I vRUETimuuN |gen gewichtig boek over Rusland. Een pilToch zoo moeilijk om slikken Het onhoudbaar akkoord K. V. V. V. N. V. De Rex - Leider voor Vlaanderen aan 't woord De Vrede op schoolgebied RIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. NEGENDE JAAR 14 FEBRUARI 1937 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs Voligens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALÜjJF. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOÏS ST-GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Fostch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aailst, wende men zich tot den DRUKKER. FINANCIE EN POLITIEK. Zooals wij in ons vorig nummer even onderlijnden, moeten wij trach ten uit het «gebeurde» de noodige les sen voor d£ toekomst te halen. Het ver slag der Commissie Servais over de crisiscrertietverrichtingen laat ons toe, een eerste algemeene bestatiging te doen De Staat kan in de toekomst nog ge roepen worden om aan privaatinstel- lingen, finantieele hulp te verleenen... Hij moet dus over de noodige geldmid delen beschikken, om die hulp te kun nen verleenen. Dat is van belang Wanneer men nu nagaat waar De Staat, die zelf in diepe schuld zit, het geld halen moest, dan ziet men dat hij beroep moest doen op derden, en zelf op gelden van Spaarders, die liever de Staat niet zouden zien hulp verleenen met hun eigen gelden. Het is ontegensprekelijk bijvoorbeeld, dat de gelden der Spaarkas, niet ge spaard geweest zijn, om het risico te lcopen in de eene of andere enderne ming, zeker om definitief verloren te gaan. De gelden der Spaarkas moeten in de Spaarkas blijven en belegd wor den op dergelijke wijze, dat die beleg ging strookt met het vertrouwen dat de geldbeleggers in deze kas hebben... Een kas «de tout repos». Laat ons nu niet vergeten dat in den geest der wetgevers van 16 Maart 1865, de Spaarkas werd gesticht, om van de kleine menschen een geldbelegging te bezorgen die het maximum van waar. borgen gaf, en dat zelfs moest nog uit gemaakt zijn, dat die Kas over milliar- den beschikt, het niet goed te praten is, dat deze reserven aan zaken worden besteed, waarmede de spaarders niet alleen geen uitstaans hebben, maar die rechtstreeks tegen den wil van deze spaarders indruischen. De Commissie Servais heeft nu goed het Beheer van de Spaarkas te verontschuldigen, door alle soorten redenen die met de wet van 16 Maart 1865 geen uitstaans heb ben, het blijft uitgemaakt dat de Spaarkas, de kas der spaarders is, dat die kas door gelijk wie, niet ter be schikking van instellingen mag gesteld worden, die aan de gelden der kleine menschen reeds zoo dikwijls «bestelen» gevaar doen loopen, voor eeuwig en al tijd verloren te gaan. Het eerste dat de Staat dus doen moet is In de vette jaren, de magere jaren voorzien... en een stuiver weg leggen, om in geval van nood, deze die hulp noodig hebben met eigen geld kunnen ter hulp te komen, door Orga nismen ad hoe. Wij weten wel, deze eenvoudige ge dachte zal er eenigen doen schaterla chen... maar 't is toch zoo... Hebben wij niet gezien in de jaren 1926-1927-1928, dat de Staatsgelden door vensters en deuren werden gegooid en mogen wij niet zeggen dat de Staatseconomie de elementaire begin selen van voorzichtigheid en spaar zaamheid der privaateconomie niet mag uit het oog verliezen... Of is het mis schien omdat deze beginselen te een voudig zijn, dat men verkiest wanneer er geld noodig is, eeuwig en altijd toe vlucht te nemen tot devaluatie, leenin gen op korte en lange termijnen... de Mendelsohn leening inbegrepen... In dit opzicht vinden wij het nog al aardig, sommige Parlementsleden met betrek op de crisiscrediet-verrichtin- gen zoo hard te hooren roepen en hef tige aanvallen tot de Regeering te hoo ren richten, wanneer zij het goed we ten, dat, niet de Regeering, maar wel het Parlement, de Staatsgelden in de vette jaren heeft verbrasten door vensters en deuren gegooid... Nu de crisis aan de beterhand is, en de meer-inkomsten van den Staat ze ker zijn, zou men goed doen een poli tiek van bezuiniging te voeren, die in de toekomst de Staat zou toelaten, op eigen kracht tusschen te komen, met eigen gelden, zonder tot andere orga nismen te moeten toevlucht nemen... Kon een dergelijke politiek van ge zond verstand worden doorgedreven., dan zou men mogen zeggen, dat de jongste gebeurtenissen goede vruchten hebben afgeworpen... FIRVER. ABBONNEERT U OP ONS BLAD. Onderstaand artikel werd ons uit Dakar per vliegtuig toegezonden. Onze lezers hebben reeds kennis ge nomen van uitgebreide uittreksels uit het boek van Anctré Gi.de, de zeer be kende Fransche schrijver, die vóór zijn reis naar Rusland - - een uitgespro ken communist of «communisant» was, en die gansch ontgoocheld uit Rusland is teruggekeerd. Gide heeft geene eco nomische bevoegdheden; wat hem voor al in Rusland getroffen heeft, is de al- geheele vernietiging van alle vrijheid van denken en van schrijven en wan neer hij in Frankrijk terugkeert, is zijn eerste kreet een kreet van verlossing «Wat is het toch goed in een land te leven, waar men nog vrij mag zeggen wat men denkt Een. ander werk, dat het boek van Gi de volledigt, is over eenige maanden verschenen. Het is van de hand van den den Heer Walter Citrine, den bekenden algemeenen secretaris van de Engelsche «Trade-Unions» en 'Voorzitter van de Internationale Federatie der Trade- Unions. Walter Citrine is evenmin dan Gide van vooroordeel te verdenken hij behoort tot de Labour-Partij en voelt heel wat sympathie voor Soviet- RuisLand. Hij heeft er in 1936 eene lange reis gemaakt, gedurende dewelke hij zich overal vrij mocht begeven en alles onderzoeken. Zijn boek is zeer objectief en getiteld «I search for truth in Rus sia». («Ik zoek naar de waarheid in Rusland»). Het bevat een relaas over de gunstige en ongunstige veranderingen en instellingen door de Soviets in voege gebracht en over hetgeen zij verzuimd hebben. Zijn boek volledigt dit van Gi de, omdat Citrine, bevoegd in economi sche en sociale vraagstukken, zich bij zonder heeft toegelegd op het bestudee- ren der economische en sociale toestan den in Soviet-Rusland. Het is wel nuttig, tegenover een com munistische propaganda, waarbij Rus land aan onze werklieden als 'n aardsch paradijs wordt voorgesteld, met Citrine den waren toestand der werklieden in het land van Staline naderbij te onder zoeken. Eerst en vooral, welke zijn hun loo- nen Wij laten enkele cijfers, door Ci trine opgegeven volgen. In een groot metaalfabriek te Mos- kow, zijn er niet minder dan 40 ver schillende klassen voor wat het loon betreft het salaris gaat van 105 roe bels, voor gasten, tot 496 roebels voor bekwame werklieden, indien zij een on gezond of moeilijk werk verrichten. De directeur en de hoofdingenieur van de fabriek, verdienen elk 2000 roebels per maand. Te Karkhov, in een groot fabriek van electrische toestellen, verdienen de werklieden van 141 tot 480 roebels per maand, de bureelbedienden gaan tot 500 roebels. Citrine geeft nog heel wat meer cij fers en komt eind'elijk tot het besluit, dat het gemiddeld loon van den fa briekwerker in Rusland 200 roebels per maand beloopt. Die cijfers, op de keper beschouwt, beteekenen weinig of niets wat echter van belang is, is wel wat kan men in Rusland met 200 roebels koopen In één woord, welk is de «koopkracht» van den Russischen roebel Hier ook geeft Citrine een interessan te prijslijst Een velo kost 250-300 roebels. Een klak, 10-17 roebels. Een vilten hoed, 35-50 roebels. Een paar schoenen, 72 roebels. Een win ter-overjas, 225-350 roebels. Een pak chocolade, 9.45-11.90 roebels. Spek, 20 roebels per kgr. Worsten, 19 roebels per kgr. Kaas, 9.40 roebels per kgr. Beschuit, 9.90 roebels per kgr. Bruin brood, 2.20 roebels per kgr. Witte hemden, 8 tot 18.50 roebels. Een gewoon boek, 15 roebels. Handdoek, 10 roebels. Pyjama's, 185 roebels. Kleine neusdoek, 2 roebels. Manskostuum, 412 roebels. Metalen zakuurwerk, 210-350 roebels. Een eetmaal in een gewoon volksres taurant, 3 roebels. Ossenvleesch, van 5 tot 7 r. per kgr. Haring, 4.50 roebels per kgr. Suiker, 4.50 roebels per kgr. Boter, 16.50 roebels per kgr. Margarine, 10.50 roebels per kgr. Hieruit besluit den schrijver, dat de «koopkracht» van den roebel gelijk staat met 3 Engelsche pence, of 1.85 fr. in Belgisch geld. Als men nu zekere van van de aangegeven prijzen nagaat, 'dan moet men bekennen, dat dit een vrij hooge schatting is, bij voorbeeld brood aan 2.20 roebels, een velo aan 250-300 roebels, suiker aan 4.50 roebels, boter aan 16.50 roebels, enz... Een mijner vrienden, die juist een lange reis in Rusland volbracht, schat de koopkracht van den roebel op 1.40 fr. En dit schijnt me dichter bij dé waarheid te komen. Doch, laat ons het cijfer van Citrine aannemen 1.85 fr. per roebel, en na gaan hoeveel de Russische werklieden eigenlijk «in koopkracht» verdienen het eenige dat vai£ belang is en wii stellen vast dat, indien de loonen ver schillen tusschen 105 en 500 roebels per maand, zijnde tusschen 189 en 900 Bel gische franks, het gemiddeld loon van de overgroote massa der Russische fa briekwerkers 200 roebels, zijnde 370 fr. per maand bedraagt. Wat de «koopkracht» betreft, zou dit voor de Belgische fabriekwerkers op 370 fr. per maand neerkomen of ongeveer 15 fr. per dag. Met 200 roebels per maand', kan een Russisch werkman juist koopen, wat men zich in Belgie met 370 fr. per maand kan aanschaffen. Een Russisch werkman zal dus 11/2 dag moeten werken om een klak te koopen 9 dagen voor een paar schoenen, 11/2 dag voor een pak chocolade, 1 tot 2 da gen voor een hemd, 50 dagen voor een kostuum, twee dagen voor een kgr. bo ter, 1 1/4 dag voor een kgr. Margarine enz... Beier dan welke beoorieeling ook, werpen deze cijfers het volle licht op den waren toestand van den Russischen werkman, op zijn waren «standard of life». En het moet onmiddellijk gezegd, dat die levensstand aard oneindig lager is dan deze in onze «kapitalistische» ge westen, en dat geen ENKEL onzer werk lieden zich zou vergenoegen, met het geen aan de Russische werklieden wordt uitbetaald in «werkelijke koopkracht». Op een vergadering wordt aan Citrine gevraagd, hoeveel de Engelsche werk- loozen als steungeld ontvangen. Hij neemt het voorbeeld van een man, werkloos, met vrouw en een kind, en stelt vast dat deze in Engeland 28 shil lings per week ontvangt, hetgeen gelijk staat in koopkracht met 448 roe beis per maand, of meer dan het dubbel van het gemiddeld loon van een Rus sisch werkman, die goed werkt. Onnoo- dig te zeggen, dat deze opheldering de Russische «kameraden» ten zeerste ver baast. In een volgend artikel zullen wij eeni ge andere, zeer belangwekkende vast stellingen van den Heer Citrine weer geven. R. G. Het verwerpen van de verhoogde toe lagen aan de vrije katholieke scholen, door Nationalisten en Rexisten, samen met Socialisten en Liberalen in den provincieraad heeft geweldig protest doen opgaan in de klerikale pers. Twee weken na elkander werden in de Volks macht geheele bladzijden aan dit ge beuren gewijd. Zij kunnen het maar niet kroppen. Eigenlijk gesproken, het was een harde pil om siikken en eens geslikt deed zij in het organisme der katholieke mage hare purgeerende wer king. Het V.N.V. dat zij met goeden smaak hadden binnengespeeld, ver wekte nu in de katholieke maag gewel dige krampen het was onverteerbaar en 't moest uitgedreven worden al was het ook tot hun grootste spijt. Luister maar. De Poperinghenaar noemt het een betreurenswaardig voorval. De «Standaard» drukt zijn spijt uit als volgt de VI. Nat. van West-Vlaan deren hadden in geen geval de katho lieke scholen mogen nadeel berokke nen Zij verwijten de VI. Nationalisten 1) Dat zij blok hebben gevormd met Socialisten en Liberalen 2) Dat hun vertegenwoordigers in de Bestendige Deputatie bewezer. hebben onbetrouwbare medewerkers te zijn door eerst een voorstel aan te nemen en mede voor te stellen, om daarna tegen te stemmen 3) Dat zij het getroffen bestuursak koord hebben geschonden 4) Dat zij het christelijk onderwijs beroofd hebben van een toelage 5) Dat zij opzettelijk opgetreden zijn tegen het kerkelijk gezag 6) Dat zij den nood van het kriste- lijk onderwijs gebruiken om druk uit te oefenen met laakbare praktijken 7) Dat zij een stronkeisteen in den weg hebben gelegd voor een verdere be trouwbare samenwerking 8) Dat zij de verdere concentratie in den weg zijn getreden 9) Dat zij tot de anti-klerikale con centratie overgeloopen zijn, tot de Frente-Popular 10) Dat zij het kerkelijk gezag in de vrije school willen doen zwijgen. Enz..., enz... Wat zijn die brave VI. Nationalisten toch al met eens slecht geworden 't Zijn godsdiensthaters geworden Onwillige zonen der Kerk Meineedi- gen Overloopers en wat weet ik meer Wat moeten zij daarvan denken de V.N.Vers Zij leggen de beteekenis uit van hun ne neenstemming. Volk en Staat geeft vooreerst de ware reden op waarom de VI. N. .tegen die "toelage hebben gestemd. Luistert De katholieken hadden aan den Bis schop de ineerherstelling en terug in dienstneming moeten vragen van pries ters, onderwijzers en studenten vroe ger getroffen om louter Vlaamsche Na tionalistische redenen door Monseig neur Waffelaert. Zij hadden de katho lieken ook gevraagd elke bekamping stop te zetten der Vlaamsche Nationa listische gedachte in de vrije onder wijsgestichten. En omdat dit niet gebeurde hebben de Vlaamsche Nationalisten tegenge stemd (dit is aan te nemen). Zij hebben dus ook al ondervonden wat het beteekent in de politiek te moeten omgaan en rekening te moeten houden met de geestelijkheid. Het is dan ook goed te begrijpen dat zij die het geestelijk gezag niet willen aanne men boven het hunne, ermede in bot sing komen. Nog een andere reden waarom zij te genstemden was o.m. dat deze toela ge van louteren politieken inslag was (dit volgens «Volk en Staat»). Het deed. ons oprecht deugd deze twee regeltjes te lezen, want zij bewe zen ons dat de menschen (ook de niet- socialisten en niet-liberalen) klaar be ginnen te zien dat de onderwijs-poli- tiek der katholieken, slechts een on- derduimsche en achterhandsche poli tieke propagandamakerij en klerikalen- aankweekerij is. Deze 2 lijntjes zullen aan de katho lieken moeten bewijzen dat iedereen HUN schoolstrijd begint in te zien. EN NU BESLUITEN WIJ 1) Dat het afgeloopen zal zijn met het akkoord V.N.V. K.V.V. 2) Dat dit een versterking kan be teekenen voor vele zaken van de anti katholieke zijde. 3) Dat de Rexistische en de Vlaam sche Nationalistische maskaradepolitiek der kaloten, evenmin aarde aan den dijk zal brengen als destijds «hunne schoone ziel van 't kind». En dat een oogenblik zal komen dat den dijk zal doorspoelen en dat de rechtvaardigheid en de eerlijkheid zul len zegevieren. TREKKING DER 2e SNEDE 1937 VAN DE KOLONIALE LOTERIJ PLAN B. 61.311 loten van 100 totl miljoen frank Koopt spoedig uw Blauw Biljet Beste lezer, ge hebt rep-as een Kapel meester voor zijn orkest of een muziek- bestuurder op een kiosk heel zonderlin ge gebaren zien maken. Verbeeld: u een oogenblik zoo 'n mu ziekleider de maat aan 't slaan, gansch alleen voor ingebeelde uitvoerders. Zoo 'n Kinemavoorsteiling, kreeg het Ninoofsche publiek op 3 Februari 's morgens vroeg, gratis ten beste, niet vanwege een kapelmeester, maar van den Rexleider voor Vlaanderen Verbeeld u den voorgevel van een Kasteel, met groot venster als doek en een even groot venster ais achtergrond. Daar tusschenin, stond de leider, den rechterarm uitgestrekt, net Jacob Van Artevelde op de Vrijdagmarkt te Gent. Een oogslag op een stuk papier, en de ruiten gingen aan 't trillen, onder de vlagen van welsprekendheid Weer een duik met den neus in 't pa pier, en als de wieken van een windmo len, gingen de armen in de lucht. (Om meer zwier te geven aan zijn bewegingen, had de leider zich in de hemdsmauwen gezet). Nu eens stapte hij de kamer door, dan bleef hij staan en staarde in 't rond1 als om onder tafel en stoel, de verplet terde tegenstrevers te tellen. Ook het publiek zag angstig toe, want de zonderlinge gebaren van den «Fuh- rer», hadden op straat een samenscho ling verwekt, en een uit den hoop, bracht allen tot bedaren hij verzeker de, dat er voor 't oogenblik geen onge lukken te betreuren vielen dat het maar n algemeene repititie gold van de redevoering, die de Rexleider 's namid dags in den Senaat zou uitspreken... 's Namiddags, bij gelegenheid van de interpellatie over het werk van de On derzoekscommissie Servais, kwam de Rexleider voor Vlaanderen aan het woord en zinspeelde op de aanklach ten door de Rexbladen tegen het beleid van de Regeering Van Zeeland inge bracht. Het is in die Senaatzitting dat de eerste Minister, die aanvallen, in ver- tand met de Mendelssohn-leening, aan de kaak stelde, en bewees, dat hij al wat van hem afhing gedaan had, om zich tegen de leening te verzetten. Het is in die zitting, dat de Hr Sena tor Declercq aan den Rexleider voor Vlaanderen tot driemaal toe de vraag stelde «Keurt gij de aanvallen van Rex goed en dat hij telkens onder het hoongelach van de vergadering alleen het erbarmelijk antwoord kreeg «Ik wensch mij daarover niet uit te spre ken...» En zoo liep de zoo prachtig voor bereide redevoering op een sisser af Rexleider, als ge nog algemeene repe title houdt, laat dan vooraf het rolluik neer Op 25 Januari j.l., vergaderden de Li berale groepen van Kamer en Senaat, om het schoolvraagstuk te onderzoe ken pensioen der vrije onderwijzers, onderhoud of inrichting der schoolloka len door den Staat. Men wenschte een volledige en be paalde oplossing aan het vraagstuk te geven, en de vergadering heeft zich ten slotte bereid verklaard, om meê te wer ken in een nieuwe of meer uitgebreide schoolcommissie met het oog op een spoedige en volledige oplossing die de algemeene bevrediging zou meebrengen en, bij gebrek aan concreete voorstel len zou men zich aansluiten bij het Hol- landsch stelsel. De Nederlandsche pacificatiewet zegt men, heeft de schoolkwestie alsj faktor van tweedracht en onrust ver bannen, en bracht het groote voordeel, dat zij den wedijver doet steunen op deugdelijke onderwijsmethoden. Mits er voldaan wordt aan de vereischten van programma en toezicht, wordt volledige ontwikkelingsmogelij kheid gegeven. De Staat neemt er op zich, de volle dige bezoldiging van het onderwijzend personeel en de gemeenten worden ver plicht, het Vrij of Officieel Onderwijs in te richten, dat door 'n aantal ouders wordt gevraagd. Zoo dit stelsel aan Holland bevredi ging geeft, ware het er in Belgie anders mèe gesteld De Hollandsche wet geeft aan elke in richting, die de burgerlijke persoonlijk heid bezit, het recht aan het gemeente bestuur de geldelijke toelagen te vra-

De Liberaal | 1937 | | pagina 1