Van dfiu Birai-Jacolis aa Zoon, psnsDOM-iiqnoDOSo oooasaaoi-ODigjoaoso Alle poijnen ssen sebiet gedoon Meh ne goeien Tieger van de kroon. PIE. ~RE NÉ. Voor al uwe Drukwerken wende men zich bij Olsjterschen Tieger Pie was ne gepatanteirde loirik, altoijd liever loi as moei en altoijd moei veir dat hen iet waa doen. Kwamp'hen in zen bedde, ha was moei, most'hen hem iensj verleggen, hawas moei. Natierlek... da stond on zen vraa ni oón newoor,.of dag'het zelï wordj. Mie hoi schooin te zeggen Alia, toe Pieken... doe na toch iensj iet, werkt na tog ne kier gelek as d'ander mans, hetj na toch iensj kom pasje meh "moij... want anders zeê 't a bekloagen... enz. enz... Nie, Pie geboorden van krommen hoos en ronkten gelek eh veirken... Dad en kost na toch azoei ni bleiven dieren, en Mie hoi beslist van heer iensj te vreiken. Op ne zeikeren oaved, as Pie verom on 't snorken was, stond ze stillekes op... ze Zedjen langs weirskanten van 't bedde eh pjéedestalleken mehbrannende bojiekesop, mokten eh grooit krois van strooi en loij dad op Pie zennen buik. Ten gink ze nor beneên om eh scheil van ehn kastrolle, en ne soepleiper en ze begost Pie - mag - ver ons - gien - kommisjes - nimmer - doen Boem enz. En ze gaï ieder kieren meh denne soep leiper ehn pataat op da scheil dat 't kleiter- den. Pie schoet wakker en was pecies van d'hands goesj gesleigen. Ha bezied die bojiekes, ha bezied da krois, ha bezied Mie' die mor altoijd voesj holtj en bonkt. Ha pisjt in zennen eirem, nept op zennen neis, trekt on zen ooiren ver te zien of dat hen wel wakker es, en wipt hem in iene kier oit zen bedde. Mie, begot, wad es dadde.zeg iensj... werde ge na stoapel zot Mie liet dat ze plompten en sprak Menhier Pierre Pie es dooid ver moij... Pie kaan weirken mor ehn wildj ni weirken, en ne maan die niet ehn doet es giene maan, en doveir hemmek hem van den oaved begroaven en ben ek er ver ieweg en droij doagen van ai den nek ni ehn breik Allé... wo zidj eh Meng Lalieret... lalieret... past op zee en bikt a... ja... kom naa mor staatelek deir.anfin T'es nor aa damme wachten, weir hemmen 't alle kanten al geklopt en gekapt... en hier es iet da ni jist en es, hier zi... boeven anne kop..., slood ooik iensj... Koksken (klopt) Godoere, da klinkt hol T'es pecies ehn oijzere valdeir licht iensj goed Joot... 't es ehn deir... Allée zeê, meh maanen geloijk daaven.gezweêe hoep gezweêe... hoep Halt... 't es al ehn betje verschoeven, zi, dat er na ienen van ons tilt nor boeve kroipen... deis rich- tink volgen, en de stappe tellen..., ver te weeten wóór damme zitten... ziede geh dammen bogot in den denjer oitkommen Wie goij goon, Maanewel Maanewel stap het ai... teige zen goeste. Wa zeilen iensj ezzekes meh hem mei goon. gelek assen boeve kompt, grab belt den agent hem ba zenne schabbernak en ha viel mor Pie was 't schoap Pie hoit 't weg 1 Ha schoet in ne lach, grabbelde zeh Mieken in zen eirremen en ze vloegen alle twie 't bedde in... en ha beloefden heer dat'hen in 't vervolg zol gewerkt hemmen gelek as allemool d'ander mans. Mieken was g'SZedj gelek nen hond meh vlooin en loij heer neivest Pie... in de bloijde verwachting... Tien menieten nordien was Pie verkocht, oï ten minsjte, ha liet dat'hen sliep. Ha kwamp stillekes iensj lonken oever Mie heer gezicht ver te zien oi da sal sliep en, kroep oit zen bedde, gink nor beneên, dei 't schelken van de stoei en mokten zen hannen gielegans zwert meh zoet. Ten kwamp'hen stillekes verom in zen bedde... pakt'en 't Mieken iensj goe vast, vreei er iensj goed oever, pak'then heer ten goed in zen eiremen en zoij... Mieken, Mieken, Mieken, 'k zal me bei- teren...'k zal me beiteren verom in 't sloap. Mieken leeiden op hoep nog mor res on 't ronken of heere moed was verom gezakt. Azooi ne maan, azooi ehn prisj van ne vent, dad hen hem ek na toch ni verdiendj, en patati en patata, 'k trek er bogot oit Ze stond op... omstektegen 't licht en... tabloa... g'hiel 't bedde was vol zoet... ze zag per malheir in de spiegel... en... wie stont er door ehn zwerte Mie... Nie, da was te veil Kandeleers, bojies, scheil, polleiper, 't vloeg aal nor Pie zenne kop... en roepen da Mie dei, roepen: veirken... loirik... brigang... bandiet... enz. enz. Pie stont op en zoij meh ehn bedroefde stemme «Na és 't spel toch kompleit eihn, kindj... As Pie dooid es, ten moe Mie natierlek de raa droagen, newoor T'es grof Jef Mertens, oit de lange I zaastroot, achtentwintjeg... a wei, meh schoap, den dienen verkupt ooik spreik- machienen meh den elektrik en hooparleirs en teuseufeu Good iensj zien, meh kindj en geiïd hem 'n goei schidderink. gie begotsge snotteneis ge zet er gelek toch in gekroepen Wie zedde geh (gien ant- woerd) Wie zedde geh, vroa'k a Hoe es annen noam.. Allei... ver den derden en de leste kier... Wie zedde geh Maanewel Maanewel de zoeng vah meh voir en vah meh moeier en as ge mier wildj weiten, komt toensj achter moij Maanewel moost schampavie... den agent zie blaad vah koleire en verstikt pekanst. Ja..., heê zekken dingen a geweiten en lip gé dor na ach ter... ge meigd hir ni weg... post fiks newoor... Mor ha ehn heiget ver niet ni gedoon zee Aszek hem kaan stek ken za 't er hé kenne ver doen (teigen de vraan die lachen) Ja, en gajer ooik lach mé na nog oït op den hooïp toe Foert, godomme, ik trek er hier van onder, dat er vah komd da wiltj Als er herbergiers zijn die aan buitenge wone goede voorwaarden Automatische of Elektrieke pianos verlangen kunnen zij zich in volle vertrouwen wenden tot Van den Eynde-Eeckhoudt, Dijkstraat, 108, Den- dermonde. Tel. 271. Een woordje en ik ben bij U thuis, zonder 't minste engagement. Wie wilt er veel geld verdienen Verkoop van een gansche wagon fijne toilet zeep. Gemak van betalen Zich wenden tot het bureel van dit blad. René kwamp afgelooipen g'hiel bezwidj, ha hoi gewerkt Rap nen iemer woofer, jiep en nen handdoek, en ha begost zen hannen te wassen. Meng Zeg benk, ge godj zeikes ba de mokke eihn René Ikke gé 'k kommer af. Het best gekend huis voor Hoeden Klakken Berets Alpin's is heel zeker het huis Camiel RINGOIR, Nieuwstraat, 53, Aalst, Tel. 801. St. Janstraat, 36, Tel. 404. A&LST. Spoedige bediening. Matige prijzen. Ver den TIEGER moet er giene reklam gemokt werren... 't es g'hiel Euroepa deir béken dj dat er gien beiter bier getapt ehn werd - Goei wooren proijzen heer zeiven Proyskamp van den HEïGENSTEN BON. (De maan lupt oever en 't weir... gelek ne beer in zen moit). Na go'ome ne kir zien wa dat d'ander knols doen in de pit. De droij knols hoin al liggen beroamen wa dasze ginken doen in geval das z'iet vonten... mor Maanewel bleif zu lank weg nor heer goeste... Kokske Wor bleifd denne snotteneis na toch Allee zee wa wachten ne mier Allee, meh de maanen damme zen... gezweêe.hoephalt'tverschoiftnog 'k kaan der mennen eirem al in steeken... wacht, k zal iensj voelen 'k gevoel haat en strooi, en patatten Jiemeles toch, hier scholdj iet achter... (Ze verschuiven de valdeir, tot as 't er ienen in kaan... en koksken klefïert er in. Ha ziet dor koelen liggen, flessen bier en zuvoesj... en ha roept 'k en zien ni as hoeilje 't goo voesj.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3