Toen rtex klein was )ieï Liberaal ^Solidarisme. Buitenland Waarheid De Wet op de Ouderdomspensioenen Arbeidsvreugde TWEEDE BLADZIJDE DE VERPLICHTINGEN DER WERKGEVERS Door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, wordt nogmaals herinnerd aan de verplichtingen van ieder werkgever tegenover zijn personeel inzake ouderdomspensioenen. Bij het in dienst treden van een arbeider, vraagt de werkgever hem om zijn stortings- kaart, of, zoo noodig, vraagt hij er om aan den voorgaanden werkgever. Hij overhandigt een ontvangstbewijs ervan aan den arbeider. Heeft hij de kaart niet kunnen bekomen, dan maakt hij er zelf een op. Hij dient in het register van het personeel, voorzien bij het Koninklijk Besluit van 26 Februari 1935, den naam en de voornamen van den belanghebbende te ver melden, alsmede de andere voorgeschreven aanduidingen. Indien de arbeider bij de Lijfrentkas niet is aangesloten, dient de werkgever onverwijld tot de formaliteiten van aansluiting over te gaan. Daartoe zal hij, door middel van een aan het uitdrukkelijk voorgeschreven model gelijkvor mige postkaart, die in de postkantoren wordt verkocht, aan den Burgemeester der gemeen te. waar de belanghebbende is geboren, om een uittreksel uit de geboorteakte vragen. Wanneer dit bescheid hem zal geworden zijn, zal hij het aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas te Brussel toesturen onder toevoe ging van een roze bordereel, model 0.35a, dat in de postkantoren kan worden verkregen. Het nummer der rekening door de Lijfrent kas opgegeven, zal door den werkgever op de stortingskaart en de eenzelvigheidskaart wor den vermeld. Bij de eerste uitbetaling van het loon in den loop der maand houdt de werkgever de per soonlijke storting van het loon van den verze- keringsplichtige af en voegt daarbij een werk geversbijdrage van hetzelfde bedrag. Deze som men. waarvan het bedrag schommelt naar ge lang het beloop van het loon, worden omge zet in lijfrentzegels, die op de stortingskaart worden geplakt de zegels worden ongeldig gemaakt door daarop den datum van het plak ken en de handteekening van den werkgever te schrijven of door middel van een datum stempel, waarop den naam van de firma of van den werkgever is vermeld. Elk jaar wordt de stortingskaart behoorlijk in regel gesteld, aan de Lijfrentkas overge maakt binnen de eerste vijf en twintig dagen van de maand volgend op de verjarings- maand van den belanghebbende. De verzen ding geschied hetzij door den werkgever, het zij door den arbeider zelf, of door een mutua- liteitsvereeniging. In dit laatste geval wordt het aan den be langhebbende aangeraden zijn kaart bij het begin der maand aan de vereeniging af te ge ven, ten einde het laatstgenoemde mogelijk te maken de formaliteiten van het overmaken binnen de gestelde termijnen na te komen. Wanneer een arbeider den dienst van den werkgever verlaat, dient laatstgenoemde hem, tegen ontvangstbewijs, zijn kaart te overhan digen, erop den datum van buiten diensttre- ding te hebben vermeld. De aandacht der werkgevers wordt er op ge vestigd, dat zij zelfs voor de arbeiders van meer dan 65 jaar oud, stortingen dienen te verrichten, doch voor laatstgenoemde is alleen de werkgeversbijdrage verschuldigd. Geen en- ke'e som mag dus uit dien hoofde op het loon der arbeiders worden afgehouden. Daarenbo ven is de werkgever alleen belast met het overmaken der kaart. In geval van overlijden van een arbeider, maakt de werkgever de kaart onmiddellijk aan de Lijfrentkas over. na erop de plaats en den datum van overlijden te hebben vermeld. De verzekerden in Maart geboren zullen er voor zorgen dat hun kaart voor 26 April aan de Lijfrentkas wordt overgemaakt. N.B. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden (zonder eenige kosten) bij den Sekre- taris der Liberale Pensioenkassen Meester Vanden Weghe. treden op het Noorderlijk front deerlijk toe getakeld en in haast vervangen op bevel van generaal Franco. De Duitsche overheden, wel ke den burgeroorlog en de bewegingen der soldaten volgen verklaren rechtuit, dat de Italiaansche soldaten bepaald minderwaardig zijn dus geen aangenaam vooruitzicht voor een moge'ijk bondgenootschap. De Spaansche regeering heeft protest aan- geteekend tegen de beslissing van het «niet- mmengingskomiteit» waarbij de bewaking van de Oostelijke kust toevertrouwd wordt .aan Duitsche en Italiaansche oorlogsschepen. De Spaansche regeering vreest, en met reden, dat dan de inmenging maar voor goed zou begin nen. Verder werd een protestnota gezonden aan den Sekretaris van den Volkenbond te Genève tegen de verregaande Italiaansche in menging. Zoo kan deze kwestie een nieuwe phase intreden en het zal voor den Volken bond weer een zware pil worden, waardoor Italië zich nog verder zal terugtrekken uit de vredesgemeenschap der volkeren. Naderhand werd evenwel gemeld dat de Spaansche regee ring haar protestnota misschien wel zal terug trekken op aandringen van Engeland en Frankrijk, omdat men vreest dat de zaak een nieuw verlies aan prestige zou meebrengen voor den Volkenbond. Men laat verder veronderstellen, dat de po sitie van generaal Franco niet zeer rooskleurig is. De herhaaldelijk aangekondigde inname van Madrid bleef maar steeds uit, de berichten van de verschillende fronten wijzen op ernsti ge successen van de regeeringstroepen de kontrool op de niet-inmenging beteek ent voor de opstandelingen een zwaren slag de Italia nen zijn slechte soldaten gebleken en de mis noegdheid is groot in de rangen van Franco. Volgens de laatste berichten werd nu een same., sweering ontdekt tegen den generaal, waarbij meer dan duizend personen betrokken waren. Meer dan drie honderd, waaronder vee! officieren, werden terechtgesteld. De beweging op zee voor de handelsschepen is zeer gevaarlijk. Herhaaldelijk worden booten aangevallen en aan een onderzoek onderwor pen met of zonder recht, binnen en buiten de Spaansche wateren. Dit is een zeer ernstige toestand, waartegen Engeland krachtig pro test aangeteekend heeft. JOU GO-SLA VIE. We hebben in een vorig nummer gemeld, dat een politiek akkoord tot stand kwam met Italië. Jaren lang waren de verhoudingen tusschen beide landen troebel en deze spanning bereikte haar hoogte punt na den moord op Koning Alexander. De Italiaan sche expantie politiek in Albanië werd met achterdocht gevolgd en den steun welke Mus solini aan Hongarie beloofde scheen een nieu we verwijdering i,e moeten meebrengen. Nu, het pakt werd in breeden zin opgevat en is vooral een overwinning voor de regeering van Jougo-Slavie, alhoewel binnenlandsche bewe gingen zich tegen Italië afteekenen. In Duitschland begroet men de Italiaansche politieke aktie, alhoewel men weet. dat de werking eenigzins tegen den Duitschen in vloed gericht is. Nochtans wijzen de bladen op een vermindering van prestige van de «Kieine-Entente» en ook op een vermindering in waarde van het militair akkoord met Frankrijk, en dit is natuurlijk hoofdzaak voor Duitschland. Ook Engeland staat sympathiek tegenover dit akkoord, alhoewel men wijst op het kon trast met de houding tegenover Spanje. ITALIË. Talrijke berichten verschenen in de pers over de gruwelen te Addis-Abeba als gevolg op den aanslag tegen Graziani. Zelfs werd gemeld, dat de Italianen in hun woede hun eigen volk niet hadden gespaard. De kinderen van Dr. Martin, welke gezant te Londen is voor Abessinie, werden eveneens vermoord Protest werd gericht te Genève, tegen de Italiaansche wraakneming. Men weet niet of de afgevaardigden van Abessinie toegang zullen krijgen tot de verga dering van den Volkenbond, welke binnen kort zitting zal houden. KORTE BERICHTEN. Men beschouwt de positie van de Fransche regeering Blum als versterkt na de stemming in verband met de besprekingen over de opstandige manifestatie te Parijs. We hebben in een vorige bijdrage gewezen op het groot gevaar voor internationale ver wikkelingen dat het Spaansche drama met zich kan brengen. Dit gevaar ligt voor het oogenblik in de on mogelijke houding van Italië dat aan verre gaande inmenging doet en dat nog na de on- derteekening van het «niei-inmengingsak- koord» te Londen. Te Parijs en te Londen be zit men inderdaad onweerlegbare bewijzen waaruit blijkt dat Mussolini gansche leg era f- deelingen gezonden heeft naar de spaansche fronten. Die soldaten van het regelmatige leger welke dus geen alleenstaande vrijwilligers zijn kwa men uit Abessinie. Zoo beschikt Mussoiini over het leven en o/er de bestemming van duizen den menschen. Eerst naar Oost-Afrika in een brandende hitte. Na maanden van moord en ellende worden ze ingescheept naast de andere oorlogsmonsters, naar een ander oorlogsveld, weer om te dooden of zich te laten dooden... En dat alles in naam van de beschaving. Op de laatste vergadering te Londen werd de kwestie besproken van het terugtrekken van al de vreemde strijders uit Spanje. Toen heeft Grandi, de Italiaansche gezant te Londen op die vergadering verklaard, dat Itaüe er nooit zou in toestemmen dergelijke maatregel te onderschrijven. Het zal wel een oogenblik ernstig stil ge weest zijn na de uitspraak van deze al te ka- tegorieke weigering. De reaktie is dan ook met uitgebleven. De Fransche en de Engelsche pers waren volkomen eens om te verklaren, dat dergelijke ongehoorde uitdaging krachtdadig moest beantwoord worden zelfs werd een de monstratie van de Fransche en Engelsche vloot in 't vooruitzicht gesteld. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een bespreking gehad met den Engelschen en Duitschen gezant, waarin hij gewezen heeft op den ernst van den toestand door de Italiaan sche houding op het wantrouwen en de on gerustheid welke in Frankrijk ontstaan zijn na de berichten uit Italië. Die berichten wer den zelfs ontstellend men sprak immers van een leger van 60.000 man, 200.000 man welke naar Spanje gingen vertrekken. De Italiaansche pers liet verder weten, dat Rome nooit een kommunistische vorming in Spanje zou kunnen dulden. In die omstandig heden vreesde men terecht voor een mogelijke verandering in de houding van Frankrijk. En hot moet gezegd worden, dat de Fransche re geering niettegenstaande een begrijpeliike sympathie voor het Spaansche Volksfront, 'al het mogelijke gedaan heeft om inmenging en moeilijkheden te vermijden. Nochtans de krachtige houding der Westelij ke mogendheden heeft te Rome en te Berlijn wel indruk gemaakt. In elk geval kwam te Londen uit Rome de verzekering dat geen nieuwe troepen meer naar Spanje zouden ge zonden worden. Maar die welke er nu zijn zul len toch voedsel en oorlogsmateriaal moeten b'ijven ontvangen ook onderrichtingen of Lever bevelen. Dat blijft dan toch inmenging. Je Italianen hebben verder niet veel succes gehad in Spanje. Ze werden bij hun eerste op- Minister Daladier begeeft zich naar Enge land, waar hij zal handelen met Eden en an dere regeeringsleden over de herbewapening en de overeenkomsten der Fransche en Engelsche militaire staven. De Engelsche Koning heeft Koning Leo pold IIL den eeretitel verleend van kolonel van hetzelfde regiment Dragonders waarvan Ko ning Albert I ook kolonel was. De Koning en de Koningin van Italië bege ven zich op 8 April naar Budapest. De spanning tusschen het Vatikaan en de Duitsche leiders neemt maar steeds toe. De Bisschoppen zetten de ouders openlijk aan om hunne kinders aan de Nationaal-Socialistische kuituur te onttrekken. Ook de Protestanten nemen de gelegenheid te baat om hun onte vredenheid te laten hooren. Men veronderstelt, dat Hitier zich toegevingen zal moeten ge troosten teneinde een binnenlandsch konflikt tc vermijden. KOMMISSIE. EENSGEZIND OM ALLE POLITIEK UIT DE BESPREKINGEN TE WEREN. EEN UITEENZETTING VAN DEN MINISTER VAN OPENBAAR ONDERWIJS De schoolkommissie, door de regeering aan gesteld, en bestaande uit Volksvertegenwoordi gers en Senatoren van de drie regeeringspar- tijen, is Woensdagvoormiddng voor de eerste maal bijeen gekomen in de Kamer, en heeft kennis genomen van een uiteenzetting van den Minister van Openbaar Onderwijs over de werkzaamheden van de kommissie. De minister heeft vastgesteld dat alle leden bezield zijn door goeden wil, om in een af- zienbaren tijd tot een oplossing te komen die door allen aanvaardbaar is. De Kommissie heeft eveneens haar tegen stand geuit tegen elke indringing van de poli tiek op schoolgebied. Zij zal alle praktische oplossingen onder zoeken, die haar zouden voorgelegd worden, om dit beginsel in de graden van het onder wijs te doen eerbiedigen. De kommissie heeft vervolgens het program ma van haar werkzaamheden nagegaan het welk o.m. omvat, het vraagstuk van d? pen sioenen en de ontwikkeling van het onderwijs in het algemeen. De eerstkomende vergadering zal plaats hebben, begin April. Doe uw blad open en leg er het rijvoegsel in, dan zult U gemakkelijk het vervolg vinden. Alle bladen zijn aangeduid met eerste, tweede, derde, vierde, vijfde en zesde bladzijde, van boven. VOORWOORD. Alle rechtschapen menschen, tot welke partij zij ook behoorden, schonken hun goedkeuring aan Léon Degrelle, toen hij de misbruiken van allerlei aard aankloeg en algemeene politieke zuiverheid eischte. Welke ook de reden van op treden moge geweest zijn matelooze zucht om er te komen, overtuiging, wraak en nijd, liefde of haat, hij bewees het Land en aan de Partijen een onloochenbaren dienst. Na de verkiezingen van 1936 hadden we graag de Rex-partij een ernstige, opbouwende oppositie zien voeren oppositie die noodig was, aangezien een drieledige regeering ge vormd was en er dus onbetwistbaar een stren ge controle noodig was. Helaas driemaal helaas Rex was dc naam van een katholieke uitge verij, wier bestuurder Degrelle is geweest en wier naam hij gestolen en aan zijn beweging gegeven heeft. Een beweging, het z.g. Rexisme, dat men juister het Degrellisme zou kunnen noemen en dat ontaard is tot een walgelijk brouwsel van durf en lafheid, oprechtheid en leugen, schijnbare nederigheid en zwakkeloozen grootheidswaanzin, schijnbaar anti-clericalis-; me en afschuwelijke kliekjes-verheerlijking, blind wallingisme en vlammende vlaamschge- zindheid, idealisme en gemeenheid, autocratie en demagogie, z.g. vaderlandsliefde en verraad. Het succes van het Rexisme bij de jongste verkiezingen was toe te schrijven aan de heer- schende algemeene misnoegdheid, aan de be gane fouten, aan de behendige gewetenlooze politiek van Degrelle. Het Rexisme had geen politiek verleden en kon dus gerust afbreken, daar het zijn kunde in het opbouwen nog niet had behoeven te be wijzen, daar het nog geen stelling had moeten nemen in het oplossen van nationale en inter nationale vraagstukken, en dus geen vat gaf aan kritiek. Aan dc Walen en de Franschgezinde minder heid in Vlaanderen, beloofde het Rexisme het einde van het Vlaamsch Nationalisme en aan dc Brusselaars, de vrijwaring der hoofdstad te gen dc plannen der «flaminboehes». Zijn rangen werden versterkt door een aan tal politici, die men in twee soorten verdeelen kan diegenen die de misbruiken wilden uit roeien en degenen die rexist werden, omdat ze bij de groote partijen geen goede plaats op de lijst hadden gekregen, of omdat ze met som mige katholieke voormannen een veete hadden uit te vechten. De heeren Kluyskens van Gent, De Clercq van Ninove, Moyersoen van Aalst en Orban van St-Niklaas, zouden ons beter dan wie ook kunnen zeggen, waarvoor een Duysburg, een Paul de Mont, een Deris en een Van Haelst verwoede Rexisten zijn geworden Zoo werd de Rexpartij tamelijk sterk. Uit het Rexisme is thans alle eerlijkheid ver bannen. Het is volksbedrog op groote schaal geworden. Zonder blikken of blozen smeedt het wapens van persoonlijkheden, laster, en oogverblindende leugens. Het beschikt over vee! geld en over een machtige pers, totdat het een gevaar wordt voor drie dingen die ons lief zijn dc democratie, het Land en het gezon de Vlaamsche rechtsherstel. Voor de democra tie, omdat het dc principes van Hitler in toe passing wil brengen en omdat het allen eer bied voor het gezag bij de massa ondermijnt voor het Land omdat het met V.N.V. een (geheim gehouden) aceoord sloot en dat het V.N.V. de dood van Belgie in zijn programma geschreven heeft, en aldus het wallingisme verstrekt en de katholieke partij doet over hellen naar het federalisme voor het gezon de Vlaamsche rechtsherstel, omdat het sinds zijn geboorte in Vlaanderen enkel gehoor ge vonden heeft bij de verfranschte burgerij die eigenlijk volksvreemden zijn en dat die men schen het Vlaamsch ideaal noch dienen kun nen, noch dienen willen. In afwachting dat wij gereed komen met 'n uitgebreide studie over het Degrellisme, hebben wc het wenschelijk geoordeeld, in een brochu re de samenvatting te geven van de herinne ringen van een gewezen medewerker van De grelle, den Heer Robert de Vrcylande. Sommi ge gedeelten van «Quand Rex était petit» wer den in hun geheel vertaald, andere samenge vat, zooveel mogelijk met de eigen woorden van den auteur, terwijl we steeds op het oog hadden, van onze brochure een samenhangend geheel te maken. Het slaat ons tegen, het over het persoontje van Degrelle te hebben. Toch hopen we dat de ondankbare voedsterzoon van Mgr Picard, de beruchte metteur-en-scène en profiteur van Beauraing, Banneux en Onkerzele. de Mexi- kaanschc reiziger, de held van Berlijn en Tu rijn, wiens politiek geen andere basis heeft dan laffe persoonlijkheden die Van Zeeland uitschold voor een clown, Bovesse voor een ezel, M.H. Jaspar voor een dief, generaal De- nis voor een lafaard toch hopen we dat Degrelle, die niets of niemand, noch levenden noch dooden eerbiedigt, ons niet kwalijk zal nemen dat wc iets anders dan lof betuigingen over zijn persoontje in het licht zenden. Hij zou toch eens moeten begrijpen beter laat dan nooit dat hij, Leon Degrelle, ex-bestuur- der van wijlen het uitgeversbedrijf Rex, in plaats van anderen de les te willen spellen in zake Eerlijkheid, Bevoegdheid, Zuiverheid, en wat weet ik al, best zou doenmaar liever in alle zalen te twijgen Om. te besluiten een woord van dank aan den Heer R., die me bij het samenstellen van deze brochure een handje heeft willen toeste ken. (Vervolgt). Firm. VERBRUGGHEN. WAT IS EN WAT WIL HET LIBERAAL SOLIDARISME Het LIBERAAL SOLIDARISME erkent in dc eerste plaats de groepsbelangen. De maat schappij moet deze erkennen en bevorderen boven die van het individu. De werklieden hebben him speciale intresten, de werkgevers eveneens de burgerstand heeft als dusdanig zijn belangen te behartigen, de boerenstand evenzeer. Er is bij iedere menschengroepeering een niet te loochenen so'idariteit, een solidaris- me als gij wilt er is dus een werkliedensoli- darisme, een burgers-, een werkgevers-, een boerensolidarisme, die ieder zijn werkkring heb ben. Het syndikalisme, dat veelal door de schuld der socialisten een geur van klassen strijd kreeg, was een eerste uiting van die be langengemeenschap het mutualiteitswezen was er een andere. Waarin verschilt nu het LIBERAAL SOLI DARISME van de andere Doordat het de bestaansreden erkent van de verschillende be langengemeenschappen doordat het verkon digt dat de verschillende solidarismen in zich zelf niet tegenstrijdig kunnen noch mogen zijn en dat de belangen van het eene het an dere niet uitsluiten maar harmonisch moeten samenwerken doordat het Liberaal-Solidaris- rne overtuigd is, dat uit de samenwerking dier belangengemeenschappen, door hun ordening en regeling, de grootste ontvoogding van het menschdom, de vrijmaking van den mensche- lijken geest en ook de grootste stoffelijke wel vaart te bereiken is. Het LIBERAAL SOLIDARISME staat dus regelrecht tegenover ieder zich zoo noemend absoluut en exclusief so'idansme tegen de solidariteit in fascistischen of socialistischen zin. Deze laatste zijn slechts een nieuwe naam voor het oude sectarisme dat geen andere opi nie dan de zijne kan dulden. Het exclusieve solidarisme der werklieden, zooals de socialisten het voorhouden erkent slechts EENE belangengemeenschap, die der werklieden, versmolten in een reusachtig eta- tisme, zooals wij zulks in Rusland zien. Het Marxisme wil daarom slechts EEN ENKELEN WERKGEVER, namelijk de collectiviteit, den Staat. De belangengemeenschap der patroons en der burgers erkent het niet het zijn stan den die moeten verdwijnen. De leus «eigen dom is diefstal», die voorioopig op zak gesto ken wordt is er een sprekend bewijs van. Het KLERIKAAL SOLIDARISME is al even sectarisch de huidige maatschappij heeft wel iswaar de katholieke partij gedwongen zich aan te passen, maar in de ziel erkent zij geen enkel solidarisme van een andere geloofsbelij denis. De kristelijke Staat zooals zij hem droomt en zooa's hij bestond in Frankrijk, ten tijde van het absolutisme, mag geen enkelen eeredienst erkennen noch bevorderen, dan den hunne. Het LIBERAAL SOLIDARISME integendeel gaat uit van de stelling, dat de Staat geen on derscheid mag maken en dat hij iedere ge- loofssolidariteit, die niet strijdig is met de orde en de zeden in dezelfde mate moet bevorderen. Het NATIONAAL SOLIDARISME, een an dere naam voor nationaal solidarisme, erkent s'.echts de primauteit van 't eigen ras, het uit verkoren volk, de natie. Het is wat wij nu zien in Italië en Duitschland aan de vruchten kent men den boom, het geeft aanleiding tot oorlog en tot aller'ei uitspattingen. Het natio naal solidarisme loochent trouwens de meeste vormen der individuee'.e vrijheid, en evenals het socialistisch solidarisme, kan het zich slechts handhaven door de dictatuur. Het LIBERAAL SOLIDARISME echter ont staat uit begrijpen van andere belangen en op vattingen het steunt op verdraagzaamheid het wil aan den menschelijken geest de groot ste mate vrijheid gunnen, maar het steunt op den voorrang van het gemeenschappelijk be lang. Het LIBERAAL SOLIDARISME maakt front tegenover eiken vorm van sectarisme, fascis me, haat, nijd. broedermoord door het huldi gen der drie nieuwe princiepen VRIJHEID, VERANTWOORDELIJKHEID, SOLIDARITEIT, verheid aan haar belangen dienstbaar heeft gemaakt en de vrije mededinging belet, moec definitief worden gebroken. Eindelijk nog, moet het stelsel der naamlooze vennootschap volle dig gewijzigd, want die vennootschap ook ver leent een premie aan de onverantwoordelijk heid zij laat toe, ontzaglijke winsten te ver wezenlijken, zonder evenredig gevaar voor verliezen. VRIJHEID. SOLIDARITEIT en VERANT WOORDELIJKHEID is dus de drievoudige spreuk, die wij. Liberaal-Solidaristen op onze strijdvlag in gulden letters aanbrengen. Vooruit voor het Liberaal-Solidarisme ER MEE TER ZEGEPRAAL soa VRIJHEID Reeds hebben wij er op gewezen, hoe VRIJ HEID re atief moet opgevat worden, om den be angrijksten factor van het geluk tot zijn volste macht te brengen. Wij staan niet alleen, wij zijn niet in een engen kring besloten. Wij maken deel uit van de gemeenschap. Het liberalisme, dat de vrij heid boven alles huldigt, heeft duidelijk be paald, iioe wij ons door dat begrip dienen te laten leiden, om te beproeven het heil van de Natie te bevorderen. Evenals lucht, water, vuur, onbeperkt aan zichzelf overgelaten, s'eahts verwoestingen kunnen aanrichten, zoo heeft de losbandige vrijheid, slechts vernieling voor gevolg. De «ijverende elementen haten 't gewrocht van 's menschen hand», zegt Schil ler in zijn LIED VAN DE KLOK, «wanneer zij, vrije doehteren der natuur, onoewaakt, losge laten, spottend met eiken tegenstand, hun eigen gang onbelemmerd gaan». Maar de mensch heeft met zijn vindingrijk vernuft, wat om liem heen tot vijand bestemd scheen, ontwapend en tot zijn bondgenoot gemaakt. Aldus is de vrijheid, door wijsheid be- heerscht, de beweegkracht geworden van al wat groots en goeds tot stand komt. SOLIDARITEIT De geest van solidariteit, waarmee wij de nieuwe generatie willen doordringen en aan de maatschappij van de 20e eeuw een nieuw le ven schenken, is het tweede princiep dat onze actie moet bezielen. Zooals er in éénzelfde wezen onderlinge af hankelijkheid van de levende cellen oestaat, zoo zijn er ook tusschen alle menschen sterke banden, stevige betrekkingen van wederzijd- sche saamhoorigheid. Op ieder oogenblik on dergaat elkeen van ons het resultaat van de werking van andere menschen. Het werk van den eene is onmisbaar voor de voldoening der behoeften en der bestaansmogelijkheden van den andere. Klassenstrijd kunnen we niet aan vaarden, maar wel een innige samenwerking van al de levende krachten, van arbeid, kapi taal en intellect. Tusschen de wet van de menschelijke soli dariteit en die van de vrije ontwikkeling van het individu, bestaat er geen tegenstrijdigheid, want wij volharden in de bewering dat het in dividu niet bestaat in funktie van de Maat schappij, maar wel dat de Maatschappij er is voor het Individu. Het omgekeerde voorhouden is vervallen in de groote vergissing van alle nationalisten, fascisten en zoo meer. VERANTWOORDELIJKHEID Om volledig te zijn moeten we nog den na druk leggen op den faktor VERANTWOOR DELIJKHEID. Het regiem waaronder wij leven valt stilaan uiteen omdat het den zin voor veiantwoorde- lijkheid verloren heeft. Cp alle gebied is de individueele verantwoordelijkheid verdrongen geraakt door de kolle.ctieve onverantwoorde lijkheid. Om de democratie en het vrijheids regiem te redden, om het dreigend gevaar eener diktatuur te keer te gaan, willen wij Li beraal-Solidaristen, het verantwoordelijkheids gevoel doen herleven. Onze administratie, verwurgd door den hiër- archischen geest, heeft sedert lang elk initia tief en alle persoonlijke verantwoordelijkheid zien verdwijnen. Wie een fout bedrijft werpt ze op den rug van een andere, zoodat de schuldige niet gevonden wordt of men hem niet vinden wil. Noodzakelijk en dringend is een bestuurlijke hervorming, om het driedub bel doel te bewerkstelligen 1) De huidige hiërarchie van ambtenaren en bedienden vereenvoudigen 2) De respektieve bevoegdheden zuiver af bakenen om de ondoelmatigheid te vermijden, welke de oorzaak is der hedendaagsche be stuurlijke traagheid 3) Een statuut voor ambtenaren en bedien den opstellen met omschrijving, niet enkel van hun rechten, maar bijzonderlijk van hun verantwoordelijkheden, Ook de bankconcentratie, die de private nij- De «Matin» van Parijs verhaalt volgend voor valletje dat Koning Leopold III onlangs be leefde in het station van Basel, wanneer hij met den sneltrein van Boulogne incognito van Brussel naar Zwitserland reisde, onder den naam van graaf van Reti. De vorst maakte gebruik van een opont houd van den trein, om 6 uur 's morgens, om zich naar het buffet van het station te bege ven en er een glas bier te bestellen. De dienster, welke den Koning niet kende, weigerde en deed opmerken dat het nog veel te vroeg was om bier te dnnken. Onze vorst glimlachte en zonder aan te dringen, bestelde hij dan liever een glas frisch water, hetwelk hem dadelijk werd bezorgd, evenals harde eieren die hij voor zijn morgen- ontbijt had gevraagd. De correspondent van de «Times», welke hetzelfde feit verhaalt, voegt er aan toe, dat de Koning geenszins de Zwitsersche wet heeft overtreden, daar er in dat land geen drank verbod bestaat. Het schijnt echter dat de be stuurder van het buffet te Basel aan zijn per soneel heeft aangeraden de reizigers den lust te ontnemen om 's morgens bier te drinken. Wat vindt gij van dat verhaaltje beste le zers DE ECHTE WAARHEID is dat het een April-visch is Want... Hoe komt het dat correspondenten bij dat incognito-tooneeltje aanwezig waren Daar het zich afspeelde tusschen Koning Leopold en een buffet-juffer Dat die correspondenten juist gereed ston den, om getuigen te zijn van èen onvoorzien voorval, is maar mogelijk voor groote Fran sche en Engelsche bladen de gepaten teerde leugenaars Sedert de laatste maanden wordt het een echte strijd tusschen die sensatie-makers, wie het grootste of ergste voorval zal uitdenken Gisteren was het «Paris-Soir», die de ijzing wekkende geschiedenis vertelde van die grieze lige spokerijen, in een kasteel van Schotland, veroorzaakt door de aanwezigheid van een «beentje van een Pharao Dat de lezers op zulke stommiteiten ingaan, die de film reeds menigmaal verwezenlijkte, is het bewijs, dat op gebied van lichtgeloovig- heid en bijgeloovigheid het volk nog veel te overwegen heeft. En dan noemt men nog de 20e eeuw de eeuw van het licht De Man met 'nen bril. Door den Heer Robert Hoppoch werd on langs te New-Oope, een nijverheidsdorp in Pensylvanie, een onderzoek ingesteld, met als onderwerp het volgende Verschaft het werk u genoegen, bevallen U uwe bezighe den (Het resultaat werd kenbaar gemaakt in een lijvig boek Job satisfaction -- New-York. London 1935. Zie bespreking in i - beidsblad, Februari 1937). Om de belangrijkheid van de resultaten te meten is het noodig bewust te zijn van de uitgebreidheid van het onderzoek en van de omstandigheden waarin het plaats greep. Der- ge'ijke onderzoeken, hoe weinig uitgebreid ook, zijn steeds belangwekkend om wille van het licht dat ze werpen op zekere toestanden. Inderdaad, laten we maar even denken aan de werkloosheid en de gevolgen er van op de verplaatsing der arbeidskracht. In hoeveel ge vallen kan men nog spreken van beroepskeu ze En onder welke omstandigheden hebben sommige arbeiders hun nieuw beroep moeten aanvaarden Een dergelijk onderzoek kan vooral nu van zeer groot belang zijn in verband met de vraag in hoever de verplaatsing van de arbeids kracht, de overgang der arbeiders van ééne industrie, waar werkloosheid heerscht, naar andere industrieën inwerkt op den werklust, en misschien daardoor op het rendement Men ziet, het vraagstuk is zeer ingewikkeld en een voldoende uitgebreid onderzoek kan tot zeer interessante bevindingen leiden, nuttig misschien om in de toekomst de arbeidsvcrdee- ling rationeeler te regelen. Het te New-Hope geleid onderzoek betrof 351 volwassen arbeiders waarvan er 329 in toestemden op een zeer nauwkeurige en om standig vragenlijst te antwoorden. De uitslag er van was heel belangwekkend 66 t.h. van de arbeiders verklaarden dat hun bezoldigde bezigheig, hun meer voldoening verschafte dan hun vrije tijd 9 t.h. toonden zich onver schillig de anderen waren niet voldaan Belangwekkend zijn de beschouwingen die de heer Hoppoch wijdt aan de verschillende omstandigheden die van invloed kunnen zijn om bij den arbeider den lust of den afkeer voor zijn werk op te wekken. We laten hier enkele dier invloeden volgen 1) De omgeving waarin het beroep uitgeoe fend wordt. Zoo werd bij een onderzoek ge constateerd «dat bij de onderwijzers bijvoor beeld de meesten de stad boven het dorp ver kozen Waarom Om wille van het hooger sa laris Misschien omdat de mogelijkheden voor intellectueel verkeer er grooter zijn 2) In 't algemeen schijnt het salaris, inzake voldaanheid of onvoldaanheid niet den hoofd rol te spelen. 3) Zij die met voldaanheid werken slagen beter dan de anderen, en het zelfvertrouwen heeft voor hen meer waarde dan een hoog sa laris. 4) Van zeer grooten invloed kan zijn de houding van de meerderen of werkgezellen. Hierbij is de volgende opmerking wel interes sant de bazen, die er immer op bedacht zijn hun arbeiders voor het afleveren van een goed werk te prijzen, verwaarloozcn wellicht een der meest geschikte middelen om de indi vidueele krachtinspanning aan te wakkeren. Wellicht vreezen zij dat door aldus te hande len, hun ondergeschikten een te hoogen dunk van zich zelf zouden krijgen. Een feit is het dat er in deze kwestie met doorzicht dient ge handeld. Een oude directeur had de gewoonte te zeggen prijs nooit den man zelf, maar wel zijn werk. Zoo gij hem vleit, zal hij wel licht denken dat hij onontbeerlijk is en het dus niet noodig is hard le werken. Indien gij echter zijn arbeid prijst, zult ge zijn aandacht op 't werk vestigen en bij hem het verlangen opwekken in 't vervolg even goed en nog beter te doen. Neem in elk geval nooit een minder- (Zie vervolg Bijvoegsel Blz, 3 van boven),

De Liberaal | 1937 | | pagina 2