Super Extra Tieger. Dubbel Stout G.D.B. Lekker Lekker Ah, g'hiel 't land deir, van 't ooisten tot 't westen, Es't Super Tieger of Nen Tieger van 't vat OIT DE KONGOA. GROF. IN DE KLAS. U T'es vried de brieven die ons va serre- woerdeg oit 't zwerteland toekommen. As't azooi voesj goot zelle me nog verplicht zen van ne spesiode nimmeroe doen te drikken ver onze Kongoleizen. Den volgen den briei es ons dor just toegekommen. Menhier den opsteiker, Ma'k a eh vortjen vertellen dat iêlek en de deidelek woor gebeird es Hoe d'Ajoinen makander ontmoeten. Ge wetj allemool dat er reidelek veil olsjteneers nor 't land van de ziverte maa- nekes trekken. Den ienen om mier klaa te verdienen ver zen vraa en kinjeren 't onder haven, den anderen ver ehn grooit' eirienis achter te looten ver dc kadeikes... die nog moeten kommen, nog nen anderen ver eh schooin potjen te vergeeren ver rneh zeh poezeken te kennen traan as'n verom komt... enz. enz. Moor, ehn peis na ni eihn dat die ajoinen geer allemool ba makander zitten gelek as op den Ajoinkaater. T'es ne roole lik as t'er iensj twie makanderen teige kommen en toensj es't Siest, zeê maan. Na goog het het al eh wa beiter, Den Olsjterschen Tiegerheit er veil 'on gehol pen. T'es nog iénsj on ONS gazetjen te danken dammen weir ne toeffe knol ontdekt hemmen. 'T was op ne voetbaalmatch in Panda Likasi, de schoeinste streik va g'hiel de Katanga. Vosse Staaf, meh zenne beste vriendj, de schooinzoen van Jandoekes, ginken uor de voetbaalmatch zien van den Iendracht... (Iendracht, ja...! zwert en wit - witte en ziverte) ze zien dor azu ehn dik boerken stoon meh ehn gazet in de zak van zen frak Zoi wille gelooiven, zei Vosse Staaf, dat 't pecies nen Olsjterschen Tieger es Ze kivampen dichter boij en... woorlek, ze zoagen 't woerd Tieger stoon 'T moet toensj toch nen ajoin zen, ant- woerd de schooinzoen vah Jandoekes, dorop, of toensj toch ienen oit degebieren Ter wird noorder kennis gemokt en z'ontdekten den Dikken Marcel. Ge moetj ni vroagen wa dat er gebeirden noor azooi ehn onverwachte soamenkomst. 't Sport wird azooi gelooten en de droij platte blok ken trokken eirem on eirem nor 't palaijs I van de Celeriebataire (ongetraaden) Marcel. F was woorlek ehn roijkelekke kaviet, gielegans omringd van banaanen en appel- sienebooimen... moor van binnen was't mor noijg droef, ni 't minsje vraaken te spannen. Marcel heed atoois ne veirstan- der geweist vau Help U zelve Ons droij knols zoate sebiet op heer ge mak... Marcel zen schaproien zenne keljer wirten oongesproeken... goe gebaft ehn meinege fles den nek afgesleigen... en ver- teldj... verteldj... aal d'olsjteneers kwarn- pen op 't tapijt en aal de zoete herinne ringen De twie inviteis... vildjen heer zakken meh banaanen en appelsienen..goaven Marcel ne pooit en waa'n voersjgoon. Marcel wird wiemoeieg en sprak meh de troonen in d'ooigen en ne krop in zen keel. Dag, beste vrinjen... gelikkege kleddes, want... gelikkeg zijn zij die ehn goei vraa hemmen oon wie das ze kennen banaanen en eppelsienen geiven as ze thois kommen. Dag... beste lenkoors... tot weiderom ziensj... en ni te lank wachten Zie... door most Slag nog hemmen. Mor dammen da kosten arranjeiren dam men hier ienege fleskes tieger kosten hem men.da woor de voort. Ellebee sigaren... de die hemmen hier aal... Marcel heid oeveriest nogeh kasken g'had. Eh modern jonk haavelek. De maan... noijg nerveis en opvliegend. De vraa... negligent en slordeg. Hoij zoekt nor zen onderdingen in nen hooip kassen wor dad alles oever hooip leit Zie, dad en kaan azu ni bleiven dieren, da moed hier veranderen, azooi nen desor der... azooi gel dj verkwisten... 't es onmei- gelek van men dingen te vinnen... peis na ne kier dagge dor dooid ligt en dak meh zwert striksken zol moeten zoeken ver nor 't baal te goon. baij geweist De Miester Wie kaan der me ehn vieze histoere vertellen Noor lank twoijfelen.stekt Pieken zen- nen vinger omhooig. De Miester Lodj iensj hooiren, Pieken Pieken Ehn pekanste vieze histoere menhier, kaan ek vertellen Miester Ehn pekanste vieze histoere, wad es da na.lodj iensj hooiren. Pieken Niet menhier... nog alten niet. MiesterEs dad alles... en wa wiltj da zeggen Pieken Dad en weit ek ni menhier, mor gisteren vroeg menne pa on ons meis- sen... A wei kindj en 't meissen zoij azooi al schrievenen niet menhier, nog alted niet... en menne pa zoij doorop ter- woijl dat'e in zen hoor kraptegen... jaan... da good en vieze histoere werren. Ge ziet er zu plezierig oit, Milleken, zedde goe gevooren eh Zwoijg, Jangsken, joon, 'k ben dor gisteren ehn voort teige gekommen, iet fameis zeê 'k Zat in den troijn recht oever eh fel kadeeken. 'k zeg a mor da rooi kokskes, eh koppel vlammend'ooigskes. en eh monjeken... hum... ver in te boiten... en goe rieken das ze dei... En toensj A wei, weir klaptegen oever 't ien en 't ander...weir hemme gelachen... zoij was blond mor ze zag geeren 't koleir van rnoijn hoor... En toensj eh -Weir zen nor 't zelste hotel goon eiten... eh goe flesken gedronken en toensj goon sloapen... twie schooin koamers meh ehn verbindings deir... En toensj Toensj, toensj hemmek^er op gepeisd dak getraad was, da meh vraaken meh thois zat te wachten, en dag'in 't leeven alted moetj braaf en getraa zen. Wa peisde ddór af, Jangsken. Wa zoi goij in moijn plosj gedoon hemmen eh Just 't zelste, leigeneer. Bieren BLI fRI

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 3