rui Zelfs in gesloten zitting geen woord over OCMW-labo SERAV Kunstwerken in St.-Martinuskerk EINDEREEKSVERKOOP bij Ickerlyc MOET ER 61 ZAAI OP? m Editoriaal KINDEREN, TIENERS, JONGE DAMES Geraardsbergsestraat 44 AALST Vanaf woensdag 4 januari - 50 Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Saturnus doet Hazes vergeten •mux Nieuwe Gazet van Aalst 23 december 1983 3 Een laat Sint-Maartensgeschenk voor de kerstdagen Op donderdag 15 december werd in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis het 15de boekdeel van de «Inventaris van het Kunstpatrimonium van Oost-Vlaanderen», uitgegeven door de Bestendige Deputatie van de Provincieraad, voorgesteld. Dit wetenschappelijke werk is het tweede deel van de boedelbeschrijving van de Sint-Martinuskerk te Aalst. Het eerste gedeelte, dat een grondige studie behelst van het meubilair, de mo numentale uitrusting, de sculpturen, plastieken en schilderijen van de kerk, verscheen in 1980 ter gelegenheid van de herdenking «500 jaar St.-Maartens- kerk». Wegens het bijzonder komplekse karakter van dit gebouw bedenkt De Pro vinciale Dienst voor Kulturele Aangele genheden van Oost-Vlaanderen dit meesterwerk van Brabantse gotiek trouwens nog met een, nog te verschij nen, derde band onder de (werk)titel «Historiek en architektuur». Luc Robijns, Licentiaat Kunstgeschiede nis en auteur van deze trilogie, verzamelt in dit lijvige werk het textiel, de grafmo numenten en kultusobjekten van de St.- Maartenskerk. Hierbij werd op zo'n accu rate wijze gewerkt, dat zowel de weten schappelijke vorser als het bredere, kunstminnende publiek hier aan zijn trekken komt. Verschillende facetten van het godsdienstige kunst- en ambachts leven der afgelopen vijf eeuwen komen hier ruimschoots aan bod. Zowel de schenkers der religieuze gebruiksvoor werpen als kelken, monstransen, hostie schalen. kandelaars, sieraden, gewaden en andere attributen, als de edelsmeden, borduurwerkers, schilders, steenkap pers en schrijnwerkers worden met naam en toenaam in het boek genoemd. Na tuurlijk is er een duidelijke beschrijving van alle voorwerpen in opgenomen. De kerkelijke archivalia, die nu spijtig ge noeg in permanente bruikleen gegeven zijn van het Rijksarchief te Gent, vermel den talrijke kunstenaars die in onze stad werkten. De rijkdom en de macht van de Aalsterse heerlijkheid tijdens het Oude Regime en het innig religieus leven droe gen er toe bij dat deze parochiekerk ongemeen rijk is aan kultusobjecten, al- Het O.C.M.W blijft de dag- en weekbladpers boeien. Maar ook op de gemeente raad vallen harde woorden i.v.m. de schandalige toestand. Gek is wel dat het de gemeenteraadsleden verboden wordt om interpellaties te houden (zowel in open bare als in gesloten zitting) i.v.m. de geschorste dr. Matthieu. Daarentegen be slissen Annie De Maght en Etienne Bogaert boven de hoofden van de O.C.M.W.- raadsleden wat er moet gebeuren, ondanks het feit dat enkel de O.C.M.W.-raads leden stemgerechtigd zijn. Openlijk hebben ze nu bekend dat er slechts partijpoli tieke belangen tellen en dat de werking binnen het hospitaal van minder belang is. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron deelde mee klacht te zullen neerleggen bij de Gouverneur tegen deze praktijken. Dit is een gezonde redenering. Tenslotte komt het er op neer dat een raadslid het fundamenteel recht heeft bepaalde wantoestanden aan te klagen. Wanneer hem het recht wordt ontzegd daarover te interpelleren dan moet men ook de toezichthou dende schepen verbieden zich te mengen in personeelsaangelegenheden. Een gunstige wind bezorgde ons ook het verslag van het onderhoud van het Vast Bureau met dr. Matthieu. Wij stonden aan de grond genageld. Niet alleen werd er zeer zwak geargumenteerd. De betichte vond hel nodig diverse kollega's door het slijk te sleuren. Zelfs een universiteitsprofessor moest eraan geloven. Op pagina 84 van het verslag gaat de beschuldigde zelfs zover een kollega van moord te betich ten. Het woord «moord» wordt wel niet uitgesproken, maar nalatigheid met even tueel dood als gevolg is voor ons net hetzelfde als doodslag. Wanneer men dr. Mat thieu ondervraagt i.v.m. het rechtstreeks geïnde geld op een speciale postcheckre- kening, schuift hij alle verantwoordelijkheid af op zijn privé-sekretaresse. Wanneer de raadsleden hem vroegen waarom hij geen afdrachten deed, ant woordde de dokter dat alles kon geregeld worden indien men hem erom had gevraagd. Ondanks het opstapelen van bewijzen verdedigt Etienne Bogaert nog steeds de betichte. Meer nog, hij gaat zoveel mogelijk stokken in de wielen steken van ieder een die tegenwringt. Zo ook tracht hij de Nieuwe Gazet van Aalst te intimideren. Zoals wij reeds schreven, we kregen van deze schepen van financiën en bedrijfsre visor een aangetekend schrijven met een recht op antwoord. Hij ziet zich genood zaakt uitdrukkelijk voorbehoud te maken voor het uitoefenen van zijn andere rechten, o.m. klacht wegens laster en eerroof en vordering in schadevergoeding. Wij stellen onze lezers in kennis van de tekst die schepen Bogaert wou gepubliceerd zien «In uw weekblad «Nieuwe Gazet van Aalst» van 9 december 1983 werd op blz. 4 en 5 in verband met de zaak Dr. Matthieu beweerd, dat er een duidelijke band is tussen o.m. mijzelf en dr. Matthieu en zijn privé-labo. Meer bepaald wordt beweerd dat ik als bedrijfsrevisor de zaken zou geregeld hebben bij de recente ver koop van het Matthieu-labo van de Zonnestraal. Tegen deze beide beweringen moet ik met klem protesteren. Tussen mijn aktiviteiten als bedrijfsrevisor en dr. Matthieu of/en zijn labo bestaat niet de minste band. De bovenvermelde beweringen zijn volkomen strijdig met de werkelijkheid. E. Bogaert. Bedrijfsrevisor, Schepen van Financiën». Tot zover de tekst ter verdediging. Een zwakke verdediging, zonder argumentatie. Nog steeds blijft de vraag: «Wie heeft dan de zaak geregeld Wij zouden de schepen willen vragen onze teksten grondiger te lezen. Wij zijn niet gewoon dubbelzinnige artikels te publiceren. Noch in het editoriaal, noch in het persoverzicht beweren WIJ dat hij beroepsbindingen heeft. Terloops gezegd, wij vinden het om deontologische redenen niet verenigbaar dat de job van bedrijfsrevi sor en dit van schepen van financiën gekumuleerd wordt. Een hardnekkig verdedigen van de betichte dokter, ondanks de ondervraging in het bestuurskomitee, doet vragen rijzen. Welke belangen spelen hier een rol Wij hebben het recht achter deze achtergronden te zoeken. Vroeg of laat zal de waarheid aan het licht komen. Neen, mijnheer Bogaert, ondanks het vermeende recht op antwoord kunt U ons niet overtuigen van uw onpartijdigheid en objektivi- teit. En tenslotte nog een paar voorbeeldjes van partijdigheid. Twee bejaardenhelpsters worden gestraft. De ene was 4 dagen onwettig afwezig. Resultaat2 maanden schorsing zonder wedde. De andere gaf laattijdig haar dok tersattest binnen 1 maand schorsing zonder wedde. Een hoge ambtenaar bekent fouten te hebben gemaakt. Straf: 16 maanden geschorst met wedde en één maand geschorst zonder wedde. Zoiets noem ik wraakroepend Roel Van de Plas. taarkleden, vaandels en liturgische ge waden, grafmonumenten en epitafen. Dit blijkt ten zeerste uit de (summiere) illus- tratielijst in het boek. Spijtig genoeg is de financiële kracht van de kerkfabriek sterk naar beneden gehaaldzodat voor de no dige restauratie van de kerk (o.a. bestrij ding van steenkanker, herstellen van het afwateringssysteem, enz.) een beroep moet worden gedaan op de stadskas. Vorser Op artistiek, ambachtelijk en religieus vlak is deze monografie van de St.-Mar- tinuskerk ongetwijfeld een niet te ver smaden werk. Deze studie hebben wij te danken aan de inzet van de Bestendige Deputatie van onze provincie, die zich sinds 1952 als eerste in België opstelde voor de bescherming en herwaardering van het kuituurpatrimonium. Maar in de eerste plaats moeten wij toch Luc Ro bijns schatplichtig zijn. Deze vorser be haalde zijn licentie kunstgeschiedenis in 1976 met een verhandeling over het koormeubilair van deze kerk Dat zelfde jaar ontving hij ook de proviniciale prijs voor Kunstgeschiedenis met een bewer king van deze tesis. waardoor hij ook aangesteld werd door de Bestendige Deputatie om de inventaris van de Aal sterse Sint-Martinuskerk verder uit te werken Daar hij ook het postgraduaat Monumentenzorg en Restauratie op zak heeft, werd hij tevens belast met het kunsthistorisch onderzoek en de be geleiding van de restauratiewerken in Oost-Vlaanderen. Dit typografisch uiterst verzorgd werk wordt verkocht tegen 600 fr. Ook het eerste deel is nog tegen deze prijs te verkrijgen bij het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen. Dienst voor Kulturele Aangelegenheden. Kunstpatrimonium, Bisdomplein 3,9000 Gent. of bij de boek handel (IV C.) Zojje wille geloeieven da'k va langsom mier begin op te zing teigen die daogen die on 't komme zen Ja, vanoyges, alle joren eh jorken aver, newoor - mor 't es dad allien ni zee. Hoe da 't komt of ni. ne mensj moet ten toch nog ne kier peizen op vroeger joren... Allei, 'k zing 't azoei nog veire mèn oeigen de kinjeren nog klein, en al 'k weit ni hoelank al on 't zaogen «wannier gojje na om ne késboeim - En de késboeim kwamp er. Lifst zu groeit meigelèk en schoein va model. En tèn wirten de doeizen van boeve g'holdj woor dad aal die schoein bollen in loyn en die slingers en boezjiekes. Mor dien 'n mochten ni brannen hein, doveir woren der meh den ellentrik. want da was veil te danzjereis meh die pallesoten die heer fiemen van niet 'n kosten afhaven... Krèk alle joren worden der van die balen die kapot in de doeis loyn, hoe kwamp da na toch hein Mor 't er kwampen der rap ander in de plosj en de die vonte ze vanoyges de schoeinsjte. En tèn op den aoved zelf. jonges toch, ze woren al zu onnoeizel as 'n veirdeir. Sertoe as ten de familje begost binnen te kommen. Want 't es woor zee, ba ons heit dad aalze leven de zoeten inval geweist. Was 't er iet te doeng, da wa attoyd ba ons da ze thoeip kwampen. Van de moment dat de matanten, de nonkels, metjes en petjes begosten 't èrreveiren 'n wore ze zeiker nimmer 't haven. Want de die hooin pakskes mei en die pakskes, ja vanoyges, da was ver heer hein... En swoyles de vraa mor in heer keiken brosse- len en bakken binsjt da'k ik mèh méh de gasten most beizeghaven, 'n drippelken ooitschinken, meh koeksken rondgoon en binsjt de klein gasten in d'oeig haven da ze den boeim en ghiel 't kot ni begosten af te breiken. Mor ja, ze wirten stillekesoon oeik groeier en aver... en ze begosten al te klappen va kammerotjes... Tot op den dag da ze zoyn van teis joor moen ek door of door goon zee, meh késtdag of meh nievejoor. En de késboeim wird 'n betjen klanjer gekocht, mor de familje bleif nog kommen. Tot as 't er door oeik al begosten af te vallen... want 't er es nimmani die ieweg bleift leven... En nog ewa loter mokten ze ten kennes. En ze traden. En ze woren 't kot ooit... Né késboeim 'n komt er ni mier. Familje moet er nimmer kommen. En de kinjeren Ja, de die hemmen na heeroygen hooishaven En foytelèk. wajjerzen toch oeik op ne zeikere kier den nest ooitgevloegen... Mor ja zé... woor da vroeger ghiel 't kot oeverenje stond en de pikup speldjen booik-sto-boy... naa es dad hier noyg stillekes. Zudones stillekes dammen, de vraa en ikke. makanderen kennen hoeire peizen... En 'k weit da ze zoy 't zelde peist as ekik't es naa toch kalmpkes... en veil minder weirk en jacht. Mor... 'k waa toch dammen nog in dienen toyd woren Mor ja, de toyden zen veranderd. En ze 'n zen der ni op verbeiterd. Zelfs as men naa no ne kier zolle willen herbeginnen, de késboeim zol klanjer zen. En 't erzollen zekken dikke bollen nimmer oonhangen en op men tallurken zollen der oeik minder koekskes liggen... 't Es gelèk as ze zeggen 't er es nen toyd va kommen... PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutslraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen De laatste zin uit de toespraak die Jan Caudron normaal in de gesloten gemeen teraadszitting over de OCMW-labotoestanden zou gehouden hebben luidde: «Vele mensen worden hier het zwijgen opgelegd, onze mond zult gij niet snoe ren». Die mond werd toch gesnoerd. Waar de VU-fraktieleider dit op 20 decem ber «onvoorstelbaar machtsmisbruik» noemde, ziet dit blad het als zijn informa tieve plicht de gecensureerde toespraak toch mee te delen. Volgens het raadslid verwacht de bur ger in een rechtsstaat een grondig gerechtelijk onderzoek en een eerlijk proces, wat inzake het «dossier Mat thieu» helemaal niet het geval is. Hoe wel de gouverneur schriftelijk beves tigt dat dr. Matthieu wel degelijk als personeelslid dient beschouwd te worden, verklaart het Hoog Komitee voor Toezicht zichzelf onbevoegd omdat verdachte geen personeelslid van het OCMW zou zijn... Het parket weigert bezwarende stukken in te kij ken en de zaak wordt geseponeerd... De OCMW-raad stelt geen burgerlijke vervolging en eist geen schadever goeding maar overweegt de dr. opnieuw in dienst te nemen... Op maandag 12 december durfde men die beslissing nog niet aan. «Het was een bewogen en verwarde vergade ring die over het hoofd heen van de voorzitter gedomineerd werd door schepen Bogaert. Tijdens de ontel bare onderbrekingen moeten de leden van de meerderheid dringend afzon derlijk vergaderen met schepen Bogaert, die tussenin telefonisch kon- takt opneemt met zijn kollega De Maght. De schorsingen bieden de OCMW-raadsleden Van der Veken en Bourgeois de gelegenheid om te beraadslagen met wie?... met dr. Matthieu en zijn advokaat Omtrent de maand schorsing zonder wedde waarmee direkteur Barrez ervan afkomt, stelt Caudron de vraag of de straf wel in verhouding staat met de toegegeven fouten. «Wij hebben er voor veel lichtere vergrijpen veel zwaardere straffen weten krijgen en zelfs buiten vliegen. Na een plechtige waarschuwing aan de PVV en vooral CVP («met geld kan men veel kopen, zelfs een plaats op een verkiezingslijst... maar als de kruik barst zullen de stukken in de buurt vliegen eiste hij de handha ving van de schorsing van dr. Mat thieu, gekoppeld aan onmiddellijke in stelling van de burgerlijke vervolging met aanstelling van een deskundige die de schade moet schatten en een eerlijk proces». N.v.d.r. Gezien deze toespraak moest verzwe gen blijven, kon er ook geen antwoord komen van het Schepenkollege. Helaas kunnen wij dat standpunt dan ook niet weergeven, (pd) In de Keizershallen kwamen zaterdag 17 december honderden overwegend piep jonge fans van Radio Saturnus, om dansend te genieten van keiharde disco en soft ever-greens. Ook van de optredens van Vulcano (foto), Jerry Blondel. Mary Helena. Paul Roelandt, Kamiel Sergeant en last but not Least Vanessa. Dit vierde Saturnusbal was in elk geval geen sisser, zoals twee dagen eerder in diezelfde Keizershallen met André Hazes. Deze Nederlandse zanger van lief en leed en smartlappen was met veel publiciteit aangekondigd, maar liet op het laatste nippertje verstek, wegens een televisieoptreden. Wat bij vele fans een traan ontlokte, maar hij komt terug, zo zegden de (ook al) ontgoochelde organisatoren (PD-JC) Molenstraat 70 Aalst ®21 76 08

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3