De Koopman van Venetië KABAKET AVOND Buitenland iwm Kanton AALST AALST OPVOERING VAN door «Voor Taal Vrijheid». Op Dinsdag 28 en Woensdag 29 September in de Zaal Feestpaleis Gentsche Steenweg, Aalst Liberale Vakbonden van het Arrondissement Aalst Hheumatiek.. Middenstanders, Vereenigt U U zélven teddeh kunt zeker- TWEEDE BLADZIJDE verbonden zijn om den autocratieën den eerbied voor vrede op te leggen. Zij zijn werkelijk bereid, gezamenlijk dien hoogsten diplomatieken en mili tairen plicht te vervullen Van het antwoord, dat zij op die vraag zullen geven, hangt de zeer nabije toekomst van vrede of oorlog voor Europa af. Laat ons hopen, dat in Duitschland en Italië die pleit voor den vrde ernstig zal overwogen worden Europa heeft rust noodig. ROLVERDEELING De Doge van Venetië Hr J. Herremans De Prins van Marokko, Hr J. Coffo De Prins van Arragon, Hr R. Van Styvendael Beiden dingende naar Portia's hand Antonio, Hr R. De Gols koopman van Venetië Bassanio, Hr Fr. Kelders zijn vriend Solanio, Hr P. Van de Velde Salarino, Hr De Brauwer Gratiano, Hr A. Waegeman drie vrienden van Antonio en Bas sanio Lorenzo, Hr P. Klinkenborg minnaar van Jessica Shylock, Hr A. Van d. Broeck een rijke Jood Tubal, Hr H. Van Cauter een Jood, zijn vriend Lancelot Gobbo, Shylock's knecht Hr R. Van Styvendael De oude Gobbo Hr A. Agneessens vader van Lancelot Leonardo Hr P. De Schaepdrij ver bediende van Bassanio Balthazar, Hr M. Coppens bediende van Portia Portia, Mevr. R. Van Styvendael een rijke erfgename Nerissa, Mevr. Meganck-De Moor haar kamerjuffer Jessica, Mej. H. Callebaut dochter van Shylock Klerk Hr X Senatoren van Venetië. Beambten van het Gerechtshof. Bedienden. Verder gevolg. Het stuk speelt gedeeltelijk in Vene tië, gedeeltelijk te Belmont, het land goed van Portia. Regie Hr Armand Verstrael. Kostumeering Huis Verhoeven, Antw. Pruiken Huis Em. Van Huffeltaire. Stoffeering Huis L. Dierick. Nieuwe schermen van Hr J. V. Malderen Verwacht op 30 November a.s. HOFGUNST fijne comedie in 4 bedrijven, door Remi Rasquin, naar het Duitsch. KORTE INHOUD VAN HET STUK Antonio, rijk koopman te Venetië, zou aan zijn vriend Bassanio, wel 3000 du katen ter leen geven, die deze vraagt, om ten minste met alle noodige praal en pracht te kunnen verschijnen voor Portia, rijke erfgename, die hij ten hu welijk wil vragen. Doch, daar alle sche pen van Antonio overal verspreidt zijn over den Oceaan, en hij geen baargeld beschikbaar heeft, zoo geeft hij zijn vriend Bassanio de raad, om uit te zien naar een geldleener hij zal borg staan met zijn schepen en lading die ver wacht worden. Bassanio vraagt dan aan Shylock, een rijke Jood, om aan deze voorwaarden, hem het geld te willen leenen. Shylock doet het, doch, stelt lachend als voorwaarden er aan toe dat, bij in gebreke blijve op den bepaalden datum «hij een pond vleesch mag snij den uit de borst van Antonio» wat door Antonio schertsend wordt aangenomen. De datum vervalt en de schepen zijn niet aangekomen. Binst deze tijd heeft Bassanio het jawoord verkregen van Portia. Welk een overgroot geluk... doch daar verneemt hij, dat Shylock zijn vriend Antonio voor het gerecht daagd, om betaling van zijn schuldbrief. Portia dit vernemende zegt «Geef de Jood, zes maal, de verschuldige som, en dat uw vriend vrij weze Op het gerechtshof waar al de vrien den van Antonio vereenigd zijn, ver schijnen onder de vermomming, van twee hooggeleerden, Portia en hare ge zelschapsjuffer Nerissa. Na een hevig debat en na dat de Jood het hem ver schuldigde pon: je menschenvleesch heeft willen snijden, uit de borst van zijn schuldenaar, worden door het hof, naar Venetië's wet, al de goederen van Shylock verbeurd verklaard en hij moet zich KRISTEN laten doopen De Jood vertrekt verslagen, vernietigd Bassa nio vliegt dankbaar naar advokaat en zijn sekretaris en geeft hem als beloo ning, daar de advokaat er op aandringt, de ring welke hij van Portia kreeg, op de dag hunner verloving. Portia en Nerissa komen nu weer, in hunne gewone kleeding. Zij verwijten hunne beide mannen, Bassanio en Gra tiano, hun ontrouw, daar zij reeds hun verlovingsring wegschonken, en na fcus- schenkomst van Antonio, die de blijde tijding ontving, dat al zijne schepen in veilige haven zijn, wordt alles weer ten goede opgelost, en allen gaan eene ge lukkige toekomst te gemoet. Remi Rasquin. AFDEELING STAD AALST Geacht Medelid, Met deze hebben wij het genoegen U uit te noodigen tot de buitengewone algemeens vergadering, op Zondag 26 September, te 5.30 uur namiddag, in het Liberaal Volkshuis, Windmolen straat, te Aalst. Op de dagorde van deze vergadering staan zeer belangrijke punten, o.a. Herkiezing van het plaatselijk Bestuur. Leden die hun kandidatuur voordra gen, moeten het bureel daarvan verwit tigen voor Zaterdag 25 September. Deze buitengewone algemeene verga dering gaat gepaard met een verzorgd door de Liberale Arbeiders jeugd. PROGRAMMA Opvoering van A) Tooneelstuk De Redding B) Kom aan mijn hart, Marietje zang en deklamatie C) De Dokter en het Boerinneken deklamatie D) Verrassing. Dit programma moet de moeilijk- sten bevredigen. Voornamelijk, de op voering van het prachtig tooneelstuk De Redding De puike verzorging van Kom aan mijn hart, Marietje ïl' er toe bijdragen om van dezen avond overheerlijks te maken voor alle aanwezigen. Bovendien zal men heer lij muziek en prachtige zangnum mer ten gehoore geven. Wij noodigen U dan ook uit, samen met gansch Uw gezin, tot het kosteloos bijwonen van deze even prachtige als gezellige avond. Namens het Bestuur Voorzitter, P. SILON. OUDERS Stuur Uwe jongens en meisjes naar de Liberale Arbeidersjeugd. Kom U Zondagavond overtuigen wat de Arbeidersjeugd reeds presteeren kan. Kom zien of de Liberale Arbeiders jeugd waard is, dat U Uwe kinders er laat bij aansluiten. Geef hen, naast een zedelijke, ook een lichamelijke ontwikkeling Men kan zich laten inschrijven op het Bureel der Liberale Vakbonden of op de maandelijksche algemeene verga dering. den eersten Zondag van iedere maand, te 10 ure in ons lokaal, Liberaal Volkshuis, Windmolenstraat, 12, Aalst. ROME-BERLIJN. Mussolini begeeft zich op 24 September naar Berlijn. De internationale pers wijdt heel wat be lang aan deze voorname politieke ge beurtenis. De Duitsche hoofdstad be reidt zich voor op dit bezoek, op een manier, waarvan men in het IHe Rijk alleen de specialiteit heeft. De versie ringen met Duitsche en Italiaansche motieven, zullen in de puntjes verzorgd zijn, want het volk moet enthousiasme toonen tegenover den Italiaanschen dictator. Het schijnt nochtans dat de Duitsche massa niet heel sympathiek staat tegenover Rome, want ze hebben nog niet vergeten, hoe Italië in 1915 aan de zijde van de verbondenen ging staan en dat Mussolini daarvan de hevigste bewerker was. Iedereen schijnt er nochtans van overtuigd dat de komst van Mussolini boven het kader staat van de veelvuldi ge politieke beleefdheidsbezoeken. Het is ten andere ook de eerste maal dat de Duce zijn land verlaat, om officieel ontvangen te worden. Ernstige bespre kingen zullen gevoerd worden tusschen de beide 'verantwoordelijke Staatshoof den en het is misschien niet overdreven te veronderstellen dat over het lot van Europa zal beslist worden. De Duitschers zullen wel reeds ge voeld hebben, dat sedert het bestaan van de beruchte «as», Mussolini er dap per gebruik van maakt, om langs alle kanten den hoogsten toon te slaan, in Spanje, in de Middellandsche Zee. Mussolini voelt zich als 't ware on genaakbaar door het verbond met het sterke Duitschland, en het moet gezegd wonden, dat de Duitsche pers het Ita liaansche standpunt onvoorwaardelijk steunt. De bladen van "Hitler schrijven, dat het optreden der Fransch-Engel- schen in de Middellandsche Zee een even hatelijke bedreiging is tegenover Italië, als de Fransch-Engeische ak koorden tegenover Duitschland en ter bescherming van Belgie. Het schijnt nochtans, dat een groot deel der Duit sche diplomaten, voorstanders zijn, van een overeenkomst met Engeland, om dat daar misschien wel kredieten te krijgen zijn, waarmee de zoo noodige grondstoffen kunnen gekocht worden. Hitier heeft immer gewerkt voor een overeenkomst met Londen en Rome te gen het blok Parijs-Moscou met de Kleine Entente. Maar om dit te berei ken, moeten de verhoudingen tusschen Rome eri Londen, heel wat verbeteren. Indien Mussolini nu, steunend op zijn akkoord met Berlijn, de zaken rond de Middellandsche Zee in de war gaat stu ren, iets waarbij Duitschland geen cent nut kan halen, dan is elk voordeel van wege Engeland voor Duitschland uitge sloten. De Engelschen zijn on: er tusschen tot de overtuiging gekomen, dat er met Mussolini niet te praten valt, en dat men onvermijdelijk zal moeten komen tot een definitieve afrekening in de Middellandsche Zee. Om Rome dan ook een toontje lager te doen zingen, kan het best dat Engeland een stapje dich ter komt bij Duitschland, ten einde de Duitsch-Italiaansche samenwerking van Duitsche zijde te doen verzwakken. Er zijn nu ook in Duitschland eenige driftpolitiekers in de Nazi-kringen, wel ke verklaren, dat Duitschland genoeg onteerd werd, dat het genoeg gevraagd heeft, dat Hitier genoeg de hand aan geboden heeft. Deze zijn voorstander van meer gerucht, meer geweld, en zou den niet terugschrikken voor eenige brutale pogingen tot succes in het bui tenland. Ongetwijfeld staat Hitier aan den vooravond van een moeilijke beslissing, Rome of Londen Ondertusschen hebben Frankrijk en Londen nieuwe stappen gedaan te Ro me, teneinde de deelneming te verkrij gen van Italië aan de kontrool in de Middellandsche Zee. Men weet dat Ita lië de absolute gelijkheid vraagt met de andere mogendheden, t.t.z. hetzelfde aantal schepen als Frankrijk en Enge land en dezelfde vrijheid voor zijn een heden, om te patrouilleeren, waar zij wenschen. Het is duidelijk dat in die voorwaarden, de Italiaansche inmenging in Spanje nog maar eerst zou kunnen beginnen, want Franco heeft nog 150.000 man noodig om Madrid in te nemen. Men begrijpt, dat Engeland en vooral Frankrijk op die wijze de medewerking van Italië niet wenschen en niet zin nens zijn verdere toegevingen te doen. Het antwoord van Rome is nog niet bin nen gekomen, men verwacht dit maar eerst na het bezoek van Mussolini aan Hitier. Men vraagt zich met eenige onrust af, wat Italië dan wel zal doen, indien het aan de kontrool niet medewerkt. Zullen de Italiaansche duikbooten de zee intrekken Hoelang zullen de inci denten dan uitblijven Men is alge meen de meening toegedaan dat de ko mende dagen de beslissing zullen bren gen in de Middellandsche Zee. GENEVE. De Volkensbondsraad, is overgegaan tot de herkiezing van de bestuurslden van den bond. De kandi daten van Spanje en Turkije werden niet herkozen. Aan de Belgische regee- ring werd gevraagd, haar kandidatuur te willen voordragen. Men verwaoht dat België hierop zal ingaan en zonder twijfel zal gekozen worden. Minister Eden heeft in zijn rede verklaard dat Engeiatid varplicht werd, over te gaan tot een geweldige in spanning, op gebied van herbewape ning, ten einde het uitgestrekt gebied te verdedigen en de internationale ver plichtingen te kunnen naleven. Spre kende over Spanje, heeft hij gezegd, dat het komiteit van niet-inmenging, niet het gewenschte succes kon behalen en dat zich een sterk aantal vreemdelin gen op Spaanschen bodem bevinden. Dit is een groot gevaar voor Europa. In verband met het akkoord van Nyon heeft hij den wensch uitgedrukt, al de Middellandsche Zeemachten in nauwe en oprechte samenwerking te vereeni gen. Wat den oorlog in het Oosten betreft, wel, in den schoot van den Volkenbond, werd opnieuw een komiteit gevormd, dat de kwestie tusschen China en Japan zal onderzoeken. Waarschijnlijk zal Amerika ajan deze behandelingen deelnemen. De bespre kingen der economische vraagstukken, werden te Genève gevolgd door den Hr M. Frère, medewerker van Minister Van Zeeland. Men verwacht binnen kort met groote belangstelling het eerste verslag van den Belgischen Minister over zijn onderzoek van den internationalen economischen toestand. De laatste berichten uit China wijzen op een sterken vooruitgang der Japan ners in Noord-China. Tokio gaat er ten andere met de vuile voeten door. De he vigste bombardementen van de voor naamste steden worden voorbereid en de bladen van Japan voorspellen, dat er van Nanking niet veel zal overblijven. Het verweer der Chineezen blijft krach tig, alhoewel hunne overmacht in man schappen niet kan opwegen tegen het materiaal der Japanners. De verzoe ningspogingen der groote mogendheden bleven tot hiertoe zonder uitslag. KORTE BERICHTEN Men meldt dat Italië zijn mede wer king wil verleenen aan den kontrool in de Middellandsche Zee. Men hoopt een definitieve regeling te bereiken voor het vertrek van Mussolini naar Berlijn, dit waarschijnlijk om te bewijzen, dat Rome niet heelemaal aan Berlijn on dergeschikt is, voor wat de regeling van zijn buitenlandsche politiek betreft. Men spreekt ten andere weer over de onafhankelijkheid van Oostenrijk, wel ke door Duitschland zou kunnen in ge vaar gebracht worden, en dit blijft na tuurlijk altijd een gevoelige kwestie voor Rome. De Heer Patyn, gewezen gezant van Nederland te Brussel, werd terug geroe pen om de leiding van het Ministerie voor Buitenlandsche Zaken in handen te nemen. Heer Bonnet, Fransch Minister voor Financien, heeft in een toespraak ge wezen op de noodzakelijkheid, meer rust en orde te verkrijgen. Het land heeft niets te winnen bij stakingen. Het moet meer voortbren gen, alleen op die manier, kan de Fransche munt weer gezond worden. MIDDENSTANDERS, De eenige partij die U redden wil, U reiden kan en redden zal in de toe komst is de Liberale Partij Gij, Middenstanders, hebt ruim schoots uw penning betaald sinds 1914. Op U hebben de zwaarste lasten gewo gen en voor U werd er minst gedaan. Er zijn wetten gestemd bij de vleet, de grootsten en de kleinsten hebben er ruim van genoten, maar ge zijt er tel kens buiten gevallen. Voor 't oogenblik zijt gij «de magere koeien Gij zijt sinds lange jaren de uitgeba- ten geweest. De oorzaken er van opzoe ken is niet zoo moeilijk als sommige foppers het ons willen wijs maken. Hoe zoudt gij, Middenstanders, dan toch wil len iets verwachten van groepen en par tijen, die ingesteld werden om andere standen te dienen Zou 't mogelijk zijn voor U, nog langer op de hulp te reke nen van partijen die het GOUDEN KALF dienen, de geldmagnaten en de reuzenfirma's of op andere, die rekenen op het getal van de vele kleinen, met coöperatieven en geld smeden uit het getal. Beruchte feniksen loopen rond en be loven U 't Goudland. Vraagt hen eens, op hun meetings, een wetsvoorstel te onderteekenen en voor te dragen in de Kamers, ten bate van den Middenstand, ge zult ze zien achteruit kruipen. Op verschillende tijdstippen hebben velen van die kiezersfoppers groepen en partijen gesticht en ge hebt U blinde lings laten aanwerven. Na elke verkie zing is alles weer in duigen gevallen en heeft men U laten loopen. Pas enkele maanden geleden, is de beruchte Degrelle, politieke Barnum, meester boven meesters in 't liegen en vuüspuwen, U nog wat meer zeem aan den baard komen strijken. Weeral zijn vele middenstanders in massa er heen geloopen, om eens te meer er gefopt en bedrogen uit te komen... Is 't zoo niet Middenstanders Meent ge niet, dat 't spel lang genöêg geduurd heeft Denkt gê na, dat ge sinds 1914, dat is bijna een kwart eeuw, als verlaten loopt en zonder uitweg, dat velen beloven maar niéts geven en, dat gê U zelven te reiden hebt ASPIRINE bevordert de uitscheiding van de giftige stoffen en tast het kwaad bij de wortel aan. 1-2 ta- bletten per dag zullen [b/vyer) spoedig verlichting en ge- V E J nezing brengen.' C Vraagt d® origineel® verpakking met het BAYER- Kruii en h<t zegel ven d» nationale Codex. held en in korten tijd, langs de Liberale Partij om, uw partij. Van haar oor sprong reeds en heel haar bestaan door is zij alleen de partij geweest, waar de middenstand zijn geschikte plaats vond. Tusschen den uitgebreiden werkers stand en de rijke geldmacht vormt gij, Middenstanders het bijzonderste deel van de maatschappij. Gij zijt het, Mid denstanders, die altijd en nog voortdu ren! de beste steunpilaren zijt geweest, welke de natie recht houden. Uit uw rangen zijn de grootste en flinkste zo nen gesproten. Gij zijt het ciment van de Natie. Te lang werd uw lot verwaar loosd en uitgeschakeld «alles voor de grooten dezer aarde, die de leisnoeren van 't bewind in handen klemmen en voor de massa kleinen, die eischt en be komt door de getalsterkte. Niets, abso luut niets voor U, zoolang ge U niet ver eenigt en uw plaats niet eischt in de samenleving. Voortdurend wordt ge ver pletterd door de twee reuzenblokken. Eén partij alléén Eén enkele uit weg is er, om een steviige vereeniging te verwezenlijken voor U, dat is zonder tegenspraak de Liberale Partij. Onder zoekt grondig haar programma en er kent, dat men U eens te meer foppen wil, door te vertellen, dat we tegen kerk eri godsdienst zijn. Ja wel, onze partij is er noch de meid, noch de sla vin van, ze eerbiedigt de denkwijze van eenieder en juist daarom wordt ze slecht genoemd. De liberale partij, dient het Gouden Kalf niet, maar rekent ook niet op het getal. Ze gaat vrij haar gang, en dient een ideaal zonder baatzucht. Het mag U niet onbekend zijn, dat er bij ons een zifting bestaat voor de aanwerving en dat, noch om beloften, noch om bedrei gingen te uiten, noch om klassenstrijd te voeren de massa er toegang vindt. Uw groep, Middenstanders, gezien uw oorsprong, gezien uw belangen en uw streven, gezien uw rechten en gezien uw strijd tot wederopstanding, die ge te voeren hebt, hoeft er in zijn geheel ver tegenwoordigd te zijn. Onze «liberale dagen» van 1933 heb ben het zoo duidelijk bewezen. Geen groote pleitredenen, geen ij dele belof ten, maar praktische gegevens tot red ding van den Middenstand:. Andere par tijen meenen voor 't oogenblik, uit uw naam, den schepter te mogen zwaaien en beelden zich in, dat gij Middenstan ders blind zijt en niet weet dat zij de oorzaak zijn van uw val De voorstellen van de liberale partij zijn van praktischen aard, ze steunen op een liberaal princiep De win sten van den arbeid hoeven minder be last te worden dan de winsten van het kapitaal Ook moeten alle uitzonde ringen en bevoordeelingen in zake be lastingen verdwijnen. Voor wat de grondlasten betreft oor deelt de liberale partij, dat deze hoe ven geschat te worden naar de werke lijke opbrengst van de gehuurde goede ren. De belastingen op roerende goederen hoeven eindelijk één gemaakt te wor den, derwijze dat dezelfde goederen geen tweemaal belast worden, zooals dit maar al te dikwijls voorvalt. De beroepstaks moet volledig ver dwijnen voor het gedeelte welk onont beerlijk is tot een deftig levensonder houd. Ten einde aan de concurrentie te kunnen weerstaan met de groote fi- nancieele ondernemingen, eischt de li berale partij, juist zooals vroeger met het patentrecht, dat, voor degenen die een handelsbedrijf uitbaten in verschil lende artikels, elk dezer afzonderlijk zou belast worden. Ten slotte dringt de partij aan tot het bekomen van een vereenvoudigd lastenstelsel en het afschaffen van de overgangstaxe, welke naar de bron, het is te zeggen, naar de fabrikatie moet verschoven worden. De huidige toestanden geven duide lijk blijk van ingewikkeldheid, dwalin gen, onrechtvaardigheden en misbrui ken. Het liberaal stelsel schrabt dat al les weg en kan op grond van evenwicht aan eenieder voldoening schenken. Middenstanders, gij die zoolang reeds een uitweg zoekt, tracht dit alles goed te begrijpen en redt U onmiddellijk. Middenstanders Laat de gelegen heid niet doorgaan Redt uw stand e» uw toekomst

De Liberaal | 1937 | | pagina 2