DE BACKER BRONSON'S CLUB Ook glascontainer wenst gelukkig nieuwjaar Geeft Aalst voor 500.000 fr. glas aan privé-firma Annie (aan) De Maghtgeen pretje Oude Vismarkt 7 (achter Sint-Martinuskerk) AALST s 053/77 12 23 Vrij in en uit. Alle materialen voor Kunstschilders Tekenaars Grafische ontwerpers Beelden kunstenaars Boeken Cantecleer Craade Verdeler Mecanorma. Uitgebreid papiergamma. Geschenken en wenskaarten. 4 Nieuwe Gazet van Aalst - 23 december 1983 Ais alles naar (nieuwjaars)wens verloopt, wordt 1984 werkelijk een fantastisch jaar. Daar is één grote reden voor: dit jaar zal U door véél meer mensen een «gelukkig nieuwjaar en een goeie ge zondheid» gewenst worden, dan voorheen. In die zin werden door het stadsbestuur instrukties gegeven. Medemenselijkheid blijft geen ijdel woord voor het huidige College Tot dit jaar kon U rekenen op de wen- jaar wensen, zij het met een niet weg sen van uw postbode, de stadsreinigings- te stoppen Limburgs accent. Daartoe dienst (de «meskeirre»), de brandweer wordt een zendertje in elke container (maar daar zit een kalender bij) en wie weet. de melkboer. Helemaal onbaat zuchtig zijn die wensen natuurlijk niet, maar wie geeft niet graag een fraktie van zijn eindejaarspremie bij het aan horen van zo'n mooie wensen in het A B.N. Er is echter nieuws Sinds (bij wijze van proef) de glascontainers ingevoerd zijn, zullen ook deze U een gelukkig gekleefd, dat met een glasheldere stem zijn beste wensen overmaakt, aan wie er glas in werpt. U mag er gerust een penning bij meegooien, uit erkentelijkheid. Gelieve dit NIET af te trekken van het bedrag dat U aan de vuilnismannen geeft, aangezien het om een supplementaire dienst gaat. Ook uw belastingontvanger doet tenslotte maar zijn werk; waar hij een gans jaar zure gezichten ontmoet, wil hij U in de nieuwjaarsweek een glimlach ontlok ken. Wat U geeft, is fiskaal aftrek baar Voorts staan U nog wensen te wach ten van uw wijkagent, uw mutualiteitsbode. de opnemer van gas, elektriciteit en water, uw buurman die allang geen woord meer zegt omdat U ooit een woord teveel zei, de inlichtingendienst van de RTT (uiteraard telefonisch), de verkeers- brigadiertjes die U steeds doen stop pen met of zonder zin... Bent U dan nog niet tevreden, bel dan naar de receptie van het stadhuis (77 11 11) om een gelukkig nieuwjaar en/of een goeie gezondheid toege wenst te krijgen (pd) Vredeplein 13 9300 AALST eten en drinken van 16 uur tot het ochtendgloren. Vanaf medio-november wordt het glas in Aalst niet meer selektief opgehaald, maar wordt zoals in vele andere steden gewerkt met glas- kontainers. Zonder het principe van deze beslissing in vraag te willen stellen, had SP-raadslid Roger D'Hondt op de jongste gemeenteraad toch heel wat opmerkingen over de praktische uitwerking van de nieuwe maatregel. In een zeer degelijk gedokumenteerde sparingen op personeelsuitgaven en op interpellatie wees hij vooreerst op het feit de herstellingskosten aan de reinigings dat de beslissing getroffen werd zonder advies van de Adviesraad voor Leefmi lieu en zonder dat de gemeenteraad ge raadpleegd werd over het kontrakt met een privé-firma. Om deze laatste reden was de beslissing volgens hem dan ook onwettelijk. Eén van de grote nadelen van het nieuwe systeem is volgens D'Hondt de grote la waaihinder in de buurt van de kontainers. Anderzijds ontstaan er kleine sluikstorten vb. van gebroken lampen, die gevaar kunnen opleveren voor de inwoners. In het kontrakt met de privé-firma G.R.L. uit Lummen is vermeld dat de firma de verzekering tegen derden op zich neemt, maar dit staat nergens op de kontainers vermeld. Positief vond de interpellant het feit dat de nieuwe kontainers zorgen voor be- wagens. en het feit dat de bevolking niet langer moet wachten op de ophaalron- des om zijn glas kwijt te geraken. Eigen beheer Roger D'Hondt pleitte hierna voor het plaatsen van kontainers in eigen beheer. In Aalst werd in 1982 circa 489 ton glas opgehaald wat neerkomt op 5,7 kg. per inwoner en per jaar. In Gent waar voor eigen beheer gekozen werd wordt 22,6 kg./inwoner/jaar opgehaald, in Dender- monde 19,3, in Ninove 13,3 in Affligem 12,3 enz... Het gemiddelde voor Oost- Vlaanderen bedraagt 10,8 kg. In Leuven, waar ook voor eigen beheer gekozen werd; kree^de stad 500 fr. de ton van de opkoper. Met dergelijke prijs zou dit de stadskas 244.500 fr per jaar opbrengen. Anderzijds kosten de kontai ners 566.500 fr. voor 50 stuks, elk met een inhoud van 3,5 m3, en dit met een levensduur van 10 jaar. Dit betekent dat ze maximum na drie jaar zouden afbe taald zijn met de opbrengst van de glas verkoop. Volgens D'Hondt zouden de andere inkomsten dan kunnen gebruikt worden voor een leefmilieukampagne of dienen voor uitbreiding van andere recy- clageaktiviteiten. De privé-firma uit Limburg, waarmee een kontrakt van zes jaar gesloten werd, moet echter geen frank betalen aan de stad. De heer D'Hondt gewaagde dan ook van een gratis cadeau van een half miljoen per jaar. Papier Ook de ophaling van papier kwam in de interpellatie ter sprake. In 1981 werd in Aalst een piek bereikt van 1048 Ton, die vorig jaar daalde tot 654 Ton. Gezien de grote uitgaven, die voor de selektieve ophaling van papier noodza kelijk zijn pleitte het raadslid ook hiervoor het werken met kontainers, die 1 of 2 dagen worden opgesteld in een wijk en door de bewoners zelf worden gevuld. Nog andere afval kan volgens hem gere cycleerd worden zoals kroonkurken, oude metalen, inzamelen van afvalolie, kwikbatterijen en autobanden. Zelfs kerstbomen worden gerecycleerd. Daarom pleitte hij voor een nieuwe kam- pagne voor het milieubewustzijn van de bevolking. Anderzijds zou er een studie moeten gemaakt worden van de huisvuil- problematiek in samenwerking met de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij, de interkommunale Land van Aalst en de leden van de gemeenteraad. Duivemelkersraad van 16 december 1983 Op de gemeenteraad van vorige vrijdag werd burgemeester Uyttersprot, wiens moeder was overleden, vervangen door eerste schepen Annie De Maght (Open bare Werken - PW) Als de kat van huis is. schreeuwen de muizen, zo bleek. Want zoals het er die avond aan toe ging was niet meer mooi om aan te horen. Persoonlijk vinden we een geanimeerd en desnoods luidruchtig debat best leuk. maar wie heeft er nu iets aan een laag-bij-de-grondse scheldpartij die het niveau van een alledaagse burenruzie met overstijgt De wakkere burgers op de publieke banken zijn stilaan dove burgers aan 't worden 't Zou ons niet verwonderen mochten zij spoedig ook blind zijn voor het politieke steekspel in de Belfortzaal Meteen werd duidelijk dat Raymond Uyttersprot. als burgervader, voor deze meerderheid niet makkelijk is te vervangen, al was het maar om de vrij correcte en hoffelijke manier waarop hij de vergaderingen leidt. Dit laatste kan van plaats vervanger Annie De Maght jammer genoeg niet worden gezegd; het ongepast en onverholen cynisme (soms arrogantie) dat bij vele tussenkomsten tot uiting kwam. liet bij vele waarnemers een wrange smaak na. De Maght was nochtans heel lief en voorkomend begonnen. Tot Eric Arijs (VU), die net als kersvers gemeenteraadslid de eed had afgelegd, in opvolging van Jan De Neve, zei ze nog «Welkom in de Raad». Nauwelijks vijf minuten later zat de nieuwkomer reeds in de «loopgrachten». Meerderheid én oppositie schoten immers met scherp. Het college stelde namelijk voor om de door Dierick en Van Mossevelde (VU) ingediende interpellaties, on ontvankelijk te verklaren, «omdat de materie niet tot de bevoegdheden van de gemeenteraad behoorde». Wanneer de waarnemende burgemeester hierop het woord weigerde aan beide fraktieleiders van de minderheid, Caudron (VU) en Hooghuys (SP), en meteen liet stemmen over de (on)ontvankelijkheid, verlieten de oppositiepartijen de banken «'t Spel es aal oon gank», merkte een wakkere ajuin op Hooghuys vroeg of De Maght «het nodig vond dat de oppositie bleef gedurende de zitting» «Zeer zeker», antwoordde ze, «wij wensen dit collegiaal orgaan zo goed mogelijk te laten werken» Tijdens een kort staakt-het-vuren dankte Willy Alloo het CBS voor haar aan wezigheid op de korpsdag van de brandweer. «Hiermee wordt weer aangeknoopt met een alloode traditie...» besloot Willy Agendapunt 12 «Verlengen van het contract voor openbare aanplakkingen op het openbaar domein te Aalst». Publiciteitstoestanden in het algemeen en rekla- mepanelen in 't bijzonder zijn een stokpaardje van Denayer de VU-wesp. Hij verweet schepen Doorns (Leefmilieu - PW) een fout rekensommetje te hebben gemaakt. «U moet uw telling herzien, mijnheer Doorns, ik ben de jonste 15 jaar erg vertrouwd met aanplakborden - nvdrDD is een gevreesd affiche-klever bij verkiezingen - Ik weet ze blindelings hangen, dag en nacht, bij weer en ontij...» Na weer een onduidelijke woordenwisseling werd de zitting dan drie minuten geschorst. De liberale fractieleider, Oscar Redant kon nu hélemaal ongestoord de krant doornemen. Roger Dhondt (SP) stelde het stadsbestuur voor meer aan selectieve ophaling te doen, maar dan in eigen beheer. Niet enkel glas kan gerecycleerd worden, maar ook autobanden, kwikbatterijen, vuile oliën, vond Roger En hij voegde er zelfs nog aan toe, zo voor de vuist weg kroonkurken en kerstbomen. Indien we straks Dhondts suggesties opvolgen, staan al onze pleinen en markten vol containers één voor eierschelpen, één voor versleten schoenen, een andere voor koffiedik. Kalmaan. Roger Net toen Denayer een gevleugelde tussenkomst zou houden omtrent het vangen van verwilderde duiven en meeuwen, kregen we eventjes een onvoorzien muzikaal intermezzo. Alloo en DD hadden reeds enige keren het oor tegen hun gemeenschappelijke microfoon te luisteren gehouden, waarna zij zacht de ogen sloten en er een vredige lach op het gelaat verscheen Denayer verduidelijkte «Ik word hier voortdurend gestoord door opera-muziek. én door een mannenstem in mijn microcentrale. Dat brengt mij uit mijn even wicht De Maght stelde Dany voor «dan maar plaats te nemen op een stoel van de SP» (die van Dhondt namelijk, die net de persmedewerkers, de getikte neerslag van zijn tussenkomst doorspeelde). Turnleraar Denayer klauterde behendig en snel over de partijgrens heen Uit zijn eigen biotoop gerukt, had hij evenwel geen enkele moeite om te inter pelleren. Hij drong aan op konkrete maatregelen vanwege het stadsbestuur» te gen een ware wilde duivenplaag». «De diertjes brengen enorme schade toe aan openbare gebouwen», vervolgde DD, «op sommige plaatsen ligt er al een laag smurrie van wel 20 cm.». Ondertussen had CVP-raadslid Stockman, ongemerkt zijn plaats verlaten, een raam van de raadzaal geopend, en zomaar eventjes een duif geknipt. Trots toonde hij zijn buit aan de vergadering. Denayer stelde meteen Stockman voor als adviseur van de nog aan te stellen «stadsvangers»... «Beter ware het», aldus Stockman, «een stadvalkenier aan te duiden zoals in sommige Duitse steden. Die man zou kunnen aansluiten bij één van de 2 valken clubs die België rijk is» «Niet bij de Rode Valken», voegde hij er nog gauw aan toe. SP-man Saerens wou Denayer steunen in zijn betoog. Hij haalde aan «dat meneer de pastoor van Moorsel hem gezegd had dat men niet meer op de kerktoren kon vanwege de krengen en... euh... de... euh... alles... wat Denayer daarnet heeft bovengehaald Brave Louies bedoelde gewoon uitwerpselen, maar had op dat ogenblik enkel een reeks synoniemen in het hoofd die op een ernstige (9) zitting als deze niet pasten. «Gedurende de middagpauze moet het personeel van het park. met z'n 25 samenhokken in een kleine stal, hoesters en niet-rokers samen», kloeg DD aan. De VU-wesp zag trouwens weer op geen moeite, vorige week. «Is het niet mogelijk hen een beter lokaal ter beschikking te stellen Voor de zoveelste maal. schoot de Aalsterse ijzeren dame uit haar krammen «Die mensen zijn ten hoogste met 6, en daarenboven zou een mooie wandeling naar de FRIAC-gebouwen. 's middags, misschien niet zo slecht zijn Daar wacht hen een mooie refterbeet ze nog. DD raadde de gelegenheidsburgemeester aan in de showbusiness te geen «Ik voorspel u een groot sukses, mevrouw». En Denayer boomde door nu over de machtige maar stilletjes stervende beuk vóór de ingang van het Oud HospitaalHij stelde voor deze nu al te vervangen door een halfwassen boom, suggesties die een reactie uitlokte bij Lambert Van de Sijpe (CVP). Ook PVV-er Adrianssens repliceerde In tegenstelling tot wat DD beweerde heeft de machtige beuk nog maar weinig waarde voor de houthandel, volgens de man «Want «windval» (d.i. rottend hout dat bij stormweer afknapt) een brengt nie op», riep hij een discussiërende Hooghuys toe. hem verkeerdelijk als «mijnheer Houthuys» aansprekend. Traditioneel stilaan, in deze kerstperiode de VU en haar amnestiemotie. Van Mossevelde stelde in zijn tussenkomst dat «wie de programma's van Maurice De Wilde opnieuw volgt, weet dat het er in oorlogstijd vaak op aan komt op 't gepaste moment aan de gepaste kant te staan»... Niet enkel in tijd van oorlog, beste Willy. Wat is politiek, ook vandaag, maar al te vaak, hein Juist. Aan 't eind van de openbare zitting kwam diezelfde Van Mossevelde nog een keertje op de OCMW-affaire terug. Zijn vraag om enige informatie werd echter zeer heftig en herhaald door burgermoeder De Maght weggeveegd «Het OCMW- hoofdstuk is afgesloten, wordt niet meer besproken bliksemde ze. «Zeg me dan hoe ik aan een perskaart kan komen», antwoordde Willy, «dan zal ik veel meer weten...». De Maght liep nóg eens hoogrood (hoewel) aan toen Baita (SP) opnieuw het tribunedossier van Eendracht Aalst uit de la haalde. Ook hier verloor de voorzitster haar laatste beetje zelfbeheersing, wat bij Hooghuys de bedenking gaf «dat de burgemeesterszetel wel erg ongemakkelijk moet aanvoelen». En wij maar dromen van een rustige reportage, Beiroet of zo (JVG) Indien men via eigen beheer de stads- inkomsten zou kunnen verhogen en na dien tot een verlaging van de prijs voor het ophalen van het huisvuil, zou dit vol gens D'Hondt de bevolking sensibilise ren voor een grotere inbreng bij selek tieve ophaling. Willy Alloo (VU) had op zijn beurt drie opmerkingen over het nieuwe systeem. Vooreerst vond hij de inplanting aan de Graanmarkt, midden een grasperk, on gelukkig. Ook wenste hij een kontainer aan de Hopmarkt, waar zich een dertigtal groot-verbruikers van glas bevinden. Tenslotte zou men de bevolking moeten vragen de flessen te spoelen, daar vooral in de zomer anders heel wat stankhinder zal ontstaan nabij de glaskontainers 1981 Schepen van Openbare Werken Annie De Maght verbaasde zowat iedereen (D'Hondt op de eerste plaats) toen zij meldde dat de beslissing tot het plaatsen van kontainers niet nieuw was, maar ge troffen werd door het vorig schepenkol lege op 9 december 1981 Toen was reeds het advies gevraagd van de vorige Adviesraad voor Leefmilieu. Meteen wees zij ook op de lijvige studie door de leefmilieudiensten van de stad gemaakt werd over alle mogelijke recy- clagemethodes. De reakties van de bevolking op de nieu we glaskontainers vond zij normaal daar het hier slechts om een proefperiode ging. Na drie maanden komt er een eva luatie. De eerste cijfers die nu bekend zijn vond zij reeds zeer goed. daar men al bijna 36 ton glas opgehaald had via de nieuwe kontainers. Vervolgens deelde de schepen mee dat het glas vorig jaar 400 fr. per ton aan de stad opbracht. Bij papier schommelde de prijs tussen 1,40 fr. per kg. in 1979 tot 1.6 fr. in 1980, 0,5 fr. in 1981 en 0,8 fr. in 1982. Nu zou de prijs variëren tussen 0,6. en 0.8 fr. per kg. Schepen van leefmilieu André Doorns wees van zijn kant op het feit dat door het gebruik van kontainers mankracht en rei nigingswagens vrijgekomen waren. Nu zal er een studie gemaakt worden voor het opstellen van eventueel andere kon tainers, waarin verschillende afvalstoffen afzonderlijk kunnen gedeponeerd wor den. Ook het ophalen van schrootafval. klein bouwmateriaal enz., wordt onder zocht. Tot slot wordt nagegaan in hoe verre het apart ophalen van papier kan verhoogd worden. D'Hondt bleef erbij dat de nieuwe advies raad voor leefmilieu niet geïnformeerd werd over de nieuwe werkwijze, en dat de gemeenteraad en niet het College be voegd was om een kontrakt af te sluiten met een privé-firma. Dat kontrakt duurt trouwens zes jaar. Zijn fraktieleider Edgard Hooghuys be vestigde op zijn beurt dat de huidige werkwijze onwettelijk was. Het kontrakt moet volgens hem besproken worden in de gemeenteraad. Hooghuys had trou wens het gevoel dat het huidig stadsbe stuur regeerde bij volmacht, zonder dat men ooit volmachten gegeven had. (MP)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4