Belangrijk Bericht Steunfonds. Onze Scholen slachtoffers van den Oorlog. Het Optreden De Actie Velzeke. Erembodegem. Baardegem. Dit bewijst ten volle dat de politieke partijen hier medezegginsschap hebben ge- eischt. Wat nu onze Sociale Werken betreft, mochten wij een bevredigende vooruitgang boeken. Ditwel, ondanks de groote moei lijkheden waarmede onze Vakbonden, bij de hervatting der uitbetaling van den werkloozensteun. te kampen hebben ge had. Wij hadden het fameus Besluit Van Acker, waarbij de Liberale Vakbonden van de uitbetaling der werkloosheidsvergoeding zouden uitgesloten worden' De kiemen waren gezaaid en onze Syn- dikale tegenstrevers maakten er gebruik van om onze arbeiders op een dwaalspoor te brengen. Persoon of personen in dienst of ten dienste van die Vakbonden, moge lijks propagandisten eveneens van die orga nisaties. hadden een plan opgevat dat tot wellukken moest leiden Dat manoeuver heeft hun tijdelijk eenig resultaat gebracht maar niet den ge- wenschten einduitslag. Men was niet vies- gevallen van leugenachtige verklaringen in de straat, op de Gemeentebesturen en el ders. Dat luidde De Liberale Vakbonden mogen geen werkloozensteun uitbetalen.Zij hebben opgehouden te bestaan en al de vroegere leden dienen zich te laten inschrij ven bij onze Vakorganisaties. Hun snood plan was evenwel een mislukking want bij de eerste uitbetaling van den werkloozen steun, op 4.10.44, waren de Liberalen erbij. Intusschen zijn het meerendeel onzer oud-leden tot onze rangen teruggekeerd en boeken wij nieuwe aanwinsten in de ver schillende Gewesten. Wat het ledental onzer Mutualiteiten betreft, deze zijn meer dan bevredigend en wij verwachten ons aan een nieuwe belang rijke aanwinst in de maand Juli e. k. wan neer den overgang door de Wet zal toege laten worden. Alhoewel onze mandatarissen en partij- genooten zich vóór 1940 in zekere mate af zijdig hielden, mogen wij thans met genoe gen bestatigen dar er een nauwere samen werking tusschen Partij en Sociale Werken tot stand komt. Men heeft eindelijk ook in onze rangen het belang der Sociale Wer ken ingezien. Mogen wij den ingeslagen weg volgen tot verderen bloei onzer Sociale Organisa ties. CRIS. aan onze Arbeiders die in den Vreemde werden tewerkgesteld Begin 1945 hebben wij langs den weg van de pers de formaliteiten laten kennen, die te vervullen waren door de leden van onzen Vakbond welke meenden nog rech ten te kunnen doen gelden tegenover Duit- sche diensten of Firma's in binnen- of bui tenland, waarbij zij binst de bezetting werkzaam zijn geweest. Ontelbare formulieren werden door onze zorgen opgesteld voor personen die nog achterstallig loon, betaald verlof, pensioen, kindervergoeding of invaliditeitspensioen te goed hadden. Thans werden door de Socialisten en Christenen geruchten verspreid als zouden de tot hiertoe ingediende aanvragen dienen hernieuwd te worden. NIETS IS MIN DER WAAR Als blijkt uit een schrijven van het Mini sterie van Arbeid en Sociale Voorzorg aan onze Centrale gericht, in date van 6 De cember 1945, zullen de arbeiders nieuws omtrent hun aanvraag bekomen naarmate hun geval onderzocht wordt. De indecling der tallooze rekwesten volgens werkgever, firma en instantie vergen veel tijd en werk. De reeds ingediende aanvragen hoeven geenszins hernieuwd te worden. Onze leden die door onze bemiddeling hunne aanvraag deden en die tot op heden nog niet in kennis werden gesteld van het volgnummer van hun dossier, dienen zich niet ongerust te maken. P. Daens-Hendrickx. Aalst 70,00 Van Trappen Marg., Aalst 170,00 F. D.. Aalst 70.00 G. E.. Aalst 200.00 Voor de Partij-Aalst. Bewez. dienst 5000,00 Wij wenschen geen verbittering te wek ken, noch den momenteel geluwden school strijd opnieuw aan te wakkeren. We willen enkel een paar feiten ter over weging geven. Het officieel onderwijs is ver van schit terend uit den oorlog te voorschijn geko men. Of dit ten voordeele van het vrij on derwijs is gebeurd Laat ons even onder zoeken, hoe h-;t lager onderwijs er voor staat. Tegenover 1939 zijn er r.u 89.695 leer lingen minder dit voor het geheele land. Onderverdeeld bedraagt dit verlies 86.505 leerlingen voor het officieel onderwijs en enkel 3.190 leerlingen voor de vrije scho len. Deze vaststelling zal zekers niemand ver wonderen die tijdens de bezetting heeft kun nen nagaan hoe de Duitschers en, op enke le uitzonderingen na, ook de leiders van V. N. V. en REX de vrije scholen be schermden. Zou de daling van het bevolkingscijfer in de officieele scholen tijdens de bezetting soms niet samenhangen met de handig ge voerde propaganda, in sommige deelen van het land met de actieve, daadwerkelijke hulp van Winterhulp Of zou iemand dur ven ontkennen, dat Winterhulp zich niet meer dan eens bereidwillig ten dienste heeft gesteld van de goede zaak Een verlies aan leerlingen brengt bijna vanzelfsprekend een vermindering van het aantal klassen mee. De officieele scholen staan met een totaal verlies van 86.505 leerlingen ze tellen 753 klassen minder.De toestand in de vrije scholen is juist omge keerd. Bij een totaal verlies van amper 3.190 leerlingen, boeken deze instellingen een aanwinst van 407 klassen. Van sommige provincies is de omge keerde verhouding werkelijk kras. Zoo tellen de vrije scholen der provincie Na men 704 leerlingen minder, en toch zijn er 6 klassen meer. In de provincie Oost-Vlaanderen zijn er 358 leerlingen minder in de vrije dan in de officieele scholen en toch bezitten eerstge noemde 116 klassen meer dan de laatste. In West-Vlaanderen zijn er 1184 leerlin gen minder, 84 klassen meer in de vrije scholen. Voor de provincie Brabant zijn er 410 leerlingen minder dan in 1939, 262 klas sen meer. Ziedaar enkele cijfers in een objectieve voorstelling. Onwettelijkheid. Hoe komt men tot deze eigenaardige re sultaten De oplossing van dat vraagstuk is lang niet zoo ingewikkeld als men wel zou den ken. Men heeft van de bezetting dankbaar gebruik gemaakt om een groot aantal Aanneembare Scholen in Aangeno men Scholen om te vormen. De aanneming van Aanneembare Scho len nu valt uitsluitend onder de bevoegd heid der gemeenteraden daar de gemeen teraden tijdens den duur van de bezetting niet mochten vergaderen, zijn al deze aan nemingen onwettig. Is dat soms geen vol doende bewijs voor de partijdigheid waar mee de onwettige bestuurders uit de bezet tingsjaren de vrije scholen begunstigden Dergelijke toestanden beteekenen zeker geen status-quo, door de katholieken zoo dringend geeischt. Of moet de schoolvrede hiermee worden bevorderd De leerkrachten door Romsée en zijn schoolcommissie benoemd bieden trouwens geen al te betrouwbare waarborg voor de staatsburgerlijke opvoeding der jonge bur gers. wel integendeel. Ze vormden een sterk wapen in de hand van de incivieke regeerders. Van uit hun veilige situatie konden ze meehelpen aan het geraffineerde manoeuver, dat tegen de officieele scholen werd uitgevoerd. Of dit geen zuivere toestand is Job. der Algemeene Centrale der Liberale Vakbonden van België in zake beter Treinverkeer der Werklieden. In de laatste maanden waren vragen voor beter treinverbindingen of nieuw in te leggen treinen voor werklieden in het Sottegemsche, het Kortrijksche en hetZuid- Limburgsche het voorwerp van voetstap pen van de Algemeene Centrale der Libe rale Vakbonden van België bij den Heer Minister van Verkeerswezen. Beroep werd steeds gedaan op de tus- schenkomst van onzen Heer Voorzitter Van Glabbeke. De voorstellen van de Centrale werden steeds door bevoegde instanties ter studie gelegd. Gemis aan locomotieven en spoorwa gens zijn oorzaak dat totnogtoe geen gun stig gevolg aan de trouwens wettig erken de vragen konden gegeven worden. Ver betering der verbindingen werd echter in het vooruitzicht gesteld. Hoe eerder hoe liever, vooral in deze maanden van korte en koude dagen van de Algemeene Centrale der Libe rale Vakbonden van België ten bate van de Belgen in dienst van de Geallieerden. De Liberale Vakbonden behartigen de belangen van hunne leden in zaken van den meest uiteenloopenden aard. Ook de Belgen die in Duitschland in de censuur onder Engelsch toezicht werken hebben eenige rechtmatige eischen 1de verdriedubbeling van de maande- lijksche verwijderingspremie van 300 fr. toegekend aan de gezinshoofden 2. de verlenging van de driemaandelijk- sche verloven 3. de regelmatige betaling der maand- wedden aan de in België verblijvende naastbestaanden der betrokkenen. De A. C. trok zich deze eischen aan en verzocht den Heer Voorzitter Van Glab beke ze bij de bevoegde autoriteiten te verdedigen. In minder dan 3 maal 24 uren werden de achterstallige wedden aan de belangheb benden uitbetaald Moge de andere eischen met evenveel sukses ingewilligd worden In elk geval gaat onzen welgemeenden dank aan onzen ijverigen Voorzitter. Door eenige vooruitstrevende liberale werklieden werd sedert eenige weken een flinke propaganda gevoerd ten voordeele van de liberale sociale werken. Dat hunne actie succes had blijkt uit de welgelukte vergadering van het Liberaal Syndikaat die op 16-12-45 gehouden werd in het lokaal De Klok Alhoewel het slechts een eerste contact- name betrof waren verscheidene belang stellenden, waaronder de jongere genera tie flink vertegenwoordigd was, opgekomen en luisterden met aandacht naar het mee- sleepend woord van den propagandist den heer Moens. Wij mochten met genoegen de meeste aanwezigen inschrijven als lid van het Li beraal Syndikaat. Beste Vrienden, wij staken te Velzeke flink van wal en alles laat voorzien dat hier een vruchtbaar terrein zal gevonden wor den voor onze werking. Wij hopen binnen kort een nieuwe ver gadering te beleggen en rekenen op onze arbeiders om nieuwe leden bij te bren gen. R. Dierickx. Drukk. Wed. J. Van Opdenbosch Co, Gentsche Steenweg, 35-37, Aalst. Tel. 494. In ons blad verschijnt regelmatig een ob jectief verslag over de beslissingen van den gemeenteraad. De houding door de verschillende raads leden aangenomen, wordt er naar waar heid aangegeven en op gansch onpartijdige wijze beoordeeld. Het steeds stijgend aantal abonnenten is het beste bewijs dat onze Liberale Par- tijgenooten en de bevolking in 't algemeen dit op prijs weten te stellen. Zekere politieke tegenstrevers beginnen zelfs rekening te houden met de beoordee ling hunner daden door ons blad. Willen wij het getal van ons vóóroor- logsch aantal abonnenten, dat reeds over schreden is, verdubbelen, dan dienen wij op den ingeslagen weg voort te gaan. HULDIGING SIS MATRAK Terwijl onze gansche bevolking met on geduld en spanning wacht op de betooging die Sis Matrak in het volle licht zijner oorlogsglorie moet stellen, schijnen de uit den aard der zaak aangewezen inrichters de kat uit den boom te kijken. Weten ze dan niet dat Sis Matrak terugkwam als proefkonijn en dat, indien niet spoedig doeltreffend gehandeld wordt, andere soortgelijke helden zullen volgen Begrijpen ze dan niet dat het versprei den van sprookjesverhalen als dit van den boer met het pakje van 10.000 fr. en derge lijke verhalen welke door een speciaal soort vaderlanders verteld en bevestigd worden, deel uitmaakt van een, met dat doel, handig opgevat plan. WEERSTANDERS Gij kunt de geleden smart en ellende van ons vrijheidslievend volk niet vergeten zijn. Gij kunt, gij zult er niet in berusten, dat zoovelen uwer makkers nutteloos zou den verminkt of doodgemarteld zijn in de concentratiekampen. Weest mannen van de daad. Voor wanneer de datum der betooging? EB. EEN AL TE IJVERIGE PROPAGANDIST AAN 'T WERK. Er werd ons verschillende malen gesig naleerd dat een propagandist van A. C. V. zoo onverantwoordelijk optreedt, dat hij de belangen van de arbeiders met de voe ten treedt. Verleden week heeft dat heerschap een nieuw staaltje van zijn kunde getoond. Nu was het de beurt aan een huisvader om heel waarschijnlijk een week werkloozen steun te verliezen. De propagandist in kwestie vindt niet beter dan bij leden van andere vakbonden hun werkloozenbewijzen af te truggelen, met de belofte alles in orde te brengen. Hij is zóó gedienstig zelf de stempelkaart in te vullen, maar vergeet na te gaan of de werk- looze wel in regel is met den Dienst voor Onvrijwillige Werkloosheid te Aalst. Wanneer de werklooze zich aanbiedt bij zijn rechtmatigen Vakbond, ondervindt hij eerst dat hij om den tuin werd geleid door een al te lichtzinnige kerel. Wij verwittigen langs dezen weg dien propagandist, dat dergelijke laakbare prak tijken onmiddellijk moeten ophouden en dat een onderzoek zal worden ingesteld. Onze Arbeiders zijn met soortgelijke handelingen niet gediend. Wij, Liberalen, strijden met eerlijke middelen Parfijgenoofen Strijdmakkers Gaat prat op Uw Li beraal-zijn Werft abonnenten aan voor ons strijdblad.

De Liberaal | 1946 | | pagina 2