j JOfiGES De plaester Lieve lieeren, of serieusen voorval, iet van hei merkweerdigste van mijn leven. - 1806. Histoereken va Joagers. Mijnheer de Hoofdopsteller, Mag ik bij middel van uw geeerd blad, een oproep doen tot uwe geachte lezers van het mannelijk geslacht Hieronder volgt wat ik te zeggen heb, en U bij voor baat dankende, groet ik U vriendelijk. Jan. N. D. R. Joag, Jangsken, om dag' het toch zu schooin vroagt, en omdak toch ooik lielhebber ben van schooin bientjes, zat'ek er mor inzetten, zee Mocheu. Ellebee. T'er es iet op hannen. T'es vrigd zee. T'es eïïen al grol. Ik protesteir oit aal men krachten... en ge moedj allemool mei prote- steiren zee. Want anders est gedoon meh ons ooigen kennen de kost te geiven. De moede van de kerte rokskes good al Ja, ja, de kerte rokskes goon totooi verdwoijnen. Adjie... schooin bintjes. Die liereke moede van die algroijsseleke lange rokken kom weirop. Moor... azze'keriet kaan on doen ehn za't bogoilingen ni woor zen zee, goe weiten. Wetje wa da'k goon doen zi, 't ieste woerdeken dat er men vraa goo van reppen loot ek meh kood en spring 'k oit meh vel, 'k za beginnen te roepen Wadde, lange rokken Hoe heêt goij na op kindj... mor alla woor heêt naa zitten... lange rokken ge wert toch zeiker ni onnooizel (toensj werrek in iene kier vrinjelek)... Mor schopken lielgoijmeh a schooin loijn bintjes wor da'k zu zot van ben... zoi je da na wille wegsteiken.die bintjes wor da'k zooi lier op ben... wordeir da'k meh loote loijmen hem. die bintjesin die schooin zoij kaaskes (toensj verom koot) da zoi je goij goon willen wegsteiken Dad en za ni woor zen zee Zedj a toensj ehn vezojje op ver g'hiel a leeven lank da'k a schooin gezichten ooik ne mier ehn zien Lange rokken hum. Mor peisde na da'k rotschildj ben... eh kert roksken kost al stikke vah mensjen... ge moedj ni vroagen wa da ne lange rok zoi kosten. Zi, doet er a verdommeleke goeste mei, moor... den ieste kier dagge ne lange rok droagt est gedoon tissen ons... dad es ehn tieken dagge meh ni geeren nimmer ehn ziet... (toensj begin ek te schrieven. 'k pak heer in men eiremen, en 'k geil heer ehn beis in heeren hals, en op heer hooiren en 'k zeg...) Toe, molleken... lodj dad azooi... kom ne ker mei nor boeven en spie geld a iensj in ons kas armwoir, ge zedj er a zeil van oevertoigen dagge toch zu schooin zet meh da kelt roksken, ge zed om te steden... hhuumm Ja jongens... da zak ik doen... en aal de getraade mans moeten da doen.en aal de jonges die verkieren, moeten teigen heer liel zeggen das z'heer zelle loote looipen asze teiven lange rokken droagen Mor es dormei de situoisje geredj, zeê vroagen Joos want d'ien vraa za 't teigen d'ander zeggen en ze zeilen zeil heer devooiren doen ver heere maan kontent te stellen en ver van de moede te bleiven want ehn vraa bekomd aal dasze wildj. En azooi zo't kenne gebeiren dammen van de zoemer nog schooin bintjes zelle meigen bewonderen.O kwest zelle ze de rokskes nog ni verkerteren Geeren schooin bintjes zien ehn es toch gien dooid- zonde newoor Dag jonges Jan (Vervolg.) Moeders gal begonst te roeren Op dit weynig redevoeren Zij zeyd' tot den Italiaen Gij of a 11' uw lieve heeren Zult mij heden dog niet leeren Hoe dat ik moet ommegaen Met den man die heeft misdaen. Ik heb reden om te kijven, 'k Wil niet dat gij hier zult blijven. Fourt met all* uw koop postuur Loop met Christus in den regen VoorU dient er niet gezwegen, Zij maakt het ons heere zuer Hij en had nog stond nog uer. Vrouwken reconciliare Quoere pacem et amare Sprak tot haer dan den marchand, Ziet dees Christus op mijn rugge Is nog levendig en vlugge Hij vergeeft aen alle man Die ook 't leed vergeven kan. Dezen die gij hier ziet hangen Met de armen uitgesprangen Stierf voor U de bitter dood. Slijt wel met uw man uw dagen Wilt te saemen *t kruysken draegen Uw' mans patiëntie is groot Of hij is een mannekloot. Koopt een Christus kwaede vrouwe En hangt hem op uwe schouwe Tusschen U en uwen man Deezen zal uw tonge snoeren Als gij nog uw muyl zult roeren Drinkt te saemen eene kann' Daer hebt gij meer deugden van. Zij zijd met wie komt gij gekken Wilt op *t spoedigste vertrekken Het is hier geen huys van teir. Klopt tot Napels ofte Roomen Meynd gij dat ik U zoud' schroomen Of ik geef U seffens smeir En zij nam den brandeleir. d'Italiaan benouwt van breken Is het stillekens op gesteken Malgré er nog hagel viel Hij verborg zijn lieve heeren Om van ft weder af te keeren En hij zeyde bij mijn ziel, 't Deugd hier niet voor mijnen stiel. Zoo is d'Italiaen verdwenen Ik als Simon van Cerenen Nam den voet op van het Cruys En om het krakeel te schouwen, Dat gemijn is bij de vrouwen Dronk ik mij bij Mertens Ibuys. En kwam just ten tienen thuys. 'k Stak mij seffens in mijn laekens En, naer een klyn wynig waeken Dekt' ik mij over mijn kop s Morgens speeld ik het capoentjen, Ik gaf haer het eerste zoentjen, 'k Kwam er arm af als Job En wij stonden vrienden op. P. 1806. 1) Krommen elleboog. Bezoekt de CAFE CENTRAL in de Vlaanderenstraat. Goede dranken. Alle spelen. Altijd vindt gij er vrienden of kennissen. Jang en Taal zen twie verstokte joagers, I 't es al iender wa dasse joagen, 't zen twiel goei kamerooten en twie loijn zwanzers. Jang es ne mensj gelek nen booim en nel geweljege grooite stoeller. Taal es mor nel reelen en ne drooige voorteïlikker. Oeverlest woore ze ver acht doagen opl jacht nor d'Ardennen... Ze sliepen allel twie in ehn dellremt hotel... mor ze kwam-l pen te soarnen eiten in ne kleine restorangl wor dat er ehn ïerreme bozinne was. Noor 't eiten begost Jang, volgens zenl lollelekke gewoentje, verom te stoelfen enl Taal te kleineiren. Ikke zoij'n Ik hem ehn moag gelekl nen hooigoeven, ik kaan alles verteeren..! oijzer, stool, gelas, bienen... alles goot erl deir... ne voegelstrois es mor ehn onnooi-| zelhed teige moij... tandis goij... es da nal eiten ver ne grooite mensj... 'k zo't mehl schoamen da'k mor azooi eh missemoags-l ken ehn hoi gelek as ge goij... Doorop! Hink gespannen in zeh schooin jacht-l kostum, gink ehn veir de booizinne paro-1 deiren... lier gelek as ne paoe (meh dal verschil dat'n giene steert ehn hoi gelek as I ne paoe) en neip de mokke iensj in heeren I eirem en in heer kinne... Terwoijled holdjenTaaf ehn kartoesj oil I zenne zak, deider de looikes oit, smeit I g'hiel de konsomoosje dobbel zerokes in I den anderen zeh gelas stout G D B en zoij I in zen oijgen zich zeiven Nem bogot..! as g'a zooi ehn gooi moag hedj, toensjl moei teis ooik kenne verteeren... Allei santé zee Jang kee goij goedl eiten, ik kaan toch goe drinken... ik lapl menne demi stout in eene kier binnen, zon-B der op te knabbelen. Jommer bogotik ooik zee Taal, zi.I en de stout en de looikes wooren op nefl pink den dieperik in. 'sAnderdoags smeires om zes ieren hoin I ze rendez-vous. 'T wirt halver zeiven enfl Jang ehn was dor nog ni.,., koort ver del zeivenen.,, nog giene Jang te spannen,! 1 aal begost al ongerest te werren... da kee| peizen... Enlin, om zeiven ieren kwampen| afgedaaven en Taal liep er nor toe, 8 Dag Jang... hoe est eh?goe gesloapenill Merci... gelek as de Paas, joon -Gien poijn g'hat Poijn ikke ba nie'k joon Giene poijn in annen boik g'hat Waa zo'k 1 En van de meiret... niet gewoolB geworren absoliet niet bezonders veir- 1 gevallen (9 8 Ba nie't joon..., niet... a 't doet, geil doetj er meh op peizen, van de. meiret,. terwoijl da k men broek waa oondoen... I liet ek ehn formedoabele scheit.., en de katjj die achter moij zat, viel mors dooid Wie heit er jiêr voeten Aljg doagen visiet van de spesjalislB ekstrooigen, ajoinen, knoebbels, ver allesll est er remeide ba JEE LAMBRECHT, Kattestroot, 21. Goï nor't Jiêken eh droagt toensj op toijd hair bien de merk-jÉ mei zêe k Drukkerij Van den Broeck-Jacobs Zoon, Aalst

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 4