~D 'VWWVVVW»VV>^^ TROELALA. REDE ZATERDAG 22 DECEMBER 1945 vWVWWWW (Verschijnt om de 14 dagen) 12' JAARGANG 2 fr. Nr. 18 DE LIBERAAL M. L. D-HAESELBBR. Graaf Egmont Groote Markt VRIJHEID SOLIDARITEIT Alle briefwissel,™ en AALST Telefoon tl211> TiruaOi 1 eieiuon 'IZ/ID v VRIJHEID SOLIDARITEIT VERANTWOORDELIJKHEID Alle briefwisseling en bijdragen te sturen naar Redaktie Groote Markt. 1. Aalst. ixcudMic vjroote iviarKt, i, Aalst. |VN^^^^V^V^^VVSA>^^VVWVV^VVWVVVVVVN^VVVVVVVVVVVVVVV, Voor het oogenblik staat heel België op stelten in verband met de ravitailleering. Voor sommige zaken gaat het, maar voor andere gaat het niet. Alles komt met vertraging, de menschen reklameeren over de slechte bedeeling en wij mogen gerust zeggen dat het de fout is van de kommunisten. En waarom niet Toen Lallemand het is bijna Lulleman slechts H dagen aan het hoofd van het Ministerie van Ravitaillement was gekomen riepen de kommunisten dat alles beter ging, dank zij Lallemand. En de minister zelf verklaarde dat ook, zelfs hier te Aalst op eene groote meeting. Sommige vrouwen kwamen hem bloemen aanbieden... zij had den de tranen in d'oogen van... overvloed op die veertien dagen. En Lallemand profiteerde die eerste da gen slechts van de kontrakten die afgeslo ten waren in het buitenland door de Belgi sche Zendingen en vooral door de Zending Kronacker, die naar de socialisten, kommu nisten en katholieken beweren, een libe raal is. Maar vermits alles te danken is aan Lal lemand als het goed gaat, waarom zouden wij dan niet mogen teggen dat HET THANS SLECHT GAAT, dank zij de kommunisten want zij sturen alles in de war. zoo van onder, als van boven. En nochthans, ook met de kontroledien- sten, daar spelen zij volledig de baas, want wie van hun gedacht niet is die moet er uit, het mogen nog weerstanders en parti- sanen geweest zijn. Zij moeten kommunist zijn of zij moeten buiten. En naar het schijnt zijn al die kommunistische kontroleurs ook van hunne eerste heldendaad niet gespron gen. Of verdienen die kontroleurs zooveel geld dat zij met een normaal loon in deze omstandigheden eene piano kunnen koo- pen Het schijnt dat er op verschillende van die kerels een vliegsken zit maar dat het van hoogerhand toegelaten is omdat zij kommunist zijn. En dan zijn er nog enkele mauwvegers bij. Vooruit dan maar. maar de kommunisten zullen er naar hebben. Van zulke praktijken hebben de menschen den buik vol en daarmee is de ravitaillee ring eenerzijds, maar ook ons nationaal le ven anderzijds, niet gediend. De katholieken zijn nog altijd dezelfde zwakkelingen. In hun blad van verleden Zondag, 16 December, spreken zij van het toppunt der verdraagzaamheid. Er werd een ruit uitgeslagen bij iemand die de foto van den koning exposeerde. In hun blad schilderen zij den persoon af als zijnde iemand die altijd met nen wandelstok over de straat loopt en die zich voorman noemt van de kommunisten. Zij weten wie het is. maar zij durven zijn naam niet noe men, Ons blijft het om het even, maar wij verklaren ook dat om het even wie het gedaan heeft, dat hij ongelijk heeft. Met dergelijke kommunistische methoden zal onze bevolking nooit gediend zijn. De opinies en gedachten van om het even wie moeten geëerbiedigd worden. Neen, op die manier kunnen de kommuni sten geen sympathie verwerven. Daar zijn wij volledig akkoord met de katholieke ga zet. Wij zijn ook akkoord dat men met stokken de liefde voor het Vorstenhuis (al hoewel Vorstenhuis hier misplaatst is. ver mits het tegen koning Leopold gaat), voor (Vervolg onderaan kol. 2). uitgesproken door den Voorzit ter M. Gustaaf De Stobbeleir, op de Groote Markt, ter gele genheid van de begrafenis der zes Aalstersche slachtoffers Geachte Families, Mevrouwen, Mijne Heeren, Het Duitsch Nationaal-Socialisme, dat ontstaan was in de naweeën van den we reldoorlog 1914-1918, was begonnen met in Duitschland zelf elke vrijheid uit te roeien en gansch het ekonomisch leven te brengen in het teeken van de voorbereiding tot den oorlog. De werkloosheid was in Duitschland slechts afgenomen omdat de oorlogsindus trie zoo geweldig werd uitgebreid. Het Duitsch Nationaal-Socialisme leefde van het geweld en van de tegenstrijdigheden. Daarom ook was het onmogelijk eenig vertrouwen te schenken aan de Duitsche verklaringen in verband met den vrede. De meer bejaarden onder ons, maar wij ook weten nog welke rampen het aktivis- me van 1914 in vele gezinnen gesticht heeft en hoe dat aktivisme OOK tot eene samen werking met den Duitschen overweldiger uitgroeide. In den eersten wereldoorlog van 1914 tot 1918 groeide eveneens het verzet van jaar tot jaar. zoowel tegen.den duitschen overweldiger als tegen de akrivisten van dien tijd. Wij herinneren ons nog de opeischingen naar de beruchte werkcentra van Le Ca- teau en andere. DAN ook maakten opstandige goede vaderlanders kennis met de Belgische en Duitsche gevangenissen. orde, wettelijkheid en welvaart uit het hart van de menschen niet zal slaan. Wij zijn akkoord met de katholieken, al hoewel deze laatsten op dat gebied meer maals gefaald hebben tegenover de Libe ralen. dat iedereen nog altijd vrij en on omwonden zijn meening mag laten ken nen. De katholieken zijn natuurlijk vergeten dat de leden van de BOKKENRIJDERS liberaaldenkende menschen op de Markt en in de Lange Zoutstraat aframmelden en dat er daar nog een brochuur werd over uitgegeven. Wij bevestigen dat de kommunisten on gelijk hebben en dat de katholieken gelijk hebben hen dat duchtig aan te vrijwen. Maar wij voegen er aan toe dat diegenen die de ruiten gaan uitgooien zijn in het kom- muniV.tisch lokaal, ook ongelijk hebben.Wie heeft het gedaan Niemand niet gezien, maar het zal ook niet mo rilijk om raden zijn wie de daders zijn. Van beide kanten is het niet alleen dwaas, maar het is zeer onvoor zichtig den politieken strijd op dat terrein te brengen. AL DE OPINIES moeten geëer biedigd worden. Er is VIJF harde jaren hardnekkig voor gevochten en er zijn daarvoor veel offers gebracht. Aan dergelijke dwaze, gemeene en fana tieke praktijken doen de liberalen NIF.T MEE. Troelala. DAN ook stierven Belgische spioenen en inlichtingsagenten in ballingschap en werden anderen in eigen land en ginder in Duitsclandh gefusillieerd. 10 Mei 1940 stelde terug een einde aan de reeds sedert maanden bewolkte vrijheid van Belgie. Het voorbeeld van verzet tegen den in dringer dat de weerstanders van 1914-1918 ons hadden gegeven, zou in deze tweede oorlogsramp nog meer tot uiting komen omdat die overval van Mei 1940 eene her haling was van wat in 1914 gebeurde. Die overval heeft niet alleen den afkeer voor het Duitsch geweld doen stijgen maar het heeft ook het misprijzen voor het verra derswerk der rexisten en vlaamsch-nationa- listen ten top gedreven. Het waren DIE rexisten en vlaamsch- nationalisten die naar de verdedigers van onze grondwettelijke instellingen met mod der wierpen, die ten dienste stonden van den vijand. Het verraderlijk werk, dat zij VOOR den oorlog aangevangen hadden, zetten zij voort onder de hoede der duitsche bajonetten. En als dan het nationaal-socialisme ge- bbren was uit die naweeën van den oorlog 1914-1918, dan was ook bij de Belg en, de liefde en den onverbreekbaren wil om ons gemeenschappelijk erfgoed van vrijheid en demokratie te verdedigen, aangemoedigd en opgejaagd tot weerstand door onze ver knochtheid aan onzen vrijheidszin en onzen trouw aan ons vaderland. Wij wilden niet alleen de vrijheid en de vrijmaking terug van onzen vaderbodem, maar ook ons eigen leven, zooals het in het verleden bevestigd werd door onze kunst en onze belforten die in de hoogte rijzen. Het ging gedurende den oorlog niet VOOR of TEGEN het bolsjevisme, maar het ging hier eerst en vooral om onze vrijheid, om onze waardigheid en om onze toekomst. Wij zouden de adelbrieven niet verloo chenen die het voorgeslacht ons nagelaten had om te worden, de gedrilde poesjenellen van vreemden. Wij zouden niet kunnen of willen versagen in onze trouw aan land en vrijheid. Wij wisten dat die tijden zwaar waren voor allen maar wie zou die voorbij gaande moeilijkheden niet verkiezen boven een duurzame slavernij Wie zou onder vreemd bevel aan de roepstem van eigen vrijheid en eigen waardigheid kunnen ver zaken Aan dien weerstand hebben duizenden Belgen. Vlamingen en Walen, eendrachtig en in volle enthousiasme medegewerkt. Die weerstand lag vervat in de edele woorden die gedrukt werden in het vlaamsche sluik- bladje VRIJ onder het impuls van den zeer betreurden Gentschen Weerstander en vriend. Henry Story, en het luidde als volgt Wij verzetten ons tegen de verdruk king, die de aanrander ons op elk gebied doet ondergaan en teaen zijn inmenging in onze eigen zaken. Hij beschermt en beloont alwie hem in zijn vijandige in zichten helpt. Wij stellen ons dan ook te weer tegen onze volksverdeelenden DUITSCHKILJONb. .tegen onze sja cherende en laffe samenwerkers der nieu we nazi-orde. Wij willen ons zelf blijven: VRIJE VLAMINGEN. VRIJE WA LEN. die na de oorlogsbeproevingen uit eigen vrijen wil hun leven zullen herin- richten zooals de vooruitgang en de be schaving het gebieden. Ons volk achter zijn vaderlandsche symbolen, schreeuwt om recht en vrijheid. Het wil zich niet laten verduitschen of uiteenrukken het wil niet buigen of zwichten onder den nazi-knoet. Het wil zich zelf zijn. zijn ziel vrijwaren. Het wil zijn eigen weg gaan. den vrede en het humanisme dienend. Juist daarom prediken wij den weer stand, het verzet, den strijd die ons naar de bevrijding, naar de nationale herop standing. naar een rechtvaardiger en ge lukkiger Belgie voeren moet In het volle van dien strijd, strijd waar gij U met hart en ziel en met een onwan kelbare zelfverloochening had geworpen, werd gij gevangen genomen De Cock Edmond, Dinant Norbert, Deshommes Gustaaf, Ernst Edward, Govaert Armand, Matthieu Hendrik, Gij moest eerst in eigen land de grootste beproevingen trotseeren. Gij vulde in September 1942. de lange lijst aan der POLITIEKE GEVANGE NEN DER STAD AALST. Wat al lijden gij hebt gekend en wat ook de martelgang, van uit uw Vaderland naar de Duitsche kampen zal geweest zijn. den strijd tegen den dood en het doodenoffer dat gij daar hebt gebracht op 22 November 1943 te Brandenburg-Görden, kunnen wij niet be schrijven. Noch aan de hand van de talrij ke schriften en repórtagen, noch bij het zien van de filmen die in die kampen opge nomen werden, noch aan het woord van die politieke gevangenen die terug in hun ne haardsteden mochten terugkeeren, kun nen wij ons een denkbeeld vormen van wat uw heldenmoed en uw offers zijn geweest. Heldenmoed en offers die uitblinken als pa rels aan de schitterende kroon die UW heengaan van deze wereld sieren en die zijn 1. het gegeven woord eerbiedigen om andere medewerkers niet te verraden en hen aldus hetzelfde lijden te sparen. 2. Hen op die manier toelaten den strijd, waarvoor gij zoudt vallen verder voort te zetten. Diepbetreurde leden en vrienden. De Bond van de Politieke gevangenen der Stad Aalst, waarvan uwe onmiddelijke nabestaanden in uwen naam deel uitmaken, in wiens naam als voorzitter ik hier spreek, heeft sedert zijn ontstaan in September 1944 uwe ouders, uwe vrouw, uwe kinderen met liefde en genegenheid omringd. Wij heb ben getracht hen het leven in hun groot verdriet, zoo dragelijk mogelijk te maken. Wij hebben hen geholpen en alle mogelij ke inlichtingen verschaft en ten nutte ge maakt. ZIJ zullen met ons de groote fami lie der politieke gevangenen blijven uitma ken. Wij zullen voor hen blijven zorgen. Dat de plechtigheden van vandaag voor onze jeugd eene duurzame en heilzame les wezen. Dat de jeugd in de ceremonie van heden de noodige kracht putte om te be seffen wat al opofferingen er geeischt wor den van goede Belgen die hun Vaderland willen dienen. Dat onze bevolking niet vergetc dat minstens veertig Aalstenaars met hun bloed en met hun leven den strijd op het binnen- landsche front hebben betaald. De jeugd moet helpen er voor te zorgen dat de woorden uitgesproken door den Duitschen generaal von Runstedt. in de duitsche krijgsschool in Mei 1942, dat die woorden in latere jaren, niet meer worden bewaarheid. Hij zei De groote vergissing die de Duitschers begaan hebben in den loop van den oor log 1914-1918 is geweest de burgerbe volking te hebben gespaard want Duitsch land moet eene bevolking hebben min stens het dubbel van die der nabuurlan- den Het woord van von Runstedt indachtig hebben rij reeds in dezen oorlog MILJOE NEN MENSCHEN vermoord. Maar als

De Liberaal | 1945 | | pagina 1