Gebed zonder goed einde Onder de Belforltoren Oud Huis De Vis en winkelpand in Pontstraat goed voor WAK- restauratieprijzen PVV-jongeren«werklozen misbruikt door vakbonden» Zeg tegen nooit een een banale Bond. Nieuwe Gazet van Aalst - 23 december 1983 - 7 Anton Cogen als Scrooge in «a Christmas Carol», was in de Nieuwe Madeion voor het eigen Aalsterse publiek te zien. Op de gemeenteraad van 16 december werd dan toch de brief van de goeverneur voorgelezen over de jongste begrotingswijziging. Op de vorige zitting zorgde deze voor heel wat herrie, toen Van Mossevelde (VU) aankloeg dat de inhoud aan de raadsleden onthouden werd. Op vraag van SP-fraktieleider Hooghuys, deelde schepen van Financiën mee dat het om een materiële vergissing ging van de sekretaris van de burgemeester, en dat het niet voorlezen te goeder trouw gebeurde. Willy Alloo (VU) feliciteerde het stadsbestuur met de organisatie van de jongste korpsdag van de brandweer. Hiermee werd opnieuw met de traditie aangeknoopt. Danny Oenayer (VU) bekritiseerde de aanleg van een nieuwe stoomieiding naar de stadsschool in de Binnenstraat. Eén van de auto's (Triump 2500 TC) waarmee net vroegere CBS rondgevoerd werd, wordt in het huis De Bolle bewaard. Waarom wou Denayer weten. Om later onderdelen van te kunnen gebruiken voor de andere identieke wagen, die door de politie gebruikt wordt, aldus het antwoord. Schepen van leefmilieu Doorns beloofde aan Denayer de nodige maatregelen te treffen tegen de rattenplaag in het stadscentrum. Ook hier was het een vraag van Denayer. Klassiek rond de kerstperiode is ook de amnestiemotie van de gemeenteraad De sinds jaren onveranderde motie, ingediend door diezelfde Van Mossevelde werd dan ook unaniem aanvaard Het reeds vroeger ingediende voorstel van raadslid Annie Dierick (Onafh.) tot de installatie van een lift opdat ook mindervaliden toegang zouden hebben tot de raads zaal in het Belfort bleek op bezwaren van praktische aard te stuiten. Terzake liet de stad immers een gedetailleerde studie uitvoeren. De aanleg van de nieuwe atletiekpiste in de Osbroek zal in twee fasen ge beuren. Daarbij zal er volgens schepen De Maght voor gezorgd worden dat de uitvoering van de tweede fase geen schade berokkent aan de reeds uitgevoerde eerste fase. Interessant was ook de vraag van Denayer over de stand van zaken betreffende de BTK en DAC projekten die in de stad Aalst lopen. Op dit ogenblik zijn er 19 DAC projekten goedgekeurd voor een totaal van 91 betrekkingen. Nog 1 projekt is hangende voor 3 betrekkingen. Op het BTK vlak zijn 7 projekten goedgekeurd met een totaal van 51 werknemers. Twee bijkomende BTK projekten werden aangevraagd wat opnieuw zal werk geven aan 15 personen. In de Sint-Annazaal gaven de Kornissesloipers hun (nu al) zesde karnavalbal. De Familyband bracht ambiance, en prins Michel trakteerde met een optreden. Kar naval komt er weer aan, mensen (JC) Donderdag 15 december sprak KP-leider Louis Van Geyt in de Mikisklub over ontwapening in Europa. Over dat smalle padhad hij het (met handen en voe ten) voor een uitgebreid publiek. De IMAVO-info-avonden (waarbij maandelijks een interessant spreker vanuit de meest diverse hoeken naar Aalst gebracht wordt) zijn een begrip geworden. (JC) Het ziekenfonds Priester Daens, het Onafhankelijk Mutualistisch Verbond en hel Vlaams Verbond Neutrale Zieken fondsen, die een gedetailleerde restaura tie van de gevel van het oud huis De Vis Stationsplein op hun aktief had den, mochten het leeuwedeel van de eerste prijs in ontvangst nemen. De vertegenwoordigers van het Priester Daensziekenfonds werden aangeduid om de som van 40.000 fr. af te halen. De restauratie uitgevoerd door de heer Van Durpe aan het winkelpand aan de Pontstraat 37 werd echter op gelijke voet gesteld. De WAK had voor het behoud van de eiken balken en de 17de eeuwse Bale- gemse steen in dit pand dan ook 25.000 fr. over. Aan schepen Doorns werd de plezierige taak toegewezen om deze geldsommen evenwel deels gehalveerd in vergelijking met de vorige jaren uit te reiken. Een eervolle vermelding kregen ook de restaurateurs van de geskulpteerde poor ten van het Huis Van Langenhove van wege VVAK-voorzitter, Jan Van Der Hulst. Deze laatste liet zich tevens positief uit over de geplande restauratie van de her berg 'De Biekorf', de Begijnhofkerk en het oudste huis van Aalst 'De Stad Ant werpen'. Van Der Hulst was evenwel niet te spreken over de mogelijke slopings- plannen voor de H. Geest kapel. Hij meende eveneens nog vast te stellen dat voor de algemene stadsarchitektuur het advies van zijn vereniging te weinig ingeroepen en/of genegeerd werd, met alle gevolgen vandien. Het optimisme bleef echter de boventoon aanslaan op deze vergadering, waar de laureaten nog een gevelplakket als aan denken aan de VVAK-prijs in ontvangst konden nemen. ID. «Nooit meer oorlogzowaar een mooie leuze... En dan komt de redder van het vrije Westen, James Bond, zelf met een relative rende titel als «Never say never again»En ja hoor, daar vliegen de kruisraketten ons alweer om de oren(En die zien er allerminst uit als een profiel van de St. Jozefkerk...). Voor het genre van de Bondfilms moet je wel een ver«bond»enheid met fanta sie voelen, want steeds raken niet alleen kernwapens zoek, maar ook alle logikaregels... De eersten vindt James dan wel met zwier terug, maar voor die laatsten hebben we doorheen de hele reeks Bonds» de hoop opgegeven. Ook in deze laatste produktie maakt Bond het aardig bont: stoeien met (soms letterlijk) explosieve ladies en een paar minuten later met nog naak tere haaien (even waanden we ons in een reklamespot voor «Jaws 3-D»), spelen met een hypermodern elektro shock-videospelletje (gelukkig is de Sint reeds geweest) en een onver woestbaar tegenstander onschadelijk maken door zijn urinestaal in z'n gezicht te gooien... Daarmee houdt het nog niet opvóór de (griezelig echt uitziende) cruise missiles terug in veilige handen terechtkomen, maakt Bond zowat elke motorbond aartsjaloers met zijn be scheiden snorfietsje (sjans dat hij de Hopmarkt niet moest passeren, want daar stond Willy Alloo al klaar om hem in Chicagostijl uit te schakelen). Om nog maar te zwijgen van de andere «klassieke» gadgets die onze held nog 37 keer net op het cruciale (missile moment van pas komen... Het scenario draait dus weer volop rond gestolen kernwapens. We ver moeden in het mislukken van de vre desbesprekingen in Genève de hand van Bond zelf, want hij raakt gegaran deerd aan de dop (dopsecret service als ze die dingetjes gaan (b)ontmantelen... Hoe kan het ook anders: het «Never say...»-projekt is een «remake» van «Thunderball» (1965) en wie de prent enkele maan den terug in Aalst ging bekijken, zal wellicht meermaals een «déja-vu»-ge- voel laten opborrelen. Vooral de finale lijkt dan niet zo origineel meer... Zal Bonds urine zeker wél positief bevonden worden, dan zal de totaal balans qua humor dat voor ons jam mer genoeg niet doen. De woordspe lingen en gags zijn weliswaar stuk voor stuk voltreffers, maar ze duiken te zelden op voor de duur van de film (133 min.), of ze gaan gewoon verlo ren in de vertaling. De 53-jarige Sean Connery lijkt aller minst versleten, maar voor de jongere (Roger Moore-) generatie wordt het wel even wennen. De revelatie van «Never say never again» is echter Klaus Maria Brandauer, die werkelijk op sublieme wijze de rol van sympa thieke schurk Largo neerzet. Overroepen is deze film wel, maar leuk en ontspannend blijft hij. En na Thun derball is origineel ook anders. Maar zijn wij dat dan wel 7 FILMPROGRAMMATIE: Chiro Maeva«Apocalyps Now»recent Vietnamklassieker van F. F. Coppola op do. 29 dec., 20 u. (op hun Kerstsalon), Meuleschettestr. Feestpaleis 1. «Jaws 3-D» (KT): ai, ai, weeral zoveel aktrices naar de haaien Blijf kwik, eet meer vis 2. «Octopussy» (KT): maar die kat kwam weer, ze kon niet langer wachten. Hoewel Bond nu stilaan wel bondig mag inbinden... 3. «Psycho II» (KNT): niet bang zijn, 't is maar een moordenaar Goeie «psychologische» thriller. Met Anthony Perkins als Norman Bates... Palace: 1. «Sneeuwwitje» (KT): nee, géén reklame voor een wasprodukt van Jan Theys, wél de klassiekerd onder de teken films de originele Walt Disney uit 1937, zij het met een Nederlands ge sproken klankband. 2. «Sophie's choice» (KT): eerste keus 'n Film met een (Meryl) Streepje voor op de rest. Aanrader 3. «Never say never again» (KT): zie bespre king. 4. «Blue Thunder» (KT): in afwachting van het grootse nucleaire gedonder van John Badham (War Games) hier nog zijn knappe helikopterfilm. Frans Fransaer werd geboren te Moorsel op 4 oktober 1934. In 1968 geeft hij zijn job als leraar op en monstert aan op een olietanker. Vijf jaar lang zwerft de auteur op de oceanen rond. Uit deze belevenis sproot het inmiddels bekend geworden boek «M.S. KARIBU» waarin hij zich als een meeslepende ver teller ontpopt. Recentelijk verscheen bij «De Clau- waert» zijn tweede roman «Thanatos en de zee» waarvan ik uit de folder citeer «Hoeveel schepen vergaan er jaarlijks De zee blijft haar tol eisen. Het anonieme zeemansgraf is niet zomaar een tatoeage op de huid van een nieuwbakken licht- Het Arrondissementeel Bestuur van de PVV-jongeren Aalst haalt in een mede deling sterk uit naar de vakbonden. Gesteld wordt dat de vakbonden mis bruik kunnen maken van de zeer zwakke situatie van de werklozen om hun ledenbestand uit te breiden en meteen ook hun financiële middelen. Het is immers zo dat de vakbonden als uitbetalingsinstellingen van werkloos heidsvergoedingen een bedrag toege kend krijgen voor hun administratie kosten. «De PVV-Jongeren zijn ver ontwaardigd te moeten vaststellen dat geen einde wordt gesteld aan praktij ken waarbij de vakbonden financieel belang hebben bij een zo groot moge lijk aantal werklozen. Dit verklaart allicht de ronselijver van de bonden bij de schoolverlaters». Getwijfeld wordt aan de oprechtheid van vakbonds- voorstellen om de werkloosheid op te lossen. Teneinde deze «aantasting van de vrijheid van de burger» tegen tegaan, wordt kontakt opgenomen met de nationale mandatarissen met het oog op een parlementair initiatief. In dezelfde mededeling wordt ook gewezen op het slecht funktioneren van de Nationale Hulpkas voor Werk lozen, waardoor werklozen zich tegen wil en dank moete. '~ten syndikeren, willen ze tijdig uitbetaald worden, (pd) matroos: het is een werkelijkheid». Met belangstelling keek ik dan ook uit naar een op touw zijnde gedichtenbun del. Immers, in 1980 werd Fransaer gese- lekteerd voor de Yang Poëziewedstrijd met twee korte gedichten. In de Yang Poëziereeks verscheen onlangs, onder nr 110 de debuutbundel «Gebed zonder goed einde». Het is een bundeltje geworden van 33 gedichten van ongelijke kwaliteit. Mooie gedichten zijn «Gebed zonder einde, Moeder, De wijn stond klaar en Het lege huis». Voor de rest ontbreekt mij een duidelijke struktuur. Het is allemaal wel fraai geschreven, zelfs iets te fraai zodanig dat ik mij niet van de indruk kan ontdoen dat de auteur zich regelmatig «taalkundig vergallo- peerd». De opzichzelf staande mooie metaforen en adjektieven verglijden dikwijls in de koorddanserij die niet aanslaat. De fel geëngageerde auteur van de «M.S. KARIBU» lijkt in niets op de dichter van «Gebed zonder einde». Een tweespalt Misschien wel. Maar het late poëziedebuut van deze Moorselaar «die met een eigen klank een poëtisch curriculum vitae schreef» komt moeilijk uit de verf. Het bundeltje «Gebed zonder einde» is verkrijgbaar tegen 180 BF op rekening nummer 000-0696906-55 van de auteur zelf of in de plaatselijke boekhandel. N.D.W. uitgereikt, Op zondagvoormiddag 11 december waren er in de trouwzaal van het stadhuis heel wat belangstellenden opgedaagd voor de jaarlijkse sta tutaire vergadering van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon. Tijdens deze bijeenkomst zouden namelijk de aanmoedigingsprijs voor Restauratie en Architektuur en tevens de VVAK-prijs worden

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7