Middenstandbeiangen Provintiaal Nieuws De ^Wereld op den Vrijdag HROMA Het Machinisme in de EconomisctaeConjunctuur 56757 I© rAN$PANGENST?m S1J DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZUDE BEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID DE LIBERAAL "weekblad DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. NEGENDE JAAR ZONDAG 12 DECEMBER Nr 50 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kleine) voor groote aan kondigingen, prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehoudenALLE toezendingen moeten onderteekend zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOI5 ST-GILLIS-DENDERMONDE Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT»Aalst, Tel. 370, Fostch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. Eindelijk voelt men in hoogere mid dens eenige bekommernis, om het lot van den Middenstand. Wij hebben reeds een verslag over den Middenstand gehad en er wordt ernstig van een Ministerie van den Middenstand gesproken... Na jaren wachten kwam het toch. Maar, Ministerie van de Midden stand, wetten en reglementen zullen geen goede vuchten afwerpen, indien tusschen de middenstanders zelf geen eenheid wordt verwezenlijkt. Van dit standpunt uit beschouwd, mag het droevig genoemd worden, dat men KLEURMIDDENSTANDEN vormt, wijl het zonneklaar is, dat zonder de vorming van een enkele Middenstand- organisatie die in het teeken der on partijdigheid moet staan, de redding van den Middenstand haast onmogelijk is Over een paar jaren schreven wij op deze plaats een reeks artikelen die na druk legden op het feit, dat de redding van den Middenstand eerst en vooral eigen organisatie vergt, en dat de mid denstanders moeten ophouden mekaar in 't haar te vliegen. Ongelukkig ook heerscht er in Aalst verdeeldheid, en spelen op den hoop toe, bepaalde groe pen en bepaalde personen een dubbelen rol... Voorbeeldshalve Heel de Middenstand heeft met angstvolle spanning de ontwikkeling en de verspreiding der groot-warenhuizen meegeleefd. Hier in Aalst werd tegen deze groot warenhuizen door de beide Midden standbonden een geweldigen strijd ge voerd. In den schoot van den Katho lieken Middenstandsbond werd de on partijdige Midenstandsbond afgeschil derd of zou hij niet bij machte ge weest zijn de groot-warenhuizen te keer te gaan, en gaf men den indruk dat enkel de Katholieke Partij heil en zege brengen kon. Door advokaat Van Wezenmaal, Bes- sems en andere werden gloeiende anti- sarmaredeveeringen uitgesproken, on der de zalige hoede van de heer Moyer- soen Romain, hoofd der Partij. Ook was mijn persoonlijke ontgoo cheling groot, wanneer ik het verslag der Brufina, dat door Senator Moyer- soen als Voorzitter van den Raad van toezicht werd genaamteekend las De «Brufina» is de Zakenafdeeling der «Banque de Bruxelles» en contro leert een honderdtal Vennootschappen, met een gezamenlijk kapitaal van hon derden millioenen. Tot deze Vennootschap behoort de Société Anonyme Beige des Magasins Prisunic, Uniprix et Priba (Enkel- prijs) In het verslag wordt met vreugde ge zegd, dat men op een jaar met een ka pitaal van veertig millioen, twaalf mil lioen winst boekt, en dat men 'deze maatschappijen nog ging uitbreiden, wat beteekenen wil, dat de ekonomische strijd tegen de kleinverdeelers zou doorgezet worden En in volle onpartijdigheid stel ik mij de vraag of het vanwege de Ka tholieke Middenstandsbond van Aalst, EERLIJK IS, met zijne liefde voor de Middenstanders zoo hoog te loopen, wanneer ten slotte het hoofd ervan, de Heer Moyersoen, aktief aan het beheer der groot-warenhuizen deelneemt en dus de dood der Middenstanders in de hand werkt met millioenen kapi taal. Voor deze die het verslag van de So ciété Anonyme des Magasins Prisunic, Uniprix et Priba, zouden willen lezen, verzend ze naar het finantieel blad «L'Echo de la Bourse», van 11 Oktober 1937. FIRVER. De lasten der geneeskundige zorgen, vooral de kliniek- en operatiekosten, zijn veel te hoog voor de kassen onzer kleine gemeenten waar de inkomsten der commissien van openbaren onder stand gering zijn. Hier ook zou een tusschengemeenteiijke dienst hoeven ingericht, al ware het maar om de con- flikten te vermijden die nu oprijzen tusschen de gemeenten in verband met de onderstandswoonst. In 't algemeen leveren de gemeenten van mijn arrondissement eene aanzien lijke werkkracht. Een zeer hoog pro cent der bevolking is werkzaam in de groote nijverheid der steden, in de kool mijnen van het Walenland en op de groote werken. De gemeenten dragen den volledigen last van dezen toestand, terwijl de winsten der bedrijfsbelastin gen en andere, uitsluitend aan de groo te centra toekomen. In sommige dor pen bestaan zelfs fabrieken, waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is te Brussel al de daaraan verbonden voordeelen, komen dus uitsluitend ten goede aan de hoofdstad, terwijl de ge meentebesturen bezwaard zijn door de lasten wegens, onderstand1, onderwijs, enz. Er zou dus dienen aangestuurd op een betere verdeeling der taksen, ten einde aan de gemeenten, welke de werk krachten leveren een billijk aandeel in deze opbrengsten te verzekeren. Bij deze gelegenheid, veroorloof ik mij er op te wijzen, dat door de Regeering krachtdadige pogingen zouden dienen, aangewend, met het oog op de verplaat sing van het arbeidsveld onzer Vlaam- sche Koolmij ners. Deze werklieden, die dagelijks van uit het Zuiden van het arrondissement eene langdurige en ver moeiende reis moeten ondernemen om het Walenland te bereiken, zouden hoe ven aangespoord te worden, zich in het Limburgsche te gaan vestigen, in het Vlaamsche mijngebied. Daardoor zou de werkloosheid in het Walenland afne men, terwijl men in de Kempen behoef te heeft aan werkkrachten. De2?e rege ling zou aan de arbeiders toelaten, in de nabijheid van hun huiskring te wer ken en eene merkelijke verbetering daarstellen op stoffelijk en zedelijk ge bied. Het verleenen van eene geldelijke toelage voor onkosten van verplaatsing en eerste vestiging, zou ongetwijfeld onmiddellijke en bevredigende uitsla gen opleveren. JAARLIJKSCH VERSLAG nopens den toestand .van het Arrondis sement Aalst gedurende het jaar 1936. Gemeenteoverheden, beambten, overüjdens, ontslagen. De heer Marginet R., burgemeester te S te e nhuy se - Wi j nhuyseheeft ontslag genomen na een verdienstelijke loop baan van 35 jaar. Hij werd vervangen door M. Van Oudenhove J. Tengevolge van het overlijden van den Heer De Cubber V., pas enkele ja ren in dienst, werd de heer De Ridder O., als burgemeester aangesteld in de gemeente Strijpen. Te Oordegem werd ontslag ingediend door den Heer De Craecker A., burge meester. Een nieuw titularis moet nog benoemd worden. Het korps der gemeentesecretarissen, onderging de volgende wijziging Te Gijsegem, benoeming van M. Huy- lebroeck G., in vervanging van den af- gezetten titularis. Te Overboulaere overleed de lieer Haelterman G. Zijn opvolger werd be noemd bij K.B. van 14 September 1936, wegens niet in achtneming, door de plaatselijke overheid, der wet van 3 Augustus 1919 en 21 Juli 1924. Te Smetlede werd de Heer De Clercq G., aangesteld ter vervanging van den Heer De Graeve G., overleden, aan wie ik hulde heb gebracht in mijn vorig verslag. Te Meldert overleed de Heer Vasten- avondt Th., na een loopbaan van 40 jaar. Hij was een plichtbesef fend be ambte. De gemeenteraad heeft nog geen bepaalde opvolger benoemd. In de gemeente Baevegem werd de heer Schepens J., benoemd, bij besluit van een bijzondere commissaris. Een •koninklijk besluit heeft deze benoe ming verbroken. Nadien werd Thoeye M., door den gemeenteraad aangesteld zonder tusschenkomst der Bestendige Deputatie, bij toepassing van art, 109, 4e alinea der gemeentewet. In het kader der gemeenteontvan gers werden de volgende tusschentijdi- ge benoemingen gedaan Denderhautem M. Van den Steen R., in vervanging van den Heer Hout man M., ontslaggever, Onkerzele M. Carion A., opvolger van den Heer Marginet R., ontslagge ver. Vlierzele M. De Clercq G., in ver vanging van den Heer De Groote F., ontslaggever. Leeuwergem M. De Neve H., plaats vervanger van den heer Declercq R., gewestelijke ontvanger. Zonnegem M. De Craecker J., ter vervanging vanden Heer De Vulder F., overleden. Financieele toestand der gemeenten. Ten gevolge der herkiezing van het kadastraal inkomen en der overneming door den Staat, van den last der werk loosheid, is er verbetering ingetreden in den geldelijken toestand der gemeente. In vele gemeenten echter laat dezen toestand nog veel te wenschen over. Een der voornaamste oorzaken hiervan ligt, in de overdreven onkosten van on derhoud der wegenis. Vroeger, wanneer het vervoer nog niet gemotoriseerd was, bleven deze onderhoudskosten zeer ge ring. Het steeds aangroeiend autoge bruik bracht hierin eene grondige ver andering. Nu dat het vervoer per auto algemeen is geworden tot in de kleinste gemeente, en van dag tot dag drukker wordt, verslijten de nauwe en goed- koope straten onzer landelijke gemeen ten bijna tienmaal sneller dan vroeger. De regeering zou hier handelend moe ten optreden en de gemeentewegen, welke van tusschengemeentelij k be lang zijn, overnemen of ten laste leg gen van een gemeenschappelijk fonds. Aldus zou de onderhoutislast der wege nis tot een evenredige verdeeling ko men tusschen alle gemeenten, rekening houdende natuurlijk met hunne weder zij dsche belangrijkheid en bevolking. Reeds vroeger heb ik gewezen op de ongelijkheid welke onder dat opzicht onder de gemeenten bestaat. Als typisch voorbeeld heb ik de gemeente Aygem aangehaald, met een bevolkingscijfer van slechts 1.900 inwoners, die over een wegennet beschikt van ruim 22 kilome ter, terwijl de gemeenten, gelegen aan de Staats- of Provinciebanen, met een veel grootere bevolking slechts een on beduidend wegennet te onderhouden hebben, Eene andere oorzaak van den be krompen financieelen toestand der ge meenten, is, de openbare onderstand, Het vraagstuk van het machinisme is sedert enkele jaren sterk van uitzicht veranderd. Voorheen werd het machinisme in de ekonomische literatuur slechts behan deld in zooverre het invloed had op 't lot der arbeiders. Langzamerhand echter luwde de tegenkanting der arbeiders, die tot het besef kwamen dat in hun arbeids- en levensvoorwaarden voor uitgang te bespeuren was. Na den oorlog kwam het vraagstuk van het machinisme echter weer op den voorgrond. Nu echter werd op het machinisme vcoral kritiek uitgebracht, omwille van zijn invloed op de ver scherping der economische krisis. Dit kon trouwens moeilijk anders, in een conjunctuur die voorafgegaan was door een ontwikkeling der outilleering zon der voorgaande in de wereldgeschiede nis, en die gekenmerkt werd door de el lende der werkloosheid en door een aanzienlijk overschot aan productie capaciteit in verhouding tot de con sumptiemogelijkheden der markt. Van dit oogenblik af, spreekt men van «technologische werkloosheid», van verkorting van den arbeidsduur, enz. Prof. De Leener onderzoekt vooreerst den invloed van het machinisme en van de techniek in het algemeen op den omvang van de vraag naar arbeid. Vaak worden cijfers geciteerd, die uitwijzen dat een zekere machine het werk van 100, 200 tot 500 en meer ar beiders vervangt. Ook andere cijfers verdienen onze aandacht deze name lijk waaruit blijkt aan hoeveel arbei ders het invoeren van machines werk bezorgd heeft, en niet alleen werk, maar zelfs welstand. Het kan immers niet ontkend worden dat het machinisme en de techniek in het algemeen zooveel nieuwe industriën hebben doen ont staan, en dus zooveel nieuwe werkgele genheden hebben geopend, dat hierdoor het verloren gaan van afzetgebied voor arbeidskracht ruimschoots vergoed wordt. Op het passief van het machi nisme zullen we echter steeds aantref fen dat dit opkomen en of verloren gaan van Industrieën, gepaard gaat met OPGAANDE ZON IN HET HEMELSCHE RIJK Sinds eenige maanden is de aandacht van de wereld met spanning gevestigd op de gebeurtenissen, welke zich in het Verre Oosten afspelen. De pers heeft voorloopig de amnestikwestie en de re- geeringsmoe'ilijkheden in het onderste schof gefoefeld, de groote praatpartij van Mussolini na de manoeuvers in Si cilië zijn bijna het bespreken niet waard en de burgeroorlog in Spanje, tot den rang van een stratenruzie ge degradeerd, om zich met volle lading op den bloedigen strijd in China te wer pen. Japan zit leelijk gekuld met een over bevolking, die nog jaarlijks met een paar millioen scheefoogige kleuters aangroeit. Het land der Opgaande Zon, zit dus in zen eilanden gekneld als in 'n stalen corsee, vermits het slechts 2/3 van zijn bevolking, met eigen middelen kan kweeken. Kost wat kost moet er dus iets op gevonden worden, om het overblijvende gedeelte van zijn bevol king iets te smikken te geven. De gele mannekens begonnen met de wereld te overspoelen met allerhande spotgoed- koope produkten, waarmede zij, dank zij echte hongerloonen aan d'arbeiders 'n onmogelij ke concurrentie konden voe ren en de wereldmarkten veroveren. Evenwel en pakt het nu percies in alle landen niet, om de arbeiders te betalen met een grepe of twee rijst per dag, voor een dagelijkschen arbeid van 10 tot 14 uur, zooals dit het geval in Ja pan is. Tegenover deze stortvloed van Japansche produkten stelden de landen een onoverkomelijken dam van tolmu ren, zoodat de al te geslepen gele kerel tjes hun bergen knipmesjes, spelden, papieren mutsen, kolknoopen, wafel ijzers, pennestokken, blikken speelgoed en duizend andere soorten brol, buiten de grenzen der andere landen beka- boeksterd werden. Werd dan beproefd de overtollige bevolking in de rijkste ge westen van de wereld binnen te smok kelen door een emigratiepolitiek op groote schaal. Evenwel hebben de zonen van het Rijk der Opgaande Zon een zeer lastig gebrek voor deze landen, die met dergelijke kolonie geplakt zit, en dit is, dat ze zich altijti willen meester maken van de vetste brokken, en dit ten voordeele van hun moederland. Doch daarenboven gaan ze met hun on gelooflijk voortplantingsvermogen bijna te werk als de vliegen in nen beirpit, zoodat dergelijke nederzettingen ook 'n (dreigend ethnologisch gevaar beteekent voor de betrokken landen. In deze voor waarden is het dan ook te begrijpen, dat de andere landen alles behalve de ze gele olievlekken ontvangen gelijk een kostschoolmeisje haar eerste lief. Te genwoordig worden (dergelijke nederzet tingen of inzij pelingen, zorgvuldig bui ten de grenzen gehouden, zoodat de Ja pansche emigratiepolitiek ook al niet en pakte. Dan zou Japan maar direkt de paar den middelen gebruiken en zoo komt het Lat Japan dan ook reeds sedert ja ren tracht, de beste brokken uit de tel joor van zen zwakkeren gebuur China te visschen, om zen niet te verzadigen vraatlust te voldoen. Onder voorwend sel van Mandchoerie te zuiveren van de bandieten, ging een Japansch leger over enkele jaren een soort gezond- heidswandelingsken doen in deze onme telijke rijke gewesten, en de wafel was in een paar maanden gebakken. Khang- Té, den futloozen ex-chineeschen kei zer werd op den troon gefoefeld, ge flankeerd met Japansche bajonetten, en zoo kwam Japan in een record-tijd in het bezit van een strook grond, zoo ongeveer honderdmaal de oppervlakte van Belgie, en in wiens schoot onmete lijke schatten aan delfstoffen verbor gen zaten. Maar in 1935 voelden de Ja panners, dat deze brok nog niet vol doende was voor een door Goden uit verkoren land als Japan, en al zwaai end met de geesten hunner voorvade ren, ging een ander Japansch -leger, nu voor een tijdje kamping gaan doen, in de Chineesche provincie Jehol, en het waren in alle geval de Chineesche roo- versachtige en onbekwame parvenu- Generaals niet, die hen er zouden bui ten schoffelen. China mocht dus ook alle hoop op het behoud van dit hesp ken laten varen. Doch Le geur van lekkere kost geeft appetijt, en nu begonnen de Opgaande- zonnezonen van een groot Japansch rijk te droomen, temeer, dat de gele genheid om er nog een brokje bij te ne men, buitengewoon gunstig was. We zullen toekomende week dan zien, hoe Japan het aan boord legt om zonder al te veel kleerscheuren ook Noord-China in te palmen. We zeggen zonder al te veel kleerscheuren, want een gezond- heidswandelingsken zooals in Mand choerie of een kampeerpartijtje zpoals in Jehol, zal het nu ook al niet meer zijn. Inderdaad China begint te ont waken, en hier zal de tijd in het voor deel van het Hemelsche Rijk werken, zoodat Japan wel eens zou kunnen ver der springen, dan lie lengten van zijn stok, temeer dat de Russische beer drei gender dan ooit over 't muurken zit te loeren, en de Vereenigde Staten met veel meer dan gewone belangstelling het zaakje volgen. WILLIAM. verschuivingen. Immers, het onstaan van een nieuwe industrie kan het ver loren gaan van een andere tot gevolg hebben. Denken wij er b.v. maar aan, dat in de moderne ontwikkeling van het verkeer, de auto het paard ver dringt, met het gevolg dat beroepen als deze van gareelmaker, hoefsmid, koet sier, niet zooveel arbeidskrachten meer kunnen opslorpen als vroeger. Een ze ker aantal personen uit die voornoem de beroepen zal dus, om het gevaar van volledige uitschakeling uit het pro ductieproces te ontloopen, werkgele genheid moeten zoeken in een ander beroep, zal zich dus moeten aanpassen. Die aanpassing nu is, het, die in bepaal de gevallen zeer pijnlijk en zeer moei lijk kan zijn. Dat hangt af van het in dividu zelf, van den ouderdom, enz... Het invoeren van een machine in een bepaalde industrie heeft echter niet noodzakelij k tot gevolg, in die indus trie zelf, het aantal werkgelegenheden te verminderen. Vaak kan zich ook het tegenovergestelde voordoen. Dit zal dan afhangen van den aard der industrie en van de mogelijkheid om door prijs daling der produkten, onder invloed van technischen vooruitgang de con sumptie van die producten te verhoo- gen. Voor de betrekkingen tusschen eens deels, de uitwerkselen van het machi nisme in een bepaalde industrie, en anderdeels, de rekbaarheid van de vraag naar de voortbrengselen dier industrie, is het boekbedrijf zeer kenschetsend. Allerlei soorten van machines werden hier ingevoerd, met zeer aanzienlijke productiecapaciteiten, die in dezelfde verhouding het rendement per arbeider verhoogen toch vormt dit geen belem mering voor een gestadige stijging van het aantal arbeiders in de industrie van het boek te werk gesteld. Juist omdat het hier een artikel geldt, waarvan het verbruik op ongelooflijk snelle wijze heeft toegenomen, onder vorm van dag bladen, boeken, illustraties, catalogus sen, aanplakbrieven, steekkaarten, om zendbrieven, enz... Bij wijze van besluit mogen wij aan nemen dat de uitwerkselen van het ma chinisme zeer ongelijk zijn, wanneer men de verschillende takken van in dustrie afzonderlijk beschouwt: Over het geheel echter doet het machinisme meer werkgelegenheden ontstaan dan verdwijnen. In bepaalde gevallen is aanpassing noodzakelijk. (Vervolg toek. week). TEEKENINGEN HERTOETSING L'JN-HALF-TaöHETSIHG TRICHBOMIE ANTWERPEN

De Liberaal | 1937 | | pagina 1