Tijdens de Jvarnavaldagen Bals in al de zalen De Wereld op den Vrijdag ....en veertien dagen vóór Karnaval HET SCHOOL VRAAGSTUK Klare wijn, doch vogelwijn VRIJE TRIBUUN De Liberale Vakbonden en de Verplichte Verzekering tegen Werkloosheid. BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN DE LIBERAAL WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID - NEGENDE JAAR 7 FEBRUARI 1937 Nummer 6 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs voligens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteeksnd zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. In China zijn de verschillende gene raals weeral in elkanders haar gevlogen, na de zooveelste verzoening, 'k Zal maar niet 'beginnen met de namen der vechtende kemphanen en der verschil lende slagvelden op te sommen, want na een paar pogingen zou mijn tong toch fataal in een knobbel slaan. Ik be klaag evenwel de Chineesche soldaten, die, al moordend en schietend, het kruiswoordenraadselken moeten oplos sen, waarom ze nu feitelijk elkander moeten uitmoorden. De langsteertige generaals zullen het nog; wel best weten, vermits het voor hunne persoonlijke doeleinden en natuurlijk persoonlijk voordeel is. In Japan is het tot een openbaar conflikt gekomen tusschen de sabel sleepers en de burgerlijke vertegen woordigers van het volk. De militaire kaste wil gansch Japan in een reusach tige kazerne herschapen, met natuur lijk al de 'daarbij komende prettigheden, zooals een ontspannend vechtpartijtje in Mongolië, een militaire Spaziergang in China en een verfrisschend oorlogs ken in Siberie. De politieke partijen verzetten zich daartegen met al hun krachten, want het is zoo klaar als pompwater, dat éénmaal Japan in een reusachtige kazerne herschapen, het uitsluiteiijk de officieren zijn die beve len. Doch in Japan staat het leger veel dichter bij het volk dan het klassieke militarisme, en zoo komt het, dat het Japansche volk maar weinig reageert, tegen deze militaire opdringerigheid'. Immers staat het buiten twijfel, dat de godsdienstige opvattingen der Japan ners een troef zijn in de kaarten der militairen. Inderdaad, volgens 'de Ja pansche godsdienstige opvattingen, kan iemand, die een gewonen onnoozelen dood sterft, onmogelijk in het hoogste aanzien staan in het rijk der voorvade ren van het hiernamaalsche. Doch in dien men integendeel het ondermaan- sche tranendal op een slagveld verlaat, mag men reeds 'met een pluim op zijn hoed, het paradijs binnentreden, terwijl de opperste glorie te bereiken is met 'n mes in uwen buik. Hier in Belgie gaat het alleszins een beetje simpelder, Want vo'gens sommi ge dorpspasters stegen uw kansen voor het bovenaardsch geluk, naar mate je uw centen in den Boerenbond stak, en het aantal keeren, dat je Beauraing ging bezoeken 't is min tragisch, maar daarentegen veel kostelijker. Spijtig genoeg ,zal de menschheid er niet op vooruit gaan, met deze Japansche godsdienstige opvattingen dit zullen de buurstaten van het Land der Op gaande Zon en der Chrysantheemen wel best ondervinden. Turkije en Frankrijk hebben het ook op een akkoordje gegooid, betrekkelijk hun geschil, dat opgerezen is in ver band met de Turksche minderheid in Syrië. Zooals men weet heeft Frankrijk verleden jaar de autonomie geschonken aan Syrië, met dien verstande evenwel, dat al de economische voordeelen voor Frankrijk blijven. Welnu, in Sandja, een gewest van Syrië, bestaat er groote Turksche minderheid, en Turkije heeft nu 'nen keer geprobeerd, als het niet mogelijk Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks to-t de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postc'h. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. zou zijn, deze minderheid in den natio- nalen schapenstal te krijgen, en het eenvoudigste middel daarvoor zou zijn, heel het Sandja binnen te palmen. Doch, in dit Sandja zijn er ook veel Armeniërs, en daar dit volkje maar al te wel de Turksche liefkozingen en minnestreelingen herinnert in den Icop der geschiedenis, hebben ze onmiddel lijk alarm geschreeuwd, en Frankrijk ter hulp geroepen. Marianne sprong on middellijk bij op dit hulpgeroep, niet zoozeer voor de mooie oogen der Arme niërs en uit medelijden voor hun eeuwenlang lijden, maar omdat zijn economische voordeeltjes ermede be trekken waren, want een mogendheid wordt onmiddellijk ridderlijk en be schermer der verdrukten van het oogenbiik, dat zijn voordeeltjes in het gedrang komen. En men sprak reeds van mobilisatie en samentrekking van troepen aan de Turksche grens. Doch, Turkije voelde dat zijn soep aan 't over- loopen was, van het oogenbiik dat Ma rianne er haar snater in sloeg en trok zich terug de soep was aangebrand. Duitschland en Italië hebben hun antwoord ingediend op de Engelsche nota in verband met de kwestie der vrijwilligers in het Spaansche wespen nest. Het antwoord dier beide mogend heden is natuurlijk in gemeenschappe lijk overleg gepleegd, doch men moet toch eerlijkheidshalve bekennen, dat dit antwoord er nog zoo kwaad niet uit ziet, en dat het een wijde deur open laat voor verdere onderhandelingen, zooals ze in diplomatische taal zeggen. Dat Duitschland en frankrijk eerst ge tracht hebben de overwinning van Franco te verzekeren, dit kan ons wei nig bommen, want het is toch logisch, dat de wereldvrede en internationale samenwerking van oneindig meer be lang is dan een beslissing in den een of anderen zin van den Spaanschen hutsepot. Inderdaad, Duitschland en Italië zullen wel eerst de noodige mid delen in Franco zijn pollepels gedraaid hebben om hem de overwinning te ver zekeren, vooraleer een gunstig ant woord op de Britsche nota te geven. Doch, Rusland zal op zijn beurt ook wel eerst nog nen fermen duw aan den rooden wagen gegeven hebben, vooral eer een gunstig antwoord in te dienen. Anderzijds zal een eventueel terug trekken der vreemde vrijwilligers, zeker in het voordeel van Franco uitdraaien, aangezien het grootste gedeelte der of ficieren en gedrilde troepen, benevens nog een vette 50.000 Mooren en het Vreemdenlegioen, aan den kant der na tionalisten staan. Want men vergete niet, dat de opmarch van Franco tot staan gebracht werd door de vreemde troepen, voornamelijk Russen en Fransehen en, dat weten Duitschland en Italië ook. Doch, we staan in geen aanbidding, noch voor een roode been houwerij, noch voor een diktatoriaal slachthuis, en de Spanjaarden mogen voor ons part, zelf hun vuilbak buiten sleepen en voor den inhoud vechten. Wij willen VREDE, en als de appelsie nemannen het anders verstaan, moeten ze maar doen gelijk thuis maar dan cok er niet buiten. WILLIAM. Het is een wraakroepende schande Verder verklaarde Muilier, dat deze bestuurshervorming en splitsing hoogst dringend is in verband met 'de corpora tieve ordening. De eventueele organisa tie in den zin, waarin deze door de re geering wordt voorbereid, beteekent 'n groot gevaar, beweerde hij, daar ze de dooreenstrengeling van Waalsche en Vlaamsche belangen, nog meer in de hand werkt. Het toekennen van ons publiek rechterlijk statuut voor Vlaan deren, huilde hij, is de eenige waarborg tegen dezen centralisatiegeest van de •regeering en de verwezenlijking van de economische orde in de opvatting van het unitaire Belgie, zou den ondergang kunnen zijn van de Vlaamsche zelf standigheid. Ge moet maar durven En dat in den schoot van een partij die steeds bewe ren durfde, dat zij de eenheid van Bel gie voorstond. Hoe kunnen zij de eer bied van Belgie voorstaan en terzelfder- tijde de ideeën verdedigen van het Vlaamsch Nationalisme, dat naar de centralisatie streeft in den volsten zin van het woord Zoo bleek dus dat de katholieken niet alleen over praktische punten, maar ook over de grondslagen zelf van de huidige Vlaamsche Nationalistische strekkingen volledig eensgezind zijn en er meiie instemmen. Zij vormen dus met de Vlaamsche Nationalisten «een deeg, een koek» zeggen onze Aalste- naars. De menschen zien echter klaar en zullen zich van den middenweg niet la ten afbrengen, zij zullen, wars van al deze dwalingen, zoeken naar een steun punt, dat zij vinden zullen bij het LI BERAAL SOLIDARISME, de VERDEDI GERS VAN DE BELGISCHE EENHEID! MET EEN WAARDIG VLAANDEREN FINANTIE EN POLITIEK. De Onderzoekscommissie over de Cri sistoelagen door den Staat aan de Bel gische Inrichtingen verschaft, en de wijze en voorwaarden, waarop en waar in deze geschied zijn, bracht verslag uit. Dit verslag werd aan het Publiek in zijn geheel bekend gemaakt. 3Ien weet dat de Commissie samen gesteld was uit Personen van verschil lende politieke meeningen en wat beter is, OOK uit personen die afzijdig van de politiek stonden en dus den ruwen borstel konden gebruiken tegen wien ook. Betreurenswaardig is het nochtans geweest, dat deze Commissie niet werd samengesteld uit personen die niet al leen de noodige bevoegdheid, maar ook de onontbeerlijke onafhankelijkheid hadden Het ging hier toch ten slotte over het gebruik van Staatsgelden, dus het geld van iedereen, en de Belgen hebben het recht op dit gebied ook, alles te weten en niemand te zien sparen. Wij mogen de crisis op dit punt dankbaar zijn Zonder haar hadden nooit tientallen nijverheden de finantieele hulp van Staatsorganismen noodig gehad, zon der haar waren wij nooit bij machte geweest uit het droevig gebeurde, de heilzame lessen te trekken voor de toe komst. Want dat is vooral van belang De toekomst Vallen is droevig, maar hervallen zou doodelijk kunnen zijn. Wij hadden lessen noodig- Het was inderdaad de eerste maal in de ekonomische geschiedenis van ons land, dat door talrijke privaatinstcl- lingen beroep werd gemaakt op de fi nantieele tusschenkomst van den Staat. Vroeger lag het hoofdzakelijk in de taak van den Staat, door verdragen, akkoorden, documentatiediensten, op internationaal terrein, afzetgebieden voor onze nijverheden te zoeken en te waarborgen, en op nationaal terrein, alles in het werk te stellen, om deze nijverheden in de mogelijkheid te stel len, aan de concurrentie van den vreemde, het hoofd te bieden. Maar nooit of nooit was de Staat de groote geldverschieter geweest. Dat was aan de privaatinstellingen overgelaten, juist omdat het zoo gevaarlijk is, het geld van iedereen ter beschikking te stellen van bepaalde inrichtingen, dus ten slotte van enkele personen. Het onderzoek der Commissie heeft uitgemaakt, dat er missingen werden begaan en misbruiken werden gepleegd die in de toekomst kunnen en moeten vermeden worden. Wie het lang en fel gedocumenteerde verslag leest, en meer naar de cijfers en namen kijkt, dan naar wat over die cijfers en die namen in zeer voorzich- tigen diplomatieken en juridischen stijl wordt gezegd, moet toegeven dat de fi nantieele tusschenkomst van den Staat veel goeds had, op een voorwaar de nochtans In voordeel van gezonde en pricipieel leefbare nijverheden die tijdelijk door onvoorziene Omstandig heden, ondanks knap beleid en elemen taire voorzichtigheid, in geldelijke moeilijkheden verkeeren. Maar het steekt ook de oogen uit, dat deze finantieele tusschenkomst moet beperkt worden aan die nijverheden, en dat al de nijverheden die in dit geval verkeeren, in verhouding met hun eko- nomisch belang, er moeten kunnen van genieten, onverlet wie er aandeelhou der, beheerder of commissier van is. Anderzijds is het klaarblijkelijk, dat nogmaals de politiekers te veel tus schen gekomen zijn om hun invloed te gebruiken of te laten gebruiken. Meer dan een vooraanstaande politieker, li beraal, socialist, katholiek en huidig rexist, deed voetstappen, schreef en liep om credicten te bekomen voor be paalde instellingen, omdat deze tot zijn partij behoorde, hij er beheerder of ge wezen beheerder van was, of in ieder geval als aandeelhouders, aanzienlijke belangen in had. Wij zullen in onze aanstaande bij dragen eenige beschouwingen aan de conclusies der Onderzoekscommissie wijden. FIR VER. ARISTA TAVERNE-RESTAURANT BOTERMARKT, AALST BIEREN CONCORDIA GEERAERDSBERGEN Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari, werd te Leuven, een Congres gehouden van den Klerikalen Vlaamschen Lands bond. De Zondag voormiddag werd voorbehouden voor bespreking van de theoretische stellingen die het Katho liek Vlaamsch Verbond voortaan zal in nemen in de Vlaamsche aangelegenhe den. Zij hebben dezen keer hun masker afgeworpen en laten hooren wat zij in hun misdadig brein koesteren. Luistert maar zelf Advckaat Valvekens sprak over het publiek rechterlijk statuut, dat volgens hem de Vlaamsche zelfstandigheid moet waarborgen en de heer Mullier over dit zelfde publiek rechterlijk sta tuut, in verband met de corporatieve inrichting van den Staat. Dit statuut werd in breede trekken geschetst en zoo geeft het ons een klaar inzicht in hunne verradersplannen. Dit statuut, verklaren zij, voorziet het behoud van het Koningschap. (Het zou er nog maar dat aan mankeeren Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALSf. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST- GTIJ JS- DBNDERMONDE Het voorziet ook het behoud van het eene parlement voor alle gemeenschap pelijke aangelegenheden van Vlaande ren en Wallonië, doch (en hier zit het venijn het veronderstelt de inrich ting van gewestelijke landraden voor Vlaanderen en Wallonië, waarvan 'de bevoegdheid zou strekken over alle af zonderlijke Vlaamsche en Waalsche aangelegenheden, om zoo voor Vlaan deren de grootst mogelijke bestuurlijke en politieke zelfstandigheid te bereiken (Dit is dus het Federalisme in den vol len zin van het woord, doch een weinig gecamoufleerd onder een andere ma nier van voorstellen). Het is een echte schande, en steunen de op deze, hunne verklaringen, durven wij de katholieken hier verwijten (en met recht voor landverraders vijanden van Belgie meineedige ju dassen die ons land verkoopen willen aan de Farizeërs van het V.N.V., om dan kruipend en valsch nog te komen vragen «Ben ik het Ik herhaal het: De Hr CNUDDE, bestendig secreta ris van de Algemeene Federatie van Belgische Onderwijzers, ontleedde on langs den inhoud van de verscheidene redevoeringen, die door vooraanstaande politiekers van links, deze laatste weken uitgesproken werden, in de verdedi gingscampagne, die tegen de vijanden van onze grondwettelijke vrijheden en instellingen ingezet werd. Spreker constateert, dat het school- vraagstuk zal opgelost worden en tot pand zal dienen voor den vrede in het land. Hij besluit, dat men eensdeels voor stelt, toe te staan dat 1) de gelijkheid van de subsidies be houden blijve 2) dat er geen onderscheid meer zou bestaan tusschen de bezoldiging der leerkrachten uit het openbaar en het vrij onderwijs 3) dat men de gelijkheid inzake on derwij zerspensioenen erkenne. In ruil daarvoor zou men anderdeels vragen dat 1) het openbaar onderwijs overal de gelijk ingericht worde 2) de onderwijskrachten voor de openbare scholen gediplomeerden uit officieele normaalscholen zouden zijn. Hij houdt het er voor, dat subsidies, aan de vrije scholen voorloopig behou den blijven, op voorwaarde dat. art. 21 van de schoolwet steeds toegepast wor de, wat de Staatsburgerlijke opvoeding betreft. De Heer Cnudde somt feiten op, die bewijzen dat een groot aantal onder wijzers uit het vrij onderwijs «vader landlozen» zijn. Daarenboven is hij het eens met de verklaring te Brugge afge legd door den Hr Minister Hoste, dat «De vrije school geen invalspoort mag blijven voor een politieke partij». Spreker eischt, dat men de onder wijskrachten voor de openbare scholen zou aanduiden, onder de onderwijzers, Het Besturend Comiteit der Nationa le Centrale van Liberale Vakbonden, heeft in zijn jongste vergadering op nieuw het probleem van de verplichte verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid onderzocht Wenschende getrouw te blijven aan de Liberale grondbeginselen, is het van oordeel, dat de invoering van de ver plichte verzekering tegen werkloosheid, geen voorwendsel mag worden om er een Staatsinstelling van te maken, In den zin als door het Centraal Nijver heidscomité vooruitgezet. Het Bestuur der Nationale Centrale blijft voorstander van de vrije keuze voor de verzekerden, onder de nu be staande werkloozenkassen. Het verwerpt ieder voorstel dat, door die hun diploma op een officieele Nor maalschool behaalden daar hij geen vertrouwen had in den aard van de va derlandslievende gevoelens van onder wijzers, die uit bepaalde aangenomen vrije normaalscholen komen, en eindigt zijn betoog met raadgevingen voor de anti-clericalen en zet hen aan, op hun hoede te zijn. In 1884, op den vooravond der verkie zingen, schreef een katholiek blad van Brussel, dat de toekomstige katholieke regeering iedereen zou verwonderen, door haar verdraagzaamheid en beza- digdheid en dat de openbare onderwij zers niets te vreezen hadden. Men weet hoe deze regeering han delde In 1920 werd ook de Heer Deslrée verschalkt De schooloorlog woedt overal Spreker is overtuigd, dat de clerica- len het einde van den schoolcorlog zul- "len aankondigen als de Belgische we reldlijke staat heelemaal buiten de school zal staan. De Algemeene Raad van den Onder- richtsbond, komt met klem op, tegen de campagne van finantieele eischen, op touw gezet ten voordeele van de scho len der clericale partij, juist op het oogenbiik dat economische moeilijkhe den en gevaren van allerlei aard het land verontrusten. Hij hoopt dat de verknochtheid en de wilskracht van de partijgangers van de gewetensvrijheid, pal zullen staan tegenover iedere toegeving ten voordee le van een confessioneele opvoeding van de Belgische jeugd, tegenover het toe kennen van meer uitgaven uit de Open bare Schatkist ten bate van schoolin- richtingen, die ten dienste staan van politieke partijen, tegenover iederen maatregel die zou leiden tot het uit roeien van het openbaar onderwijs en den bloei van een partijonderwijs in de hand zou werken. Staatsinmenging, de verzekeringskas sen tegen werkloosheid, ingericht in den schoot van de syndicaten, in hun bestaan zou treffen. Van bij het ontstaan der nijverheids- crisis heeft de Nationale Centrale der Liberale Vakbonden haar plicht gedaan en zoowel de intresten barer aangeslo tenen, als de openbare fondsen, verde digd. Het zet dan ook de syndikale mili tanten aan het standpunt van de Na tionale Centrale te verdedigen en hoopt dat de Liberale Mandatarissen, de Libe rale grondbeginselen getrouw, tegen ieder voorstel van verplichte verzeke ring zullen instemmen, dat de nu be staande verzekeringskassen tot Staats inrichtingen zou herschapen.

De Liberaal | 1937 | | pagina 1