IR, ADIOS A RADIOSA Wat gedaan. In t School löjiüjölBlDiaiölOf'igiilEltBllDlIglHIgl De twee verminkten. JIEP JIEP - JIEP JIEP JIEP JIEP JIEP - JIEP JIEP Een Aalstenaar, beamte in het post- bureel te Brussel, vond op de straat eene brieventasch met eene som van 180 ïr. in bankbiljetten en eenige adreskaartjes van de eigenares. j Als eerlijk mensch droeg hij het gevon dene naar'het dichtst bijgelegen politie- bureel. De politie-overste bedankte hem, wenschte hem proficiat over zijne goede daad en vroeg oï zijn naam aan de eigena- res mocht bekend gemaakt worden. Jan gal zijn naam, de politieoverste vroeg hem zijne eenzelvigheidskaart Daar had Jan niet aan gedacht, zijne porteieuille was op het bureel in zijne andere vest blijven steken... Het spijt mij zoo zegde de kommis- saris, maar ik moet U een proces verbaal maken... en dat zal U vijl maal zes en twintig irank kosten /ergeet dus nooit uwe eenzelvigheids- kaart, oiwel, als gij op de straat iets ziet liggen, verzekert U eerst oi gij in het bezit zijt van uwe passé-port alvorens het op te rapen. Want... steekt gij het in uwen zak, gij zijt een dieï draagt gij het weg... dan wordt gij ge strait. De meester. Uw moeder koopt 6 kilos patatten aan 50 centiemen de kilo, hoeveel betaalt zij De leerling. Hm... 2.70 Sr. De meester. dat is mis. De leerling, Neen meester, want moe der biedt altijd ten minste 5 centiemen ai. A wêi, woqrlek z'hemmen geloijk 'tes t'er bpgoigoed... K'hern er iene kier geweist en 'k gon der nog Woor eh Nor de Kaié CENTRAL, Vlonjerestroot, ba Van Schuylenbergh Aal meh ne kier was 't kleer, op minder as ne rneniet was ons boelken ba iên en wa wooren geried ver oon te roijnas ter boeven onze kop ne vlieger honk. Ge most ons iensj zien scheiremen hemmen. De knol hoi ons toch gespannen en voiji minieten nor dien stpnten ba ons, 't was dennen belsjgen aïfesier. De maan kost er ni van oever plammen deir da zand zu veir gerokt woo ren. De knol en wist ni dammen van de motorclub wooren, anders en zollen dor ni van verschoeten hemmen, newoor Wa wooren op de goei boon moor mosten aaa links roijn... alted recht deir en ehn hali rjêr nordien zollemen on ehn grooite oasis ommen. Jeï waa da ni gelooiven en weis em die proche dammen in de veirte oagen... Dad es ehn miraze joon zoij de naan, da leid geer... mor dóór ni...aal die er den ieste kier in de woestoijn komt bedriegd hem dor oon De maan vloeg weg en Het best gekend huis voor Hoeden Klakken Berets Alpin's is heel zeker het huis Camiel RINGOIR, Nieuwstraat, 53, j Aalst, Tel. 801. Mong Lasproit, es eh kindj da tissen de sproiten gevonnen es, deir weirkmensjen ■oongenoemen, ehn goei gelierdhed genoe- ten en schrikkelek veil sjans g'hat heit. Binsjt den oerlog es't ne schat royken mensj geworren en naa leeït hen allien op eh prachteg kastiel onder den noam van Baron della sproitos - Die werkmensjen wooinen op 't zelste kastiel in eh schooin hois langst den anderen kant van den hoi 1 en hemmen eh roijkelek leeven. Den aadste zoen van die mensjen, Frei- derik, es nog aal nen bon vivang en heid altoyd mier goeste as sengen. i Den 3e Janewoore komt 'hen bellen ba Mong. Menhier den baron, 't es vandoag de verjoordag van Menhier a papa, proïi- ciat Merci Frederik, hier es 20 irang Den 9" Meert gooten weir bellen Men hier den baron, 't es de verjoordag van Menhier a papa, proiiciat. Meci Frederik... hier es 20 irang In Juni, Augustus en November 't zelste ai... en de knol kreig ieder kieren 20 ballen 't Joor nordien... de 7 Janewoore Men hier den baron., 't es vandoag de verjoor dag van Madam a mamaa, proiiciat «'Mercie Frederik, hier es 20 irang Den g5 Moi Menhier den baron, 't es vandoag de verjoordag van Madam a ma maa, proiiciat, Frederik stak zen hand ooit, mor kreig in iene kier ne schip onder zehn achterste dat hen van aal de trappen viel: Schoit a zee., loishond 't kaan gebeiren da'k voiji voirs g'hat hem... mor 'k en hem toch mor ien meiken g'hat goe weiten dezelïde richtink assen hoij - en woorlek - en hali ierken nordien kwampemen dor in ehn schooin bosken, meh eh klein voyver- ken in... wooter, zu kleer as kristool hemmen ons ne kir goed gewassen en ver- irischt en 'k wa goon eh voetbad pakken as Jeï meh in iene kier wegtrok. zie, zie Lowie,,, ehn krokodille - 'k en kost meh ni inhaaven va lachen 't was begot ehn slang ertiesje - 't krioelden dor van slang ertiesjen, scherpioenen en poapeloen- jekes. Wa reiten voersj en teigen den oaved zoaten men al in 't stad. Door hem men ons iens goed g'ammezeird, hemmen goe gesloapen en s'anderdoags zemmen op den booit gegoon en hier zemmen Mor Lowie heit azu ehn manier van da te vertellen newoor dagge troonen rnoetj lachen. Lowie en Jeï zen naa de twie heldjen van onze klub. 't Zen toch maanen eihn ELLEBEE. reiten in EINDE. Jeï en Eveline wooren nog mor es getraad. Eveline hiel veil van eh proeper hois, en z'hoi ten ooik g'hiel heer woensjt van onder tot boeven doen schiljeren. Op ne zeikeren oaved komt Jeï nor hois en leit per malheir zen hand op de pas geverfde mier. De maan wast'er g'hielegans van gedaaven Da was toch spoijteg, wa naa gedoon T'en es niet, meh lieïste Jeïken zoij Evelinneken, de ververs moeten meiren nog weir kommen, 'k zat heil" wel doen retoesjeiren S' anderdoags, as dé ververs binnen kwampen, zoij ze, g'hiel vrinjelek teigen den aadsten verver. Dizzeken wie ne kier mêe kommen nor men sloapkoamer, 'k zal a ne kier eh pleksken looten zien, woor da menne maan gisteren zen hand opgeleid heit Oei, madame zoij Dizzeken, naa hemmek toch woorlek spoijt da'k zu aad geworren ben... neim het meh ni kwoolek... mor 'k zol liever ne goeien drippel hemmen! Gustjen is zijn oogen kwijt, Fredjen heeft geen beenen meer Zóó verminkt in oorlogstijd, Kwamen beide Helden weer. Vrienden zijn het, dat is waar, Samen gaan zij soms op zwier. Kluchtig zijn ze, soms heel raar En nemen graag een potjen bier. Ze komen 's avonds na het eten In een herberg in de buurt. Fredjen in zijn koesj gezeten, Gustjen door zijn vrouw bestuurd Fredjen was eens aan het smijten Op de pik van uit zijn koesj Gust begon hem te verwijten, Maar Fredjen wierp toch altijd voesj Fredjen, 'k zien 't g'hedj gekroepen Hoe ehn zedde ni beschomt Gust, bogot 1 haaïd op van roepen Oï ik schip teigen a kont Ter es per malheir ehn ongelik gebeird in de Lange Zaastroot... zeiven dooi en twintjeg gekwestje. De blaïfetieren ginken oepen en 't licht schein in de doisternis Aal 't volk waa der nor toe gelek ehn mer- remot nor 't licht, gedrommen, gepest, verpletterd en in de vitrin loij alles te lachen... alle soerten va jiepen, goei en g'hiel goei, poeijer, ïleskes reik, netjes 't zelste van men hoor, kammekes meh listerkes en meh zonder, bestels ver den bol en de poetjes, tandeïris ver de tannen, lodekolojne, schooin perlamoere koljeés, koeïïerkes meh 1 stik jiep - 1 fleske reik - 1 dooiske poejer ver kadoakes. Langst den andere kant alles ver 't on derste van de madamen en iïïraven... chemieskes, olsjtersche en amerikonsche broekskes,- kombinezongskes, sgenturkes, schooin kaaskes in alle koleiren, neisdoeks- kes en andere doekskes enzuvoesj... alles ieste klasse toeïïe dinges, ver niet en nog beiter kooip, ba Modestjen BEECKMAN, Lange Zaastroot, I.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3