Hard tegen Hard AALST Rookers SUPERO Buitenland Het tweegevecht DEGRELLE VAN ZEELAND TWEEDE BLADZIJDE waarin Philips n zijn inzichten tegen over de Vereenigde Provincies, Enge land en Frankrijk liet kennen. Eenigen tijd later kreeg Marnix op dracht om den bijbel te vertalen. Zijn twee voornaamste werken zijn in het Nederlandsch zijn «Bijenkorf», en in het Fransch, «Le tableau des dif- férends de la Religion», een werk dat eerst na zijn dood gedrukt werd. Zij verheffen hem tot den besten proza schrijver, zoo in het Nederlandsch als in het Fransch. Op 15 December 1598, stierf Marnix aan zijn werktafel, zijn ltus getrouw «Repos ailleurs». Wanneer wij thans Marnix gedenken, dan moeten wij het doen als Europeërs van dezen tijd, die beseffen wat de ver deeldheid beteekent vooral in een land, aardrijkskundig gelegen gelijk het onze. De voltrokken scheiding hebben wij te eerbiedigen. Over de grenzen heen moeten wij elkaar echter vinden bij de vrijwaring van de geestelijke waarden, die wij gemeen hebben vrijheidszin, verdraagzaamheid en een geest van zelfstandigheid, waardoor de vrije na ties het best hun bestaan verzekeren. Wij komen nog terug op de schriften van Marnix en hun invloed op het volk der XVIe eeuw. Want als men zijn schitterende let terkundige verdiensten voegt bij zijne grootsche rol aan de zijde van Oranje in de geschiedenis der Nederlandsche Godsdienstige beroerten, dan mag men zeggen, dat hij de grootste man is dien Zuid-Nederland in die heldhaftige eeuw heeft voortgebracht lijkheden waren opgerezen van Duit- sche en Italiaansche zijde. Reeds werd verondersteld, cat deze regeeringen er enkel op uit waren tijd te winnen en alzoo verdere inmenging mogelijk te maken. De Hoüandsche Admiraal De Graaff, welke genoemd werd als bevelhebber van de zoogezegde internationale vloot, heeft dit aanbod geweigerd. We hebben reeds vroeger gewezen op het groot belang van de uitslagen welke door het Komiteit van «niet-inmen- ging» bekomen werden, alhoewel het zes maanden heeft moeten duren. Er werd in elk geval bewezen, dat samen werking mogelijk is, en dat veel gele gen is aan goeien wil en onderling ver trouwen, niettegenstaande het moeilijk karakter van de Spaansche kwestie. Men hoopt dat in dien zin nog andere vraagstukken zullen kunnen opgelost worden langs diplomatieken weg. DUITSCHLAND. De Duitsche ge- zant«von Ribbentropp» is terug naar Londen vertrokken alhoewel men reeds gewaagde van den heer «von Neurath» welke onlangs naar Weerxen ging. De Engelsche pers drukt hare ver ontwaardiging uit over het onduldbaai optreden van den gezant. De drijverijen tegen den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, en de laatste redevoering in Duitschland over de Duitsche koloniën, zijn niet van aard om vooruitzichten in verder succes te laten veronderstellen. Men weet .dat «von Ribbentropp» niets bekomen heeft op koloniaal ge bied, noch in de kwestie van, het FranSch-Russisch pakt, dat Duitsch land geweldig hindert. Het eenige tastbare antwoord was de aankondiging van de herbewapening. Met dat nieuws is de gezakt naar Berlijn mogen afreizen. Op Dinsdag werd een buitengewone zitting van de regeering gehouden, onder voorzitter schap van Kanselier Hitier. Er werd vooral gesproken over de herbewape ning van Engeland, Frankrijk en Italië en de maatregelen welke moeten geno men worden als antwoord. Nieuwe kre dieten zullen ncodig zijn en fiat wil wat zeggen voor de Duitsche finantie en de Duitsche lastenbetalers. FRANKRIJK. De Fransche regee ring heeft een reeks maatregelen geno men op finantieel terrein, waaruit men kan besluiten dat de Fransche munt, na een eerste devaluatie, weer in moei lijkheden verkeert. Dit is natuurlijk het gevolg van de laatste sociale hervormingen, welke het vertrouwen niet konden winnen van de igrcote kapitalisten. Het tekort bereikt veel miljarden en de herbewapening verplicht Frankrijk tot nieuwe en steeds zwaardere uitgaven. Een binnenlandsche leening van Na tionale verdediging zal binnen kort uit geschreven worden en men hoopt, de medewerking van de hooge finantie. Het bedrag is ongeveer 13 miljard. De positie der régeering staat na tuurlijk innig in verband met het suc ces van de leening. De voorwaarden van inschrijving schijnen ook zeer voordeelig. De verdedigingswerken langs de Fransch-Belgische grens tot aan de zee werden voorloopig stop gezet. De land bouwers kunnen verder over de gron den beschikken welke reeds onteigend waren tot nader bevel. Dit bericht heeft ontroering verwekt bij de grensbevolking. KORTE BERICHTEN. Mussolini begeeft zich op inspectie-reis naar Oost-Afrika. Het Vatikaan heeft officieel het nieu we keizerrijk herkend. Het Fransch parlement heeft met 470 stemmen tegen 46 de binnenlandsche leening van Landsverdediging goedge keurd. IN DEN LIBERALEN DAMENBOND. Eindelijk was het verleden Zondag het lang verwacht verkleed Kinderbal. Een waar sukses Meer dan dertig prachtig verkleede kleuters waren met moeder of tante op gekomen om onderling te wedijveren voor hst schoonste «kostuum». Weldra was het een wemelen van af wisselende fijne kleuren en een veruk- kelijk schouwspel, de van geluk stralen de kinderen te zien dansen en springen, hippelen en trippelen over den vloer. Voorzeker hebben de aanwezige moe ders er enkele plezierige uren aan be leefd Echter steeg de kindervreugde ten top, wanneer er eindelijk aangevangen werd met de prijsuitreiking. Bijzonder werden opgemerkt voor de Juffers alleen De Markiezin, Een Danseuse, De Fruitverkoopster, enz. Voor de jonge Heeren alleen Gentleman, De Haringverkooper, Een Rus, enz... Voor de koppels Het- schip «De Toekomst» 1 en 2 Boerken en Boerinneken Danseusen enz... Wij kunnen niet nalaten aan al de Liberale ouders een welgemeend woord van dank te sturen, die er aan gehou den hadden, onzen oproep te beant woorden en zich de kosten getroost hebben, hunne kindertjes in een mooi «plunjeken» te steken. Wij durven ho pen dat er toekomend, jaar nog meer deelnemers aan ons verkleed kinderbal zullen zijn. NAKLANK VAN HET HALF VA STENBAL. Het Half-Vastenbal kende een waar sukses. In de zaal bleef geen plaatsje onbezet, en aan verkleeden ontbrak het ook niet. Om 9 uur zette een goed samenge steld orkest het bal in en weldra was het een zwieren en zwaaien van kleur rijke verkleeden, die om middernacht onderling zouden wedijveren voor het beste. De taak der juryleden was dus ook niet te benijden en na lange beraadsla gingen, gelukten ze er eindelijk in, de einduitslag mede te dieelen. Het meest opgemerkt werden Carmen, Bohemienne, Chinoise, De Kaartlegster, Czardas, Een Perzische Luitenant, De Laatste Rumba. De Kap mantels, enz... Een bijzonder woordje verdienen nochtans de «Lustige Boeren en Boerin nen», die heel typisch waren. Ze oogst ten dus ook een buitengewoon sukses. Klaarblijkelijk was ieder bekroonde tevreden, want er werd nog menig glaasje gedronken en de leute en plezier bleven van de Partij tot het sluitings uur dat zoo ras naderde. Mogen wij hier terloops aan toevoe gen dat het spijtig is te moeten besta- tigen dat er zooveel Liberale vrienden zijn, die zich van onze feesten weghou den, om naar feesten te gaan, inge richt door Maatschappijen die, alhoe wel buiten politiek, toch onder leiding van politiekers staan. Nochtans dansen is dansen en aan plezier ontbreekt het bij de Liberalen nooit. Wanneer begrijpen de Liberalen hun plicht Eene die er was. SYNDIKAAL NIEUWS. Er wordt de onvolledige werkloozen ter kennis gebracht, dat de -betalingen nog enkel zullen geschieden Voor Aalst den 8n van iedere maand, van 5 tot 7 uur. Voor de buitengemeenten De eerste betaaldag der maand, volgende op de maand waarin ze gaan stempelen zijn. De Secretaris. SOCIALISTISCHE DOMME KRITIEK In hun blad. van verleden week laten de Socialisten onder de Aalstersche ru briek het volgende verschijnen Zij juichen al de openbare werken toe maar er is eene schaduwzijde. Sinds 1921 zijn de Jasmijn- en de Tulpstraat volgebouwd en nog nooit, we drukken er op, nog nooit is er een hand uitgesto ken aan een dezer twee straten. Die toestand is niet langer meer duldbaar. Het betreurenswaardige is, dat niemand van het stadsbestuur er aan gedacht heeft, hier een bevredigende oplossing te geven. Komt het nu door het feit, dat er alleen eenvoudige arbeiders wo nen, die gedwee toekijken en zonder protest jaren lang zoo 'n toestand dul den.» Verder nog eenige woorden van op hitsing. Dat schrijven dus de socialisten. Kurieuze «Charels», die Socialistische «pennelekkers». Er zit daar ergens een «artist», die tegen zooveel centiemen de regel, een artikel heeft neergekalfd, zonder na te gaan, in hoever zijne par tij verantwoordelijk is voor dien toe stand. Kijk eens Sedert 1921. Wie waren de verant woordelijke menschen van de Socialis tische Partij in het Schepencollegie' Schepen Nichels Schepen Flips Schepen Marcel, Schepen van OPEN BARE WERKEN Burgemeester Ni chels Schepen Cesar Haelterman, Schepen van Openbare Werken Sche pen Annette Snel. Gij moest het u allen schamen, So cialistische voormannen Oud-Schepe- ne der Stad en gij vooral Oud-Schep e- ne van Openbare Werken En gij Mr de Burgemeester, die sedert 1921 nooit een hand hebt uitgestoken om aan die straten iets te doen en niets hebt ge daan om dien onduldbaren toestand te doen ophouden. Schande Drie dubbele schande, gij Socialistische Vertegenwoordigers van de werkende klasse, die niets hebt ge daan om aan die straten, waar alleen eenvoudige arbeiders wonen, verbete ring te brengen en alzoo die menschen hun geduld ten einde hebt gebracht. U, Schepen, Oud-Schepen en Burge meester der Socialisten, gij draagt alle maal de schuld aan dien toestand. Vooral gij, Mijnheer de Burgemeester en gij Mijnheer Haelterman, oud-sche pen van Openbare Werken, die zooveel hebt laten staan ondanks al uw groote woorden en schoone beloften, gij vooral draagt schuld daaraan. Gedurende weken zijt gij meester ge weest van de stad en gij waart in de uitgelezen en uitzonderlijke gelegen heid om de Jasmijn- en de Tulpstraat te behandelen zooals iedereen het wenscht en gij hebt het niet gedaan. Geen geld Dat is thans geen argu ment. Neen hoor I VRAAGT ALOM DE LEKKERE SIGAREN EN SIGARILLOS VAN DE VAN OUDS GEKENDE SIGARENFABRIEK 78, LANGE POTHOEKSTRAAT, ANTWERPEN UITSLUITELIJK HANDFABRIKAAT Verkoopsagenten gevraagd. Zeer voordeelige voorwaarden. Het was geen argument op het oogenblik dat gij alleen bestuurdet en die enkele tienduizende franken zou den den erbarmelijken toestand en de zware schuld die gij hebt achtergelaten, niet zoozeer hebben verzwaard. Neen, heeren socialisten, die politiek van kritiek zal niet pakken. Wij zullen er de hand aan houden, dat uw betaalde «pennelikkers» hun kritiek ophouden, wanneer het over punten gaat, waarin gij zelf de groote schuld hebt. DE KIEZING TE BRUSSEL. Men weet dat Rexisten van Brussel en omgeving hun ontslag indienen met het doel, gedeeltelijke verkiezingen uit te lokken en honderdduizenden fran ken nutteloos uit de Staatskas weg te gooien voor niets. Dat is nu een nieuwe manier van Rex cm het land te reiden. Men zal in 't vervolg dergelijke din gen beletten, door een wet, .deze week in de Kamers gestemd, met groote meerderheid, en 't is maar goed ook. Ik ben misschien maar een kortziend politieker, maar ik zou die kerels met hun lijst, eenvoudig alleen gelaten heb ben. Geen strijd uitgelokt hebben Men kan er geen eer halen, met als eerlijk man, zich te laten bezwadderen door Degrelle en zijn trawanten. Wees verzekerd, dat, benevens' de Rexisten, alle kerels van verdacht al looi er hun vermaak zullen in vinden, om Minister Van Zeeland een poets te bakken en met het algemeen stemrecht heeft een bandiet of een half onnooze- Je zooveel te zeggen in 't kieskotje als de verstandigste kop van heel ons land! Een die alles verteert, en met moeite 'n bed heeft om te slapen, zal zich met iederen belover of onteigenaar aanslui ten en spaarzame, eerlijke lieden, aan vallen, om het gegaarde, door zware be lastingen en opeischingen te plunderen en in te palmen. Zeker verdient Eerste Minister Van Zeeland ons aller eerbied, maar dat heet niet altijd in gedeeltelijke kiezin gen. Het ware een onherstelbaar verlies, meest Van Zeeland geen groote meer derheid van stemmen ophalen. Degrel le heeft niets te verliezen, integendeel, hoe meer woeling en onrust, hoe beter voor dergelijke kerels. Wij wachten nochtans den uitslag met vertrouwen af. Brussel vooral, waar veel vreemdelingen komen, moet een rustig en aangenaam verblijf worden. Dat men eens ernstig aan de Duitsche «koeijonaden» denkt tegenover vreem delingen ZIJ MOETEN MEE. Gedurende jaren en jaren hebben de fronters oppositie gemaakt tegen de Karnaval, tegen de Gemaskerden en te gen de Bals. De Karnaval Het was voldoende dat er eens een neger zijne zware vuist liet vallen op de tafel van het schepencol lege ten tijde dat Mr Van Opdenbosch, (de Taibou-vertegenwoordiger ic'er front- partij van dien tijd) en burgemeester was der Stad Aalst, (door het afsterven van M. Bosteels), opdat hij, gesteund door zijn partij, de karnaval toeliet. De gemaskerden Daar ook moesten tide menschen het kopje in den schoot leggen, want zij vreesden te veel weer slag met de volgende verkiezingen. De BALS Dat was nog wel het erg ste. Dat was zedeloots. Onaannemelijke houdingen Een meisje in de armen van een jongen. Foei... dat was alge meen zedenverderf Het was voldoende dat de fronters hun intrek namen in hun nieuw lokaar in de Molenstraat, lokaal ingericht om er ook te dansen, dat meteen de zede loosheid der bals en de oppositie tegen de bals ophielden. Wat deden zij Zij richten zelf bals in, vijf achtereenvol gende met de kermisdagen. En verder regelmatig in den loop van het jaar. EN NU MET HALF VASTEN. Val niet omver hoor Een gemaskerd bal met 1000 fr. prijzen aan de mooist verkleeden Wat denkt gij daarvan Is het met dergelijke «ZEDELOOZE» aantrekkelijkheden en wantoestanden, dat zij den nieuwen Staat «VLAANDE REN» gaan oprichten CAFE GRAAF EGMONT TE AALST, GROOTE MARKT komt beschikbaar den le Oogst a.s. Een uitbater wordt gevraag! Men wende zich SCHRIFTELIJK tot NOTA RIS DE WINDT, Beheerder der Naam- looze Maatschappij «Graaf Egmont», Niet meer wetend, welke soort kaar ten te kiezen, heeft Degrelle het middel gevonden om zijn laatsten troef uit te spelen. Hij meende zeer slim te zijn, door zich te Brussel candidaat te stellen, om dan, in geval hij zou gekozen worden, zijn ontslag te geven ten einde zijn agitatie in een ander arrondissement voort te zetten, tot hij, ten slotte, de ontbinding der Kamers bekwam. Dit kan een studentengrapje zijn, maar met grappen is het land niet ge diend, wanneer het voelt, dat zoo iets ten zijnen nadeele zou geschieden. Men gelooft niet dat Degrelle heeft kunnen voorzien dat hij ten slotte te gen den Eersten Minister zou botsen, Ofwel rekende de Fuhrer van Rex er op. alleen de baan vrij te hebben, ofwel te strijden tegen allerlei lijstjes mis schien meent hij nu dat zijn gewisse nederlaag niettemin een zedelijke vic torie zal zijn en dat hij in alle geval de ontbinding zal bekomen. We gelooven dat hij zich grof misre kend Wie is de uitdager tot het tweege vecht Degrelle. Hij moet dus weten waaraan hij zich bicoiite.t en met welken tegenstrever hij z:eh zal meten Anders zou hij 'n lichthoofd zijn Wie zal de overwinnaar zijn Het is te denken.dat het de Heer Van Zeeland zal wezen. Hot is immers niet te veronderstel len, ciao de premier lichtvaardig is als Degrelle en zonder wieken noch wegen op het terrein zal gaan. Zijn Eerste-Ministerschap, zijn aan zien en zijn persoon, maar nog meer het land, dat hij vertegenwoordigt en regeert, verzetten zich tegen alle ijdel tuiterij Na zijn geweten, zijn medewerkers van het bewind en de kamergroep der meerderheid te hebben geraadpleegd, heeft de eerste minister zijn beslissing genomen. Men mag dus veronderstel len dat hij zeker is de winnaar te zul len wezen. Vrienden van Degrelle erkennen, dat hij grof spel speelt. Hij is immers zeker geklopt te wor den. Dit staat mathematisch vast. In geval Degrelle door Van Zeeland verslagen wordt, loopt hij ook groot ge vaar zijn beweging te zien verzwakken en misschien ten onder te zien komen, als deze van Janssens, die te Brussel eens 35.000 stemmen behaalde en uit de circulatie is verdwenen, na zijn proces tegen Van Zeeland verloren te hebben. Men zal goed doen, de kiezing van Brussel op een hooger peil te plaatsen dan dit van personen. Persoonlijke twis ten tusschen Degrelle en Van Zeeland laten het publiek koud. Het moet daar om een strijd zijn tusschen de politiek van Van Zeeland als eerste minister en het regiem dat Degrelle wil invoeren. De kiesstrijd is een eenige gelegenheid om hem te .dwingen, kleur te kiezen en de punten op de i te zetten. Hier zal het niet meer gaan, studen tengrappen te vertellen en APENTOE- REN te verrichten voor een publiek van discipels, maar waarheid te spreken voor onafhankelijke kiezers. Als Degrelle van de klappen krijgt, dan moet hij het maar weten, want hij en hij alleen, zal het gezocht hebben. Het is dus op 11 April, dat de kiezing te Brussel zhl worden gehouden. HONGARIE. De iaatste dagen werd in Hongarie een geweldige span ning verwekt door de politieke drijve rijen van extremische groepeeringen en minderheden, welke bij het buitenland aanleunen. Men heeft de ogelijkheid van een Staatsgreep verondersteld van natio- naal-socialistische zijde, zooals die in 1935 in Oostenrijk doorgedreven werd De regeering heeft evenwel op tijd kunnen ingrijpen en is dan ook den toestand volkomen meester. Men laat opmerken dat Hongarie steeds toenade ring gezocht heeft bij het ine Rijk en dat de Duitsche agenten daarvan ge bruik hebben gemaakt om zich in het land met politieke organisatie bezig te houden. De Duitsche pers logenstraft natuurlijk, zcoals naar gewoonte, elke inmenging van Berlijn. Maar heel ze ker is het wel, dat groot gevaar bestaat voor Duitsche expantie, zoowel tegen over Hongarie, als tegenover Oosten rijk en Tjeko-Slovakije, vooral omdat die drie kleine Staten Duitsche minder heden van belang tellen en omdat zij niet meer den noodigen, krachtigen steun vinden bij Italië, cat meer dan de handen vol heeft in Abessinie en ook in de Middellandsche Zee. ABESSINIE. Volgens verklaringen van ooggetuigen hebben de Italianen na den aanslag op den onder-koning Graziani een weerwraak genomen wel ke elke verbeelding te boven gaat op ge bied van gruwelen en onmenschelijk- hei.L In dien zin werd een vraag ge steld in het Britsche parlement en de Minister heeft geantwoord, dat de offi- cieele verslagen inderdaad bevestigend antwoorden. De Italiaansche pers heeft dan gewezen op de bloedige geschiede- his van de Engelsche kolonisatie. Dit is zonder twijfel de eerste phase van de nieuwe beschaving in Abessüiie. Men .meldt verder dat de toestand van den maarschalk ondertusschen verbeterd is. ENGELAND. De geweldige kredie ten welke in Engeland voorzien worden voor de herbewapening, krijgen nog steeds een groote plaats in de beschou wingen van de internationale pers. Het is vooral Italië, dat zich bedreigd voelt in zijn belangen in de Middel landsche Zee en in Oost-Afrika, niette genstaande het vriendschaps-akkoord dat voor een paar maanden tusschen beide landen gesloten werd en dat een gelukkige ontspanning bracht. Men veronderstelt, dat het nooit zoo ver in Abessinie zou gekomen zijn, maar Mus solini heeft het juiste oogenblik geko zen de ontwapening van Engeland en de Europeesche troebelen met Duitsch land. Het is misschien wel die eerste maal dat Engeland te laat gekomen is, en dit zal ongetwijfeld niet meer ge beuren. Duitschlaf.d voelt zich niet on middellijk bedreigd, omdat er niet zoo zeer sprake is van het oprichten van een sterk landelijk leger, maar wel een geweldige uitbreiding van de lucht- en zeemacht. Minister Eden heeft nogmaals de ver zekering gegeven, dat de Duitsche macht alleen ten dienste zal staan van den Volkenbond, behoud van den vrede, en de verdediging van de Duitsche be langen. Engeland heeft niet voor doel andere landen te verontrusten of zijn wil op te dringen. GENEVE. De regeering van Egyp te heeft aan den sekretaris van den Volkenbond een aanvraag gericht om als lid opgenomen te worden. Het is on getwijfeld een versterking van hetvre- despakt. SPANJE. De oflicieele toepassing van de blokkade der Spaansche kusten en grenzen werd definitief geregeld en zal vanaf 13 Maart toegepast worden. Men heeft deze toepassing een week moeten verdagen, omdat nieuwe moei-

De Liberaal | 1937 | | pagina 2