dood De Sociale Werken Politieke Partijen. ZATERDAG 5 JANUARI 1946 (Verschijnt, om de 14 dagen) 12' JAARGANG Prijs per nummer 2 fr. Nr. 1 DE LIBERAAL Verantwoordelijke uitgever Orgaan der Liberale Partij van het Alle briefwisseling en bijdraqen te sturen naar M. L. D'HAESELEER, Graaf Egmont Groote Markt r-, AALST Telefoon 1215 Arrondissement Aalst. Kedaktie Groote Markt. 1. Aalst. TROELALA. Is de Onverdraagzaamheid EEN NOODZAAK. Gedurende maanden heeft Pierlala de ooren van den Eersten Minister Van Acker geweldig doen tuiten. Geen week ging voorbij of M. Van Acker kreeg het te verduren over de kolenkwestie. Van Acker zou den kolenslag verliezen... en M. den Baron Moyersoen riep uit in volle senaatzitting Vous avez perdu la bataille du charbon. En M. Van Acker liet maar begaan. Af en toe gaf hij eens een klein overzicht van den reeds afgelegden weg. En thans staat hij aan de tachtig duizend ton per dag en den kolenslag is gewonnen. Thans zwijgen de katholieken en de ouwe komeer van de Libre Belgique. het bij uitstek katholieke fanatieke dagblad schrijft dat M. Van Acker den kolenslag gewonnen heeft maar dat hij toch de kwa liteit verloren heeft. Maar binst dien tijd zitten de menschen zich toch te warmen en Pierlala ongetwijfeld ook. En dien uitslag hebben onze regeerders verkregen met de katholieken in de op positie. EENE KOSTBARE BEKENTENIS. De gazet van Aalsl, alias De Volksstem en voor het gemak zullen wij die maar Volksstem blijven noemen, heeft in haar nummer van 11 Januari 1945, een jaar ge leden dus. eene kostbare bekentenis afge legd. En die bekentenis is van zooveel grootere waarde omdat de katholieken toch zoo geergerd zijn als men hen aan de kon- centratie herhinnert. Zelfs de katholieke raadsleden wenschen dat woord koncentra- tie niet meer te hooren en zij mogen gerust zijn dat hun samengaan met V.N.V. en Rex hen nog dikwijls zal worden voorge schoteld. Maar het artikel in De Volksstem van 11 Januari 1945.is van niet minder be lang ontbloot. Ziehier wat het artikel zegt De Vlaamsche Hoogstudenten en Belgie. Het Katholiek Vlaamsch Hoogstudenten Verbond (verkorting K.V.H.V.) dat voor den oorlog dikwijls den toon aangaf van het Anti-Belgicisme (nota der redaktie, hebt gij dat wel goed gelezen) heeft in de maand November 1945 (dus 2 maanden na de bevrijding N. d. R.) eene vergadering belegd te Leuven, waar zeer belangrijke verklaringen werden afgelegd die een zeer gelukkige kentering in de Studenten mentaliteit aanwijzen. Een evolutie, die sinds jaren (binst den oorlog natuurlijk, als 't kalf verdronken was, N.d.R.) begonnen is in de middens der katholieke studenten- aktie heeft haar bekroning gevonden in de verklaringen gedaan door M. Gits, voor zitter van het K.V.H.V. en waaruit blijkt dat de studenten thans (goed lezen niet waar. N.d.R.) bereid zijn positief met Bel gië mee te werken en de nationale en staatsburgerlijken zin hoog te houden. Gezien het belang van deze verklarin gen laten wij enkele uittreksels vol gen. En ziehier nu de eerste verklaring Gedurende den oorlog, zegde hij, (M. Gits, de president), greep de zoo be langrijke verzoening tusschen Vlaanderen en België plaats Wat denken onze lezers van die groote katholieke partij Hebben wij geen gelijk gehad toen wij schreven dat het de katholieken zijn die de scheidingspolitiek der V.N.Vers in de hand werkten (Vervolg onderaan kol. 2). De oude katholieke partij heeft een nieu wen naam gekregen, maar geen mensch laat zich daaraan vangen. Hoe schoon cok de beginselverklaring van de Christelijke Sociale Partij moge klinken, toch blijft het een onverdraagzame partij. Evenals haar voorgangster, de katholie ke partij gebruikt de nieuwe partij de mid deltjes van den gewetensdwang. Ook de christelijke sociale partij kent maar vrijheid van denkwijze toe aan hem die haar gedachten deelt. Een bewijs daarvan zijn wel de aanval len tegen de vrije pers. die overal in Vlaan deren, nu de verkiezingen naderen, in hef tigheid toenemen. Moesten deze aanvallen met open vizier gebeuren, dan zou de laster nog kunnen beantwoord worden, maar neen, zonder vermelding van drukker of uitgever wor den naamlooze strooibriefjes vol kwetsende aanvallen bij donkeren avond onder de deu ren geschoven om de menschen aan te zet ten de goede pers te lezen. De volgende dagen wordt dan de goe de pers aangeboden met de noodige zin spelingen en wordt getracht de katholieke partijbladen te doen ingang vinden. Dat men ons niet zegge dat om gods dienstige redenen wordt opgetreden. De propagandisten van de goede pers geven zelf toe. dat de godsdienst niet wordt aan gevallen in de vrije pers. Het doel van de aktie is dan ook duide lijk de Vlaamsche menschen, met het oog op de aanstaande verkiezingen, om den tuin leiden. Hadden wij geen gelijk toen wij schre ven dat de katholieken 90 per honderd ge leverd hebben aan Zwarte Brigad^ N. S. K. K. en Oostfrontsoldaten Was het niet de waarheid en was het niet gegrond dat er bij de aankondigin gen in Volk en Staat binst den oorlog van diegenen die vielen aan het Oost front telkenmale vermeld werdt Hij behoorde tot eene door en door katholieke familie en is gevallen voor Vlaanderen, den Leider en den Fuhrer Hoe zou het ten andere anders kunnen zijn De katholieke jeugd werd in dien zin opgevoed en zij werd er in opgejaagd. Er ger nog. zooals het artikel zegt Het Katholiek Vlaamsch Hoogstu denten Verbond gaf dikwijls den toon aan van het Anti-Belgicisme Zij hebben dus veel, heel veel goed te maken, de katholieken, als het goed te ma ken is. Het is ook te begrijpen dat de katho lieken aansturen op onmiddelijke verkiezin gen. vooraleer dat de incivieken hunne po litieke rechten ontnomen zijn. Het is aan te nemen dat zij onmiddellijk de vrouwen willen laten meestemmen want de vrouwen zouden toch ook naar den ouden katholie ken stal terugkeeren. En de vrouwen, die zouden de katholieken indachtig zijn omdat zij de verdedigers zijn van hunne mannen die hebben vast gezeten of nog vast zitten. Ja. Pierlala, als gij spreekt over weer stand, over patriotten en zoo meer, wie weet zijt gij niet een van die Vlaamsche Hoogstudenten die op de barrikade heb ben gestaan om den Belgiek naar den dieperik te helpen. Troelala. Midden in de woeling, die de gansche wereld nog ondergaat, stijgt de bekomme ring om de vorming der jeugd. Meer en meer wordt het belang ingezien van de rol die daarbij aan de school toegewezen is. Al het mogelijke moet in het werk gesteld worden om de zwakke zijden van het on derwijs in verschillende graden in het licht te stellen en de middelen op te sporen, die tot de noodzakelijke verbetering leiden. Uit de tragiek van den oorlog van 1914- 1918 kon, als een niet genoeg te waardee- ren goed, voortspruiten de bevordering van de psychologische studie, die zich in de thans in omvang toenemende beroepsoriën- teering uitbreidt. Uit het huidig oorlogswee is als een ze gen het duidelijk besef ontstaan van de eischen, waaraan moet voldaan worden, om de jeugd vaardig te maken voor de taak, die haar te wachten staat. Een betere toekomst dient op een sterken grondslag gebouwd te worden. De opvoeding, gelijken tred houdend met de omstandigheden, moet zich aan den tijd aanpassen. Men onthoude zich echter van een opeenstapeling van voorschriften. Op de waarde van den opvoeder komt het aan zoo hij de noodige waarborgen van bekwaamheid levert en zich op de hoogte van de steeds vorderende weten schap houdt, is het noodig dat hij zich dan ook leniger kan bewegen en de vrijheid genieten, om, volgens de toestanden en bij de veranderlijke samenstelling der hem toe vertrouwde klasse, ten beste te handelen. De af te leggen weg worde nauwkeurig afgebakend. Methodisch zij het onderricht, methodisch de wijze waarop de ervaren hand de jeugd leidt en voortstuwt, terecht wijst en aanmoedigd. Het HOE wordt overgelaten aan den MEESTER, die het terrein behoorlijk verkent, zich duidelijk re kenschap geeft van de faktoren, waarover hij beschikt en wel weet welk aandeel hij aan te brengen heeft tot het voltrekken van den op te richten bouw. Moedig, volhardend, geestdriftig vol- brenge hij zijn arbeid. Het arcanum, dat al de kwalen heelt, waaraan het onderwijs lijdt, is niet aan te geven. De quastie moet degelijk naar alle zijden en richtingen heen onderzocht wor den en zonder aanzien van personen, vast beraden, streng, doelbewust, met ruimen kijk op de werkelijkheid, tot de gepaste op lossing gebracht worden. De school heeft tot doel de aankomende geslachten moreel en intellectueel te vor men en ze op te leiden tot bekwame en nuttige medeleden der samenleving. Waaraan heeft de wereld hoofdzakelijk behoefte aan heldere geesten, knappe, wilskrachtige durvers. ijverige, volhardende werkers, trouwe dienaars van Land en Volk. die met opofterenden zin en drang naar samenhoorigheid hun nationale en sociale plichten vervullen en daarbij universeel kunnen denken en handelen. De leiders der Liberale Partij hebben goed het hoog belang van dit kiesch vraag stuk begrepen. In de Ambtelijke Mede- deelingen geven zij hunnen vasten wil te kennen om aan onze jeugd een betere vor ming te verzekeren en al het mogelijke te beproeven om de nieuwe geslachten be hoorlijk geschikt te maken voor de rol. die zij in de toekomst voor een beter en sterker België te vervullen hebben. V. Aan onze trouwe lezers en partijgenooten bieden wij onze beste gelukwenschen voor 1946. De Redactie. en de Het is een feit dat de sociale werken in de toekomst een belangrijke rol zullen ver vullen in den schoot der politieke groepee ringen. De zeer actieve bedrijvigheid door de politieke partijen sedert de bevrijding aan den dag gelegd en de opname van syn- dikale leiders in de partij zelf is daarvan een sprekend bewijs. Wij hebben gezien dat de Katholieke Partij, thans herdoopt in Christene Volks partij reeds gedurende de bezetting een wel doordacht actieplan op touw heeft gezet, tot verhooging van haar ledental in de Vak organisaties en ook in de Ziekenbonden. Met dit plan werd onmiddellijk na de be vrijding van wal gestoken. Het is bewezen dat een groot procent hunner oude stal- broertjes, V.N.Vers en Rexisten, aangezet door een niet te onderschatten schaar van propagandisten, die, bijzonder op de bui tengemeenten veel gezag hebben en waar over de Katholieken alléén beschikken, tot hunne organisaties zijn teruggekeerd Niets werd onverlet gelaten en alle mid delen zijn goed wanneer het er om gaat leden te winnen voor hunne sociale werken. Wordt zelfs de predikstoel daartoe niet gebruikt of misbruikt Wij zien dus dat de Christene Volkspar tij hare volledige medewerking verleent aan de Christene Sociale Werken en dit wel licht met het doel een massa eerlijke werk lieden en burgers te misleiden bij den ko menden kiesstrijd. Op syndikaal gebied hebben de Socia listen getracht te redden wat er te redden viel. Deze partij moest in de eerste plaats re kening houden met het verlies aan leden dat ze onvermijdelijk moest ondergaan in voordeel van het Eenheidssyndikaat dat z. g. boven en buiten alle politiek staat, doch 100 °/o zuiver kommunistisch is. Deze laatsten die kort na de bevrijding de één- making van alle Vakbonden beoogden intusschen is men tot bezinning gekomen gelukten er in de Socialisten in hun vaarwater te krijgen. Of was het een diplo matieke zet vanwege de Socialisten Wat er ook van zij. de voorgenomen fusie van het Belgisch Vakverbond en het Eenheids syndikaat stuitte hier in ons Gewest op zul ke moeilijkheden, dat het bij een poging gebleven is. In plaats van samen te werken op syndi kaal gebied bekampen ze mekaar daar en waar het mogelijk is. Een der reden der mislukking zou voornamelijk het bekleeden van de leidersplaats geweest zijn. De S o- cialisten konden er niet toe besluiten de leiding aan de Kommunisten toe te vertrou wen. terwijl de Kommunisten op hun beurt zich onmogelijk met een ondergeschikte rol tevreden wilden stellen.

De Liberaal | 1946 | | pagina 1