Het Roode zaad schiet op Ons Vorstenhuis H OPROEP >X Zondag, S September, gaat onze Oude Garde naar Blankenberghe. Men kan zich laten in- schrijven in het Liberaal Huis. Alle liberale vrienden worden tot deze reis zeer vriendelijk uitgenoodigd Economische Kroniek BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE EEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. NEGENDE JAAR ZONDAG 29 AUG. 1937 Nummer 35 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Postch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aailst, wende men zich tot den DRUKKER. SPAANSCHE KINDEREN. Pogingen zijn gedaan geweest om den schoolstrijd, die reeds zoovele ja ren ons politiek leven vergiftigt eens en voor goed van de baan te ruimen. Tijdens de besprekingen der laatste schoolwetten werden door de meestge- zaghebbende leiders van alle partijen verklaringen afgelegd die van oprech ten goeden wil getuigden en langs weerskanten werd den weg der weder- keerige tegemoetkoming betreden. We mogen zeggen dat de liberalen vooral het verst den weg der inschik kelijkheid zijn opgegaan. Nu had men ook mogen verwachten dat op dit gebied de wapens voorgoed zouden neergelegd worden. We moeten met spijt vaststellen, dat dit van katholieke zijde geenszins het geval is. Dagelijks zien we weer eens in ka tholieke gazetten artikels verschijnen waarin de verachtelij kste argumenten worden gebruikt om de officieele school te kleineeren en om diegenen verdacht te maken die er voorstanders van zijn. We beweren niet, dat de verantwoor delijke bladen van de katholieke re- geeringspartij deze onkieschheid be gaan, maar de honderden lokale-, ar- rondissements-, patronaatgazetjes die wekelijks, maandelijks van de kristelij- ke persen komen, gaan waarlijk de pa len wat al te ver te buiten. Iedereeen prijst zijn waar, dat be grijpen wij, dat recht eischen wij voor onszei ven op, dat is vervat in het be grip «eerlijke mededinging» Maar 't is geen eerlijke mededinging meer wanneer men niet de deugdelijk heid van zijn eigen waar prijst-, maar de waar van den mededinger als be dorven en vergiftigd afschildert. Die oneerlijkheid begaan de katho lieke gazetjes waarover wij het hier hebben. We gaan hen in dien weg niet vol gen. We laten het lasterlijk aantijgen voor diegene die in hun blind fanatis me denken daarmede hunnen hemel te verdienen. Wij zullen de vrije katholieke scho len laten voor wat zij zijn en ons enkel 't Is de verjaring van den afschuwe lijken en niet te vergeten dood van onze teerbeminde Koningin Astrid. Zij was de hoogste belichaming van schoonheid, van vriendelijkheid, van goedheid en van liefde. Haar glimlach had alle harten veroverd. Haar minne lijke gedachtenis zal in het geheugen van het volk blijven voortleven. Nim mer zal Belgie zijn geliefde Vorstin Astrid kunnen vergeten. Haar bekoor lijk beeld blijft een lichtstraal in onze geschiedenis. Die Koningin te vroeg verdwenen te vroeg ontrukt aan de teedere liefde van echtgenoot en kin deren, was als een legende-prinses in ons land gekomen, plotseling ver dwijnt. Zij te midden van de algemee- ne verslagenheid barer trouwe onder danen. In die droevige dagen schaart Belgie zich eens te meer rond zijn Vorsten huis. Het heeft begrepen welke plaats Ko ning en Koningin in het nationaal le ven innemen. Het is ons een plicht aan den zoo zwaar beproefden Koning te doen ge voelen hoe innig wij deelnemen in zijn diepe leed. De rol van een Koning, die, zooals Leopold IEL, zijn plichten verstaat, is een der moeilijkste uit het maatschap pelijk leven. Hij moet zich gedurig be- heerschen. Hij moet zich op de hoogte houden van omvangrijke en talrijke vraagstukken. Zijn grondwettelijken plicht laat hem niet toe rechtstreek- sche voetstappen aan te wenden. Hij is verplicht in alles en gedurig de mees te omzichtigheid aap den dag te leggen. En toch is Hij de hoogste bewaker der groote nationale belangen. Zooals de loods, die het schip op de onbepaal de zeewegen leidt, moet hij verder en dieper zien op den politieken gezicht einder, dan de politieke persoonlijkhe den die hem omringen. Want zij zijn immer, min of meer door partijgeest gedreven. Hij is de man, die aan de toe* er bij bepalen de degelijkheid aan te toonen van de officieele school, die ten allen tijde onze voorkeur heeft gehad. De liberale partij is de ontwerpster, de inrichtster van de officieele school geweest in ons land. Zij heeft haar gewild zooals zij wer kelijk is Eene nationale, moderne, degelijk uitgeruste school, welke be kwaam is eene zedelijk en lichamelijk sterke en terzelf dertij d intellectueel ontwikkelde jeugd te vormen eene school welke de toekomstige burgers voorbereidt tot het volbrengen van hunne plichten als van een berede neerd gebruik hunner maatschappe lijke rechten. Een school, bediend door een personeel dat van Belgische natio naliteit is, verplicht den eed van ge trouwheid aan den Koning en gehoor zaamheid aan de wetten van het Bel gische volk af te leggen. Eene school waarin men de kinderen leert, niet alleen eerbied te hebben voor 's lands instellingen, maar ook achting voor diegenen die opgeleid werden volgens andere filosofische of godsdienstige begrippen. Eene school waar niet geduld wordt dat men andermans overtuiging aan valt. Eene school waar men goede burgers vormt welke hun land beminnen en zich wederkeerig achting leeren toe dragen. Eene school, waarlijk toegan kelijk voor iedereen. Dat is de officieele school zooals wij die gewenscht en gewild hebben en zooals zij is. Wij richten ons tot alle rechtzinnige burgers om deze school in hunne gunst aan te bevelen en hen te verzoeken zich geenszins door verachterlij ke las terpraatjes van de wijs te laten bren gen. Laat katholieke menschen de vrije school verkiezen, dat is een recht dat wij hen geenszins willen betwisten, maar laat ook vrijzinnige burgers hun voorkeur geven aan de officieele school, dat is hun plicht tegenover hen zelve tegenover hunne overtuiging tegenover hun kroost. komst moet denken. Zijn streven vindt zelden een onmiddellijke belooning. De geschiedenis alleen zal bepalen zoo Hij, met eer en trouw, zijn taak vervulde. Nooit zullen de Belgen genoeg besef fen welke schuld, zij jegens hun Vorsten hebben aangegaan. Onze opvolgende Koningen Leo pold I, Leopold II, Albert I toonden zich waarlijk de hoeders van ons klein landeken. Koning Leopold HI leverde reeds het bewijs dat Hij de traditie van Zijn groote voorgangers zou getrouw blij ven. Hij bezit het evenwicht van zijn vader en de wilskracht van Koningin Elisabeth. En ach Zulk een leider hebben wij heden bitter noodig. Wij zijn door gevaren omringd buitenlandsche en bmnenlandsche ge varen. Daar, die internationale politiek die aan de vóóroorlogsche bedreigin gen doen terugdenken. Hier onze in nerlijke twisten, een lange krisis die de menschen verbijsterd heeft en hun den zin der mogelijkheden heeft doen verliezen. Op een jeugdigen man van zes en dertig jaar, door een zorgvuldige oplei ding tot zijn rol voorbereid, berust de verantwoordelijkheid van Belgie's toe komst. De Ministers veranderen. Hij blijft. Vroeger, na de dagelijksche zware taak wanneer Hij naar Stuyvenberg terug keerde, vond Hij er een teerbeminde gemalin, die voor troost en ontspan ning zorgde. Nu staat Hij alleen. Alleen Neen, Zijn volk staat rond Hem geschaard, dat volk door Hem beschermd en op wiens onafhankelijk heid Hij waakt. Op den steun van alle Staatsburgers moet Hij mogen rekenen. Hij moet al toos het gevóel hebben 4at de oogen Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GTT <T JS-DENDERMONDE van Zijn volk, in volle vertrouwen, op Hem zijn gericht. In zijn troonrede verklaarde Hij, dat Hij «aan Belgie tot in de ziel verkleefd was». In alle omstandigheden heeft Hij getoond, dat deze woorden aan een werkelijkheid beantwoorden. In meerdere mate nog dan vroeger hebben de Belgen heden een heilige plicht te vervullen. Door hun daden, door hun vader landsliefde moeten zij aan den Koning hun vurige sympathie, hun algeheele verkleefdheid betoonen. Toekomende week meer hierover. WOORDEN EN FEITEN. (Vervolg) DE TOESTAND De Fransche, Engelsche Amerikaan- sche verklaringen van September 1936,' waardoor den groepslee; werd gelegd van samenwerking op monitair gebied en waarin tegelijkertijd werd gewezen op het belang van het neerhalen van het zoo noodlottig systeem van kontin- genteering en wisselcontrole, was een goede inzet. Maar vergeten wij het niet. Het was slechts den eersten stap. Immers in de verklaring stond te le zen dat de deelgenooten «het recht heb ben met de eischen van de binnenland- sche welvaart, volledig rekening te hou den», wat wil zeggen, al te doen, wat zij noodig achten om hun rechtstreek- sche en particuliere belangen, zoo goed mogelijk té dienen. De verklaring bevat dus Elkander tegenspreken, de nationale en interna tionale doelstellingen. En de ondervin ding heeft geleerd, welk groot gevaar .daaraan verbonden is. De Fransche frank is inderdaad ge vallen als slachtoffer van de botsing tusschen beide doelstellingen. EN HET GOUDPROBLEEM Het goud blijft naar één kant stroo men. Naar de Vereenigde Staten. De landen waarheen het goud stroomt, geraken steeds in grootere moeilijkheden, omdat zij gevaar loopen in dat goud, of liever in de door zijn aanwezigheid vereischte hoogere uit gave van biljetten, te stikken. Zij zijn er bijna zoo erg aan toe ais de arme landen. De «nieuwe verdeeling van het goud», waarover door sommige naieveling wordt gesproken, is onzin, want het staat als een paal boven water, dat het goud in den vorm van groote en econo mische bruikbare hoeveelheid, slechts dan kan terugvloeien, wanneer kans op goeie belegging en welvaart aanwezig is en, juist deze voorwaarde ontbreekt. En door goudaxmoede en door voortdu rend goudverlies. Het staat vast dat de geest van het drieledig monitaire akkoord, niet vol staat, om hierin verandering te bren gen. De eenigen die uit den bestaanden toestand werkelijk voordeel trekken, zijn, de Kapitaal - exportateufen en munt-spéculatiën. De economische medewerker van het I.V.V., merkte dan ook zeer terecht op, dat men zich wel eens zou kunnen af vragen wanneer zulks mogelijk is, niet tegenstaande de geest van de verkla ring, of het nog wel nuttig is, verder pluimen te laten. Te meer daar, luidens de mededeeling van den Volkenbond de «géografische verdeeling van den wa renruil van sommige 'landen, in zeer groote mate, niet door de prijs-invoer van de uitvoermarkt wordt bepaald, maar door den willekeur, die de han delspolitiek toestaat, natuurlijk groo- tendeels voor landen met «Wisseleen - Zij die, uit politiek, of eenvoudig maar uit gewoon menschelijk medelij den, Spaansche kinderen herbergen, hebben zich al bitter weinig van hun gastvrijheid te beloven. Of ze katholieken zijn, die zich over Baskische kinderen ontfermd hebben, of socialisten, die, uit roode solidariteit, vluchtelingetjes uit andere door de na tionalisten veroverde gewesten in Span je hebben opgenomen, allen zijn 't er over eens, dat ze slechts stank voor dank ontvangen. Met die Spaansche bengels is geen huis te houden. Om te beginnen beschouwen zij de gastvrijheid, welke zij hier genieten, als hun recht, en als den plicht van hun pleegouders, en dan zullen zij nog al tijd meenen, dat dezer plicht van in ternationale solidariteit, bij hun recht verre ten achter blijft. De besten onder hen zijn nog die, welke zich slechts op bedelen toeleg gen. Het schooien ligt nu eenmaal in den aard van alle zuidelijke volken, be hoort als 't ware bij hun landschap, bij hun tradities en hun folklore. Maar de lieve Spaansche kindertjes, voor wie ons hart te weeken wordt ge legd, wachten hier gewoonlijk niet, tot dat iets gevallen is, om het op te ra pen, noch om iets te vinden, voor dat het verloren werd. Hierover hebben we al heel wat klachten gehoord en gelezen van ka tholieken, die Spaansche kinderen in huis genomen hadden, maar zoo bont hadden dezen het toch nog nergens ge maakt als in het kamp, dat te Saint- Cloud bij Parijs, door de zorgen van de communistische Confederation du Tra vail voor hen is ingericht.' Daar hebben 1800 kwee kelingen van het Fiente-popular, over eenige dagen, op hun beurt en naar 't schoone voor beeld van hun ouders en opvoeders, een echte revolutie ontketend. Het meerendeel hunner, zijn afkom stig uit Santander en reeds vandaar weggezonden, in 't vooruitzicht der in neming van hun stad door de nationa listen, en toen het, voorloopig nog valsch gerucht zich onder hen ver spreidde, dat deze inneming reeds vol trokken was, maakte een ware vloed golf van woede, een soort massa-razer- nij, zich van hen meester. In de oude fabriek, die hun tot ver blijf is aangewezen, begonnen zij met alles te vernielen, wat hun onder de handen viel en toen ze door de toe- ziehters naar buiten gedreven waren, klauterden ze op de muren, om met gebalde vuisten de gendarmen en mo biele garden te beleedigen, die de wacht hielden rond het gebouw. Want, zoo gezellig was de geest die sinds eenigen tijd al onder die gastjes van de «Confederation du Travail» heerschte, dat deze laatste reeds om politie en militaire bescherming moe ten verzoeken had, om ontvluchtingen te beletten. Binnen werden de bewakingen en be diening uitgeoefend door Fransche ar beiders, die hiervoor nog wel hun be taald verlof opofferden Voor allen dank werden zij door de kleine Span jaard met steenen gebombardeerd. Een verslaggever van den Parijschen «Matin», vernam van hen slechts klach ten over de leugenachtigheid, de onge- zeggelijkheid en de onzindelijkheid der kleine Spanjaards. Vanaf hun aankomst, zoo vertelde een der surveillanten ontvangen zij de zorgen van vrouwen, die uit Spanje ge komen zijn. Alle dagen gaan ze onder 't stortbad, maar dan is hun eerste werk, zich in 't zand te gaan rollen. Geven wij hun schoenen, dan hebben ze dezer, vijf minuten nadien, reeds over den muur gegooid en loopen ze trole». (Dan zou het wel eens kunnen komen met wissel-controle over gansch de lijn). HANDELEN. Wij komen er op terug. Er moet spoe dig gehandeld worden. De opdracht, gegeven aan den Heer Van Zeeland, zou zoo gauw mogelijk praktische resultaten moeten afwer pen, te meer, opdat de meeste overhe- OPVOEDING MET GEBALDE VUIST weer barrevoets. En de zegsman van den «Matin» zei, dat men meer dan een engelengeduld moet hebben, om deze kinderen te be waken. Gij kunt u niet inbeelden, ver telde hij, hoe moedwillig ze zijn. Alles wat men hun verbied, kkkkkz z z liefst Zoo zien we dus door een vuurrooden C.G.T.-ist, alles bevestigd, wat de Belgi sche pleegouders van Spaansche kinde ren in ons land ervaren wordt. En ziedaar dan het communistisch zaad dat in Spanje opschiet. Dat i£ dan de jongste generatie. Het geslacht, ontsproten aan het regiem, dat het koningdom omverwierp om een repuDliek te'stichten, die alras degene reerde tot een dictatuur van het prole tariaat. Dat zijn dan de uitslagen, de vruch ten van de opvoeding met de gebalde vuist. Van eenige moraliteit is bij deze in oommunistischen grond opgekweekte jeugd niets te bespeuren. Men heeft haar slechts gesproken van haat, van wraak en vooral van rechten. Niemand heeft haar nog voorgehouden, dat de mensch in de eerste plaats plichten te vervullen heeft, en slechts door een trouwe vervulling van deze plichten, rechten verwerven kan. Men heeft hun alles wat zij begeeren en niet bezitten, voorgesteld als hun onrechtmatig onthouuen en ontstolen, en aldus in hun geesten de begrippen van «mijn» en «dijn» volkomen ver wisseld. En zoo komen ze er dan toe, zich ook veiongeiijkt, tekortgedaan, bestolen te achten, daar waar ze uit mensohlie- vendheia opgenomen zijn. Er is geen enkeie reden, waarom van nature, het Spaansche kind zoo be- geerig en opstandig, en vooral zoo to taal van ieder begrip van dankbaarheid gespeend zou wezen. De jonge Spaan sche generatie, waarvan we thans zul ke jammerlijke staaltjes te zien knj- gen, is het product van de opvoeding thuis, maar vooral in de school, onder het nieuwe regiem in haar land. En laat, met hun altijd, toch meer Noordelijke begrippen, onze socialisten het niet zoo erg meenen, toch is het dezelfde richting, welke ze het nieutoe geslacht ook hier met hun gebalde vuist uitwijzen. Een gebalde vuist kan slechts een dreigement beteekenen. Zij stoot aprio- ri iedere geopende hand terug. De ge balde vuist is de hand van hem, die al le gelijk, alle recht, alle vrijheid voor zichzelven opeischt en niemand het be staan gunt, die niet denkt en doet als hij. De kinderen de vuist leeren ballen is in hun week gemoed voor 't heele verdere leven den stempel drukken van nijd en van haat. En, als de Spaansche «arbeiders»,, on der het regiem van het Fren te-popular, hun kinderen op die manier zelf heb ben opgekweekt en in de school laten opkweeken als wilden, dan kunnen we er leedvermaak van hebben, dat de be wonderaars van dit Frente-Popular en supporters van het Marxisme in Span je, in het buitenland, de eersten zijn, om door dit beklagenswaardig kieine canaije gebeten te worden. Uit Parijs .wordt gemeld, dat twee honderdvijftig van de jeugdige «revo- lutionnaiien» te Saint-Cloud verwijderd zullen worden en naar Belgie gestuurd. Zeer waarschijnlijk zullen .dat. dan wel de belhamels zijn. Dit cadeautje zendt hèt Franscho Volksfrontgouvernement ons zeker als vergoeding voor den trafiek, dien het onze havens van Antwerpen en Gent wil afnemen, ten voordeele van Duin kerken. RIP. den overtuigd zouden zijn over de fon- damenteele hoofdzaken of oorzaken, die den wereldhandel in den weg staan. De verbinding tusschen het Ottowablok en de Vereenigde Staten dient tot stand gebracht. De kleine landen dienen voort te werken in den geest van Oslo conventie nr 2. De Vereenigde Staten moeten voort gaan met hun handelspolitiek. Want een a cc oord zoo als het ac-

De Liberaal | 1937 | | pagina 1