 25 oktober 1983 met één van de voerders van het bedrijf mee te rijden naar het buitenland, om de plaatsen van levering te leren kennen Zogezegd, zo gedaan Na deze week geeft de zaakvoerder aan de kandidaat-chauffeur een attest mee bestemd voor de R V A. Een letterlijk ci taat «Ik verklaar de eerste aanwerving die ik doe, dat dit meneer X zal zijn en dit met een arbeidscontract op proef De aanwerving zal gebeuren rond 15 januari '84 als onze klant zich aan de afspraak houdt Meneer X kreeg geen enkele ver goeding voor de dagen dat hij met onze voerder meeging» Getekend Paul De Gols Met dit attest ging meneer X naar de RVA. waar hij van de inspekteur te horen kreeg dat hi| voor deze 6 dagen geen werkloosheidsvergoeding zal ont vangen De vakbond is met deze zaak nu bezig, (k n Na alarmerende berichten van de milieuvereniging RALDES, schijnt het struktuurplan Klein-Aalst nu toch definitief teruggevonden te zijn. RAL DES had vroeger verklaard dat een deel van dit bekende struk'.uurplan op de stadsdiensten verdwenen was, terwijl enkele panelen zich in een er barmelijke staat in het Huis De Bolle bevonden. Naar schepen van Openbare Werken Anny De Maght aan de pers verklaarde, is het stadsbestuur ondertussen in het bezit gekomen van alle dokumenten van Zaterdag 26 november Om 19 u toneel door KWB-groep «Tijl en Nele» met «De verloofde van mijn vrouw van Otto Schwarz en George Lengbach, in een regie van Philemon Eeckhout Toegang 80 fr. Parochiehuis. Om 18 u. kan u op de radio een histo rische opname beluisteren van «Les Emmémdes» van D Milhaud uit 1949, waar toen het koor Termuren van Erem- bodegem aan meewerkte (BRT 3) Zondag 27 november Laatste opvoering van «De verloofde van mijn vrouw» in het parochiehuis om 19 u Woensdag 30 november AA-groep Om Mekaar vergadert om 20 u in de bovenzaal van het parochiehuis. De «Aalsterse Berichten» zijn een traditie geworden. Regelmatig worden nieuwe gunningen uitgeschreven door het stadsbestuur om deze in één of ander reklameblad te publiceren. Tot op heden was het steeds De Aan kondiger die de Aalsterse Berichten naar zich toe trok. Sinds de jongste gunning is hierin verandering gekomen. Drie firma's hadden een offer- teprijs ingediend met name De Streekkrant, De Aankondiger en het Gouden Blad. De procedure werd betwist door Media Data nadat ze vernomen had niet de laagstbiedende te zijn en deze firma (die de Aankondiger uitgeeft) stelde een eis in voor de rechtbank te Dendermonde. De rechtbank verklaarde zich echter onbe voegd en de ingestelde eis werd afgewe zen. De firma heeft zich ondertussen gericht tot de heer Goeverneur van Oost-Vlaan- deren die het dossier heeft opgevraagd. Ondertussen worden de stadsberichten doorgegeven aan de verschillende bla den, met verzoek deze gratis en totaal vrijblijvend voor de stad op te nemen. Vermelden wij eveneens dat de journa listen op de maandelijkse perskonferen- tie van het schepenkollege vernamen dat deze Aalsterse Berichten tot op heden 2500 fr. per week en per volle bladzijde kostten. Anderzijds blijkt ook dat er voor de be richten, die in de rubriek verschijnen, een zekere selektie gebeurt door het stads bestuur. Aldus worden alle berichten van politieke partijen of waar politieke spre kers aan het woord komen niet opgeno men Of dit inderdaad altijd zo gebeurt, is een ander paar mouwen. Voor 2 weken verscheen in De Aankondiger, in de rubriek Stadsberichten, een verslag van de algemene vergadering van de Stedelijke Jeugdraad van 28.10 jl., waar we het vroeger in deze krant al over hadden. Niet het officiële verslag verscheen in De Aankondiger, maar een eigen visie van een CVP-afgevaardigde in de Jeugdraad, Jos Van Landuyt. Twee weken daarvoor drukte men op dezelfde plaats ook al de uitslag af van de bestuursverkiezingen van de Aal sterse PVV-jongeren. Zijn dat eigen lijk nog stadsberichten, kan men zich afvragen, of wordt die bladzijde een soort vrij podium (met anonieme tek sten allerhande) Burgemeester Uyttersprot zei ons for meel «Dat mag niet meer gebeuren. Op dit moment stuurt de stedelijke informatiedienst de officiële medede lingen aan de bevolking door aan de drie reklamebladen (De Aankondiger, de Streekkrant en Het Gouden Blad). Wie van deze drie de voorrang zal krij gen, moet nog uitgemaakt worden (n.v.d.r.zie elders meer hierover). In elk geval, de twee berichten die U noemt werden door individuele perso nen naar de redaktie van De Aankon diger gebracht of gestuurd. De dienst informatie was er niet van op de hoogte. Blijkbaar heeft men bij de Aankondiger gedacht dat het om een officieel stadsbericht ging, aangezien het over de stedelijke jeugdraad ging. Die verwarring is begrijpelijk natuur lijk, maar we zullen er nauwlettend op toezien dat dit soort zaken niet meer voorvalt», (k.n.) leder jaar opnieuw wordt het typische beeld van het Aalsters stadscentrum gewijzigd. Struktuur- plannen, gewestplannen en ontwerpen van Bijzondere Plannen van Aanleg kunnen aan deze trend niets wijzigen. Verleden weekend begon de toneel groep «Tijl en Nele» (KWB Erembode- gem) met zijn opvoeringen van het stuk «De verloofde van mijn vrouw». Volle zalen en veel plezier dit weekend volgen nog twee vertoningen, wa-irvan volgende week verslag het struktuurplan van klein-Aalst De schepen zei trouwens dat zij reeds op zoek was naar dit plan. nog vooraleer RALDES alarm sloeg. Impliciet wordt de kritiek van RALDES wel beaamd. Tot de voornaamste dokumenten, die nu veilig en wel achter slot zitten behoren o.a. het voorontwerp van struktuurplan en de bij horende plannen, de toespraken naar aanleiding van de tentoonstelling van maart 1976, de verslagen van de studie dagen met staf- en kaderpersoneel, met architekten en juristen, met schooldirek- ties, enz., alsook de verslagen van de kontaktdagen met Ministeriële Departe menten en Openbare Instellingen. Ver der vond men eveneens de beslissingen van de gemeenteraad van 3.6.1976 te rughoudende goedkeuring van het voor ontwerp struktudrplan en tot herziening van de BPA' Centrum. St.-Jobstraat en Station). Deze BPA's werden op 26.5. 1981 door de gemeenteraad voorlopig aanvaard en werden daarna in openbaar onderzoek gesteld. Het paneel met deze BPA's is op dit ogenblik permanent ten toongesteld in de vergaderzaal van het departement Openbare Werken. Panelen Bij het voorontwerp struktuurplan Aalst- centrum horen ook 16 plannen o.a. van het stratennet en bebouwing, van de funkties van het centrum, van het groen, de bebouwing, het verkeer, de Grote Ring, het gemeenschappelijk vervoer, de parking en de monumenten. De belangrijkste van deze plannen wer den op panelen gekleefd voor de ten- Nu eens worden huizen afgebroken om er winkels van te maken, zoals in de Hoogstraat, dan worden weer tui nen ingepalmd voor huizen, garages of appartementsgebouwen, zoals in de Vrijheidsstraat. Naar wij uit welingelichte bron verna men zal binnenkort ook een deel van het straatbeeld op de Hopmarkt en op het Keizerlijk Plein veranderen. Zo zou het ACV onlangs de leeg staande gebouwen aangekocht heb ben van de Generale Bankmaatschap- pij op de Hopmarkt. Of deze gebouwen ook zullen afgebroken worden konden wij niet te weten komen. Even verder, naast het hoge gebouw waar vroeger het ABVV huisde en nadien de stad Aalst kantoren huurde voor haar finan ciële dienst, zou een nieuw even hoog appartementsgebouw opgericht wor den. Hiervoor zou het typische woon huis waarvan de gevel tussen twee bestaande gebouwen achteruit staat, dienen gesloopt te worden. Op het Keizerlijk Plein zelf werd net prachtige herenhuis gelegen tussen de vroegere woning van de familie Meert-Kiekens en het winkelpand op de hoek van de Boterstraat aange kocht door de maatschappij Maas en Schelde met zetel in Brugge. In deze maatschappij is oud-burgemeester Louis D'haeseleer één van de grote tenoren, en hij zal dan ook wel niet vreemd zijn aan deze aankoop. Wat er met het herenhuis zal gebeuren kon den wij nog niet achterhalen, maar het is alleszins te hopen dat de prachtige tuin, die zich uitstrekt tot aan de gebouwen van het Groen Kruis in de St. Jorisstraat in zijn huidige vorm zal kunnen behouden blijven. Een andere bron meldde ons dat er nieuwe plannen uitgewerkt worden voor het oprichten van nieuwe gebou wen aan de Kattestraat op het terrein rond de Heilige Geestkapel, waar zich voorheen het kloosterpand en het vroegere wezenhuis van de COO bevond. Deze plannen zouden meteen het einde betekenen van de belangrij ke parking, die door de stad Aalst zelf ingericht werd, en waarvan de gron den op dit ogenblik afgehuurd worden van de eigenaar. (MP) toonstelling in maart 1976. Ondertussen werden ze regelmatig gebruikt voor het aanbrengen van dokumentatie van an dere tentoonstellingen Aldus kwamen ze uiteindelijk nogal ongelukkig in 4 stadsgebouwen terechtHuis De Bolle. Friac en Hoge Vesten en op de dienst Leefmilieu. Momenteel zijn alle panelen samengebracht in een afgesloten lokaal in het huis De Bolle. De opgevouwde plannen zelf bevinden zich nu in het dos sier «Struktuurplan Aalst-Centrum». Volgens de schepen van openbare wer ken worden deze plannen dagelijks ge raadpleegd zowel door medewerkers van de dienst Ruimtelijke Ordening als door architekten. Dit voor het verifiëren van de bouwaanvragen in het betrokken gebied. Ook voor net huidig stadsbestuur blijkt het struktuurplan dus een belangrijk ba- sisdokument. aldus de schepen. Wel ligt het in de bedoeling om het plan aan te passen aan de huidige situatie. Daarom krijgen alle leden van de adviesraad Ruimtelijke Ordening de betrokken do kumenten doorgestuurd, waarna zij eventueel aanpassingen kunnen voor stellen Deze adviezen zullen dan voor gelegd worden aan het schepenkollege voor verder gevolg Burgemeester Uyttersprot van zijn kant verklaarde dat het deelplan betreffende het verkeer zal gebruikt worden voor de beperkte werkgroep, die weldra van start zal gaan. en die zich specifiek met de herinrichting van het verkeer in Aalst- centrum zal bezighouden. Alles bij elkaar zullen de leden van deze qroep over een dossier beschikken dat ongeveer 200 bladzijden dik is. (MP) DOE IETS Neem een abonnement op dit weekblad, of werk mee met de redaktie Maar. DOE IETS I

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8