DE JUBELFEESTEN Wil men Vrede, Rust en Eenheid Een Schitterend Verloop Aspirine Koninklijke Harmonie Les Vrais Amis Constants DE FEESTZITTING VIERDE BLADZIJDE van de (Vervolg) Na de ontvangst op het stadhuis, had in de versierde bovenzaal van het lo kaal «Graaf van Egmont» een feestzit ting plaats, waarop aan de Harmonie door al de liberale vereenigingen een schitterende huldiging werd gebracht. Gansch de zaal was tot in den nok gevuld met afgevaardigden van de libe rale vereenigingen. Vooraf nam de heer Gustaaf DE STOBBELEIR, in naam van het Feest- komiteit het woord en bood als blijven de herinnering van deze heuglijke her denkingsfeesten de vergroote fotos aan van het lokaal, de vaandels van de maatschappij, de groepsfoto van het bestuur en de muzikanten. Aan de be stuursleden en al de muzikanten werd een schoone foto overhandigd. In naam van de Liberale Federatie, sprak de heer Pierre CORNELIS, Ge meenteraadslid, een prachtige rede, waarin hij de feestvierende muziekver- eeniging huldigde voor hun getrouwe medewerking in het partij leven. Bij slot van zijn toespraak werd aan het bestuur van de Óude Garde een drieluikfoto, h. Gaston Camu, voorzit ter, H. Maurice De Boe, sekretaris en h. Gaston Van Trappen, penningmees ter, overhandigd. De aanspraak van den h. Cornelis en het overhandigen van dit prachtig ge schenk ontroerde den sympathieken voorzitter zeer diep. En daarop volgden een reeks van huldigingen. Bloemen en geschenken stapelden zich op tot een berg. Achtereenvolgens traden vooraan Mevrouw Chevalier in naam van den Liberalen Damenbond met een grooten bloemenkorf Mijnheer Schoon na mens do Schuttersgilde «St-Servatius», met een welriekende bloemengarve de h. Alfred Kelders, voorzitter van het Koninklijk Tooneel- en Letterkundig Gezelschap «Voor Taal en Vrijheid», huldigde de zustermaatschappij, die naast de muziekkunst in alle omstan digheden de feestelijkheden van «Voor Taal en Vrijheid» heeft opgeluisterd. Een prachtig herdenkingsplaket werd door deze vereeniging aangeboden. Voor de N.V .Burgershuis was de h. Frans Klinckenborg daar met bloemen de Koninklijke Sjrmfoniekring «Door Een dracht Groot» bood een kunststuk aan de wijkclub «Het Zonneken», bracht bloemen H. Emiel Van den Eede, in naam van de wijkklub «De Blauwe Ster», had bloemen meegebracht h. Carlos Schollaert, namens de Liberale Jonge Wacht, overhandigde een blij vend aandenken namens het Liberaal Staatspersoneel sprak de h. Van Vae- renberg en overhandigde een bloemen garve de wijkklub «Blauw Park» en «De Moedige Strijders», deze laatste bij monde van den h. Frans Van Nuffel, zetten het bestuur figuurlijk en werke lijk in de bloemen de h. De Moor, in naam van den Liberalen Werkmans kring en den Liberalen Ziekenbond bood een prachtig gesmeden palm aan. Alsmede de Ziekenbond «Edward Pe- cher» die voor een prachtige bloemen garve had gezorgd. En zoo bleef de hul diging aanhouden. Er scheen geen ein de aan te komen. Voorwaar de liberaie afdeelingen hebben in deze zich heerlijk van een aangenamen plicht tegenover hun mu ziekkorps de «Oude Garde» gekweten. Zeer ontroerd, dankte voorzitter heer Gaston CAMU, in volgende woorden REDE VAN HEER GASTON CAMU Damen en Heeren, Uwe talrijke aanwezigheid op onze feestzitting van ons honderd-vijftig-ja rig bestaan getuigd de groote sympa thie die ge, koesterd voor onze Oude Garde, gansch het Bestuur, en ik in het bijzonder, zijn diep getroffen door al uwe blijken van genegenheid. We danken u van harte voor uwe me nigvuldige bloemengarven en geschen ken welke ge ons komt aan te bieden. Deze geschenken zullen we als echte relikwies bewaren. Wat de Oude Garde gedaan heeft in het verleden, zal ze steeds doen in de toskomst. Onze onvermoeibare muzi kanten zullen zooals vroeger ter be schikking staan van al onze liberale in stellingen, alsook hunne medewerking ver'.eenen telkenmale het de kunst, de liefdadigheid of het vaderland betreft. Wij, Bestuursleden, zullen de faam onzer Harmonie hoog houden ln de toekomst. Lang leve de Oude Garde I Intusschen gaf de muziekmaatschap pij uit Hasselt, op de Groote Markt, een kunstconcert. Bij het eindigen mocht de oud- en trouwen vriend, h. Carlos Moens, naast de gelukwenschen van het Bestuur der Oude Garde, een bloemen- fuiker in ontvangst nemen. Een middagmaal, opgediend in een gasthof, vereenigde de liberale vrienden van Hasselt en Aalst, waar, bij een te kort tijdbestek, toch nogmaals werd verbroederd. DE JUBELTOCHT Van 14 u. af, was het aan het station en de omliggende straten een druk ge loop van hh. kommissarissen van de Liberale Jonge Wacht, om elke aanko mende maatschappij hun toegewezen plaats aan te duiden. Voorafgegaan door het flinke mu ziekkorps van Delhaize Gebroeders, uit Brussel, trok de optocht door de Vaart- straat, de Molenstraat, naar de Groote Markt, waar aan het lokaal Graaf van Egmont de jubileerende vereeniging en voor de leden van de Aalstersche maat schappijen werd gedefileerd. Hier slo ten én de Oude Garde én de andere liberale kringen zich bij den stoet aan. Onder het spelen van flinke stap- marchen, trok de stoet door de hoofd straten van de stad. Indrukwekkend, maar tevens jube lend was het slot van den optocht met de tientallen bloemenkransen door kin deren gedragen,, de oude vaandels zoo als deze van de Napoleonisten, en de andere van de harmonie dwongen mede de bewondering van de vele omstaan- ders af. Het muziekkorps en het bestuur, dat volledig mee opstapte werd in elke straat op symathiebe tuigingen ont haald. Onmiddellijk na den optocht werd door voorzitter h. Camu, aan de ge- denkteekens en de herinneringsplaten van de- slachtoffers van den oorlog bloemen neergelegd. Voorwaar, een spontane hulde, die tot eere van de Oude Garde strekt. TREKKING DER PREMIEN Na den optocht werd door de leden van de Liberale Jonge Wacht de trek king van de premiën gehouden, die volgende uitslag gaf Liberale Philharmcnle, Zottegem. Royale Harmonie, Ronse. Koninklijke Maatschappij Muziek en Rhetorika, Hasselt. Harmonie Ste Cecilia, Hekelgem. Koninklijke Fanfare Voorwaarts, Nino- ve. Koninklijke Harmonie Ste Cecilia en Vereenigde Vrienden, Efkloo. Fanfare Zonder Naam maar niet Zon der Hart,, Cherscamp. Koninklijke Harmonie Ste Cecilia, Erembodegem. Fanfare De Jonge Garde, Moorsel. Fanfare Kunst Veredelt, Beirvelde. Ste Cecilia. Voor de muziekleiders was de uitslag als -volgt De Fanfare Delhaize Gebroeders. Oprheus, Geeraardsbergen. Ste Cecilia, Erembodegem. Zonder Naam maar niet Zonder Hart, Cherscamp. Ste Cecilia en Vereenigde Vrienden, Eekloo., Wanneer te 17 u., het muziekkorps van Delhaize Gebroeders, onder leiding van den oud-Aalstenaar, h. D'Hondt, op de Grcote Markt het kunstconcert aan ving, was deze vol muziekliefhebbers geloopen, die hun toejuichingen niet spaarden. Ook de h. D'Hondt werd met bloemen bedacht. HET FEESTMAAL Zelden vertoonde de Stadsfeestzaal bij een feestelijkheid zulk een schitte renden aanblik als wel bij het feest maal, dat te 17 uur opgediend werd. De zijkanten van de trappen waren versierd met groen en bloemen, de feesttafels smaakvol opgesmukt om de meer dan honderd vijftig dischgenoo- ten te ontvangen. Aan de eeretafel zaten o.m. aan, de HH. Gaston Camu, Voorzitter van de Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants», die het feestmaal voorzat, Senaatvoorzitter Romain Moyersoen, Arrondissementskommissaris Broeckaert' Schepen Danckaert, Eere - Voorzitter Odilon Van der Schueren, Onder-Voor zitters Willy Breckpot en Jean Leclercq, Sekretaris Maurice De Boe, Penning meester Gaston Van Trappen, Vrede rechter Ed. D'Holiander, Gustaaf De Stobbeleir. Schepen en Voorzitter van het Feestkomiteit der Oude Garde, de Bestuursleden en Leden van voornoemd feertkomiteit-, Provincieraadslid Advo- kaat Verbrugghen. Bestendig Afgevaar digde Marcel De Ridder, Voorzitter van het Stedelijk Feestcomiteit, Alfred Kelders. Feestbestuurder en Felix De Looze. Sekretaris van dit Komiteit, Voorzitters en Muziekleiders van vreem de Muziekmaatschappijen, tientallen leden, al de Muziekanten en talrijke vrienden van de Oude Garde. DE TOESPRAKEN Voorzitter Heer GASTON CAMU, opende de reeks der toespraken met 'n heildronk op Z.M. den Koning, de Ko ninklijke Familie en ons Vorstenhuis. Met het spelen van het Vaderlandsch Lied en toejuichingen werd deze toe spraak onderlijnd. Tusschen de gerechten in verwelkom de de Hr CAMU in volgende bewoor dingen de genoodigden MIJNHEEREN, Dit Feestmaal is waarlijk de bekro ning van de schitterende Jubelfeesten, bij het honderd vijftig jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants». De algemeene medewerking van de stedelijke vereenigingen bij den inzet der Feestelijkheden Zaterdag avond, de grootsche optocht van Harmoniën en Fanfaren, die daar straks onder groote belangstelling door de otraten toog, de Kimstconcerten, die voor de Muziek liefhebbers een waar fe'stijn waren, hebben de honderd vijf tig-jarige be- staansheiiienking op schitterende wijze omlijst. Heer Voorzitter van den Senaat, Heeren Volksvertegenwoordigers, Heer Arrondissementskommissaris, Heer Vrederechter, Heer Bestendig afgevaardigde, Heeren Provincieraadsleden en Heeren Schepenen, uw aanwezigheid op dit Feestmaal, ver heft op waardige wijze onze feesten en is voor ons een groote eer. Zij bewijst, hoezeer U de muziek kunst, die bij deze viering op het voor plan staat, genegen zijt. We zijn U ten zeerste daarvoor dank baar. Onzen oprechten dank gaat ook tot de Leden van het Stedelijk Feestkomi teit, die door een prachtige versiering van de Groote Markt en ons lokaal, en door een feeërieke verlichting, onze Jubelfeesten hebben helpen opluisteren. Mij nhe eren, In de tweede plaats heet ik welkom, onze vrienden van de Koninklijke Phil- harmonie uit Lessen, van de Konink lijke Maatschappij Musique et Rhétori- que uit Hasselt, van de Harmonie Le Lion, Delhaize Frères, uit Brussel, van de Koninklijke Harmonie en Vereenig de Vrienden uit Eekloo, de afgevaardig den van onze Zustermaatschappijen uit Erembodegem, die door hun deelname aan den optocht en door hun ware kunstkoncerten hun medewerking heb ben verleend, en onze bevolking hebben laten genieten van prachtige muziek uitvoeringen. Ik dank al de stedelijke maatschap pijen, die Zaterdag hebben medege werkt en vcoral de Koninklijke Harmo nie «Al Groeiend Bloeiend», met den Bestuurder Meester Walpot, voor hun prachtig kunstconcert. Waarde Leden en vrienden van de Oude Garde, U ook stuur ik een harte lijk dank- en welkomwcord toe. Van- i aag hebt U met ons meegevoeld hoe nauw de vriendschapsbanden bij de le den van Les Vrais Amis Constants nog zijn samengesnoerd. Vandaag hebt U met ons kunnen be- statigen hoe, naast talrijke vreemde lingen, de gansche Aalstersche bevol king met de Oude Garde meesympathi- seert. Trouwe Muziekanten, Wanneer we u gisteren en ook daar straks, door de straten van onze goede Stad Aalst zagen stappen, konden we 'n gevoel van gewettigde fierheid niet on derdrukken. U hebt iroor jarenlange nauwe sa menwerking met uw leider, Fernand Coessens en uw bestuur, de traditie van de Oude Garde, die vandaag weer eens op zulk een schitterende wijze is tot uiting gekomen, voortgezet. Voor uw standvastigheid en trouw aan uwe Maatschappij, dank ik u har telijk en wensch u op deze jubeldagen, de geestdriftigs te feeststemming toe. Vrienden bestuurleden en leden van het Feestkomiteit der Oude Garde, die niets hebben verwaarloosd om aan de maatschappij, het bestuur en de wer kende leden, zulke mooie herinneringen te bezorgen, die bij het nakomend ge slacht zullen getuigen van den luister van deze feesten. Ik dank vooral den Heer Albert Vandervoort, die zijn vrijen tijd heeft geofferd, om het archief van onze maatschappij te doorsnuffelen en ons een brochuur te bezorgen, die een prachtig beeld weergeeft van het ver leden van onze maatschappij, van hare werking en van hare toewijding aan de muziekkunst. U heet* ik ook welkom en dank u voor uw jarenlange medewerking. Ik dank vooral onzen onvermoeibaren Sekreta ris Heer Maurice De Boe, de ziel van onze Jubelfeesten, die onverpoosd heeft geijverd, omdat de viering met een nooit gekend sukses zoude lukken, als ook onzen plichtbeseffenaen Schatbe waarder Mr Gaston Van Trappen. Ten slotte dank ik allen, die het hun ne hebben bijgedragen aan deze her denkingsfeesten. Heer Voorzitter van den Senaat, Heeren Volksvertegenwoordigers, Heer Arrondissementskommissaris, Heer vrederechter, Heer Bestendig Afgevaardigde, DAT MEN DAN LUISTERE NAAR ONZEN KONING Het is nog geen tien jaren geleden, dat zekere kortzichtige parlementairen, zich halsstarrig tegen de vervlaam- sching van het gerecht, het onderwijs, het bestuur, het leger, verzetten. Thans wordt, door dezelfde menschen, reeds gezegd, dat men moet onderscheid maken tusschen de billijke en recht vaardige Vlaamsche eischen (Les justes et légitimes revendications flamandes) en de «schandelijke» amnestie, zooals ze het noemen. Zij moeten thans hun vroegere dwa ling over de Vlaamsche eischen beken nen. Zouden diezelfde heeren voor de amnestiekwestie ook eens willen pogen, niet met tien jaren vertraging, klaar te zien. Ze zouden dan zichzelf en het land een grooten dienst bewijzen. Het wordt inderdaad onduldbaar zooals de Koning in kalme bewoordin gen het gezegd heeft dat sommige mensfchen meenen zich boven het wet telijk land te mogen stellen. In den grond is gansch de herrie en kel een voortzetting van het rexistisch gedoe, dat op zuiver politiek gebied mis lukt zijnde, nu, langs den omweg van eerbiedwaardige inrichtingen, waarvan sommige leiders zich aan rexisme ge waagd hebben, zijne werking poogt te hernemen en voort te zetten. Met allerhande onjuistheden en drog redenen, zcoals het in de rexistische middens steeds gepast heeft, willen ze doen gelooven dat voor de ambtenaars bestuurlijke amnestie verleend werd en de verloren wedden en pensioenen met terugwerkende kracht sinds den oorlog zouden uitgekeerd worden. Daar is niets van. En het is misdadig aan goedgeloovige burgers dergelijke grove leugens wijs te Zooals zooeven onze Geachte Voorzit ter Heer Gaston Camu terecht zegde, is dit feestmaal een ware bekroning van de Jubelfeesten van onze Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants». Uit deze Jubelfeesten en uit dit feest maal blijkt eens te meer hoe onze Maat schappij steeds de traditie van ander halve eeuw onder alle oogpunten heeft voortgezet. Uit onze roemrijke geschiedenis lee- ren wij, hoe steeds de Oude Garde bij feestelijkheden op de aanwezigheid van de hoogste staatsambtenaars mocht re kenen. Mocht van bij het begin van de 19e eeuw af, onze maatschappij op dit stad- lhuis geen Ministers, geen Gouverneurs op Feestmalen begroeten Vandaag nogmaals wordt die traditie voortgezet. Met onverholen fierheid en diepen eerbied, begroeten wij hier, na Zijne Majesteit Koning Leopold in, den eers ten landsburger in den persoon van den Voorzitter van den Senaat, den Heer Romain Moyersoen. Deze aanwezigheid is voor onze feest vierende vereeniging een bewijs, dat we de voetstappen van onzen eersten Voor zitter of «Meyer», Egidius Van Boter- dael, trouw hebben nagevolgd en dat de Oude Garde van den hoogst geplaat sten staatsburger de sympathie en de waardeering geniet. i maken en ze op te hitsen tot op het punt dat ze gewelddaden plegen op Mi nister de Laveleye, die zelf oud-strijder is evenals onze Koning, begrepen heeft dat het woord «amnestie» in onze wet geving is ingeschreven om het te ge bruiken wanneer het oogenblik geko men is en het land zich sterk gevoeld. We oordeelen het een plicht hier aan minister de Laveleye een eeresaluut te brengen voor zijn klaar politiek door zicht en zijn moedig optreden. Het zal stof tot overweging aan vele heethoofden hebben gegeven. Maar bovenal moeten we krachtdadig protest aanteekenen tegen al deze dwarsdrijvers die beweren het land te dienen, en integendeel, door hunne on verdraagzaamheid en onbegrip, het recht naar tweedracht en verdeeling opsturen. Het is onbetwistbaar dat een groote meerderheid van het Vlaamsche Land amnestie wilde zien verleenen en dat een groote meerderheid daar Walen daarin geen bezwaar gezien heeft, tot op het oogenblik dat men de zaken op de spits gedreven heeft. Diegenen die deze bedreiging boven het land hebben gehangen, verrichten slecht werk, maar gelukkiglijk de ge zaghebbende stem van onzen Vorst heeft weerklonken De gezonde rede en het verstand her winnen hunne rechten, samen met het echte, goede vaderlandsch gevoel dat iedereen en de nooden, van alle Belgen, moet begrijpen. Ei* komt weerom wat licht. Laten we hopen dat er geen tien ja ren zullen noodig zijn om te begrijpen, dat amnestie «uhe juste et légitime re- vendication» was. Heeren Provincieraadsleden, Heeren Schepenen, Leiden, Vrienden en Muziekanten van de Oude Garde, ik verzoek U, mede een glas te heffen op den verderen groei en den bloei van de Koninklijke Harmonie «Les Vrais Amis Constants». Antwoord van den Hr Moyersoen. Senaatsvoorzitter Hr Romain Moyer soen, dankte namens ide genoodigden vcor dit hartelijk welkom woord en voor de uitnoodiging, die door allen met ge noegen werd aanvaard. Deze viering en dit feestmaal, aldus vervolgde de Se naatsvoorzitter, is een gepaste gelegen heid, om hulde te brengen aan een maatschappij, die én door haar verle den én thans door haar bestuursleden, de genegenheid heeft verworven van haar meideburgers. Door deze samen- voeiing leeren wij elkaar meer en beter waardeeren. Zij is hoopvol voor de toe komst om samen in het politiek leven, waarin meerdere kontaktnamen zouden moeten gebeuren voor den voorspoed van het land, onze Stad Aalst en het kultureel leven van onze vereenigingen te ijveren. Beide toespraken werden op luide toe juichingen onthaald. Sekretaris H. Maurice DE BOE aan het woord. De reeks der toespraken werd beslo ten door een toespraak van den Heer Maurice DE BOE, die in volgende rede aantoonde hoe de Oude Garde van deze jaren, trouw de traditie, zoo van feeste lijkheden, ontvangsten, bevorderaarster van de Muziekkunst en in alle opzich ten, van deze haar voorgangers heeft voortgezet. Rede van den Hr De Boe tijdens het Feestmaal MIJNHEEREN, Bij het overzicht van deze feestelijke getooide zaal is er toch een leemte, waarop ik verplicht ben te wijzen. Door droeve familieomstandigheden weerhouden missen wij hier een goeden en trouwen vriend van «Les Vrais Amis Constants», onzen geachten Senator Hr Gomaar Van de Wiele, wiens afwezig heid wij hier allen betreuren. Senator Van de Wiele stond immer aan de zijde, zoo in droeve als blijde omstandigheden, van onze vereeniging. En dat de Oude Garde trouw haar roemrijke stichters navolgt, blijkt ins gelijks uit de jongste huldiging van ju- bilaisseri, waarbij ik in de eerste plaats vernoem H.H. Gustaaf Vander Veurst, die van 1877 en Jan Anne van 1883 af, beiden als de trouwste en de oudste ve teranen van vóór vijftig jaren de schit terende uitstappen van de muziekan ten in de nog bekende kostumen heb ben meegemaakt. Dit blijkt ook uit de algemeene en grootsche huldiging van de H.H. Odilon Van der Schueren, Odilon Panne, Jan De Bruecker en wijlen Richard De Stob- beleir, waarvan ik hier nog drie over blijvende pioniers mag begroeten. En dan volgt nog een lange reeks van trou we muziekanten, die om hun jarenlan ge dienstbaarheid werden gefeest. Wij vernoemen de H.H. Adhemar De Wolf, Benoit Dierickx, Louis De Looze, Domi nique Marcel, die onderscheidenjk 41, 39, 37 en 31 jaar dienst tellen. En nogmaals geeft een herdenking gelegenheid om drie leden te huldigen de H.H. Leon De Maeseneer, Jozef De Saedeleer en Fritz Gowie. Om uw toewijding aan ons muziek korps hebben wij het genoegen, U bij uw vijf en twin tig-jarig lidmaatschap, deze herdenkingsmedaljen en geschen ken aan te bieden. Mogen zij een blijk zijn van de gene genheid van de Oude Garde en 'n aan sporing om den reeds gevolgden weg met ijver te blijven volgen. Onze maatschappij boogt naast deze huldigingen op het voorrecht, zooals in (Zie vervolg op Bijblad). der Aspirine tabletten is ten volle bewezen. Sedert 38 jaren, aldus gedurende een generatie lang, stelt de geheele wereld ver trouwen in dit kleine Aspirine tabletje. Dit is ongetwijfeld het beste bewijs dat Aspirine, zelfs bij langdurig gebruik, geen schadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. 'Het Product van Vertrouwen. Vr«gf deorlglnaala verpakking maf hat BAYER- wvli an hat zagal van da national# Coda*.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2