DE GHEEST, N. V. ^alst Qraagi overal de Legere gieren der $rou(oerij VRIJE TRIBUUN Moscou ontmaskerd buitenland Aspirine Economische Kroniek Zoo spreken mannen tot hun volk. TER OVERWEGING Koopt Loten Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende I I TWEEDE BLADZIJDE R.I.P. Iedereen weet wat deze drie letters beteekenen Rust in.vrede. Degrelle zou Uit in gulden letters op zijn «Pays Réel» kunnen zetten. Niet dat het Rexisme dood is, may dood ziek. Er is geen enthousiasme meer in de Rexgelederen. Er is geen geld meer in de kas... Dat er geen enthousiasme meer is, kunnen wij gemakkelijk zien Vele «leiders» zijn na kiezing van 11 April, ontmoedigd, met rede of zonder rede, gaan rusten... Men hoort er haast niet meer van. Paul De Morit, zonder wien Rex in Vlaanderen geen beteekenis had, heeft de wapens neergelegd en schrijft niet meer zijn dagelijksche artikelen in de «Nieuwe Staat». Pierre Daye, de Grunne en d'Yde- Walle hebben er genoeg van een poli tiek te dienen ti-ie zoo weinig strookt met de beginselen destijds 0oor het wordend Rexisme aan den dag gelegd. Men spreekt niet meer van alles te overrompelen en «met de massa een glansrijke victorie te halen op het rot te regiem». En wat erger is, de Rexbeweging net als alle andere ondernemingen door Leon Degrelle-in het leven geroepen, heeft geene geldmiddelen meer. Tragisch wordt in de «Nieqwe Staat» een oproep tot geldelijken steun aan de leden gedaan. Niet duizenden, maar honderddui zenden millioenen heeft Degrelle noo- dig om het bestaan van Rex tijdelijk te verzekeren. Het Rexisme zit dus werkelijk in slechte papieren... Wil dat zeggen dat dit ons ver heugt Ja en neen Ja, omdat op sommige oogenblikken Leon Degrelle zoo walgend en roeke loos optrad dat hij voor het land en lien socialen vrede in ons land een groot gevaar daarstelde Neen, omdat het Rexisme pr noodig is. De zuivering was eene noodzakelijk heid en sommige personaliteiten door Rex geweldig aangevallen, zouden nog hun rol spelen was. Leon Degrelle er niet geweest. Alle partijen hadden zich gecompromiteerd in finantieele aange legenheden en zonder het Rexisme was alles doode letter gebleven. Niemand zal dan toch ten plotte dur ven ontkennen, dat in het geval Bar- mat de hevige kritiek van Degrelle, geen grond heeft en dat het poodzake- lijk is in een demokratische regiem als het onze, de openbare meening een ware kijk te geven, vooral wanneer het gaat over hit beheer van hare openba re instellingen. Wij hebben het Rexisme met hart en ziel bestreden, omdat het door de schuld van Degrelle en van Degrelle alleen, ontaarde in het Degrellisme dat Staatsgevaarlijk bleek. Dat sluit niet uit, dat wij het zouden betreuren moest de Rexbeweging heel en al ten onder gaan. Niets is zoo noodig, in welkdanig Staatsregiem, dan eene sterke ernstige oppositie. Liever dan de ondergang, zagen wij een loutering van het Rexisme, zonder Degrelle een Rexisme dat eene op bouwende en noodzakelijke oppositie zou voeren, en dat door de politieke bevinding geschoold en door ccn ander man dan het kind van Beauraing, ge leid, eerlijk èn ernstig met hart en ziel zou medewerken aan den bloei van ons land. Het is voor de heele Rexbeweging een onheil geweest, door Leop Degrel le te worden geleid. Het ondankbare Kind van Monseigneur Picard is bij machte alles te stichten maar het ligt nu eenmaal in zijn aanleg, dat alles wat het- in het leven roept, ook te niet moet en te niet gaat. Was na. kiezing Degrelle op het ach terplan getreden, het Rexisme bleef bestaan en was leefbaar. Degrelle bleef en het Rexisme gaat dood. FIR VER. DE COMEDIE DER VRIJWILLIGERS. De Sovjetregeering houdt, wat be treft, het verleenen van belligerente rechten,aan de Spaansche oorlogvoe rende partijen en het terugtrekken van de vrijwilligers, voet bij stuk. Mais- ky, haar ambassadeur te Londen, heeft in de vergadering van het sufe-comité der noninterventiecommissie zonder, omwegen verklaard, dat de Russische Regeering in geen enkel opzicht, wijzi ging kan brengen in haar standpunt, zooals zij dat in de vorige vergadering heeft uiteengezet. Hij heeft, voor dat Moscou bereid was, de kwestie der bel ligerente rechten zelf maar onder het oog te zien, van de Duitsche, Italiaan- sche en Portugeesche vertegenwoordi gers, antwoord geëischt op de vraag, of hun regeeringen, bereid waren te ver klaren, dat zij het terugtrekken der vrijwilligers onvoorwaardelijk aanvaar den. Is dit het laatste woord van Moscou? Moscou verkeert in lastig parket. Het heeft voortdurend moeten doorzeilen tusschen de eischen der noninterven- tiepolitiek der groote mogendheden en die der volksfrontenpolitiek van de door Moscou geïnspireerde Derde In ternationale. Zoolang Engeland en Frankrijk bleven vasthouden aan inte grale oplossing van het probleem der buitenlandsche vrijwilligers, en daar aan niet het verleenen van belligerente rechten wenschten te verbinden, kon Moscou gemakkelijk tusschen de klip pen doormanceuvreeren. Zich achter Engeland en Frankrijk verschuilend, bleef het onaantastbaar staan tegenover zijn twee strategische vijanden Duitschland en Italië. Het kon rustig Valencia blijven erkennen als de eenige wettige Regeering van Spanje en generaal Franco als rebel blijven beschouwen. Ook al had het zich formeel, gelijk Rome en Berlijn, verbonden, niet slechts geen vrijwilli gers, maar ook geen wapenen en muni tie meer naar Spanje te zenden. De Derde Internationale, verontrust door den loop van zaken in Spanje, wegens het offensief van Franco tegen Bilbao, heeft het bombardement van Guernica uitgebuit, om ook van de Tweede Internationale uit, uitspraak van sympathie en steun, ten gunste van Valencia te verkrijgen. De koersverandering in de Engelsche politiek dwingt Moscou tot het démas qué. Engeland is bereid, Franco, belli gerente rechten toe te staan. Dat druischt rechtstreeks in tegen de po litiek van de Derde Internationale. Moscou staat thans voor de onaange name maar dwingende keuze, openlijk kleur te moeten bekennen. Het moet thans kiezen tusschen de ideologisch# politiek der Derde Internationale, in het bijzonder die der Fransche Com munistische Partij, de Volksfrontenpo litiek, en de nieuwe noninterventiepo- litiek o'er mogendheden, achter welke het zich tot dusverre schuil hield. Het poogt deze keuze te ontgaan, althans voorloopig uit te stellen, door Italic en Duitschland, een ondubbelzinnige ver klaring te ontlokken, ten aanzien van de vrijwilligers, klaarblijkelijk, om al dus een geldig motief te vinden tegen over Engeland en Frankrijk, voor het weigeren van het toekennen van belli gerente rechten aan Franco. Londen, beschouwt de Russen als de spelbrekers. De ostentatieve bijval, die lord Plymouth, de voorzitter der com missie, met de wcorden van Grandi n.l., cat er een Britsch en niet een Rus sisch voorstel aan de orde was tegen de verklaring van Maiski heeft betuigd, liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Deze bijval had tastbaar het karakter van een demonstratie. Hij -kan, evenals de zwenking van de En gelsche noninterventiepolitiek zelf, slechts verklaard worden uit de politie ke toenadering, die sedert den laatsten tijd tusschen Engeland en Italië in de Middellandsche Zee, groeiende is en onder geen beding mag worden ge stoord. Het schijnt, dat Engeland ge neigd is,tenzij nog, Moscou toegeeft, de Spaansche politiek verder zonder Rus land te liquideeren. Maar als men dat alles overweegt, komt nu Frankrijk leelijk in het ge drang het is aan Moscou gebonden Frankrijk zal tegen wil en dank Rus land moeten verdedigen. Het schijnt duidelijk dat Engeland het roer heeft gekeerd en naar een po litiek van algemeene verzoening streeft, ook met Duitschland. Parijs zal Moscou tot toegeving bren gen. Dat belooft nog nieuwe moeilijke toestanden voor het fameus Volksfront. Het schijnt dat vele vroegere vereer ders van die instelling, sedert lang hun vertrouwen hebben verloren in Blum en Co..., maar daar schrijf ik later over. Voor het oogenblik is het curieus, te weten, hoe Parijs het zal klaar spelen, gezien de moeilijke positie, waarin Moscou zichzelf bevindt. E.V. De weerkaart der internationale verhoudingen is al zoo onbetrouwbaar als de kaart van een Maartsch weer- ken met al zijn buien, of van een Aprilsch weerken met al zijn grillen. Niet zoohaast hebben de stralen van het optimisme ons aller harten ver blijd en met hoop vervuld, of daar ver schijnt de dreigende onweerswolk van het pessimisme weer aan den interna tionalen hemel, om ons in vertwijfe ling te doen terugvallen. En dat is een spelleken dat nu al duurt, met korter of langer tusschen- poozen, sinds de vrede wend geteekend. De Staatslieden hebben de handen vol met recht te zetten wat omver ge vallen was, of neer te halen wat gis teren werd rechtgezet. Pas enkele dagen geleden wisten de bladen ons te verzekeren, dat er op internationaal gebied eene ware op luchting was ingetreden en dat we be ter tijden mochten vooruitzien. Vandaag is dit weer heelemaal ver anderd. Engeland en Duitschland be tuigen elkanders goeden wil door het uitdrijven van journalisten. Zoo iets leidt tot geen oorlogsconflikten maar het getuigt toch ook niet van overdre ven vriendschap. De Japaners hebben den wereld kond gedaan, dat hun geschil met hun ne gele broeders uit het Hemelsche rijk niet anders dan door een oorlog te beslechten is, In Spanje, langs den kant van de rebellen, zijn de officieren onderling aan den slag gegaan, terwijl het langs den kant der republikeinen ook niet .pluis Is. Op zee worden schepen gekaapt, lijk in den tijd van Jan Bar en de vrijbui ters, doch met minder romantisme. In de Balkans heeft een godsdienstig geschil bloedige offers gevergd en er zijn nieuwe botsingen te vreezen. In Rusland worden duizenden aan houdingen gedaan, onder voorwendsel van een grooten kuisch. Siberië, ge vangenissen en strafpelotons zijn er aan de orde van den dag. In Duitschland beweert men een heele spionage inrichting ontdekt te hebben. De personen welke met deze inrichting in aanraking zijn geweest worden verzocht zich aan te melden, zooniet zullen zij van medeplichtigheid beschuldigd worden en... voegt het be richt er waarschuwend bij, het weze herinnerd dat spionage met den dood wordt gestraft De handbijl van den beul snakt naar werk. In Frankrijk steken de kommunisten het hoofd omhoog om troebelwater te verwekken, waarin zij dan naar harte lust zouden kunnen visschen tot meer dere eer en glorie van... Bolchevi#. M. Mussolini trekt er op uit naar Secilië «met geen ander, dan vredelie vende doeleinden» wordt er uitdrukke lijk verzekerd. Laat ons hopen, dat het werkelijk zoo weze, alhoewel het moeilijk is ge worden hoop te vestigen op verklarin gen van alleenheerschers. Men ziet dat de internationale toe stand nog ver verwijderd is van de stabiliteit die onmisbaar is om de vre de te bestendigen en om, door onder linge verstandhouding den welstand weer te brengen. Dat beteekent nu niet, dat we moe ten wanhopen. Uit overmaat van kwaad wordt soms het goede geboren. En de strijders voor het goede, voor meer menschelijkheid en rechtvaar digheid, voor meer toenadering onder de volkeren, voor meer naastenliefde, zitten ook niet stil, er kan een tijd ko men, dat hun stem gehoord en hun po gen gewaardeerd zal worden. werkzaamheden gevolgd van de ekono- mische wereldkonferentie Wie heeft niet met welgevallen geluisterd naar de stem van internationale figuren en organismen Maar hoe groot was telkens de ontgoo cheling van deze, die zich lieten be- invloeden door woorden, en minder re kening hielden, met de feiten en met de ruwe werkelijkheid. BERICHT WOORDEN EN FEITEN. De alles belieerschende tegenstelling Democratie en Vrijheid, vrijere handel, en met belemmerde munten. Dictatuur. Autarchie en Wisselcontrole. Alvorens U een RADIO aan te schaffen, wend U in volle vertrouwen tot den IMekanieker MICHEL SCIIOLLAERT VLIERZELE, MOORLEOEM. ^Ook alle keus van elektrische toestellen, velos en onderdeelen, aan matige prijzen. Een groot gedeelte van de wereld, schijnt thans overtuigd van de nood zakelijkheid van internationale samen werking. Dat streven beheerscht trouwens de na-oorlogsche buitenlandsche politiek. Maar meestal is het bij woorden geble ven, om de eenvoudige reden, dat in alle internationale bijeenkomsten, bij na uitsluitend klonk, de stem van eigenbelang, terwijl de stem van de wereldgemeenschap slechts heel zelden werd gehoord. Lofbare pogingen van groote geesten liepen te pletter tegen de ikzuchtige belangen van enkelingen, groepen, na ties. Wie heeft het grootste vertrouwen gehad in den Volkerenbond? Wie heeft niet met groote toelangstelling de Beroep op het Wereldgeweten. De laatste twaalf maanden, heeft het niet aan goed gemeende waarschuwin gen ontbroken, en het zou dom zijn, te ontkennen, dat gedurende dit tijdsbe stek, geen positieve arbeid werd ge daan. Maar tenslotte blijft de groote tegenstelling overheerschen. Door den mond van den Amerikaan- schen Staatssecretaris «Cordell Huil», sprak midden Juli, het wereldgeweten. Hij deed eenen oproep voor het herstel van de vrede door economische en mi litaire ontwapening, onafscheidbare begrippen trouwens. Zeven en dertig naties waren 't akkoord, met de grond beginselen, door Huil ontwikkeld, maar de fascistische staten bleven, als naar gewoonte, het antwoord schuldig Duitschland, Italië en Japan gaan voort, cp de voor de wereldeconomie en wereldvrede zoo noodlottige weg. Eens te meer bevestigden zij hun kwade trouw. Ook onze jonge Koning Leopold III. geinspireerd door de opdracht van den Heer Van Zeeland, heeft zijne stem laten hooren. Wat stelde hij voor Een organisme voor economische stu dies in het leven te roepen. Organisme, dat zou gekenmerkt zijn, door univer seel karakter, zijn bestendigheid en zijn onafhankelijkheid. Organisme, dat voor taak hebben zou, de elementen op te zoeken voor de reorganisatie van de wereldeconomie, en dat zich bestendig zou aanpassen aan de voortdurende wijzigingen van de economische facto ren. Dat voorstel was ingegeven door de volgende betrachtingen. Indien wij werkelijk den oorlog wil len vermijden en de menschen terug •brengen naar meer. vredelievende in zichten, dan moeten wij den moed hebben, de economische kwestie, in al haar uitgestrektheid onder de oogen te zien en een oplossing te geven aan de groote problemen, die zich dreigend stellen voor gansch de menschheid de verdeeling van de natuurlijke rijk dommen, de verdeeling van de ruilmid delen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen dé landbouw- en de nijverheidslanden. Welk eene schoone opvatting Een idealistische opvatting tevens, die gansch de wereld in bewondering bracht. P.E. (Vervolg toekomende week). In zijn brochure over Vlaamsche Ar- beidsorde, weerlegt Victor Leemans, het reactionnair en behoudsgezind op treden der Kristelijke Democraten in deze bewoordingen «Het is noodgedwongen, dat de Kris telijke democraten den weg hebben moeten gaan die hun voorgeschreven werd door een liberaal-marxistische wereld, door een maatschappij van bourgeois en proletariërs. Het eenige wat u in die gegeven orde kon, was in derdaad «klassenverzoening» prediken; een samenwerking der standen, was in een liberaal-marxistischen tijd geen «•tanden» kunnen bestaan. Het eenige v/at de christelijke democratie hier dan ook deed, was streven naar een tacti sche, formeele overeenkomst van fun damenteel gescheiden belangengroe pen. Nu echter is op grond van de gege ven volksgemeenschappelijke eenheid, een nieuwe tijd aangebroken, die es sentieel verschilt van het negentiende eeuwsch maatschappij-tij dperk, en die in zich de voorwaarden vervult voor de wording van een innerlijke, werkelijke eenheid der standen. Dat scheidt ons dan ook van het werk, het verdienste lijk werk, dat door de christelijke de mocraten in andere omstandigheden werd gedaan. De strijd voor de verde diging van «rechten», wordt nu de strijd voor de verdediging van de so ciale «orde», waarin hoogere rechten dan een liberaal-materialistische we- jeld geven kon, aan de werklieden ver zekerd zijn. Wij vragen ons af, hoeveel personen bij machte zijn, deze weerlegging te verstaan. Indien de Vlaamsch-Nationalisten werkelijk door Vlaamsche Arbeidsorde, een Volksorde bedoelen, dat zij dan toch beginnen, met aan hun volk, een taal te spreken die door andere perso nen dan hooger-ontwikkelden, min of meer kan begrepen worden. zijner grondstoften, de voortdurende en zorgvul dige contróle tiidens de vervaardiging aoor eer ste klasse vakmenschen waargenomen, geven een volmaakt product; 'Het Product van Vertrouwen, Vraagt de origineels verpakking met he, BA VER- kruis en het zegel van do nationale Codex Het drieste optreden van Degrell tijdens de laatste vergadering van de Beheerraad der Nationale Bank, hee weer eens duidelijk bewezen, dat h geheele rexistische opzet berust op h scheppen van troebele toestanden. Vast is het, dat daar, waar gefaa wordt, ingegrepen moed worden, vaste en onvermurwbare hand. Me moet zich niet in slaap laten wiege maar den wortel van het kwaad zei aantasten. In alles moet maat houden worden, hoeft men zich te hof den voor overdrijving, die meestal lei( tot een valsche voorstelling der feite: Daarom voelen we een zekeren schuw voor die onruststokers, die mei te beklagen zijn dan wel te veroordef len. Het is treurig, te moeten vaststel len, hoe weinig ze zich- hun politiek e economisch doel bewust zijn en al hu betrachten zich beperkt tot eei heesch geschreeuw om het bestaand te verdelgen. Hoe ver staat het rexism hier af, van bijvoorbeeld het liberalij me, dat een principe voorstaat en vei dedigt, een leerstelsel opbouwt en ont wikkelt. Zij, die de rexistische baldadighede aanstoken en speculeeren op de groe pen der ontevredenen, begrijpen niel willen niet begrijpen dat zij dwalen e: te vroeg hebben gejuicht. We voeler dat ze stilaan tot een totale machte loosheid zullen gedoemd worden en da ze eenmaal de schrale troost zullen be waren, te hebben toewerkt, dat doo hun afbrekende en op sensatie belust politiek, het vertrouwen een oogen blik werd ondermijnd en zoo een wijz •regeeringspolitiek bemoeilijkt Zij hebben ook aan de goote par tijen bewezen, dat de inrichting vai hun innerlijk organisme op eendrach tig samenwerken moet steunen en da verdeeldheid leidt naar weerloosheii en machteloosheid. Zij hebben bewezen dat hier een deelte van de bevolking is, bij wie he misnoegen over zekere heerschendi toestanden zoo diep geworteld is, het gretig de gelegenheid aangrijpt de ze ontevredenheid zoo duidelijk moge lijk naar voren te brengen. Daarom is het de plicht van de libe rale partij dat in te zien. Zoo er een klasse is, die lijdt onde. de huidige wereldekonomie, dan is he wel de burgerij. Daar moet voor zorgd worden, daar moet men naar d( zoo dringende middelen uitzien om gewettigde ontevredenheid te doen ver dwijnen. Terecht werd voor den werk man een gunstige levenstoestand schapen. Dat men echter ook den mid denstand niet aan zijn lot overlate R.V. van de KOLONIALE LOTERIJ LIBERAAL MUTUALISTISCH PREVENTORIUM HOME EDWARD PECHER Wij vermelden volgaarne dat de inhuldiging die op 8 Oogst plaats greep te Coxyde, St-Idesbald, ook werd bij gewoond, voor wat aangaat het arron dissement Aalst, door Volksvertegen woordiger Behn, Schepen De Stobbe- leir en Raadslid Cornelis. De eerste werd uitgenoodigd als Parlementslid, de twee anderen als Voorzitter der Li berale Federatie van Aalst en inrich ters van een feest ten voordeele van liet Preventorium en dat de ronde som van 6.000 franken opbracht netto winst. De liberale Federatie der Stad Aalst bracht op die manier het hare bij voor de inrichting van 6 bedden. De Liberale Federatie Aalst.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2