Geoeeg Hoagertaks Is het waar Werkers verraad De Katholieken en het Fascisme zoo voor de communisten als voor de kapitalisten Voor de kapitalisten is de arbeider ceu voor werp van uitbuiting, dat winst verschaft, een Voor de communisten is de arbeider niets meer. Hij is voor hen een voorwerp van poli tieke uitbuiting, een werktuig van agitatie. Daarom mag de arbeider geen beter toe stand kennen, zijn bestaan niet verzekerd zijn, mogen ten zijnen bate geen hervormingen na gestreefd worden. Daarom moet de wcrkioos- heidsellende aanhouden, tot zijne volledige uit putting, tot zij er k,innen mee doen wat ze willen. Daarom moet hij van de eene staking in de andere gejaagd woruen zonder dat de voorwaarden aanwezig zijn om ze te doen lukken. Daarom worden de lasterlijke ophit singen tegen de socialistische leiders, die .oor de arbeiders het recht op welstand opeiscr.en, uit de kapitalistische burgerspers overgeno- men. Daarom wordt zijn afgunst opgewekt tegenover degenen die de arbeiders sterk wil len organiseercn 0111 zelf hunne viijmakmg te kunnen 'bewerken. Want de communisten zijn voor de dicta tuur, niet van- de arbeiders maar van eenige bolchevistische chefs, die dank aan de arbei ders de alleenheerschappij willen veroveren, om hun persoonlijken wil door te voeren, zelfs ten koste van de arbeiders hunne vrijheid, die in naam der arbeiders, maar zonder feite lijke meezeggingschap, de alleenheerschappij willen uitoefenen. Zooals wij hooger zegden, :s de arbeider voor de communisten bijgevolg slechts een wérktuig. Zoo hebben ze reeds den ondergang bewerkt van veel arbeideis die zich door de communis tische chefs lieten misleiden. Veel werklieden hebben er door hun vrij heid en zelfs hun leven verloren, zonder dat dit offer iets bijbracht voor de werkerszaak. Het onzinnige misbruik dat de communisten van de werkende klasse maakte heeft tot nu nog niets anders meegebracht dan dezer ver zwakking tot groot voordcel van den kapita- listischen en fascistischen vijand. En het gevolg daarvan is ook een verzwak king van de positie van Sovjet Rusland tegen over zijn vijanden. Zoodat van de communistische agitatie, met de daarmede gepaard gaande ophitsingen, haatstokerij en lasterveldtocht tegenover dc soc. werkliedenpartij en hare leiders, alsoos de- zoo misdadige werkersverdecldhcid,al het voordeel uitsluitend voer de 'bourgeoisie en al het nadeel voor de arbeiders is. Werklieden met een klein beetje gezond verstand en klasscbcwustzijn laten zich dan ook niet op sleeptouw nemen door lieden, zon der eergevoel, die het grootste kwaad berok kenen aan den strijd 'van het georganiseerd proletariaat dat zich wil bevrijden van geljik welke uitbuiting en onderdrukking. GEVAARLIJK SPEL! Is het waar, voorziet het nieuw plan der regeering het Staatspersoneel Dit laten de communiqués, betreffende de laatste ministerraadvergadering toch door schemeren. Als net waar is, speelt de regeering gevaar lijk, zeer gevaarlijk spel. De groote stakingen m 't Walenland hebben aangetoond hoe zeer de loonsaftrokken die vele loonen tot onder het levensmimnuin: de den zakken, de gemoederen onzer arbeiders hebben verbitterd. Het feit dat in verschillende nijverheden dc loonen voor een zekeren tijd gestabiliseerd werden en dus een einde werd gesteid aan de loonsaftrokken, 'bracht weer wat kalmte. Doch als de regeering nu het spel zou her beginnen en het slechte voorbeeld geven, zou 't ook slecht kunnen verloopen. Als de regeering nogmaals de bom wil doen ontploffen moet zij maar juist aan de kleine loonen raken. Ook zouden de scherven, bij eene nieuwe ontploffing, heel wat verder kunnen vliegen, want gansch de werkende klasse zal achter de Staatsarbeiders staan als ze uit hun mager loonen de honderden millioenen voor .hei mi litarisme niet laten persen. De nijverheidsarbeiders weten ook maar al tc goed dat. als 't begint met het personeel van den Staat, het weldra zou eindigen met hen zelf, Heeren van Brussel, vergeet het spreek woord niet, dat wie met vuur speelt zich de "handen kan verbranden. de christenen moeten vreezen voor de katholieke meerder- i heid, zooals te Kortrijk, spreken ze van afzon- aerlijk te strijden voor de gemeentekiezing. Maar daar waar ze de katholieke partij door j de macht van de soc. werkende klasse bed: eigd achten, verbinden ze zich aan de kicriKalc vijanden der werklieden een eenheidsfront tc- gen de socialistische arbeiders. Waar het past dienen ze dus om het mees- terschap der werkende klasse tegen te hou- En wat te denkc gelijk te Meenen en Moeskrocn, hen daarin nog een handje toesteken Alle klassebewuste arbeiders moeten veront waardigd de christene en communistische wer kersverraders den Er was geld in de Staatskas toen de socia listen de regeering verlieten. Xu zijn cr milliar.l'in te kort. De klerikaal-libernie regeenng tracht deze vooral te vinden door onrechtstrecksche be lastingen die de verbruikers treffen. En de verbruikers, die zijn voor het meeren- deel arbeiders- Die zijn ook dc werkloozen. en- de ouderlingen, welke slechts het pensioentje hebben om zich in 't ievcn te houden. Is het niet schandalig dat nog een deei af genomen wordt van het te germg inkomen van de menschcn die in armoe verkeeren en dit-om niet meer belastingen te moeten leggen op de fortuinen en groote inkomsten? Er wordt n. 1. geschat dat de onrechtstrcek- sche belastingen, zooals overdrachttaks, inko mende rechten, accyns, enz., 10 t. h. bedragen van hetgeen wij uitgeven om te leven. En zeggen dat de regeering een nieuw fi- nancieplan aan 't opmaken is, waarin, naai het schijnt, nieuwe belastingen zijn voorzien. Gaat men het weer van den verbruiker wil len hebben? Gaat men daardoor weer de koopkracht ver minderen van de reeds te kleine inkomsten, waarmede de meeste werkersgezinnen moeten Gaat men daardoor de armoe nog giocter maken bij de ongelukkigen die reeds var. nu te kort hebben? De menschen verdoemen het als ze tien, frank rechtstreeksehe belasting moeten beta len aan den ontvanger, maar ze betalen dui zend frank onrechtstreeksche belastingen 'op I hunne aankoopen zonder dal z'het weten- Er is al genoeg hougertaks, nceren van de 1 regeering. Van al de verbruikers evenveel' eisclien zonder rekening te houden van i.ezit of inkomsten is onrechtvaardig. Vermeerdert die onrechtvaardigheid niet, door een vermeerdering der onrechtstreeksche I belastingen. HET BILAN VAN HET KATHOLIEK BESTUUR DER PROVINCIE Verhoaging der lasten, Vermeerdering der schuld, En vermindering van talrijke kredieten voor nuttige werken. Nietwaar, de katholieken zijn model-be stuurders? Stuurt uwe kinderen naar de officieele school, de school van de verdraagzaamheid en den eerbied voor idle overtuigingen. De katholieken doen zich hier voor als de- mokraten. Maar opgepast van zulke demokraten. In Italië sloot tie Paus een verbond met Mus solini die volksgezinde priesters liet vermoor den en christene lokalen liet in brand steken. In Oostenrijk werkte monseigneur Seipel de fascisten in de hand. In Hongarije zijn de katholieken ook op de hand van de reactionnaire dictateurs. En in Duitschland is de houding van het katholieke centrum tegenover Hitier en zijn bende moordenaars al wat dubbelzinnig ii. De katholieken hebben de gewoonte van mee te gaan met degenen die de macht hebben, zelfs als die macht steunt op moordend ge weld en ae arbeiders verplettert. Christene werklieden, gij die voor de demo cratie zijt, ziet iocii in dat de democratie, en de vrije ontwikkeling der arbeidersbeweging geenszins door de katholieke partij zijn ge waarborgd, Drukk. A. Bostecls-De Bai. Meenen

De Oplossing | 1932 | | pagina 4