Parijs-Dakar met de zon als gids Met snorkel en bril duiken waar men wil Toestand benard voor Osiris Aalst Het venijn zit in de staart Leiders te sterk Krachtbaleerste nationale Judo-club Moorsel 2 zwarte gordels rijker 14 - Nieuwe Gazet van Aalst - 23 december 1983 De gevreesde rally Parijs-Dakar is straks aan zijn zesde uitgave toe. Officieel vertrekt men op nieuwjaarsdag, maar op 31 december wordt er eerst nog een proloog gereden te Parijs. Dit jaar zijn er twee Aalstenaars van de partij. Jozef De Bruyn die vorig jaar reeds meereed met een assistentiewagen als mechanieker plaat- slager van beroep waagt samen met zijn co-piloot Johny Baetens een gewezen zeeman die reeds jaren bedrijvig is in de motorcrosswereld dit ongelooflijke avontuur. Met een driewieler Suzuki 1100 is hun enige betrachting Dakar te halen. Dat deze opdracht heel zwaar zal zijn heeft nauwelijks gezegd als men weet dat er slechts één zijspanteam in vijf jaar tijd in geslaagd is Dakar te bereiken. Jozef De Bruyn die deze helletocht erg degelijk voorbereidde wou reeds vroeger deel nemen aan Parijs-Dakar. «Ik voel me reeds jaren aangetrokken tot spektakulaire sporten De kompetitie geest in zo een Parijs-Dakar spreekt me sterk aan. Vorig jaar was ik te laat om me in te schrijven, maar ik kon nog een plaats als mechanieker in een assiten- tiewagen bemachtigen. De ervaringen die ik vorig jaar opdeed, kunnen me dit jaar vanzelfsprekend van heel veel nut zijn Ik ga dan ook met heel wat vertrou wen de race tegemoet. Samen met mijn co-piloot Johny Baetens staan we fy sisch sterk en mogen we toch stellen dat we mechanisch zodanig onderlegd zijn dat we het einde kunnen halen. Wel vrees ik het woestijnzand waarvan de motor heel wat te lijden zal hebben. Men kan zich ook wel eens vergissen van rich ting, maar kilometers verloren rijden zo als sommige sensatiezoekers vorig jaar deden zie ik ons toch niet doen. Vorig jaar zijn we slechts amper vijftien kilometer verloren gereden. Met een kompas en de zon als gids moet men in staat zijn zich te oriënteren. - Ik kan me wel voorstellen dat je gehard uit zo een race komt en dat je op menselijk vlak toch wel wat meegemaakt hebt. Zo vallen er toch ook jaarlijks slachtoffers te betreu ren «De tocht op zichzelf baarde me weinig zorgen. Ik was de enige deelnemer die vijf kilogram verzwaard was na afloop. De administratieve beslommeringen die eraan voorafgingen maakten me zenuw achtiger dan de race zelf die me weinig problemen opleverde Een maal raakten we vast in het zand tijdens een zand storm. Het duurde toen ongeveer drie uur vooraleer we onze weg verder konden zetten. Sinds ik in Afrika geweest ben is mijn karakter wel veranderd. De bevolking leeft er in armoede en ellende. In die twintig dagen heb ik er niemand zien wer ken Ik ben tot de conclusie gekomen dat de mensen ginder gelukkiger zijn met niets dan wij hier met onze luxe. Het on derscheid tussen rijk en arm is er enorm. Na afloop waren alle deelnemers uitge nodigd op een groots feest georgani seerd door één van de organisatoren van Parijs-Dakar. Miljoenen moet dat gekost hebben Alle soorten vlees en drank werd er ons gereserveerd, terwijl aan de mu ren van zijn reusachtig domein de zwart jes kwamen kijken hoe het eraan toeging. Deze mensen werden prompt door de politie weggejaagd. Wanneer je dit on recht aanziet met aan de ene zijde van de muur weelde en rijkdom en aan de over zijde armoede zou je nog nauwelijks een projekt steunen. Zelf iets organiseren voor die mensen zou ik wel willen doen. wanneer ik zeker zou zijn dat het geld bij hen terecht zou komen Wat betreft de slachtoffers die er vallen weet iedereen die er aan begint dat hij risico loopt iets ernstig tegen te komen. Ik denk nog steeds met weemoed terug aan de Ne derlander Oosterhuis die verongelukte met zijn motor Dat was een persoonlijke vriend van mij en dit ongeluk greep me sterk aan De organisatoren selecteren nochtans nauwkeurig alle aanvragen om deel te nemen. Maar zelfs de beste piloot kan iets overkomen». - Waarom ga je eigenlijk met een zijspan van start Het is toch het moeilijkste on derdeel. «Ik was eerst van plan met een motor deel te nemen. Ik ben echter niet meer van de jongste en omdat ik me zou willen meten met de jongeren en daardoor me zelf de dood zou injagen, heb ik op aan raden van mijn echtgenote voor een zij span gekozen Ik heb heel wat vertrouwen in Johny Bae tens waarmee de verstandhouding erg goed is, wat ongetwijfeld ook een belang rijke factor is. De race voor zijspannen is inderdaad het moeilijkste onderdeel. Er zijn amper zes teams ingeschreven Twee Belgische, twee Franse, een Duits en een Zwitsers team» - Er moet toch onderscheid gemaakt worden tussen profs en amateurs «Zeker en vast. Piloten zoals bvb. Jacky Ickx hebben extra voordelen. Hij beschikt over heel wat beter materiaal. Tijdens de race zelf kan hij zich uitstekend verzor gen. Wij kunnen ons echter niets permit teren. Twintig dagen zonder ons te was sen en wanneer we door omstandighe den te laat binnenkomen moeten we zelfs zonder eten onder de lakens» - Welk materiaal nemen jullie mee en hoe bekostigen jullie alles «Via enkele kleine sponsors raakten we aan wat geld en doordat we alles zelf deden aan onze motor drukten we de kosten wel enigszins. Onze Suzuki 1100 gemonteerd op een EML kader van driewieler weegt zowat 450 kg. Een benzinetank van 40 liter en twee jerrycans met nog 40 liter reserve brandstof is hier wel inbegrepen. In onze assistentiewagen hebben we één nieu we motor. 14 reservebanden waaronder 4 complete wielen, 6 EK kettingen. 7 tandwielen en één volledige koppeling» Met deze indrukwekkende lijst van reser veonderdelen en hun mechanisch inzicht en hun doorzettingsvermogen maakt het duo heel wat kans om door de Sahara te geraken, alhoewel de Goden wel met hen zullen moeten zijn Voor wie van dag tot dag de prestaties van dit moedige duo op de voet wil volgen kan terecht in hun clublokaal Den Beiaard op de Grote Markt We wensen Jozef en Johny in elk geva! veel succes toe (J.V.L.) Met een nieuwe nederlaag tegen Sporting Brugge blijft Osiris vastgespijkerd op de laatste plaats in de rangschikking. En spoedige beterschap mag men niet verhopen. In Brugge kreeg Aalst een vroege 3-0 Brugge won met 16-13. achterstand aangesmeerd en zou de ganse wedstrijd door op achtervolgen aangewezen zijn. In de tweede helft, toen de hinderende en verblindende zon in het nadeel van Sporting Brugge ging werken kon Osi ris wel terugslaan en zelfs tot op één punt naderen. Maar uiteindelijk zou den enkele schoonheidsfoutjes, zowel in aanval als verdediging, de oranje- blauwen in het verlies duwen. Bij Aalst, dat zonder De Vriendt aantrad, kon alleen Eelbode bevestigen. »v> Duikklub Hydraeerst duiken, daarna feestvieren. Verdere inlichtingen Hydra-viswinkel Rudy Baeyens. Geraardsbergsestraat, De ploeg: Hanssens, Van Lysebeth, Geeroms. Eelbode, Dockers F. Ook de B-ploeg doorworstelt een las tige periode. Met een derde opeenvol gende nederlaag zakt Osiris definitief terug naar de middengroep. Slechts een kwartier kon Aalst de Bruggelin gen bedreigen De beginperiode van de tweede helft werd volledig gedomi neerd door de thuisploeg en Osiris kwam er nadien niet meer aan te pas. De ploeg Maes, De Bruyn, Kerkvliet, Coppens, Eelbode B Een wonderlijk landschap onder water, ons meer bekend van de TV, bekijken de duikers van Hydra in levende lijve. Sedert haar ontstaan, nu 20 jaar geleden, heeft de duikersklub uit Aalst reeds een grote vooruitgang gemaakt. Daarom trokken we naar het stedelijke (oude) zwembad, beter bekend als Heptunus en troffen daar voorzitter Rudy Baeyens van de klub aan. We bekogelden hem met een paar vragen... NGVA Door wie en wanneer werd de club opgericht R B. Reeds 20 jaar geleden, om precies te zijn op 30 april 1964, werd Hydra door dhr. Leemans Herman opgericht. In het begin was het moeilijk om hoofd boven water te houden, figuurlijk dan. maar na een paar jaar vlotte het veel beter. NGvA Kan je van een goedkope hobby spreken R B. Goedkoop is het niet, maar voor de basisuitrusting betaal je zo van 4 tot 8000 fr Hieronder verstaan we een loodgor- del. bril, snorkel en palmen. Na 7 maanden komt daar nog eens een dui- kerspak bij (8000 fr.) voor een eerste duik. Maar welke hobby is er eigenlijk nog goedkoop En eens je je geld besteed hebt, kan je voor een tijdje voort. Onze luchtflessen worden gratis gevuld. NGvA Welke perspektieven biedt duiken R B. Je hebt zeven soorten brevetten. Wanneer je een theoretisch en een klein stukje mondeling en natuurlijk de praktijk goed volbracht hebt bezit je je eerste brevet. Voor de duidelijkheid, zie het lijst je met brevetten de diepte die ze niet mogen overschrijden. 1Lager brevet (tot 15 m 2. Midden brevet (tot 30 m.) 3. Hoger brevet (tot 40 m.) 4. Clubmonitor (50 m.) 5. Federale monitor 6. Nationale monitor beiden 60 a 80 m. 7. Internationale monitor (90 m.) Dit laatste wordt weinig uitgereikt. In België zijn de proeven zeer moeilijk. Een ervan bestaat erin om vanop een ze kere diepte zonder mondstuk te stijgen. Voor het moment tellen wij 55 leden. In principe kan je vanaf 16 j deze hobby uitoefenen. Bij ons variëren de leeftijden van 16 tot 58 jaar. leder jaar dient de duiker een cardiogramtest te ondergaan. Het is uiterst belangrijk om in een gezon de toestand te verkeren. Wat niet zo vaak voorkomt is het gevaar dat je in paniek raakt en dat er lucht naar je hersenen komt, we spreken hier van de caisson ziekte. Maar zo gevaarlijk is deze hobby nu ook weer niet NGvA Je spreekt hier alsmaar van hobby, waarom niet sport R B. Vele mensen denken dat duiken een sport is, maar ze hebben het ver keerd. Er bestaat geen kompetitie. Het is louter een ontspannende bezigheid, waar er wel een soort prestatie bestaat door alsmaar dieper (tot 90 m.) te gaan. NGvA Waar wordt er zoal geoefend R.B. Eerst en vooral dus hier in Neptu- nus, maar ook in Nederland duiken wij. De Oosterschelde en de steengroeve zijn daar prachtig. Ook hier in België zijn wij erg aktief. NGvA Wat betekent eigenlijk Hydra R B. Het heeft 2 betekenissen. De ene is de vertaling van zeeslang, een grieks woord, in de andere betekenis is het een Grieks eiland. NGvA Bezit de klub reeds brevetten RB.: De situatie ziet er als volgt uit 1 nat. brevet. 1 fed. brevet. 2 klubman 6 HB. 20 MB, 20 LB, en 5 beginnelingen Het is dus wel zo dat je per jaar slechts 1 stap hoger kan Per jaar doen we zo'n 30 a 35 duiken Vooral discipline en techniek zijn vereist NGvA Op 7 januari wordt het nieuwe zwembad geopend R.B. Inderdaad, en langs deze weg wil len we het stadsbestuur bedanken omdat we dit nieuwe Stedelijk zwembad mogen gebruiken Het biedt immers meer mo gelijkheden NGvA Wat zet je er toe aan om te duiken R.B. Natuurlijk het avontuurlijke, maar ook de wereld onder water leren kennen Vele mensen kennen deze alleen van op TV, maar in werkelijkheid is het nog dui zend keer mooier NGvA Is zo'n klub in handen houden moei lijk R.B Helemaal niet. Wanneer er zich enige problemen scheppen worden die uitgepraat op een veertiendaagse verga dering. De bestuursleden van de klub zijn ErevoorzitterHerman Leemans VoorzitterRudy Baeyens Sekretaris Norbert Armend SchatbewaarderJoris Van Tichelen MonitorFons Van Renterghem 2 kommissarissen Johan Van Tichelen Freddy De Gelder MateriaalmeesterRonald De Schrijver Avontuur Tot slot. vertelde dhr Baeyens dat de ideale duiker een rijpe persoonlijkheid is kalm en bedachtzaam Onvolwassen heid zoals prikkelbaarheid is ongewenst, en ook de basiskennis en vertrouwen in een vreemde omgeving zijn onder water belangrijk. Ondanks de hoge eisen die van de dui kers wordt gevraagd zijn zij steeds «in de wolken» wanneer de luchtfles aan de rug wordt gehangen. Dan gaan ze weer een nieuw avontuur tegemoet... Aalst, of Neptunus elke woensdag van 20 tot 22 u. (PVDS) De club van trainer Bellon is sinds zondag 18 dec. 83 twee zwarte gordels rijker nl. Geert Claes en Eric Ardans. Beiden slaagden in het examen te Zele. De nog maar 6 jaar oude club brengt hiermede haar effektief zwarte gordels op 6. beëindigde interclubs kwam hij in de ka- tegorie - 65 kg. 7 maal op de mat en wist Freddy Bellon 4e Dan. André De Donder. Theo Van Der Meersche, Marcel De Valck. Geert Claes en Eric Ardans, alle maal 1e Dan. Deze zijn allemaal gevormd in de club te Moorsel door hoofdtrainer Bellon. Tevens staan nog enkele jongeren klaar voor de sprong naar de 1 e Dan waaron der in de eerste plaats Marco Wobben die alhoewel nog maar 16 jaar reeds deel uitmaakt van de ploeg die uitkomt in de 3e nationale afdeling. Tijdens de zojuist al deze gevechten te winnen. Op het tornooi van Tessenderloo op 13.11.83 wist hij in de kategorie beloften - 68 kg., eveneens het goud te behalen. Het spreekt uiteraard voor zichzelf dat Judo-club Moorsel door het uitbreiden van zijn kern zijn uitstraling in de streek van Aalst nog groter zal maken. Hiervoor staat tevens de faam van Freddy Bellon als trainer garantie, yyobben J E. Zaalvoetbal 2e Nationale Comar Sport - MFC Bergen 3-4 Comar kon het ook tegen de laatste gerangschikte niet waarmaken. Het tempo lag laag en er werd zonder noemenswaardige inzet gespeeld. Comar kwam nochtans dicht bij de ope ningstreffer in de 2de min. maar doelman Farinari redde mooi in hoekschop. Van der Veken gaf dan een verre pas door naar Van Caenegem maar diens keihard schot vloog hoog over het doel. Plots schoot Bergen uit de startblokken De verdediging van Aalst was niet gesloten, lieten teveel ruimte en Salvator Anzalone maakte hiervan gebruik; 0-1 (13e min.) in de 18e en 19e min trok Napoli Carmelo op solotoer, en kon evenveel keer sco ren. telkens vertrekkend vanuit de mid dencirkel. Comar bracht dan een nieuwe kracht in de wedstrijd. Met een dubbelpas Van der Veken kon Van Tittelboom juist voor rust Farari de bal uit het net doen halen (1-3). Kort na de rust zorgde de snelle Anzalone, nochtans van dichtbij gescha duwd door Van Caenegem. vanop rechts voor het vierde Waalse doelpunt. Aalst begon dan een geweldige forcing te voe ren maar Van Caenegem knalde over Zes min. voor het einde beging Damien fout voor handspel. De strafschop werd afgerond door Van Caenegem (2-4). Even vóór tijd gaf V der Veken een schit terende dieptepas weg en weer was het Van Caenegem die besloot (3-4). Met een ook de eindscore al ontsnapte Ber gen in extremis aan de gelijkmaker toen Van Lierde nog op de paal besloot. (A.M.) Zaalvoetbal 1e nationale Torenboys St. Kruis - Cosmos Aalst2-11 Reeds in de eerste min. mocht doel man De Schrijver zich een eerste keer omdraaien, na een samenspel Mo- reels-Arts (0-1). Een min. later bracht Torenboys de stand op gelijke hoogte. In beide kampen bleken de aanvallers nu even uitgepraat, en de defensies lieten zich ook niet vermurwen. Een goede georganiseerde Cosmosverde- diging liet zich in de 16® min. plotse ling verschalken door een aanruk kende Teirlinck, maar dit was dan ook de laatse goal voor de thuisploeg. In de 19de min. knalde De Kinder pal op doelman De Schrijver, maar een goed ingevolgde Bruno Cooman knikte de bal binnen. Aalst was nu goed gelan ceerd en bouwde de ene aanval na de andere op, deze werden beloond met doelpunten van Moreels en Cooman (20® en 23® min.). Na de herneming zagen wij een iden tiek spelbeeld. De Kinder verhoogde de voorsprong in de 29®, 37e en 40® min. Het doelpuntenfestival was dan ook nog niet ten einde. Op de 43® min. was het Luc Arts die Cooman bedien de, en 2-8 scoorde na een mooi maneuver van laatstgenoemde. Het gaspedaal werd nog verder ingeduwd. De bal belandde bij De Kinder en de meespurtende Moreels liet opnieuw De Schrijver kansfoos. In de laatste min. dribbelde Luc Arts nog de doel man en maakte zo een schitterende prestatie af met zijn derde treffer. (A.M.)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 14