Duitsche Droomen Onder het teeken van de Concentratie vrije tribuun De Socialistische Jonge Wachten me! de Communisten versmolten Het einde van een „Finasserie" Het Fiasco van het Belgisch Socialisme Een voorbode van het Volksfront nu mm uw laftJMMMAfeJaBBIllll - Degrelle likt de schoenen van - Mussolini en bekent dat hij fascist is BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID NEGENDE JAAR SOLIDARITEIT Nummer 3 17 JANUARI 1937. W EEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs Volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALV. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOtS ST- GILLIS - DENDERMONDE Volgens Rex zou de Vlaamsche kwes tie opgelost zijn... Degrelle, de man der mirakelen, zou eens voor goed de meest verstokte Wa len en meest koppige Vlamingen ver zoenen... en alle hindernissen voor goe de verstandhouding uit den weg rui men. De Vlaamsch Nationalisten waren, schijnt het, door zijn herderlijken in vloed, tot wijzen inkeer gekomen, en aan Paul De Mont werd last gegeven, dit aan wien het hooren wilde, in vette letters aan te kondigen... Deze inkeer schijnt niet te blijken uit de besprekingen van 2 December in de Kamer, bij gelegenheid van het mi litair ontwerp... Het Rexistisch Kamerlid, Vermer, verklaarde namens zijn groep Welke ook onze oppositie weze te gen de huidige Regeering, die ons Ideaal tracht te verminken en te wur gen, eischen wij de zekerheid van onze grenzen, opdat Belgie en de Koning le ven zouden, en omdat de Koning en onze dooden die zekerheid eischen En al de Rexisten stemden voor het ontwerp. Maar de Heer Borgignon, verklaarde namens het Vlaamsche Blok Alles wat hier door de Vlamingen is gezegd geworden tegen de militaire maatregelen, door de Regeering ons op dit oogenblik voorgeschoteld, is ge grond. Het beantwoordt aan het gevoe len, aan den hartstochtelijken wil der verpletterende Meerderheid van ons Vlaamsche Volk en nu, hetzij uit zwakheid, hetzij omdat gij U hebt la ten maneuvreeren, hetzij om andere redenen ik bespreek hier de goede trouw niet van wien ook andere overwegingen zwaarder laat doorwegen, dan de wil van het Volk dat gij verte genwoordigt, gaat er in deze Kamer, door'n meerderheid van Vlaamsche ge kozenen 'n voorstel aanvaard worden, dat het Vlaamsche volk hartstochtelijk verfoeit en verwerpt Lees wel Dat het Vlaamsche Volk verfoeit en verwerpt En al de Vlaamsche Nationalisten stemden tegen het ontwerp. Wat bewijst dit Ofwel, werd er tusschen Vlaamsch- Nationalisten en Rexisten op Nationaal gebied, geen akkoord getroffen, en dan was Degrelle niet gewettigd te zeggen, dat de Nationale Éénheid en de Kroon door hem gered werden. Hij heeft zijn Volk en aanhangers bedrogen. Ofwel, werd er tusschen Vlaamsch Nationalisten en Rexisten op Nationaal Gebied, wel een akkoord getroffen om >de Nationale Éénheid en de Kroon te behouden, en dan moest de alweter, Paul De Mont, in zijn dagelijksche ko lommen van de Nieuwe Staat het verraad van de Vlaamsch-Nationalis- ten aan de kaak gesteld hebben... maar hij zweeg. Ofwel was er in het akkoord Rex- V.N.V. geen spraak van de Belgische Éénheid, en dan hebben Degrelle en Paul De Mont, Belgie aan de Vlaamsch- Nationalisten prijs gegeven, om de ves tiging van de Diktatuur, ten koste van den ondergang van ons Vaderland, er door te krijgen. FIRVER. VRIENDENKRING Veldtocht '14-'18 DER OFFICIEREN Afdeeling Aalst Dat de Socialistische Partij reeds lang Marx verloochend heeft, is geen geheim meer. Het geheele Plan De Man is een verloochening van de Marx- ideologie en het is ten andere in den volksmond spreekwoordelijk geworden, dat «een Socialist begint met revolu- tionnair te spelen totdat hij zelf kapi talist O'f bezittenii burger geworden is en dan zijn politieke idealen op een zeer diplomatische wijze ten overstaan zijner kiezers verloochent Zulks maakt, dat de Socialistische leer niets anders is dan een huichelach- tigen hochus-pocus-pas-toer om van een tafelspringer of een avonturier een welstellend burger te maken, die dan op zijn beurt de kudde arbeiders die hem gedwee volgt na allerhande revo- lutionnaire avonturen wederom op de goede baan moet brengen, zonder dat iemand merkt, dat de arbeidende klas se, om wille hunner leiders, aan dui zenden gevaren bloot gesteld werden. Dit en niets anders is het Socialisme. Dat spelletje met vuur, dat er in be staat een massa tot revolutie op te hit sen, om daarna die massa, op het nip pertje van de ramp-af, wederom met een «koude-douche» te bedaren, is voor de leiders van de partij die zulke poli tiek voert, niet van gevaren ontbloot. Een massa kan dom zijn, ja Maar in onze tijden van verplichtend onder wijs treft men in de rangen der arbei dende klasse, en vooral onder de jon geren, menschen aan die huichelarij beu zijn, die beu zijn eeuwig door hun leiders misleid te worden en die slim mer zijn dan de bonzen hunner partij zelf. Zulks is thans het geval met de So cialistische Partij. En de slimmerikken in onderhavig geval zijn hun jeugdor ganisaties. Moe gedrild, gehard en getucht, opge leid voor de revolutie door Marx beloofd en dewelke hun leiders hen zoo verlok kelijk voorspiegeld hebben, hebben zij thans een daad gesteld, die werkelijk den ondergang van het Socialisme ten onzent beteekent. Zij hebben de stellige belofte van hun leiders gekregen, dat hun ideaal, de re volutie der arbeidende klasse, zou ver wezenlijkt worden. Zij hebben gewacht, tevergeefs gewacht, zij hebben hun lei ders zich van tafelspringers tot welstel lende burgers zien ontpoppen, maar de revolutie is niet gekomen. Zij zijn onherroepelijk verbitterd ge worden en zij waren rijp voor het Kom- munisme. De vrucht welke door Anseele, Vandervelde, de Brouckère, Huysmans en Balthazar met zooveel zorg aan den Socialistischen boom gekweekt werd, is rijp om door Moscou geplukt te worden. Met andere woorden op het congres van de Socialistische Jonge Wachtgroe- pen, werden deze versmolten met de Kommunisten. En of nu de partijraali van de B.W.P. dit goedkeurt of niet de versmelting is een voldongen feit. De be teekenis van boven aangehaal- den zin is enorm De Socialistische leiders, die onlangs nog plechtig het Volksfront afzwoeren en hierdoor te kennen gaven, de lang zame hervorming boven de revolutie te verkiezen, zijn hunne kudde niet lan ger meer meester. De anarchie, de ontbinding is inge treden. De jongeren zijn gevlucht. Thans dul den zij den Moskoviet die hun de hand gereikt heeft morgen gehoorzamen zij aan de bevelen van Moscou. Voorwaar een treurig resultaat voor een partij, die er zich op beroemde de wereld te hervormen. Robert AERNAUT, Voorzitter der Federatie van Lib. J. W. van het Arr. Antwerpen. Zaterdag, 23 Januari 1937, richt de Vriendenkring der Officieren van Aalst, een groot galafeest in ten bate van het werk Herdenking H. M. Koningin Astrid en voor de noodlijdenden on zer stad. Het muziekkorps van het le Gidsen- regiment (80 muzikanten), onder de kundige leiding van kapelmeester Kapi- tein-Kommandant Prevost, zal zijne ge waardeerde medewerking verleenen. Het Kunstconcert, dat aanvangt te 19.30 u. stipt, is gevolgd van BAL. Kaarten aan den prijs van 12 fr. zijn •te bekomen in het lokaal Hötel des Arcades Statieplein in de Taverne Arista Botermarkt bij de Dames verkoopsters bij de leden en bij den Heer Kapitein-Kommandant Lemmens, Meuleschettestraat, 19. Tafels worden voorbehouden mits op leg van 10 fr., alle werkdagen vanaf 11 Januari, tusschen 17 en 19 uur, bij den h. Kapitein-Kommandant Lemmens. De pogingen van zekere Leuvensche professoren om zich langs omwegen meester te maken van de Vlaamsche nazis en Dietsche verdinazos zijn van de brug in het water gevallen. Ongetwijfel'i handelden die leeraars met voorkennis en goedkeuring van de bisschoppen waarvan zij, net als Sena tor Verbist, afhangen. Men wilde in die kringen de oligar chie der katholieke partij als voor den oorlog herstellen door alle katholieke krachten te verzamelen in een kudde en onder een herder. Hoe loos en hoe listig de Leuvensche meesters te werk gingen, hoe vleiend en streelend zij waren tegenover Van Severen, dien zij meer dan eens te Sint- Michel gingen opzoeken, zooals zij het hof maakten aan den gebaarden Fueh rer Declercq, zij mislukten deerlijk om dat dit niet anders kon. Duitschland heeft immers geen be lang om de katholieke partij, die door Hitler in DuitschlanÜ werd «kapout» gemaakt, te versterken in afwachting dat het nazisme zich in Belgie kan uitbreiden dank aan den invloed van Rex, het Vlaamsch nationaal verbond en Verdinaso. Nu het Belgisch episcopaat den tota- litairen en dictatorialen staat*" heeft veroordeeld, konden hunne professors bezwaarlijk nog onderhandelingen voortzetten met de discipels van Hitier in Belgie. Overigens moet gezegd worden, dat Van Severen en Declercq die bespre kingen niet vergemakkelijkt hebben daar zij voet bij staak hielden en niets wilden toegeven om alles niet te verlie zen. De Leuvensche vossen hebben maan den en maanden verloren. Dien tijd hall men beter kunnen besteden aan de eendracht van de katholieke partij die haar meer en meer behoeft in plaats herschenschimmen na te jagen als Tartarin, die op jacht ging op mus sen rond Tarascon. De katholieke partij komt niet glans rijk uit dit avontuur door met de ver nietigers van Belgie te hebben onder handeld, wetend op voorhand, dat er niets te doen was. Ook was de bereke ning die slechte Belgen te verzwakken door hun volk af te nemen verkeerd. Het beste dat de katholieken kunnen doen is zich onderling te versterken door de eendracht, zooniet de eenheid te herstellen. Het is nu gedaan met het directorium dat in zake de verbinding met de anti- Belgische strijdkrachten in het Vlaam sche land een bok met groote horens heeft geschoten. Men late liever die leerlingen-toove- naars vlotten en men doe liever een beroep op de mannen vol ervaring die men aan den kant wilde schuiven. Over een paar weken, had te Brussel de vijfde vergadering plaats van het congres der Socialistische Jonge Wach - ten, waarop door de Waalsche Jonge Socialisten een resolutie werd goedge keurd in dewelke het samengaan met de Communistische Jeugd wordt be krachtigd terwijl zij tevens hun ge hechtheid betuigen aan de Belgische Werkliedenpartij. De H. Jonas, communist, heeft bij den aanvang der vergadering den lof gemaakt van het programma van Mos cou terwijl de h. Delbrouck, Volksverte genwoordiger voor Luik, zijn verslag heeft voorgelezen nopens de revolution- naire taak der jongeren inzake het fas cistisch gevaar. Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aatlst, wende men zich tot den DRUKKER. Spreker verklaarde zich tegen een samengaan met de bourgeois-partijen, om aldus vertrouwen in te boezemen aan de Duitschers, die van het nazisme niet willen weten, om samen den strijd aan te gaan tegen het militaristische Duitschland, in geval het tot een oor log zou overgaan. Vervolgens werd lezing gegeven van een resolutie, die bij eenparigheid, min een paar stemmen, werd aangenomen en waarin de Socialistische Jeugd eerst een oproep doet voor den strijd tegen het militarisme, waarna de kwestie der éénheid wordt behandeld. Deze kwestie werd langdurig besproken, tot het con gres, gehoor gevend aan den oproep van de Spaansche Jeugd en als ant woord op het ordewoord van den heer de (Brouckère zich vereenigen of vergaan met geestdrift het samen gaan heet bekrachtigd van de Socia listische Jonge Wachten met de Com munistische Jeugd. Om deze éénheid in de gunstige voorwaarden te bewerkstel ligen, besluit het congres 1) Te vragen dat de Nationale Fede ratie van de Socialistische Jonge Wach ten haar medeldeelingen aan het Com munistisch 'orgaan Voix du Peuple evenals aan de Socialistische dagbladen zou zenden. 2) Toelating te geven tot medewer king van de S.J.W. aan de Communis tische dagbladen, in het kader van de resoluties van het congres en onlder contröle van de Nationale Federatie 3) Geen enkel lid van de Socialisti sche Jonge Wachten die aangesloten blijft bij de communistische partij, mag er bestuurder noch mandataris van zijn, daar het overigens de bedoeling is van de S.J.W. een groote Werklieden partij tot stanld te brengen, door de sa mensmelting van de Belgische Werklie denpartij met de Communistische par tij. Het congres vraagt dat de Nationale Federatie van de S.J.W. een éénheids gedachte zou blijven verdedigen in de commissie der jongeren. In lie resolutie wordt tevens spijt uitgedrukt omtrent de houding der Vlaamsche Socialistische Jonge Wach ten die de resolutie niet hebben goed gekeurd. Betreffende de reorganisatie der Jeugdbewegingen, zijn de S.J.W., idle hun gehechtheid aan de B.W.P. (Belgi sche Werkliedenpartij) blijven getuigen voor politieke autonomie, doch zij blij ven in princiep aangesloten bij de B. W.P. Verleden week, Woensdagavond, sprak «le beau Leon» voor de radiopost van Turijn. Het was een hatelijke en smadelijke reide voor ons gansche land. Wij, rexisten van Belgie zei Leon Degrelle,voelen ons zeer nauw aan getrokken tot de Italianen van Musso lini Vervolgens sprak Degrelle langdurig lof over Mussolini. Verder verklaarde hij Wij, rexisten, wij leven temidden van een ander volk. Wij hebben onze aktie aangepast aan ons land, waar alle deugden zijn ingeslapen. Wij hebben gezworen ons land te redden. En in fde plaats van dezen staat van politiekers, zullen wij een sterken staat bouwen, steunende op de korporaties, met een regime van volksreferendum en een nauwe samenwerking tusschen het volk en de uitvoerende macht. Wij strijden tegen het kapitalisme. Wij zullen de spaargelden beschermen. Wij willen een nieuwe natie met een sterke jeugd. Wij twijfelen niet aan de overwin ning. Honderdduizenden eerlijke men schen kozen onmiddellijk onze partij. Met de verkiezing van 24 Mei, voerde de rexistische vloed. 33 Kamerleden naar het Parlement. (Men moet maar durven, Red.). Wij hebben onzen strijd hervat om (de arbeidersmassa's in te lichten. De 2/3 der arbeiders van het land en de fabrieken, van de intellektueelen en van den middenstand, traden onze be weging toe. En wij hebben onzen strijd immer voortgezet en zijn thans bezitters van twee dagbladen talrijke weekbladten, strijdbladen, plakbrieven en strooibrie- ven worden overal in het land verspreid. Onlangs nog kwam een akkoord met de Vlamingen onze positie nog versterken. Het jaar 1937 zal beslissend zijn. Nu reeds zijn de politiekers met schrik be vangen en berooven ons van onze vrij heden. Vervolgii voor de rechtbanken, wor den onze vrienden in de gevangenis ge stopt. Onze meetings worden verboden. Het gansche land is verontwaardigd Groote massa's stroomen bijna op al on ze meetings samen. Van 19 tot 25 Januari, richten wij 'n reeks vergaderingen in, waar honderd duizenden toehoorders zullen aanwezig zijn. Wij hebben sociale en korporatieve organisaties. Wij offeren alles op voor ons land. Onze vooruitgang is bestendig. Rex zal zegevieren Welnu, dit noemen we een onbe schaamde taal en tevens een bewijs, dat de rexfuhrer naar dictatuur streeft. Wij vragen ons echter af, wanneer de regeering daadwerkelijk en doeltref fend'. zal optreden tegen dien waanzin nigen ZOT Het wordt hoog tijd dat «le beau Leon» het stopzet met in den vreemde, ons land op gemeene manier te be kladden en ons prestige in gevaar te brengen. Wij durven verhopen, dat de Minis ter van Buitenlandsche Zaken, niet zal nalaten, krachtig bij de Italiaansche regeering te protesteeren. Onze lezers zullen zich misschien her inneren idat wij verleden jaar herhaal delijk gewezen hebben op het gevaar, onze kolonie te zien verdeelen ten bate van Duitschland. Men verkeerde toen in vollen oorlog tusschen Italië en Abessinie. Duitsch land zocht reeds eene vergelding ten koste van Belgisch en Fransch Congo en ook Angola. Het was de oude droom van Groot Duitschland, een koloniaal Rijk in Mid- iden Afrika te stichten en aldus zijn oude Afrikaansche koloniën te voegen bij die van Belgie, Frankrijk en Portu gal. In Mein Kampff schreef Hitier, dat hij geen koloniën voor Duitschland be geerde. Edoch, Bismarck had ook eens zoo iets verklaard en dit heeft niet be let, dat zijn opvolgers koloniën verkre gen in Afrika en Oceanië, zonder van China te gewagen. Bovendien heeft Duitschland nooit verzaakt aan een kolonie in Marokko. Wij hebben gewaarschuwd omdat wij goed ingelicht waren over de koloniale inzichten van onzen Duitschen buur man, Hitier veranderde mede van vest in zake koloniën. Men heeft in den laatsten tijd gezien dat ook Dr Schacht zich als apostel van een koloniaal rijk in Afrika ontpopte. Gelukkig is de groote tegenstand uit Afrika zelf gekomen. De Zuid-Afrikaansche dominion, waarmede Loniden moet afrekenen, ver zette zich scherp tegen de Duitsche droomen. M. Ryckmans, Gouverneur van onze kolonie, wist ook den gepasten toon te vinden om het Vade retro uit te spreken en de ingedommelde publieke meening van Belgie te alerteeren. Daarom liet Duitschland zijn hersen schim niet los. De burgeroorlog in Spanje leek hem een nieuwe gelegenheid om zijn kolo niale plannen uit te werken. Het meent in de Spaansche cosas een gelegenheid gevon'den te hebben om als ruil voor zijn latere passieve houding in Spanje, een stuk van Midden-Afrika te bekomen. Men moet maar durven. Onze hooge oomes van Brussel dienen niet te slapen om Duitschland te beha gen, des te meer, daar de koloniale

De Liberaal | 1937 | | pagina 1