Buitenland Sportnieuws TWEEDE BLADZIJDE stuk van de electrificatie der spoorwegen in Belgie. Voor de tramwegen is de kwestie sedert lang geregeld. De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen heeft, harerzijds, het mee- rendeel der belangwekkende lijnen van haar net geëlectrificeerd. Maar voor de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen blijft het vraagstuk nog nagenoeg geheel op te los sen, vermits tot nog toe slechts eén van de twee lijnen, welke Brussel met Antwerpen ver binden, geëlectrificeerd werd. U zult U herinneren. Mevrouwen. Mijne Hee- ren, dat in 1935, een Parlementaire Commissie werd opgericht, de zoogenaamde «Commissie der Tien», die belast was met het bestudeeren van 1) De coördinatie van het vervoer 2) De verbinding 3) De electrificatie van een gedeelte van het groot spoorwegnet. Die Commissie had, na een reeks algemeene beginselen te hebben opgesteld, besloten haar leden bijzonder bevoegde technici toe te voe gen, die zij had aangewezen. Ik heb de «Commissie der Tien» terug in het leven geroepen in den vorm van een Com missie voor den Metropolitain-Spoorweg, met toevoeging van die technici. Die Commissie werkt regelmatig onder mijn voorzitterschap. Zij bestudeert het vraagstuk der electrificatie van zijn algemeenen kant en onderzoekt terzelfder tijd de opportuniteit van de electrificatie der lijn van Charleroi, ten einde den rechtmatigen wensch te vervullen van de industrieelen van de Centre, die er herhaaldelijk hebben over geklaagd over geen snelle en frequente verbindingen met Brussel en bijzonder met Antwerpen t« beschikken. Dienaangaande zal ik in herinnering brengen dat de electrificatie van de lijn Brussel-Ant- werpen het mogelijk heeft gemaakt op de spitsuren alle tien minuten een trein te laten rijden. Het vraagstuk van de electrificatie dringt zich niet alleen op uit het oogpunt van de be langen der Nationale Maatschappij, maar misschien nog meer uit het standpunt van de gebruikers van den spoorweg, van de oriëntee ring eener nieuwe nijverheid en van de ratio nalisatie onzer scheppingsfabrieken. VIII. HET OPENBAAR VERVOER OVER DEN WEG a) Paritaire Commissies. Tot de bevoegdheid van het Departement van Verkeerswezen behoort insgelijks het openbaar vervoer van zaken door middel van motorvoertuigen en van personen door middel van autobussen en autocars. Op dit gebied werden de kwesties van socialen aard niet uit het oog verloren. Ik heb daar straks gezegd dat oprichting van een Nationale Paritaire Commissie een noodzakelijkheid was. Ik ben voornemens aan die Paritaire Com missie het recht te geven advies uit te brengen over al de kwesties van algemeenen aard be treffende benuttiging van werkkrachten, de veiligheid, de hygiene en over al de andere kwesties welke het personeel rechtstreeks of onrechtstreeks aanbelangen. b) Vervoer van zaken door middel van mo torvoertuigen. 1) Inrichting van den arbeid. Het Koninklijk besluit van 9 Mei 1936, hou dende algemeen reglement betreffende het ver voer van zaken door middel van motorvoertui gen voorziet in artikel 34 De vervoerder richt de diensten van zijn bedienden in met inachtneming van de be- palingen der wet van 14 Juni 1921 op den achturendag en de acht-en-veertig urenweek, en van alle andere sociale wetten op den arbeid. De bestuurders van motorvoertuigen van een totaal gewicht, in beladen toestand (tar- ra plus nuttig laadvermogen) van meer dan 10.000 kgr. moeten ten minste 21 jaar oud zijn. De dienst kan op gelijk welke wijze worden ingericht, op voorwaarde dat het to- taal der onderbrekingen in het besturen voor eiken bestuurder ten minste één uur per tijdsbestek van zes uren bereikt. Een en dezelfde bestuurder mag niet lan- ger sturen dan vijf achtereenvolgende uren. Hij mag met het besturen van een voer- tuig slechts voortgaan na een onderbreking in het besturen van ten minste één uur. De duur van die onderbreking wordt in den arbeidsttijd niet begrepen, indien oe be- stuurder in feite op nuttige wijze over zijn tijd kan beschikken. De werkplaatsreglementen moeten voor- schrijven dat de bestuurders die bepalingen moeten in acht nemen 2) Controle van het materieel. De diensten van het departement houden zich thans bezig met het opmaken van het bij artikel 35 van het Algemeen Reglement voor zien Koninklijk besluit, dat de technische ver- eischten zal vaststellen waaraan bijzonder in het opzicht van de veiligheid, moet worden voldaan door de voertuigen gebezigd voor het vervoer van zaken voor rekening van anderen en tegen bezoldiging, en dat het technisch toe zicht op die voertuigen zal inrichten. 3) Verzekering van de burgerlijke aanspra kelijkheid. Krachtens artikel 39 van het algemeen Re glement, is de vervoerder gehouden zijn bur gerlijke aansprakelijkheid tegenover derden wegens het gebruik van zijn voertuigen te dek ken;-door met een door den Koning erkende verzekeringsmaatschappij een contract te sluiten voor een onbeperkt bedrag per slacht offer. Genieten insgelijks het voordeel van dat contract, de personen die de goederen, inzon derheid als begeleiders vergezellen. c) Autobus- en Autocardiensten. 1) Lastkohier. Minimumloon en regeling van den arbeid. Ter ge egenheid van het verleenen van nieu we machtigingen tot het exploiteeren van openbare autobusdiensten of van het verlen gen van bestaande machtigingen, wordt thans het, nieuwe type-lastkohier toegepast, waarin de volgende bepalingen van sociaal belang voorkomen a) De exploitant moet aan zijn persorfeel een loon betalen dat niet lager mag zijn dan het gemiddeld loon, in andere dergelijke ex- ploitatien van de streek betaald door bedie- r.ingen waarvoor gelijke geschiktheden ver- eischt zijn. Hij richt de diensten van zijn be- dienden in overeenkomstig de bepalingen der wet van 14 Juni 1921 op den achturendag en de acht- en-veertigurenweek. Al de bedienden, die tot de uitvoering van den dienst medewerken, moeten 's Zondags morgens en in den morgen van de feestda- gen (O.H. Hemelvaart, O.L. Vr. Hemelvaart, Allerhei'igen en Kerstdag) over ten minste twee uren vrijheid beschikken, waarvan zij naar goeddunken gebruik kunnen maken, doch die derwijze worden bepaald dat zij, desgewenscht, hun godsdienstplichten kun- nen vervullen. Dezelfde faciliteiten moeten verleend wor- den op de feestdagen van de andere gods- diensten, 's Zaterdags b.v., aan de bedienden die zulks aanvragen. Tot vestiging van een pensioen voor zijn bedienden, stort de exploitant bij de Alge- meene Spaar- en Lijfrentkas een som gelijk aan 3 t.h. van de uitbetaalde loonen 1) Verminderde tarieven. De e::p!oitant is gehouden op de intercom- anale en de voorstedendiensten de tariefver minderingen toe te staan aan de volgende ca- tegorien van reizigers MUitaire-oorlogsinvaUd? zomede als oor logsinvaliden gepensionneerde gewezen Belgi sche militairen 50 t.h. Geleiders die oorlogsinvaliden vergezellen die niet alleen kunnen reizen 50 t.h. Burgerlijke oorlogsinvalden met ten minste 25 t.h. invaliditeit 25 t.h. Geleiders die burgerlijke oorlogsinvaliden vergezellen die niet alleen kunnen reizen 25 t.h. Leden van gezinnen met ten minste 4 kin deren beneden de 21 jaar 25 t.h. Blinden die alleen reizen 53 t.h. Geieiders die blinden vergezellen 50 t.h. Voor de stadsdiensten kan de autoriseerende overheid verminderingen opleggen, gelijk aan die welke worden toegepast op de tramwegnet- ten welke de betrokken locaüteiten bedienen. 3) Abonnementen. De exploitant is gehouden abonnementskaar ten af te leveren met ten minste 20 t.h. ver mindering op het gewoon tarief. Voor de schoolabonnementen moet de ver mindering 25 t.h. bedragen op het volle tarief en, voor de weekabonnementen voor werklie den, 50 t.h. (Die bepalingen zijn niet toepas selijk op de stadsdiensten, doch de autorisee rende overheid kan aan de exploitanten van die diensten de verplichting opleggen abonne menten af te leveren onder voorwaarden van denzelfden aard als die welke toegepast wer den op de tramwegnetten die de betrokken lo caüteiten bedienen). 4) Controle van het materieel en verzekering van de burgerlijke aansprakelijkheid. De bepaüngen betreffende de controle van en het toezicht op het materieel, zoomede be treffende de verzekering van de burgerlijke aansprakeüjkheid van de exploitanten van openbare autobus- en autocar diensten werden, bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1936, groo- tendeels uittgebreid tot de exploitanten die «particuliere diensten» onder bezwarenden ti tel inrichten door middel van voor het vervoer van meer dan 6 personen gecarrosseerde mo torvoertuigen. Een nieuw reglement is thans in voorberei ding ten einde sommige van die bepalingen op te leggen aan de exploitanten die voertuigen bezigen welke voor het vervoer van zes perso nen en minder gecarrosseerd zijn dat ont werp geldt inzonderheid voor de taxi-auto's. Naar aanleiding hiervan breng ik in herin nering dat bij de reglementeering betreffende de burgerlijke aansprakelijkheid het beginsel van de rechtstreeksche rechtsvordering van het slachtoffer tegenover de verzekeringsmaat schappijen gehuldigd wordt. Die reglementee ring betreffende de burgerüjke aansprakelijk heid het beginsel van de rechtstreeksche rechtsvordering van het slachtoffer tegenover de verzekeringsmaatschappijen gehuldigd wordt. Die reglementeering heeft overigens als grondslag gediend voor het U voorgelegd ont werp van wet op de verplichte verzekering van de burgerlijke aansprakelijkheid der autobe stuurders in het algemeen. 5) Verbandkisten en geneeskundige contro le van de autobestuurders. Een Koninklijk besluit van 16 December 1936 reglementeert het nazien van de verbandkisten waarvan de voor openbare autobus- en auto cardiensten gebezigde voertuigen moeten voor zien zijn en een ander Koninklijk besluit, van 17 December 1936, voorziet de keuring van en het geneeskundig toezicht op de bestuurders van die voertuigen deze moeten in het bezit zijn van een rijbewijs, alle 5 jaar grondig ge keurd en elk jaar aan een geneeskundig on derzoek bnderworpen worden. 6) Herkomst van het materieel der autobus sen en autocars. Daar door de autobus- en autocarexploitan ten klachten werden ingediend, heb ik de kwestie van het voor de exploitatie van auto bus- en autocardiensten gebruikt materieel persoonlijk willen onderzoeken. De autobus- en autocarexploitanten vra gen om vrij zulk werk van onderstel te mogen koopen als hun het best geschikt lijkt. De Bel gische bouwers, integendeel, vragen dat dege nen die een machtiging tot het exploiteeren van dergeüjke diensten hebben bekomen, zou den verplicht worden Belgische voertuigen te koopen. Het vraagstuk is zeer ingewikkeld. Van den eenen kant zijn de wenschen van de exploitanten rechtmatig en, van den anderen kant, kan ik de belangen onzer nationale nij verheid niet opofferen. Ik heb de exploitanten en de bouwers afzonderlijk gehoord. Ik heb de Commissie van Advies inzake Autobussen bij eengeroepen. Ik heb dienaangaande verschei den malen een onderhoud gehad met mijn col lega van Ekonomische Zaken en ik hoop eer lang een beslissing te kunnen nemen die, naar ik vrees, noch de eenen noch de anderen volle voedoening zal geven, maar enkel het alge meen belang op het oog heeft. De internationale pers wijdt lange beschou wingen aan de politieke bewegingen in Cen- traal-Europa. De laatste besprekingen van de drie leden der «Kleine-Entente» hebben heel wat belang stelling gewekt. Het was vooral de heer Benès, President van Tcheko-Slovakije, welke de voornaamste ontwerper was van deze defen sieve vorming in Midden-Europa. De «Kleine- Entente» groepeert naast voornoemd land ook Jougo-Slavie en Roemenie dus drie landen met een gezamenlijke bevolking van ongeveer 45 millioen. Zij hebben de leus uit onze grondwet in toepassing gebracht Eendracht maakt macht Roemenie zocht steun in dit verbond tegen het steeds rumoerige Balkangebied en ter ver dediging van zijn rijke petroolbronnen. Jougo-Slavie voelde zich bedreigd door een expantie-politiek van Italië en Tcheko-Slova kije zocht bescherming tegen het dreigende Duitschland. Het gemeenschappeüjk gevaar bestond vooral in een hervorming van het vroegere Oostenrijk-Hongarie door een moge lijke troonsbestijging der Habsbourgers. Ook de «Anschluss» werd voor Tcheko-Slo vakije een gevaar beschouwd. De eensgezindheid in de «Kleine-Entente» bereikte haar hoogtepunt na den moord op Koning Alexander De openlijke vriendschap voor Frankrijk, het defensief verbond tus- schen Rusland en Tcheko-Slovakije, de span ning met Hongarie en Itaüe. Nochtans een mogelijk herstel van het ko ninklijk huis in Oostenrijk, dat door Frank rijk om wille van den «Anschluss» nogal aan gemoedigd wordt, heeft de verhoudingen tus- schen Frankrijk en de «Kleine-Entente» niet verbeterd, zonder dat er een breuk ontstaan is. De drie vertegenwoordigers verklaren rond uit, dat een herstel van de monarchie een oorlogsdaad beteekent. De buitenlandsche politiek van Jougo-Slavie is vooral de laatste maanden gewijzigd onder invloed van den huidigen verantwoordelijken Minister. Jougo-Slavie staat vooral onder Duitschen invloed op economisch gebied. Het land heeft met Bulgarie een pakt van eeuwigdurende vriendschap gesloten zonder de bondstaten te raadplegen. Het verwekte dan ook heel wat opziens. Het laatste akkoord met Italië dat ruime toezeggingen bezat voor Jougo-Slavie op poütiek en economisch gebied werd in een haastig tempo zooniet opgesteld, dan toch ge sloten en onderteekend door beide partijen, nogeens zonder raadpleging van de andere leden uit de Kleine-Entente. Dit alles laat veronderstellen dat de Kleine- Entente niet meer is wat zij voor een paar jaar nog wel was t.t.z. een werkeüjke machtsfactor. Indien het waar moest zijn, dat Belgrado zich meer gaat richten naar Rome-Berüjn, dan is dit een gevaar voor het bestaan van de Kleine-Entente, een verües voor de vredes voorwaarden in Europa, een tegenvaller voor Frankrijk en de kollektieve veiligheid en een groot succes voor de diktatuur. Het schijnt dat Jougo-Slavie ook een gevaar ziet in het akkoord tusschen Rusland en Tche ko-Slovakije, want nooit heeft het sympathie getoond voor het kommunisme. Nu dat de President van Tcheko naar Bel grade is afgereisd, zal men waarschijnüjk op heldering krijgen over de verhoudingen tus schen de leden van de Kleine-Entente. In elk geval heeft Europa alles te winnen bij het be houd van die macht in Centraal Europa en het manoeuver van Itaüe heeft maar alleen voor doel de verbinding tusschen West- en Europa te verbreken. DUITSCHLAND. Het konfükt op gods dienstig gebied ontstaan tusschen het Vati- kaan en de Duitsche katholieken tegen het Nationaal Sociaüsme zal waarschijnüjk nog verscherpen na de overeenkomst tusschen Hitler en generaal Ludendorff. Iedereen herin nert zich wel dat Ludendorff naast Hinden burg in den oorlog een groote beroemdheid verwierf. De Duitsche Generaal verdween na den oorlog van het miütair terrein hij heeft echter nooit opgehouden op godsdienstig gebied een hevigen strijd te voeren vooral te gen het katholicisme, dat hij het grootste ge vaar noemt voor de Duitsche macht. Het ging ook niet tusschen Hitier en den ouden generaal die nochtans in Duitschland veel aanhangers telt vooral in miütaire krin gen. De overeenkomst tusschen den President en den generaal beteekent waarschijnüjk dat de eerste de eer laat aan Ludendorff om de katholieken verder onder de knie te duwen, in ruil waarvoor Hitier steun verwierf in de machtige kringen van den generaal. Men voorspelt verder een nieuwe overeen komst op buitenlandsch terrein tegenover Rus land. De Duitsche miütaire deskundigen moe ten bestatigen dat de Russen over een gewel dige miütaire macht beschikken. Het Duit sche materieel is in Spanje ook niet van het laatste gehalte gebleken tegen dat van Rus land. De Duitsche miütaire deskundigen spre ken met minachting over den Italiaanschen bondgenoot Welke in Spanje een hopeloos fi guur slaat. In sommige kringen wenscht men een samenwerking op economisch gebied met Rusland. Natuurlijk is dit voor Hitier 'n zware re pil en zoo'n manoeuver moet üstig voorbe reid worden, want het geweld tegen Rusland was steeds het stokpaardje voor het Natio- naal-Socialisme. AMERIKA. We hebben reeds vroeger ge meld, dat men aan President Roosevelt het inzicht gaf een stap te willen doen in het voordeel van den vrede. Men spreekt daarvan weer met meer over tuiging. Men denkt dat de president een voorstel zal indienen voor regeling van de al gemeene oorlogsschulden, daarna een radika- le hervorming van het kontengenteeringstelsel ten voordeele van de wereldeconomie en ten slotte een vergadering voor den vrede. De pre sident staat bekend als een krachtig verdedi ger van de democratie en de vredesgedaehte. Deze is vooral in groot gevaar gekomen na de geweldige herbewapeningspolitiek in Europa en de onrustwekkende stijging van de prijzen der voornaamste grondstoffen. Nochtans een groot gevaar bestaat m een mogeüjke mislukking van die vredespogingen uitgaande van Amerika, want dan zou Ameri ka zich waarschijnlijk voorgoed terugtrekken uit den Europeeschen warboel om toe te ge ven aan den egoistUchcn eisch van de nim mer verzadigde profijtzoekers der oorlogsin dustries. SPANJE. De toestand in Spanje büjft ais 't ware ongewijzigd. Op het Noorderüjk frunt van Madrid werd door de opstandelin gen geen nieuw offensief ingezet na de neder laag der Italiaansche strijdmachten. De internationale pers verwacht veel van de niet inmengingspolitiek welke nu onder streng toezicht staat. Men denkt dat de beide par tijen tot een vergelijk zuüen moeten komen, eens dat de buitenlandsche kuip volledig zal algesneden zijn en het gemis aan oorlogsma teriaal zich zal doen gevoelen. Of het nu evenwel nog mogelijk is tot een overeenkomst te komen na het vreeselijk en te langdurig gebeuren is ernstig te betwijfe len. KORTE BERICHTEN. Door de Fran- sche en Engelsche regeeringen werd aan den Heer Van Zeeland, Belgisch Eerste-Minister, gevraagd om het vraagstuk der wereldekono- mie te bestudeeren en zoo mogelijk voorstellen in te dienen ten einde verbeteringen in dien toestand te brengen. Het groot succes dat onze Eerste-Minister in Belgie zelf bekomen heeft, werd in het buitenland met belangstel ling gevolgd. Hij beschikt dan ook over een groot prestige om zijn helder doorzicht en werkzaamheid. Waarschijnüjk kan op dit oogenblik hem geen grootere onderscheiding- te beurt vallen. De gezondheidstoestand van den Paus is dermate verbeterd, dat hij weer zijn vroegere werkzaamheden heeft kunnen hernemen. De Fransche en Engelsche regeeringen zul len binnenkort het nieuw neutraliteits-statuut van Belgie binnen het kader van den Volken bond aanvaarden. De Rijkskanselier van Oostenrijk begeeft zich binnen een paar weken naar Rome om een onderhoud te hebben met Mussolini. Ook generaal Goering word., te Rome verwacht. De opening van de Wereldtentoonstelling te Parijs, zal plaats hebben op 2 Mei. Op dien dag wordt ook de Belgische afdeeling geo pend. ALBERT BEKAERT WINT MET VOORSPRONG PARIJS-BRUSSEL Na enkele schermutselingen en kleine jachten, werd de eigenlijke strijd ingezet op de grens. Voortdurend wijzigde zich toen de stand tot tenslotte tien renners zich voorop vochten. Te Charleroi lokte Hendrickx een nieuw offensief uit. Hij werd ingeloopen en de hoofdgroep werd aangedikt. Alle verdere ontsnappingen bleven vruchteloos. Heel op het einde wist Albert Bekaert weg te komen. Bonduel op de eervolle tweede plaats. DE OFFICIEELE EINDUITSLAG 1) BECKAERT ALBERT (Belg), de 380 km. in 10 u. 41 min. 42 sec. op rijwiel Armor (gem. snelheid 35 km 500). 2) Bonduel Frans (Belg), in 10 u. 42 min 45 sec. 3) Juul Lowie (Belg) in 10 u. 42 53 sec. 4) Huts, in 10 u. 43 min. 5) De Caluwé, op 1 lengte. 6) Ex-aequo Wierinck, Kint, Corthout, Vis sers Marcel, Van Houtte. Declercq, Heimaert, Sylveer Maes, Pappens, Laurent, Hendrickx. 17) Cocqueriaux, in 10 u. 45 min. 15 sec. 18 Van Simaêys (zelfde tijd) 19) Van Herzele (id.) 20) Deloor Gustaaf, ln 10 u. 47 min. 25 sec. 21) Dignef 321 Delow AKons i 23) De- smedt C. 24) Oeyen 25) Desmedt G. 26) Roosemont 27) De Meersman 28) Kette- leer 29) Pedroli 30) Hardiquest. 31) Walschot 32) Cools 33) Lauwers H. 34) Beeckman 35) Duquenne 36) Louyet 37) Mallet 38) Janssens L. 39) Seghers 40) Haeck. NIET CORTHOUT MAAR ALOIS DEBRUYNE De renner De Bruyne Alois, uit Berlaere (Dendermonde), trekt onze aandacht op het feit dat hij in Parijs-Brussel, ev-aequo zesde is aangekomen en dat misschien wel zijn nummer 168 verward is met 169 van Corthout. In «Le Soir» staat inderdaad De Bruyne als zesde in den uitslag en dus heeft hij wel recht op deze plaats. Het is overigens niet de eerste maal, dat de Berlarenaar goed rijdt, vermits we hem ook in de Ronde van Vlaanderen langen tijd op het voorplan zagen. Ziedaar een jonge rijder, die onbetwistbaar kwaüteiten heeft DE CALUWE VERTELT ONS. We kregen De Caluwé Dinsdag aan het woord en hij wist ons te zeggen, dat hij Zon dag zoo goed reed als tijdens zijn ronde van Belgie bij de onafhankelijken. Ik was op zekere oogenblikken geneigd om er alleen vandoor te trekken, en geloof mij vrij, het spijt mij heden nog, want ik voelde mij toch zoo goed, doch ik was alleen van voren van Dilecta en ziet ge, ik vreesde verwijten van mijn baas. Gezien het niet al te best ging achter mij, kwam deze mij dan ook zeggen, dat Bonduel was plat gevallen, terwijl Hardi quest met kniepijn gekweld zat van een val. Ik heb mij dan ook moeten stil houden en ik stop het niet weg juist aan de grens kreeg ik een zeer kleine verslapping, welke nog al rap over was, daar ik wonder goed kon eten, hetgeen ik voor het oogenblik in alle koersen goed kan. Hoe kwam het dat ge Bekaert liet weg gaan, daar zoo dicht bij de aankomst Ja, vergeet niet dat Bonduel ook reeds was weg geweest en gezien dit een stalmaat is, moesten we trachten van iedereeen zooveel mogelijk tegen te houden. Wanneer Bonduel weg was, werd er iedermaal gedemareerd ach ter hem, zoodat we telkens ook mee moesten, en rechuit gezeged, als Bekaert daar is weg geraakt, zat ik juist van achter en ziet ge, in koersen moet gij ook wat geluk hebben. Ik denk, dat de selectieheeren voor de Ronde van Frankrijk, mij zeker wel zullen opgemerkt hebben. Ik was te Limburg in mijn eerste koers in de vijf eerste. In de ronde van Vlaan deren deed ik een v&l en bezeerde zoo erg m'n bil, dat ik liever staakte. In Parijs-Roubaix, denk ik wel, dat eene zevende plaats eervol is en nu Zondag was ik zoo goed als de beste. UITSLAGEN A) BEROEPSRENNERS. BARRAL EEN BUITENGEWOON KLIMMER NIEUWE ZEGE IN DE BEKLIMMING VAN DEN FARON-BERG Dat Luigi Barral nog altijd een uitstekend klimmer is, heeft hij tijdens de bekümming van den Faronberg eens te meer bewezen. Hij won namelijk met klank, en des te gemakke lijker waar Vietto, waarin velen zijn gevaar- lijksten tegenstrever zagen, opgaf. DE UITSLAG 1) BARRAL (Italiaan), de 5 km 900 m. in 19 min. 21 sec. 1/5 (record neergehaald) 2) Molünar Edw., in 19 min 28 sec. 3) Vaucher, in 19 min. 30 sec. 4) Molünar Petrus 5) Guipponi 6) Delia Pietra 7) Oubron 8) Amberg 9) Hennequin 10) Guno enz... BINI DE RAPSTE VAN EEN DERTIGTAL RENNERS IN MILANEN-MODENA Zondag werd de eerste proef, tellende voor het Keizerlijk Kriterium over der weg Mila- nen-Modena betwist. Olmo was niet bij den start. Er bleven een dertigtal renners te sa men, zoodat er meerendeels op autostraden gereden werd en aldus kan men uitleggen dat er toch een gemiddelde snelheid van meer dan 35 km. gemiddeld bereikt werd. De leiders moesten ter piste 10 ronden af leggen en de scheidsrechter kon slechts vijf renners plaatsen. DE UITSLAG 1) BINI, 280 km. in 8 u. 01 (gem. 35 km 187) 2) Servatie 3) Bizzi 4) Favalli 5) Guerra; 6) een groep van 27 renners bijeen. B) ONAFHANKELIJKEN. ROBERT VAN EENAME VINDT DE FORME Puike overwinning bij de onafhankelijken te Ransart. DE UITSLAG 1) VAN EENAME ROBERT, de 125 km. in 3 u. 47 min. 2) Boelaert, op 1 lengte 3) Dewalsche, op 20 sec. 4) Haegeman, op sec. 5) Schatteman 6) Demulder 7) Van Laeke 8) Depauw enz... FRANS DE DONDER ONKLOPBAAR DE UITSLAG 1) DE DONDER, de 175 km. in 5 u. 22 min. 2) Van Parijs, op 1/2 wiel 3) Verschaekelen, op 10 cm. 4) Gelijk Van Doninck, Vandam, Gahij Destrée. Giltay 9) Noué, op 1 min. 10 s. 10) Van Horenbeeck, op 1 min. 30 sec. 11) Max. C) JUNIORES. M. CLAUTIER EEN BESTE JUNIOR SPRINTZEGE TE TIENEN DE UITSLAG 1 CLAUTIER, 100 km. in 3 uur 2 Deraes. op 10 meter 3 Deweerdt, op 40 seconden 4 Van Hellemondt 5 Salu 6 Albert Verdyck 7 Simons 8 Van Herck 9 Vercammen 10 Kuppens 11 Roelandts 12 Van Dijck Ed. 13 Senneberg 14 Van den Broeck 15 De- vocht. ACHIEL BUYSSE SPRINT RAP SCIIOONE ZEGE BIJ DE JUNIORS TE WAERSCHOOT DE UITSLAG 1 BUYSSE ACHIEL, de 90 km. in 2 u. 31 2 Dick op 1 1/2 lengte 3 De Schrijver, op 2 lengten 4 Pauwels, op 1 lengte 5 De Bus-, schere Sidon, op 200 m. 6 Linguir 7 Van Asbroeck 8 Roose Albert 9 De Backer, op 2 min. 10 Staelens 11 Meylaert 12 Schel- linck 13 Lerno 14 Moreels. ZEVEN RENNERS ZIJN REEDS AANGEDUID VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK Sylveer Maes, Feüeien Vervaecke, Albert Hendrickx, Robert Wierinckx, Hubert Del- tour, Albert Disseaux en Jules Lowie die er hem nog eens kan gaan steendood rijden om toch maar een beetje te prest eer en En BONDUEL BONDUEL neemt deel aan de Ronde van MORBIHAN, die heden Zaterdag en morgen Zondag gereden wordt. OSCAR VAN RUMST OP GEESTDRIFTIGE WIJZE GEHULDIGD Zege in den Grooten Prijs van Lokeren deed het enthousiasme overloopen. STRIJD DER SENIORS Oscar Van Rumst houdt er aan vanaf den start zijn meesterschap aan den dag te leggen en stormt onmiddellijk naar de leiding. Na 2 km. heeft hij reeds 30 m. voorsprong genomen, op een groep, bestaande uit Meskens, Verschaetse, Heuninck. Van Broecke en Naert, op de hielen gevolgd door Mathot, Vander- straeten en Bajart. Aan Van Rumst's meerderheid valt niet te twijfelen hij vergroot steeds zijn voorsprong op de groep, waarvan Naert en Heuninck de leiding genomen hebben. In den achtergrond is Bajart onder doom gekonien en het duurt niet lang, voor hij be slag legt op de tweede plaats. Heuninck verzwakt in den laatsten km en laat zich vloeren door Van Broecke en Van- derstraeten. Naert slaagt er van zijn kant in na een spannend gevecht, de bovenhand te nemen op Verschaetse. Ten ontlaste van Van Meenen moeten wij er aan toevoegen dat hij het slachtoffer geworden is van een val. DE UITSLAG 1) VAN RUMST (Gantois) 6.5 km in 21 m. 10 sec. 2) Bajart (Anderlecht) in 21 m. 39 sec. 3) Naert (Gantoise) 4) Verschaetse (id.) 5) Meskens (Anderlecht) 6) Van Broecke (Gantoise) 7) Vanderstraeten (id.) 8) Heuninck (id.) 9) Van Meenen (id.) 10) De Bruyne (Beerschot) 11) Mahot (id.) 12) De Rijcke (Jong VI.) 13) De Coster (Beer schot) 14) Deckers (Jong VI.) 15) Moreels (Gantoise) 16) Langlois (id.) 17) Schanfel- berg (Beerschot) 18) De Coninck (Jong VI.) 19) Talboom (n.a.) 20) Van Landberghe (Jong VI.) 21) Eeckhout (id.) 22) Rogier (Flandria) 23) Metdepenning (n.a.) ALEGEMEENE RANGSCHIKKING 1) GANTOISE (1-3-4-6) 14 p. 2) Beerschot (10-11-13-17) 51 p. 3) Jong Vlaanderen (12-14-18-20) 64 p. DE HULDEBETOOGING Van Rumst werd rijkeüjk gevierd. Onmid dellijk na de milde prijsuitdeeüng werd den kampioen en zijne familie een feestmaal aan geboden, die de gelegenheid gaf tot enkele ge paste lofbetuigingen. Rond 3 uur werd de «lachende Oscar» stoetsgewijze naar het gemeentehuis geleid ruiters in feestgewaad, enkele opgesmukte wielrenners, muziekkorpsen en honderden nieuwsgierigen namen aldus den weg van het stadhuis in, waar talrijke toespraken gehou den en den kampioen geschenken aangeboden werden. Daarna werd de optocht voortbezet naar «Staakte», Van Rumst's woonplaats, waar de feesteüjkheden tot in den laten avond werden voortgezet. BOKSEN. HET FORTUIN VAN GENE TUNNEY. MEER DAN EEN MILLIOEN VOOR TWEE KAMPEN. Dempsey's opvolger zag zich de hoogste beurs, ooit een wereldkampioen uitgekeerd, uitbetaald. Zijn eerste kamp met Dempsey, bracht hem 204.000 shilüng op de revanche deed 990.455 in zijn kas tuimelen. Tunney ver diende dus samen voor twee kampen 1.194.455 of eene moyenne van 597.227,50 shilüng. Dit kan tellen niet Zijn laatste kamp met Tom Honney, verze kerde Tunney 525.000 s. in komsten. DE VERKIEZINGEN VAN 11 APRIL. Omtrent, de tusschentijdige verkiezingen, uitgelokt door Rex en enkel met het doel wanorde te verwekken, knippen wij uit de dagbladen nog een paar berichtjes. Aan den eenen kant krijgen wij nogmaals een beeld van wat het Ministerie Van Zeeland verwezenüjkt heeft, terwijl aan den anderen kant het geknoei V.N.V.-Rex, vazalen van Hitier, aan de kaak wordt gesteld. TWEE JAAR VAN ZEELAND Vandaag, 30 Maart, dag op dag, is het twee jaar geleden, dat de heer Van Zeeland zich voor het eerst aan het hoofd van de regeering voor de Kamers aanbood. Wij beleefden toen dagen van spanning. De devaluatie, die in de dagbladen, het eerst van al de Belgische bladen formeel werd aangekondigd, was reeds in feite ontstaan, maar nog niet door een wet bekrachtigd. In die twee jaar tijds is veel gebeurd. De devaluatie is, ondanks de zware offers die zij velen heeft gekost, het teeken geworden voor een periode van ekonomischen heropbloei. En, laten we dit er maar bij zeggen, dank zij het doorzicht en het doorzettingsvermogen van den heer Van Zeeland, die deze gevaarlijke en nooit meer te herhalen operatie met groote meesterschap heeft geleid. Zij heeft het mo gelijk gemaakt den huurprijs van het geld in ons land te verlagen en de geldmarkt meer ruimte te verschaffen. De crisis werd over wonnen, de staatsfinanciën gezond gemaakt, het bankwezen en de grootnijverheid werden gered. De werkloosheid is gevoelig verminderd en de arbeiders hebben betaalde verlofdagen ver kregen. Langzaam, maar zeker, gaat ook het middenstandsprobleem een oplossing te ge- moet. Ruimer credietverleening voor dit be langrijk gedeelte van de bevolking is reeds een eerste stap in deze richting. Een ministerie van volksgezondheid werd opgericht en ons land zou, politiek gesproken, tot rust zijn ge komen, indien niet de zoo ongewenschte als ontijdige agitatie, van een halfgaren hysterie- ker dit had belet. Onze internationale positie is. in zooverre verzekerd, dat ons land thans méér dan ooit, op den steun van Engeland kan rekenen, ter wijl zoowel Frankrijk als Duitschland de on schendbaarheid van ons grondgebied willen verzekeren. Te midden van den Europeeschen chaos van dictaturen en volksfronterijen in ons land een zeldzaam oord van rust geworden, een ware oasis in de woestijn zooals de heer Van Zeeland het eens zelf zegde. WANNEER U DIT BLAD AANDACHTIG GELEZEN HEBT, GEEF HET AAN EEN VRIEND or EEN CUWUUM.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2