DE GHEEST, N. V. Jlalst draagt overal de Legere gieren der £rou(i>erij Buitenland De Ministerieele Krisis Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende 1 1 TWEEDE BLADZIJDE ring en de Fransche munt heeft reeds de helft harer waarde verloren. En meteen de renten, obligaties, de wed den en loonen, de spaargelden, de huis huren, de pensioenen, alle inkomsten ea adle kapitalen, die in een vaste som franken worden uitgedrukt. Dit ls hetgeen men, van den anderen kant beschouwd, het duur leven noemt. Dit wil zéggen, dat het vleesch, de treins, het suiker, de boter, het brood ea de cinema zijn opgeslagen. De wisselkoers spreekt dezelfde taal als den slachter en den bakker. Of men dea koers van den dollar of dezen van een beafstuk raadpleegt, het antwoord luid hetzelfde de Fransche volks- frcntfrank is tweemaal min waard dan de frank Poincaré. Speculatie, zeggen de communis ten. Welk een dwaasheid, antwoordde M. Chautemps zelf in zijn toelichting. Wat is spekuleeren Spekuleeren is koopfen en verkoopen op krediet, of volgens de geijkte uitdrukking koo- pen en verkoopen op termijn. Iedere spekulant, die franken ver koopt zonder ze te bezitten, moet zich vroeg of laat toch franken aanschaf fen, om ze aan zijn afnemer in den be paalden termijn te kunnen afleveren. De spekulatie kan bij kleine waarden kunstmatige stroomingen verwekken wanneer het echter een reuzenwaarde als de Fransche frank betreft, dan be staat er geen partikulier welke rijk ge noeg is om tegen den Staat te spelen. Een spekulant is noch voor, noch te gen den frank hij houÜt zich steeds bij de partij die hij zeker acht. Een voorbeeld De behoudsgezinde regeering te Londen heeft steeds ver trouwen ingeboezemd en het pond wordt gevraagd haii M. Blum, het vo rige Fransche regeeringshoofd, te Lon den opgetreden, het pond ware even goed gekelderd geweest als de Fran sche frank. Een frank is geen geheimzinnig we zen, geen éénling die leeft en sterft buiten de natie. Het geld is de wiskun dige uitdrukking van de waarde van het land het is sterk als 't land sterk is, het is zwijmelend als 't land zwij melt, het is ziek en verlaten, wanneer het land zieltogend en uitgeput ligt. Er bestaat geen krisis voor den frank, maar wel een 'krisis van 't land zelf Frankrijk. De daling van den frank is de daling van alles van den Staat, der finan ciers, van den handel, van 't gerecht, van de politie, van het werk, van d* eerlijkheid, van den burgersgeest en van den landbouw. Het is de ontredde ring van de ministeries door de gunste lingen-heerschappij, de besmetting van het syndifcalisme door demagogie of volksverleidings-politiek, de neer- buateling van den Franschen uitvoer handel door de geweldige vermindering der produktie. Het is de anarchie der publieke diensten het zijn de onwet tige en ongewettigde bezettingen der fabrieken, die door de overheid geduld worden. Het is de nederlaag der Fran schen op de Olympische spelen, het is dfs vijf maanden vertraging der ten toonstelling, 'het is de overrompeling van Frankrijk door het gespuis van twee werelden, het is het parlement voor twee derden bestaande uit min derwaardigen, niet-intellectueelen. Het is de Fransche school, die de va- de rlandsiliefde aan de kinieren niet in prent het is de hulde van de luiheid het is Moscou dat werkt onder het ver duldig oog der Fransche overheden. Niet de frank moet men verzorgen, maar Frankrijk. Als Frankrijk het be ter zal stellen, zal de frank van zelf ge nezen. Lezer, denk er aan, het is klein Belgie, een ernstige zing. voor ons vingerwjj - De tegenwoordige manier welke in Frankri j k, doch ook wel in ons land, gebruikt wordt om het land van zijn ziekte te genezen bestaat in de oude kwakzalvers-remedie pleisters leggen, doch de kiem der ziekte zelf wordt niet verwijderd. Het is daarom ook dat se dert een .tiental jaren dezelfde moei lijkheden zich steeds in denzelfden vorm opnieuw voordoen. Tegenover zware ziekten moeten groote geneesmiddelen worden aange wend. Dat men niet aarzele. De Marxis tische invloeden moeten worden ver- gruizeld dan alleen kan een bliksem snelle heropleving de redding van het Fransche volk verzekeren. WAARHEEN MOET DË LIBERALE PARTIJ Vóór drie weken werd er druk sproken over het heengaan van M. Zeeland. Nu is het ontslag ingediend. Van Liberale zijde moet er een vaste gedragslijn vastgesteld worden tot heil onzer partij, en ook van het land. De toestand is heel anders dan vóór eenige jaren. Vóór eenige jaren, stonden twee be langrijke partijen tegenover elkander katholieken en socialisten. De twee groepen waren nagenoeg even sterk in getal, met een voorsprong voor de katholieken. En de liberale partij stond tusschen beide, als een soort scheidsrechter, die de balans kon doen overhellen naar de eene of andere zijde. Toestand die aan onze vrienden zóu toegelaten hebben, in werkelijkheid het richtsnoer der regeering vast te leggen, op voorwaarde dat onze partij kon ge bruik maken van haar onafhankelijk heid. Ongelukkig genoeg, verstond de libe rale leiding niet genoeg welke machts positie door haai- kon ingenomen wor den, en liet zich te veel op sleeptouw nemen. Jn plaats van de vingerwij zingen te geven, volgde zij maar al te dikwijls, m naam van het openbaar belang, zeer rekbare benaming van zedelijke capi tulaties. De politieke schandalen, het op groeien van het rexisme onder de ka tholieke partij verzwakten de katholie ken. Noodgedwongen, ditmaal, en omoat de alles verslindende crisis dreigde, liet de liberale partij de redding toe der poli txo - f in anciee Ie inrichtingen van rechts en links. De verkiezingen van 1936 kwamen den bestaanden toestand heel en al veranderen. De katholieke partij, verscheurd duor onderlinge twisten, viel letterlijk uiteen. En de socialistische partij werd de talrijkste groep in het Parlement. En drong ook zijn wil op aan de an dere partijen. Het uithangbord Van Zeeland bleef bestaan, en in den schijn konden de katholieken nog beweren, dat zij aan de leiding bleven. Maar het socialistische blok bleek de sterkste te zijn. Meer en meer werden de katholieken verdrongen, en de socialisten dwongen M. Van Zeeland hun wil te gehoorza men. Na de verkiezing van M. Van Zeeland in April 1937 kwam een zonderlinge toestand te voorschijn. Waarschijnlijk had M. Van Zeeland, gedurende zijn campagne, verbintenis sen genomen tegenover taai-extremis ten, en tegenover socialisten. Aan de taalextremisten scheen de amnestie toegezegd, die de socialisten beloofd hadden te stemmen, indien hun ook voldoening gegeven werd on der vorm der vermaarde kaderwet, van pensioenwet en andere wetten, en op- gediongen tot socialistische doeleinden. Dit bracht cpscnudding teweeg bij de liberalen. Vruchteloos, daar er in de regeering personen zaten, die zich letterlijk op gedrongen -hadden als Ministers, en die het behoud van het Ministerie verre boven hun liberale overtuiging plaat sten. Van de katholieken ook kwam er ge weldige tegenkanting. Van daar de be weging waarvan wij de uitwerking za gen in het congres van 17 Oktober, na de mislukte samenkomst van Lophem, die tot doel hadden de eenheid der ka tholieke partij te herstellen, en het so- ciiaistisch juk af te werpen. Welke moet onze houding zijn Wij moeten vooral onze onafhanke lijkheid als partij bewaren. Het moet uit zijn met Ministers die zich aanstellen buiten den wil of tegen den wil hunner partij. Onze piartij mag niet meer aan den leiband loopen. M. Coulonvaux had duizend maal ge lijk, wanneer hij zegde dat, in geval van samenwerking, onze partij diende vertegenwoordigd te worden door «IJZEREN mannen», die in de Regee ring een waakzaam oog zouden houden op de handelingen hunner collega's der andere partijen. Maar een eerste vraag dient gesteld te worden Moeten wij ons laten inlijven in een nieuwe Regeering De vroegere «ijzeren mannen», zijn te dikwijls plooibaar gebleken, hetgeen onze partij heeft gesehaad. Reeds voor den oorlog, zijn alle po gingen tot kartel noodlottig gebleken voor onze. partij. Integendeel, telkens zij haar onaf hankelijkheid heeft betoogd, hebben wij vooruitgang gemaakt. De voórdeelen eener ministerieele deelneming kunnen niet opwegen, te gen de behoefte die het land heeft aan een partij die den vooruitgang betracht door individueele inspanning, ervaring, verlichting en gerechtigheid, buiten alle slagwoorden, en alle overdreven tusschenkomst van den Staat, waar achter te dikwijls bijzondere belangen schuilen. J- BIJ HET AFTREDEN VAN M. VAN ZEELAND De beslissing is dus gevallen. De Hr Van Zeeland diende zijn ontslag in. Reeds vóór enkele weken had de Eerste-Minister het voornemen uitge drukt af te treden. Op dit oogenblik reels was hij van gevoelen dat het po- -litiek klimaat niet van aard was om hem toe te laten zijn zending voort te zetten. Op stellig aandringen ziijner collega's der Regeering aanvaardde hij niette min van nog aan 't bewind te blijven. Maar intusschen zijn nieuwe inciden ten ontstaan. Het parket van Brussel heeft de vraag om inlichtingen over de Incidenten der Nationale Bank in een gerechtelijk onderzoek veranderd. Hij diende zijn ontslag in om het gerecht zijn vrijen loop te laten. Deze vrijheid gaat toelaten aan den heer Van Zeeland, hij die gedurende dertig maanden aan niets anders dan aan zijn land heeft gedacht, eindelijk nu eens aan zich zeiven te denken. Terwijl hij het meest overheerlijk economisch, financieel en sociaal her stel wist te verwezenlijken, ging er geen dag voorbij of de Eerste-Minister werd overladen met de laagste beleedi- gingen, den vuigsten laster. Daaraan hielp zelfs de katholiek- flamingaintische pers mede Wij bleven eerlijk en oprecht Daarom ook moeen wij bekennen, dat met M. Van Zeeland een uitzonder lijke kracht verdwijnt en dat het on dankbaar zou zijn niet te herinneren aan al zijn welslagen op het oogenblik dat ons land in een bijna niet te red dende financieele krisis verkeerde. M. Van Zeeland was het mikpunt eener vuile pers. Rex en Cie zullen zich de handen wetten. Daarom ook moeten wij bekennen, eerlijke lieden, dat het ontslag onher stelbaar is. Maar wij verwachten intus schen dat hiij gewroken zal optreden uit een lastercampagne waarvan M. Degrelle (als een echt katholieke opge voed en te Leuven geschoold) de lei ding had genomen. Wij blijven den Eersten-Minister toch dankbaar voor al zijn pogen Bel gie te redden. E.V. punt. Sommigen veronderstellen nog de mogelijke uitsluiting van Rusland uit het komiteit. En indien Frankrijk moest overgaan tot het openstellen van zijn Zuider grens Is het wel zeker, dat Engeland dit gebaar onvoorwaardelijk zou steunen Deze mogelijkheid werd dan ook reeds besproken tusschen Berlijn en Rome. Het schijnt wel daarvoor, dat de Duitsche gezant te Londen «von Rib- bentrop» naar Rome is gegaan om met Mussolini te spreken. Over dat bezoek weet men weinig en veronderstelt men alles. Dat de Spaansche zaak behan deld werd is zeker. Men denkt dat er ook gesproken werd over een mogelij ke uitbreiding tot Italië van het anti- kommunistisch pakt tusschen Duitsch- land en Japan, ook over de koloniale eischen van Duitschland welke door Italië zouden gesteund worden. De Duitsche Regeering heeft immers besloten over te gaan tot het vormen van een Ministerie voor koloniën en dat wil wat zeggen. Onder de gebieden welke terug zullen geëischt worden bevindt zich het deel dat bij Belgisch Kongo werd gevoegd. stelde oplossing door de Britsche Re geering heeft den toestand nog veel verslecht. KORTE BERICHTEN. In het komi teit van niet-inmenging is men Dins dag tot betere verhouiingen gekomen. De vertegenwoordiger van Italië heeft inderdaad nieuwe positieve voorstellen gedaan. Met uitzondering van Rusland schijnen de andere vertegenwoordigers t'akkoord. BERLIJN. De verhoudingen tus schen Duitschland en Tjeko-Slovakije zijn weer ernstig gespannen. In dit land leeft immers een sterk gegroe peerde Duitsche minderheid welke na- tionaal-socialistisch gestemd is. De leiders van deze groep ontzien niets en trachten maar steeds incidenten uit te lokken om de spanning naar een hoog tepunt te drijven. Dat de Duitsche pers dan elke gelegenheid te baat neemt om de zaken te verergeren en in een ver keerd daglicht te stellen is best te be grijpen. Een zeden schandaal van de ergste soort, een manifestie met belee- digend karakter aan het adres van Tjeko-Slovakije, een hardhandig op treden van de politie, alles wordt systhematisch omgekeerd en als zoo veel aanvallen bestempeldtegen de Regeering van Berlijn. Een protest van Praag wordt zonder meer van de hand gewezen. Het doel van Duitschland is ongetwijfeld den toestand voor Praag onhoudbaar te maken en alzoo een breuk te bewerk stelligen met Rusland en Frankrijk. Men denkt algemeen, dat een geweld dadige aktie van Berlijn tegen Tjeko- Slovakije mogelijk is. ge- Van LONDEN. Het komiteit van «niet- inmenging» te Londen in de Spaansche kwestie, heeft nog maar weinig vorde ringen gemaakt. Vorige week scheen men tot een oplossing te kunnen ko men, nadat Italië een meer inschikke lijke houding had aangenomen. De ver tegenwoordiger van Mussolini, ver klaarde zich eindelijk gunstig gestemd voor het sturen van een internationale en neutrale zending naar de beide fronten in Spanje, om het aantal vreemde strijders na te gaan. Hij verklaarde zich zeifs bereid een symbolische terugroeping te aanvaar den van een bepaald aantal langs bei de kanten. Doch de vertegenwoordiger van Mos cou drong aan, op een evenredige te rugroeping in de verhouding van ten minste 5 uit het kamp van Franco te gen 1 uit het leger van Madrid. Toen wijzigden Duitschland en Portugal ook hun houding en verklaarden zich niet te willen vastleggen aan cijfers, welke het komiteit zou voorstellen. Om de moeilijkheden dan nog cp te stapelen, verklaarde Grandi dat elk besluit van het komiteit met algemeenheid van stemmen moest gewettigd worden, ter wijl hij wel wist, dat zoo iets, door de positie van Rusland alleen onmogelijk kan bekomen worden. In die voorwaarden meende Minister Eden voor Engeland, dat het hem haast nutteloos scheen, nog verder te praten. Het hoofddoel van Italië en Duitsch land blijft nog steeds een kwestie van tijd te winnen. Generaal Franco doet bepaald ern stige vorderingen op de Noorder-Fron ten. Een groot deel van zijn leger zal naar Madrid kunnen gestuurd worden om het offensief op de hoofdstad te on dernemen. Een mogelijke inname van Madrid, zou een geweldigen weerslag hebben in en buiten Spanje, alhoewel dit waarschijnlijk nog niet het einde zou beteekenen. Het is evenwel te be twijfelen of Frankrijk zal blijven wach ten naar een beetje goeden wil uit Ro me en Berlijn. De Fransche vertegenwoordiger heeft immers aangedrongen op een spoedige oplossing in het komiteit van niet-in menging. Het is nu weer reeds een paar we ken dat men aan het vergaderen is en men staat nog immer aan het vertrek- ITALIE. Op dit oogenblik wordt in Italië- een groot proces afgehandeld waarbij een aantal Italianen voor kommunisme terecht staan. Het is ook niet al-les goud wat in Italië blinkt. Er zijn ernstige verschijnselen waar te nemen van onrust en ontevredenheid, vooral in de werkersklasse, den mid denstand en de handelaarskringen. Het enthousiasme rond Abessinië is onge twijfeld voorbij. De massa voelt niet veel voor de gevaarlijke inmenging in Spanje. Het Italiaansche volk is ook niet heel pro-Duitsch gezind en dan die al te langdurige spanning met Frankrijk en vooral met het vroegere bevriende en machtige Engeland de afgedankte en gekwetste strijders uit Abessinië en Spanje de 'Laatste gewel dige financieele lasten op de groote be drijven, dit alles heeft het vormen van een groot aantal nieuwe koncentratie- kampen noodzakelijk gemaakt. Uit sommige deelen van het land worden openlijke pogingen van tegenstand te gen het regiem gemeld. Verder is de werkloosheid groot en de politie zeer sterk en streng. Vrijheid kent men ér natuurlijk niet meer. CHINA. In verband met den oor log in China zal binnen kort een ver gadering der negen mogendheden te Brussel gehouden worden, welke voor co-el zou hebben den toestand in het verre-Oosten te onderzoeken en een overeenkomst tusschen de twee par tijen te bewerken. Waarschijnlijk zal de conferentie e enigen tijd verdaagd worden wegens het aftreden van het Ministerie Van Zeeland. De Belgische Regeering heeft de nitnoodigingen ver zonden. Die van Berlijn en Moscou moeten nog besproken worden. Waar schijnlijk za-1 Tokio niet aan de be sprekingen deelnemen en denkelijk zal de vertegenwoordiger van Italië de zaak van Japan verdedigen. Men noemt het een eer voor Belgie, dat daardoor het middenpunt gewor den is van de groote politieke gebeur tenissen. In sommige kringen verwacht men veel van deze conferentie, vooral omdat Amerika van de partij is. Koning Georges III van Engeland, heeft op 26 Oktober, de eerste gouver nementszitting onder zijn regeering geopend. Het Nederlandsch budget voor 1938 werd neergelegd. Het wijst op een ster ke uitgaaf voor de landsverdediging. MINISTERIE VAN POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. AANWERVING VAN ELECTRICIENS Eerlang zal bij de Regie van telegraaf en telefoon een vergelijkend examen afgenomen worden voor plaatsen van electricien. Minste leeftijd van toelating tot het examen 19 jaar,, van indiensttreding 20 jaar. Hoogste leeftijd bij de in dienstroe- ping 35 jaar (40 jaar voor de oudstrij ders en gelijkgestelden). Andere voorwaarden Belg zijn van goed gedrag, leven en zeden zijn in voorkomend geval, aan de militaire verplichtingen voldaan hebben. De rangschikking van de candidaten, zal overeenkomstig de wet van 3 Au gustus 1919 .voorkeur aan de strijders, gemobiliseerden, enz.) geschieden. Aan de candidaten wiorden twee proe ven opgelegd 1) Privaat onderricht Vlaamsch of Fransch dictaat vragen over de regels van de rekenkunde en met metriek stelsel van maten en gewichten. Elecitriciteit (programma der verheidsscholen) 2) Mond dingen en practische gen over de theoretische kennis, eischt voor de eerste proef. Bezoldiging 13,800 frank tot 18,000 frank per jaar, gebeurlijk vermeerderd met de gezinsvergoeding en het gewes telijk bij loon. De aanvragen, opgesteld op het daar toe bestemd formulier, bekleed met een postzegel van 20 fr., dat de candidaten zich dn de verschillende postkantoren kunnen aanschaffen, moeten ten laat ste op 15 November 1937, bij de exa menscommissie voor het werklieden- personeel (hoofdbestuur van telegraaf en telefoon, Munt, te Brussel) toeko men. mj- vra- ver- PALESTINA. Ook in Palestina heerscht de grootste onrust. Geen dag gaat voorbij zonder aanslagen tegen de Britsche overheden of moeilijkhe den tusschen Joden en Arabieren. Buitenlandsche agenten voeren pro paganda tegen Londen en de voorge- MINISTERIE VAN ARBEID EN SOCIALE. VOORZORG. 2 OCTOBER 1937. Koninklijk Besluit tot uitbreiding der wet van 8 Juli 1936, betreffende de jaarlijksche betaalde verlofdagen op ondernemingen en in richtingen, waar 5 a 9 personen worden tewerkgesteld. LEOPOLD III, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toeko menden, HEIL. Gelet op de wet van 8 Juli 1936, be treffende de jaarlijksche betaalde ver lofdagen en, inzonderheid, op de twee laatste alinea's van artikel 1 daarvan, luidende als volgt Zijn uitgezonderd, de ondernemin gen en inrichtingen waar enkel de le den van het gezin, onder het gezag, het zij van den vader, hetzij van de moe der, hetzij van den voogd., arbeiden» alsmede de ondernemingen en inrich tingen, waar minder dan tien personen zijn tewerkgesteld. De bepalingen van de wet kunnen evenwel bij Koninklijk Besluit uitge breid worden, tot de ondernemingen en inrichtingen die minstens vijf personen te werk stellen Overwegende- dat, bij de speciale re gelingen omtrent het betaald verlof, ingevoerd overeenkomstig artikel 4 van voormelde wet en op grond van de in paritaire commissies gesloten akkoor den, de wettelijke voorschriften betref fende de betaalde verlofdagen reeds op een groot aantal kleine ondernemingen werden toepasselijk gemaakt Overwegende dat de ervaring heeft laten blijken, van het nut, de toepas sing der wet, waarvan sprake, te veral- gemeenen, en dat er diensvolgens aan leiding toe bestaat, gebruik te maken van het recht, voorzien onder artikel 1, laatste alinea der wet van 8 Juli 1936, waarbij aan den Koning de macht wordt verleend, om de bepalingen dezer wet toepasselijk te maken op onderne mingen en inrichtingen, waar 5 k 9 per sonen worden tewerkgesteld Op de voordracht van onzen Minls- (Zie vervolg op 3e bladz.)

De Liberaal | 1937 | | pagina 2