De Koopman van AALST Binnen kort verwacht i Aspirine door «Voor Taal Vrl heid TWEEDE BLADZIJDE coord Rusland-Vereenigde Staten, be- teekend meer voor vrijen handel, can twintig oproepen of cenferenties. En ondeitusschen kon gewerkt wor den. aan de verbreiding en de uitwer king van ruimere opvattingen. Geen valsch toekomstmuziek. Geen drogredenen. Het streven naar een eco nomische wereldgemeenschap, dient de brandkasten-mentaliteit te overwinnen. Want het blijkt eiken dag duidelijker de ordening, die door zoovele wordt verlang!, en die alleen de wereldvrede kan brengen, is onmogelijk, zoo lang het kapitalisme door den eene of den andere groep geleidt niet volledig machteloos wordt gemaakt, en zoo neergeveld, dat het in de toekomst in de onmogelijkheid zijn zal de hoorens weer op te steken. p.E. DE WAARHEID OVER DEN HISTORISCHEN NACHT VAN 2 AUGUSTUS 1914 Aan de radio heeft men eenige be langwekkende inlichtingen over den historischen nacht van 2 Augustus 1914 vernomen. Waarom heeft de Vlaamsche radio over die gebeurtenissen gezwegen wan neer het to be or not to be, dit is het bestaan en de toekomst van Belgle op het spel stonden Er gebeuren zonderlinge dingen in de Vlaamsche radio. Mag men niet vermoeden dat zekere Vlaamsche ex tremisten er meester zijn Wat er ook van zij, de Fransche ra dio heeft voor velen een hoekje van het gordijn opgelicht. Zooals luitenant generaal de Sel- liers de Moranville, die toen hoofd van den algemeenen staf van het leger was en den Kroonraad bijwoonde, zegde, was ons leger niet gereed. Het miste kanonnen, geweren, ammunitie en het liet nog op andere punten te wenschen, 40.000 vrijwilligers werden daarom niet aanvaard. Daarom was het gek van wege den onderchef van den staf, generaal ba ron de Ryckel, voor te stellen met zulk leger naar Keulen op te rukken. Ware het aan de grens verslagen ge weest dan was het ook met ons land gedaan. De vraag rijst op wie verantwoorde lijkheid voor zulken toestand was Niets anders dan de anti-militaristi sche politiek van de rechter zijde die, nog in 1901, het vrijwilligersstelsel had opgedrongen dat in 1909 met een fail liet eindigde. Men had immers geen vr.jwilligers genoeg. Helleputte dip een groote schuld van die ontwapening droeg, had immers gezegd, dat ons le ger moést diénen om «geen oorlog te voeren»... Daarom is het waarschijn lijk dat die anti-militarist, die zulke groote schuld op zich geladen had, te Maeseyck een standbeeld na zijn dood kreeg. Het was de politiek van het gemak, wanneer Leopold II meermaals en met nadruk gewezen had op den plicht een sterk leger te hebben om onze/neutra liteit te verdedigen. Hij had het reeds in 1887, vóór het-, monument van Breydel en De Coninck te Brugge, gezegd, maar hij predikte in de woestijn. Staatsminister Hymans sprak aande radio een zakelijke redevoering uit, so ber en simpel van taal. Hij wees er op hoe het er uit zag in het paleis wanneer hij, versehbenoem- de Minister, er aankwam. Hij zegd#> terloops dat de heer J. Ingenbleek, die toen Sekretaris des Konings was en nu Goeverneur van Oost-Vlaanderen, hem de benoeming van Staatsminister per soonlijk ten huize had medegedeeld. De tachtigjarige Staatsminister De- lantsheere, leunde op den arm van een knecht van het paleis, Gremdll, oud gezant van Belgie te Berlijn was het hart in. We gelooven het, aangezien die diplomaat als produitscher bekend stond en een bewonderaar was van Willem n, die hem zijn portret had beschonken, dat een eereplaats in het Belgisch gezantschap bekleedde. Men weet, dat Greindll de schoonbroeder van Woeste was. Wanneer de zitting onder voorzitter schap des Konings werd geopend, heerschte een zekere verwarring onder de aanwezigen, die, in andere woorden, men kan het raden, den kop verloren hadden, dit op eenige uitzonderingen na. Die heeren verwachtten zich aan geen oorlog en wisten niet hoe Belgie zou reageeren. De heer Hymans herinnerde dat Ko ning Albert kalm en bedaard was. Geen spier van zijn gelaat vertrok. Overi gens had hij tot op het laatste oogen- blik alles gedaan om den Keizer van zijn voornemen Belgie aan t.e vallen, af te trekken. Ook Koningin Elisabeth had haar gemaal hierin geholpen. Vooraleer de Staatsministers en Gene- ralen bijeenkwamen, hadden de Minis ters met portefeuille reeds een verga dering gehouden, waarvan geen proces verbaal bestaat krachtens een traditie die sedert 1869 bestond. Men zou eens willen weten wat daar gebeurd is. De Koning nam het woord en zette rustig uiteen hoe de vprk in den steel zat. Zijn betoog was klaar en duidelijk: Belgie moest zich verdedigen of het zou vergaan. Men had eerst een Qy- zantijnsch gekibbel van juristen ge hoord, dat herinnerde aan het gepraat der Grieken wanneer Mahomed II Kon- jWantinopel belegerde en innam. Alweer een teeken dat sommigen de kluts kwijt waren. De Heer Hymans bevestigde wat men reeds wist, te weten, dat Woeste zich eerst voer een tegenstand in schijn uitsprak en een defailische re devoering hield. De heer De Sadeleer deed een uitval op de trouweloosheid van den keizer. Ten slotte sprak de Ko ning en daarna werd hoofdelijk ge stemd. Woeste stemde eerst. Eenparig keurde men den vollen tegenstand goed en ook Woeste stemde mede. Wat kon hij anders doen Men weet dat de Kamers in verlof waren en slechts den 4 Augustas wer den bijeen geroepen». Het relaas van den Heer Hymans was waardig van een historieus, wiens kla ren stijl hij bezit. Wat den Heer Carton de Wiart be treft, die als derde aan de radio sprak, hij verschoonde Woeste, maar beves tigde, dat een zekere ontreddering in het begin van de vergadering heersch te. Hij vond het goed zijn partijgenoot Woeste te verschoonen, doch logen strafte niet dat deze eerst voor een schijnverdediging gewonnen was. Dit pleidooi ten gunste van Woeste is te Brussel in de hoogere kringen kwalijk genomen geweest, daar men weet boe misdadig de rol van den leider der con servatieven geweest is in zake de ver dediging van ons land, zijn aangeno men vaderland, want zijn vader was een Pruis en Consul van Pruisen te Brussel geweest. Woeste hield van Frankrijk niet, maar wel van het land zijner vaderen. De heer Carton, die beter dit potje had gedekt gehouden, heeft er niet bijge voegd dat Woeste tijdens het beleg van Antwerpen in gezelschap van Brand Whitlock, gezant van de Ver- eenigde Staten en den militairen at taché van het gezantschap van Spanje, met voorstellen van een wapenstilstand van den vijand naar Antwerpen was gegaan waarin juist spraak was van een schijnverdediging, en dat Woeste door den Koning, noch door den heer de Broqueville werd ontvangen. Hij moest dus onverrichterzake naar Brussel terugkeeren. Niettemin hebben de conservatieven op initiatief van Minister Segers, den vriend van Degrelle, een monument te Elsene opgericht net als Helleputte er een gekregen had wanneer Koning Al- bert nog op een monument van dank baarheid te Brussel moet wachten... Er is meer. De heer Carton de Wiart was toen zelf Minister in het kabinet de Broqueville. Hij heeft dus als par tijman gesproken. Men z»u hier het woord kunnen aanhalen 7ous êtes orfèvre, Monsieur Josse -*!d Wat ook een pijnlijken indruk maak te, was zijn overweging na den Kroon raad wanneer hij zich afvroeg of de Belgen zijn beslissing zouden goedkeu ren. Daaraan was geen twijfel, maar de Minister van Justitie heeft aan de va derlandsliefde van de Belgen durveii twijfelen. Altijd was ons volk beter dan •zijn Ministers en gekozenen. Minder pommade en literatuur, M. Carton, maar meer durf, geloof en ver trouwen in onze natie zou beter staan hebben. Daarover zullen wij niet verder pra ten hoewel we nog veel zouden kun nen zeggen. Iedereen is geen held. Laat ons niet vergeten dat, zoo de militaire wet van 1913 werd aangeno men, die ongelukkiglijk veel te laat kwam, de heer Hymans een pluimpje op zijn hoed mag steken. Zonder de stemmen der liberale oppositie zou de wet niet gestemd geweest zijn. Die op positie welke steeds als Staatsvijand was bejegend geweest gedurende de dertig jaar dat er Ministeries van rechts waren, stelde haar vaderlands liefde boven alles en wij vergeten niet dat haar leider, Paul Hymans, zijn vrienden overtuigd had hun plicht te doen. Hij heeft dit natuurlijk niet aan de radio gezegd, maar wij schrijven het hier zwart op wit, opdat de jongere geslachten het zouden weten en ont houden. De ziel, de motor en de sterkte van den nationalen tegenstand was Koning Albert, het trotsch figuur van den we reldoorlog, zonder wien onze jongeren den paradestap zouden doen. LIBERAAL MUTUALISME ge- Het was een plechtigheid, welke in gouden letters zal aangeteekend wor den in de annalen van 't Liberaal mu- tualisme. Het preventorium is de bekroning van het streven der liberalen, die on danks veie moeilijkheden er toch in geslaagd zijn, hun eigen tehuis, en dat een prachtig tehuis is, te hebben voor hun eigen zwakke kinderen. Verschillende redevoeringen werden er uitgesproken, waaronder vooral deze van Minister Delattre belangwekkend is, omdat hier door een politiek tegen strever, eerlijk en oprecht hulde is ge bracht geworden, aan het groote werk, door de Liberalen gesticht op mutualis- tisch gebied. De Minister verklaarde, dat in de laatste dertig, de werking der mutuali teiten zich ongelooflijk heeft uitge breid en dat de liberalen hierin een reuzenaandeel hebben gehad. Verder voerden nog het woord, Mi nister Hoste, M. Ooulonvaux, voorzitter van den LandsraacT Kleykens, secre taris van het «Home» enz... De Liberalen praten niet veel, maar doen zooveel te meer. Hunne leuze is «Doe goed en zie niet om Het strekt het Liberaal Mutualisme tot eer, dat het, het gcede doet, om het goede, zonder nevenbedoeling en enkel en alleen gedreven door de hoogste ge- ie lens van menscheiij kheid en naas tenliefde. HET HOEKJE VAN DEN WEETGIERIGE Te St-Idesbald, werd aan de zee, het «Preventorium Edouard Pecher» inge huldigd in aanwezigheid van M.M. Hos te en Delattre. Er waren afgevaardigden toegekomen uit alle gewesten van het land, en tal rijke liberale mandatarissen hadden er aan gehouden aanwezig te zijn. GOLFLENGTE Bij het uitspreken van bovenstaan de titel, komen voor eenieders geest noodzakelijker wijze drie letters te voorschijn die een geheele warreboel van min of meer ingewikkelde gedach ten in het leven roepen T.S.F. Maai- hoe innig ook het begrip golf lengte verbonden is met de draadlooze telegraphie, is het nochtans niet ge raadzaam aan de hand van deze laat ste het eerste te willen verklaren. Öm ons doel te bereiken en toch een een voudige uiteenzetting te bekomen, die nen wij 'de moeilijkheid te splitsen en ons naar de bron te verplaatsen. Aan de basis van de draadlooze tele graphie studie liggen op theoretisch gebied de geluidsleer en het electro magnetisme. Naderhand hebben ce toepassingen in beide wetenschappen, in innige praktische samenwerking met de Algemeene Electrotechniek en de lampenleer, geleid 'tot de huidige ver hevene trap van volmaaktheid welke de draadlooze heden- ter dage toereikt Wij hebben dan ook gedacht logisch te handelen door onze bespreking drie voudig op te vatten en daartoe de na tuurlijke volgorde te gebruiken aange duid door het wordings processus zelf van de draadlooze telegraphie. Door eerst de rol uit te leggen ge deeld door golven en golflengte in ge luidsleer en electromagnetisme, zal het ons naderhand minder moeilijk vallen de betrekking aan te -duiden die be staat tusschen onze radioapparaten en' de cijfers waarmede de uitzendingspos- ten de golflengte aanduiden in onze radioprogramma's. Golflengte in geluidsleer. Geluidsleer omvat de bespreking van ulanken en geluiden. Slaan wij met een hard voorwerp op een vast lichaam iedereen weet dat wij een klank heb ben voortgebracht. Welnu de ondervin ding leert,, en toont gemakkelijk aan, dat het vaste lichaam na het toebren gen van de slag, een trillende bewe ging aanneemt. Om er zich terloops van te - overtui gen, hoeft men slechts de hand te plaatsen op een klok of een bel de hand ondergaat een zeer eigenaardige tinteling. Een sprekend bewijs van de voortbrenging van de klank door tril ling vindt men ten andere in de toe passing van het diapason. De moleculen der lucht in de on middellijke nabijheid van het trillende lichaam, komen in botsing met dit laatste en de beweging verspringt van molecule op molecule door onderlinge en aanhoudende aanstooting. De tril lende beweging;die dus de klank daar- stelt neemt om zoo te zeggen de lucht als voertuig, en verplaatst zich door heen de opeenvolgende luchtlagen tot aan het oor van den waarnemer wiens trommelvlies de klank opneemt. Het gaat hier niet om een verplaat sing van -de stof, maar wel om een verplaatsing van de toestandsverande ring aan dewelke de stof onderworpen is. Zulkdanige verandering of even- wichts verbreking ontstaan in een het punt van een elastisch midden, plant zich voort, en zet zich over van mole cule tot molecule onder de benaming van golf of golving. Een klassiek voorbeeld van golf is dit van den vallenden steen in stilstaand water. De steen komt in aanraking met de wateroppervlakte, een vorm verandering ontstaat in het water en verplaatst zich onder vorm van een kleine zichtbare golf. Laten wij nu, na gelijke tusschenpoozen, verschillende steenen vallen, dan krijgen wij een opeenvolging van golven die zich met dezelfde snelheid voortplanten. Wij zeg gen met «dezelfde voortplantings-snel- heid, want geen enkele golf haalt de vorige in. Wij stellen gemakkelijk vast dat het hier met het water is dat zich ver plaatst in de richting van de golvin gen maar wel de energie geleverd door den val van de verschillende steenen. Door volstrekt gelijksoortige ver schijnselen worden de geluidsgolven voortgebracht de vallende steen in aanraking met het water wordt ver vangen door de geluidsoorzaak die fei telijk een verandering van druk is, en in plaats van het water dienen de lucht moleculen tot -ondersteuning van -:'e verplaatsing. Een verschil bestaat nochtans en ligt hierin dat de trillin gen aan de wateroppervlakte loodrecht op den voortplantingszin geschieden terwijl deze van de luchtmoleculen er evenwijdig mede zijn. Daar nu in het punt waar de eerste trilling ontstaat, andere volgen, zien wij hier ook een opeenvolging van ge luidsgolven te voorschijn komen die zich met een konstante snelheid ver plaatsen. Iedere trilling stelt een toestands verandering daar die tot het beginpunt terugkomt en geschiedt in éénzelfde tijd, genoemd periode. Wanneer nu het oorsprongspunt van ;eluid, gedurende zulkdanige pe riode, zijn eerste trilling ondergaat, verplaatst de geluidsgolf zich, met ha re constante voortplantingssnelheid, doorheen de .luchtlagen, tot in een ze ker purit. In andere woorden, na een aantal seconden gelijk aan één periode, begint in dit laatste punt de trilling zich te doen voelen. Welnu, de afstand tusschen beide voorgaande punten, noemt men «golf lengte». De golflengte van een geluidsgolf is dus, de, door de golving afgelegde weg, gedurende één trillingsperiode. Het is ons ook nog de afstand tus schen twee welkdanige punten, waar de golf voorbij trekt en in dewelke, op éénzelfde oogenblik, gelijkwaardige toestandsverandering plaats -grijpt. Totdaar voor wat de geluidsleer aan gaat- M.P. Oproep tot de Jeugd. Wij lezen in «De Haagsche Post» dat de Nederlandsche Heidemaatschappij en 't Staatsboschbeheer, zich tot de Nederlandsche Jeugd richten voor de bescherming en eerbied voor de natuur. Zij lieten voor dat doel -een vouwblad verschijnen, dat met honderdduizenden het land d-oor werd verspreidt. Frisch gekleurde teekeningen, wijze vermanin gen en leuke versjes sporen aan om voorzichtig te zijn met vuur de voor een kort oponthoud gekozen plek niet te ontsieren met achtergelaten afval bloemen, planten en vogels te sparen en de broedplaatsen der vogels met rust te laten. Voorwaar een prachtig doel Dit voorbeeld zou hier ook navolging moeten vinden. Herinneren wij te dezer gelegenheid aan de indrukwekkende re de, die wijlen burgemeester Jan Van Ryswyck in 1904 te Antwerpen, bij het vieren van den Nationalen feestdag hield van Vogelen, Bloemen, Zingen. De roerende woorden, die hij toen sprak, tot wekken van liefde en eerbied voor de vogelen en bloemen en voor het verspreiden en zingen van het mooie Vlaamsche lied, zouden ook bij duizenden exemplaren aan de kinderen moeten door een vlugschrift herhaald worden, om de deugden en gaven aan te kweeken, die de jongeren helpen tot brave burgers te worden, tot lof en eer van het Vaderland. der Aspirine tabletten is ten volle bewezen. Sedert 38 jaren, aldus gedurende een generatie lang, stelt de geheele wereld ver trouwen in dit kleine Aspirine tabletje. Dit is ongetwijfeld het beste bewijs dat Aspirine, zelfs bij langdurig gebruik, geen söhadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. ''Het Product van Vertrouwen. Vraagt da originaala varpakking met het BAYÉR- kruis an hat zegel van da nationale Codex hoffelijk was, maar den premier over tuigd heeft, dat er maatregels moeten genomen worden. Vrijdag zal men meer nieuws daar over vernemen, daar de Ministerraad ernstige beslissingen zal nemen. En die beslissingen zullen wel beinvloed wor den door het bezoek der rechtschen aan den Heer Van Zeeland. Een der directeurs van de Nationale Bank, baron Hankar, is overleden. De man was reeds lang ziek. Onge twijfeld zullen de ontroeringen, ver wekt door de Zaak der Nationale Bank, zijn einde verhaast hebben. Die gewezen artillerie-officier, die 'n actuaris was, is bestuurder der Alge meene Spaar- en Lijfrentkas geweest. Hij had in den laatsten tijd den Heer Van Zeeland, als onder-gouverneur der Nationale Bank vervangen. Hij was ook baron genoemd geweest en hij laat een groot vermogen achter. Vele officieren der artillerie en der genie, vervullen eene rol van eerste plan in het bankwezen en de zaken. Men weet dat die officieren twee jaar langer s^udeeren dan de gewone offi cieren die aan de Militaire School stu deer en. Het schijnt ook dat de Heer Van Zeeland heeft laten verstaan aan de katholieken die hem kwamen spreken, dat hij er niet aan houdt nog langer Minister te blijven, maar dat men hem gevraagd zou hebben, aan te blijven. Men preekt ook sub rosa van zijn vermoedelijken opvolger. Onder voor behoud geven wij die geruchten weder. In alle geval zullen de meeste Minis ters aftreden. PROVINCIE OOST-VLAANDEREN Bij toepassing van art. 2 van de Pro vinciale Verordening ter verbetering van het Rundvee, zullen bijgevoegde stierenkeuringen gehouden worden te DRONGEN (Dorp), op Vrijdag 10 September, te 9 uur. MEIRE (Dorp), op Vrijdag 10 Sep tember, om 10.30 ure. CRUYSHAUTEM (Markt), op Maan dag 13 September, te 10.30 uur. N.B. 1) De stieren tijdens deze najaarskeuringen goedgekeurd, moeten in het voorjaar 1938 opnieuw aan de keuring onderworpen worden. 2) Tij dens deze bijgevoegde keuringen zullen de inschrijvingen van stieren voor het Veestamboek gedaan worden. De Goeverneur, J. INGENBLEEK. ER ROERT IETS. PE OPVOERING VAN De komende weken zullen belangrijk zijn voor de Belgische politiek. Maandag heeft de heer Van Zeeland eene delegatie van de rechterzijde ont vangen. Het was een klein parlement, dat met gesloten deuren den politieken toestand heeft onderzocht. De veranderingen in het kabinet wer den opgeworpen. Vooreerst werd steen en been ge klaagd over den al te grooten invloed der socialisten, in de tweede regeering van Van Zeeland. De meeste katholieken zijn misnoegd over die moeiaierij. Aangedrongen werd, om haar te ma tigen. De socialistische partij is maar het derde van het land. Sr werd ook geklaagd omdat zij zich verzetten tegen alles wat den midden stand kan helpen, Het schijnt dat de Heer d'Aspremont Lynden, de kwestie van de Nationale Bank heeft opgeworpen. Tusschen hem en de Heer Van Zeeland had een ge- dachtenwlssellng plaats, die weliswaar STAD AALST Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis dat op Maandag 30 Oogst 1937, te 11 uur voor middag ten stadhuize, zittingzaal van het Schepencollege zal worden over gegaan tot de OPENBARE AANBE STEDING voor ile VERBETEHINGS- WERKEN uit te voeren aan de DEN DER-, KOOPHANDEL- en NIJVER HEIDSTRAAT. Lastenboek en plannen, welke niet te koop zijn, liggen van heden af ter inzage ten Stadhuize, Bureel 8, eiken voormiddag, van 8.30 tot 12 uur. Aalst, den 12 Oogst 1937. De Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, O. Reyntens. A. Nichels. STAD AALST. Is te begeven de bediening van ONDERWIJZERES aan de Stedelijke Bewaarschool der Schoolstraat. De aanvraag, alsmede kopij van het diploma, is over te maken aan het Ge meentebestuur vóór 1 September 1937. De Gemeentesekretarls, Oscar REIJNTENS. De Burgemeester en Schepenen, A. NICHELS. Na dit blad gelezen te hebben geef het voort aan een gebuur of vriend, ten einde ons abonnementen te ver meerderen.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2