Dubbel Stout G. D. B. Extra en Super Tijger, Drinkt de bieren der brouwerij D E B L I E O K Het zijn de beste en de gezondste. SOEP of de gevoorendï\eden van Boerken Dries in Brissel. hoe dat dadde hier allemool... ik zol hier willen eiten, g'hiel den dagen sloapen ooik 'k zal a goe betooien.mor ge moedj dad arranjeiren dak azu d'eirre ni ehn hem van nen boer... verstooi meh leste klas menhier ge meig gerest zen komd om iên hieren eiten en zedj a door on die toaiel, 'k zalle kik a dienen pecies oï dagge nen habitué zed... compris? Boerken Dries trok meh de garsong mêe, die hem ehn schooin koamer gai, en... noor veil ekspliploosje trok de maan op. Ha springd op den iestentram den besten, Veiren hem vroagt er hem nen hiér Ter minus Dizzeken vroeg hem ooik nen Terminus. Ze zetten hem ai on de keirk van Jette. Noor vier oï voijï strooten deirlooipen t'hemmen, pakten verom den tram, «Nord» vroeg er ienen, Noor zoij Dizzeken en a stapten ai woor dat er he opgegoon was. Door pakten he nen anderen tram... ten nogge nen anderen dat' hen op den dier g'hiel Brissel rond gereên hoi. Om i ieren komt in 't hotel en zedj hem on zoijn toaiel. De garsong pinkd hem ehn ooigsken en bringd hem ehn tallooir soep. 'Ken moen gien soep hemmen zeê... men Bernardette mokt dad alle doagen... Jornmer, menheer, dad es hier de gewoointje T'en kaan meh ni schillen Ge moetj ze ten toch betooien T'en kaan meh ni schillen... zeik'a. De garsong trok op meh de soep en brocht t'ander eiten. Dizzeken liet het hem goed smoaken, dronk eh goe ilesken woijn, holdjen ne lekkeren Ellebêe oit zennen etui en zat te smooiren gelek ne gelikzoolegen. Om ehn ier oï halver droij ginken iensj wandelen, iest deir de jardin bontanik, toensj nor de musée, en nóór aal de vitrins van de grooite magazijnsj ai ge lekt g'hat 't hemmen, kwampen weir nor zoijn hotel zedjen hem on «zoijn» toaiel en vroeg zenne soepée... De garcong kwamp verom ep en 't zelste lieken van meh ehn talooir soe snoenens begost. Mor ge wetj toch dak begoi gien soep ehn wil... 'k hem a deizen noen nog iensj gezeid... 'k en moen van heir aiwaswooter ni hemmen, zei'k a G'hedj ongeloijk, menhier T'en kaan meh ni schillen, zei'k a Dizzeken soepeird, zonder soep, en trekt op nor den ilomschen theooter. Nóór de vertooininck komt'n nor zen hotel en goot direkt sloapen. Ass'n azu omtrentj ehn hali ier in zen bedde leid en hali ingesloimerd es goo zen deir oepen en ter kommen twie mansmensjen binnen nen doktoer en ne garsong... z'hoin heer getrompeird van koamer, ze mosten ba nen typ zen die vried aizag in den boik, deir ehn verstoptheid. Dizzeken spronk recht Wa komde g'hcir hier doen eh riep'n Den doktoer verstond gien iloms en daavden Dizzeken verom op zenne rigge... de garsong pakten zen bienen vast en hefte ze omhooig.. Dizzeken verweerden hem... Ter wierten twie wirt garsongs boij geroepen... Dizzeken goed vast g'haaven, zen bienen Boerken Dries van Moijlebeek hoi deir zeh weirken en zeh zwoegen eh goed pot- jen vergeerd en noor zeh pachthoi en aal zenne grond verkocht g'hat t'hemmen, was hen nor Olsjt kommen wooinen ver te rentjenieren... Al' oavenen trokken op kaiiei zeh partieken koorten... Zen kamme- rooten sproaken toch meh zuveil smoak oever 't leeven in Brissel, dat'hen meh zenne mond woijd oepen zat te loisteren as't er ienen begost te vertellen oever de schooin hotels en de theooters. Op ne zekeren oaved hoi dor na toch ienen zitten vertellen oever eh schooin stik dat hen zien speilen hoi in den ilomschen theooter. 't Was van de iamilje klepkens. Driesken hoi troonen gelachen. S'oaves in 't bedde verteldjen he dadde on zen Ber- nardetjen, natierlek op zoijn manier, en Bernardetjen beleefden nen oaved gelek as ze in langen toijd nimmer g'hat ehn hoi. Dizzeken, zoij ze, (zen vraa noemden hem Dizzeken), da'k van aa woor ik vertrok meiren nikker nor Brissel, van 's meires vroeg goo nor 't hotel goed eiten en eh goe ilesken woijn drinken, bleiit door ver nachten en verteldj meh toensj azu nog iensj wa dagge gezien hedj. Zie, da was eh gedacht Bernardetjen kreig zekke ne smoakelek- ken smak dass'er pekanst van heere senter van droiden. Ons Dizzeken kost pekanst ni sloapen. Van as den hoon kroiden was 't er he oit. Zen beste dingen oongedoon, zen porte- ioeilje goed verzien en Boerken Dries ver trok om 7 ieren en menieten nor de kapital. In Brissel oongekommen tort'hen recht nor eh grooit hotel op 't stoosjeploin, zedje- hem on ehn toaielken en, oon de garfon die ba hem kwamp zoijn Zie, menhier de garsong, wa goon eh goed akkoerd oongoon.T'es mennen ieste kier da'k nor Brissel kom... ik en weit ni en, omhooig gestoeken en oepen getrokken den doktoer drooiden hem door ehn spiet in 't hol van zenne rigge da zennen boik op zwolt. Den doktoer en de garsongs hostegen heer das ze weg wooren.Driesken spronk oit zen bedde en liep arond de koamer... 't wooter liep van zen billen..op de tapoij- ten, en... noor twie of droij donder klasjen kwamp er alles oit. Da was te veil...; ha pakten zen klikken en klakken...trok nor de stoosjeen wachten in de wachtzool nor den iesten troijn. Bernadetjen loij nog in heer bedde. Diz zeken loij d'er hem boij en 't ienegste dat' hen zoij was Vraakenas ge va zeh leeven nor Bris sel in ehn hotel goot eiten, newoor, en ze brengen a soep op... etj' z'om goesjwil oit zee kindj, meh anne mond... want anders, willen of ni... spiete ze ze in a...

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 4