Se JEvolutie van het Liberalisme protest der Vuurkruisen Doel a Schelde. Het Liberaal Solidarisme Liberaal - Solidaristische Kampeerdagen BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE EEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID LIBERAAL NEGENDE JAAR ZONDAG 20 JUNI 1937 WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMEN T AALST. AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens tc vragen taxief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouflen. ALLE toezendingen moeten onderteeksnd zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GILLIS-DENDERMONDE Men heeft meermalen gepoogd, de Liberalen te rangschikken onder de reactionnaire conser vatieve groepen, die halsstarrig vasthouden aan de verworven toestanden en voorrechten en bij wie eiken maatschappelijken vooruit gang uit den booze is. Wie de geschiedenis van het Belgisch Libera lisme objectief overschouwt, weet, ,dat niets meer tegen de waarheid indruischt dan derge lijke verklaring. Het Liberalisme is geen dogma, geen leer van verstarring, het erkent dat de groote Wet, die alle wereldsche dingen beheerscht, beweging is, dus verandering, en waar in den loop der tij den, die verandering, verbetering en vooruit gang beteekende, heeft het Liberalisme er zich altijd geleidelijk aangepast. In 1876, gaf de groote Liberale Staatsman Frère-Orban, de volgende bepaling van het Li beralisme «Het Liberalisme heeft als zending aan den mensch, de grootst mogelijke vrijheid te verze keren, in al de afdeelingen van de menschelijke bedrijvigheid, het beweert dat de mensch het recht heeft, zich zelve zonder dwang en zon der belemmering te ontwikkelen op godsdienstig politiek en stoffelijk gebied én dat hein te dien opzichte al de vrijheden gewaarborgd worden, die niet strijdig zijn met de rechten van den evenmensch en de openbare orde». Dit was onbetwistbaar een verheven ideaal. Maar sindsdien heeft de Liberale Partij heel wat wegs afgelegd en is zij tevens bewust ge worden van hare maatschappelijke zending. Inderdaad, op 21 December 1900, kondigden de Liberale linkerzijden van Kamer en Senaat een manifest af, dat als kiesplatform voor dit tijdstip dienen moest en waarin de volgende verklaringen voorkomen De zedelijke en stoffelijke verbetering van het lot der arbeiders is steeds een van de groo te bekommernissen geweest der liberale poli tiek en moet heden, meer nog dan van te vo ren het doel zijn van al ha,ar streven. Het li beralisme, dour de ontwikkeling van het onder wijs en de opvoeding in al zijne vormen, en door eene maatschappelijke wetgeving die het meest geschikt is de economische toestand te verheffen, beoogt de samenwerking van alle klassen en de inrichting eener vredelievende vooruitstrevende en verlichte demokratie In 1919, onmiddellijk na den oorlog dus, naar aanleiding van haar eerste Congres, verklaart de liberale partij zich bereid op economisch ge- oied, de volgende politiek na te streven «Ont wikkeling en volmaking van het algemeen en technisch onderwijs, kosteloos in al zijne gra den. De beperking van de werkuren, de erken ning van het recht op bestaan met alles wat de waardigheid, de zekerheid en het welzijn ver gen. De invoering van het minimum loon en een maximum werktijd, derwijze dat aan eenieder voeding, kleeding, huisvesting en ontspanning zou zijn gewaarborgd. De maatregelen te tref fen die de internationale handelsbetrekkingen vergemakkelijken, vrijhandel, de aanmoediging van de beroepsvereenigingen zoowel voor diege nen die arbeiden als voor diegenen die arbeid verschaffen». Het is dit uitgebreid programma waaraan de opvolgende regeeringen sedert den oorlog heb ben gewerkt om te verwezenlijken. En van al wat op dat gebied werd verwezenlijkt, mag ge zegd worden dat het door het liberaal pro gramma werd ingegeven. De liberalen hebben ook niet gewacht tot er een Ministerie van Openbare Gezondheid werd ingericht om te verklaren dat de bescher ming der openbare gezondheid zal verzekerd worden door een gemeenschappelijke strijd te gen de maatschappelijke ziekten en door de verbetering der algemeene levensvoorwaarden. In 1927 bevestigt het liberaal congres zijn vaste wil geen klassenpartij te worden, maar onverpoosd te arbeiden voor een vrijer, onaf hankelijker en gelukkiger leven voor al diege nen die door het lot niet begunstigd werden Dit zelfde congres spreekt zich met geest drift uit ten voordeele van de werken van maatschappelijke verzekering betreffende de ouderdomspensioenen, de ziekte, de werkloos heid, het moederschap, de kinderwerken enz. Toen de groote krisis uitbrak met heel zijnen nasleep van armoede en gebrek heten de libe ralen zich geenszins onbetuigd. Zij erkenden de noodzakelijkheid de afdoende verdediging te verzekeren van het demokratisch regiem, waar aan zij met oprechte geestdrift en dikwijls te gen hunne eigen belangen in hadden meege werkt. Zeggen wij nog dat vanaf 1900 tot 1914 de liberale partij in alle eerlijkheid voor de ver overing van het algemeen stemrecht heeft ge streden schoon het bij voorbaat was geweten dat deze hervorming hare eigen vertegen woordiging in het parlement zou verminderen. De liberalen streden eveneens voor de invoe ring van den algemeenen en persoonlijken diénstplicht en het verplicht onderwijs. Wie na dat alles nog komt beweren dat de liberale partij bij de reactionnairen thuis hoort is ofwel een geheel onwetende op politiek ge bied ofwel iemand met slechte trouw bezield. De liberale partij heeft onschatbare diensten bewezen aan de menscheid door hare vrijheids leer en aan de democratie door hare algeheele en belanglooze toewijding aan de belangen van het volk en van het kleine volk niet het minst. Engen partijgeest, klein politiek kiesbelang beletten de tegenstrevers deze waarheid te er kennen, maar de geschiedenis heeft haar on vergankelijk oordeel geveld waarbij de liberale partij wordt erkend als de partij van VRIJHEID, VOORUITGANG en VOLKSONTVOOGDING. Had de regeering, en in het bijzonder de Eerste-Minister, naar wijzen raad geluisterd, nooit zou men voor den huidigen warboel ge staan hebben. Het land weet nog altijd niet, waarom de amnestie, zoo ontijdig werd opgedolven. Allerlei gissingen doen de ronde. Men zegt zelfs dat Duitschland als tegen prestatie van zijn eventueele bijtreding tot het werkelijk pakt, welk Belgie moet beschermen, de amnestie van zijn tienstuiversgasten uit den tijd van het activisme gewild heeft. Do ut de Wanneer men overweegt wat op het einde van den wereldoorlog gebeurd is en hoe de Duitschers toen reeds de amnestie voor de ac tivisten wilden doorvoeren, dan zou men niet verwonderd zijn dat de amnestie aan Belgie wordt opgedrongen. De houding van de «gekarteerde» pers van Duitschland is ook raadselachtig tegenover de amnestiewet. Zij vermijdt immers zorgvuldig tusschen te komen uit vrees de zaak der acti visten te bederven. Overigens is de zwakheid van de Belgische regeering tegenover Duitschland ook groot in de kantons Eupen-Malmedy. Wat een katholiek Brusselsch blad daarover schrijft, is stichte lijk. Wij weten dat bedoeld blad zeer goed in gelicht is. Het is de politiek van Gods water over Gods akker te laten vloeien. Het parlement heeft te veel vrijheid aan de regeering gelaten, die geen dictatuur mag en kan zijn. Men spreekt nochtans van de dictatuur Van Zeeland. De man, die alles buiten de andere Ministers regelt en bereddert. De amnestie heeft den beker doen overloo- pen. De protesten gingen eerst op onder de oud strijders en de liberalen Nu volgen de katho lieken van den Senaat. Donderdagmiddag wisten de ministers niet eens welk lot het wetsontwerp op de amnestie beschoren werd. Een hunner zegde, dat de toe stand elk uur veranderde. Senators, die een week geleden, de wet zou den gestemd hebben, zullen haar verwerpen. De verklaringen van de Heeren Gillon en Lippens lieten aan duidelijkheid niets te wenschen. De amnestie had de eer, verdedigd te worden door den tovarist Minnaert, en gezel Van Eyndonck, Antwerpschen collega van Vos, lid van het Ver raad van Vlaanderen, De pronostieken waren Donderdag, 17 uur, (lat de wet misschien met tien stemmen meer- Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Vooar aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. derheid zou doorgaan in den Senaat, ten ware zij naar de Kamer terug gezonden werd ten gevolge van de eventueele stemming van het amendement Crokaert, betreffende de bij ver stek veroordeelden. Onder de ministers was de bedremmeling groot. Donderdagavond moest een Kabinetsraad ge houden worden. Om half vijf werd medegedeeld dat die vergadering tot Vrijdagochtend, 11 uur verschoven was. Men wist niet meer waarin of waaruit. Men zegt zelfs, dat men zich aan alles ver wachtte Ministerieele crisis of geen ministe- rieele crisis, stemming of verwerping der am nestiewet. Die verwarring werd nog grooter, daar aller lei wetten ordeloos ter stemming werden ge legd en de Kamers haastig zijn om in verlof te gaan. Intusschen speelde zich het slot der tragieke amnestiekwestie af. Om 3.15 uur, achtte men de stemming der amnestiewet zeker. Een kentering bracht het besluit der Vlaam- sche rechterzijde die aan hare leden de vrij heid gaf te stemmen zooals zij verkozen. Om 5 uur vernam men dat de stemming zou doorgaan in den loop der zitting en men ver wachte eene meerderheid voor het regeerings- ontwerp zeker. Het lot viel, de eerste Minister werd einde lijk in het net der Vlaamsche katholieken, so cialisten en communisten gevangen De misslagen zouden niet begaan zijn, waar door het Ministerie thans gevaar loopt, te be zwijken. In alle geval zou er dit jaar geen spraak ge weest zijn van amnestie, die zulke diepe ont roering in het land verwekte, het bloed van alle eerste Belgen doet koken. De afwezigheid van den Eersten Minister kan te baat genomen worden, om hem te kel deren. Als de meesters weg zijn, steken de dienst boden den blauwen voorschoot uit. Naar welken slechten raadgever heeft de Hr Van Zeeland geluisterd, want vrienden waren het niet Tot slot dezer beschouwingen, wenschen wij de lezers zelf te laten beslissen, maar Iaat ons hopen, dat alle oprechte Belgen, alle eerlijke vaderlanders en oud-strijders zich op den ge- pasten tijd zullen herinneren dat de LIBERA LE PARTIJ de verraders tot het laatste oogen- blik heeft verstooten I E,V. HOOFDSTUK L L'ENFANT TERRIBLE Is iemand bang voor verandering Wat kan er toch wel zonder verandering tot stand komen Wat is aan de natuur van het heelal wel dierbaarder dan die verandering, en waaraan is zij meer gewoon Kunt gij zelf een bad ne men indien het hout geen verandering onder gaat Kunt gij u voeden indien het voedsel niet verandert Kan iets anders van hetgeen dat bruikbaar is aan zijn doel beantwoorden zonder verandering Ziet gij dus niet in, dat uw verandering hetzelfde is en op dezelfde wij ze noodzakelijk voor de natuur van het heelal Marcus Aurelius VII-18 Den Heer J. Crockaert schreef in een hoofd artikel van het dagblad «Le Soir» dat de wilde botten (les sauvageons) die men ziet woekeren in de oude Katholieke en de reeds bejaarde So cialistische Partij, door hun levenskracht en jeugd, het voortbestaan van het oude idealisme moeten verzekeren. Die passus teekent treffend de levensloop der politieke leerstellingen. Inderdaad, het Rexisme, het Vlaamsch Na tionalisme en het Dinaso, verzamelen de afval lende krachten der Katholieke Partij en het Communisme of Daugisme zijn de vergaarbak ken der wegloopende Socialisten. Door hun jeugdig dynamisme en hun ver nieuwde opvattingen beletten deze extremisti sche groepen den leurgang van den boom waar uit ze zijn gesproten. Anders gezegd, de politieke gedachten on dergaan de eeuwige wetten van ebbe en vloed, van leven en dood, van actie en reactie, en de kwijnende stelsels moeten in hun schoot, de wilde botten van de toekomstige ideeën dragen. De verandering, gebracht door deze wilde botten is niet eene afloochening van het oude, maar eene aanpassing aan eene evolueerende samenleving. Het is eene ingieting van warm bloed, een «probeeren» van nieuwe kleederen aan de oude «body». Aan den drempel eener studie over het Libe- raal-Solidarisme richten wij ons tot de mild- begrijpende geest der oudere partijgenooten, die soms, in een voor ons overdrevene gehecht heid aan de leerstellingen hunner jeugd, stroomopwaarts roeien om de zee te bereiken Geef ons onze kans Wij willen de wilde botten zijn der vrijzin nige gedachte Wij staan paraat, met nieuwe strijdmidde len, om tot het volk te gaan met onze warme Liberaal-Solidaristische overtuiging. Steun ons Begrijp ons Wij willen enkel de bestendiging van de vrijzinnige gedachten en hunne aanpassing aan het stroomend leven. Sedert 1830 is de doctrinaire leerstelling der Liberale Partij ongewijzigd gebleven. Hebben wij in de laatste 20 jaren niet moe ten betreuren dat, niettegenstaande de merk waardige inspanningen onzer voorgangers, een gestadige achteruitgang onzer electorale krach ten werd vastgesteld Was het niet bij gebreke aan «wilde botten», dat de afvallige liberalen overgingen naar so cialisme, rexisme, vlaamsch nationalisme Was het niet bij ontstentenis aan «Dynamis me» dat de jeugd onze rangen ontweek Wie zou deze vragen ontkennend durven be antwoorden Het Liberaal-Solidarisme is een balsem tegen verstarring, want de politieke leerstellingen die verstarren, worden gelijk die gedroogde blade ren, die men in ouderwetsche salons aantreft ze weerstaan vele jaren en behouden tamelijk hun vorm en uitzicht, maar op een zekeren dag is er iemand die de deur te hard toeslaat en door den windtocht vallen de bladeren in pul ver en stof... Laat ons hopen, dat niemand de deur zal toeslaan, vooraleer de bladeren werden ver nieuwd. Wij richten ons ook tot het onstuimige hart der jeugd kom, vier met ons uwe vrijzinnige overtuiging bot Zonder vaar noch vrees om ver en erover wees vierkantig SOLIDARIST! Verkondig overal dat de bladeren van het ouderwetsch salon werden vervangen, dat nu, wij strijden voor vrijheid, verantwoordelijkheid en solidariteit, leerstelling van zelfverbetering en sociale opoffering Gij zult aldus de kruisridders worden van een doctrine, die het uitendelijk samenvloei- ingspunt is van de verschillende zedelijke en politieke strekkingen van de laatste eeuw... Gij zult misschien ook «l'enfant. terrible» worden voor Minister van State: Paul Hymans, waar wij weten dat dezen beminden en ver grijsden strijder in zijn hart, deze kinderen gaarne ziet, en dat deze kinderen, als de beste van zijn levenswerk niet zullen vergeten... V. Sabbe A. Van Glabbeke V. Tahon A. Lahaye Twee cle DE HEER MINISTER V. DE LAVELEYE, EERE-VOORZITTER VAN HET KAMP In het Parlement was men ten zeerste ver rast eene delegatie van vuurkruisen te zien aankomen die gingen protesteeren bij den Voorzitter van den Senaat en den Ondervoor zitter der Kamer, M. Mundeleer. Zij teekenden verzet aan tegen de amnestie en ook tegen het niet inwilligen van zekere van hunne eischen, zooals eene grootere vermindering van prijzen op de treinen, enz. Minister Jaspar beloofde algauw dat zij die vermindering zouden bekomen en de delegatie vertrok. De omtrek van de Kamer was als in staat van beleg. De warande was gesloten en zekere straten door politie en gendarmen afgesloten. Zelfs hadden de afgevaardigden der vuurkruisen met een politiecommissaris moeten parlementeeren om doorgelaten te worden. Wat was er gebeurd dat de onzijdige zone als in staat van beleg verkeerde Op een ordewoord, dat ook het buitenland bereikte, waren de vuurkruisen naar Brussel geroepen, om tegen de amnestiewet voor Borms, Verhulst en de leden van den Raad van Vlaanderen te manifesteeren en hunne de coraties op den steen van het graf van den onbekenden soldaat weg te gooien. Een stoet van die oud-strijders, met om floerste vaandels, trok naaar de kongreskolom. Geen kreet werd geuit, maar stoer en met ver beten lippen, trokken oud-strijders naar het graf van den onbekenden soldaat. Op zijn doortocht werd de stoet overrompeld door rexisten, de bondgenooten van Borms, die echter snel buiten den stoet gezwierd werden. De vaandeldragers schaarden zich om het graf en de vuurkruisers defileerden, terwijl zij hunne oorlogsdecoraties op den steen van het graf wierpen. Daaronder waren ook kruisen van de Leopoldsorde en zijden bans met de kleuren van de vuurkruisen droegen deze woor den Broeder, zij die u weldra zullen ver voegen, komen op uw graf de nuttelooze pand van hunne overwinning nederleggen, bereikt ten koste van zooveel ijdel lijden Daarop zongen de vuurkruisen de Brabangonne, den Vlaamschen Leeuw en Valeureux Laègeois. Dan trokken de afgevaardigden naar het Parlement, voorafgegaan door eene omfloerste vlag. Toen zij terugkwamen legden de vuurkrui sen den eed af voor het graf van den onbe kenden soldaat, nadat de voorzitter Stassart, had uitgeroepen Als de amnestie gestemd wordt, zullen wij de ja-stemmers weten te vin den tot in hun huis De heer Herboscht herhaalde die aanspraak in het Vlaamsch. De heer Stassart hernam Wij hebben gemanifesteerd tegen eene amnestie voor hen die wel is waar niet op ons geschoten hebben, maar nevens de Duitsche artillerie, mitrailleu- zen en geweren stonden Gij hebt uwe decoraties op het graf van den onbekenden soldaat geworpen om te toonen dat gij solidair met hem zijt. Kost wat kost zult gij uwe eischen handhaven. Wij zweren hier dat indien men de verraders amnestieert, wij ze zullen nekken De vuurkruisen riepen Wij zweren het. Geen genade voor hen die onze broeders heb ben vermoord en ons hebben verraden Nu was het de beurt van het volk te roepen Geene genade. Dood aan de verraders Ten slotte jouwden de vuurkruisen hun voorzitter Cocx uit, die verdacht is en onder het zingen van de Brabangonne trokken zij naar hun lokaal, Oude Graanmarkt. Ziehier beknopt verhaald, wat Woensdag namiddag te Brussel is voorgevallen. Te Brussel heeft die manifestatie eene groote opschudding verwekt. Meer en meer gaapt tus schen de parlementairen die de wet stemden en het volk een afgrond. E.V. DE HEER MINISTER M.-H, JASPAR ZAL SPREKEN De menigvuldige vrienden die hunne toetre- dingen voor het solidaristisch kamp van Oost- duinkerke hebben laten geworden zullen met vreugde vernemen dat de heer Ministr Victor de Laveleye het kamp zal bezoeken en het Eere-Voorzitterschap ér van heeft aanvaard. Hij schreef ons Het is met vreugde dat ik deze eer aanvaard en U dat genoegen doe. Wij moeten eerlijk bekennen dat onze huidi- «branle bas de combat» heerschen tot in de kleinste gemeenten. De liberale jonge wachten mogen slechts nog eene bekommering hebben eene talrijke schaar kampeerders zenden naai' Oostduinkerke Zekere nieuwe legers vragen zich misschiéh' af hoe zit dat ineen <ile kampeerdagen waar over men gedurig spreekt Ik zou gaarne daar aan meedoen maar in welke voorwaarden kan dat gebeuren Het zou ons mogelijk zijn hier nogmaals de lange circulaire met instructies, die reeds verscheen in ons blad nog eens over te druk ken, maar wij verkiezen het niet te doen, om plaats te sparen, en ook om deze liefheb bers aan te sporen door middel van een post kaart al de noodige inlichtingen te vragen aan het Secretariaat van het Liberaal Solida ristisch actie comiteit. Korte Winkel, 11, te Brugge. Wij zullen aldus door een nader con tact met de groepsleiders of individueele deel nemers, en ook door eene volledige inlichting, het vertrouwen der weifelaars weten te over halen. Schrijf dus nog vandaag, en stel het niet uit tot morgen In elk geval kunnen wij aan iedereen de verzekering geven dat men er zich in familie zal gevoelen en dat er voor iedereens gading is voorzien. In korte woorden willen we toch de voornaamste punten samen vatten Het kamp wordt gehouden te Oostduinkerke, den 31 Juli, 1 en 2 Oogst 1937. Mogen er aan deel nemen alle leden van alle liberale maatschappijen van Belgie. De deelnemingsprijs is vijf frank per persoon voor de drie dagen. Er zullen ook een- daagsche groepeeringen ingericht worden den Zondag 1 Oogst om oud en jong toe te laten de groote openluchtplechtigheden bij te wonen. Het programma is als volgt opgesteld ge liberale ministers hunne taak goed verstaan en ons zelfs een beetje bederven. Na de verzekering te hebben ontvangen dat den Heer Minister M.-H. Jaspar het woord zou richten tot de Solidaristen is het goede nieuws aangaande den heer de Laveleye voor ons zeer hartversterkend. Twee liberale Ministers onder de tent omge ven van de jeugd hunner partij is een schouw spel dat men tot nu toe weinig te zien kreeg. Niemand zal er aan twijfelen dat door alzoote handelen deze Ministers inniger door hun volk zullen bemind worden dan wanneer ze te Brus sel groote redevoeringen zouden afsteken. Maar tegenover deze blijken van groote sym pathie moeten wij toonen hoe de liberale jon geren dankbaar kunnen zijn. De manifestatie moet indrukwekkend worden, en daarvoor heb ben wij de onvoorwaardelijke hulp noodig van alle vrijzinnige groepeeringen niet alleen uit de provincie maar uit gansch Belgie. Er blijven ons enkel twee maanden over Terze'.fdertijd als «Solidarist» moet de wekroep voor de kampeerdagen in alle gewesten verkon digd worden. Deze die nog slapen moeten wak ker worden. Er mag absoluut niet meer geaar zeld worden. Groepsleiders moeten zich ijverig bezig houden met de recruteering van deelne mers. Er moet in de liberale middens een Zaterdag 31 Juli vanaf Zonsopgang tot 7 u. 's avonds aankomst der kampeerders te 7 u. avondmaal te 8 uur «Overzicht van het ge dane werk sedert het laatste kamp» door soli darist A. Lahaye. «Groet aan het dalende licht» door solidarist Victor Sabbe. Aansteken van het kampvuur. Plaatsen der wachten. Zondag 1 Oogst te 7 uur opstaan. Bad te 8 uur morgenmaal. Spelen te 10 uur Ontvangst der liberale Ministers de heeren M.-H. Jaspar en V. de Laveleye. Muziek, turnvoorstellingen. Toespraak door de heeren V. Tahon en H. Van Glabbeke. Rede van den Heer M.-H. Jaspar, 's namiddags vrij. Maandag 2 Oogst Kampleven, vrij. LIBERAAL MUTUALISTISCH PREVENTORIUM werk willen steunen, mogen hun bijdrage stor ten op postcheckrekening nr 207212 van het Li beraal Mutualistisch Preventorium. Van Or- leystraat, 12, Brussel. Op Zondag 8 Augustus, zal het prachtig Li béraal Mutualistisch Preventorium Home Eduard Pecher dat opgericht werd te Coxyde, officieel ingehuldigd worden. Alle liberale Mutualisten houden 8 Augustus vrij. De eerste kinderen worden in het prevento rium opgenomen met ingang van 4 Juli. Eerlang zal het programma der inhuldiging ppgemaakt worden, Liberale vrienden die dit menaebUevend Doel dankt zijn ontstaan aan indijkingen der Schelde uit de 13e eeuw. «De Dooien» werd veroverd op de Scheldewateren en moerassen. Menigmaal bezweken de dijken en veroorzaak ten groote rampen. Nochtans was Doel geluk kiger dan het nabije beroemde en legendari sche «Verdronken Land van Saeftingen», dat voor immer ten prooi der golven viel. De geschiedenis van Doel is nauw verwant met zijn eeuwenoude molen. Van de verschil lende «corenwintmolens» uit de Middeleeuwen bleef slechts één steenen molen gespaard van de gruwelen der oorlogen en overstroomingen. Fier stond en staat hij op den dijk, overheer- schend het landschap en den onstuimigen vloed als een stoere wachter. Hij is een der oudste Vlaamsche steenen windmolens. Wel zijn nu de wieken stilgevallen, nochtans blijft hij bewaard voor 't nageslacht een eenvoudig folkloristisch muzeum is er ondergebracht. Van op dit monument geniet men een eenig pano rama over Polder en Schelde in de grijsblau we nevels droomen in de verte land, water en stad. Te Doel, gelegen in de weidsche polderna- tuur, vlak aan de Schelde, die hier een breedte van 1400 m. bereikt, bewondert men de prach tigste vergezichten. De frisch-groene dijken, vanwaar men het gansche bonte Polderland schap overschouwt, lokken U aan tot wande lingen langsheen den steeds bruisenden en ruischenden vloed. Geen stroom in Belgie biedt meer afwisseling het gedurig voorbijvaren der dofdreunende schepen en zeekasteelen, omcir keld door schreeuwende meeuwen, het geheim zinnig zacht langsglijden der zeilschepen, wit te vogels, wedijverend in sierlijkheid en vlucht, ziedaar, wat het verrukte oog van den natuur minnaar streelt. Welk een wellust zich in het gras op den dijk te vlijen en den geest zachtjes te laten wiegen door het verlokkelijk lied der kabbelende baren. Een ideale rustkuur wacht den vermoeienden stedeling. Welk een diep ge zond genot smaakt de kampeerder in de fris- sche verkloekende Scheldelucht. Een schilderachtig gelegen haven biedt een veilige schuilplaats aan jachten en kano's. Van op de dijken heeft men een eigenaardi- gen kijk op het gansche dorp, waarboven de kerktoren scherp omhoogpunt. Een net, mooi geordend dorp. met keurige straten en een lief openbaar parkje, geven U den indruk een ty pisch Holland6ch dorpje voor handen te heb ben. In het parkje prijkt een mooie kapel, waarop het beeld der H. Maagd, beschermster der Polders troont. In de kerk vindt de liefhebber van oudheden, prachtig houtsnijwerk van de hand van Adri- aan Nijs en een merkwaardig marmeren graf monument. Een zeer mooie gevel, met kunstig afgewerkt portiek is te zien aan het oude «Hooghuis», het vroegere «Heerenhuls van den Polder». Binnen vindt men een prachtige oude Vlaamsche schouw, dagteékenend uit de Ru bens-periode. Aangename wandelingen doorheen de vrucht bare en bloeiënde Polders, met hun rijken vee stapel, gezichteinders van dijken en boomen, ontspannen de vreemde bezoekers, liefhebbers van stil natuur-schoon. Boottochten naar de Beneden-Schelde, een wijde zee gelijk, waar do zeehonden op de zandbanken spelen en duiken, schenken den toerist een summum van genoegens. Zonder onkosten kan ieder genieten van de eigenaardige krabbevangst langsheen den stroom en den steiger. Keurige hotels en spijshuizen ontbreken niet volop kan men er smakelijke mosselen en paling in 't groen verorberen Bezoek dus Doel a/Schelde, het uiterste hoekje van Oost-Vlaanderen, nauwelijks een twintigtal Km. van Antwerpen en St-Niklaaj gelegen,

De Liberaal | 1937 | | pagina 1