Opgepast! 'ê-i Distrikt Kortrijk-Harelbeke: Ar 2 Distrikt Meenen-MoorseeleI\r 4 Distrikt Moeskroen-AvelghemAr 4 Enkele bi Enkele berichten Na 26 Mei Wij trekken de aandacht van o vrienden op het volgende: 1. De nummers der lijsten zijn de volgende: a) Distrikt Kortrijk-Harelbeke: on- vat de gemeenten: Kortrijk, Aelbekc. Anseghem, Bavichove, Belleghem. Ceurne, Gyselbrechtegem, Hulste, In- goyghem, Lendelede. Marcke, Oote- ghem, Rollcghem, St-Denijs. Swevc- ghem. Vichte, Harelbeke, Beveren, Deerlijk. Desselghem. Vyve St-Elooi en Waereghem: NUMMER TWEE. 1° Kandidaat: Notaris Tuytens b) Distrikt Meenen-Moorseele: om vat de gemeenten: Meenen, Bisscghem, Lauwe, Reckem, Wevelghem, Moor- selee, Gulleghem en Heule: NUMMER VIER, Ic Kandidaat: Maurits Naessens. vlasser. c) Distrikt Moeskroen-Avelghem: omvat de gemeenten: Moeskroen, Coyghem, Dottenijs, Spiere, Helkijn, Herseeuw, Luigne., Avelghem, Autryve, Bossuyt, Caster, Heestert, Moen. Tie- ghem, Waermaerde: NUMMER VIER. 1" Kandidaat: Vanhcrre- weghe Viktor, Moeskroen, Dus, opgepast: geen stemmen weg gooien aan onze tegenstrevers 1 2. Manier van stemmen: De eenvou digste manier cm geen vergissingen te bgeaan, is te stemmen boven aan den kop der lijst, ofwel nevens den naam van een kandidaat. Men mag NIET rschillende lijsten stem- lijst n! 3. Koppeling der lijsten: van Kortrijk koppelt met onze lijst van Moeskroen en van Meenen: er ga:-, dus geen stemmen verlorenhet over- schot van het eene distrikt dient om een onzer kandidaten in een ander dis- trikt te helpen verkiezen. Dus, ALLE stemmen zullen gebruikt worden en wc zullen ze ALLE noodig hebben. J Vlamingen van alle standen, we re kenen voorts op U! De Vlaamsch-nationale gedachte in ons Arrondissement is zijn zegetocht begonnen op 26 Meiwe zullen hem voortzetten op 9 Juni a.s. Ieder doe zorgvuldig zijn plicht, en voere propaganda bij vrienden en om geving! Het uur van Vlaanderen is geslagen de toekomst en de volledige zegepraal Leve Vlaanderen! Leve de Vlaamsch-Nationale ge leden uit ons Arrondissement, die gij op 9 Juni a.s. zult verkiezen. 2. We kunnen aan onze kiezers, en vooral aan hen die uit gewetensangst cp 26 Mei voor ons nog niet durfden stemmen, verzekeren dat er ditmaal van op den predikstoel waarschijnlijk geen meetingen meer zullen gegeven wordenhet was immers te belachelijk, te beweren dat het hier zware gewe tensplicht was voor ons niet te stem men, en in andere plaatsen niet! Zoo bv.in de dekenij Avelghem werd niets afgelezen, en in de andere dekenijen van het Arrondissement wel. Hoe rijmt men dat aaneen? In de gemeen te X zou dit of dat zonde of doodzon de zijn, volgens de meening van den pastoor of den onderpastoor, en een half uur verder niet meerl Is dat ern stig? Overigens, nu de Vlaamsche Natio nalisten een macht geworden zijn waarmee af te rekenen valt we heb ben immers reeds 133.000 kiezers in Vlaanderen, en van de beste katholie ken uitl zal men van hoogerhand niet zoo rap meer banbliksems en :doodzonden op ons neerslingeren! We zuilen nu wel weer goeie katho lieken zijn! Een bewijs: het katholiek dagblad van Gent, De Landwacht zegt dat er 88 katholieken zetelen in de Ka mers! Dus worden wij al weer als goe de katholieken beschouwd I Een beken tenis die we moeten onthouden! 3. Voortaan zullen regelmatig in ie dere gemeente van ons Arrondi ment voordrachten en meetingen gege ven worden om U allen op de hoogte te houden van de gebeurtenissen in Vlaanderen, en U ons programma op politiek, economisch en sociaal gebied verder uiteen te zetten. 1. Voortaan zullen in het Arrondis sement Kortrijk regelmatig ZITDA GEN gehouden worden door onze Vlaamsch-Nationale Volksvertegen woordigers, en door de Provincieraads- -rÜ PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Algemeene uitslag: De Katholieken (de 2 groepen sa men) verliezen 5.658 stemmen en I zetel; deze wordt bezet door Victor Delille te Brugge. De Socialisten verliezen 4.832 stem men en 1 zetel; deze wordt bezet door onze vriend Jer. Leuridan te Oostende. De liberalen winnen 2.629 stemmen i behouden 2 zetels. De Vlaamsche Nationalisten behaal- in 1925: 21.t in 1929: 29.060 stemmen en 3 zetels en winnen dus 7.176 stemmen en 1 zetel. Vriend lezer, dat zijn de cijfers; ze zijn werkelijk indrukwekkend. Het yiaamsch-Nationalisme heeft de Belgi sche dijken doorgebroken; niets kan zijn schitterende groei nog weerstaan. Hoezee voor het durvende Vlaanderen De triomfantelijke vooruitgang d< VI. Nationale gedachte heeft velen on zer tegenstrevers met schrik geslas Wij boeken immers IN VLAANDE REN ALLEEN een vooruitgang 50.000 stemmen, of een aanwinst 56 anders gezegd, waar in 1925 slechts 100 kiezers voor ons stemde hebben er nu 156 op onze lijst gedopt. Wij wonnen 5 Kamerzetels in Vlaamsche land; de liberale partij, die geweldig triomf kraait, won er maar evenveel in het gansche land. In West-Vlaanderen halen wij meer stemmen dan de vroeger zoo machtige liberale partij, en we krijgen in de vijf zuiver Vlaamsche provincies een zetel meer dan zij. Het Vlaamsche Volk heeft aldus zijn uitdrukkelijke wil betoond hier in Vlaanderen gedaan te maken met de liberale heerschappij; het heeft daaren tegen zijl' rCrtrouwen uitgedrukt in den vastberaden wil en de durfkracht der V!. Nationale vertegenwoordigers. En niettemin, wat zien we? iDank zij de liberale vooruitgang in Wallonië en Brussel, komt de liberale partij versterkt, uit den verkiezings strijd. iDc regeeringsmiddens en de franschgezinde pers kraait het uit dat HET LAiND zijn vertrouwen bleef schenken aan de huidige regeering! Men zal dus het huidige Ministerie blijven behouden; de liberalen eischen a' weerom een ministerie bij; ze heb ben nu reeds de 4 bijzonderste op de lü; nog een erbij, en met hun 28 zetels krijgen zij zooveel ministeries als de 76 Katholieken; men spreekt in regee ringsmiddens over het vervangen door andere ministers van twee ministerze tels die nu door Vlaamschgezinde ministers bezet worden, nl. door M. Baels en M. Carnoy. Er is weinig ge vaar dat Jaspar in hun plaats twee radi- kalc Vlamingen zal opnemen! En zoo, zal weerom over Vlaanderen ccn verstokte anti-vlaamsche regeering heerscltcn; de Vlaamsche belangen zul len weerom geslachtofferd worden aan de Waalsche; de liberalen, de hard nekkigste bekampers van het Vlaam sche recht, voelen zich sterker, zullen sterker zijn in de regeering, en zullen natuurlijk niet dulden dat er te veel toegevingen gedaan worden op Vlaamsch gebied. Hun bladen schreeu wen het uit: Niet toegeven! De fren ters zijn vooruitgegaan omdat de Ka tholieke partij te veel naar hen heeft geluisterd. Wij antwoorden: Wij gingen voor uit omdat cr te WEINIG geluisterd werd naar den Vlaamschen Volkswil, omdat het volk het beu werd steeds voor den gek te worden gehouden en zijn klaar uitgesproken eisch naar vol ledig recht steeds zag ir. den wind s'aan Gij zult niet toegeven Ons goed: wij zullen U dwingen >tpÉ te ge ven Het laatste woord ral aan ons zijn! Wij weten het wel, de rcgecring zal niet mogen toegeven, maar c'e volgende verkiezing zou dan den genadeslag voor het belgisch belc-d v-n c'cn staat kunnen zijn; dan zullen allen, die nu nog mochten gelooven aan de mogelij ke durfkracht van de belgicisiische ver tegenwoordigers uit Vlaanderen, na een nieuwe en laatste ontgoocheling den strijd voor de zelfstandigheid van Vlaanderen met ons medestrijden; dan zullen zij die terugschrikten voor de bedreigingen van op den predikstoel niet gerust geweten aan onze zijde staan; dan zal onze triomf nog heer lijker worden! Het Vlaamsche Volk heeft op 26 Mei klaar zijn wil uitgesproken om volledig recht te .bekomen: de Belgische Staat zal meer dan ooit de Vlamingen pogen te paaien en voor den gek tc houden De tegenstelling zal klaarder, de strijd solierper wordeji dan ooit de jeugd die aan onze zijde staat is echter voor ons de stevigste waarborg voor onze uiteindelijke zegepraal! Vlaanderen vroeg op 26 Mei een Vlaamseh bestuur: België zal er ons een conservatief liberaal geven: Vlaan deren zal dit antwoord onthouden! Op 9 Juni krijgt het volk nogmaals c'e gelegenheid een woordje mee te spreken: de Provincieraad van West- Vlaanderen beschikt nog over een zeke re zelfstandigheid- wij moeten zorgen dat die zelfstandigheid niet opgeofferd wordt aan de belangen van de anti- vlaamsche regeerders uit Brussel daarom moet op 9 Juni een sterke VL Nationale vertegenwoordiging naar den Provincieraad gestuurd worden! In ons Arrondissement wordt Nota ris Tuytens ZEKER verkozen: nog en kele honderden stemmen bij, en we zenden nog een tweede vertegenwoor- •diger mee! Geen enkele stem gaat ver- onze lijsten koppelen in ganseft het Arrondissement. De triomlf van 26 Mei moet zijn be kroning vinden op 9 Juni: het volk zal zijn eisch nog krachtiger laten weer- klin'ken, opdat ze te Brussel goed zou den weten dat er niet langer mag ge sjacherd worden met den wil naar recht en zelfstandigheid van het Vlaamsche Volk! 9 Juni is een dag van allergrootst belang: ieder idoe zijne plicht en stem- ne voor de VI. Nationale lijsten onder •olgende nummers

De Oplossing | 1932 | | pagina 6