BERICHT. Oproep tot onze Propagandisten. Oude Garde. Erembodegem. St. Lievens Houtem. Meldert. Ninove. Kanton G eeraar dsbergen. STAD AALST. ^i^,^,^,^,^,^i^r,^,^,^,^,^,vvvvvvvvsv%^,^vvvvvvvvvvuxrlj-uvvi\ - WIJ hopen in de heilzame overeenkomst van alle naties, opdat dergelijke rampen de wereld zouden gespaard blijven, dan moe ten wij ook er voor waken dat het fascisme* in onze eigen grenzen met boom en vrucht wordt uitgeroeid. En als WIJ van de eenheid van de Ver- eenigde Naties de vrede verwachten voor alle volkeren, als wij rust en orde in ons land willen, dan mogen de menschen van goeden wil de offers niet vergeten die in deze zes laatste jaren, door zooveel landge- nooten, werden gebracht. Mocht de plechtigheid, die ons vandaag in ons stedelijk stadhuis vereenigd bij deze laatste hulde, aan hen die het offer hebben gebracht van wat hen het duurbaarste was... Mocht de aanwezigheid van alle Weer- standers hier rond de stoffelijke overblijfse len van onze ZES vermoorde Aalstersche Weerstanders. het vertrekpunt zijn voor een beter onderling begrijpen en samen werken... dan ook zou hun offer niet nutte loos zijn geweest en dan zouden diegenen, tegen wie onze slachtoffers den strijd zijn aangegaan, strijd van verzet die zij met hun jong en karaktervol leven hebben be taald, dan zouden diegenen, zeg ik, hun zoo voorbeeldig, schoone en grootsche offer niet miskennen. Aan U allen, zeer geachte families, bied ik namens AL de Politieke Gevangenen der stad Aalst en omliggende, onze welge meende, oprechte en verkleefde deelneming aan. Het hoofd fier omhoog, de slachtof fers zijn gevallen als helden op het veld van eer. Aalst blijft hen eeuwig indachtig. Ze rusten zacht. Het Comité der begrafenisplechtigheden der zes martelaren uit de folterkampen, be dankt langs dezen weg al de medewerkers van de avond- en morgendplechtigheden van 10 en 11 dezer mede voor de stipte naleving der ordemaatregelen welke geno men werden en voor de wijze op dewelke ze deze aanvaard hebben. Ziehier de tekst gekozen door het be stuur van Erkentelijkheid voor de bronzen plaat, welke begin Januari op het gemeen schappelijk graf zal aangebracht worden. Hun asch alleen is gebleven Maar roemrijk zal hun offer leven. De Cock Edmond, Ernst Eduard, Go- vaert Armand, Matthieu Hendrik, Di- nant Norbert, Deshommes Gustaaf. N. B. De Bond der Politieke Ge vangenen droeg zijn aandeel bij tot het be kostigen dier plaat. Op Zondag 23 December 1945, om 14 u. 30, in het Lokaal. Groote Markt, 1, Aalst, heeft de jaarlijksche vergadering plaats van de boden-propagandisten van Vakbond en Mutualiteit voor het Gewest Aalst. Er zullen belangrijke besprekingen ge voerd worden en niemand mag ontbreken. Het Bestuur. De Oude Garde viert haar Cecilia- feest op Zondag 23 December e, k. Dit is het eerste feest sedert 1939. Het bestuur heeft de volgende regeling getroffen Bijeenkomst in het lokaal Graaf van Egmont te 10 u. 30. Uitstap in de stad en te 13 uur gezamen lijk noenmaal in het lokaal. Een inteekenlijst berust in Graaf van Eg- moni alwaar de eereleden zich kunnen laten inschrijven. Een koncert is voorzien voor een lateren datum in de maand Januari 1946. Namens het Bestuur De Voorzitter Gaston Camu. Penningmeester Secretaris Gast. Van Trappen. Maurice De Boe. HULDIGING SIS MATRAK Ons aller geliefd en vereerd dorpsgenoot Sis Matrak de man die zich zoowel voor de Duitschers als voor de Belgen en Geallieerden moest verdoken houden, is inmiddels door toedoen der Jappen, in vrijheid gesteld. De heuglijke gebeurtdnis kon of mocht niet ongemerkt voorbijgaan. Wij vernemen dan ook met groot genoe gen, dat op algemeene aanvraag, de Oud- Strijder 1914-1918 en 1940, in samenwer king met de verschillende Verzetsgroepee- ringen, zouden besloten hebben dezen held en volksvriend op waardige wijze te huldi gen. Een praalstoet, de bijzonderste helden- deden van Sis Matrak uitbeeldend, zou te dier gelegenheid gevormd worden. Wij zijn overtuigd dat de inrichters, mits voldoende ruchtbaarheid en degelijke in richting, een nooit gekend succes tegemoet gaan. Onze medewerking is hen bij voorbaat verzekerd. In ons volgend blad geven wij gebeurlijk meer uitleg, zoowel voor wat de datum van het huldebetoon als de samenstelling van het feest-commiteit en de innerlijke inrich ting van den stoet betreft. En, zonder er op te boffen... Gevolg aan de talrijke nieuwe klachten, tegen de op 25 September 1945 opnieuw geschorste leerkrachten, mochten deze laat- sten op 10 December 11. hunne verdediging aan den gemeenteraad voordragen. Moest men maar het minste gelooven van hetgeen deze incivieken te hunner ver dediging inbrachten, dan konden wij ge rust de Staatsburgerlijke opvoeding onzer jeugd aan hen toevertrouwen. Of verdie nen ze soms geen eereteeken De meerderheid der Raadsleden heeft nochtans wijselijk in 3 op de 4 gevallen ge oordeeld. dat het voorzichtig en meer dan noodig was, rekening te houden met de on loochenbare feiten zooals deze door het on derzoek, getuigen en bewijzen bevestigd werden. De stemming over de toe te passen tucht maatregelen gaf volgende uitslagen Voorstel tot volledige afstelling, zon der recht op pensioen Mad. Van Impe-Ketels A; ngenomen met 8 tegen 2. Mad- Van Impe-Coppens Aangenomen met 9 tegen 1. Mad. De Canck-Heuninck Verworpen met 6 tegen 4. Het voorstel tot in beschikbaarheid stelling voor 2 jaar, mét loon, werd ach teraf met 6 stemmen tegen 4 aangenomen. Inzake M. De Waegeneer, onderwijzer, werden volgende stemmingen uitgebracht Volledige afstelling zonder recht op pensioen Verworpen met 6 stemmen te- gen 4. In beschikbaarheidstelling voor 2 jaar, met loon Verworpen met 5 stemmen te gen 5. Schorsing van 1 jaar Verworpen met 5 stem r en tegen 5. Schorsing van 6 maand Verworpen met 5 stemmen tegen 5. Schorsing van 3 maand Aangenomen met 6 stemmen tegen 4. Of er feniksen zetelen in onzen gemeen teraad In de twee eerste gevallen zijn er dus on- derscheidelijk slechts 2 en 1 pilatussen die hun stem, uit louter gewoonte en overtui ging, aan hunne Germaansche cultuurvrien den schonken. Maar wat gezegd over de zoo onver wacht als laakbare houding van dat eene Raadslid, dat nu voor de eerste maal inzake Mad. De Canck-Heuninck en M.De Wae geneer, tegen de volledige afstelling stem de. Bestaan er soms nog Stavisky's Of is dit weer een uitwerpsel van de politiek op zijn smalst Wat M. De Waegeneer betreft, is het laatste woord in deze nog niet gezegd en wij zijn overtuigd dat zoowel de Oud-Strij ders als de leden van het werkelijk Verzet, kortelings met dezen heer nog een woordje zullen meepraten. EB. Liberale Democratische Volksbond Voor het Volk - Door het Volk Erembodegem. De leden worden bij dezes uitgenoodigd tot de Algemeene Vergadering, welke zal gehouden worden op ZONDAG 30 DE CEMBER 1945, te 2,30 uur, in het lokaal Liberale Werkmanskring bij den heer Oscar Van den Berghe, Brusselbaan, 135, Erembodegem. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter' Fr. Vertongen. O. Van den Berghe. Waarom toch zoo kwaad, Heeren van het A. C. V. Onze propagandisten doen hun werk goed, zeer goed zelfs, want er zijn Heeren van het A.C.V. die zich dik maken omdat er zooveel overgangen zijn van hun syndi- kaat naar de liberale vakbonden. Volgens de woorden van een A.C.Ver, gaat ieder syndikaat graag vooruit. Maar dan mag A.C.V. ook niet kwaad of gestoord zijn, als dit ten zijnen nadeele gebeurd Vergeet ook niet. Mijne Heeren, dat gij ons destijds deze leden ontnomen hebt.door uwe leugen-campagne, als zouden de Libe rale Vakbonden geen werklooZensteun mo gen uitbetalen. In elk geval elk krijgt zijn beurt en zijn deel Doe zoo verder. Vrije Arbei- beiders van Sint Lievens-Houtem, we win nen veld en ook het pleit Waakt op uwe rechten arbeiders-bedien den Laat u inschrijven voor Vakbond en Mutualiteit bij onzen nieuwen bode propagandist Remi Van Biesen, Klaarhaag, Meldert. Wendt U in volle vertrouwen tot hem voor alle Sociale aangelegenheden. Gemeenteraadzitting van 11 December. De zitting werd geopend om 20 ure on der voorzitterschap van den Heer Van Trimpont, Schepen, Burgemeester, a. i. Waren afwezig de Heeren Dr Behn, Burgemeester, Jos. De Clercq, Ch. Frans man en J. B. Van Londersele. Na lezing van het verslag der voorgaan de zitting, dat geen aanleiding gaf tot op merking, werd overgegaan tot de DAGORDE 1) Gemeentebelastingen. Al de be staande belastingen worden behouden, uit genomen de grondbelastingen deze opcen tiemen ten bedrage van 205 werden ge bracht op 185. 2) C.Ó.O. Tijdelijke toeslag aan het tijdelijk personeel. Wordt eenparig aan genomen zooals voorgedragen. 3) Vast bediendenpersoneel.Wedden- schaal. Het gaat hier alleen om de Heeren Steppe, onderbureelov erste en Buydens, Opsteller, wier weddenschaal goedgekeurd wordt. 4) Vaststelling wedden 1945 voor het vast politiepersoneel. 5) Vaststelling wedde 1945 voor den veldwachter. 6) Vaststelling wedden 1945 tijdelijk politiepersoneel. Al deze voorstellen worden eenparig aangenomen met toepassing van af 1 Janua ri 1945. 7) Buurtwegen 5 en 7. Herstellings werken. Nieuwe beraadslaging. De her stelling der buurtwegen 5 (Okegembaan) en 7 (Pollaerestraat) respectievelijk beraamd op 77.400 en 40.800 worden goedgekeurd. 8) Stedelijke Muziekschool. Begroo ting 1946. Deze begrooting, ten bedrage van 62.212,50 fr. werdt goedgekeurd. Drukk. Wed. J. Van Opdenbosch Co. Gentsche Steenweg. 35-37, Aalst. Tel. 494. WIJ EN DEN BOERENBOND. Nu een vertegenwoordiger der liberale boeren als minister van Landbouw de zw a- re taak op zich heeft genomen wat klaarte, en in de gansche mate van het mogelijke beternis te brengen in de boerenmiddens is het noodig, alvorens een beperkt inventaris van de eerste verwezenlijkingen neer te pennen, sommige feiten aan te halen ten einde de verantwoordelijkheden vast te stellen. Een eerste vraag dient gesteld te wor den. Wie heeft de corporatie in 't leven geroepen en wie draagt de verantwoorde lijkheid voor al de dwangmaatregelen die onze boeren hebben gekend De katholiek. De Winter, in zijn hoeda nigheid van Secretaris Generaal bij het Ministerie van Landbouw, deed beroep op den fameuzen Piet Meeuwissen, den vaan- delvluchtige van het Boerenfront (dit om den schijn te redden) en dan op de heeren Conix, Ph. De Rammelaere, Fr. Schoorens, De Baere, Dessonville, L. Van Hove, Jen- nis, Thirry. Clem. Wynant, De Lepelere, de fonkelende sterren van den Belgischen Boerenbond, steunpilaar der Katholieke Partij om het corporatief stelsel, zoo aan geprezen reeds vóór den oorlog door de Leuvensche economisten, in werkelijkheid om te zetten. Waarom waren al de Katholieke boe renleiders zoo bereid onmiddellijk te collaboreeren Dat veel melkerijen afhankelijk van den B. B. in een wanhopigen economischen toe stand verkeerden is een publiek geheim. Dat door de verplichte leveringen aan die Boerenbondmelkerijen met het uitschake len, op eenige uitzonderingen na, van de vrije melkerijen, een redmiddel werd ge schonken, weten ook al de boeren. Dat die melkerijen nu heel en al het vertrouwen der landbouwers niet genoten dat weet ook iedereen. Hoe is de toestand nu Eerst en vooral werden nieuwe tabellen, met ingang op 1 Januari 46, voor melk- en vleeschlevering opgemaakt en eerlijk zullen onze landbouwers bekennen, dat de ver plichtingen die op de baremahouders staan, gevoelig zijn verminderd. Kleine bedrijven met één koe zijn vrij van vleeschleveringen. Dat het stelsel nu heel wat eenvoudiger is en dat de kleine landbouwer nu gemak kelijk zijn leveringsverplichtingen kan uit rekenen, dat is ontegensprekelijk een twee de voordeel. Dat ze nu vrij zijn hun afnemer te kiezen en dat zoo een einde komt aan het mono poliestelsel van vroeger is ook wel een ge voelige verbetering. Dat de prijzen voor veel produkten reeds een tamelijke stijging mochten boeken zal ook eiken landbouwer verheugen. Is dat voldoende Neen. Een liberaal heeft maar rust als de Vrijheid in alle sectoren heerscht, als de vrije economie hoogtij viert. Drs. L. Lion, Voorzitter L.J.W. Geeraardsbergen. Bericht aan onze Werkloozen. Bij Besluit verschenen in het Staatsblad van 18 December 1945, wordt de werkloos heidsvergoeding met terugwerkende kracht vanaf 3-12-45 merkelijk verhoogd. Naar loffelijke gewoonte* zal deze ver hooging bij de eerstkomende uitbetaling uitgekeerd worden. Vrije Arbeiders Begrijpt uwen plicht Sluit aan bij de Liberale Vakbonden, die U de meeste waarborg voor de verdediging Uwer rechtmatige belangen bieden. Ter gelegenheid van Kestdag en Nieuw jaar, zullen de uitbetalingen van de werk loosheidsvergoedingen geschieden den Maandag voormiddag vanaf 9 tot 12 ure.

De Liberaal | 1945 | | pagina 2