CICAES Op Sintje Mertekesdag es't fiest, En iederien es bloij vah giest, Remeide teigen d'ekstroeigen Oepen Reides ver te schiên. TE ANTWERPEN- Léoh SOSL P L O O T E N. DE SI^K- VLOOIEN. Va~serrewoerdig zijnder veil mensjen in de stad die klaogen oever heejer ekster- oeigen Da komt deir das zallemool fier zijn en geere schoein. Ze pakken miesten- diel heejer schoenen te klein. Op den buiten zen ze doraf veil slimmer, de buitemensjen pakken ze liever eh nimeroeke groeijer. Da es zo just as gaad, want 'k em dad oever ienigte daogen me men eigen oeigen ge zien. Ter komt nen boer in menne winkel ver iet te koeipen, en 'k loot em ienigte ertiekels zien ver te kiezen. De maan begintj te klappen en ha zeid 'T es weirem menier, ik zwiet er ai Jool menne vrintj 't es goe weir, komde va veir misschien Van Treejen, den ottobis reid just weg en 'k ben moeten te voet kommen. -Ah ja, en 't es ne gillen endj ne woor. Ba jool, 'k en weit ni, mor 'k en was ni goed op de gank, 'k em last gad on men nen iene voet. Ah schoenen zen misschien eh wa te klein 'k En geloei! 't ni, ik pak z'atijd liever eh nimmeroeke groeijer. Ik geloei! dat er eh stintjen in menne schoen zitj, mag ik hem ier iens uitdoen ver te zien wa da 't es Ba jaog kamerood zetj a mor op denne stoel ier De vent doe zen rijkoere los, trekt zenne schoen uit en schidt er iens mee. Ter viel ne leiper uit 1 T'er good in 't kert iet oepen. - Wadde Giene kalei zee giene cinema, gien bordiersel nie...nie... ehn schooin prach- tege garage gielegans nie! ingericht oepen dag en nacht goei en bekwoame mekanichiens in de koip van 't stad 'k'n mag nog ni zeggen woor mor g'n zeet toch ni voesj vertellen eihn 'K zat heir stillekes zeggen op den deiremonsge stieweg nimberoe 88 good iensj zien 1 Ter zen veil reides ver te schiên zwiet- voeten, ne loijfreik, ne stinkenden oosom, enzuvoesj... moor... de volgende reide, dad es eh wa grof Nen hier hoi twie plosjen geresserveird ver ne grooite voetbaalmatsj ien ver hem en ien ver zen madam. Op den dag van 't spel, lotj menhier zen madam thoïs en goo nor de matsj meh ne kamerooi van hem, madam was dordeir g'affronteird en in heer ier gekrenkt... ze goo ba de zjiezje, vroagt de schoijdink en verkroijg ze I Dad es gro! eihn Awei, da was ehn groove reiden, moor a la, 't was in Ameireka. Een groot schip was te Antwerpen toe gekomen. Een oud minister, zijne dame en hunne dochter, hadden de toelating beko men alles te gaan bezichtigen. De ministères kroop op de ladder en, toen zij naar beneden zag, bemerkte zij een matroos die, lachende, naar omhoog zag. Rood van woede, kwam ze beneden en deed haar beklacht aan de kapitein. Wees gerust mevrouw, die kerel zal gestraft 'worden..., ongelukkiglijk, ik zie maar een artikel uit het strafhoek dat in deze zaak kan toepepast worden... het is nog al streng Hoe luidt dit artikel, kapitein Het is artikel 7, mevrouw... Ieder zeeman, het zij officier of matroos, die aan boord eene spleet ontdekt hebbende, niet onmiddelijk beproefd heeft ze door eigen middelen te stoppen, kan eene straf beloo- pen van 30 dagen arrest. T'es pekanst Sintje Merten, zee, ma- damekes Kipt heire maan eh kasken goei lekkere foijn Ellebee Sigaren ha zal heir nog zu geere zien DendermondschesteenweiS 1 Chaussee d«Termor\de JOO AALST - ALOST Tel.953 In deizen toijd van Sinema, te se fe, pekup, spreikmachienen en soertelijke din gen, es 't aal muziek da de klok sloot. Alle vijf voet komt er ne nieve zankfilm uit, of 'n operet op film gezetj. Vedrom nief mu ziek en natierlek nieve plooten. Seffens in aal de kafee's de leste nieve plooten. 't Gein da 14 daogen aad es noemen de menchen aan brol. De komerse van de plooten es serewoerdig nijg opgekommen en 't gein da me ander komerses gebeird most natierlek met de plooten-komerse oeik gebeiren. Ze beginnen der me te leiren in d'huizen. Van de weik kwamp er ba moij oeik ne plootenmarsjang en ik hem hem teis ge- zeid Menne vriendj, ge zet door me ploo ten. Goed. Mor ver plooten hem ek ik giene ploot, dus moet ik gien plooten hemmen. As g'inch op gank zet me ploot komt toench mo binnen. Aster 'n sirk in Oilst komt hei ze altijd veil bijval. Veir den oerlog kwamp er van tijd tot tijd, oeik 'n groeite sirk, en da was mijn voort. Na goon ik no gien sirk ni mir zien. 'k Hem mijn goestink, ziehier worom. t V as veir dén oerlog en der was 'n sirk in ons stad. Gelijk gewoeinte gink ik er nor zien. Der was nen akrobaat bij van mijn kennes, ne knol mo wee da'k gediend heu ba den troep, 't Was 'n schoein, groeite sirk. Der was veil schoein dingen te zien. Onder ander n schoein felle mok die toeren dei op den ijzerdrood. Hoe dat gekommen es 'n weit ik ni, mor aal me ne kier val ze scherlings op den drood en van door op de grond. Ze bleef liggen want Ze was van heire weg. De maanen van de sirk kwampen heir opraopen en dreigen heir weg. Ik was do zoedoonig van gedoon dak nirpier n wa bleiven en dak in iene kier mijn goeste hooi van 'n sirk. E joor of twie nodien kwam dezelfde sirk op de koelemert en ik gink toch adoor ne kir spannen. Ik zag dor dezelfden akro baat en ik vroeg hem Mor a prepau hoe es da afgeloeipen met da masken van den ijzerdrood, wetje gij dor iet van Wel, beste vriendj, 'k ben der achter noor mê getraad en azoei weit ik wel ne woor, zeiten. t Schaop was lierik geblesseird want ze heit op die ploch eh lettieken ver heir leeven. Het schijnt dat de vlooien op het punt staan van den aardbol te verdwijnen, in alle geval, sedert eenige jaren zijn ze op schrikbarende wijze verminderd. Men herinnert zich nog, hoe tijdens den oorlog, de duitsche soldaten alle slach van parasiters medebrachten. Sindsdien hebben die lieden geleerd wat properder te zijn, en dit is een eerste oor zaak der verdwijning der parasieters. Maar het schijnt dat er een andere oor zaak is, de bestuurder van het zoologisch museum van Berlijn, beweert dat er onder die beestjes een besmettelijke ziekte heerscht, welke ze in massa wegmaait. Het gevolg daarvan is dat de prijs der vlooien op merkelijke wijze is gestegen Alles slaat af, maar de prijs der vlooien gaat omhoog Dit is heel serieus, en een Duitsch institut schrijft in haar budget eene som van fr. 360.000, voor aankoop van vlooien. Bericht aan de liefhebbers, vlooien kwee kers, goede, kloeke, gezonde en dan er mede naar Berlyn, daar is een fortuin te winnen.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2