Drinkt een Export De Blieck voor uwe gezondheid CAL.,... Een Regeeritigscrisis voor een Borms Lede Herdersem Kanton Herzele Aygem ummm Dwingelandij of Vrijheid NOTARIAAT Nieuwerkerken ERPE St-Lievens-Hautem Studie van den Notaris TÏBBAUA te Aalst VIERDE BLADZIJDE De Neef en De Waegeneer (le en 3e) een storm van toejuichingen te beurt viel. hoeft niet gezegd. Dhooghe van St-Niklaas (5e) viel ook in 't oog. Troch en Say es van Eendracht zijn op pist-koersen onvoldoende voorbereid. In de aflossingskoers won Beerschot voor Aalst en Oostende, zoodat Beerschot in de meerderheid was in 3 van de 4 scholierenploe- gen 80 m.. 800 m. en aflossing. GEVRAAGD Jongen van 14 tot 16 jaar, voor patisserie, goed loon. zich te bevragen ten Bureele der Liberale Vakbonden. Windmolenstraat, 12, te Aalst. «Concordia et Docilitas» van Herdersem, op luisterrijke wijze haar 150-jarig bestaan ge vierd en haar verworven naam eere aangedaan. Zij zal de sympathie 'blijven genieten, van alle kunstminnenden, die haar groei en bloei zullen volgen. o.S. NOG ALTIJD AMNESTIE. STAD AALST. ZOMERKONCERTEN. 3 Juni Kon. Harm. «Les Vrais Amis Con stants»:. 17 Juni Fanfare «Tot Heil des Volks». 1 Juli Fanfare der Vrije Stedelijke Brand weer. Voor uwe schrijn- en timmerwer ken en allerhande ondernemingen, wend U in volle vertrouwen tot de Mekanieke Schijnwerkerij OSCAR DE BRUECKER Oude Gentschebaan, 30, Verzorgd werk AALST. Matige prijzen BESTUURSVERGADERING VAN DEN PLAATSELIJKEN VOLKSBOND Wij maken met deze aan de Bestuursleden van onzen Volksbond bekend, dat heden voor middag, te 10 ure, in het gewoon lokaal een bestuursvergadering plaats grijpt. Zooals gezegd, doen wij in den loop der maand Juni een prachtige reis per autocar naar Antwerpen, verschillende leden hebben zich reeds laten inschrijven. DAGORDE 1) Verslag kastoestand. 2) Inrichten onzer reis naar Antwerpen. Gezien de blangrijkheid van de dagorde, verwachten wij U allen op deze vergadering. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND AALST GEBOORTEN Mannelijk 12. Vrouwelijk 3 Samen 15. HUWELIJKEN Leon De Ryck, mandenmaker, te Erembode- gem, met Clementia Kieckens, bediende, Brus- selschestraat. Frans Luycx, kleersnijder, Dendermondsche steenweg, met Virginia Van Cauwenbergh, zb., Nieuwstraat. Edgard Sergant, politieagent, Dirk Martens- straat, met Maria Lanckmans, dienstmeid, Brusselschestraat. Achiel Van den Bossche, siroopbewerker, te Herdersem. met Elvyra Medaerts, zijdebewerk ster, Baesrodepontweg. OVERLIJDENS Frans Boel, wed. Hortensia Van Langenhove, jakker. 58 jaren, Koeistraat. Camille Van Landuyt, wed. Rosalia Vinck, z.b.. 76 jaren, Dendermondsche Steenweg. Jeanne De Bundel, echtg. Edmond Van der Poorten, z.b., 28 j., De Vilanderstraat. Anna Mayart, wed. Petrus Daens, z.b., 81 j., Onderwi jsstraat. Maria Schockaert, z.b., 55 j., Lindenstraat. Franciscus Van Lierde, echtg. Leontina Hey- man, z.b., 70 j., Nieuwerkerken. Jan Mertens, priester, 62 j., te Sint Ulrich Capelle. Josephina Van den Bremt. wed. Emile Van de Voorde, z.b., 73 j., Kattestraat. Maurice Mortier, gehuwd met Ros. Baude. burgerlijk invalied, 58 j., Ajuinveld. Philemondus Van der Kelen, z.b., 72 j„ Hout markt. 1 kind onder de 7 jaren. BURGERLIJKE STAND LEDE GEBOORTEN Van Gysegem Maximiliaan, z.v. Edmond en Maria Corthals. Callebaut Louis, z.v. Antoon en Maria Buyle. De Troyer Suzanne, d.v. René en Yvonne Caudron. Schoof Yvonne, d.v. Alfons en Lievens Euge nie. HUWELIJKEN Van Hulandt Gerard, met Van Der Schueren Margeurite. OVERLIJDENS Impens Leopold, 84 jaar. Herdersem, de kleine gemeente van nauwe lijks 2100 inwoners, aan den linker oever van den Dender gelegen, was verleden Zondag 23 Mei, in een onovertrefbare feeststemming, daar 't 150-jarig bestaan van onze Koninklijke Har monie gevierd werd. Begunstigd door een lief Meizonnetje, mogen wij het een welgeslaagd feest noemen. Ver schillende muziekmaatschappijen hadden er aan gehouden, om door hun deelname, nog meer luister bij te zetten en uit alle omliggen de dorpen was er dan ook veel volk naar onze gemeente gestroomd. Waarlijk, de Koninklijke Harmonie, welke in 1784 door Baron de la Tour de Taxis gesticht werd, met als kenspreuk «Concordia et Docili tas» mag voorwaar op een roemrijk verleden terugblikken, want bijna overal, waar ze aan muziekprijskampen deelnam, mocht ze met de bloemen huiswaarts keeren. Om 10 ure gaf onze Harmonie op de kiosk aan de kerk een suksesvol concert, onder de kundige leiding van heer Alfons Bertin. Te twee ure werd aan de kapel een stoet ge vormd met de deelnemende maatschappijen en op lustige wijze werd er al spelend door de versierde straten onzer gemeente gewandeld. Te 7 ure greep de officieele feestzitting plaats' waarop de premiën voor de maatschap pijen verloot werden. Wij kunnen niet nalaten in de eerste plaats een hulde te brengen aan onzen zoo ijverigen muziekleider, die zich geen moeite spaart voor de verzekering van den groei en den bloei on zer maatschappij. Hij heeft dus ook verleden Zondag, met de welwillende medewerking van al de leden, de kroon op het werk gezet, met een buitengewoon feestprogramma. Bij Koninklijk besluit, mocht de maatschap pij de naam van Koninklijke Harmonie dra gen en zich voortaan roemen op dezen schoo- nen maar welverdienden titel. Onze achtbare Voorzitter, Heer Emiel Van Nuffel, weet ook ten allen tijde de gevoelige snaar te treffen om eendracht en kunstzin in de rangen te houden en den blijvenden bloei der Harmonie te verzekeren. Met de Ceclliafeesten van dit jaar, zal het oudste en trouwste lid Petrus Boulonne, ge boren den 24 Februari 1861, plechtig gevierd worden als onafgebroken spelend lid geduren de 65 jaar In echte vriendschap en eendrachtige sa menwerking, heeft de Koninklijke Harmonie Het Schoolcomiteit «Oonegem» kwam Woens dagavond bijeen. De heer Godefroid die sedert eenige maan den een plaats had aangevraagd in een ge meenteschool van een naburig dorp, werd te Lede verkozen. Wij danken de heer Godefroid, omdat hij zoo vriendelijk is geweest, ons met raad en daad gedurende een paar maanden bij te staan. Wij wenschen hem goed heil Er moest dus in de benoeming van een on derwijzer voorzien worden. Er waren kandidaten genoeg uit vreemde ge meenten en dorpsgenooten. Het Schoolcomiteit beslistte a.s. week, tot den opbouw van een derde klas over te gaan, hierdoor waren dus twee plaatsen beschikbaar. Gezien op dit oogen'blik de kwestie der kan didaturen in de gemeenteschool EINDELIJK afgehandeld is, wist het Schoolcomiteit, wat het te doen en te laten had. De kandidaturen van niet-Erpenaren werden eenparig afgewezen en er werd slechts ge stemd over de kandidaturen van onze drie dorpsgenooten. Eerst werd gestemd tot benoeming van een plaatsvervanger van de heer Godefroid. Twee kandidaturen kwamen uit de stembus namelijk deze van de heer De Cock en deze van de heer De Geyter. Daar de heer De Cock onmiddellijk be schikbaar was en de heer De Geyter zijne mi litaire verplichtingen nog niet heeft volbracht, werd besloten, dat de heer De Cock, vanaf a.s. maand in ons midden zou treden, dat de derde klas zoo haast mogelijk zou opgebouwd wor den om de heer De Geyter toe te laten, na zij ne militaire verplichtingen, onmiddellijk aan hèt werk te gaan. Eh-voila Loontje komt om zijn boontje De tijd is vervlogen, waarop de katholieken op Erpe op alle gebied meester waren. Het Schoolcomiteit vraagt aan zijn onder wijzend personeel enkel en alleen dit De noo- dige hoedanigheden om in een voortreffelijke opvoeding te voorzien. Dat is de rede waarom wij van alle vroeger «doen en laten» van de heeren De Cock en De Geyter hebben afgezien en het Schoolcomi teit met deze twee heeren de beste en de meest vriendelijke betrekkingen hebben wil en heb ben zaL FIRVER. Met veel genoegen kunnen wij aan onze in woners mededeelen, dat er vanwege de Libe rale Partij onlangs naar het bevoegd Beheer geschreven is, aangaande den slechten toe stand onzer straten. Den erbarmelijken toestand onzer wegen zal heel binnen kort aan een streng onderzoek onderworpen worden en er zullen onverwijld maatregelen getroffen worden. Dus inwoners van Aygem, nog wat moed en er zal wel binnen afzienbaren tijd een einde aan komen. ALLO LIBERALE VRIENDEN VAN AYGEM Met deze maken wij U bekend, dat er vanaf het begin der maand Juni, vanwege de Vak bonden van Aalst, een groote propaganda zal op touw gezet worden. Wij durven verhopen, dat alle vrienden het hunne zullen bijdragen tot het welslagen van deze onderneming. Voor gewenschte inlichtingen kan men zich wenden tot den heer Polydoor VAN CAUTER, Provinciaal Raadslid, Berg Aygem, die ten al len tijde bereid is, U ten dienste te staan. ALGEMEENE VERGADERING. Wij melden aan onze Liberale Ziekenbon- ders en Vakbonders onzer gemeente, dat er op Maandag 17 Juni a.s., een openbare algemeene vergadering zal plaats grijpen in het «Rubens paleis». Volgende sprekers zullen er het woord voe ren Heer FRANS DE COCK. Sekretaris-Leider van den Ziekenbond «Edward Pecher» Heer ARTHUR DE LOOSE, propagandist der Liberale Vakbonden. Den heer De Cock zal U spreken over het belang en het nut, dat uit deze zoo mooie in stelling te trekken is en zal ook uitwijden over de pensioenkwesties. Den heer De Loose zal ons een klare kijk ge ven in de organisatie van de partij, den bloei der Liberale Vakbonden aantoonen en tevens op de noodzakelijkheid wijzen syndikalist te zijn Liberale makkers, houdt dien dag vrij Niemand ontbreke DE HEER VAN ZEELAND IN EEN LASTIG PARKET. Zooals de amnestiekwestie thans boven een steeds heeter brandend vuur staat te borrelen en te pruttelen in de distilleerkolf van de pu blieke opinie, zien we haar zich snel tot een klare en eenvoudige formuul kristalizeeren «Voor of tegen Borms». En dan kan men zeggen, dat in dit dilemna de naam en de persoon van Borms symbolisch geworden zijn. Algemeen bekend is, dat de «Minister van Oorlog van Vlaanderen», onder de Duitsche be zetting bij zijn eigen partij persoonlijk volko men gedemonetiseerd is. Men gebruikt hem hoogstens nog als een embleem. Nergens meer dan in de Dietsch-nationale kringen, waar men hem van 't naastbij kent, is men er overtuigd van, dat Borms praktisch geen enkelen dienst meer aan Vlaanderen kan bewijzen en in het parlement veel meer kwaad aan de zaak zou doen dan goed. En, moest men hem bij de eerstvolgende ver kiezing, weer eens candidaat kunnen stellen, dan zou men het hoogstwaarschijnlijk toch doen, maar dan toch maar voor éénen keer. Om aan heel de wereld het beschamend schouwspel te kunnen bieden van de intrede in 't Belgisch parlement van een man, die wegens het afschuwelijkst denkbaar LANDVERRAAD, ter dood verwezen werd, en dien de afgevaar digden van het Belgische volk als hun collega zouden moeten aanvaarden, terwijl hij er open lijk voor uitkomt, dat hij nooit opgehouden heeft en ook nimmer ophouden zal, het werk tot vernietiging van den Belgischen Staat voort te zetten, waarvoor hij door den «gouverneur- generaal» von Bissing werd aangesteld. Aldus zal de intrede, van Borms in de Kamer of in den Senaat, de beteekenis moeten hebben, niet slechts van een vergiffenis en een genade, maar van een CONCENTRATIE van het oor- logsactivisme. Dat kan niet dikwijls en niet duidelijk ge noeg worden gezegd. En nu zijn de vragen, aan iedereen van de amnestiebetoogers van verleden Zondag te stel len, deze Is het dat wat ge wilt Als gij opgekomen zijn, voor «algeheele en onvoorwaardelijke amnestie», beteekent zulks dan, dat gij u blijft solidariseeren met Borms, zelfs wanneer deze weigert, den eed van trouw aan de wetten des lands af te leggen om ge kozen te kunnen worden. En, indien gij aan uw eisch niet heelemaal deze bedoeling zoudt willen toegeschreven zien en de amnestie alleen maar eischt terwille van den vrede en de verzoening in het land, hoe kunt gij deze amnestie dan onbeperkt uitbrei den tot dien man, welke nu eenmaal de onver zoenlijkheid van de Duitschgezinde flamingan ten verpersoonlijkt, en die dus nooit om niets anders naar de Kamer gezonden zal worden dan juist om alle vrede en verzoening tegen te werken En dan moeten alle amnestie-betoogers en in de eerste plaats de Vlaamsche parlements leden onder hen voor deze alles-beheer- schende vraag worden gesteld Wilt gij dat het land in een regeeringscrisis worde gestort en dat heel het zoo hoopgevend werk van ons economisch herstel in gevaar ge bracht worde... terwille van Borms We deelden gisteren nog de geruchten mede over een mogelijk uitstel van de amnestie kwestie tot dat de heer Van Zeeland uit Ame rika zal zijn teruggekeerd. Men zou hem niet in gevaar willen brengen, te vallen, op het oogenbük-zelf dat hij de'zoo gewichtige taak aanvatten moet, waarmee het internationaal vertrouwen hem heeft vereerd. Maar, zooals de «Volksgazet» het heel juist zegt als men een berg uit den weg gaat, blijft hij er alleszins nog staan en wij voe gen erbij, dat men het overklimmen van den amnestieberg niet gemakkelijker zal maken, door deze overklimming alweer uit te stellen. Daar moet nu maar komaf mee worden ge maakt. En dat schijnt ook de meening te zijn van den heer Van Zeeland-zelf. Wij kunnen ons gemakkelijk voorstellen, dat hij. op het oogenblik dat we dit schrijven nog steeds zijn uiterste overredingskracht aan het inspannen is om de radicale voor- en tegen standers van de Amnestie tot elkaar te bren gen. Reeds heeft hij verklaard, dat hij geen uit slag van een stemming zou kunnen aannemen, ook al zou ze volkomen gunstig aan het gou- vernementsvoorstel wezen, die Vlamingen te genover Walen zou hebben gesteld, en waar door dus een horizontale kloof over- Belgie zou zijn getrokken. Om dat te beletten, moet hij natuurlijk Wa len en Brusselaars voor de amnestie winnen, maar langs den anderen kant moet hij ook van de Vlamingen verkrijgen, dat zij het de Walen en den Brusselaars niet volkomen onmogelijk blijven maken om zich te laten overreden. Als men, zeer terecht, verlangt, dat het am- nestievraagstuk van de baan geschoven worde in een geest van nationale verzoening, dan moet men ook aannemen, dat, zoowel door de voor- als door de tegenstanders ervan, toege vingen aan elkaar worden gedaan, maar zoo als de kwestie thans is gesteld, zijn het alleen de tegenstanders van wie toegevingen gevraagd worden. Als de amnestie «algeheel» en «onvoorwaar delijk» wezen moet, dan beteekent zulks dat allen die er nog eenig bezwaar tegen hebben, den kop in den schoot moeten leggen en er vol komen voor moeten capituleeren. Welnu, dit voor het gouvernement en het land op alle manieren gevaarlijk en schadelijk maar vooral vernederend dilemna, is ge makkelijk genoeg te ontwijken wanneer men het vraagstuk maar eerlijk en te goeder trouw wil stellen binnen het Belgisch kader. Als de kwestie wordt afgehandeld tusschen vertegenwoordigers van het Belgische volk, die zich bovenal door de belangen van de Belgi sche natie laten leiden, dan kunnen de voor standers van de amnestie onder hen, er blijven op staan, dat deze kwestie zoo breed mogelijk zij. maar toch aan de tegenstanders ervan toe geven, dat er op geen manier de beteekenis van den Belgischen Staat, van de Belgische re- geering, van den Koning der Belgen tegenover het oorlogsactivisme, mag worden aan verleend. Dat het volmaakt ondenkbaar is, dat heel Duitschland de intrede in het Belgische parle ment van von Bissings en von Falkenhausens Vlaamschen vertrouwensman zou kunnen be groeten als weer een etape naar de algeheele Duitsche revanche. Als de Dietsche Nazis, die hier rechtstreeks in den dienst van Hitier staan, met deze be doeling vooral de amnestie eischen, en Borms naar omhoog steken en vooruitschuiven juist als het symbool van de Belgische capitulatie en boetedoening voor het oorlogsactivisme, dan hebben de Belgische wetgevers niet slechts het recht, maar den plicht, te beletten, dat aan de verleende amnestie ooit deze beteekenis zou kunnen worden gegeven. Alwie Borms begroeten willen en naar het Belgische parlement zenden als symbool van het verzet tegen den Belgischen Staat, die moeten het, graag of niet, maar volkomen lo gisch vinden, dat hun geantwoord wordt, Als gij zelf Borms beschouwt als een uitzon dering, neemt dan ook aan, dat wij hetzelf de doen en juist door hem ook van de amnes tie uit te zonderen, aan heel de wereld te ken nen geven, dat deze genademaatregel geen en kele verontschuldiging voor het oorlogsactivis me, veel minder dus nog eenige capitulatie er voor insluit. Wordt de amnestie, onder dit symbolische voorbehoud, aangenomen, dan zal zij alleen nog maar verzet verwekken onder diegenen, wier haat tegen Belgie toch door géén amnes tie, hoe algeheel en hoe onvoorwaardelijk ook, zou te blusschen zijn en van wier protestaties dan ook door de werkelijk verzoeningsgezinde Belgen geen rekening behoeft te worden ge houden. rip. Nu de nederlaag van Degrelle tot het verle den behoort, mag men schrijven dat Belgie aan een groot gevaar ontsnapt is. Inderdaad, Degrelle is een weerhaan, die naar alle winden keert en draait. Degrelle ver trok onder de leus «Christus-Rex», om enkele maanden nadien het onzijdige Rexisme tot stand te brengen hij verklaarde zich een voorstaander van het Koninkrijk Belgie en eens de Kamerkiezing voorbij, sluit hij een ver bond met de Vlaamsch-Nationalisten en streeft met hen voor het tot stand brengen van een Dietschen Staat, door de versmelting van Bel gie, Nederland, het Groot-Hertogdom Luxem burg en Noord-Frankrijk. Degrelle vormt een veroond met een groepje fronters, dat reeds alle kleurenschakeeringen heeft aangenomen. Na den oorlog zag men den naam van fronters weldra veranderen in VI.- Nationalisten, Dietschers, enz., die in de Ka mers weldra zooveel clubs vormden als er le den waren en onder elkander in oneenigheid leefden. De goedgeloovige Vlamingen, die van dien kant redding verwachtten, zagen zich in hunne hoop teleurgesteld en liepen vertwijfeld, zoekend, in de armen van de meest onbenulli ge fantasten, die geen verstand hadden van po litiek en werkelijkheid. Leiders die geschoeid waren op den leest van den «Raad van Vlaan deren», waarvan de Duitsche Staatssekretaris von Lindequest destijds schreef «Zij zijn on bekwaam om zichzelf te regeeren.» De Duitsche bewindhebbers hebben dien «Raad van Vlaan deren» aan het werk gezien en geoordeeld dat het een kinderschool was, zoodat zij verplicht waren, hem te ontbinden. En nu de methode van Degrelle zelf. Een zijner meest verkleefde mannen zei onlangs «Om de Belgen te temmen, moet men in de eene hand een revolver en in de andere een zweep hebben.» Dit is zuiver nazisme. Gedurende de bezet ting meenden de Duitsche dwingelanden ook, dat de Belg onder een schrikbewind moest le ven om hem te onderwerpen. Het is wel dat nu en dan een Rexist zijn mond niet kan houden, De meerderheid der Belgen zou zich teweer ge steld hebben en de burgerkrijg zou misschien in ons vreedzaam land thans ontketend zijn. Een overwinning van Degrelle beteekende ook de politieke scheiding, met de latere ver dwijning van Belgie op de kaart van Europa. De Duitschers, die niet ophouden, onze ge westen te beloeren om aan de Noordzee te ge raken en een venster op den Oceaan te openen, zouden er als de kippen bij zijn. Wat prachtige revanche voor hunne neder laag in J918 In dit vooruitzicht steunen de Heeren van Berlijn de beweging van Rex, waarvan zij meer van hoopten dan van de aktivisten onder de be zetting. Men begrijpt aldus waarom Londen en Parijs tegen Degrelle ziin en Berlijn zijn sym pathie voor hem niet verbergt. De overwinning van Heer Van Zeeland, die als nationaal kandidaat werd gekozen, heeft dan ook in Frankrijk, envooral in Engeland 'n groote ontspanning en tevredenheid verwekt en de onderhandelingen betreffende de internatio nale veiligheid van Belgie zeer vergemakke lijkt. Als de regeering en het parlement hun plicht begrijpen, zal de ijdele oproermaker weldra zijn matten mogen oprollen. De rust en de welvaart in ons land zal er al leen kunnen bij winnen. AAN DE ZUIDSTATIE TE GENT 1) Aktualiteitenfilm, de eerste der wereld. 2) LES PATTES DE MOUCHE met Pierre Brasseur en Renée St. Cyr. 3) LA NEUVIEME SYMPHÖNIE met Willy Birgel en Lil Dagover. Oor. vers. twee. teks. Kind. niet toegel. CINEMA SAVOY UNE CERTAINE JEUNE FILLE met Loretta Young en Robert Taylor. LE CAPITAINE JANVIER met Shirley Temple. LA CUCARACHA gansch in kleuren. Fransch gesproken. Vlaamsche teksten. Kinderen toegelaten. MARKTPRIJZEN. ANDERLECHT. Slachthuizen Veemarkt. Ten toon gesteld 492 ossen, gem. prijs 4,70- 6.70 334 stieren, tegen 4.20-5.20 1481 koeien en vaarzen, tegen 3.70-5.30 en 4.70-6.70 aantal tentoongestelde dieren 2307. GENT. Veemarkt. Groote ossan 19 jonge ossen 305 vaarzen 299 koeien 224 stieren 274 kalveren 588 varkens 2000 schapen 52 lammeren 43 geiten 11 melk vee 9 magere runderen 317 jonge varkens 45 Prijs per kgr. levend gewicht ossen 5-7 vaarzen 5-7 koeien 3.50-6 stieren 4.50-5.75 kalveren 6-9 varkens 4.50-5 schapen 5-6 lammeren 7. en ons toelaat, te zien wat er in den grond van hun hart schuilt. De rexisten beoogen niets anders dan de dic tatuur, dit is de dwingelandij, waarvan men in de geschiedenis der oudheid reeds gewaagt dit beteekent de uitroeiing van alle burgerlijke en politieke vrijheden. Als het Duitsche volk, dat nooit de vrijheid gekend heeft, daarmede gediend is, maakt dit hun zaak uit doch wat ons, Vlamingen, Bel gen betreft, onze geschiedenis leert duidelijk genoeg, dat wij steeds goed en bloed ten beste gaven om onze vrijheid te bewaren en de over- heersching en dwingelandij tot het uiterste te bestrijden. Droomen zij werkelijk een volk te willen ver knechten, dat in de middeleeuwen «de konin gen deed beven» en te velde trok tegen de her togen van Burgondie, Keizer Karei V en de Koningen van Frankrijk Hebben zij onze boeren vergeten, die opston den tegen de Fransche Jacobijnen Of onze voorouders, die het juk afwierpen van den des poot Willem I, zooals zij in 1789 het voorge daan hadden, toen zij de Oostenrijkers verjoe gen Men hoeft slechts twintig jaar achteruit te gaan om den nationalen strijd tegen de Duit schers te zien herleven. Zij die droomen van Rexisme en despotisme, kennen dus geen ge schiedenis meer. dat de toejuichingen op zijn meetings slechts wind zijn en het wel eens verkeerd zou kunnen afloopen als hij ons volk zou willen drillen, als een Pruisisch sergeant en het op paradestap zou willen laten defileeren. De tyran, die dit zou kunnen verwezenlijken, is nog niet geboren, M. Degrelle I De Brusselaars hebben dit gevaar dan ook beseft en hebben aan gansch Belgie, dat in massa achter hen stond, een heerlijk voorbeeld gegeven, dat ongetwijfeld zal nagevolgd worden als Degrelle nog eens zou willen herbeginnen. Ware hij er in geslaagd, de wettelijke regee ring te doen vallen, dan zouden de gevolgen op nationaal gebied, niet te overzien zijn geweest. De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, Kei zerlijke Plaats, 31, zal openbaar verkoopen GEMEENTE NIEUWERKERKEN KOOP 1. Een behuisd, beschuurd en be- stalde hofstede, met erven en boomgaard, wijk Laer, aan de Bergestraat, Nr 19 en 21, sectie C, nr 173b, 174 b, 174c, 175a, 176a en 181a, groot 34 aren 16 ca. Gebruiker de Heer Joseph Roelandt. Verdeeld in 4 loten (voor verder beschrijf, zie plakbrieven). Lot 1 ingesteld 2.000 fr. boompr. 388.50 fr. Lot 2 ingesteld 1.500 fr. boompr. 388,50 fr. Lot 3 ingesteld 1.500 fr. boompr. 388,50 fr. Lot 4 ingesteld 12.200 fr. boompr. 5.452 fr. KOOP 2. Een woonhuis met erve en tuin, aan de Bergestraat, nr 14, sectie C, nr 99f en ex 98c, groot 38 aren 25 ca. Gebruiker, M. Ghysens Gentiel. Ingesteld 6.000 fr. boomprijs 730 fr. KOOP 3. Een perceel meersch, met losweg naar de Bergestraat, achter voorschreven koop, sectie C, nr 96a, 98b en ex 98c, groot 38 aren 25 ca. Gebruiker M. Van Biesbroeck Joseph. Ingesteld 10.300 fr. boomprijs 65 fr. KOOP 4. Een perceel zaailand op «Klein Molenveld», sectie C, nr 342, groot 13 aren 50 ca. Gebruiker M. Roelandt Joseph. Ingesteld 1.200 fr. GEMEENTE ESSCHENE-LOMBEEK KOOP 5. Een woonhuis met afhankelijk heden, erve en tuingrond, aan de Temathstr., nr 47, sectie A, nr 531e, 53 li en 528i. Gebruiker M. Nevens Petrus-Joseph. Ingesteld 10.000 fr. STAD AALST KOOP 6. Een perceel zaailand, wijk Mijl- beke, in de Bergemeerschen, tusschen de Al- brechtlaan en de Langestraat, sectie F, nr 871g, groot 30 aren 80 ca. Gebruikers MM. Ph. Steenhaut en Joseph Meert. Ingesteld 10.000 fr. boomprijs 820 fr. KOOP 7. Een perceel zaailand, alsvoren in de Bergemeerschen, sectie F, nr 872d, groot 30 a. 70 ca. Gebruiker M. Van Langenhove. Ingesteld 11.000 fr. boomprijs 850 fr. GEMEENTE MOORSEL KOOP 9. Een perceel zaailand nabij den Steenweg naar Aalst, op Kattesteert, ter plaats Gansbeke, sectie D, nr 545, groot 16 a. 10 ca. Gebruiker M. Joseph Merckx. Ingesteld 3.500 fr. TWEEDE EN LAATSTE ZITDAG; Donderdag 3 Juni 1937, te 3 u. namiddag, ter herberg «In St-Jozef», bij den Heer Jules Verspaille te Aalst, Arbeid- straat, 40. De Notaris Oscar TIBBAUT te Aalst, zal op WOENSDAG JUNI 1037, om 9 uur 's na middags openbaar verkoopen allerbeste hooi- gras, te Wichelen, in de Wichelsche Weerd. Te vergaderen ter herberg van M. B. Dau- we-Stevens, te Uitbergen, Kasteeldreef.

De Liberaal | 1937 | | pagina 4