^oIdTe gazette^. OIT DE ROflGOR. B R IE VEB I S. Madam Palmier oit de kerte zaastroot Roezeken, Fifmne. Sct\eelen. Ct\aalen. De brieven oit ons koloniën komme goe binnen, 'k Hem dor van de meired nog ienen ontvangen van ne platten ajoin, zihier wa datt'n schroijft L'shi 10-8-30. Achtbooren hooiidopsteller, Menhier Ellebee bonjoer. Woorlek, 'k en kaan a ni genoeg felesi- teiren meh annen Tieger Ge verdindj alle lol en ier. Ge moetj verstoon, d'Olsjte- neers zen d'er hier om de verdomme rooi, ge kentj toensj peizen wa plezier da da doet as ongelierde mensj aal die vortjes te kenne leizen an a moederlekke tool. Over ne goeien toijd ben ek hier iensj ienen teige gekommen van Olsjt loistert hoe Ik zat in de cinema (hier verkooipe z'ooik cinema zeê, schoap), onder den antrakt, was't loetinck, gewooinlek kee dor eh soikerpotjen of iet winnen mor na was't er eh kostuum af te loeten. T'er holdj dor ienen eh papierken oit ehn bezze en roept sinkaant set (zeiven en voijfteg). Ter stoo ne zwerten recht en, meh zenne kop nor omhooig, zu fier as ne tieger goot'en om ze kostuum. Aal meh ne kier stoot er nen anderen recht en veizelt zu dooneg stillekes dag'het VAN OEVERSTROOT kost hooiren bravoa, ha heiget bogoi genoeg vandoen, de slechte gekliedjen klodderhond mor zu plat olsjters meigelek. 'k Stond er gielegans vah gedaaven, en 'k en kost meh ni inhaaven van te roepen Arjoinen De knol hoi't g'hoord ge zie van hier- tet, eihn maan ba gebrek oon Tiegers, hemmen d'er eh wa Simbas deir gegoe- ten, en ne Simba dad es a zu kood (dad es ehn biest wor das ze in olsjt, ne liê teige zeggen) en s'oaves woore men alletwie champetter, 't was pecies of da g'hiel de kongoa van ons was. Seidert hemmek dennen halvertwelef- klipper ni mier gezien. Alia, menier den drekteir, nog iensj men komplementen zêe hoe ierder da'k n'en tieger hem, hoe beiter, en hoe groeier dat 'n es, hoe liever. Bwana makalachi. J. v. v. Lubumbashi. ONS ANTWOERD. Kameroot kongolander, Hannen brief doe meh plezier, en 'k loot hem verschoijnen... ons ajoinen zeilen der nog eihn schreif meh lachen, mor, wa da meh ni oon ehn stoot dad es dagge meh door, van achter begintj te verwoijten bwana makalachi wildj da zeggen adjie mertekoe makalachie.wad es dad eh wa da'k kaan dad es makanochie... makanochie, dad es ehn soert opgeleiden ocsjepot meh booinen, roapen, wettelschellekes en oape vlies... azooi hem ek er binsjt den oerlog veil dooizen in men zjip gesleigen. Allei, menhier Jang, stel het geer wel zêe, as ge van toijd vortjes wetj te vertel len van de zwerte maanen en de mertekoes ze zen allemool hertelek welkom. Nen ajoinpooit va veiren Ellebee. T'es grof Jef Mertens, oit de lange zaastroot, achtentwintjeg... a wei, meh schoap, den dienen verkupt ooik spreik- machienen meh den elektrik en hooparleirs en teuseufeu Good ienkj zien, meh kindj Van Zwiepéntros Lowie, heid in zeh leeven al veil gazetten gezien mor nog nooit gien ien geleizen. Lowie was wel gie- nen van de slimste, 't poer was al oit ge- vonnen assen op de wereld kwamp, mor ha kost toch leizen. 'S oaves, as aal de vrinjen ba ien zoaten, wirten der vortjes op g'holdj oit den «Olsj- terschen Tieger en wilt er nies verteldj van Ameireka, oit de Kongoa, en van alles dat er op den eerdbol gebeird. Lowie zat dor alted te loisteren meh zen moil woijd oepen, mor hoij zelf ehn wist nooit niet te vertellen. Ha vond da g'hiel ambetant, en, meh de toelootink van moe der oeverste, zen half bedde, liet hen hem ooik abonneiren op 't ganzenblad. D'ieste gazet kwamp toe, en vol konten- tement zetj hem on 't leizen, zonder acht te neirnen op de verdielink van de kolonnen leisdegen he mor altoijd deir, van de ienen kant van 't blad nor den andere kant. Ha leisdegen hert op omdat 't zen vraa ooik zol kennen hooiren ver der hem toensj 's oaves doen op te peizen. Zied hier wa dat'n afbriefdegen Gisteren oaved ontdekte men oon de zeshoek 't loijk van ehn vraa van taggeteg jool", 't was eh prachtig ekzemploor afkom stig van oppotkaka (congoa) en bestemd ver den biestenhof van Antwerpen. Deftige iifera vroagt plosj as winkel dochter of gezelschapsdame z'es 240 voet lank, 54 voet bried en lupt 70 km. per ier. 't Hofstoi werd er nen onbekendjen meh verbroyzelde kop van onder de metro g'holdj, d'achter hespen wirten versch ver kocht, 't ondergedieltje op steirk woter bewoord en den oeverschot zal ingezaaten werren. Verleiden donderdag wird er op de veir- kernert ehn koei in iene kier hooirendiel, z'es 56 joor aad en volgens heer verkloo- rink leef ze geschien van heere maan, ze werd in de gevangenis alhier opgesloeten. Oever te neimen goed gekalandeerde kafe in dooizen van twie kiloe on ne frang de doois. Vroedvraa 25 joor praktoijk, 4 diplomas ver aspergen te binnen teigen 30 ïr. de zak De poliesje es op zoek achter eh spoer- loois verdweinen rnasken van 17 joor, ehn spille van 5 ctm diameter drooid in en oit in 't middenpuntj, ehn speciool oele werd onder de drikkink van 90 atmosfeeren deir ehn soert stofzoiger nor binnen getrokken en vergoodert in nen bak die mondjeleks iene kier gekoisd werd, zier veirdielig spin- nekoppen en vliegen enz. vallen mors dooid In de kapellestraat werd er eh gerempte gevonnen van 1,80 m. lank mier as hon derd joor aad, de koeinstjmootege oosom- hoolink es onmiddelek toegepast, mor alles te vergeifs. Van Zwiepentros spronk recht vol koleere en srneit zen gazet in de stoef. Kostro. De Sigaren Ellebee bijna overal verkrijgbaar, worden reeds aanzien als de beste Aangenaam van geur, lekker van smaak en niet te kostelijk. Vraagt prijzen en stalen aan LEON BOEL, Dendermondsche steenweg, 68, Telefoon 953. AALST. g'Hoi't zeikes geroeken, eihn meh schoap of heit er ien van ons opstellers misschien eh woerdeken te veil gezeid Wa zeilen a in alle geval mor opschroijven as jurielid ver de schoeinsjte maan van Olsjt. Ge zed op veirhand bedankt, mor zee ni koolee 1 neimen eh asse men iensj kommen noorder kennis rnoaken ver kommen te zien of dad anne menier wel as ehn schooinheid mag onzien werren. Ge zeg geh wel dat'n de kop heit van samsom en 't loijï va goeliat en 't es da pesies dad ons doe twoijfelen. Samsom was ne rooie vos meh lank hoor en goeliat was ne knol meh lange kromme bienen en eh kert loijveken. Hee a misschien gemistrompeird in de vergeloijkink Anfin, wajer zeilen iensj kommen kennis rnoaken zee... en, wie geh ons oit kooipen meh ehn fles poef en eh Ellebee sigaar...wajer zenoittekooipe zee! Maske lief, 't doed ons spoijt van dor ni te kennen op 't antwoerden. Ter zal hier nen artiekel in stoon van ienen die zeid 't gein dat t'n peisd. In alle geval... ze woore grof geverfd zee, 'k hem hooire zeg gen da lowieken gargarn, den drogist, va va veiren op S' Job, de verf gratis ver niet gegeiven heit as reklam. Van hooire te zeg gen hooirde veil liegen, eihn Die a da gezeid heed kindj en wetj er niet af. Wajer zeilen de zoak onderzoeken en g'hiel a affeere blooit leggen oon onzen avekoot en, asze zoiver es za't hei wel in hannen pakken, zeh gerest Ge zeh de zeivesten die ons zeid dat 't gielegans zoijn gip es. T'es mister ant- werp old Belgium en dormei amen en oit... en stooged a ni oon, 't stood a af, zee, scheelen Wajer zennen a portret verom, g'en hedj mor droij hoorekes op anne kop, en ze stoon toensj nog kees recht, 't zen pecies droij hooires..., ver wad onziede geh ons blad, eh De zifter. Belangrijk Bericht Indien gij het juiste uur wilt bezitten, wendt U in volle vertrouwen tot het huis HUBERT HILLAERT, Gedeplomeerde Horlogemaker, Hopmarkt, 19, (nevens de Post) Aalst. Groote keus van den echte K. Roskopff. één jaar gewaarborgd. 5 verminde ring aan oud-strijders, oorlogsverminkten en staatsbedienden.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 4