OPROtP VRIJE TRIBUUN De Grootsche Plechtigheid -- te St-IdesbaM (aan Zee) Buitenland Inhuldiging van het Preventorium Eduard Pêcher gaa' er mee naar £fanckenb*rgbe Zoi«dag, 5 September, gaat onze Oude Garde naar Biankenberghe. Men kan zich laten in schrijven in het Liberaal Huis. Alle liberale vrienden worden tot deze reis zeer vriendelijk uitgenoodigd Nationale Maatschappij Belgische Spoorwegen. TWEEDE BLADZIJDE ten niet Vlaamsch en niet demokra- tisch zou zijn, is een onmogelijkheid geworden. In 't verleden werden de Vlaamsche eischen, in wat ze rechtvaardig en menschelijk zijn, maar al te dikwijls verkeerd voorgesteld, en aldus verdacht geraakt in de oogen van landgenooten, die de gelegenheid niet hadden deee toestanden van naderbij te onderzoe ken of te kennen. Eenige jaren geleden nog werd be weerd, dat het volk onverschillig stond tegenover de Vlaamsche vraagstukken, en aldus werden somigen op 'n dwaal spoor gebracht men kon al zoowel verkondigen dat de arbeiders tegen de pensioenregeling of andere maatschap pelijke vraagstukken waren gekant. Dergelijke drogredenen zijn dubbel gevaarlijk. Zij weerhouden degenen die geneigd zouden zijn logische en billijke regelingen te steunen en zij kwetsen het volksgemoed. Reactionairen langs den eenen kant, extremisten anderzijds worden met het scheppen van dergelijke verwarring ge diend. Het land zelf en de goede ver standhouding onder de inwoners on dergaan er de nadeelen van. Wij blijven de meening toegedaan, dat aan het liberalisme in onze gewes ten een opbouwende en verzoenende taak in de toekomst beschoren blijft. Eerst en vooral dient de strijd aan gebonden tegen alle fanatisme dat de Vlamingen op de doolwegen van het extremisme zou drijven, zoowel als te gen de fanatiekers, die de uitvoering der Vlaamsche wetten willen belemme ren. De Vlaamsche bevolking mag aan spraak maken op een volledige gelijk heid met de Walen, niet alleen op pa pier, maar ook in werkelijkheid. Het zou onmogelijk zijn evenwichtige ekonomische en poitieke toestanden in het land te waarborgen, indien deze ge lijkheid niet zou verzekerd zijn. Het Vlaamsche rechtsherstel evenals de lotsverbeting van de arbeiders be rust bij uitstek op liberale grondbegin selen. Het moet de taak zijn van de liberale partij, wil zij beantwoorden aan de be hoeften van den tijd, om in de Vlaam sche gewesten een gezonde taal en maatschappelijke politiek voor te staan, welke de klassenverzoening en de verdraagzaamheid ten goede zullen komen. NATIONALE BANK. DR#E MINISTERS AANWEZIG Van aan den tramstilotand van St- Idesbald, leidt een breede weg de Veurnelaan naar een groot, nieuw gebouw, temidden van de duinen. Het is daar, dat zwakke kinderen aan de zee lucht hun herstel koman vragen. Dit gebouw is het «Preventorium Edouard Pecher», dat voor enkele maanden weril voltooid, en waar reeds honderd kleine «pensionnaires» zijn. Officieel werd dit tehuis Zondagna middag ingehuldigd. Wie telt de men- schen di« derwaarts togen We zou den er ons niet aan durven wagen. Rondom het gebouw, waarvan de groo- te eetzaal weldra te klein bleek te zijn en ook in de omliggende duinen, had den allen post gevat. Het krioelde van vlaggen, alle afge vaardigd door liberale en mutualiteits- vereenigingen. De zon had bovendien alles in goud gezet. Er heerschte een ideale feeststemming. De Liberale Mutualiteit Edward Pécher voor het gewest Aalst, hiel- er aan, vertegenwoordigd te zijn onder geleide van de achtbare Voorzitter, Hr Advokaat Verbrugghen en de Sekreta- ris. De Liberale Vakbonden waren even eens vertegenwoordigd. DE PLECHTIGHEID Wanneer de personaliteiten op het verhoog verschenen, ging een luid handgeklap op, terwijl het Belgisch Na tionaal Lied werd gespeeld door de Li berale Harmonie van Coxy de. We noteerden onder de aanwezigen Ministers Hoste, Wauters en Delat- tre, de Senators Godding, Lamborelle, Vander Poorten en Leurquin, de Volks vertegenwoordigers Amelot, De Jaegher en Van Glabbeke, den Heer Coulon- vaux, Voorzitter van den Landsraad der Liberale Partij, de Heeren Raout, Voor zitter van het Preventorium, Kleykens, Sekretarls, Degrez, Schatbewaarder en de leden van den Beheerraad, Dokter Amianitoff, vertegenwoordiger van Mi nister Wauters, Mevr. «Edouard Pecher, den heer Houtsaegher, Burgemeester van Coxyde. de Antwerpsche Schepen Verrept en Somers, Mevr. Verrept, tal rijke afgevaardigden van,liberale krin gen en mutualiteiten, enz. Het was de heer RAOUT, voorzitter die de zitting opende, met een wel komstgroet aan de vertegenwoordigers van de regeering, aan de genoodigden en aan het talrijk publiek. Hij drukte er op, dat de dag van 8 Augustus in gouden letters zal wor den geschreven in de annalen van de maatschappelijke werken. Het Preven torium is de bekroning van het streven der liberalen, die ondanks vele moei lijkheden er toch in geslaagd zijn hun doel te bereiken. Spreker lichtte dan toe, hoe het plan, een eigen tehuis voor zwakke kinderen te bezitten rijpte, dankte hierbij allen zonder onderscheid, die de ontwerpers geholpen hebben, en vergat ook den bouwmeester niet, den heer Simon. Hij prees ook een en al lof voor den heer Jules Pécher, broeder van wijlen Edouard Pécher, «die wegens ziekte zij ner moeder belet werd, deze plechtig- hefd bij te wonen. DE ANDERE TOESPRAKEN Spreker verleende dan het woord aan Minister DELATTRE, die zegde, zich gelukkig te achten den groet en de gelukwenschen van do Regeering te kunnen overbrengen. In de laatste der tig jaren heeft de werking der mutua liteiten zich ongelooflijk uitgebreid. Maar de Minister voegde er bij, dat de liberalen hierin een reuzenaandeel hebben gehad. De Minister deelde ver der mede, dat hij namens den Koning opdracht kreeg het bijzonder mutuali- teitseereteeken van 1ste klas toe te kennen aan de heeren Raout en Pé cher. Het woord werd verder verleend aan den heer VAN ALLEYNES, die sprak namens den beheerraad van het Pre ventorium en zijn groote voldoening er over uitdrukte het «Home» geopend te zien. Dan kwam Minister HOSTE aan de beurt. «Spreker legt den nadruk op het hoogstaand maatschappelijk ideaal waar deze instelling aan beantwoord, en die tevens zoo'n groote beteekenis heeft op onderwijsgebied. Spreker doet uitschijnen, d-at werken voor de ge zondheid der kinderen ook werken is voor het onderwijs en tevens voor het belang van de gansche natie. Daarom dient voornamelijk hulde gebracht aan het preventorium. Preventorium houit in zich het begrip voorkomen, de ge zondheid dienen, en in dit opzicht dient hulde gebracht aan het streven en werk van wijlen Edouard Pécher. Minister Hoste toont aan, dat maat schappelijke wetten het preventorium z.jn van aen maatschappelijken vrede. Spreker brengt hulde aan Minister Driattre, die in een treffende bewoor ding het leven en het streven schetste van Ed. Pécher. Hij doet uitschijnen, hoe in ons klein land groote dingen door verstandhouding en samenwerking tot stand komen. In ons land wordt onverstoorbaar verder gegaan op den weg van maat schappelijke verbeteringen. Hij brengt een welverdiende hulde aan M. Raout en zijn medewerkers en toont aan wat in vrede kan bereikt worden. Met voort te gaan op den in geslagen weg wordt de toekomst van het land het best gediend. De Minister herhaalde deze rede in het Fransch. Na hem sprak nog de heer COULON- VAUX, om in ontroerende bewoordin gen hulde te brengen aan de nagedach tenis van Edouard Pécher en ook Me vrouw Wed. Pécher, eerbiedig te be groeten. We hoorden dan verder nog den heer KLEYKENS, sekretaris van het Home, die uitweidde over de goede zorgen wel ke de kinderen genieten in het Tehuis, en ten slotte <den heer VAN GLABBE KE, Volksvertegenwoordiger voor Oos tende, die zich fier achtte het Preven torium in zijn streek te zien oprijzen, en dan ook al de aanwezigen, namens de bevolking, begroette. Al deze toespraken wenden met luid sprekers uitgezonden. Na dit officieel gedeelte, werden de lokalen van het gebouw bezocht en bewonderd. Het was een hoogdag voor de liberale gedachte. MEVROUW CH.-ED. PECHER OVERLEDEN. Men meldt het overlijden van Mevr. Wed. Charles-Edouard PECHER. Mevr. Pecher, die 74 jaar oud was, had een tiental dagen geleden kou ge vat en zij is gestorven, eenige uren, na de Inwijding van het «Preventorium Edouard Pecher», in de duinen van Coxyde. Mevr. Pecher was de moeder van Ed ward Pecher, die in 1926, Minister werd van Koloniën, maar zes weken nadien overleed. Er zijn zaken waarvan men spreken moet Niet te veel, maar genoeg Tot die zaken behoort het geval der Nationale Bank. Zoo men weet, werden de statu ten der Nationale Bank door den be heerraad niet nageleefd, gaf men aan ■sommige loensche financiers (Barmat) aanzienlijke kredieten en verdeelde men ten slotte de wedde die aan den Heer Van Zeeland vroeger toekwam, in plaats dat deze aan de aandeelhouders ten goede zou komen. Er moet over dit geval gesproken worden met de noodige kalmte, omdat men geen politieke munt mag trekken, uit fouten door enkelen begaan, en die op zichzelven ongelukkig genoeg zijn te bestatigen. Droevig genoeg is het te be vinden dat juist diegene die op alle ge bied onberispelijk zouden moeten zijn, en laat ons maar zeggen, meest eerlijk, aan onberispelijkheid en eerlijkheid te kort schoten. Maar dat wil niet zeggen dat men haast zwijgen moet, zwijgen beteekent medeplichtigheid en door stilzwijgend heid en mangel aan ruchtbaarheid, werkt men dergelijke praktijken in de hand, en maakt men van verantwoor delijkheid en aansprakelijkheid, woor den zonder beteekenis. Houdingen als deze van Le Pays Réel, Nieuwe Staat en Oassandre, zijn af te keuren, omdat lage politieke doeleinden of politieke drijverijen, aan de basis lig gen van alle systematische schandalen- uitbaterijen. Houdingen als deze van de «Indépen- dance Beige» en vooral van heel de so cialistische pers, zijn nog meer af te keuren, omdat zij het geval in den doofpot willen houden en medeplichti gen worden van diegenen die, of zij nu Liberalen, Katholieken of Socialisten zijn, dienen aan kant gezet, eens bewe zen, dat zij oneerlijk, onbevoegd of na latig zijn opgetreden in het beheeren van een zaak, die niet de hunne is, maar deze der gemeenschap en van welk beheeren zij overigens honderd duizenden frank per jaar genieten. Buitengewoon zonderling is de hou ding der Socialisten. Wanneer het gaat, kapitalisten aan te vallen, patroons voor uitzuigers uit te schelden en het kapi taal als diefstal te betitelen, zijn zij er als de kippen bij. Maar wanneer, zooals in het geval van de Bank van den Arbeid en in het geval der Nationale Bank, het hunne mannen zijn, die fouten begingen, dan zwijgen zij als een. graf en mogen hun kiezers niet weten" wat er gebeurde. En dat zij niet zeggen dat wij hier leugens vertellen. 't Geval der Nationale Bank werd aan het licht gebracht door oud-Minis ter Sap, de man die aan Degrelle kost bare documenten verschafte tegen de Socialistische, Katholieke en sommige Liberale bazen. Degrelle liet de gelegenheid niet voorbijgaan en kwam op de algemeene vergadering van den Beheerraad, zijn gewoon overdrijven daargelaten, harde waarheden zeggen. Wie eerlijk aangelegd is, en finan- cieele zuivering wil, moest de rede van Degrelle goedkeuren, 't Gebeurt hem niet alle dagen lof baar op te treden... «Voor Allen», het weekblad van' de Socialisten, is van deze meening niet en schrijft in het nummer van verle den Zondag, onder den titel «Een vraagje» Degrelle, alias de blaaskaak van Bouillon, liet verleden week nog van zich hooren. Hij was er in gelukt, binnen te dringen in de vergadering van de Na tionale Bank en hield er, tot groote vreugde van de heeren groot-financiers, een slechte poortjesmeeting. Zijn haring braadde niet Degrelle mocht het aftrappen Maar we zijn zoo nieuwsgierig te vra gen, wie aan Degrelle de mogelijkheid gegeven heeft, om zich daar binnen te dringen Men moet aktionnair zijn, om daar te mogen tegenwoordig zijn Zou Sap nu misschien «een aktie» verloren heb ben Dat ware toch spijtig Voor Allen beschermt dus sommi ge leden der Hoogfinantie, omdat er tusschen de plichtigen eenige «arme partij genooten» zetelen, die net als Franck en anderen, de statuten heb ben verkracht en de honderdduizenden hebben gedeeld. Deze houding is droe vig te bestatigen, en getuigt dat heel de socialistische pers, het partijbelang bo ven het belang van het algemeen wel zijn verkiest. FIR VER. Het «niet-inmengingskomiteit» dat vorige week Vrijdag bijeen kwam, heeft voor de zooveelste maal geen beslissing genomen of kunnen nemen. Er was wel een schijn van toenade ring gekomen tusschen de Britsch- Fransche en Italiaansch - Duitsche standpunten. Men 2ou inderdaad de rechten van oorlogvoerende partijen toekennen aan de twee groepen in Spanje, nadat reeds een deel van de vreemde strijders in hun land zouden teruggekeerd zijn. Men zou ook neutra le waarnemers plaatsen in de verschil lende havens en vliegpleinen, om het gaan en komen aldaar te kon troleeren. De vertegenwoordiger van Rusland had evenwel voor een paar weken op 'n vergadering verklaard, dat Moscou nooit Generaal Franco als een oorlogvoeren de partij zou aanzien. Sedert waren wel enkele gunstige berichten in de pers verschenen, over een mogelijke gun stige ommekeer in de houding van Rus land... Men verwachtte ook veel van de tusschenkomst van Minister Delbos van Parijs, welke in een onderhoud met den Russischen gezant zou trachten, de hoe ken af te ronden en een toenadering te bewerken. De laatste vergadering van het komi- teit moest dan wel een succes zijn. Groot was dan ook de verwondering en zelfs de ontstemming, toen de Russi sche vertegenwoordiger in zijn vroege re houding bleef volharden. Waar schijnlijk voelt Moscou zich op dit oogenblik wat geruster, nu Japan voor •groote moeilijkheden staat in China en het Japansch-Duitsch verdrag minder dreigend is door die omstandigheid. In elk geval vragen Rome en Berlijn niet beter, dan de zaken op de lan ge baan te schuiven, want het komt er op dit oogenblik voor Franco op aan, in /;e eerste plaats tijd te winnen. Het niet-inmengings-komiteit heeft dus 'geen beslissing kunnen nemen. De reeks der vergaderingen werd voorloo- pig stop gezet. De heeren zijn in verlof. Onder tusschen gaan de gebeurtenis sen maar hun gang. Op de beide fron ten in Spanje, wordt steeds hardnekkig gevochten en de berichten geven mel ding van duizenden dooden langs bei de zijden. Tal van koopvaardijschepen, Engelsche, Fransche, Italiaansche, Grieksche en andere, worden door on bekende vliegers met bommen be stookt of door oorlogschepen aangehou den. De Engelsche regeering heeft zelfs om een ernstig feit van dien aard, he vig protest aangeteekend bij Generaal Franco, Deze heeft het protest van de hand gewezen en beweert, dat de vlie gers van Valencia ook Duitsche bom men in bezit genomen hebben, en die dus evengoed kunnen gebruiken om ver warring te stichten en incidenten te verwekken. 'n Nieuwe spanning is ontstaan tusschen Engelanti en Duitschland. De Engelsche regeering heeft namelijk bevel gegeven aan drie Duitsche dagbladschrijvers om Londen te verlaten, daar zij als onge- wenscht beschouwd worden. In een be richt wordt immers gezegd dat bedoel de personen hunne bevoegdheden als berichtgevers te buiten gingen. Zij zou den zich bezig gehouden hebben met het opmaken van lijsten over de han delingen en werkingen van Britsche personaliteiten, welke beschouwd wor den als vijanden van Duitschland of tegenstanders van het Nationaal Socia lisme. Dit wordt wel niet aanzien als spionnage, maar die Engelschen vinden het toch niet plezierig, te weten, dat ze in Berlijn, met naam en toenaam op het zwarte boek staan. Het is ook, mis bruik maken van de Engelsche gast vrijheid. De Duitsche Regeering en vooral de pers, die daar streng officieel is, is dan ook geweldig uitgevaren tegen de hou ding van Londen. De weerwraakmaat- regel bleef niet lang uit, De berichtge ver van de «Times» een zeer voornaam Engelsch blad, kreeg bevel, Berlijn te verlaten, binnen de veertien dagen, om dat hij niet sympathiek stond tegen over sommige punten van het Natio naal Socialisme. Dit incident is nu nog maar in zijn eerste stadium, alhoewel men in ver- tand daarmee, geen erger verwikkelin gen verwacht. Een gelukkige verbetering is ondertus- schen gekomen in de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen. De uitlating van voorname Engelsche politiekers, volgens hetwelk Londen gunstig gestemd zou zijn, om de kwestie van Abessinie te re gelen, heeft Rome ongetwijfeld aange naam verrast het is maar goed ook, dat die struikelsteen uit den weg ge ruimd wordt, indien men tot normale toestanden wil terugkeeren. Zonder twijfel zal Italië een andere houding aannemen tegenover de gebeurtenissen in Europa. De betrekkingen met Frank rijk, kunnen langs dien weg ook veel verbeteren, want Frankrijk is een En- gelsch-Italiaansche verstandhouding; genegen. Men hoopt zelfs alzoo een toe nadering tusschen Berlijn en Parijs en de beruchte as Berlijn-Rome te laten vervallen. In elk geval, verwacht men het beste van de Italiaansch-Engelsche besprekingen, welke op aanvraag te Ro me, in September zullen beginnen. Reeds werd gemeld, dat de Italiaansche berichtgevers van de pers, welke Lon den eenige dagen vóór de Kroningsfees ten verlaten hadden, zullen terugkee ren. Ook zullen de Engelsche dagbla den weer in Italië mogen verschijnen. Dit alles wijst op goeden wil en gezon de politiek. De Engelsche Minister Eden heeft verklaard, dat de Middellandsche zee vrij is en moet blijven voor ieder een. Mussolini heeft daarop beloofd, zich te onthouden van elke inmenging in de Engelsche aangelegenheden rond Palestina. In het verre Oosten dreigt meer en meer het spook van den oorlog. De Ja panners maken zich wel ongerust over het energiek optreden der Chineezen. Dit is hunne gewoonte niet, en de Chi nees is niet meer wat hij was over een tiental jaren. Want sedert kwamen Duitsche militaire leiders om een deel van idle geweldige massa te drillen ook het nationaal gevoel heeft veld ge wonnen en al het moderne uit Europa, de duizenden Chineesche studenten, welke uit de Europeesche hoogescholen naar hun land terugkeerden, hebben in dat onmetelijk land een élite gevormd, waarmee Tokio ernstige moeilijkheden kan hebben. De Japanners weten dan ook, dat het hoogtijd wordt om een laatsten sprong te nemen en nog een ■brok van dat werelddeel af te rukken en onder hun invloed te krijgen. Tokio neemt daarom zeer uitgebreide militai re maatregelen troepenverzendingen op groote schaal, met het meest moder ne en overvloedigste materiaal. Volgens de laatste berichten, wordt elke wrijving met de andere mogendhe den vermeden. KORTE BERICHTEN In de nacht van Zondag, had een ge weldige aanvaring plaats tusschen de Belgische maalboot «Prinses Marie- José» en een Engelsche boot gelukkig voor de haven van Duinkerken. De maalboot werd zeer erg beschadigd en kon nog bijtijds de haven van Duinker keen bereiken, dank zij de kranige hou ding van kommandant en bemanning. Eenige passagiers werden zwaar ge kwetst. Jougo-Slavie maakt op dit oogenblik een ernstige godsdienstige krisis door. Het gaat hem om het konkordaat tus schen de regeering en het vatikaan, waardoor aan de katholieke minder heid dezelfde rechten toegekend wor den als aan de Orthodoxe kerk. Deze krisis kan op politiek gebied in het bin nenland ernstige gevolgen hebben. Toekomende week meer hierover. van BERICHT Er zijn somwijlen klachten op van wege reizigers, die verplicht zijn ge weest over een min of meer belangrijk traject staande te reizen. Die klachten zijn in de laatste dagen, gedurende de welke de spoorweg in een uitzonderlij ken toeloop van reizigers heeft moeten voorzien, menigvuldiger geworden. Zoo was de dag van 1 Augustus bij zonder zwaar. Tusschen Gent-St-Pie- ters en Brugge zijn dien dag, van 8 tot 11 uur 's morgens, 38 treinen voorbij gereden in de richting van de kust, wat, gedurende drie uren, één trein om de vijf minuten beteekent. Die drukte volgde op een nachtelijk verkeer van 31 speciale treinen, waar onder 19 vertrokken uit Oostende naar Zwitserland en Tyrol, en 12 naar Oos tende en herkomstig uit die landen. En, niettegenstaande dit aanzienlijk aantal treinen, dat het maximum be nadert hetwelk die lijnen kunnen ver werken, zijn reizigers in de treinen staande gebleven. Doch men zal ons doen opmerken, dat hetzelfde gebeurt buiten de tijd perken van toeloop, dat reizigers in de treinen geen zitplaats vinden. In waarheid heeft dit bezwaar altijd bestaan, aangezien het den spoorweg steeds onmogelijk was eiken dag, op ieder uur, de samenstelling van zijn treinen te regelen naar het onvoorzien baar aantal reizigers die zullen opko men. Sinds de exploitatie er hoe langer hoe meer naar streeft den vorm van een omvangrijken metro, op vaste uren, in alle richtingen, doorkruist door snel rijdende en gemakkelijke frequente treinen, aan te nemen, heeft de nood zakelijkheid de samenstelling van de treinstellen te bepalen op den grond slag van een gemiddelde bezetting, zich onvermijdelijk opgedrongen. Dit is de prijs van een veiligen, snel len en frequenten dienst, die trouwens de onaangenaamheden van een staan de af te leggen reis tot een minimum herleidt. Het zou feitelijk een finan cieel onmogelijk wezen, een dergelijken dienst te verzekeren met zware trein stellen, waarvan gansche rijtuigen zouden onbezet blijven in den loop van het grootste aantal trajecten die ze el- ken dag moeten afleggen. Al de exploitaties van tramwegen in steden en voorsteden hebben staande plaatsen, en de reizigers vinden het goed aldus vaak lange ritten te doen met een confort en een beschutting te gen weer en wind die heel wat minder beteekenen dan wat de spoorweg biedt. Voegen we hierbij, dat de bespreking der plaatsen bestaat voor al de blok en internationale treinen. De reizigers is dan ook de mogelijkheid geboden zich een zitplaats in de treinen met min of meer lange trajecten te verzekeren, ln-. dien zij het verlangen,

De Liberaal | 1937 | | pagina 2