Drinkt een Export De Blieck voor uwe gezondheid Geeraardsbergen Denderhautem Landbouw 1937 PARIJS 1937 Notaris Breckpot, te Aalst Sociale Wetten VIERDE BLADZIJDE van het lidboekje na het verstrijken van dit termijn zullen ze als ongeldig worden be schouwd. Deze maatregel zal streng worden toegepast en geen uitzonderingen zullen worden ge maakt. Alvorens een specialist te raadplegen, wor den de leden verzocht den Sekretaris der Mu tualiteit ervan op de hoogte te stellen. Hetzelfde voor wat betreft de X-stralen, breukbanden, enz... Bij stergeval of kraambed, aanstonds het doktersbewijs inleveren. HEELKUNDIGE DIENST OPERATIES Dank zij de aansluiting bij het Verbond, is vanaf 1 Januari 1937, de tusschenkomst in de operaties, merke'ijk verhoogd 1) Eene tusschenkomst in de heelkundige bewerking tot een bedrag van 600 fr. 450 fr. 350 fr. en 125 fr. voorzien in de tabel gevoegd aan het K.B. van 30 Juni 1936. 2) 75 t.h. in de kosten van verband en ge neesmiddelen tot een maximum van 5 fr. per dag 3) 75 t.h. in de kosten van operatiezaal tot een maximum van 75 fr. 4) 75 t.h. in de verblijfkosten tot een maxi mum van 12 fr. per dag en hoogstens 18 da gen verblijf. 5) 75 t.h. tusschenkomst in het radiogra- phisch onderzoek tot een maximum van 100 frank. (De radiographic moet gevolgd zijn van een heelkundige bewerking.) De lijst der operaties, ingedeeld in de ver schillende categorien,, ligt ter inzage van de leden, op het Sekretariaat. De leden moeten, ingeval van operatie, aan stonds den heer Sekretaris verwittigen, die een bewijs aflevert, de toelating gevend om in hospitaal of kliniek opgenomen te worden. Wie zulks verwaarloosd, verliest alle recht op vergoeding. ZWAKKE KINDEREN De ouders van zwakke kinderen, die ver langen hun kleintjes een verblijf te gunnen aan zee of in de Ardennen, worden verzocht, zich op het sekretariaat aan te bieden. SEKRETARIAAT Zulks is geopend, iedere Dinsdag en Don derdag van de week, van 5 tot 7 ure 's avonds, ten lokale «Liberale Kring», Groote Markt (eerste verdiep). Alle inlichtingen en dienst0 worden met de grootste bereidwilligheid inge willigd. *s Zaterdags vanaf 7 tot 8.30 u. "s avonds, uitbetaling der raadplegingen, huisbezoeken en ziektevergoeding. De leden worden verzocht deze onderrich tingen goed te bewaren en zoo stipt mogelijk te volgen. HET BESTUUR, STAD NINOVE Het Bestuur der Maatschappij vaii Onder- lingen Bijstand «Liberale Vereenigde Werk lieden» dankt al diegene, die een zichtkaart aangekocht hebben van het Mutualistisch Preventorium «Home Edouard Pecher», dat te Coxyde, St. Idesbald, wordt opgericht. Verleden Zondag hield de liberale Volksbond een welgeslaagde vergadering. De opkomst was vrij talrijk, en honderdtal vrienden waar onder veel vrouwen, waren tegenwoordig. Dus wel een succes. Op uitnoodiging van het plaatselijk bestuur was meester Verbrugghen ook in ons midden en hield een voordracht over den algemeenen politieken toestand. Alle partijen kregen het hunne. Hij spoorde de liberale vrienden aan zich onverwijld aan te sluiten bij de liberale maat schappelijke instellingen ten einde het hunne bij te brengen tot het opbouwen eener sterke goed georganiseerde partij. Voort gegaan op den ingeslagen weg Voor twee jaar was er van liberalen op onze gemeente nog geen spraak, verleden jaar had den wij een bestuur en thans tellen wij reeds een aanzienlijk getal leden, waaronder veel landbouwers, hetgeen voorwaar een goed tee- ken is. KANTON GEERAARDSBERGEN 5 Buysse-Van de Vijvere, 3 punten. 6 Van Tilborgh-Van Ackere, 2 punten. Op drie ronden 7 Pirotte-Van Poucke, 2 punten. BESLUIT. De Clercq was de beste op piste zonder uitzondering nam hij al de uit geloofde premies op zijn naam. De lokale ploeg Kindekens-Gabriels deden een zeer ver dienstelijke en puike koers. 2e PROVINCIALE AFDEELING SPORTKRING GEERAARDSBERGEN Na een schoon ingesteld en verdiend ge wonnen Paasclitornooi en na een veertiental dagen van rust, zullen de Sportkringers Zon dag 11 April de gevaarlijke verplaatsing doen naar Standaert Denderleeuw. 3de geplaatste van het huidige kampioenschap. Indien de Sportkringers het pleit winnen zijn ze zeker van den kampioenstitel, en, zien ze hun zoo lang verhoopte wensch naar bevordering te gaan, verwezenlijkt. Onnoodig te zeggen, dat honderden supporters de verplaatsing mede maken en Geeraardsbergen zal dus voor zulke talrijke schaar al geven wat ze kunnen. Een schoone strijd in 't verschiet, met de Sport kringers als favoriet. 3e AFDEELING VLAAMSCHE VOETBALBOND SPARTA GOEFFERDINGE De jongeren van Sparto krijgen Zondag het bezoek van de niet te onderschatten tegen strevers «Vlug en Vrij» Denderleeuw. Het gaat hier om den kampioenstitel die ons in ziens niet meer aan Sparta zal ontsnappen. Maar niettemin zal het een schoone wedstrijd zijn. daar Goefferdinge aan zijn supporters wil toonen dat ze steeds op eigen veld de meesters blijven. Indien schoon weder, zal het voorzeker aan supporters niet ontbreken. Al hoewel Denderleeuw zich hardknekkig zal ver dedigen zullen ze er toch moeten aan gelooven en Sparta eens te meer de punten thuis hou den. A. Vandemaele. zijn sober en toch sierlijk uiterlijk, een gun- stigen indruk maken op de bezoekers. In den loop der week waarin het Belgisch Nationaal Feest valt, d.i. 21 Juli, zullen op aanstichting van het Commissariaat Generaal grootsche feestelijkneden plaats hebben, o.a., optochten, concerten en tooneelvoorstelliugen, in het Grand Paiais. Ook hier zal 't Vlaamsch element voldoende geëerbiedigd zijn. Behoudens onvoorziene gevallen staat het nu vast dat het Belgisch Paviljoen op 1 Mei a.s. zal klaar zijn. HET VETMESTEN. Op Zondag 4 April 1.1., heeft ter gelegen heid der heropening van de velodrom een koers voor Juniors plaats gehad. Goed weder en bevredigde opkomst, hebben deze prachtige koersen bevoordeeligd. DE UITSLAG 10 KM. PUNTENKOERS 1 Van de Vijvere, 5 punten Op één ronde 2 Van Ackere, 7 punten 3 Anno, 6 punten 4 Van Tilborgh, 3 punten 5 Van Poucke. 1 punt 6 De Clercq, 0 punten. SNELHEID 1 Cools, 6 punten 2 Van Cauwenberghe, 4 punten 3 Virotte, 1 punt. 80 KM. PLOEGKOERS (Een klassement per 20 km.) lste sprint 1 Van Cauwenberghe 2 Van Poucke 3 De Groote. 2de sprint 1 De Clercq 2 Van Tilborgh 3 Kindekens. 3de sprint 1 Van de Vijvere 2 Cools 3 Kindekens. 4de sprint 1 Cools 2 Van Cauwenberghe 3 De Groote. EINDKLASSEMENT 1 COOLS-DE CLERCQ 8 punten, de 80 km. in 1 u. 57 min. Op een ronde 2 Gabriels-Kindekens, 3 punten. 3 De Groote-Van Campelaere, 2 punten. Op twee ronden 4 Van Cauwenberghe-Anno, 5 punten. BELGIE op de WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS 1937. HET BIJZONDER KARAKTER DER BELGISCHE DEELNEMING. Slechts enkele weken nog scheiden ons van de officieele opening der Internationale Ten toonstelling van Kunst en Techniek in het Moderne Leven, te Parijs. Naar men uit de menigvuldige persberichten heeft kunnen op maken, zal ook ons land daar op waardige wijze vertegenwoordigd zijn. Het is weilicht niet van belang ontbloot, even de aandacht te vestigen op net bijzonder karakter der huidige onderneming. Voor an dere tentoonstellingen is het gewoonlijk een private maatschappij, die initiatief neemt en dan gepatroneerd wordt door den Staat, die haar allerlei faciliteiten verleent. Maar de Staat kan ook rechtstreeks tusschenbeide ko men, gezien «het nationaal belang. Nu gaat in onderhavig geval de onderneming uitsluitend van den Staat uit, met andere woorden, zij hangt er geheel van af. Sedert den oorlog had ons land aan vier buitenlandsche exposities deelgenomen aan deze van Rio de Janeiro, in 1922-1923 aan deze van Parijs in 1925 aan deze van Bar celona in 1929 en aan deze van Vincennes, in 1931. Bij deze exposities werd namelijk alles aanvaard, wat zich aanbood. Ditmaal echter, namelijk voor Parijs 1937, werd als beginsel vooropgesteld, dat al de tentoongestelde voor werpen aan een strenge selectie zouden onder worpen worden. Dit principe, voorgesteld door den Heer Minister Van Isacker, Minister van Economische Zaken, werd dan ook door gansch De verantwoordelijkheid voor deze selectie, draagt het Technisch Comité, dat onder het voorzitterschap staat van den bekenden archi tect, Henri Van de Velde. Secretaris, is de Hr Goris. Kabinetschef van den Minister van Economische Zaken. De leden van het Comi té werden gekozen op bijna zuiver aesthetische gronden en zijn doordrongen van een moder- nistischen geest, hetgeen zeggen wil, dat er niet gestreefd wordt naar een herleving, maar naar iets nieuws, naar een aanpassing. In tegenstelling met hetgeen veelal geschiedt bij de samenstelling van soortgelijke comités, wer den hier stelselmatig actieve kunstenaars ge weerd, ten einde de doctrine zoo zuiver moge lijk te houden. "Naar verluidt, heeft het Comité goed werk verricht. Het trad op in volle on partijdigheid, iets waartoe trouwens dikwijls moed noodig was. In den graad van vooruit- streven is men vrij bescheiden geweest. De al- gemeene indruk zal niet zijn, dat men revo- lutionnair is te werk gegaan, wel dat men hier een gaaf overzicht krijgt van hetgeen onze menschen kunnen. Industrieelen en artisten hebben eerlijk samengewerkt. Ziehier in welken vorm de Regeering het initiatief heeft aangemoedigd. Zij heeft een soort van opvoedkundige taak opgedragen aan het Technisch Comité en een bedrag van drie millioen te zijner beschikking gesteld voor het scheppen, bij wijze van opdrachten, van nieuwe modellen van goeden smaak wand tapijten, dinanderie, kantwerk, enz... Een an dere formule van aanmoediging bestaat hierin, dat het Comité een gedeelte van de kosten van uitvoering voor zijn rekening neemt. Ook de boekdrukkunst is bedacht. Er is namelijk besloten een twaalftal bekende letterkundige werken, zes Vlaamsche en zes Fransche, in het licht te geven, werken waarvan, luidens advies der geraadpleegde Academiën, een her uitgave wenschelijk was. Bij het geven van opdrachten is alle voorin genomenheid geweerd geworden. Geen enkel artist werd geweerd omwille van zijn opinies. Hiervoor heeft het Technisch Comité het ruimste begrip aangetroffen bij Baron Vaxe- laire R., Commissaris-Generaal der Regeering. De Belgische deelneming zal een triomf zijn voor de Vlaamsche Kunst. Wij pakken uit met groot werk, hetwelk een eigen, sterk karakter zal dragen. De pers heeft reeds de aandacht gevestigd op de tapijtkunst (Floris Jespers, Rodolphe Strebelle, Sander Wynants) en op de dinanderie (Oscar Jespers). Voeg daarbij nóg een groot kerkraam van Albert Servaes, indrukwekkende beelden van Georges Minne en Ernest Wynants, en zoo meer. De architec tuur van het Paviljoen kwam tot stand onder toezicht van Henri Van de Velde, met de me dewerking voornamelijk van de architecten J. Eggerickx en R. Verwilghen. Het bekleedt een uitstekende plaats, vlak bij den Pont d'Iéna aan den voet van den Eiffeltoren en zal door Binnen kort zullen wij volop in het kuiken seizoen zijn, daarom wil ik hier een kléin ar tikeltje laten volgen over het vetmesten van jonge haantjes. Vele kippenboeren zu'len zich met het mes ten van haantjes niet bezig houden. Van zoo dra zij de haantjes goed van de hennetjes kunnen onderscheiden maken zij er kort spel mede, zij maken de beestjes af en er wordt een of andere bestemming voor gevonden. Echter brengen zij dan zoo goed als niets op en beter zouden ze gemest worden tot ze een gewicht bereikt hebben, dat zij behandeld kunnen worden. Witte Leghornhaantjes bren gen nogal verschillende moeilijkheden mede bij het mesten doordat deze niet zoo vlug op slachtgewicht komen. Van zoodra de haantjes kenbaar zijn, wor den zij van de hennetjes gescheiden en be gint het mesten. Bij het haantjesmesten spe len verschillende factoren een belangrijke rol. 1) De huisvesting en verzorging. 2) De voe- dermethoae. 3) Het tijdstip dat we uitkiezen voor het beëindigen van het mesten is zeer belangrijk. Wanneer de haantjes dus afzonderlijk ge plaatst zijn, kunnen zij het dan zonder kunstmatige warmte stellen en ook dat be- teekent dus weer een besparing. Zijn de nach ten te koud, dan kan men desnoods een stel lage maken, waarop een deksel gelegd wordt, dat bijna tot op den bodem afhangt, waaron der de haantjes dan kunnen kruipen. Er moet gezorgd worden voor een doelmatig hok, waarin licht en lucht in enbeperkte mate kunnen binnendringen. Verder rekent men bij het mesten op 5-7 haantjes per m2. De dieren zitten verder in een afgegraasd uitloopterrein, zoodat ze ten minste niet steeds in het hok moeten verblijven. Wanneer de hanen een goed aaneengesloten en glanzend veerenpak en een schoonen rooden kam hebben, mag men rekenen dat zij spoedig op slachtge wicht zullen zijn. Zorgt steeds voor de meest mogelijke zindelijkheid bij het mesten. Over het mesten zelf moet ik U iets zeg gen. Geeft het voeder in bakken die gemak kelijk te reinigen zijn en waarbij het ver morsen van voeder praktisch onmogelijk is. Verder moeten alle hanen tegelijk aan de bakken kunnen komen. Zorgt er steeds voor dat de hanen welke gemest worden zooveel mogelijk voeder opnemen en dit kunt U be komen, door de handen vier maal daags rul aangemaakt voer te geven, zooals 's morgens tegen 7 uur, 's oormiddags tegen half twaalf, na den middag tegen vier uur en voor het vallen van de schemering. Steeds moeten de hanen over schoon water beschikken, dat niet vuil gemaakt kan worden, dus is het best, u praktische waterbakken aan te schaffen, Haantjes van 4 weken oud die dan een ge wicht van 200 gr. hebben, kan men na 8 we ken op een kilo brengen, ihndt men ze nog niet zwaar genoeg, dan gaat het mesten geld kosten, en is dus alle moeite tevergeefs ge weest, als kan wel eens een enkele maal het tegenovergestelde het geval zijn, als men vraag heeft naar zwaar slachtgoed. Tekst der aankondiging. Neemt een proefabonnement aan den prijs van. 3 fr. (in postzegels) voor 2 maanden (4 nummersop het vakblad «De Hoendernij- heid», Brusse sche Steenweg, 11, Ledeberg- Gent, verschijnende om de 14 dagen, gevende inlichtingen over de voeding, verzorging en huisvesting vin kuikens, poeljen en leghennen. ABBONNEERT U OP ONS BLAD STUDIE VAN OPENBARE VERKOOPING van een SCHOON WOONHUIS te Aalst, Petrus Van Nuffelstraat. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal na mens wie het behoort, openbaarlijk verkoopen: STAD AALST De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal na mens wie het behoort opcnbaarïijk \erkoo- pen STAD AALST Een schoon nieuw gebouwd WOONHUIS, met aanhoorigheden, gestaan en gelegen te Aalst, Mylbeke, aan de Petrus Van Nuffel straat, groot 70 ca. Dezen eigendom bevat Gelijkvloers voorplaats, keuken, achter keuken, w.c.. koer. Verdiep 2 groote slaapkamers, verders zol der. Pomp- en regenwaterputten, elektriciteit. Bewoond door den eigenaar Mr. Gustaaf Van Hecke. EENIGE ZITDAG VRIJDAG 23 APRIL 1937 om 3 uren namTddag, ter herberg van den hr. Georges De Schryver, hoek der Binnenstraat en der Petrus Van Nuffelstraat. MINISTERIE VAN ARBEID EN SOCIALE VOORZORG MEMORANDUM houdende samenvatting der voornaamste verplichtingen van de ondernemingshoofden Toelating tot uitbaten. De fabrieken, werkhuizen, magazijnen, depotsr enz., waarvan het bestaan of de uitbating oorzaak kan zijn van gevaar, ongezondheid of hindernis voorde geburen of de aanwezige personen, mogen niet opgericht, veranderd of verplaatst worden ten zij mits toelating der bestuurlijke overheid. De lijst dezer inrichtingen kan bij het gemeente bestuur geraadpleegd worden. Ze zijn ingedeeld in twee klassen. Die van le klas worden toegelaten door de Bestendige Deputatie van den Provincieraad en die van 2e klas door het College van Burgemeester en Schepenen. De toelatingen zijn ondergeschikt aan het voorbehoud en de voorwaarden noodig geacht in het belang der openbare zekerheid, de ge zondheid en de gemakkelijkheid, alsmede in het belang der personen die zich in de rich ting bevinden. Zij stellen het tijdsbestek vast binnen het welk deze uitbating dient aangevat. De toela tingen mogen slechts toegestaan worden voor een termijn van dertig jaar. Ze worden, zoo noodig, hernieuwd na verloop van dit termijn. Werkhuisreglement. Elke nijverheids- ol handelsinstelling, die minstens één werkkracht (man of vrouw) bezigt, moet voorzien zijn van een werkhuisreglement. Zijn uitgezonderd de landbouwonderne mingen, alsmede de handels- of nijverheidson dernemingen waar het ondernemingshoofd slechts werkt met zijn huisgezin of leden zij ner familie die onder hetzelfde dak wonen, of wel waarvan de werklieden moeten aanzien worden als dienstboden. Het reglement is en blijft op een goed zicht bare plaats der onderneming (werkhuis of werf) aangeplakt en dient opgemaakt in één of verschillende talen, zoo cat het begrepen wordt door al de werklieden. Een afschrift van dit reglement moet neer gelegd zijn 1) In het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg (dienst der Arbeidspolitie, Bureel 94), Lambertmontstraat, 2, te Brussel 2) Ter Griffie van den plaatselijk bevoegden Werkrechtersraad (voor de Brusselsche agglo meratie in net Justitiepaleis van Brussel). Deze twee diensten melden ontvangst. Het is raadzaam melding te maken van het num mer, van ontvangstbewijs van neerlegging, op het reglement, dat uitgehangen wordt op de plaats der onderneming. Ieder wijziging gebracht aan het werkhuis reglement moet genotificeerd worden aan de Arbeidspolitie en aan den Werkrechtersraad. Uurregeling van den arbeid. Voor *vat be treft het personeel, namelijk de bureelbedien- den, de bedienden met verkooplast, enz., die niet vallen onder toepassing der bepalingen van de wet inzake de werkhuisreglementeri. maar die onderworpen zijn aan de voorschrif ten der achturenwet, moet het ondernemings hoofd een bericht opstellen waarin het begin en het einde van den werkdag vermeld staan, alsmede de regelmatige rustpoozen. Dit bericht, dragende hand- en dagteeke- ning, is en blijft op een goed zichtbare Dlaats der ondernemingslokalen aangeplakt. Wanneer men ophoudt een regime of een tijdelijk regime-verandering toe te passen, moet het desbetreffend bericht gedurende één jaar in bewaring gehouden blijven. Engelsche of Belgische week. Rust op Za terdag of Maandag namiddag. In geval één dezer twee regimes ingesteld wordt, is het on dernemingshoofd er toe verplicht voorafgaan delijk een schriftelijke aanvraag te sturen aan den Inspecteur Generaal, Hoofd van den Con troledienst, 2, Lambertmontstraat, Brussel (Bureel 94). De toelating wordt bij Koninklijk Besluit verleend en moet jaarlijks hernieuwd worden. Overuren. Overuren mogen slechts ge maakt in zoover zij toegelaten of voorzien zijn door de wet van 14 Juni 1921 op den achturen- dag en de acht en veertig urenweek, ofwel door uitvoeringsbesluiten. Het is raadzaam bij voor baat den Controledienst (Bui eel 94), Lamber- montstraat, 2, te Brussel, te raadplegen. Overeenkomstig de voorschriften van artikel 13 dezer wet, zullen de overuren die gemaakt De aanduidingen voorkomende in bovenver meld boekje, moeten door het ondernemings hoofd ingeschreven worden in het register van het personeel waarvan verder sprake. 2. Dagelijksche rustpoozen. Het hiervoor bedoeld personeel welk onder toepassing der wet op vrouwen- en kinderarbeid valt heeft recht op 1 uur rust voor acht uur arbeid 1 u. 15 voor een arbeid van meer dan acht uur maar die geen negen uur overtreft Indien de arbeidsduur meer dan negen uur daags beloopt zal de rustpoos minstens 1 u. 30 bedragen. In geval men in opeenvolgende ploe gen arbeidt, mag de duur der rustpoozen der- zelfde beschermende personen teruggebracht worden op 30 minuten. Register van het personeel. De onderne mingshoofden onderworpen aan de wet inzake de werkhuisreglementen en aan de wet op vrouwen- en kinderabeid, houden een nauw- keurigen staat of een inschrijvingsregister, volgens voorgeschreven model. Ver lof register. De ondernemingshoofden zijn verplicht geleidelijk de aanduidingen voor geschreven bij artikel 9 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus, inzake toepassings modaliteiten der wet op verlof met loon aan te teekenen in een al of niet bijzonder register ofwel op de stamfichen van het personeel. Boeten en straffen. Mogen slechts toege past worden de boeten en straffen voorzien op het werkhuisreglement. Ze moeten vermeld zijn naar artikels 5 (seizoenbedrijven), 6 (be derfelijke waren) 7 (buitengewoon talrijke be stellingen) en 9 (heirkracht)' betaald worden met 25 t.h. verhooging op het gewoon loon voor de twee eerste overuren en 50 t.h. voor de volgende. Daar het bijloon een premie voor overver- moeinis daarstelt, moet het berekend worden per dag. Voor het overwerk, uitzonderlijk 's Zondags geleverd, moet het loon tegen 100 t.h. ver hoogd worden. Wet op den arbeid van vrouwen en kinde ren. 1. Werkboekje. In de ondernemingen aan deze wet onderworpen, moeten de kinde ren beneden de 16 jaar, alsmede de meisjes en vrouwen van min dan 21 jaar, drager zijn van een werkboekje, dat kosteloos afgeleverd wordt door het Gemeentebestuur van hun verblijf plaats, of bij ontstentenis dezer van zijn woon plaats. (De belanghebbenden welke dit boekje verlangen, gelieven een foto bij him aanvraag te voegen). worden op een omstandigen staat die dient goedgekeurd door het hoofd of een bedrijfsbe- stuurder. Deze staat moet op aanvraag aan ambtena ren van het Arbeidstoezicht getoond worden. Het totaal der per dag opgelegde boeten mag één vijfde van het dagelijksch loon niet over schrijden. De opbrengst ervan moet ten goede komen aan de werknemers. Loonboekjes (wet van 15 Mei 1929). De be- drijfshoofden moeten aan ieder hunner werk lieden, leerjongens of bedienden, welke genie ten van de wet op de werkongevallen, een werkboekje overhandigen. Deze schikking is niet van toepassing op de landbouwonderne mingen. Dit boekje zal namelijk melding maken van het loonsbedrag en de verleende voordeelen, volgens modaliteiten die bepaald zijn bij Ko ninklijk Besluit van 25 November 1929. Schikkingen voor de huisarbeiders. De ondernemingshoofden die werknemers thuis te werk stellen, moeten krachtens artikel 29 der wet van 10 Februari 1934 aan de belangheb benden een werkboekje overhandigen. Dit boekje zal geleidelijk den aard en de hoeveel heid afgeleverd werk, het overeengekomen en betaalde loon, alsmede de data der betalingen vermelden. Dezelfde ondernemingshoofden zullen gelei delijk in een bijzonder register, en dit voor elk besteld werk, inschrijven 1) De aard en de hoeveelheid van het besteld werk 2) Het eenheidsloon, bruto overeengekomen 3) Het betaald loon 4) De data der betalingen. Pensioenkaarten. Deze kaarten moeten bijgehouden worden. De Algemeene Spaar- en Lijf ren tkas heeft een vlugschrijft uitgegeven, dat toelaat de meeste moeilijkheden op te los sen die zich in de praktijk voordoen in zake stortingen en toepassing der wetten aangaan de de bezoldigden, de onafhankelijke arbeiders en de vrijwillig verzekerden. De lij fr entzegels en de stortingskaarten wor den verkocht in al de postbureelen (postagen- cies uitgezonderd) en aan de winketten clc.- Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, 48, Wolven- grachtstraat, te Brussel. Familievergoedingen. (Samengevoegde teksten der wet van 4 Augustus 1930 en van het Koninklijk Besluit van 30 Maart 1936). Al wie in een nijverheids-, handels-, land bouw of welk ander onderneming en in welke hoedanigheid ook, een of verschillende perso nen, zonder onderscheid van geslacht en ouderdom, te werk stelt, is aan die wet onder worpen, onder voorbehoud der voorziene uit zonderingen. Sinds 1 Juli 1936 zijn de werkgevers die slechts één werkman in hun dienst hebben, en die bij hen gevoed en gehuisvest is, ontslagen van de verplichtingen in zake aansluiting bij een compensatie- of verrekenkas. Het is raadzaam afschrift te bewaren van de maandelijksche of driemaandelijksche ver klaringen nopens de familievergoeding. Ieder belanghebbende, nog niet aangesloten bij een compensatiekas voor familievergoeding, moet zich van ambtswege wenden tot de Staatskas, 19, Lakenweverstraat, te Brussel. Verzekering tegen werkongevallen. Moeten schadeloos gesteld worden in geval van werk ongeval de werknemers bij de private of openbare werken, de leerjongens, (zelfs zij die geen loon ontvangen), de bedienden die onder worpen zijn aan de wet op de arbeidsovereen komst, alsmede de dienstboden en dienst mei den. De werkgevers zijn van die verplichtingen ontslagen, indien het personeel verzekerd is bij een door den Staat aangenomen maat schappij. Een afschrift van de verklaring van ongeval moet binnen de drie dagen overgemaakt wor den aan den Ingenieur voor de Arbeidsbe scherming, Districthoofd in wiens gebied de onderneming gelegen is (Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Namen, Charleroi). Koninklijke Besluiten van 30 Maart 1905, betreffende de maatregelen die dienen geno men tot vrijwaring der gezondheid en veilig heid der Werklieden, en van 31 Maart 1905, betreffende de bijzondere maatregelen, te tref fen in het bouwbedrijf, constructie- en grond werken in algemeen. In de nijverheids- en handelsondernemingen die onderworpen zijn aan de wet der arbeidsongevallen, alsmede in de instellingen die gerangschikt zijn als ge vaarlijk, ongezond of hinderlijk, moet het on dernemingshoofd een exemplaar van het Ko ninklijk Besluit van 30 Maart 1905 ter be schikking houden van het werkvolk. In het bouwbedrijf, de grond- of constructie werken in 't algemeen, zijn de bedrijfshoofden verplicht een exemplaar van het Koninklijk Besluit en het algemeen reglement van 31 Maart 1905 ter inzage van hun personeel te houden. Koninklijk Besluit van 4 Juli 1925. Een exemplaar van dit besluit dat de maatregelen voorschrijft nopens de gezondheid, de reker- heid en de behoorlijkheid der lokalen, die voorschrijft nopens de gezondheid, de zeker- werklieden, zal ter beschikking der belangheb benden gehouden worden. Koninklijk Besluit van 30 Juli 1935, dat de uitbating regelt der schouwspelzalen, rinkings, overdekte velodrooms, dansgelegenheden en ge lagzalen waar gedanst wordt, evenals het ge bruik der cinematographische projectietoestel len in de schouwspelzalen of openbare plaat sen, moet aangeplakt zijn aan den ingang der instelling, waar het van toepassing is. In de projectiekajuit moet een uittreksel van hoofdstuk C, sectie I, van dit Koninklijk Be sluit uitgehangen worden. Fiscuskaart. De werkgever moet ieder jaar een kaart, model E. 218 of, indien het hem toegelaten is een beknopt model nr 281 C afleveren. Vreemde Arbeidskrachten. Alle inlichtin gen aangaande het gebruik van vreemde hand- of geestesarbeiders, kunnen ingewonnen wor den bij den Dienst der Vreemde Arbeidskrach ten, 33, Karmelietenstraat (gelijkvloers) te Brussel. Afdanken of verbreken van werkovereen- komst. In geval een werknemer of werk neemster beslissend een instelling verlaat, is het den wergever aanbevolen mits ontvangst bewijs, onmiddellijk aan den belanghebbende zijn werk- en loonboekje alsmede zijn pen- sioenkaart te overhandigen. De werkgever is verplicht, aan ieder persoon die zijn Dienst verlaat of afgedankt wordt, 'n getuigschift af te leveren, opgemaakt op een formulier, dat kosteloos door den Dienst van Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid bezorgd wordt. Inlichtingen. Voor alle inlichtingen aan gaande de Politie van den Arbeid, gelieve men zich te wenden tot het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg (Bureel 94) 2, Lamber- montstraat. te Brussel. Medisch toezicht op de jonge arbeiders (Ko ninklijk Besluit van 28 September 1936, ge nomen in uitvoering der wet van 2 Juli 1899). De werkgever moet een lijst houden, ge lijkvormig met het voorgeschreven model. Op deze lijst dienen de namen vermeld van het personeel van min dan achtien jaren. Hij zal insgelijks een gezondheidsboekje afleveren aan de jonge arbeiders die er nog geen bezitten. De lijst moet bij iedere aanvraag vertoond wor den aan den geneesheer van de Arbeidsbe scherming alsmede aan de aangenomen ge- neesheeren.

De Liberaal | 1937 | | pagina 4