Vraagt overal den Export Zeeberg der Brouv/erij Vander Schueren. Proeven is zich overtuigen van kwaliteit en smaak Buitenland BERICHT Nog NEVEN Amnestie Het Liberaal Solidarisme Een Burgerlijk Alarm Sociale Politiek van de Liberale Partij Kanton AALST AALST DE J'UjELTOCHT Koninklijke Harmonie Les Vrais Amis Constants Liberale Vrienden van Aalst De Zesde Handelsfoor BIJVOEGSEL AAN DE LIBERAAL ZONDAG 13 JUNI 1937 DERDE BLADZIJDE We hebben vorige week gemeld dat Dr Schacht er te Parijs in gelukt was voor Duitsch- land een speciaal krediet van 200 millioen te bekomen. Mag men daaruit besluiten dat de verhoudin gen tusschen beide landen merkelijk verbeterd zijn. Eigenlijk kan een economische verstand houding de beste vruchten afwerpen op politiek gebied, want gewoonlijk wordt een oorlog voor afgegaan door een economische spanning, nochtans zou het in dit geval moeilijk aan te nemen zijn, dat de bereikte overeenkomst het begin kan zijn van een oprechte toenadering. Immers drie voorname kwesties scheiden beide landen. Het le punt is de Fransche veiligheid, welke na het verbreken van het Locarnopakt door Duitschland, sterk verminderde, temeer daar het Ille Rijk sedert 14 maanden overge gaan is, tot het oprichten van versterkings- werken aan deze zijde van den Rijn en dit nog wel in strijd met het pakt van Genève. Aan meerdere veiligheid hebbende Fran schen na den oorlog niets gewonnen. Men weet dat de Franschen er naar gestreefd hebben, bij de onderteekening van het vredes akkoord, om het Rijngebied in te lijven. Toen dit wat al te sterk bleek, werd de zelf standigheid van het Rijnland gevraagd, een scheidingsaktie werd op touw gezet en door Frankrijk financieel gesteund. Eindelijk moest men besluiten tot een gewo ne bezetting van de Rijnstrook, welke door de Duitsche politiekers tamelijk verkort werd. Hitier heeft den laatsten knoop doorgehakt. Daarmee moest Frankrijk zich nieuwe offers getroosten om zijn verdediging aan te passen. Een tweede punt is de eisch van Duitschland om zijn koloniale gebieden terug te bekomen. Deze vraag werd vooral aan Engeland gesteld, maar zij geldt ook voor Frankrijk en Belgie. Nochtans 20 jaar gingen voorbij, Fransche ka pitalen werden belegd en beginnen nu eerst vruchten te dragen. Kan zoo 'n vraag wel in der minne opgelost worden, zonder te schaden aan belangen en prestige Een andere spanning ontstond de laatste ja ren, door de politiek van Duitschland tegen- uier Centraal- en Oost-Europa. In Frankrijk heeft men begrepen dat de Duitschers nooit weer de onvergeeflijke fout zullen herbeginnen van 1914, om op 2 fronten tegelijk een aanval te ondernemen. Nochtans door het Fransch-Russisch defensief akkoord, zou Duitschland zich verplicht zien weer een dubbelen aanval te wagen en het is wel dit akkoord dat voor het Ille Rijk de grootste struikelblok uitmaakt voor zijn expantie-poli- tiek. Het streeft verder naar de aanhechting van Oostenrijk het verbrokkelen van Tjeko- Slovakije en het uiteen vallen van de «Kleine Entente». Deze kleine Staten vooral staan sterk onder Franschen invloed en van de Fransche schat kist. En terwijl de Fransche politiek streeft naar koliektieve veiligheid langs Genève om, spreekt Hitler van regionale veiligheid met af zonderlijke pakten buiten den Volkenbond. Hij voelt zich in deze aktie gesteund door Italië, terwijl êen toenadering tot stand kwam tus schen Parijs en Londen. Want ook Engeland voelt zich ernstig bedreigd in zijn levensbelan gen door Itaiie, na de verovering van Abessi- nie. De brutale inmenging van Rome in de Spaansche kwestie, onder den kreet van «ver dediging tegen het communisme», schijnt niets anders te zijn, dan een optreden tegen Enge land. Mussolinie heeft gehoopt, vasten voet te krijgen in Spanje om later Gibraltar en Ma rokko te bedreigen. Het is ook om aan die kwestie zijn volle aandacht te kunnnen schen ken, dat hij aan Hitier, vrije hand laat tegen over Oostenrijk en Centraal Europa. Het is evenwel klaar dat Engeland en Frank rijk niet zullen laten begaan. SPANJE. De internationale toestand, wel ke vorige week veel wantrouwen verwekte na den aanval op den Dmtschen kruiser «Deutsch- land», het bombardement van Almeria door een Duitsch eskader en het vertrek van de Duit sche en Italiaansche vertegenwoordigers uit het niet-inmengingskomiteit» te Londen, is nu eenigzins opgeklaard. De Duitschers hebben verklaard, dat het in cident gesloten was, na het bombardement van de haven en dat geen verdere strafuitvoeringen voorzien waren. Aan den aanval op den kruiser twijfelt ook niemand, alleen werd de wraakne ming op de bevolking van Almeria algemeen betreurd. Duitschland had zonder twijfel beter gehandeld door eerherstel te eischen langs di- p.omatieken weg. Een Engelsche nota werd nu gestuurd aan de betrokken landen om de kon- trool te hernemen en beter in te richten, der wijze dat ook veiligheidsmaatregelen zouden voorzien worden voor de aanwezige oorlogsche pen van de vier vloten. De Duitschers eischen, dat bij een gebeurlijken aanval, gezamenlijk zou opgetreden worden om de schuldigen te straffen. De besprekingen zijn in gang en men hoopt te Londen, weldra een gunstig resultaat te kunnen boeken. ROME. Te Rome bevindt zich op het oogenblik de Duitsche Generaal von Blomberg. Minister van Oorlog. Hij heeft besprekingen gevoerd met Mussolini en Ciano, militaire in richtingen bezocht en manceuvers bijgewoond van leger en vloot. Hij zal zich alzoo een duide lijk bee'd kunnen vormen van de Italiaansche en Engelsche machten, welke hij vroeger ook kon bedijken. Allerlei geruchten deden de ron de omtrent het sluiten van een militair ak koord tusschen Rome en Berlijn. Men kan zich inbeelden wat een herrie, dit in de internatio nale kringen zou teweeg brengen. Gelukkig werd dit bericht tegengesproken en het is te wenschen dat het maar bij een bericht blijve. BERLIJN. De spanning tusschen het Ille Rijk en het Vatikaan, gaat immer in stijgende lijn. Na de geweldige aanvallen van Goebbels heeft Hitier in een toespraak verklaard, nooit een politieke aktie van een godsdienstige groep te zullen dulden. Meer dan 300 katholieke scho len werden opnieuw gesloten, bij gebrek aan leerlingen. Hij heeft ook gewezen op de misselijke toe standen, welke in de landen met democratisch regiem bestaan. Hij bedoeide daarmee natuur lijk .11 de eerste plaats Frankrijk, waar tegen woordig nogal misbruik gemaakt wordt van het stakingsrecht. Eigenlijk heeft Hitier vergeten te zeggen, dat ze in die democratische landen geen concentratie-kampen hebben, waar dui zenden opgesloten worden voor hun eigen ze kerheid. scheidene Duitsche en Japansche konsu'.aten in sommige Russische steden. LUXEMBURG. Zondag hadden in het Groot Hertogdom de verkiezingen plaats. Men weet dat voor eenige weken de regeering een voorstel had ingediend om de kommunistische partij te ontbinden en onwettig te verklaren. De extremisten hebben evenwel een vooruit gang geboekt, zoodat het voorstel van de re geering waarschijnlijk zal verworpen worden. YOUGO-SLAVIE. De reis van Minister von Neurath naar Belgrado wekt groote be langstelling, vooral in Frankrijk. De Fransche pers laat er zich niet gunstig over uit. De be volking van Belgrado heeft den Duitschen Mi nister verder niet zeer hartelijk ontvangen. Verscheidene manifestaties moesten door de politie met geweld onderdrukt worden. Met deze zijn wij zoo vrij te melden, dat het Redactlekomiteit zich het recht voorbehoud, de artikels die niet onderteekend zijn, niet meer in te Iasschen. De Redactie. LEGERNIEUWS. OPROEP AAN DE MILITIANEN DER KLAS 1938 De militianen der klas 1938. die gedurende hun militairen dienst wenschen te dienen als autovoerder of auto- en trakteur-mekanieker, aanpasser mekanieker, teekenaar, auto-elektrie- ker, wapenmaker, ve'.omaker, smid. draaier en te'efonist-seiner, mogen hun aanvraag richten aan den bevelhebber van het 5e Linieregiment, Kazerne Luitenant-Generaal Baron Drubbel, te Antwerpen. Te vervullen voorwaarden voor de telefonis ten-seiners 1) ten minste gansch het lager on derwijs genoten hebben (4e graad) 2) de 2 landstalen machtig zijn. De aanvragen mogen gedaan worden, na voor hec Wervingsbureel te zijn verschenen, maar nochtans voor den 15 Juni 1937. Deze militianen zullen nadien geroepen wor den om 'n geschiktheidsproef te ondergaan. Het voldoen van deze proef, verzékert hun. buiten onvoorziene gevallen, hun aanduiding voor het regiment hunner keuze. Deze week werd ons een artikel toegezonden over AMNESTIE, als wederantwoord op de «Vrije Tribuun». Het beslaat dus buiten de verantwoordelijkheid van de Redactie. DE LOR-MAYER VAN CORK Die WAP is waarlijk een fijne ironist, in wiens gezelschap men zich niet moet vervelen. Als bewijs van de Engelsche edelmoedigheid tegenover zijn verraders, laat hij ons de begra fenis van den Burgemeester van Cork, die van honger in het gevang omkwam, bijwonen. Dat is nog sterker dan de humor van Bernard Shaw. In dergelijke omstandigheden zou de Natio nale Raad van de Liberale Partij, die Waps sympathie heelemaal niet schijnt te genieten, evenmin als de U.F.A.C., die de publieke vijand blijkt te zijn wel, beide zouden zeker onzen «NATIONALEN» BORMS een begrafenisplech tigheid van eerste klas niet weigeren. Zoo grootmoedig als het Enge sefce Bestuur, zouden we ons zeker toonen op elke kaars een Vlaamsch wapen, en de Viaamsche Leeuw zou mogen weerklinken stil of luid zooveel als men maar wenschen kan. Maar de manier waarop WAP het amnestie- vraagstuk zou oplossen, is wat schrikwekkend. VERBROEDERING VAN HET VELDLEGER. WAP heeft dus de kans gehad, te Londen, de begrafenis van den Lord-Mayer van Cork bij te wonen. Maar de Manifestatie van de U.F.A.C. heeft hij stellig niet gezien en van de ge moedstoestand en de verlangens van de Oud- Strijders, heeft hij zeker niet het flauwste be nul. Dat kan hij niet he'pen «Charel was te jong», maar dat hij zich dan onthoude, ten einde geen grove domheden te zeggen. Dat zou tenminste bewijzen dat hij verstand en takt bezit. NATIONALE RAAD VAN DE LIBERALE PARTIJ. Heeft WAP ook ooit een zitting van den Na- tionaien Raad bijgewoond, «die Vereeniging van menschen van zeer rijpen leeftijd» als wij hem moeten gelooven Het is misschien nut tig, hem een weinig inlichtingen nopens de sa menstelling van die vereeniging te verschaffen. Er bestaan «Jonge Liberale Wachten» en ook «Universitaire Vereenigingen» en indien tus schen de afgevaardigden geen onmondige kin deren zijn, nemen de mindere dan vèertig jaar. er toch een ruime plaats in en men heeft be- statigd, dat de jongste, de hevigste bestrijders van de amnestie waren. WAP'S LIBERALE POLITIEK. Ongetwijfeld is die onbekende WAP niet zon der politieke ambities, hoort hem maar met 'n suikermond van onze politieke en nationale vrijheden en van die Regeering die reeds zoo veel goeds verricht heeft spreken. Wel, nu is het aan mijn beurt, hem een goe de raad te geven. Vermits hij de vertegenwoor diging van den Nationalen Raad niet goed keurt, dat hij dan tenminste een wijzigingsont- werp voorlegge aan den Heer Dokter BEHN, Voorzitter van de Liberale Federatie van het Arrondissement Aalst, met verzoek die vraag op de eerstkomende dagorde te plaatsen. WIP. HOOFDSTUK I. L'ENEANT TERRIBLE MOSCOU. In Rusland doet men nog altijd aan «groote kuisch». Vooraanstaande personen u:t militaire en politieke kringen, werden uit hun ambt ontzet of opgesloten. #élfs spreekt men van het sluiten van ver- Is iemand bang' voor verandering 7 Wat kan er toch wel zonder verandering tot stand komen Wat is aan de natuur van het heelal wel dierbaarder dan die verandering, en waaraan is zij meer gewoon Kunt gij zelf een bad ne men indien het hout geen verandering onder gaat Kunt gij u voeden indien het voedsel niet verandert Kan iets anders van hetgeen dat bruikbaar is. aan zijn doel beantwoorden zonder verandering Ziet gij dus niet in, dat uw verandering hetzelfde is en op dezelfde wij ze noodzakelijk voor de natuur van het heelal Marcus Aurelius VII-18 Den Heer J. Crockaert schreef in een hoofd- artikel van het dagblad «Le Soir» dat de wilde botten (les sauvageons) die men ziet woekeren in de oude Katholieke en de reeds bejaarde So cialistische Partij, door hun levenskracht en jeugd, het voortbestaan van het oude idealisme moeten verzekeren. Die passus teekent treffend de levensloop der politieke leerstellingen. Inderdaad, het Rexisme, het Vlaamsch Na tionalisme en het Dinaso, verzamelen de afval lende krachten der Katholieke Partij en het Communisme of Daugisme zijn de vergaarbak ken der wegloopende Socialisten. Door hun jeugdig dynamisme en hun ver nieuwde opvattingen beletten deze extremisti sche groepen den ieurgang van den boom waar uit ze zijn gesproten. Anders gezegd, de politieke gedachten on dergaan de eeuwige wetten van ebbe en vloed, van leven en dood, van actie en reactie, en de kwijnende stelsels moeten in hun schoot, de wilde botten van de toekomstige ideeën dragen. De verandering, gebracht door deze wilde botten is niet eene afloochening van het oude, maar eene aanpassing aan eene evolueerende samenleving. Het is eene ingieting van warm bloed, een «probeeren» van nieuwe kleederen aan de oude «body». Aan den drempel eener studie over het Libe- raal-Solidarisme richten wij ons tot de mild- begrijpende geest der oudere partijgenooten, die soms, in een voor ons overdrevene gehecht heid aan de leerstellingen hunner jeugd, stroomopwaarts roeien om de zee te bereiken Geef ons onze kans Wij willen de wilde botten zijn der vrijzin nige gedachte Wij staan paraat, met nieuwe strijdmidde len, om tot het volk te gaan met onze warme Liberaal-Solidaristische overtuiging. Steun ons Begrijp ons Wij willen enkel de bestendiging van de vrijzinnige gedachten en hunne aanpassing aan het stroomend leven. Sedert 1830 is de doctrinaire leerstelling der Liberale Partij ongewijzigd gebleven. Hebben wij in de laatste 20 jaren niet moe ten betreuren dat, niettegenstaande de merk waardige inspanningen onzer voorgangers, een gestadige achteruitgang onzer electorale krach ten werd vastgesteld Was het niet bij gebreke aan wilde botten», dat de afvallige liberalen overgingen naar so cialisme, rexisme, vlaamsch nationalisme Was het niet bij ontstentenis aan «Dynamis me» dat de jeugd onze rangen ontweek Wie zou deze vragen ontkennend durven be antwoorden Het Liberaal-Solidarisme is een balsem tegen verstarring, want de politieke leerstellingen die verstarren, worden gelijk die gedroogde blade ren, die men in ouderweteche salons aantreft ze weerstaan vele jaren en behouden tamelijk hun vorm en uitzicht, maar op een zekeren dag is er iemand die de deur tc hard toeslaat en door den windtocht vallen de bladeren in pul ver en stof... Laat ons hopen, dat niemand de deur zal toeslaan, vooraleer de bladeren werden ver nieuwd. Wij richten ons ook tot het onstuimige hart der jeugd kom, vier met ons uwe vrijzinnige overtuiging bot Zonder vaar noch vrees om ver en erover wees vierkantig SOLIDARIST! Verkondig overal dat de bladeren van het ouderwetscn salon werden vervangen, dat nu. wij strijden voor vrijheid, verantwoordelijkheid en solidariteit, leerstelling van zelfverbetering en sociale opoffering Gij zuit aldus de kruisridders worden van een doctrine, die het uitendelijk samenvloei- ingspunt is van de verschillende zedelijke en politieke strekkingen van de laatste eeuw... Gij zult misschien ook «l'enfant terrible» worden voor Minister van State: Paul Hymans, waar wij weten dat dezen beminden en ver grijsden strijder in zijn hart, deze kinderen gaarne ziet, en dat deze kinderen, als de beste van zijn levenswerk niet zullen vergeten... V. Sabbe A. Van Glabbeke V. Tahon A. Lahaye De hedendaagsche internationale toestand is rijk aan verrassingen. Niemand twijfelt er trouwens aan, indien er zich ernstige verwikkelingen moesten voordoen, dat deze aanstonds zouden gepaard gaan met militaire maatregelen, welke een paniek onder de bevolking zouden teweeg brengen. Gezien deze omstandigheden, hebben de ver antwoordelijke overheden als een kapitalen plicht, waaraan zij zich niet kunnen onttrek ken Te voorzien en te zorgen voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, bij gebeur lijke gewapende botsingen. Zeker Verschillende stedelijke overheden, hebben reeds hun plicht ten volle begrepen, zij hebben verschillende alarmdiensten ingericht, schuil oorden gebouwd en hulpdiensten in het leven geroepen. Ook hebben zij een weinig minder dan een jaar geleden, beschermingsproeven tegen lucht aanvallen bijgewoond. Deze proeven, met zeer geringe middelen on dernomen. hebben hunne vruchten gedragen, zonder echter een algemeen karakter van vei ligheid voor de bevolking te bewerkstelligen. Inderdaad, het is onbetwistbaar dat, om de bevolking op een doeltreffende manier te be schermen, in geval van luchtaanvallen, het voor alles het belangrijkste is, ze op tijd te kunnen verwittigen. Gewoonlijk rekent men op de telefoon en men stelt zich gerust met te denken, dat, in geval er gevaar dreigt, men op tijd zal gewaar schuwd worden door een centrale dienst. Toch heeft men wel gedacht, dat er in een streek overvloedige inrichtingen zijn, die allen op het zelfde voorzienigheids telefoonsignaal wachten. Welnu, in werkelijkheid bestaat er op dit- oogenblik niets dat toelaat, achtereenvol gens en onmiddellijk, aan elk der belangheb bende lokaaldiensten, de alarmsignalen over te brengen, waarvan per slot van rekening de veiligheid der bevolking afhangt. Alleen de Bell-Telefoon Compagnie, heeft zich in dézen samenloop van omstandigheden verbonden tot het oplossen van een zeer be langrijk punt. dat voorzeker in korten tijd in ons land een toepassing zal krijgen ên waarop wij later, na er de toepassing van gezien en het nut ervan ondervonden te hebben, zullen terug komen. p.e. Het Liberaal Congres van 1846, wees op de dringende noodzakelijkheid, wettige maatrege len te treffen om het lot der werkende klas te verbeteren. De liberalen welke het bewind in handen namen vanaf het volgende jaar, zijn zeker niet te kort gebleven aan de verplichtin gen waaraan zij onderschreven hadden. In 1850 werd op voorstel van Frère Orban, de algemeene Spaar- en Lijfrentkas gesticht op voorstel van Rogier, een wetgeving op de mu tualiteiten. In 1859 legde Rogier een wetsvoor stel neer betrekkelijk de regeling van het werk der vrouwen en der kinderen, doch, werd jam mer genoeg door het Parlement niet gevolgd. Hij bewees alzoo dat de leer van laten voort duren niet volstrekt was, dat zij zich moest aanpassen aan de noodwendigheden van de sociale hervorming en vooruitgang, en dat de Staat niet kon onverschillig blijven wanneer er spraak vas, verandering toe te brengen aan ongeoorloofde misbruiken. Deze eerste gewaagde poging werd ten ande re hernomen in 1888 door Funck en Delhougne, ofschoon het uur der realistische democratie in Be'gie nog niet geslagen had. Kort na de stichting van de Spaarkas, zoo belangrijk in haar gevolgen, kwam in 1863 de afschaffing van het artikel van het Burgerlijk Wetboek, dat als misdaad beschouwde het en kel feit zich te vereenigen tot verdediging van zijn beroepsbelangen. Men moet terugkeeren tot het tijdperk dat een hervorming werd voorgesteld en verwe- zentlijkt, om zich een denkbeeld te vormen van haar groote verdiensten. De liberale wetgever begreep dat het ontwa ken van den syndikalen geest het onweerstaan baar gevolg was van de groote hervormingen in de nijverheid, en dat het recht van vereeni ging op het terrein van verdediging der stoffe lijke belangen, een ware behoefte van de sa menleving was geworden. Hij wist zich aan de ze nieuwe behoefte aan te passen en zoo het nieuw artikel 310 strenge maatregelen voor schreef op gebied van bescherming van de vrij heid van den arbeid, was het niettemin een heilzame evolutie van ons inwendig recht. Zoo men toevoegt, dat in 1873 het Pariement een wetgeving op de coöperatieven stemde, wet geving waarvan het initiatief aan het voor gaand liberaal bestuur te danken was, moet men openbaar verklaren, dat de drie noodza kelijke instrumenten van de emancipatie der werkende klas, het syndicaat, de mutualiteit en de coöperatief, te danken zijn aan de liberalen welke men ons heden afschildert als suppor ters van de reactie, als getrouwe instrumenten van de kapitalistische belangen. Grove onrechtvaardigheid, want hun ver dienste was des te grooter daar hun handeling niet overeenstemde met het gevoel van een groot aantal kiezers met meervoudig stemrecht en dat zij op geen andere erkentelijkheid mochten rekenen, dan op deze, waardig onder allen, het gerust geweten, na volbrachten plicht. Het liberaal gouvernement van 1878 zag zich genoodzaakt al zijn aandacht te wijden aan het vraagstuk van het onderwijs. Het was nochtans dit bestuur dat het ver plichtend werkboekje afschafte. Men zegde dat dit boekje een vreeselijk wapen was onder op zicht van stoffelijke en zedelijke rlr .l'king. Dan kwam het tijdperk gedurende hetwelk de Liberale Partij nog slechts een macht van oppositie en controle uitoefende. Zij nam voorzeker, dank de werking van haar vooruitstrevenden vleugel, deel aan het opmaken van de sociale wetgeving naar de overeenkomst van 1886, maar het is slechts rond de jaren 1900 dat zij opnieuw al haar in vloed uitoefende op den gang der zaken. Vanaf 1903 nam Paul Hymans, de nieuwe jonge leider een belangrijk en gewaardeerd deel aan de op making van de wet op het herstel der arbeids ongevallen. Sedert dien hebben onze congressen telkenmale het stijgend belang doen uitschij nen dat wij nemen in zake verwezenlijking van een betere maatschappij, meer broederlijk, meer eerbiedig van de ware menschlievende rechtvaardigheid aan hand en geestarbeider gansch den eerbied van zijn wettige rechten toekennend. Hier dient de nagedachtenis herinnerd te worden van den diepbetreurden Edouara Pe- cher, want het oogenblik is gekomen dat "het ontwerp, welke de groote droom was van zijn leven, op het punt is werkelijkheid te worden. Nooit zullen wij vergeten, met welken zorg, met welke geestdrift, met welke kennis, met welk geweten, hij het zoo ingewikkelde vraag stuk van de sociale verzekering bestudeerde ten einde het te begrijpen en op te lossen. Ziedaar wat de Liberale Partij in het verle den deed in het domein van de Sociale Wer ken. De Liberale Partij is geen partij van klassen. Zij verdedigt de belangen van allen en tracht ze te harmoniseeren voor het algemeen welzijn van de gansche maatschappij. Zoo zij politieke maatschappijen, bonden en Jonge Wachten bezit, waar menschen van allen rang en stand zich ontmoeten, zoo zij ten allen tijde maatschappijen heeft geteld waar men in t gemeen de kunden en wetenschappen beoe fent, dient er ook vermeld te worden dat zij sedert jaren haar mutualiteiten en haar be roepsverenigingen heeft gesticht. Er zijn in de massa honderden, duizenden werklieden, ambachtslieden en kleine burgers, die niet willen van het klerikaal juk of van de socialistische partij. Het is onzen plicht ze nulp en bijstand te bieden. Hieraan komen wij zeker niet te kort, en wij moeten onze werking al meer en meer uitbreiden. Een proef is er reeds in de aanzienlijke uit breiding van den Nationalen Bond der Liberale Mutualiteitsfederatien van Belgie, welke heden 85.000 gezinshoofden en 200 000 deelnemende leden telt. In het domein der beroepsverenigingen heeft men insgelijks een groote bedrijvigheid ont plooid. Hier heeft men jammer met groote moeilijkheden te kampen. De ongerustheid, ja zelfs de tegenkantingen vanwege sommige on zer leiders, ons wat laat ingrijpen, zijn oorzaak van het nog betrekkelijk gering getal deelne mers. Men doet er in verhelpen, en verder op den weg van vooruitgang. Het signaal is gege ven, het gemoed onzer troepen is bewonderens waardig, de verspreide krachtinspanningen worden vereenigd, het getal aangeslotenen 6tijgt van dag tot dag. Weldra zal men met ons rekening moeten houden, zelfs daar waar tot heden onze werking niet voldoende begre pen is. De sociale actie begrijpt twee takken, gansch verschillend a) De Mutualiteit, b) Het Syndicalisme. De mutualistische vereenigingen in Belgie kunnen de wettelijke erkenning bekomen en gebeurlijk op Rijkstoelagen aanspraak maken, overeenkomstig de wet van 23-6-1894 op de maatschappijen van O.B., op de wet van 30-7- 23, die de erkende mutualiteitsvereenigingen toelaat te versmelten de eene en de andere dezer wetten laat zelfs toe, onder zekere voor waarden tot de ontbinding van deze organis men over te gaan De sociale werken vormen de spil eener par tij. De gezonde arbeider moet de verzekering hebben, dat in geval van ziekte hij het noodige aan zijn familie zal kunnen verschaffen. Het is door de mutualiteit F-iléén dat hij er toe zal geraken. Ziedaar het doel dat wij kost wat kost willen bereiken. De zekerheid van den werkman en zijn fa milie alzoo bekomen zijnde, zal de algemeene voortbrengst voordeeligerwijze er door bein- vloed worden en de openbare veiligheid zal ver werking van ALLEN. Wij vervullen dus een taak van sociale vrede en eendracht en wij hebben recht op mede werking van allen. Om dit doel te bereiken moeten de maat schappelijke werken op moderne wijze zijn in gericht. De liberale Mutualiteit «Edward Pe- cher» bestaat in iedere gemeente van het kan ton Aalst in alle lokaliteiten van eenig be lang der kantons Herzele en Ninove. Hare in richting heeft niets te benijden aan dergelijke instellingen van andere partijen. Dat de werklieden, bedienden, kleine nering doeners, landbouwers tot ons komen en dat de liberale nijverheidsbazen en groote handeiaars hun personeel aanraden zich in een Liberale Mutualiteit en Syndikaat in te schrijven de eerste zullen zich voordeelen aanschaffen wel ke zij elders niet vinden en allen zullen nut tig werk doen voor de partij. Alle inlichtingen over mutualiteit, pensioenen en syndikaat worden kosteloos verschaft ter wederzijïïsche bureelen Hoofdzetel Windmolen straat, 12, te Aalst. van de Aan den optocht van Zaterdag 3 Juli, te 20.45 ure, of aan den optocht van Harmonien en Fanfaren, op Zondag 4 Juli, te 14.30 ure, door de «Oude Garde» bij haar honderd vijftig jarig bestaan ingericht en waarvoor 4.500 fr. premien zijn voorzien. Volgende vereenigingen zonden reeds hun toetreding in De Dekenij der beide Zoutstraten Aalst De Dekenij van de Kattestraat, Aalst «De Vuurkruisen», Aalst De Koninklijke Bond van Oud-Onderofficieren De Handboogmaatschappij «St-Sebastiaan» De Nationale Bond van Verminkten en Invali den De Fanfare «Tot Heil des Volks», Aalst De K.K. Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» heid» De Rederijkamer «De Catharinisten» De Stedelijke Vrije Brandweer De Tooneelmaatschappij «Voor Taal en Vrij heid De Handboogmaatschappij «St-Servatius», Aalst De Maatschappij «De Ware Vrienden», Aalst De K.K. Harmonie der Etablissements Delhaise uit Brussel La Royale Harmonie «St-Cécile», uit Ronse Société Royale Musique et Rhétorique, uit Has selt De K.K. Harmonie «Ste-Cecilia en Vereenigde Vrienden», uit Eekloo De Fanfare «Kunst Veredelt», uit Beirvelde De K.K. Fanfare «Ste-Cecilia», uit Ereinbode- gem De K.K. Fanfare «Door Eendracht Groot», Erembodegem De Muziekmaatschappij «Voorwaarts», uit Ni nove De K.K. Harmonie «Orpheus», uit Geeraards- bergen De Muziekvereenigingen uit Zoftegem, St-Lie- vens-Hautem, e.m.a. Deze lijst is op verre na nog niet voiledig. De feestelijkheden staan buiten de politiek. Elke Vereeniging kan haar inschrijving nog sturen aan den heer Maurice De Boe, Sekreta- ris, Vlaanderenslraat, Aalst. Zijt gij reeds lid van de partij Neen Wacht niet langer en laat U zoo spoedig mo gelijk inschrijven. Het lidmaatschap is vastgesteld op 5 fr. per jaar. Deze geringe bijdrage zal U toelaten, de partijvergadering, ingericht door de Federatie, bij te wonen alsook de Poll. Terzelfdertijd zult U de leiders in staat stel len, een regelmatige en standvastige propagan da te voeren. Steun Uwe partij Wees de naam van «Liberaal» waardig Op 18, 19, 21, 22, 25, 26, 29 Juli en 1 Augus tus, wordt te Aalst voor de zesde maal een HANDELSFOOR ingericht, in de ruime loka len der Oud-Pupillenschool. De roem der AALSTERSCHE HANDELS FOOR is niet meer te maken. De feestelijkheden die zullen worden inge richt, verzekeren een grooten toeloop van volk. De deelnemers zullen dan ook op zich niet laten wachten. Alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen op het Sekretariaat, dat gevestigd is op het Stadhuis (Oud-Militiezaal) en open is van II tot 12 ure. Telefoon Nr 11. Belanghebbenden, bespreek bijtijds uw «stand».

De Liberaal | 1937 | | pagina 3