Librecht's apocaly ps Arriagakwartet nog niet befaamd, wel begaafd Verheugend verrassend Derde middagconcert gevleugelde stemmen BB— De dappere held Folklore Nieuwe Gazet van Aalst 23 december 1983 15 «Al die tijd was mijn lichaam een huis geweest waarin veie individuen hadden gewoond». Na heel wat omzwervingen in de wereld van de literatuur schijnt Julien Librecht eindelijk een zekere rust gevonden te hebben, een loutering en tevens een keerpunt in zijn leven, een leven dat over heerst werd door jeugdfrustraties, pijnlijke psychische gespletenheid en de druk van de dagelijkse werkkring. Zijn laatste roman «Apocalyps-een» is £)e geesten hier een overluigend bewijs van. Tijde[|s de grQle vluch, nemen de geeslen De nu 47-jarige auteur debuteerde in 1959 met de dichtbundel «Poseidon- spel». Achteraf volgden nog in 1969 «Septembemachten» en in 1983 «Akte van liefde». Alhoewel Julien Librecht in wezen een dichter is, gooit hij zich tussen 1970 en 1980 met een verbijsterend elan in de jeugdliteratuur. In die tien jaar ontstaan vier boeiende jeugdromans, waarin, naast het zo nood zakelijke avontuur, een sterk sociaal engagement schuilt. Het skript van «Than de Vietnamees» werd in 1969 bekroond met de «Letter kundige Prijs van de provincie Oost- Vlaanderen». 1973 wordt echter een eerste stap tot vol waardige bevestiging van zijn schrijvers schap met de roman «De Zwarte Zielen». Met deze roman plaatst Julien Librecht zich in een ruk tussen onze grote heden daagse romanciers. In 1971 behaalt het skript van dit boeiend boek de «Letterkundige Prijs van de pro vincie Oost-Vlaanderen voor de roman». De auteur schijnt zijn stijl gevonden te hebbeneen meeslepende verteltrant waarin de kontradiktie van het leed van de kleine man en het epos van de verdo ken .driften mekaar als tegenpolen be strijden en ook opheffen. Therapie Maar schrijven blijkt een therapeutische noodzaak te zijn voor deze getormen teerde auteur. In de herfst van zijn leven gekomen ont staat, bijna als een totale verlossing, «APOCALYPS-EEN». Heel het boek is een aangrijpende kreet naar verlossing, naar een afschudden van «zovele geesten» die jarenlang zijn leven bepaalden. Een man van middelbare leeftijd ont vlucht zijn vrouw. Slechts gewapend met schrijfmateriaal en een Browning ver trekt hij naar het zuiden. Hij wil weg, alleen zijn, afrekenen met de geesten die zijn hoofd bevolken, «le gout du Midi» in zijn bloedbaan opnemen en hopen dat hij als een gezuiverd man kan wederkeren. In een reeks ontroerende brieven schrijft de man naar zijn vrouw (die hij ondanks zijn vlucht, echt lief heeft), over zijn strijd met zijn verleden. Op een dikwijls hallucinante wijze rekent de man achtereenvolgens af met de ban gerd David, met de dwerg Lazarus, met zijn mens Adam en met zijn stakkerd Job. Tegen de achtergronden van Toulouse, Saint-Jean-de-Luz, Maravillas en Madrid, ontrolt zich, als in een film van Fellinni, zijn gefrustreerde leven. van de Angst, de Wase geesten, de dorps geesten en de geesten van het Walhalla, voelbaar bezit van zijn bestaan. Het wordt een ware exodus, een niet afla tende strijd, een ware Apocalyps. De bange kinderjaren tijdens de oorlog, de verschrikkelijke ervaringen van de collegetijd, de alledaagse bekrompenheid van het dorpsleven en de desolate jaren van de adolescentie vormen de rugge- graat van dit meeslepende boek. Sterke hoogtepunten van literaire vertel kunst vormen de delen «de bangerd David» en «de dwerg Lazarus». «De mens Adam» is mischien iets minder raak getekend en ondanks dat «de stak kerd Job» schijnbaar op de achtergrond staat, vormt het laatste gedeelte de aan loop tot het briljant weergeven van wat de auteur zelf «zijn mystieke dood» noemt. Na iedere bevrijding van één zijner kwel geesten schrijft de man zijn diepe roerse len neer in een reeks brieven aan zijn vrouw. «Lieve beste, mijn liefde voor jou blijft oprecht... Maar tevens vraag ik je Om begrip van mijn toestand. De vlucht was noodzakelijk en onaf wendbaar geworden. Al de schimmen die leefden in mijn hoofd en in mijn hart, hadden zulke afmetingen aangenomen, dat ze uitge groeid waren boven mijn krachten en boven mijn bewustzijn... (pag. 6) Uiteindelijk, na het episch gevecht, beleeft de man een soort «mystieke dood» en is hij getuige van zijn eigen wedergeboorte. De verlossing is een feit. De hoogste berg is overwonnen. Het diepste dal doortrokken. De hel is uitge brand Lieve beste, Ik had de mystieke dood bereikt en dat stemde mij zo rustig. Lichamelijk kon mij niets meer gebeuren en alle schimmen waren voorgoed verdwenen in de nacht van het Walhalla. Mijn hele toekomst kon ik in handen leg gen van de grote eenzame. Ik kon opnieuw onder de mensen komen, ik kon opnieuw naar je toe» (pag. 137) De Apocalyps is voorbij. De man keert terug naar zijn geliefden. De roman van Julien Librecht blijkt in één ruk geschreven te zijn, rijk aan taal en rake sfeerschepping, originele symbo liek en psychologische, intrinsiek mense lijke, achtergronden. «APOCALYPS- EEN» is een ontroerend en diepmenselijk relaas waarin wij ons allemaal, op één of andere wijze, herkennen. «APOCALYPS-EEN» (138 blz.) is een uitgave van het Davidsfonds en is ver krijgbaar in de boekhandel tegen 265 BF. Wie de auteur Julien Librecht echt wil leren kennen, MOET dit boek lezen. Norbert DE WINNE 1883, 3 mei 2 uren in de namiddag getuigt agent van politie Van der Steen Frans te Aalst, op de permanentie het volgende... ...dat hij heden rond 12 uur gekomen was in het veld te Aalst St -Job genaamd, hoezenkouter tot het bewaken der veldvruchten, alwaar hij bemerkte dat een manspersoon en eenen kleinen jongen bezig waren met klavers en ander groen sel af te snijden op het veld gebruikt van Beekman franciscus, landbouwer en herbergier, dat hij tot deze plaats naderde waarop de twee persoonen voorts gingen den grooten persoon drager van eenen zak en voorschoot gevuld met klavers, dat hij deze beide volgde tot op het grondgebied van Nieuwerkerken. alwaar hij hun bereikte en vraagde, hoe zijn naam was, waarop deze persoon antwoorde mijn naam is Lievens Dominicus en ik woon in de huizen van Van der Heyden op Nieuwerkerken, dat hij alsdan vraagde waarvan hij drager was, dewelke hem antwoorde, het is graan en klavers' en een open mes in de hand houdende voegde hij er bij «eer dat gij mijnen zak zult mede dragen zal ik U omver steken» en terzelvertijd hem twee achtereenvolgende steeken in de richting van den buik toebracht, welke steeken hem geene kwetsuren hebben veroorzaakt als alleenlijk het mes in gedrongen door zijne frak en broek en onderbroek, het welke wij bestadigt hebben waarvan hij (agent) zijn sabel uit de schede trok om zich te verdedigen en hem drij slagen op het hoofd toebracht waarvan hij aan de oor gekwetst is. Dat niettegenstaande dezen persoon weigerde aan te gaan hem zeggende al vloekende «ik zal u eerder omversteken, dan dat gij mijnen zak zult mede dragen, en altijd dreigde te steken met zijn mes in de hand, doch den agent om verder ongelukken te vermijden terug was gekeerd. Arbeid en Kunst met «een Inspekteur voor U» Verheugend omdat Barbara dan toch schijnt af te stappen van de trein der gemakzucht en met deze produktie wat méér brengt dan louter con sumptie toneel. De Rederijkerskamer St. -Barbara Arbeid en Kunst met een inspekteur vraagt belet» (van J. B. Priestley). Voelbaar was het; verrassend zelfs voor een Lea Temmerman en een Mariette Niet dat dit stuk van Priestley nu onmid dellijk een hoogvlieger kan genoemd worden; daarom is de dramatische uit bouw van deze genre-psychologische- thriller te oubollig en de tematiek te goed koop. Bovendien leek mij de vertaling op zijn minst gebrekkig. Stroeve zinswen ding en onnatuurlijke stop- en andere woorden die weinig zuid-nederlands aanvoelen. Maar toch nog goed om een interessante voorstelling uit te werken, vooral als dit gebeurt onder de leiding van een Roger Bolders. Zijn regie was merkbaar van bij het vroege begin waar bij vooral de strenge bewegingstechniek van de vertolkers opviel. Ditmaal geen onzinnig geloop, geen onverantwoord gesticuleren, maar een koele, statische waardigheid. Gediend door een perfect decor - zowel naar ontwerp als naar uitvoering werd iedere verplaatsing of beweging functioneel aangewend om het gebeuren te ondersteunen. Alle vertol kers droegen zichtbaar de stempel van de regie in hun uitermal e beheersd spel- concepteen pluspunt. Wel viel ons, vooral, en nogal evident in het eerste gedeelte een al te nadrukke lijke spreekwijze op. Waarschijnlijk werd hierdoor het vreemde van het gebeuren een ietsje te zeer benadrukt. Globaal ge zien een toch opgemerkte, goede regie van Bolders die hiermede bewijst dat, als de regie het werkelijk wilt en de vertolkers van enig talent blijk geven, het resultaat voelbaar is. De menselijke stem is een mooi instrument, als het goed bespeeld wordt. Het Gents vocaal kwartet heeft dat tijdens het derde middag concert overvloedig bewezen. Vier mensen, stuk voor stuk aktief in de operawereld, besloten samen kamermuziek te zingen. Herman Streulens begeleidt hen op pianoforte. Moreels. De eerste omdat ze ondanks een zeer beperkte ervaring getoond heeft meer in haar mars te hebben dan oorspronkelijk verwacht kon worden. De vordering die ze gemaakt heeft was op vallend en zorgde voor een meer dan verdienstelijke vertolking van Sheila. De tweede verraste ons dan weer met een goede interpretatie van de moederrol. Na dertig jaar afwezigheid mag dit gerust een prestatie genoemd worden ondanks het feit dat zij wel eens voor een traag spel ritme verantwoordelijk was Niet verrassend waren de mannelijke rollen hoe kan het ook De ondervin ding van een Theo Van Gijseghem is ge kend en voldoende gewaardeerd door alle Barbara fans. Mark De Cock bewees eens te meer zijn opvallende plankvast heid en gestyleerde nonchalance. Van zijn kant viel Paul Seghers uitermate mee dank zi] een beperkt uiterlijk vertoon maar een dieper innerlijk beleven van zijn roléén van zijn betere prestaties. Ten slotte Norbert De Sutter, zeer goed en zonder twijfel één der meest befaamde der jongeren in Barbara's castmogelijk heden. Volhouden, Arbeid en Kunst, opdat we nog meer verrast en verheugd zouden worden. (N.S.) «Pro Arte» is iets apart. Marcel Coppens eerst, zijn verjongde ploeg nu, timmeren al jaren bescheiden en bijna onopvallend aan een weg waar ze, zonder kompromissen te sluiten met zichzelf of zonder te teren op goedkoop succes, authentieke muziek laten horen en eigen mensen stimuleren. Het wordt hun niet steeds in dank afgenomen. Dinsdag werd weer eens het bewijs geleverd. Ik geef toe, de winter is een boeman. Maar wat misdeed Brahms En waarom bezorgt het begrip strijkkwartet ons koude rillingen En toch... Hei Arriagakwariei verdiende beter dan een halfvolle stadsfeestzaal. Het bestaat uit talentvolle mensen, Vla mingen nog wel, behalve dan Marjeta Korosec, die Dirk Vermeulen vervangt, ooit laureate was van de koningin Elisa- bethwedstrijd en met haar Slavisch tem perament de anderen in haar elan mee- De meeste vocale kwartetten zijn van de hand van de heren Haydn, Mozart en Schubert. En wie oordeelt op het eerste gehoor en besluit tot eenvoud, heeft gelijk en ongelijk. Mijn vriend F.C. zit al een tijdje met zijn neus en zijn stem in die kwartetten van Haydn en heeft pas sinds dien ontdekt hoe elke inval, elke adem, elke versmelting op de enig juiste plaats valt. Bovendien is de eenvoud waarvan hier sprake van het verraderlijke soort, de eenvoud nl. van wat af is en waarop het kleinste vlekje vloekt. Het kwartet dat bestaat uit Anne Van .Outryve, Anne-Marie Rogiest, Philippe Van Isacker en Waldemar Zabarylo lijkt goed op mekaar ingespeeld en hecht veel belang aan de stemming die de liederen kleurt. Soms hoor ik in de baspartij een lichte hang naar het theater en er zijn een paar momenten dat de tenor wat bleek uitvalt, maar de vaart van het geheel en het intense beleven wissen die foutjes uit. Hoe Haydn zijn stemmen weet te geven is mijn ervaring uit de repetities voor zijn oratorium «Die Schöpfung». Dat hij een onbevangen geloof had spreekt uit twee geestelijke liederen. Dat Horatius' levensdevies 'Pluk de dag' hem aan het leven deed kleven blijkt uit de drinkliede ren, afgesloten door het geestige 'vom Wasser wirst du stumm'. Schubert ervaarde vreugde en verdriet totaal anders. Haydn bekijkt ze vanop afstand als troffen ze een ander, Schu bert ondergaat ze. Bij Haydn is de melo die heldernieuw, Schubert zoekt afwisse ling en modulatie. Het resultaat is dat de ene ontspant, de andere ontroert. In de wereld van de Italiaanse opera staat Rossini bekend om zijn geestigheid, zijn gulzigheid en zijn zoeken naar effecten. Zijn kattenduet is daar een berucht staaltje van. Sopraan en mezzo-sopraan buigen, plooien, kronkelen hun stem om de dieren na te bootsen. Succes alom. De echte meester in de parodie sluit het concert af. Dat Mozart via dubbele bodems niet terugschrikt voor kritiek is ons bekend door intrige en citaten uit «Figaro's Bruiloft». Meesterlijk ook is de karikatuur van de adel in Leporellos kataloog-varia uit «Don Giovanni» en in de figuur van Papageno. «Das Bandel» en «Caro mio druck und schluck» die we nu te horen krijgen zijn pareltjes van gees tigheid, geschreven vanuit de losse hand en geschonken als bruisende champagne. (W.D.B.) 1883 den nacht van 15 op 16 april. De nachtwakers Witterick en Matthieu dienen klacht in tegen de genaamde Huylebroek Emmanuel omdat... .de genoemde de nachtrust der geburen stoorde en op bun verzoek van zich te stillen hun antwoordde... maak mij een proces-verbaal als gij durft, gij zult er mede moeten lachen ik vaag er mi/n klaan, gij mooght doen wat gij niet laten kunt... (spelling werd behouden) pakt. Vlamingen dus, kan dat wel goed zijn Het programma ziet er al evenmin popu lair uit. Turina Nooit van gehoord, meneer. Arriaga Die staat zelfs niet in mijn XYZ. Glazoenov Dat is toch die kleurloze Rus En Brahms Dat zal wel te maken hebben met de herdenking van zijn geboortejaar. Een avond vol kwartetten dus. Je kan het niet genoeg herhalenuitgepuurde muziek. Geen trucjes, geen leugens, niet bij de componist, niet bij de vertolkers. En die kunnen het. Ze zijn pas sinds 1980 samen maar lijken al een eeuw bij elkaar. Zo sterk is hun zin voor samenspel en evenwicht, zo afgewogen elke stem, zo genuanceerd het geheel. Turina's «Oracion del torero» is bijna picturaal. Het geroezemoes van het volk dat wacht rond de arena wisselt af met het smeekgebed van de stierevechter. Aandrang en gedempte angst vloeien ineen. Het kwartet geeft het ons terecht mee als een impressie. Marjeta Korosec, Ivo Lintermans, Mare Tooten en Luc Tooten huldigen hun naamgever met het derde strijkkwartet in Es. Juan Crisostomo de Arriaga werd slechts twintig jaar. Zijn werk heeft de zwier van Mozart en de onrust van de jonge Beethoven. Soms klinkt contra- puntisch kantwerk, dan weer broeit de hartstocht. Er zijn orkestklanken die naar een bepaald land wijzen. Sibelius' muziek draagt de ziel van de Finse meren, Sme- tana kan alleen uit Bohemen komen, Glazoenov is een volbloed Rus. Hij is ons vooral bekend door een aantal symfo nieën die wij lyrisch maar wat eentonig vinden. Maar hier komt de verrassing van de avond, zijn interludium in modo antico uit «Noveletten» nr 3. Met grote sonoriteit schildert het Arriagakwartet de zwaarmoedigheid van de Russische ziel. Het geheel klinkt zo bewogen en door voeld dat het je bij de keel pakt. En zo'n momenten zijn zeldzaam. Brahms ziet er zo ontoegankelijk uit dat men met een soort afstandelijkheid naar hem gaat luisteren. Zijn muziek is immers niet van aard om er direkt ver liefd op te worden. Ze eist aandacht en blijkt die ook te verdienen. Terwijl Arriaga ciseleert, hakt Brahms. Zijn strijkkwartet opus 51 nr 2 bevat oer kracht en tederheid, hartstocht en Stoï cijnse beheersing. Het quasi menuetto heeft symfonische allures en je hoort door de klank van het individu de stem van de groep. De finale kent het deinen van de zee, de kracht van de storm, de glimlach van antieke beel den. «Frei aber einsam», dacht Brahms bij deze compositie, een kort zinnetje, rijk aan gevoelens, door het Arriaga kwartet getekend met een bewogenheid die het hart van de stugge Brahms zal hebben vertederd. W.D.B.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15