nen Ellebee giffMi: 1 CICM5S Proff, Piccard zat kooig en drooig En veir vah zeh gelik, Moor ik stoon liever on den tooig Men nen Tieger van De Blieck. Rookt de sigaren "Ellebee,, ELLEBEE sigaren zijn de beste. Vraagt gerust ISÖIgL Oh... die schooinmoeiers 't Was te veel gevraagd Ne weiruelwindj. Juist vertaald- Meidedielink. Gevolgen van de krieses. Voijf Joop no^dien. Een goede knecht. Dervdermondschssfeenweó \cc Chaussée da Termorvdg joo AALST - ALOST Tcl.953 J Maanewel kwamp zeh schooinmeiken te verliezen en of dag'het gelooifd of ni, ha wast'er van oongesleigen. Hei ze nog lank ba den heeren ge- weist vroeg er hem ne knol. «Totheer lesten betjen hoosom,vriendj - want - voijï minieten veil' das ze molden hei ze meh nog eh medesoijnflesken nor menne kop geroedj Andijf zat thuis met den grooten vvasch er waren daar niet min dan vier werk vrouwen aan den trek. Ge moet niet vragen oi er daar 'n woordje werd gewisseld. Nu, Andiji leed aan schrikkelijke hoofd pijn, hij kon het gebabbel niet langer uit staan en sprak Menschen, om de liefde Gods, zwijgt toch wat Mijn kop valt haast voor mijn voeten. Zie, als ge kunt uw bakkes houden tot twaalf uren, die geef ik u elk twee frank Maar als ge één woord spreekt, verliest ge uw daghuur De waschvrouwen aanveerdden het" akkoord, en er wierd gewasschen en gezwegen dat het schuim boven de kuip spatte. Eindelijk luidde het noen, maar het was hoog tijd, want om 5 minuten voor den twaalfen lagen er al drie vrouwen van heul' zelve. Kastar. In aal de gazetten stont er iet oever denne grooite windj die op denne Zondag achternoeng in de verrem van nen aftrekker oever ons land gevloegen es. In Brissel, och hiere... ienegte bumkes oit en ehn baraksken of twie omveir getrok ken.och eiremen toch peisd iensj. Moor... wad es 't er hier in Olsjt gebeird eh door zwoijg' z'oever eihn De pennen en zinke platforms die weg gevloegen wooren, wooren ni te tellen... de groonmert loij vol tekkenen van de booimen. De plooten van d'oijzere brigge, plooten *van taggeteg kiloe... wirten nor omhooig geslingerd en honken geer in de locht te droin gelek as papierkes en toenjs in den denjer geslingerd. Ne jongen die verkierden en thois ni en mocht binne kommen stont op 't stroot teigen zen gieze te klappen die boeven deir heer venster loij.Ha wirt in iene kier omhooig geslingerd, recht de koamer bin nen, in de mokke heer eiremen, ze toimel- den alle twie oever heer hooid al oever 't bedde. On 't gasthois stont er nen hier on zen deir meh eh paksken in zen hannen, geried ver oon te goon In iene kier komt er ehn schooin leige valeis in zenne gank gevloe gen goe gevloegen zoij de knol na moen ek me alensj gien kooipen en de knol schoepte ze mei Op d' haatemert..., Jef stont geried ver achter konoijneneiten te goon, ast er in iene kier ehn g'hiel hooimoijt op zenne koer kwamp gevloegen.. Jef wast'er geeren boij. Op den boelevaar stont er eh koppel geried ver nor 't lof te goon, 't was heer weikelijk- sche gewoointe- van goon te leizen ver eh kindj te kroijgen. In iene kier komt er van oever de booimen ehn wieg gevloegen meh eh klein masken in Jist onze wensj, zoij de knol... en ze trokken d'er meê binnen. Oei...oei...oei... 't er es nog zu veil ge beird mensjen moor 't es te lank om te vertellen... allienlek teis nog... Eh lid van de kommissjetoijt van de Siest kommissje stont te schoilen... in iene kier valt er ne grooiten bunjel affichen veir zen voeten. Godöme, zoij'n; dad es spoijteg da da gien acht doagen vroeger veire gevallen es. De deis zen toch nog eh wa deftiger as ons keiremisaffichen. Een sergeant kwam een rekruut tegen en vroeg hem. Zeg jongen, wat deedt gij vroeger 'k Was boereknecht, sergeant. Hebt ge ooit fransch geleerd Een beetjen sergeant. Zoo, vertaal mij dan eens je suis un imbécile Ik volg een dommerik sergeant. De sergeant wist genoeg. Kastar. Wajer ontvangen 't volgend bericht BERICHT AAN DE HERBERGIERS Gezien de krisis, en met het oog op de besparingen, verzoeken wij beleefd, doch dringend, al de hotelhouders en herbergiers onze prachtige kermis-affiche zooveel mo gelijk in eere te houden en niet te bevuilen. Wij verzoeken U ook ons, na de kermis, deze affiche terug te brengen tegen eene premie van 0,20 belgas..ze moeten dienen om de feesten voor 1932 op de rugzijde bekend te maken. Armang was van de kongoa verom gekommen wor dat'n nóór zes joor, fortien gemokt hoi. Ha rappeleirden hem dat'n hier in Olsjt nog eirem familje wooinen hoi en kwamp heer ehn bezoek bringen... A wei, kozzen, hoe zit het eh meh ajer Wa flikte naa ver heir brooid te ver dienen A kozzen, wajer verkooipen meibelen! Zooi... zooi...! en goog het nog aal hum... niet..., want 't zen ons oijge meibelen dammen verpassen. Fredjen kwamp Fil teigen, Filleken hoi'n kolossoole BLAA ooig, zu ZWERT as LAMZWERT. Mor Fil toch, wie heit er na teigen a vitrin gebosjt. Dad es ne kadoa vah ne knol op wiens hawelek da k ieste getoigen geweist hem... en... omda'k zen vraa gekist hem, A goed... joön... t'en es ni woor zei- kes 't es bogot toch de gewoentje dat den ieste kalieter de broid eh mondjen droit Joot Fred... bajoot... maan, moor 'k hem 't gedoon voijf joor nóór 't hawelek Van Slimmegem was in dienst van ma dame Smijtweg. Den eersten dag na het koffiedrinken zei madame. - Kijk, ge kunt nu eens den hond was- schen met zeep, dan de bedden uitkloppen, dan t waschgoed op de koord hangen en daarna met de kinders wandelen. Goed Madame, zei Van Slimmegem Hij begon maar had vergeten wat hij eerst moest doen. En Van Slimmegem waschte de beddens met zeep, klopte de kindeis goed uit, hing den hond op met een koord, deed al zijn beste dingen aan en ging alleen wandelen. Kastar,

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2