msaoiEiisi s mm aaoEiJsiiHi mmmossmmimmoiaiommm kinjervhoagenT^" Ver da te vermoijn, pakt mor ienege potten, Tieger, Super Tieger, Stouten ehn zied op gien pintj Onz' Autobissen. ÏHÏlHiSHSOOIBlÏHllHllÏHlIaJOOOEsIlHlÏHl Aan de Moeders, De zuiverheid uwer wichtjes gaat boven alles, niet waar Wascht uwe kinderen met Radiosa zeep, gebruikt een weinigRadiosa- Crême, om de verhitheid te vermijden in geval van hiksel oi brandpuistjes, aarzelt niet, rap een weinig Radiosa Crème alles verdwijnt. De weldaden van de Radium, waarmede beide produkten bereid zijn, zijn onnoemelijk. Verkoop in 't groot en in 't klein. Modest BEECKMAN, Lange Zout straat, i, Aalst. Goo 's meires iensj tissen acht ieren- en halver neigen op 't stoosjeploin 'T es aal autobissen da ge dor ziet 1 Zeiven oi acht autobissen, acht oi neigen taxies en... ehn moderne voilkeire van 't stad. Zoi nog willen te voet goon joon, as ge dad allemool ziet Aal de chauiieurs kloagen van d'iewegste slechte boon Woorom gebroike ze aal da geldj dammen betooien ver taksen, konter biesjes, enz. vroagen die mensjen Dad en weit ek ik ni zee 'k Hem oeverlest iensj den bis gepakt van Deiremonne nor Olsjt... 'k hoi jist men biesjtjes iensj goe deigd gedoon, men bred- deken goe dik g'heiten en gedronken... ('t was ver niet) en gelek as ne grooiten, iloktege kik meh in ehn hoeksken van Gunsjken zennen autobis... Ehn schooin keire, 't en val niet van te zeggen... g'hiel modern ingelicht en koniortoabele zit- onze scheepenen van oepenboore weirken toensj vloege men ne kier nor omhooig... toensj meh ons haat teigen de kant oon. jaan... mensjen lief op ander momenten zol ek dorzuveil ni mei.'ingezeiten hemmen, mor naa 1... Mennen dinei begost te kloes- jen en ik begost te nikken, ba zu veir da'k on die iffera vroeg ver teigen 't vensterken meigen te zitten ver in geval van oever- strooimink... Alles es natierlek goed ver- goon... moor ik verschoet as die iiiera zoij Wa peisde van ons kasoijken, menhier Awei... iiiera, as dad heir kassoij- ken es... meigd' het staatelek hemmen zee, en heiren berremiester mag er zen... Zwoijg van onzen berremiester, menhier, de jongen ehn es nog mor es oit zennen bunjel... de maan stood op 't traan en, as hen zal getraad zen... zal't wel beiteren... As' hen za getraad zen, zal hen g'heil zeikes ooik wel per auto roijn.en as zeh vraaken zal gezeiged zen... zeilemen 't schoensjte kassoijken hemmen van g'hiel 't land Allemaan lachten... ik ooik... en alle- maan drikten de vieregste wensj oit van den berremiester van Denjerbelle zu gaa meigelek zien te traan en zen achtboore dame zu gaa meigelek gezeiged te zien Dus... Gunsjken... ge leeid op hoep Onderweigen staptegen die iiiera ai. Mor ik reid voersj... Wiez en Herdersem... da gink nog aal Moor... asse men op 't grondgebied van Olsjt kwampen... was 't op sommege plosjen nog veil slechter as in Denjerbelle... Ik was bogoi beschomd da'k Olsjteneer was... surtoe da'k meh dad ander kassoijken ligge michelen hoi. Ver plosjen. On de stoosje van Deiremonne komt er heer door ehn sjikke mammezel neivest moij zetten... Oit beleefdhed loot ek heer in 't hoeksken zitten en kroip ek op den andere kant van de bank. Alles gink goed tot boiten 't stad. Moor... asse men in Den jerbelle kwampen begost meh da door te schokken... te schokken..., ik bosjtegen op die iiiera..., die iiiera bosjtegen op moij... Kompeir Just, just... 'k verstoon a... en es 't anders niet A wei, 'k goon meh begoi ooik iensj iet reskeiren. Jef (tot zen vraa) .- Kom Melle, wa goon nor hois op ons gemak iensj den echo noor zien 'K hem door halvelings iet hooire zeggen van Leokadie en vah Chikoe Allei. (tot kompeir en kommeir) dag menhier en madam, veil chans zeé en as ge ne goeien twieoa nooideg hetj kom mor ba moij zee.. (Alle twie ai). IV. Kompeir Schatteken, wille men ons ooik iensj eh poor honderde frangskes reskeeren. Kommeir Ik wil wel, moor op Jei zen nen twieoa zol ek toch nie veil stoot moa- ken zee... Kompeir (lachend) Ja, 't nies est er al i eihn... mor alla, de beurs es nog al winstj geived, volgens dat' schoijntj. kenne men de zelste wensj ni oitdrikken as ver den berremiester van Belle.newoor i ii i iimiiirTumnr—- Wie heit er jiêr voeten Alle doagen visiet van de spesjalist ekstrooigen, ajoinen, knoebbels, ver alles est er remeide ba JEF LAMBRECHT, Kattestroot, 21. Goï nor 't Jiêken eh droagt toensj op toijd hair bien de merkes mei zêe V. De veirege, plus nen boer. Nen boer komt op meh zen hannen in zen broekzakken. Boer Moijnhier, ik hooir a doa van de bezze spreeken.... dat er 't nies al af es..., mag ek a astablieit ietsken vroogen Ge ziet er nog al ne gelierde vantj oit, anders moet ek wachten tot dezen ooved tien iêren en 'k ben nog al noijg krejees, ziedet Om 10 ieren, komt Wannesses Sis nor on 't ver meh men Siska te verkieren Siska es men jongste dochter, eh iel meisken, moeie weeten, en Wannesses Sis es de zoon van de champetter van ons proche, en dad es ne gelierden vantj, zelle ha sprekt zeh frans gelek as zeh ïlems, ha es in Brissel in de Bank Achenal, ha moet de koiierfoors van de schatroijke mensjen goi sloon. Ha es nog al veel in gesprek meh die hieren en ha kan aal d'akses van boiten op zen demken. Ha hee maa ongeroin van te spakeleeren (Menhier de scheipenen... as ge ne kier op ehn banket goe g'heiten en gedronken hedj... radj ne kier meh den autobis tot rezzekes boiten t stad... 'k weit da ge ne goeie mensj zet, die reiden verstoot... en ge zedj zeggen... bogoi denne zjievereer hei geloijk Op de veikemert zeij d'er hen aa vraa stillekes in men hooir Menhierter gebeiren zu veil vricht aftrekkingen... da die mensjkes 't verstand hoin van meh heeren booim twie kieren deis roijs te doen... 't froit zol der van 't zeis afvallen Woor zen, meh schoap Wenscht gij goed gekleed te zijn Wendt U tot het huis Wed. BELONG en ZOON, Houtmarkt, 6, AALST. Gediplomeerde snijder, fijn verzorgd werk, buitengewone keus van Mans-kostums, Demi-Saisons, enz. Dolfken es 7 joor, zeh maaken 28. Dolfken es eh bedorven kakkelatjen... zeg moagsken es ehn betjen oeverlom en ha leid in zen beddeken. Mamaken zitj neivest hem kaasen te stoppen. Maaken, de kiekenen leggen oijren eihn Joos maaneken. En die werren deir de kloek oitgebroedj.eihn Joos maaneken. Dor kommen ten kikskes oit, eihn maaken Joot, klein geele tjipkes, meh zwert oigskes, Ah, ja (stilte) Maaken, en eh peerd eih -??? Maaken, eh peerd ehn lei gien oijren, eihn Niet, en lodj meh na eh wa gerest, eihn Wa leit da ten eih, maaken Jongskes P Ja. en zwoijg na zêe... slopt a gaa, toe Da komt ooit heer loijf ejhn, maaken Wie na begoi toch zwoijgen,klein jievererken Hoe komt dad in heer loif in eh, maaken (stilte) Maaken ?j Wad est naa weir aal Hêe goij aal in *t kinjerbedde geleigen eih Joik Wo veir eh, maaken Maaken stood op en es schampavie, en 'k hem zenne rood gevolgd... te minsj- tcn ha doeget ver moij, en 'k leg elke kieren den helft van de winsjt op kant teegen das ze zeilen traven, ten zal ek men Siska ken nen inspannen gelek ehn roijke madam en heer nog eh betjen geldj kenne meegeven. Kompeir Dad es eh goed en eh woijs gedacht van aa, pachterken, en eh windje nog al azu ehn betjen Boer (meh achterdocht rondziendje) ge zedj toch van de fiks ni, zeekes moijnhier Kompeir (lachende) Van de fisk Wa zo'k ba bogoi niek. Ik vroeg da mor azooi om iet te vroagen, want ik hem dor na foij- telek toch geen zoakes mei, ne woor Boerken Oh, moijnhier, dad en zo'k na toch ni teiven zegge zelle, dag'er gien af- feires me ehn hedj, mor ne mensj moe toch alted verzichteg zen, newoa? (ha holdj nen in achten gevaaven Echo, oit zennen broekzak. t goo voersj.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3