DE PACIFICATIE DER GEESTEN OPBOUWEN De ICoopma® van Venetië DETOEKOMST Binnen kort verwacht H De Rol van 't Liberalisme DE OPVOERING VAN door «Voor Taal Vrijheid». BIJ I>IT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE EEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. NEGENDE JAAR ZONDAG 15 AUG. 1937. Nummer S3 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgons te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteek end zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGING-EN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. Het luidt nagenoeg als een axioma Voor een normale opbloei van het poli tiek leven, onder al zijn aspecten, zijn orde en rust in het land van een pri- meerende noodzakelijkheid. De waar heid dezer .grondstelling springt zoo overtuigend in het oog, dat kolommen- lange bewijsvoeringen haar eerder ver minderen dan versterken. Het is dan ook bijna ongelooflijk, hoe er zoo uitdagend tegen dezen regel ge zondigd wordt, en het moet op den duur heel pijnlijk zijn, om aan te zien, wat er al, eind en ver, aan den politie- ken horizont gebeurt, hoe er gestookt en gehetzt wordt, en hoe eindelijk ge speculeerd wordt op de onwetendheid en zelfs ongezond nieuwsgierigheid van het volk. En zulks met geen ander doel eind dan eigen succes voor oogen, meest al ten koste van gansch de maatschap pij- In volle werkelijkheid zijn deze be wuste personen, wier beroep alleen dit van vulgaire troebelwater-visschers schijnt te zijn, de publieke vijanden Nr 1. Als zoodanig mogen zij niet straffe loos verder ageeren, moeten zij onver biddelijk aan den schandpaal gebon den en strafrechterlijk het zwijgen op gelegd worden. Wat kwaad honderden rexistische of communistische dagbladartikels bij duizenden hebben gesticht, wat onheil de opruierige taal van een L. Degrelle of van een Relecom en tutti quanti in de breede volkslagen heeft teweegge bracht, dit alles is door niets te ver rechtvaardigen. Vooral niet omdat zij juist hierdoor de belangen van het volk bezwaarlijk schaden, voor wiens verde diging zij alleen, naar hun gezegdens, althans, aan politiek doen. Helaas Door hun onverantwoorde lijk spel van rumoer schopperij, door hun aanpredikingen tot daden van ge weld, zien deze perverse lieden, het we zenlijk heil der natie boven het hoofd. Het volk vraagt geen onrust, wenscht geen alarmtoestand en wil nog minder een omwenteling. Het eischt vrede en orde, om in volle vertrouwen en noes ten arbeid, gelukkig door het leven te gaan. Het hoeft geen betoog,- dat de communisten alleen hun reden van be staan, in de wanorde zelf hebben.. Zij •kunnen niets anders wenschen. Alle wrijvingen, alle twistpunten zijn hun welkom, en onder de orders van Mos- cou snellen zij toe, om olie op het vuur te storten en het volk op te jagen. Het is dan ook een onbegonnen zaak, van de volgelingen van Staline,, een andere houding te verwachten, die bij dragen moest tot de restauratie van den vrede in het land. Een heel andere houding ware van den Heer Degrelle te verbeiden, op gevaar af, op een zelfde lijn geplaatst te worden als de Moscou- vieten Doch, de Rex-leider heeft alle agita toren willen overtreffen, en het mag wel, dat hij eens voor het volk, een be schamend mea culpa sla. Hij, en hij al leen méér dan al zijn spitsbroeders te zamen, dient ter vergelding geroepen, om al de onrust en kommer, die hij over het land heeft gestort en waarvan he den nog de droeve echo natrilt... In plaats van Belgie te redden, heeft hij door zijn karpelsprongen het een slechter dienst bewezen. Inderdaad, sinds de jongste algemee- ne verkiezingen voor het Parlement is, voornamelijk dpor zijn schulo, de poli tieke toestand niet zelden stormzwan- ger geweest. De eerste donkere wolken dreven aan met zijn alarmeerende ver schijning. Midden nooit geziene, groot- scheepsche propaganda en spectaculair vertoon, wist hij, met zijn onmisbaar oratorisch talent, velen mamenteel voor zijn beweging te winnen. Zij konden echter niet vermoeden, dat onder dien sex-appe al-vollen lach, er een zoo wijde zee van schijnheiligheid deinde, die on vermijdelijk eens aan het tempeesten zou gaan. Toen het volk ter stembus uitspraak had gedaan, en Rex een overwinning, doch ook de eenige, mocht boeken, viel een normale klaarheid in den politie- ken toestand te verwachten. De nervo siteit steeg integendeel ten allen kant, zoodra de avonturier uit Bouillon voor goed den dans betrad. Zijn zwaar-poli- tieke vergissingen vingen onheilspel lend aan, snel in een aangehouden rythme, De tragi-comische tocht der' 200.000, was een eerste misrekening. Herinneren wij ons echter voornamelijk die ruste- looze campagne met het valsche Rex of Moscou-dilemna, waarop den Heer de Laveleye, glansrijk met een overtuigend «Belgie» repliceerde. De gewezen Minis ter van Justitie, zag heel klaar, dat het heil des volks' er alles bij te verliezen heeft, wanneer het in uitdagende vij andige kampen ingedeeld staat. Belgie kan er geen nut bij vinden, wanneer zijn bevolking, door een oriëntatie naar uiterst links of rechts, als in oorlogs toestand tegevenover mekaar zich uit rust, zooals een eventueel aanleunen bij een z.g. socio-communistisch of fascis tisch blok of buitenland'sch gebied ook voor eigen leefbaarheid noodlottig zou worden. Een toespitsing tusschen de twee extremefronten, stuurt onoverko melijk op revolutie aan. De tragedie van het huidige Spanje is al vast leer rijk en bloedig genoeg. En alsof de geesten in het land nog niet rusteloos genoeg waren, kwam het onverwachte akkoord van V.N.V.-Rex, die hoogspanning nog aanvuren. Alleen uit berekende kwaadaardigheid, waren de vijanden van voorheen, plots dikke vrienden geworden, Het doet nu erg komisch aan, te constateeren hoeveel Inkt werd ge bruikt in de respectievelijke dag- en week-bladen om de noodzakelijkheid en de trouwe en het houvast van deze kort stondige alliantie te betoogen. "Want tenslotte is de voorzegging juist geble ken...;.. pas openbaar gemaakt, is zij reeds opgeschorst, zooniet verbroken. Alles wees op een wederzij dsch huwe lijksbedrog de feiten beamen het ten volle en werpen eens te meer een jam merlijk licht op het gekonkelfoes van zoovele verantwordelijkheid leiders. Door dit manceuver echter, steeg de golving der onrust gevaarlijk over het gansche land. Dit was wellicht het ge- wenschte doel voor den Rex-leider. De tusschentijdige Brusselsche verkiezin gen zouden tot een orkaan uitslaan. •Een oogenblik hadden wij gehoopt, dat de verplettering van den Heer Leon Degrelle, meteen de zoo noodige kalm te zou aanbrengen. Doch deze wil de rust aan het land niet terugschenken, omdat zij juist voor hem de definitieve uittocht beteekent, na zijn politiek doodvonnis. Waar hij het beleid van het kabinet Van Zeeland niet had kun nen treffen door al zijn lastervolle aan vallen, w.o. deze tegen den Minister Jaspar en waarvoor hij juist zoo zwaar veroordeeld werd waar hij den Belgischen Premier op elfde April niet had kunnen neerhalen, wil hij hem nu raken bij de stemming der amnestie. De dubbelzinnige houding van Rex- leider is even verfoeilijk gebleken en noodlottig als een communistische actie die heel het land in 'n chaos herschep pen wil, waar alleen terreurdaden van tel zouden zijn. Meer dan ooit, zoo voor binnen als buiten de grenzen, heeft Belgie be hoefte aan rust en daadwerkelijke vre de. Ons land slaagde er in, zich lang zaam te ontworstelen aan den beknel lenden greep der moeilijkste krisisja- ren. Het ware zondig, het gedane werk te niet te doen, hoewel wij allen weten dat het slechts een begin is. De Koning wijst ons den weg, die naar onze grootheid leidt, naar het voorbeeld onzer voorvaderen. Het is te gelijk de weg der pacifisatie der gees ten. Alsdan is het ons gegeven, een heerlijke toekomst in te marcheeren van welvaart en schoonheid. Tegenover de haat en de klasse on verzoenbaarheid dor marxisten, stellen wij onze vredelievendheid. Tegenover het rumoer en de paniek stokerij der Rexisten, zetten wij onze stille, plichtsgetrouwe arbeid. Tegenover de bedrieglijke mythe der Vlaamsch Waalsche onoverbrugbaar heid, vechte onze Vlaamsch-Waalsche concentratie, zich steunend op een eeu wen oude traditie van eenzelfde wel en wee en zich richtend naar een blij- schitterende horizon vol zegevaandels. Want ook de Vlaamsche-Nationalis- ten, zijn de vijanden van het vaderlijk goed. Uit laag berekend anti-Belgicis me, uit misdadig separatisme, roeren V.N.V.ers zich, tegen de levensbronnen van hun eigen vólk. Bij hen klinkt de haat tegen Belgie luider dan de liefde yogf Vlaanderen, Als voornoemde poll- tiekers azen zij mee, gretig op elke wel gekomen gelegenheid om onrust en vijandschap te wekken. Onrust echter baart wantrouwen, en vijandschap tweedracht. Beide zijn de teleurgang van eiken staat. Op ons, en op allen die het goed mee- nen met den voorspoed van het volk, rust de gebiedende plicht, eendrachtig en verzoenend te zijn, opdat wij sterk zouden staan tegenover onze vijanden en onoverwinnelijk. Tegenover het geweld is de pacifica tie der geesten een sterk wapen. Laten wij haar aanprediken OLAVI (Y) De verklaringen van President Roo sevelt na zijn besprekingen met den Heer Van Zeeland bewijzen, dat een betere samenwerking op internationaal gebied mogelijk is, zoowel op ekono- misch als op politiek gebied. Het valt inderdaail op, dat de Presi dent van de Vereenigde Staten naast •het vraagstuk van den ruilhandel, de wenschelijkheid van een beperking der bewapening heeft vernoemd. Wanneer men bedenkt, dat de nieu we wereld zich zoo angstvallig mogelijk verwijderd houdt van alle Europeesche politieke aangelegenheden, dan zal men moeten bekennen,dat onze Eerste- Minister op het Witte Huis te Washing ton overtuigend moet gesproken heb ben. Het is ten ander een feit, dat de ge- dachtenwisselingen, die in de verschil lende Europeesche hoofdsteden plaats hadden onder leiding van den heer Fiére en de besprekingen van den heer Van Zeeland in Amerika de deugdelijk heid aantoonen van de ekonomische en financieele politiek van onze regeering. Het verzekeren van de muntvastheid, het geleidelijk uitbreiden van het ruil verkeer volgens de formule van de Oslo-groep zijn praktische verwezen lijkingen, waarop Belgie mag wijzen als een voorbeeld tot navolging. Het is dan ook betreurenswaardig, dat de politieke hartstochten hier te lande afbreuk doen aan de volle erken ning van deze uitslagen, die ons door het buitenland benijd worden en met verbazing zal men den veldtocht ge volgd hebben van de liberale «Gazette de Charleroi» en van zekere kringen om de grondslagen zelf van de regee ring Van Zeeland te vernietigen. In de laatste vergadering van het be stendig komiteit van den Liberalen Landsraad werd na een grondig debat besloten, dat het werk der regeering tot in Oktober niet zou bemoeilijkt worden, tenzij er een nieuw feit zich zou voordoen. Men heeft diensvolgens met leedwe zen vastgesteld, dat dit besluit niet na geleefd werd en dat door middel van manifesten en verklaringen een opwin ding in leven werd gehouden, weke te gen de belangen van het land moet uitvallen. De wanordelijkheden, tijdens- de be tooging van de vuurkruisers te Brussel, hebben immers aangetoond, dat uitda gers en troebelwatervisschers er op uit zijn de opwinding te gebruiken voor hun drijverijen tegen de orde, tegen het grondwettelijk regime, tot zelfs te gen het gezag van den Koning. De meerderheid in de liberale gelede ren is voor samenwerking met de par tijen, die bereid zijn de verantwoorde lijkheid van het gezag te deelen om •het herstel van het land te verzekeren. De meerderheid is ook voor goede verhoudingen tusschen Walen en Vla mingen. In dit opzicht zal men de wijze be treuren, waarop de «Entente Wallonne» te werk gaat, die vergaderingen belegt om de Waalsche belangen te bestudee- ren, maar in den grond vooral haar tijd gebruikt om het Vlaamsche rechts herstel te dwarsboomen en de Vlamin gen verdacht te maken. In plaats van er zich over te verheu gen, dat voor de buitenlandsche poli tiek en voor de landsverdediging richt lijnen zijn vastgelegd, die de veiligheid en zelfstandigheid van het land moe ten versterken, trachten sommigen de ze beide vraagstukken opnieuw tot een voorwerp van hartstochtelijke betwistin gen te maken op gevaar af tweespalt te verwekken in het land. De rol van het liberalisme ligt. elders en zooals de liberale Vlamingen het bij herhaling getoond hebben, moeten alle krachten aangewend worden, opdat Walen en Vlamingen alles zouden ver mijden wat verdeelt om alleen de ware belangen van de Natie te behartigen. Reeds meermalen werd in de dagbla den het gerucht verspreid, dat- in Octo ber a.s. de samenstelling der regeering zou gewijzigd worden. Moeilijk is het, te gissen, wat werkelijk als grondige reden kan gelden, om de huidige leden van den kroonraad door andere te vervan gen. Voor zoover wij weten, heeft geen enkel minister, totnogtoe, zijn inzicht te kennen gegeven, om aan zijn ambt te verzaken. Die losse en zeer lichtzin nige verspreide geruchten zijn niet al leen grievend voor de bewindvoerders, maar tevens laten ze een ongehoorde ondankbaarheid blijken. Enkele onge- duldigen onder de vertegenwoordigers van de natie, hetzij in de Kamer of in den Senaat, bedwingen met moeite hun lust, om ook een portefeuille machtig te worden en in een ministerhotel zich met een pralenden glans te laten om stralen. Dat die parlementairen, welke behcoren tot de soort van wie Multatu- li zei, dat ze «bij gebrek aan zwaarte naar omhoog vallen», tot bedaren ko men en zich tevreden stellen, met het geen zij tot nu toe mochten verwerven. Het land en zij zeiven zullen zich er wel bij bevinden. De tijden zijn er ove rigens niet naar, om gevaarlijke expe rimenten te wagen. Meer dan ooit is het oogenblik gekomen om het aange vangen economisch herstel te voltooien. Laat ons bouwers zijn, die met moed, kracht, bezieling, geestdrift te werk gaan, alle persoonlijke eerzucht onmee- doogend verbannen, daden verrichten, waarvan de vruchtbare gevolgen ten goede van het algemeen strekken. Het Ministerie Van Zeeland heeft den stoot gegeven en veel verwezenlijkt, dat op beurend de nevelige sfeer opheldert, die ons omknelt. Maar geen talmen, geen aarzelen meer. Stilstand is achteruit gang. Koninklijke commissarissen wer den aangesteld om de oplossing te zoe ken van lastige problema's, welke ons bestaan bemoeilijken. De verslagen zijn ingediend, lof werd toegezwaaid aan de ontwerpen van voorstellen, die wantoe standen moeten doen ophouden en een beteren tijd voorbereiden. De voorge legde studies liggen en blijven echter onaangeroerd. Waarom Worden de aanbevolen zienswijzen goed bevonden, dat dan de toepassing volge. De onder vinding zal leeren, of ze dienen nog verbeterd te worden. Maar geen tijd verloren. In plaats van nutteloos en ontzenuwend te vitten over onbedui dende zaken, of de handen in den schoot te leggen en den vakantietijd te gebruiken om kracht te putten, ten ein de de partijtwisten met des te vuriger hevigheid heraan te vangen bij den na derenden Wintertijd, zou men hoeven te denken hoe aan de economische her leving van het land kan gewerkt wor den. Laat ons de te verrichten taak voorbereiden. Op het schitterend congres van het Willemsfonds, dat verleden Zondag en Maandag plaats had, hebben de Vla mingen weder getoond, hoe zij ruste loos in deze nog beroerde tijden hun plicht vervullen. Senator Vanderpoor- ten maakte zich, in zijn heerlijke, gloedvolle rede, tot tolk van wenken en wenschen, die wij in acht te nemen hebben om het land te dienen de Vlaamsche Beweging tot de eindzege- praal te brengen en te komen tot «een schooner,, beter, rijker, volledig gaaf Vlaanderen in een sterker Belgie». Het wakker liberaal weekblad «De Vrijheid» van Kortrijk, wees op zijne beurt terde ge op hetgeen het liberalisme te doen staat in de Vlaamsche gouwen. «Eerst en vooral dient de strijd aan gebonden tegen het fanatisme, zoowel het fanatisme dat zich tegen het Vlaam sche rechtsherstel wil kanten, als het fanatisme dat de Vlamingen op de dool wegen van het extremisme zou drijven. De Vlaamsche bevolking, maakt aan spraak op een volledige gelijkheid met de Walen, niet alleen op papier, maar in werkelijkheid. Het zou onmogelijk zijn evenwichtige economische en politieke toestanden in het, land te waarborgen, indien deze gelijkheid niet zou verze kerd zijn. Het Vlaamsche rechtsherstel, evenals de lotsverbetering van de arbeiders be rust bij uitstek op liberale grondbegin selen. Dat moet de taak zijn van de Li berale partij, wil beantwoorden aan de behoeften van den tijd, om in de Vlaamsche gewesten een gezonde taai en maatschappelijke politiek voor te staan, welke de verzoening en de verdraagzaamheid ten goede zullen komen. Laat ons bouwers zijn Het valt niet te loochenen, dat het liberalisme in de laatste jaren onte gensprekelijk hare taak heeft begrepen in opzicht der taaltoestanden. In de leidende kringen heeft men onbetwistbaar een krachtinspanning gedaan om htet volk beter te begrijpen en zich zijn toestand in te denken aldus zijn zekere vooroordeelen ver dwenen die een toenadering hebben gemaakt, die niet anders dan een heil- zamen invloed kan tot stand brengen. Maar vooral in tijden van politieke spanning duiken nog al te dikwijls oude gevoelens op, met het gevolg dat een deel van de vruchten, welke een verzoenende en tegemoetkomende po litiek aan het liberalisme kon verzeke ren, weer voor een groot deel verloren gaan. Het liberalisme kan of mag op der gelijke kleinzielige wijze niet opgevat worden. Wij zijn van oordeel dat alles moet worden gedaan om een goede verstandhouding te bevorderen, zoowel tusschen de verschillende klassen der bevolking als in de liberale gelederen, tot welzijn van de gemeenschap en van het land. De verstandhouding moet steunen op meer onderlinge waardeering en een helder inzicht van de nieuwe toestan den. Het is ook noodig dat, wanneer de gewestelijke groepeeringen of den al- gemeenen Landsraad bijeengeroepen woiden en alvorens er nieuwe politieke besluiten getroffen worden, een billijke en rechtvaardige vertegenwoordiging van alle groepeeringen worde mogelijk gemaakt. Het liberalisme steunt op de vrije ontwikkeling van de levende krachten van het land. Deze ontwikkeleing, wel ke sinds lang door de vooruitstrevende liberalen wend voorspeld, heeft betere arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders medegebracht, alsmede een toenemen- den invloed van den Vlaamschen mid denstand. Op ekonomisch gebied heeft onze middenstand voorzeker met groote moeilijkheden te worstelen, ook tenge volge der wisselvallige ekonomische en politieke toestanden op internationaal gebied. Eindelijk, ten gevolge van de toepas sing van het algemeen stemrecht, heb ben de demokratische Vlaamsche ver zuchtingen zich beter doen gelden in het Parlement en werden de taalwetten aangenomen, die geleidelijk normale toestanden schiepen. Hoe men er ook moge over denken, een partij die in de Vlaamsche gewes*

De Liberaal | 1937 | | pagina 1