Koor A Capella Termuren in wereldkreatie uit 1949 In Memoriam Stephan De Jonghe de dominatie der Aalstenaars Capella Bydgostiènsis uit Polen van het Oostfront geen nieuws 'T SLOEBERKEN Café frituur snack 't Soete Huijs Nieuwe Gazet van Aalst 25 november 1983 9 Morgen op de radio Nu zaterdag 26 november zendt BRT 3 om 18 u. een oude opname uit van de opera «Les Eunémides» van Darius Milhaud. Geen nieuws voor deze krant... als niet het Erembode- gemse koor A Capella Termuren bij de uitvoerders ware geweest. Het gaat om een his torische opname uit 1949, toen het koor uit Erembodegem een nationale faam had ver worven, en geregeld optrad voor de Vlaamse radio (NIR). Over de geschiedenis van dit koor gingen we praten met de stichter en toenmalige dirigentBen Van Lysebeth. Het koor A Capella Termuren ontkiemde in 1934, toen Ben Van Lysebeth als on derwijzer in de gemeenteschool van Erembodegem een groep goede stem men uitkoos, hen viool liet spelen en de ze jongens inleidde tot de kunst van het samen musiceren. Het kinderkoor trad zowat overal in Vlaanderen op, dikwijls in samenwerking met het Davidsfonds. en in Erembodegem o.m. met twee kantates van de dirigent zelf. op tekst van Alfons Van De Maele. (Eén hiervan ter gelegen heid van de klokkenwijding in 1936, op een kiosk op het kerkplein - wie herinnert het zich nog Na de oorlog waren de kinderen (jong volwassenen geworden, een mannen koor dus, en op 17 april 1945 werd het koor gemengd A Capella Termuren zou snel uitgroeien tot een zeer hoogstaand koor. Op het repertoire stonden polyfom- sche werken en volksliederen Óp 31 juli 1946 werd hun hoog peil (homogeen klankvolume, geen vibrato's....) opge merkt door Paul Coilaer, direkteur van de dienst Ernstige Muziek van de N.I.R. - de Vlaamse radio. Na een auditie groeide er al vlug een samenwerking, en het Erem- bodegemse koor was geregeld over de radio te beluisteren. Hun medewerking aan talrijke concerten, o.m. een uitvoe ring van «De Oorlog» van Peter Benoit. kulmineerde in de historische opname van «Les Euménides» van Darius Mil haud (1892-1974). Milhaud komponeer- de deze opera tussen 1916 en 1924; het werk was gebaseerd op het derde deel van de «Oresteia» van Ayschulos, ver taald door de Franse dichter Paul Clau- del. De wereldkreatie, die morgenavond op nieuw wordt uitgezonden, kwam er pas in 1949, want het werk vereiste een enorme bezetting (groot orkest, verschillende ko ren. tal van solisten...). Maar naast deze financiële klip was er nog de moeilijk heidsgraad... «Het was een aartsmoeilij- ke kompositie», vertelt Ben Van Lyse beth, «omwille van de polytonale tech niek. wat ioen nog echt avant-garde was We hebben er zeer lang voor moeten repeteren. De koren van de B.N.R.O. (Belgische Nationale Radio Omroep) hadden het er trouwens ook lastig mee. Darius Milhaud was die avond zelf aan wezig om zijn werk voor het eerst te ho ren uitvoeren, en ook Koningin Elisabeth was in de zaal». Solisten waren toen Tony Van Der Hey- den, Noël Pirotte. Nelly Mousset. Alberte De Reuck, Suzanne Yerles, Marguerite Reiners en Yvonne Levering. Dirigent was Franz André. Die première ging door in studio 4 van de NIR-gebouwen aan het Flageyplein, op 18 november 1949, bijna eksakt 34 jaar geleden... Een merkwaar dig detail is nog dat die avond in het Erembodegemse koor één knaap van 11 jaar meezong Arie Van Lysebeth, de zoon van de dirigent. Als docent aan het Muziekkonservatorium te Brussel en stichter-dirigent van het Vlaams Orkest te Brussel geniet hij nu ruime bekend heid. Voor een tweede uitvoering van «Les Euménides» in het Paleis voor Schone Kunsten (30 april 1950) werd opnieuw beroep gedaan op de medewerking van A Capella Termuren. De live-opname die men morgen kan beluisteren is een van de grootste realisaties geweest van de N.I.R. «We deden het samen, voor de kunst alleen» Ben Van Lysebeth kreeg zijn eerste mu zikale vorming van zijn vader en van de organist van Erembodegem-Terjoden. waar hij als zesjarige al in het parochie koor meezong Toen hij 14 was studeer de hij aan de Normaalschool van St.- Niklaas. waar hij tijd nam om viool te le ren spelen. Aan de Aalsterse Akademie kwam daar nog piano bij. en in Brussel volgde hij les in het Muziekpedagogisch Instituut van Constantin Petit (solfège, harmonie, muziekgeschiedenis, orkes tratie) Met Paul Gilson tenslotte verdiep te hij zich in contrapunt, harmonie, en kompositie. Aan de tijd met het koor Ter muren behoudt hij nog steeds mooie her inneringen; «Het kwam allemaal van de koorleden zelf. want als dirigent alléén kan men ook niks. Zij hadden er zéér veel voor over; niemand van ons kreeg een vergoeding, en wat we aan inkomsten kregen werd besteed aan de kosten die zo'n koorwerking met zich meebrengen. Meer nog de leden investeerden er niet enkel tijd en moeite in; zo maakten de vrouwen bvb zélf hun wit zijden kleed voor de optredens. Die goede geest, het enthousiasme, het samenwerken met als doel de schoonheid, de kunst. dat heeft ons allemaal veel plezier gedaan» De dirigent gaf overigens 's avonds nog muzieklessen in het St.-Jozefskollege en ook daar werden zangers gerekru teerd En ten huize van de Van Lyse- beths werd eveneens gemusiceerd aan de piano en met de instrumenten die de jongeren bespeelden. Ondermeer Raoul Vereecken kwam er geregeld, die later professor werd aan de K U L. Een aantal leden van het koor bleven ook later aktief in het muziekleven Herman Slagmul der. Gaston De Cock Maurice Vinck Li- ze Marke. Mariette Troffaes. enz Een tijdlang zong ook Karei Aerts mee - later direkteur van BRT 3 - en tenor Louis De Vos hoorde ooit bij de violisten De uit straling van dit koor was dus niet gering; zij realiseerden o m. nog geslaagde uit voeringen van «Die Schöpfung» van Haydn. Het heeft geduurd tot Cantate Domino werd opgericht, vooraleer de streek van Aalst weer een koor van zo'n hoge kwaliteit kreeg in de jaren '60 Ziekte van de dirigent maakte dat men A Capella Termuren in 1957 moest ontbin den. (Een trouwe kern werkte wel nog door als parochiaal koor. tot de dag van vandaag - hoewel recent ook daar vra gen rezen omtrent het voortbestaan) Ben Van Lysebeth die in die gouden periode in de pers geloofd werd als een bekwaam muziekpedagoog en koordiri gent. relativeert het toch wel«Het is al lemaal voorbij; we hebben gewoon ge daan voor de kunst wat we konden met veel vreugde. Ik hoefde daar geen indi viduele eer voor te krijgen, want musice ren is groepswerk. We deden het sa men». Fierheid kan je bij hem en bij zijn vrouw wel bespeuren als ze praten over hun zoon. die terecht bekend werd als bijzon der begaafd muzikant en dirigent Hoe ook. morgenavond zullen nogal wat oud-koorleden in Erembodegem en daarbuiten, en bewonderaars van vroe ger hun radio om 18 u. wel afstemmen op «Les Euménides» en op een vleugje nostalgie. Het programma heet «Uit een verborgen kamer» en is te beluisteren op BRT 3. (Eerste en tweede bedrijf mor gen, 3e bedrijf op 3 december) (k n Een groepsfoto van A Capella Termuren in het Aalsterse s-adhuis uit diezelfde periode Erembodegem had een koor met naionale faam. Stichter- :irigent Ben Van Lysebeth zit vooraan in het midden 50 jaar geleden stierf Stephan De Jonghe, leraar, pianist, concertorga nisator, schrijver over muziek, maar vooral hoop in de duistere cul tuurjaren. Zijn dood zou bij vrienden - die nu stuk voor stuk grote namen uit de Belgische muziekgeschiedenis zijn (Boerenboom, Marinus De Jong, René Lenaerts, Willem Pelemans), bij vrienden en in het hele land een verbijstering en een leegte nalaten, en het beeld vormen van de bloem in de knop gebroken. Vrijdag 18 november 7 949 A Capella Termuren uit Erembodegem beleeft een hoog tepunt bij de wereld creatie van "Les Euménidesin -twio 4 aan het Flagey plein (Her koor bevindt zich links op het podium Ruim 35 jaar later (1969) wordt de Step han De Jonghe-Stichting boven de doop vont gehouden. De doelen zijn het toekennen van studie beurzen, het uitschrijven van wedstrijden en prijsvragen. Het geld daartoe komt uit het privé-mecenaat. De lijst van de verleende studiebeurzen vermeldt op dit ogenblik 8 namen. Een organist, 5 vokalisten. 2 pianisten kregen in de voorbije jaren de kans om geduren de meerdere dagen of weken bij groot meesters uit hun discipline te studeren. Zes. laureaten verleenden v vorige week belangloos hun medewerking aan het In Memoriam—Concert De namiddag begint met een toespraak van Denijs Dille, eminent Bartok-kenner en ook al afkomstig uit de leefwereld van De Jonghe. over de betekenis en vooral de grootheid van deze Aalstenaar. Karin Fauran-De Mey (sopraan) zingt Brahms, Pascale de Marmo (piano) speelt Fauré. Maar niemand neemt het me kwalijk gruwelijk objectief chauvinist te zijn, en het onderscheid te belichten, dat (zacht uitgedrukt) treffend is met de reeks stadsgenoten die dit concert tot kathedraalhooqte optillen. Johan Haezaert (bariton) kleurt een zon- nebalk subtiel-evenwichtig Fauré, Rita Piron (sopraan) vlindert magistraal over een naief-engelbraaf maar helsmoeilijke kinderkamer (Moessorsky) Martine Bombeeck (piano) weeft floeren Debus- sy-klokjes tussen die van de Sint-Marti- nuskerk, en kittelt fladderende goudvis jes uit de Bösendorfer. en Ludwig Van Gijsegem (tenor) zingt hopeloos be heerst hopeloos verliefd, en hopeloos onbereikbaar drie smachten Satie-lie- deren. die evergreenboogjes spannen boven winterbedpianoakkoorden. Nog maar eens een bewijs van het Talent (met hoofdletter) van de Jonge Garde (2 keer hoofdletter), dat hier dag in dag uit aan het borrelen is, een gegeven waar van men zich eindelijk maar eens bewust moet worden. Het kruid der gemiste kansen is in deze stad al genoeg geteeld. F.C. St. Annalaan, AALST s 77 57 30 Geen reservaatrijen, geen drukdoenerij rond plaatselijke vedetten, een rustige warme gezellige sfeer voor het jaarlijks Pools-Mijlbeeks muziekfestijn. De reputatie, de klank, het optreden, het platenaanbod van de Capella zijn ons vertrouwd, het bleef dus uitkijken naar nieuwigheden in hun muzikale presentie. Een overzicht van vokale Poolse muziek, van de 14e eeuw tot de baroktijd valt uit de lade. Er zijn geen afstanden meer. en in de muziek zijn die er blijkbaar ook nooit ge weest Vanaf de begin-anoniemen tot de eind Gorczycki is steeds een draadje te trekken naar een Westeuropese grote broerSchütz. Monteverdi en zelfs Vival di waren blijkbaar veel verder dan hun parochietoren bekend. En toch siddert onder de noten van deze hoofdzakelijk onleesbare en onuitspreekbare compo nisten iets van het Poolse land, de vluch tende vlakte de oneindige godsvrucht de weerloosheid van het naïeve Hun La tijn heeft niet het wolkeloze van de Italia nen of de lenigheid van de Fransen het klinkt strak en nukkig, het ruikt naar be rusting en opstand. Twee componisten beheersen de hele avond Van Zielenski. dé grootste van zijn tijd defileren een paar korte werkjes, maar vooral het 3-korig 12-stemmig Magnificat waarbij volgens de beproefde methode voortdurend hoog tegen laag duelleren, en de instrumenten alle har monieën met effekten behangen is een meesterwerk vol subtiele vondsten, waarbij overal de barokgeest aan het gis ten gaat. Nog duidelijker is dit bij het completorium van Gorczycki. De afwisseling van so listen) tegenover de hele groep laat de melodievoering als een katteballetje over en weer hollen Het reuze lange werk wordt minutieus over tedere en uitbundi ge passages opgedeeld, zodat de eind- moot als een overrijpe bolster openbarst (helaas ontbreken daarbij de 2 trompet ten die de partituur voorschrijft), en daar bij de ontroering tot vervoering ombuigt In het vokaal werk worden de kwaliteiten en kenmerken van het koor duidelijk een voorkeur voor eigen werk en een technische beheersing van het zangvak met dien verstande echter dat het - be halve voor één sopraan en één bariton - om goede stemmen, met doorsnede so listen gaat Het is nogal frappant dat de lage stemmen moeilijk doorheen het nochtans transparante en dun gehouden orkestbeeld raken Instrumentaal werk komt er ook wat kwartetjes uit tabulatuuriiteratuur (wat 'n mooi woord en concerti van Marcello en Corelli Het hoboconcerto van Marcel lo (mijn achterbuur politicus én muziek kenner merkt terecht op dat het niet van Benedetto maar van zijn broer Alexandra is) is een mooi ding. Zelfs Bach was er verslingerd op het werd ineens wereld beroemd toen Lagoya hét herschreef voor 2 gitaren en daarmee hier op aarde een vrijkaart voor de hemel kreeg. De so list neemt het openingsallegro traag, bij na slenterend, maar het middenstuk lonkt dan weer als een bosje viooltjes op een pasgewassen peluw zo romantisch, zo meeslepend zo vastblijvend Schrikken doen ze me ook het kerst concerto van Corelli is een vaste mee- hebber van elk kamerorkest. Wanneer ze goed en wel bezig zijn (overigens vol gens de kloeke degelijke zwaar-romanti sche Russische barokvisie) blijken van de 9 delen er een paar uit de partituur gevallen te zijn Heel vreemd wordt het wanneer een enthousiasteling aan het applaudiseren gaat en de dirigent met een breed-ghmlachend aftikt Wellicht denkt die we hebben het hier vorig jaar ook gespeeld geen kat merkt wat. Op het gevaar af een proces aan mijn been te krijgen zou ik dus zeggen heer kapel meester de subsidies mag je houden, maar je moet wel even de biechtstoel in FC LEES... staatsnieuws in het Staats blad, nationaal nieuws in uw dagblad, streeknieuws in de Nieuwe Gazet van Aalst Bethunelaan 45 Gentsestraat 70. AAl.ST Tel. 053/21 47 26 Rijke keuze aan antieke en landelijke meubels in eik, olm, fruithout en alle soorten den: o.a. vitrine-, boeken- en kleerkasten, commodes, dressoirs, tafels, stoelen en banken, bedden, enz... uw dienst elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, behalve op zondag.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9