onderwijzersueiangen Ellendige toestand der Werklieden in Rusland De Oude Garde Jubileert Los van Frankrijk Maar ook los van Duitschland ontsnapt. 1787 193 7 Op Zondag 4 Juli le Kermis-Zondagviert de koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants» haar honderd vijftigjarig bestaan. Luisterrij'ke Feesten worden ingericht van Werkloozensteun. België is aan een groot gevaar Verschenen in Boekvorm BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE F.EN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN vrijheid SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL NEGENDE JAAR ZONDAG 2 MEI 1937. WEEKBLAD DE R LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteek end zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST- GILLIS - DENDERMO NDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aailst, wende men zich tot den DRUKKER. V.N.V. heeft de verkiezing in 1936 gevoerd, onder de leus «Los van Frankrijk». Daarmede werd bedoeld het militair akkoord dat tot stand kwam tusschen Belgie en Frankrijk in 1921. Wat was het standpunt van het Liberaal- Solidarisme Los van Frankrijk, maar ook los van Rome, Moscou en Berlijn Wij zijn steeds voorstanders geweest van een onafhankelijke politiek Zoo kunnen de heeren van V.N.V. niet spre ken, want zij verduiken hun sympathie voor Duitschland niet. Hun politiek is beïnvloed door Duitschland. Wat schreef Staf Declercq in «Volk en Staat» op datum van 2 April 1937. «Dat het nu eens klaar en duidelijk dient ge zegd V.N.V. verloochent noch het aktivisme, noch Dr Borms.» Wat lazen wij in hetzelfde orgaan van 7 Maart «Wij eeren meer den Duilscher Hitier dan den Belg Van Zeeland Dus, Dietschland hoezee tegen Frankrijk, tegen Belgie, aan de zijde van Duitschland. Hoe staat Rex tegenover de beweging «Los van Frankrijk» Aan een medewerker van het Parijsche weekblad «Marianne» (nummer van 31 Maart 1937) verklaarde Degrelle «Alles ligt voor de hand, dat wij, geestelijk van Frankrijk afhan gen. Wij zijn Latijnen... Daarom ook voelen wij ons aangetrokken tot het herlevend Italië... ...Wat Frankrijk betreft, wensch ik vurig dat ohze intellectueele betrekkingen zouden toene men. Men moet ons beschouwen als een cul- tureele Fransche provincie.» Is dat «Los van Frankrijk» Waar is de tijd dat Staf Declercq in de Ka mer interpelleerde, omdat Maarschalk Pétain te Dinant, Belgie een verlengstuk van Frank rijk had genoemd. Degrelle herhaald hetzelfde, maar «Volk en Staat» zwijgt als een graf... Maar we kennen Degrelle. Belgie een cul- tureele Fransche provincie. Verduitschen Zijn houding, zijn methodes, zijn manier van handelen, alles bij hem is toch kopie, van de Hitleriaansche beweging En zeg ons eens, gij heeren van V.N.V. of Rex, hoe komt het dat gij in eikaars armen gevallen zijt, enkele dagen na 'Degrelle's reis naar Berlijn Had Ililler soms iets te zien in uw monster verbond, in uw bloedakkoord En zeg eens V.N.V.-fascislen, waarom gij verbond gesloten hebt met Rexistische Heeren in Vlaanderen, Franskiljons tot in het merg der beenderen, die enkel Vlaamsch spraken tot liun knechten en meiden Zijn dat uw bondgenooten, V.N.V. Is het niet opgevallen, dat vóór de gedeelte lijke verkiezingen, de Diutsche bladen vol lol waren over Degrelle Is het niet opgevallen Degrelle, dat na uw verplettering, de Fransche en de Engelsche bladen eensgezind zich verheugden over de overwinning van den Heer Van Zeeland, ter wijl de Duitsche bladen de verkiezing enkel 'n loutere Belgische aangelegenheid noemden Welaan dan, wij schenken klaren wijn Wij zijn voor «Los van Frankrijk», maar ook «Los van Rome, Moscou en Berlijn» Wij willen niet verkocht worden als slaven aan het Hitleriaansch Duitschland. Los van alle Staten Een eigen en onafhan kelijke politiek voeren, dat is den vurigen wensch van alle rechtzinnige Vlamingen. Onze handen vrij. Wij wenschen geen ak koorden die soms internationale wrijvingen doen ontstaan Als wij aangevallen worden, dan zullen de groote Staten in de bres springen, want zij hebben er alle belang bij. Dat is Liberaal-Solidaristische taal sche ambassade, een bezoek dat voorafgegaan werd door een van president Lebrun aan de Belgische ambassade te Parijs. Dit zijn geene ijdele en mondaine beleefd heden. Te vergeefs zal Degrelle pogen den berg op nieuw op te klimmen ter gelegenheid van het proces Marcel Jaspar. Nogmaals zal hij in den beir en den mest roeren, maar ook ditmaal zal hij gevaar loopen van eene kale reis terug te keeren. Minister Jaspar zal daarom wijs han delen zich als een gewoon burger voor de rechtbank aan te bieden om allen schijn van drukking te vermijden en zijn tegenstrevers in de hand te werken. Nog andere processen zullen misschien vol gen waarin Degrelle stof voor agitatie zal zoe ken, maar dit zijn maar stuiptrekkingen meer. Als de regeering en het parlement hunnen plicht begrijpen zal de ijdele agitator weldra met zijn mond vol tanden staan. Slechts in de begane fouten vindt hij wape nen om zijn Nazistische politiek voort te zet ten. Het is dus niet moeilijk te reageeren. E.V. DE REGELING VERHOOGING DER TOELAGEN Nu de nederlaag van Degrelle tot het verle den behoort, mag men schrijven dat ons land aan een groot gevaar ontsnapt is. De volgende anekdoot zal meer zeggen dan een lang artikel wat de mentaliteit van de De- grellisten is. Een zijner meest verkleefde mannen, zegde aan een onzer vrienden, die na de kiezing met hem over den toestand sprak Om de Bel gen te temmen moet men in de eene hand een revolver en in de andere eene zweep heb ben Dit is louter nazisme. Gedurende de bezet ting meenden de Duitsche dwingelanden ook dat de Belg onder een schrikbewind moest le ven om "zich te onderwerpen. Het is goed dat nu en dan een rexist zijnen mond niet kan houden en laat zien wat de grond van zijn hart is. Het rexisme bedoelt niet anders dan de dic tatuur, dit is de tirannij waarvan de geschie denis van het oude Griekenland gewaagt. Dit staat gelijk met het despotime der Azia ten. In andere woorden beteekent dit de uit roeiing van alle menschelijke en politieke vrij heid. Als de Duitschers, die nooit de vrijheid ge kend hebben, daarmede gediend zijn, is het hunne zaak. Wat de Belgen betreft, hunne geschiedenis leert duidelijk dat zij goed en bloed ten beste gaven om de vrijheid te be waren en de dwingelandij tot het uiterste te bestrijden. Wat een onzinnige droom een volk te willen knechten dat in de middeleeuwen «de konin gen deed beven», dan met de wapenen in de vuist streed tegen de hertogen van Boergondie, tegen Keizer Karei V en tegen den bloedhond Alva. Heeft men ook onze boeren vergeten, die op stonden tegen de Fransche Jacobijnen, ofwel onze voorouders van 1830, die het juk van den verlichten despoot Willem I afwierpen zooals zij in 1789 voorgedaan hadden, toen zij de Oostenrijkers verjoegen Men heeft maar twintig Jaar achteruit te gaan om den nationalen strijd tegen de Duit schers te doen opdoemen. Men kent dus geene geschiedenis als men durft zeggen dat men revolver en zweep moet gebruiken om de Belgen onder den knie te krijgen en zoo te houden. Men vraagt zich af of Degrelle, wiens vader maar een genaturaliseerde Belg is en wiens vrouw Fransch geboren is, als haar schoonva der. wel iets van den Belgischen aard bezit en begrijpt. De verloopen student, wiens hoogmoed geen palen kent, omdat hij niet beseft dat toejui chingen slechts wind zijn, zou ons dus willen •drillen als een Pruisisch sergeant doet met de recruten die hem toevertrouwd worden om op paradestap te defileeren De tyran, die dit zou kunnen doen, is nog niet geboren, M. Degrelle. Beseft men nu aan welk gevaar Belgie ont snapt is Eere aan de Brusselaars, die, de dwingelan dij moede, Jozef II den koster van Weenen en Jantje Kaas verdreven zooals zij in den oor log het voorbeeld van den nationalen tegen stand gaven en nu de would be dictator van Bouillon met zijne klikken en klakken buiten- gewalst hebben. De Brusselaars hebben aan het gansche land, dat in massa achter hen stond, een heerlijk voorbeeld gegeven dat ongetwijfeld zal nage- vo'gd worden als Degrelle nog eens zou willen beginnen. Ware hij er in geslaagd de wettelijke regee ring te doen vallen, dan zouden de gevolgen op nationaal gebied niet te overzien geweest zijn. De meerderheid der Belgen zou z'ch te weer gesteld hebben en de burgerkrijg zou mis schien in ons vreedzaam land thans ontketend zijn. Dit is geene overdrijving. Men wage aan de zakenwereld. Eene overwinning van Degrelle beteckende ook de politieke scheiding, met de latere ver dwijning van Belgie van de kaart van Europa. De Duitschers die niet ophouden onze ge westen te beloeren om aan de Noordzee te ge raken en een venster op den Ocaan te openen, zouden er als kippen bij zijn. Wat prachtige revanche voor hunne neder laag in 1918 In dit vooruitzicht steunden de heeren van Berlijn de beweging van Rex, waarvan zij meer verhoopten dan van de activisten onder de bezetting, die von Lindequist beschreef als stommerikken. Over den Rijn had men dus meer hoop en vertrouwen in het dynamisme van Degrelle dan in het biergerabber van een Borms, die uitgedaan heeft aan de boorden van de Spree. Daar Degrelle willens nillens zich op den totalitairen Staat Duitschland moest steunen als hij zelf de dictatuur zou invoeren, om van daar Engeland en Frankrijk te bedreigen. Men begrijpt waarom Londen en Parijs te gen Degrelle zijn en Berlijn zijn sympathien voor hem niet verbergt. De overwinning van den heer Van Zeeland, die als nationaal candidaat werd gekozen, heeft dan ook in Frankrijk en vooral in Engeland eene groote ontspanning en tevredenheid ver wekt en de onderhandelingen betreffende de internationale veiligheid van Belgie zeer verge makkelijkt. Dezer dagen had ons land er de vruchten van te plukken, wat zal blijken ter gelegenheid van het bezoek van den heer Eden aan den heer Van Zeeland. Dit ls ook reeds gebleken bij het bezoek Van Leopold III aan de Fran* AFGEKONDIGD IN HET STAATSBLAD In het Staatsblad is een belangrijke wijzi ging afgekondigd van de bestaande, regeling inzake werkloozensteun, die aldus gewettigd wordt Wegens het voortdurend stijgen van de le vensduurte en van de loonen wordt een nieu we aanpassing van het bedrag van de vergoe dingen en de toelagen voor de onvrijwillige werkloosheid noodzakelijk gemaakt, daar de verhooging van 5 t.h., bij koninklijk besluit van 4 Juli 1936 verleend, onvoldoende schijnt. En steunverhooging wordt gebillijkt indien er in acht wordt genomen dat het de prijzen zijn van de waren van eerste behoefte waar van het aankoopen den voornaamsten last van den werklooze uitmaakt, die in de hoogste ma te gestegen zijn zooals uit de volgende tabel blijkt, die prijzen van 1935 vergelijkt met deze van 1936 brood 1.20-2 aanrdappelen 0.67- 0.75 koöie 22-21 suikerij 3.20-3.25 klon tjes suiker 3.20-3.90 melk 1.50-1.65 eieren 0.37-0.82 boter 20-24.50 7 ret 4.25-6.30 rund- vleesch 10.60-12.50 varkensvleesch 16-20 in- landsch spek 9-13.50. Daartoe heeft de regeering noodig geacht 1) Het bedrag van de gezinsvergoedingen van den Nationalen Dienst voor arbeidsbemid deling en werkloosheid te verhoogen 2) De anomalie te keer te gaan, die uit de toepassing van de speciale reglementeering in zake vergoedingen aan de gebrekkigen en ver minkten voortspruit. Bij artikel 3 wordt in de berekening van de gezinsbestaansmiddelen van den werklooze, de buite.nrekeningstelling voorzien van 25 t.h. van de door den werklooze of door de leden van zijn gezin reeds gewonnen loonen of wedden, wat billijk gebleken is uit de ervaring. DE NIEUWE WETSBEPALINGEN De volgende maatregelen zijn getroffen Art. 1. De hoofdtegemoetkomingen van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemidde ling en Werkloosheid bestaan uit 1) Een dagelijksche basistegemoetkoming, welk niet mag overschrijden Voor de werkloozen-gezinshoofden, alsmede voor de ongehuwden, weduwnaars of uit den echt gescheiden zonder kinderen, van 25 jaar oud of meer 10 frank. Voor de ongehuwden, weduwnaars of uit den echt gescheiden zonder kinderen van minder dan 25 jaar oud 8 fr. Voor de gehuwde vrouwen. gedeeltelijk werkloos die geen gezinshoofd zijn 8 fr. Voor de werkloozen van minstens 16 en geen 18 jaar oud 7 fr. 2) Een dagelijksche aanvullende tegemoet koming vastgesteld van 1.05 fr. tot 3.50 fr. vol gens het belang en den aard (nijverheid, land bouw, enz.) der gemeenten. Art. 2. Bovendien worden de volgende da gelijksche gezinstoelagen verleend aan behoef tige werklooze gezinshoofden Voor de echtgenoote huishoudster 4.50 fr.. Voor elk kind van minder dan 15 jaar oud, behalve wanneer het verbonden is door een kontrakt van dienstverhuring of leermaat- schap, en voor elk kind van 15 doch minder dan 16 jaar oud, dat de leergangen met volle dig leerplan volgt van een door den Staat op gerichte of aangenomen onderwijsinstelling voor het nijverheids- of beroepsonderricht of voor de algemeene opleiding, en voor elk kind ten laste, van gelijk welken leeftijd, dat uit hoofde van zijn physieken toestand volledig en voorgoed werkonbekwaam is 3.25 fr. Wanneer het kind een van bovenstaande kursussen volgt, of kursussen van verlengden schoolplicht in uitvoering van de wet wordt de toelage uitgekeerd tot het einde van het schooljaar, in welks loop het kind den leeftijd van 16 jaar bereikt. Art. 3. In de berekening van de Inkom sten tellen mede Drie vierden van de loonen of wedden door den werklooze of door de leden van zijn gezin genoten. Art. 4. Worden eveneens vrijgesteld de In komsten van allen aard van de vrouw die al hoewel zich gewoonlijk met de zorgen van het gezin onledig houdende, desondanks het voor deel van de tegemoetkoming voor vrouwhuis houdster niet kan genieten (wegens afwezig heid van de vereischte wettelijke banden of familiebanden). DE FISKALE INKOMSTEN IN RUSLAND De nij verhand en handel alsook de land- bouwuitbatingen worden allen in Rusland uit- sluitelijk beheerd door den Staat. Men zou er door moeten besluiten, dat zijne Staathuishoudkunde overeenstemt met zijne begrooting en dat dus al de ontvangsten die hij verwezenlijkt voldoende zijn om zijne uit gaven te dekken. Wezenlijk zijn zij gansch verschillig. De Staat is gedwongen, zooals al andere landen, die op een kapitalist stelsel gesteund zijn, zijne toevlucht te nemen tot de belastin gen. Zijne voornaamste inkomst is de belasting op het zakencijfer, die het verschil uitmaakt tusschen de waarde van de door den Staat aangekochte waren en hun verkoopprijs aan 't publiek. Dergelijke handeling doet al den fiskalen last op de werkende klassen wegen. Men weet dat de Sovieten vanaf 1929 begon nen zijn met hun eerste fameus plan te ver wezenlijken teri einde een machtige socialisti sche nijverheid en landbouwuitbating in te richten. Zij hebben daartoe sedert 1929 tot 1 Januari 1936, 1197 milliard roebels uitgegeven (1 roebel is gelijk aan 1 fr.). In 1936 hebben zij er nog meer dan 32 milliards aan besteed. Zij dachten dat met alles door den Staat te besturen, zij over kapitalen genoeg zouden be schikken niet alleenlijk om nijverheid, handel en landbouw te doen bloeien maar ook om gansch het land te beheeren. Zij dachten ook dat zij er zouden kunnen de inkomprijzen mee doen dalen en dat hun plan groote inkomsten zou verschaffen. Hunne verwachtingen zijn een groote te leurstelling geweest. Hunne inrichtingen hebben veel meer gekost dan hunne vooruitzichten. De inkomprijzen zijn niet gedaald en talrijke nijverheden heb ben hun bilan met een groot deficiet gesloten. De Staat is moeten tusschenkomen om hunne verliezen te dekken. fen 't is namenlijk door de belasting op het zakencijfer dat zij irikomsten verwezenlijkt hebben. Deze belasting bracht 52 milliard roebels op in 1935 waarvan 24 milliard van de landbouwers voortkwamen. Het is een echte onrechtstrccksche belasting. Dergelijke belas tingen zijn hier in ons land en elders door de socialisten immer erg bekampt geweest. Hoe werd die belasting geheft De Staat verplicht de landbouwers leveringen te doen in graan, katoen, vlas, aardappelen, vleesch, melk, wol. Hij betaalt die leveringen aan spot prijzen en dan verkoopt hij deze waren aan veel hoogere prijzen. Het verschil tusschen deze twee prijzen maakt dfe belasting uit. Bij voorbeeld de rogge bloem werd op den markt 4 tot 8 roebels den kilo verkocht en de Staat had het graan 7 tot 9 roebels betaald. Het brood werd 10 tot 12 maal duurder verkocht dan den inkomprijs. De leveringen in natura worden aan iede- reri boer opgedrongen. Het gebeurt soms dat hij bijna al wat hij inoogst moet leveren. Ook hebben die ongelukkige uitbaters in sommige streken veel honger geleden. WIE BETAALT DE BELASTINGEN Het gevolg van dergelijk stelsel is dat het ten eerste den boer is op wie den last dezer belasting weegt. Zij valt ook ten laste van gansch de bevolking en namelijk van de werk lieden. De verbruikers die zeer duur hunne waren moeten inkoopen, kunnen zich geen reken schap geven van het bedrag der belasting. Haar gewicht doet zich slechts gevoelen door de hooge prijzen van al de waren. De loonen zijn wel eenigzins gestegen maar hoegenaamd in evenredigheid niet met de prijzen der produkten die tot de levensbe hoeften onmisbaar zijn en die thans tot 16 maal duurder kosten dan vroeger. DE ONTLEENINGEN De Russische Regeering der Sovieten moet ook haren toevlucht nemen tot ontleeningen. Het bedrag ervan wordt verdeeld tusschen de verschillige streken en ieder inwoner is ver plicht in te schrijven. Het zijn vooral de werklieden aan wie die verplichting is opge drongen. Het is gewoonlijk den loon van eene maand of van 14 dagen die geeisch wordt en die van den loon afgehouden wordt zooals men hier de afhoudingen doet voor 't ouderdoms pensioen. Zooals wij het hooger zegden, is de onrechtstreeksche belasting de grootste bron der inkomsten van den Staat. De rechtstreek- sche belasting bedraagt er slechts een tiende van. Vóór den oorlog was de toestand er gansch anders. De onrechtstreeksche belasting Dedroeg 9 roebe's per inwoner. In 1935 is zij 300 roe bels. Men mag de waarde van den huidigen roebel of 18 roebels van 1913 schatten. De cijfers die wij hier aanhaalden bewijzen dat de voornaamste last door. de boeren en de werklieden gedragen wordt en dat niemand dus moet trachten dergelijk regiem in ons land te zien invoeren. Het kommunisme blijft dus wel het ergste gevaar dat ons kan bedreigen. De geweldda den. moorderijen en plunderingen in Rusland en in Spanje gepleegd, moeten ons aanzetten ons tegen dergelijk gevaar te behoeden. Het liberalisme was van den bginne af een beweging strekkende tot ontvoogding van het volk het bleef het ook in den loop zijner ontwikkeling en evolutie. De liberale gedachte maakte de vrije ont wikkeling van den enkeling mogelijk door het langzaam maar geleidelijk betrachten van het algemeen welzijn. Het volsta hier den toestand van den arbeider van voor meer dan honderd jaar met het lot van den modernen werkman te vergelijken. Toen, ingevolge de uitbreiding van het ma- chienwezen de onvermijdelijke concurrcntiewet de arbeiders tot een al te zwaar labeur nood zaakte, waren het de liberalen -die, getrouw aan hun menschlievend ideaal er het eerst aan dachten om de regeling van den vrouwen en kinderarbeid bij eene wet te bepalen. Wij willen niet te ver in de geschiedenis te ruggaan, wij hebben dit toch reeds meerma len gedaan, maar we zullen maar even nagaan wat nog in deze eeuw door de liberalen op maatschappelijk gebied werd gedaan om on weerlegbaar aan te toonen, dat de liberale partij, onder oogpunt van demokratie voor geen enkele andere dient achteruit gesteld te worden. In 1903 leggen de liberalen een wetsvoorstel neer dat de verplichtende verzekering tegen werkongevallen ten doel heeft. In 1922 legde de Heer Pecher, de nog steeds betreurde Volksvertegenwoordiger van Ant werpen. een wetsvoorstel neer betreffende de verplichtende verzekering tegen ziekte, vroeg tijdige invaliditeit en ouderdom. Aan wie heeft men de algemeene militaire dienstverplichting en de afschaffing van de ergerlijke p'aatsvervanging te danken Wie heeft vooral de kinderen de scholen geopend en den schoolplicht doen stemmen Met wiens steun werd in 1921 de wet op den 8-uren arbeid aangenomen Wie heeft er het eerst het Werkloozenfonds gesticht Wie heeft den eersten stoot gegeven tot het stichten van het Fonds der Meestbegaafden, ontwerp dat verwezenlijkt werd door den heer Destrée, maar te danken is aan den heer Morichar en neergelegd werd door den Heer Devèze We zouden nog lang kunnen voortgaan met op te sommen, maar we zullen het voor heden hier bij laten. En dat alles telt bij onze socialistische ga zetschrijvers niet Ofwel ze weten het niet en dan begrijpen we niet waar ze de pretentie halen om te schrijven over dingen die hun totaal onbe kend zijn, of ze weten het wel en dan ver draaien ze wetens en willens de waarheid. TOEN REX KLEIN WAS en L'ACCORD REX ET V.N.V. door Meester Firmin Verbrugghen Verkrijgbaar ten Bureele der Liberale Mu tualiteit «Edward Pecher», 12, windmolen straat, Aalst, postcfreckrekênlng 40,4030, Het Kristen Onderwijsverbond heeft verle den Zondag te Mechelen een buitengewoon congres gehouden om het voorstel Marck en Heyman betreffende de pensioenregeling te steunen. Het verhoog, waarop het bestuur plaats nam, was met een groot Benediktijner- kruis getooid. Pauselijke vaandels waren aan weerszijden aangebracht. Belgische kleuren niet te vinden. Die schenen ook «overbodig» in een vergadering van opvoeders van Belgi sche kinderen. Overigens de Paus geeft zijn zegen, de Belgische Staat geeft ruime geldelij ke toelagen. Wat beteekent het ellendig stoffe lijke bij de verheven wenschen van Zijne Heiligheid Het is dan ook begrijpelijk dat de Belgische zinteekens versmaad worden door de katholieke onderwijzers, wier geest alleen in hooger sferen zweeft. Ongelukkig ging het Congres uitsluitend om het stoffelijke. Pri- mum vivere Na de gewone gebeden als aan vang van de werkzaamheden, klaagde een Juffrouw bewaarschoolonderwijzeres aangrij pende wantoestanden aan en wees ze op het ongehoorde van den schoolstrijd, door de vrij zinnigen gevoerd. Een Vlaamsch onderwijzer, Oud-Strijder, ontroerde de «duizenden aan wezigen» door het tafereel van de ellende, waarin de leden van het personeel van de aangenomen scholen verkeeren, Het Land la hun nochtans erkentelijkheid verschuldigd, Een Waalsch Oud-Strijder uit Luik beaamde die klacht. De heer Senator Marck kwam toen aan het woord om te spreken over het feit dat, trots de pogingen om de reine ziel van het kind te ontrukken aan den invloed der vrijdenkers, de geloovigen nog de meer derheid niet hebben in de Eerste en Tweede Kamer. Die toestand is niet langer te dinaei. In Belgie volgen 800.000 leerlingen de gou; dienstlessen 100.000 niet ingevolge die ver houding dus, moet het Ministerie uitsluitend Katholiek zijn. (Sic.) «De Regeering», zoo verklaarde spreker, wil schoolgelijkheid. De rechterzijde beschouw de dit punt als noodzakelijk voor hare deelne ming aan 's lands bestuur. Het wetsontwerp dat dien maatregel zou invoeren moet voor 15 Juli a.s. aangenomen worden, (sic). De heer Marck lichtte verder de pensioenkwestie toe en stelde als eisch dat die regeling zou getroffen worden met terugwerkende kracht. De volgen de dagorde werd met luid handgeklap begroet. Jammer dat wij ons voor die belangwekken de mededeeling moeten vergenoegen met de korte verslagen in «De Nieuwe Staat» ver schenen. Een stenographische opname zou een rijke bron geleverd hebben, waaruit tal van bijzonderheden te halen zijn tot nauwkeurig besef van de katholieke denk- en handelwijze In zake onderwijs. Wie sprak daar ook

De Liberaal | 1937 | | pagina 1