M Den Tieger komt van de braaroy De Blieek, wiste dad aal eh 4® Drinkt, Bier van De Blieck. □©□©□©□©s©n@n@n©n STANT, g fiiEVEJooa 1n es oh 't KOjvqviEH ELiÜEBEE [5] ODDEIDISDEiDiliDEIDEIDOnDE] EDElDEIDElCEaEIDEIDElDEl El GD Es] D El El 0 Esl O El Zangivijie Drink, Drink. TIJGER drinken wordt een gewoonte Bij bruiloft of een feestpartij Een dronk en een lied dat geeft vreugde En stemt U vaak vroolijk en blij Wanneer ge na 't dagelijks leven Plezier maakt bij 'n pint en een lied Verzamelt ge weer nieuwe krachten Voor zorgen in 't komend verschiet REFREIN Drink, drink, bier van De Blieck, Drink maar wanneer liet U smaakt, Drink, drink, bier van De Blieck, Den Tijger is er voor gemaakt, 't Leven wordt vroolijk, 't leven wordt blij 't Zet al uw zorgen op zij, Leef maar uw leven wees vroolijk en blij En drink nog een Tigerken bij. 2 Schep vreugde in 't leven, O mensehen En drink Tijger hier op dees aard Waarom zou men schatten verzamelen En die voor een ander bewaard Want eenmaal dan moeten wij scheiden Al doet 't ons nog zoo'n verdriet Daarom vul het glas en zeg Santé En zing het refrein van dit lied. Een Tijger drinker. et 1 ureis nor sponje, dad en es niet, door en es cni veel over te vertellen, twie, droi kieren flatten band eer vat diehe veel plezier Ten looipe z'allemool meh ehn fakkel in heere kop. As g'heir Q ehn sigaar kupt.... kup heir ehn goei... nen O Goed, Schooin en Goeiekooip. Lelst en verspradj Den Olsjterschen Tiger ;n heer moeilijke roijs en eh geloozeken op heer gezondheid g'offreird. pil Noor d'oiiicieille resepse zemmen nor de presedent zen hois gegoon en, onder 't drinken van eh goe geloozeken cham- pagne en 't smoiren van ehn lekkere (jj'Eliebee sigaar zen ons twie heldjen begost ,L meh ons heer gevoorendheiden te vertellen. III. NOR SPONJEN. "eï Lowie zedjen hem op zeh gemaksken in ne toeïien klibzeitel, dronk eh sloksken en begost Ja, men beste vrinjen, 'k ben kontent dak ajlen weerzie. Wajlen hemmen veel teege- §l(tg g'had mor wajlen hemmen mieken de ïfhad ooik-zelle De a gereên ne kier nen band gesprongen teege't neegeteg in d'hier..., Stant es ne vieze kwast, nen aalweiter, ienen die peinst dad alles hem toegelooten es en d:e met de maskes 't stantjen wildj haaven... en och hiere... t'es nen niet in zeh zeiven... ehn grooite nulle toijt. Oeverlest hoïn aal de danszoolen afge- weist op zoek achter ehn mokke,mor 't was slechte vangst, t'alle kanten liepen hem blaa scheinen. Moei van zoeken, hoïn beslist van iensj nor de veirkemert te gaan, ha kwamp ba Perre botten en 't regeden dat 't goet ha dei zenne paraplie oepen en gelek as ienen die on nimmand ni ehn reskeird kwampen op zen hondert doeijed gemakken de mert oever. Assen in 't gat van de mert kwamp, hiel het in iene kier op va reegenen. Men deiken dei zenne paraplie toe en stapten voersj, links en rechts ooigskes pinkende op de maskes. Assen on 't Leilieken was komt er door just eh schooin kindj boiten. Was meh dad eh iel protjen 'K hen hem van binsjt meh leêven zekke schooi masken nog nie gezien... eh gezichteken... hm, zu snel eihn precies ehn madona... en eh loyve- ken... en bientjes... jaan maan; 'k zeg a mo da 1... en oever die bintjes wooren a zu eh poor zoij kaaskes getrokken... huüm 1 ge zotj er in gebeiten hemmen 1 (in de kaaskes ni zeë... in de bientjes Onze Stant, stond er gielegans van ver- babbereerd. In iene kier schitjen hem veir die mokke en pinkd ehn ooigsken... mor 't was baat 1... Stant vertroogde zehn stappen en kwamp achteroon gelek as bredden... 't masken liep op heer tientjes om de plaskes te vermoijn en heer kaaskes ni voïl te mooken. Stant hoï da gespannen en ehn vond ni beiter as meh zenne para- j plie te zwoïn en den drip van zenne para- I pliestok op die schooien bientjes te drisjen. Da dierden aal van oon Turre Pelsjmoaker en ter wooren wel a zeive plekskes op die schooin zoij kaaskes. Jeï ne kier o! twie zen boezie verbrand... Ja, da komde teegen op de boan newoar De beschreivink van eh stieregevecht... hm... dad eehe toch allemoal al geleezen newoar enfin... 'k za der ajlen toch mor iet over vertellen. Wajlen zooten in Madrid in de grotjste cirk, veel grooier as de veikemet - koolemet en aal de metten van olsjt te goau. Veeren ons zat er doau eh pertekelier fel vraamensj meh pek zwet hoaur en he koppel ooigen... man lief.,, 't woauren pecies karbonkel stienen. Ieder kieren dat de pikkadoaur meh zen lanse smeet spronk ze recht en riepz'iet in 't sponsj. Keeje goij sponsj eih vroeg ek on Jef mor doijnen bezag men zo vies Jui zoij Jef Sponsj... dat es ne witter en woentj genjer teegen ohnt. Wel zie, wajlen schieten alle twie in ne lach... ik holdjen meh doau nen oil op dad allemaan ons Op 't hoeksken van 't Bierstretjen bleif da masken in iene kier stoon... en, zonder iet te zeggen... lapkoe... drooide ze Stant dor en klasj in zen bakkes dat er heir vier vingeren in stonden... Stant zennen schooi- nen nieven hoed roldegen in de zep, ha wildj hem op roapen, mor dor komt just nen otomobil verboy en...zwiepe...ne giele plas moer oever Stant zen verdommenis. De mokke was schoïf... den oto was piep en de knol stont door zu nat as mes en meh eh gezicht gelek as ienen die de poekkenen g'hat heit. Hemme me 'k ik meh ehn scheit gela chen... en was meh dad ehn pataat... k manjdegen der al eh lieken op te moaken Jaan, kwamp die van a hand, madam da was ehn goei pataat t was op dé koak van Stant, madam ze zie g'hiel rooid en blaad enzuvoesj 'K ben al lachenen ba Staafken en ba Fransken gegoon, 'hem 't heer dor verteldj meh leigenen en. aal en 't er es ehn ferreme schreif meih gelachen. Stant je joon... lot j geh in 't vervolg de maskes gerest en drinkt ge liever eh" goe Tiegerken op a gemak. Ellebee. BRXVENBIS Ter es atoois en plosj da veirbeaven bloijft oon de jonge vroijjojes di ni en meigen binnen goon,... en in deis gazet mè makan deren willen afspreiken. 't gein dasse willen zeggen moe gezonnen werrên noor de redakse van 't blad, mè ne fran bij in postzeigels ver d'onkosten. Veirbeldj Juliette, na Mondjag om 7 ieren oon 't hoeksken van de Garajestroot, lanst de kant van de café «Central moor meh ni te lank loote wachten of 'k ben piep,'k moen a iet smoezen. Staafken. bezag, en hoe mier da 't volk ons tieken dee van te zwoijgen hoe mier wajlen moste lachen. Ik beet men leppen in stikken... alia 'k kost meh op den dier toch serjees haaven. De toreadoors liepen meh heer rooie neesdoeken veer de stier depikkador schoot er hem nortoe meh zen lanse en smeet z'in dei beest heeren drigge, van de zee- veste lans was ze knock-out... de mator- dors of... ehn ander soort van theadoors... j 'k en weet nemier... sleepen de biest weg i de pikkador reed fier op zeh pjieid rond de pist. Alleman platjsten en smeet nen bokée blommen of ieved iets anders, ik tasten in men zakken mor ken hoi niksken Jef smeet ooik iet... nen tros wijmbeezen datten onderweg gepikt haa. Dei mokke kierden heer just om en haa da gespannen en ze kost heer ni inhaaven van lachen. ('t goo voerch)

Den Olsjterschen Tieger | 1929 | | pagina 3