DE GHEEST, N. V. .Aalst Aspirine Oraagt o\>eraf de Legere gieren der ^rouGuerij VRIJE TRIBUUN Goedkoope Woningen "beieekent verandwooïde-1 lijkheid voor de wereld:l Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende I TWEEDE BLADZIJDE te houden De rexistische leer luidde nimmer anders Graaf de Grunne gaf wetens of onwetens de katholieke par tij hard van 't leer Leon Degrelle die nog onlangs schreef dat zijn partij bestond uit geloovigen en niet geloovigen... een soort Ark van Noë met beestjes van alle kleur... schoot in een kattekoleire en wierp den armen Senator over boord Waarom Omdat hij nu voor de eer ste maal elrnstig en eerlijk de waar heid zegde In een brief aan «Le Pays Réel» van heden, dankt hij, niet zonder een toon tje van ironie, Degrelle voor den over vloed van bloemen, over zijn politieke baar gestrooid, maar geeft zeer duide lijk te kennen, dat hij volstrekt niet vrijwillig, en zeker niet in het hooger belang van Rex, onder deze baar te lig gen wenscht. Indien hij over kardinaal Van Roey gesproken heeft, zooals hij deed en hierdoor zooveel aan de nieuwste tak- tiek van Degrelle heeft bedorven, dan was het, zoo schrijft hij, omdat «hij getrouw wenscht te blijven aan het verdrag, waardoor alle Rexisten zich verbonden hebben, een eind te stellen aan alle burgerlijke oorlogen, aan den klassenstrijd, aan den cultuurstrijd, aan den ekonomischen belangenstrijd». ...En aan den godsdienststrijd. De ECHTE WAARHEID mag niet ge zegd worden. Zoo lang hij dwaze din gen uithaalde die Rex en Cie van nut waren, scheen Senator de Grunne een echte vertegenwoordiger van Rex... Eerlijkheid duurt het langst, maar niet bij Degrelle, die kent maar come- tiie Een zijner mannen heeft het mas ker van den Jezuiet een weinig opge licht, hij moet het betalen Welke les voor vele zoogezegde vrije kiezers Kiezers die eerbied verlan gen voor alle opvattingen, alle gevoe lens, alle kerken en vrije gedachten Waarom niet vroeger geluisterd naar de liberale partij De man met 'n bril. PAX HOMINIBUS, BONAE VOLUNTATIS Kerstmis Of men nu gelooft of niet gelooft, Christen of Vrijzinnig is, zal voor ieder een eens te meer het «Pax Hominibus, bonae Voluntatis» weerklinken, te mid dernacht, voor al wie het ooren wil... Millioenen menschen zullen naar «Het Vrede aan al diegenen die van goeden wil zijn» dit jaar, luisteren... Vrede Wij zijn verre van Vrede in de Wereld, in het Land, in de Par tijen... VREDE IN DE WERELD ITALIË, viel zonder het minste recht, Abyssinie aan, en de Italiaansche vlag wappert in het gewezen Keizerrijk, van den Koning der Koningen, die nood heeft... JAPAN viel zonder het minste recht China aan, en ondanks alles wat men doet of pogen zal, wordt het grootste gedeelte van dit Rijk, Japansche Kolo nie... Duitschland stelt dit jaar nog bruta le Koloniale eischen, en wij zullen te kiezen hebben toegeven of de we reldoorlog. Genève, dat het eenige ernstige We reldorganisme tot betere verstandhou ding tusschen de Volkeren is, wordt in de oogen van het Internationaal Fas cisme een belangrijk kluchtenspel... en de nagedachetnis van Wilson, deze van een gevaarlijken Utopist Macht vervangt rechtvaardigheid wapenen vervangen brood, en er is maar een Wet meer De Wet van de sterkste... VREDE IN HET LAND De Burgers worden tegen mekaar op gezweept. Links tegen Rechts, Vlamin gen tegen Walen, Geloovigen tegen Vrijdenkers. In menig blad specialseert men zich, in het schaamteloos uitbaten van de meest lage politieke hartstochten... Bezwaddering, verdachtmaking haat en nijd slechte trouw en lafheid; eerroof en beleediging worden gewone strijdmiddelen en ernstige verzoenings pogingen woitien in het belachelijke getrokken... Alles wordt uiteengegooid, verdeeld, gekelderd. Tót de Vuurkruisers toe, wiens eendracht eens zoo groot was, worden van mekaar gerukt... VREDE IN DE PARTIJEN... In menige Partij heerscht twee dracht in plaats van Eendracht te genwerking in plaats van verzoening, verdachtmaking in plaats van wed er- zij dschen steun en naar de middelen wordt niet veel gekeken, als men maar tot het doel geraakt afbreken, ver- deelen, omvergooien En nochtans klinkt het Pax Homini bus voor iedereen... Welaan dan Laat deze Kerkzang voor ons vrijzinnige liberalen niet een WENSCH maar een GEBOD zijn. Laat ons het onze bijdragen, om in de we reld, in ons Landeken... in onze Partij, hoogere gevoelens van oprechte toena dering te doen heerschen... Laat ons, afgezien van alle persoon lijkheden, door ons voorbeeld aan an dere de les spellen. Laat ons Vrede zaaien, opdat Vrede bloeien zou... In ons programma staat geschreven Vrijheid, Solidariteit, Verantwoordelijk heid. Vooral de Solidariteit is van belang Solidariteit onder de Volkeren Solidariteit onder de Burgers Solidariteit onder de Partijhoofden En met dit ideaal bezield, met blij ge moed de toekomst in FIR VER. ALGEMEENE CENTRALE DER LIBERALE VAKBONDEN van BELGIE. AAN ONZE LEDEN TEXTIELARBEIDERS Wij hebben het genoegen aan onze leden textielarbeiders te kunnen mede- de elen, dat de onderhandelingen, die gevoerd werden om tot een gunstige re geling van het twee-ploegenstelsel te komen, ten volle geslaagd zijn. Met fierheid mogen de Vakbonden op deze nieuwe overwinning wijzen. In de tijdruimte van amper één jaar hebben de Vakbonden er toe bijgedra gen om de regeling van het loon en de ze van het ploeg- en nachtwerk in den textielarbeid te verwezenlijken. Wij hopen dat de werkmenschen zul len beseffen wat dit zeggen wil en dat ze zullen begrijpen, dat het dank zij de Vakbonden is, dat zulke uitslagen in hun voordeel bekomen worden, en dat zonder rumoer te maken, of stakingsbe wegingen op touw te zetten. Hieruit blijkt weer eens ten duide lijkste hoe groot de mogelijkheden van de Vakbonden zijn. Hoe grooter de macht der Vakbonden, 'ies te sterker zullen de werkmenschen hun stem kunnen laten hooren tot het bekomen van dat, waar ze recht op hebben. Het is dan ook voor den werkman een noodzakelijkheid geworden, deel uit te maken van een vakorganisatie. Dat al diegenen welke nog niet ver- eenigd zijn, zich bij onze organisatie aansluiten, zij zullen er niets dan baat en voordeel bij hebben. Onze leden Textielarbeiders hebben dus voor plicht familie, vrienden en kennissen, den weg aan te wijzen naar onze organisa tie. Maakt propaganda voor de Algemee- ne Centrale der LIBERALE VAKBON DEN. Werft nieuwe leden aan aangekochte krotten en loodsen 1.132 Totaal 5.515 Van die 5.515 krotten en loodsen zijn thans Gesloten Krotten 360 Loodsen 15 Gesloopt Krotten 1.833 Loodsen 1.158 Verbeterd Krotten 377 Loodsen 19 Totaal 3.762 De statutaire aigemeene vergadering van ue Nationale Maatschappij voor Goedkbope Woningen en Woonvertrek ken, werd op April 1937 gehouden. Un, net versxag van den Raao van Be heer hemen wij volgende belangwek kende inlichtingen over Aangenomen vereenigingen Op 31 Decemoer 1935 waren 307 door oe Na tionale Maatschappij aangenomen ver eenigingen tot stand gekomen, 17 er van werden ontooncen en 1 werd met een ander vereenigmg versmolten. Op 31 December 1936 bestonden er dus 289 vereenigingen. Gebouwde woongelegenheden Op 31 December 1936 was het getal gebouwde of in aanbouw zijnde woongelegenhe- den 57.494. Die 57.494 woongelegenheden zijn als volgt in te deelen 45.491 ééngezins huizen en 12.003 woonvertrekken. Die woongelegenheden staan in 398 ge meenten en werden door 298 vereeni gingen gebouwd. Bestrijding van de krotten Over het geheel zijn de tot heden verkregen uit slagen inzake bestrijding van de krot ten als volgt samen te vatten Huizen en woonvertrekken gebouwd (4.985) of in aanbouw (1.002) ter ver vanging van krotten en loodsen en voor slecht gehuisveste kroostrijke gezin nen 5.897 Huizen gebouwd of in aanbouw voor oude gezinnen 321 Totaal 6.218 Krotten en loodsen waarvan de slui ting binnen vijftien maand bij besluit van den Burgemeester werd bevolen en waarvan de Nationale Maatschappij sluitingsbesluiten bezit 4.385 Voor slooping onteigende of Aan die getallen zijn er toe te voe gen Gesloten Krotten 133 Loodsen 4 Gesloopte Krotten 523 Loodsen 307 Verbeterde Krotten 298 Loodsen 2 Totaal 1.267 Buiten die welke in de sluitingsbe sluiten begrepen zijn, zoodat het getal gesloten, gesloopte of verbeterde krot ten en loodsen in het geheel is gebracht op 5.020 Het in gebruik stellen van de nieuw gebouwde woongelegenheden heeft de volgende uitslagen geleverd Getal Getal Getal ge- per- kin zinnen sonen deren ten laste Gezinnen overge bracht in de ter vervanging van krotten gebouwde nieuwe woonge legenheden 3.474 10.707 4.480 Kroostrijke gezin nen komende uit ongezonde wonin gen en in de nieuwe woonge legenheden over gebracht 497 2.198 1.101 Oude gezinnen in de nieuwe woon gelegenheden ge huisvest 271 503 Verhuring Het innen van de huis huren gaat thans nog met groote moei lijkheden gepaard en er is ernstig ach terstel in de betalingen. Een deel van de achterstallige huishuur zal zeker nooit kunnen ingewonnen worden. De Nationale Maatschappij stelt alles in het werk om het kwaad zoo goed mo gelijk te verhelpen. Zij doet de noodige aanbevelingen en staat de Vereenigin gen bij in hunne pogingen. Dank krachtdadige maatregelen en de ge deeltelijke opslorping van de werkloos heid is er eenige verbetering ingetre den. Kroostrijke gezinnen Ontslag van huishuur. Volgens de op 31 Decem ber 1936, verkregen inlichtingen, be staan van de 24.192 hurende gezinnen 8.663, of nagenoeg 35 t.h. uit 5 en meer personen, en hebben 6.550 gezinnen of nagenoeg 27 t.h., 3 of meer kinderen ten laste. Van de 23.810 verhuurde woongelegenheden, worden 382 door twee gezinnen bewoond. 6.331 kroost rijke gezinnen, genoten in 1936 ontslag van huishuur, voor een totaal bedrag van 2.743.602 fr. 85. Verkoop Op 31 December 1936, had den 252 vereenigingen bij de Nationale Maatschappij 24.187 geldige verkoops- voorstellen ingediend, 3.557 voorstellen werden om allerlei redenen te niet ge daan, er bleven dus 20.630 geldige voor stellen. Op denzelfden datum waren 20.281 huizen werkelijk verkocht. De opbrengst van den verkoop stelde 491 millioen 309.809 fr. 77 beschikbaar voor. het bouwen van nieuwe woningen. Kostprijs De gemiddelde prijs van een huis was, in het jaar 1936, 28.783 fr. 51 voor het bouwen en de bijkomende uitgaven, en 2.182 fr. voor den grond, of in het geheel 30.965 fr. 51 voor de woonvertrekken zijn de getallen onder- scheidelij k 38.971 fr. 89 5.050 fr. 53 en 44.022 fr. 42. SPECIAAL FONDS TEN BATE VAN DE GEBREKKIGEN EN VERMINKTEN Uit de talrijke klachten en vragen om inlichtingen, die ons toekomen, blijkt dat talrijke personen niet op de hoogte zijn van de voorwaarden die dienen vervuld om van dit Fonds te kunnen genieten. Wij geven hieronder een bondige uit eenzetting van de werking van dit Fonds door middel van vragen en ant woorden. Wie kunnen genieten De gebrekkigen, de verminkten, de gebrekkiggeborenen, de blinden, de dooven en de stommen, die aan som mige voorwaarden voldoen. Wie kunnen niet genieten 1) De personen begunstigd met de vergoeding voorzien bij de wet van 24 Juli 1927 betreffende het herstel van de schade door de beroepsziekten veroor zaakt 2) De personen die, onder inachtne ming van de bij artikel 1 voorziene ge- brekkelij kheden, mogen beroep doen op de vergoeding, voorzien bij de wetge ving betreffende de arbeidsongevallen of die een vergoeding genieten, hun overeenkomstig de artikelen 1382 en de volgende van het Burgerlijk Wetboek verleend, onder voorbehoud van het geen gezegd is in alinea 2 van artikel 5; 3) De oorlogsverminkten die, gelet op dezelfde gebrekkelijkheden, een invali diteitspensioen genieten 4) De personen die gebrekkig, ver minkt of kreupel werden, 't zij vrijwil lig, 't zij ingevolge een vrijwillige in breuk, die voor gevolg had, dat zij tot een crimineele straf of tot een correc- tionneele gevangenisstraf veroordeeld werden 5) De personen die zich gewoonlijk aan bedelarij overleveren 6) De personen die zich gewoonlijk aan spel of aan den drank overleveren en die waarvan het wangedrag alge meen bekend is 7) De personen die lijden aan vallen de ziekte, aan tuberculose of aan ze nuwaandoeningen. Welke voorwaarden moeten de aan vragers vervullen 1) Belg zijn en in Belgie woonachtig. (Onderhoorigen van vreemde landen kunnen ook genieten, als aan de Bel gen in die landen, gelijkwaardige voor- deelen worden verleend.) 2) Ten minste 14 jaar en ten hoogste 65 jaar oud zijn 3) Behoeftig zijn 4) Met een voortdurende arbeidson geschiktheid van ten minste 30 t.h. be hept zijn 5) Aanvaarden, zich 't zij in een spe ciaal gesticht, 't zij in een vakschool, 't zij bij een werkgever, aan een be roepsopleiding of -heropleiding te on derwerpen, welke met zijn geschiktheid overeenstemt. Wie is behoeftig Bevindt zich in staat van behoefte de gebrekkige wiens dagelij ksche in komsten 20 fr. niet te boven gaan, in dien hij alleen leeft.of, indien hij in familie leeft 17 en 6 (voor de eerste persoon ten laste), zij 23 fr. voor twee personen 17 en 6 en 4, zij 27 fr. voor drie personen, met verhooging van 4 fr. per dag en per hoofd voor elk bijko mend familielid. (N.B. Deze dagelij ksche inkomsten dienen per 365 vermenigvuldigd om den j aarlij kschen maatstaf van behoefte te bepalen.) In het globaal bedrag der inkomsten wordt rekening gehouden van het loon van den gebrekkige zelf, het totaal loon van zijn vader en zijn moeder, de helft van het loon zijner broeders of zusters die onder hetzelfde dak wonen, alsook van al de andere inkomsten der familie (huizen, gronden, vee, renten, enz). (N.B. Indien de gebrekkelijke het familiehoofd is, wordt slechts rekening gehouden van de helft van het loon der kinderen.) Welke formaliteiten moet de aanvra ger vervullen Een formulier aanvragen bij gemeen tebestuur, het invullen en bij gemeen tebestuur indienen. Wie beslist over het toekennen der tegemoetkoming Eene commissie, zetelend te Brussel, genaamd «Commissie van tegemoet komingen aan de gebrekkelijken en de verminkten». Welke tegemoetkoming wordt ver leend De j aarlij ksche tegemoetkoming wordt in evenredigheid met het invali- diteitspercentage berekend op den grondslag van 2.250 fr. voor een volsla gen invaliditeit. Indien de aanzoeker een vergoeding geniet, die, overeenkomstig artikelen 1382 en volgende van het Burgerlijk Wetboek werd toegekend, wordt de te gemoetkoming tot het verschuldigd be drag verlaagd, volgens de bij Konink lijk Besluit bepaalde modaliteiten. Wordt de tegemoetkoming alleenlijk in specien uitbetaald Neen, de commissie mag er toe be sluiten, de tegemoetkoming te vervan gen door het verleenen van een som, bestemd om kunstmatige leden of be wegingstoestellen te verwerven en het onderhoud ervan te verzekeren. Het aankoopen en het bezigen van het toestel waarvan die kosten het be drag van twee jaar tegemoetkomingen niet mogen overschrijden, geschieden door het toedoen en onder de contro le van den Nationalen Dienst voor kunstmatige ledematen. Hoe wordt de tegemoetkoming uitbe taald De Minister van Sociale Voorzorg is belast met de betaling van de tege moetkoming, die, per vierden en per kwartaal wordt uitbetaald. De Commis sie mag er toe besluiten een kapitaal te verleenen, dat het bedrag van drie jaar tegemoetkoming niet mag over schrijden, ten einde het mogelijk te jgeheele i Verantwoordelijkheid brengt verplichtingen mede. Daarom Is het da n ook dat de ftay&i preparaten eerst na j jaren lang werken en ernstige nazoekingen op de markt worden gebracht. Dn zalfde verantwoordelijkheidsgevoel vergt bij de vervaardiging van Aspirine een ononderbroken toezicht over de zuiverheid der grondstoffen en een aan' houdend onderzoek tijdens de fabricage. biet recht verdient dan ook dit genees- middel de benaming van HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! maken, het noodige gereedschap te verwerven om een beroep uit te oefe nen. Zijn de beslissingen van de Commis sie voor beroep vatbaar De aanzoeker mag bij den Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg van de beslissing der commissie in beroep gaan. Op gevaar af van ongeldigheid, moet dit geschieden vóór het verloopen van den veertigsten dag, volgend op den dag van de beteekening der beslis sing. F.M. «fr i% EEN EN ANDER UIT KONGO Een trouwe lezer kreeg een brief uit onze kolonie deze bevat enkele inte ressante bizonderheüen over het leven der Negers. Wij meenen dat al onze le zers dat graag zullen vernemen De Uitgever. De zwarten slapen op een gevlochten nat die ze leggen op den blooten grond, de bedden komen nu eerst stilaan in de mode, en nog maar enkel bij hen die wat geld winnen. Hier (in Kassaï) winnen ze het meest geld door den mpunga, ik zou zeggen het vlas van hier dat bewerkt wordt als het vlas in Vlaanderen. Daar van worden dan zakken gemaakt. De mpunga doet konkurentie aan de jute van Indië. Deze industrie brengt ware beternis in den toestand van de ach terlijke menschen van hier en het beste dat er nog van te zeggen is de mpunga heeft de zwarten hier, de mannen, aan het werk gezet, anders luierden die zonder erbarmen deii Godsganschen dag. Ais men ooit er toe komt een universiteit te openen voor de zwarten, dan mogen ze gerust de studies voor advokaten daarlaten, want de advokaten van Europa zijn niet op gewassen om in het «praten» de zwar ten den baas te spelen. Die kunnen een heelen dag aan den praat blijven, met een overtuiging dat g'er stom van staat Wij snuiten ons met een zakdoek een zwarte krijgt dat gedaan met een stokje, dat hij dan weggooit en... hij begrijpt niet dat de blanke al dat vuil op zak wil houden Willen wij ons tanden kuisschen, dan gebruiken wij daartoe een borsteltje zij een stokje, heel vezelig dat door het wrijven op een echt borsteltje gaat ge lijken, en... eens versleten weg kan ge smeten en uitgewisseld tegen een nieuw Hun maniokbrooden stinken en veel van hetgeen ze eten heeft een raar geurtje maar dat doet er niets toe, den reuk eten ze immers niet op, zeg gen ze, en... de blanken eten wel stink- kaas, zeggen ze, en... dat ruikt ook niet lekker Verder vinden ze dat rupsen en rat ten en muizen ook geschapen werden voor het nut van den mensch en dat het lekker eten is, en... dat de blanken niet weten wat lekker is,... zij wel Stelen is een slimmigheid, in dien zin, dat, zoo niemand het weet of ziet, stelen een kwestie van rappigheid is. Wordt ge gesnapt, dan zijt ge een uil, zeggen ze, en dan zijn ze beschaamd niet om den diefstal, maar... om hun stommiteit Vraagt ge aan een zwarten Zijt ge nooit naar Kinshassa geweest en hij antwoordt «Ja», dan wil dat zeg gen dat hij er nooit ging Antwoordt hij «Neen», dan wil dat zeggen... dat hij tiaar wel eens naartoe ging

De Liberaal | 1937 | | pagina 2